Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.715 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      927
    • Έχω MasterCard
      447
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Γειά σας παιδιά και καλώς σας βρήκα. Συγνώμη εάν η απάντηση στην ερώτησή μου βρίσκεται σε ένα απο τα 5004 μηνύματα σε αυτό το θέμα, αλλά είναι κάπως δύσκολο να τα διαβάσω όλα... :)

Εάν κάποιος έχει την καλοσύνη να μου προτείνει κάποια χρεωστική κάρτα. Οι ανάγκες μου είναι οι εξής:

1)Συγκεκριμένος λογαριασμός τραπέζης συνδεδεμένος με αυτή την κάρτα.

2)Να είναι cashcard (κατάθεση-ανάληψη απο οποιοδήποτε ΑΤΜ Ελλάδας-Εξωτερικού)

3)Να την δέχονται ΟΛΑ τα μαγαζιά τα οποία δέχονται VISA

4)Να την δέχονται ΟΛΑ τα sites τα οποία δέχονται VISA

5)Να μπορώ μέσω internet να καταθέττω λεφτά σε λογαριασμό τρίτων, να ελέγχω υπόλοιπα, να δίνω πάγιες εντολές πληρωμής.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όποιον έχει την καλή διάθεση να μου προτείνει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά και καλώς σας βρήκα. Συγνώμη εάν η απάντηση στην ερώτησή μου βρίσκεται σε ένα απο τα 5004 μηνύματα σε αυτό το θέμα, αλλά είναι κάπως δύσκολο να τα διαβάσω όλα... :)

Εάν κάποιος έχει την καλοσύνη να μου προτείνει κάποια χρεωστική κάρτα. Οι ανάγκες μου είναι οι εξής:

1)Συγκεκριμένος λογαριασμός τραπέζης συνδεδεμένος με αυτή την κάρτα.

2)Να είναι cashcard (κατάθεση-ανάληψη απο οποιοδήποτε ΑΤΜ Ελλάδας-Εξωτερικού)

3)Να την δέχονται ΟΛΑ τα μαγαζιά τα οποία δέχονται VISA

4)Να την δέχονται ΟΛΑ τα sites τα οποία δέχονται VISA

5)Να μπορώ μέσω internet να καταθέττω λεφτά σε λογαριασμό τρίτων, να ελέγχω υπόλοιπα, να δίνω πάγιες εντολές πληρωμής.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όποιον έχει την καλή διάθεση να μου προτείνει κάτι.

 

1) όλες οι κάρτες εφόσον είναι χρεωστικές είναι συνδεδεμένες με λογαριασμό.

2) όλες έχουν ανάληψη μέσω ΔΙΑΣ ( διατραπεζικά συστήματα) αλλά και στο εξωτερικό , αλλά η κατάθεση δεν είναι αυτονόητη, ειδικά για εξωτερικό ξέχνα τις καταθέσεις .

3)όλες οι κάρτες Γίνονται δεκτές. Εκτός αν το κατάστημα δεν έχει online Σύστημα καθότι οι χρεωστικές δεν δουλεύουν με το παλιό χειροκίνητο σύστημα , Π.χ δύσκολο να ψωνίσεις εν πτήση.

5) Οι περισσότερς τράπεζες έχουν online Banking Τα έξοδα είναι μια άλλη ιστορία

4) Πειραιώς ,Alpha , Κύπρου , Eurobank έχουν αποδοχή στο Internet, της Εθνικής δεν δουλεύει

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

1) όλες οι κάρτες εφόσον είναι χρεωστικές είναι συνδεδεμένες με λογαριασμό.

2) όλες έχουν ανάληψη μέσω ΔΙΑΣ ( διατραπεζικά συστήματα) αλλά και στο εξωτερικό , αλλά η κατάθεση δεν είναι αυτονόητη, ειδικά για εξωτερικό ξέχνα τις καταθέσεις .

3)όλες οι κάρτες Γίνονται δεκτές. Εκτός αν το κατάστημα δεν έχει online Σύστημα καθότι οι χρεωστικές δεν δουλεύουν με το παλιό χειροκίνητο σύστημα , Π.χ δύσκολο να ψωνίσεις εν πτήση.

5) Οι περισσότερς τράπεζες έχουν online Banking Τα έξοδα είναι μια άλλη ιστορία

4) Πειραιώς ,Alpha , Κύπρου , Eurobank έχουν αποδοχή στο Internet, της Εθνικής δεν δουλεύει

 

Η χρεωστικη της Eurobank μπορει να χρησιμοποιηθει ως χρεωστικη μονο στα ατμ της τραπεζας. Μεσω διας, στο εξωτερικο και μεσω ιντερνετ χρησιμοποιηται μονο ως πιστωτικη (αν φυσικα ειναι και πιστωτικη).Τουλαχιστον ετσι μου ειχαν πει στη Eurobank.

Link to comment
Share on other sites

Η χρεωστικη της Eurobank μπορει να χρησιμοποιηθει ως χρεωστικη μονο στα ατμ της τραπεζας. Μεσω διας, στο εξωτερικο και μεσω ιντερνετ χρησιμοποιηται μονο ως πιστωτικη (αν φυσικα ειναι και πιστωτικη).Τουλαχιστον ετσι μου ειχαν πει στη Eurobank.

Η χρεωστικη της Eurobank ειναι maestro, και ως γνωστον η maestro δεν γινεται δεκτη σε παρα πολλες επιχειρησεις

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η χρεωστικη της Eurobank ειναι maestro, και ως γνωστον η maestro δεν γινεται δεκτη σε παρα πολλες επιχειρησεις

 

Εμενα μου ειχαν δωσει μια visa η οποια στην αρχη ηταν μονο χρεωστικη.Μετα απο 6 μηνες περιπου με δικια τους πρωτοβουλια την εκαναν και πιστωτικη η οποια ειναι μη ενεργοποιημενη μεχρι να κανει την πρωτη συναλλαγη ως πιστωτικη.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ειχαν δωσει μια visa η οποια στην αρχη ηταν μονο χρεωστικη.Μετα απο 6 μηνες περιπου με δικια τους πρωτοβουλια την εκαναν και πιστωτικη η οποια ειναι μη ενεργοποιημενη μεχρι να κανει την πρωτη συναλλαγη ως πιστωτικη.

 

Είναι παλιά ιστορία αυτή...πρόσεξε μην αρχίσεις να πληρώνεις συνδρομή χωρίς να το καταλάβεις. Βέβαια από τότε μπορεί να εχουν αλλάξει οι όροι, αλλά δεν έχω πλέον συναλλαγές με τη συγκεκριμένη τράπεζα.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

1)διαφερει απο τραπεζα σε τραπεζα. συνηθως ξεκιναει απο 3000 με 5000

 

Στο site της alpha γράφει για τις καταθέσεις προθεσμίας ελαχιστο ποσό 1,500 Ευρώ.

Ισχύει αυτό ή εγω κάνω κάποιο λάθος? Γιατί μου φαίνεται αρκετά χαμηλό όριο...

Link to comment
Share on other sites

Στο site της alpha γράφει για τις καταθέσεις προθεσμίας ελαχιστο ποσό 1,500 Ευρώ.

Ισχύει αυτό ή εγω κάνω κάποιο λάθος? Γιατί μου φαίνεται αρκετά χαμηλό όριο...

 

μπορει να ξεκιναει και απο τα 1500 ευρω.δεν μου φαινεται και τοσο παραξενο.πριν παρεις τελικη αποφαση,επιβεβαιωσε οσα διαβαζεις στο σαιτ κανοντας ενα τηλεφωνο στην εξυπηρετηση πελατων.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω μια άλλη περιπέτεια με την Eurobank. Πήρα ένα δάνειο αυτοκινήτου σε δυο ονόματα και πρίν τρέξουν οι δόσεις μου, έρχονται σπίτι δυο μώβ κάρτες eurobank valuecard χωρίς να έχω ενημερωθεί ποτέ και από κανέναν για αυτές.

 

Οι κάρτες αυτές δίνουν την δυνατότητα να πληρώνεις το δάνειο μέσω ΑΤΜ. Αμέσως μόλις τις παρέλαβα την επόμενη μέρα χωρίς να τις ενεργοποιήσω πήγα σε υποκατάστημα της τράπεζας και ζήτησα να μου τις καταστρέψουν και ταυτόχρονα επέλεξα η δόση να πληρώνεται απευθείας από το τραπεζικό μου λογαριασμό. Ζήτησα φυσικά και ανάλογο χαρτί που επιβεβαιώνει την καταστροφή και μου το έδωσαν.

 

Το θέμα είναι ότι ψάχτηκα λίγο μετά και μέσω του αντιπροσώπου αυτοκινήτων και μαθαίνω ότι η Eurobank χρεώνει την κάθε valuecard το 13 μήνα από την έκδοση 40 ευρώ !!! δηλαδή στα δυο ονόματα 80 ευρώ!!! και μου πρότεινε ο άνθρωπος αν δεν την θέλω να την καταστρέψω. εγώ ήδη το έχω κάνει. Αλλά σε κάθε απόδειξη πληρωμής του δανείου φαινόμαστε στα χαρτιά τους ακόμα κάτοχοι των καρτών που έχουν καταστρέψει οι ίδιοι και ενώ πλέον δεν τις έχουμε στα χέρια μας. Και είμαι 1000% σίγουρος πώς το 13 μήνα θα μας "φορέσουν και το 80άρι με το έτσι θέλω". Πήγα να συζητήσω σε 2-3 καταστήματα και όλοι μου λένε ότι το ποσό που θα χρεωθείται το 13ο μήνα δεν είναι για την κάρτα αλλά είναι κάτι άλλο. ο ένας μου είπε έξοδα φακέλου???, ο άλλος ότι είναι για το δάνειο ??? κτλ κτλ. Κοινώς μας δουλεύουν....Φυσικά στο δάνειο αναλυτικά οι δόσεις δεν αναφέρουν τίποτα για το 40+40 ούτε στα έξοδα φακέλου που πληρώσαμε μόλις πήραμε το αμάξι.....

 

Συγγνώμη για το μεγάλο post αλλά νομίζω έτσι θα ενημερωθούν αρκετοί που πήραν μια μέρα την μώβ κάρτα από το πουθενά και δεν γνωρίζουν τι τους περιμένει.

 

Αν κάποιος ξέρει τι άλλο πρέπει να κάνω παρακαλώ ας με ενημερώσει για να μην πληρώνω με το έτσι θέλω της τράπεζας 80 ευρώ....

 

Τέλος ώς πελάτης της Eurobank θέλω να τονίσω την απαράδεκτη πραγματικά συμπεριφορά της συγκεκριμένης τράπεζας που με ανάγκασε να γράφω σε forum μήπως και είμαι τυχερός και ανακαλύψω πώς μπορώ να εξυπηρετηθώ.....

Edited by vags21
Link to comment
Share on other sites

Είναι παλιά ιστορία αυτή...πρόσεξε μην αρχίσεις να πληρώνεις συνδρομή χωρίς να το καταλάβεις. Βέβαια από τότε μπορεί να εχουν αλλάξει οι όροι, αλλά δεν έχω πλέον συναλλαγές με τη συγκεκριμένη τράπεζα.

 

Αυτες οι κουτοπονηριες ειναι ο λογος που δεν εχω χρησιμοποιησει μεχρι τωρα το λογαριασμο που εχω στη eurobank.

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις το χαρτί ότι επέστρεψες τις κάρτες να μην σε ανυσηχεί καθόλου .

Δεν πρόκειται να πληρώσεις τίποτα που να σχετίζετε με αυτές.

Αν υπάρχουν έξοδα δανείου είναι άλλη υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

ειχα e-banking στην eurobank.

θελησα ωστοσο να διακοψω και ζητησα να μου το μπλοκαρουν.

ακολουθησα τις οδηγιες του κυριου που με εξυπηρετησε απο το τηλεφωνικο κεντρο,αλλα επειδη ωστοσο δεν γινοταν με τα βηματα που μου ελεγε, μου ειπε να δοκιμασω να βαλω 4 φορες λαθος κωδικο.

το εκανα και μου εβγαλε "λαθος κωδικος περαστε απο καποιο καταστημα για να παρετε νεο"

ισχυει κατι τετοιο??οντως μπλοκαρε??

 

 

υγ.επισης μου ζητησε αριθμο ταυτοτητας και ονοματεπωνυμο.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

ειχα e-banking στην eurobank.

θελησα ωστοσο να διακοψω και ζητησα να μου το μπλοκαρουν.

ακολουθησα τις οδηγιες του κυριου που με εξυπηρετησε απο το τηλεφωνικο κεντρο,αλλα επειδη ωστοσο δεν γινοταν με τα βηματα που μου ελεγε, μου ειπε να δοκιμασω να βαλω 4 φορες λαθος κωδικο.

το εκανα και μου εβγαλε "λαθος κωδικος περαστε απο καποιο καταστημα για να παρετε νεο"

ισχυει κατι τετοιο??οντως μπλοκαρε??

 

 

υγ.επισης μου ζητησε αριθμο ταυτοτητας και ονοματεπωνυμο.

 

ναι μπλοκάρει κανονικά .. για να πάρεις καινούργιο (λέμε τώρα) .. θα πρέπει να πας στο κατάστημα να περάσεις ένα σωρό χαρτούρα, κτλ .. για να σου ανοίξουν πάλι ...

οπότε μην στενοχωριέσαι ...

όλοι ζητάνε ταυτότητα και ονοματεπώνυμο .. για να διασταυρώσουν στοιχεία ... (εδώ στις εταιρείες κινητής ζητάνε ΑΦΜ, όνομα πατρός ... μόνο τι έφαγες το μεσημέρι δεν ρωτάνε .. )

 

'Οσο πιο πολύ ξεκόβεις από Eurobank τόσο το καλύτερο ... πίστεψε με ... είσαι ελεύθερος / η μετά ... εγώ πως και πως μαζεύω τώρα λεφτά .. (όσοι μου χρωστάνε θα ξηλωθούνε ...) για να πάω να ξεπληρώσω μία που έχω .. ώστε ... το Πάσχα, με το καλό που θα γυρίσω ελλαδίτσα .. να πάει για "φούντο" ...

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

δεν τιθεται θεμα για πιστωτικη..μια Prepaid εβγαλα και μου κανανε και e-banking(αν και τους ειπα πως δεν θελω.)

το μπλοκαρα ,οποτε υποθετω πως ολα οκ.

μενει απλα να εξακριβωσω αν εκανε καμια βλακεια ο υπαλληλος και συνδεσε την prepaid με τον λογαριασμο που εχω στην eurobank

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

ναι μπλοκάρει κανονικά .. για να πάρεις καινούργιο (λέμε τώρα) .. θα πρέπει να πας στο κατάστημα να περάσεις ένα σωρό χαρτούρα, κτλ .. για να σου ανοίξουν πάλι ...

οπότε μην στενοχωριέσαι ...

όλοι ζητάνε ταυτότητα και ονοματεπώνυμο .. για να διασταυρώσουν στοιχεία ... (εδώ στις εταιρείες κινητής ζητάνε ΑΦΜ, όνομα πατρός ... μόνο τι έφαγες το μεσημέρι δεν ρωτάνε .. )

 

'Οσο πιο πολύ ξεκόβεις από Eurobank τόσο το καλύτερο ... πίστεψε με ... είσαι ελεύθερος / η μετά ... εγώ πως και πως μαζεύω τώρα λεφτά .. (όσοι μου χρωστάνε θα ξηλωθούνε ...) για να πάω να ξεπληρώσω μία που έχω .. ώστε ... το Πάσχα, με το καλό που θα γυρίσω ελλαδίτσα .. να πάει για "φούντο" ...

τι σου κανανε στην eurobank και σε αγανακτισανε?

Link to comment
Share on other sites

Αν υποθέσουμε ότι η Ελλάδα κηρύξει πτώχευση σε έναν μήνα, τι ενέργειες μπορεί να κάνει κάποιος σήμερα ώστε να διασφαλίσει με κάποιο τρόπο τα χρήματά του? (εκτός της κρατικής διασφάλισης των 100.000 ευρώ των καταθέσεων)
Link to comment
Share on other sites

Αν υποθέσουμε ότι η Ελλάδα κηρύξει πτώχευση σε έναν μήνα, τι ενέργειες μπορεί να κάνει κάποιος σήμερα ώστε να διασφαλίσει με κάποιο τρόπο τα χρήματά του? (εκτός της κρατικής διασφάλισης των 100.000 ευρώ των καταθέσεων)

Ma αν φαληρισει το ελληνικο κρατος απο που θα παρεις τα 100.000;Δυο ειναι οι λυσεις κατα την αποψη μου.1)Τα χρηματα σε τραπεζα εξωτερικου2)Αγορα χρυσου.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Ma αν φαληρισει το ελληνικο κρατος απο που θα παρεις τα 100.000;Δυο ειναι οι λυσεις κατα την αποψη μου.1)Τα χρηματα σε τραπεζα εξωτερικου2)Αγορα χρυσου.

 

Δεδομένου φυσικά πως υπάρχει πιθανότητα να πτωχεύσει το ελληνικό κράτος, κάτι το οποίο είναι εξαιρετικά δύσκολο να συμβεί.

 

Η ουσία όμως είναι ότι σε καταστάσεις οικονομικής αστάθειας, μόνο καταφύγιο είναι ο χρυσός. Simple as that.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πως μπορουμε να αγορασουμε χρυσο;

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πως μπορουμε να αγορασουμε χρυσο;

 

Όποιος ξέρει, να απαντήσει με ΠΜ παρακαλώ, καθώς δεν είναι εδώ ο χώρος. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι ο χρυσός δεν ρευστοποιείται εύκολα. Η εκροή χρημάτων σε τράπεζα του εξωτερικού προϋποθέτει πρόσθετη φορολογία?
Link to comment
Share on other sites

Λύστε μου μια -επείγουσα- απορία :

έβλεπα το site της Αγροτικής για τις χρεώσεις εμβασμάτων σε τράπεζες του εξωτερικού ..

αποστολή στην Ε.Ε. μέχρι 2000 ευρώ κοστίζει 1 ευρώ ..

αποστολή εκτός Ε.Ε. μέχρι 2000 ευρώ κοστίζει 10 ευρώ

 

η Αγγλία, νομισματικά ... θεωρείτε ή όχι Ε.Ε. ;; Δεν μπορώ να βγάλω άκρη .. η κοπέλα στην εξυπηρέτηση πελατών είπε ότι μ-ά-λ-λ-ο-ν η χρέωση είναι 1 ευρώ .. αλλά .. αν δεν δοκιμάσεις δεν μαθαίνεις .. !!!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Λύστε μου μια -επείγουσα- απορία :

έβλεπα το site της Αγροτικής για τις χρεώσεις εμβασμάτων σε τράπεζες του εξωτερικού ..

αποστολή στην Ε.Ε. μέχρι 2000 ευρώ κοστίζει 1 ευρώ ..

αποστολή εκτός Ε.Ε. μέχρι 2000 ευρώ κοστίζει 10 ευρώ

 

η Αγγλία, νομισματικά ... θεωρείτε ή όχι Ε.Ε. ;; Δεν μπορώ να βγάλω άκρη .. η κοπέλα στην εξυπηρέτηση πελατών είπε ότι μ-ά-λ-λ-ο-ν η χρέωση είναι 1 ευρώ .. αλλά .. αν δεν δοκιμάσεις δεν μαθαίνεις .. !!!

 

κανονικα θα σου παρει 1 Ε για την αποστολη. αλλα για να σου αλλαξει το νομισμα απο ευρω να στειλεις λιρες θα σου παρει προμηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...