Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.713 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      926
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Για αυτό το ποσό, και λίγο περισσότερο, πού συμφέρει να βάλουμε τα χρήματα?

Είδαμε για ένα 3,00% στη Citibank, η οποία δε μας βολεύει όμως, και ένα άλλο στη Millenium (Αποταμίευση για όλους ή κάτι τέτοιο) αλλά θέλει διαδοχικές καταθέσεις μικρών ποσών και δε μας κάνει. Ποιός καταθετικός λογαριασμός συμφέρει αυτήν την εποχή?

H Aspis στον λογαριασμό Zenith εξακολουθεί να δίνει 3.5% μέχρι 5000 ευρώ . (και στον benefit μέχρι 15.000 για οικονομικούς μετανάστες )

Βάζουμε λοιπόν 5.000 ευρώ στην Aspis τα οποία μπορούμε να διαχειριστούμε και από ATM Alphabank δωρεάν.

Τα υπόλοιπα 10.000 στην Citibank με 3%

Η Eurobank έχει τώρα πια το ταμιεύτήριο online ( το οποίο ανοίγει μόνο μέσω online Banking ) για ποσά πάνω από 3000 δίνει 2% .

Υπάρχει και το Ταμείο παρακαταθηκών και δανείων με 2,2 ταμιευτήριο αλλά έχει 4 καταστήματα όλα και όλα (Αθήνα Πειραιά θεσσαλονίκη Πάτρα)

Για περισσότερα ψάχνουμε για προθεσμία

Link to comment
Share on other sites

H Aspis στον λογαριασμό Zenith εξακολουθεί να δίνει 3.5% μέχρι 5000 ευρώ . (και στον benefit μέχρι 15.000 για οικονομικούς μετανάστες )

Βάζουμε λοιπόν 5.000 ευρώ στην Aspis τα οποία μπορούμε να διαχειριστούμε και από ATM Alphabank δωρεάν.

Τα υπόλοιπα 10.000 στην Citibank με 3%

Η Eurobank έχει τώρα πια το ταμιεύτήριο online ( το οποίο ανοίγει μόνο μέσω online Banking ) για ποσά πάνω από 3000 δίνει 2% .

Υπάρχει και το Ταμείο παρακαταθηκών και δανείων με 2,2 ταμιευτήριο αλλά έχει 4 καταστήματα όλα και όλα (Αθήνα Πειραιά θεσσαλονίκη Πάτρα)

Για περισσότερα ψάχνουμε για προθεσμία

 

Σε ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες Βασίλειε!

Και οι προθεσμιακοί μας βολεύουν, καθώς προς το παρόν δεν θα χρειαστούν αυτά τα χρήματα. Αν έχεις κάτι να προτείνεις και προς τα εκεί θα σου ήμουν ευγνώμων!

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορώ να κάνω κατάθεση χρημάτων σε λογαριασμό ταμιευτηριου eurobank μέσω ΔΙΑΣ από ΑΤΜ άλλης τράπεζας κ μετά με ebanking να μεταφέρω λεφτά από το λογαριασμό σε μια προπληρωμενη;

Αν γίνεται πόσες μέρες κάνουν να φανούν τα χρήματα στο λογαριασμό ώστε να με αφήνει να τα μεταφέρω;ισχύει κ εδώ η προμήθεια των 2ευρω έτσι;

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

στην μιλενιουμ οταν πηγα να παρω τα λεφτα μετα το τελος μιας προθεσμιακης καταστασης μονο που δεν με εβρισαν. απαραδεκτη συμπεριφορα

 

To θεμα δεν ειναι η συμπεριφορα.

ειναι το ποσο εμπιστευεσαι μια τραπεζα,ιδιωτικη μαλιστα, οτι μια μερα δεν θα σου πουνε "γεια σας κατεβασαμε ρολα"

 

 

στη συγκεκριμενη κι εγω εχω την χειροτερη εντυπωση απο πλευρας συμπεριφορας...4 ταμεια εχει,λειτουργουν συνηθως τα 2-στην καλυτερη περιπτωση- και συνηθως οι υπολογιστες τους εχουν προβλημα,'η εναλλακτικα δεν ξερουν τι να πατανε...

5/6 φορες που πηγα ταλαιπωρηθηκα αφανταστα.τις 2 μαλιστα μου ειπαν να μην περιμενω γτ εχουν "μεγαλο προβλημα με τον υπολογιστη":worry:

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

To θεμα δεν ειναι η συμπεριφορα.

ειναι το ποσο εμπιστευεσαι μια τραπεζα,ιδιωτικη μαλιστα, οτι μια μερα δεν θα σου πουνε "γεια σας κατεβασαμε ρολα"

 

 

στη συγκεκριμενη κι εγω εχω την χειροτερη εντυπωση απο πλευρας συμπεριφορας...4 ταμεια εχει,λειτουργουν συνηθως τα 2-στην καλυτερη περιπτωση- και συνηθως οι υπολογιστες τους εχουν προβλημα,'η εναλλακτικα δεν ξερουν τι να πατανε...

5/6 φορες που πηγα ταλαιπωρηθηκα αφανταστα.τις 2 μαλιστα μου ειπαν να μην περιμενω γτ εχουν "μεγαλο προβλημα με τον υπολογιστη":worry:

στο καταστημα που ειναι κοντα στην γειτονια μας πηγες?στην παπαναστασιου?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ε σε ποιο αλλο....:p

 

ειναι τραγικο αυτο το καταστημα οποιον ξερω και εχει συνεργαστει με τους συγκεκριμενους ειχε προβλημα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχεις δίκιο αλλά όποιος καεί με το χυλό φυσά και το γιαούρτι.

Έτσι όπως μας τα λες είναι σίγουρο πως δεν έχασες χρήματα το 1999.

 

ειχα αρχισει να βαζω απο αρχες 99 οποτε δεν εχασα αλλα εχω ακομα μερικες μετοχες που ουτε για ταπετσαρια δεν αξιζουν. χανεις ή κερδιζεις οταν πουλησεις.

ναι πχ τοτε ειχα αγορασει καποιες μετοχες που μετα φτασαν στο 20% αλλα το 2007 πουλησα με κερδος 20%, δηλαδη εκανα υπομονη και πουλησα οταν ειχαν ανεβει.

μετα με αυτα τα χρηματα μπορεσα τελη 08 να τοποθετηθω και να εχω βγαλει κερδος τωρα που πουλησα.

αυτη τη στιγμη διαθετω το 80% των χρηματων μυο σε μετοχες. γιατι ειναι καλη εποχη για αγορα και βασικα οι αγορες μου εγιναν πριν τα χριστουγεννα. εχω και ενα 15% σε προθεσμιακη καταθεση ενα χρονο που τα εκλεισα μαρτιο (οταν πολλοι μου ελεγαν μη τα κλεινεις γιατι θα ξαναανεβουν τα επιτοκια και τετοιες μπουρδες ο ι ανιδεοι...) και το υπολοιπο 5% σε ρευστο.

παντως οσοι προλαβενετε κλειστε τωρα, προβλεπω μεγαλη περιοδο χαμηλων επιτοκιων απ οεδω και περα.

και ειναι λογικο, η κριση περασε, η αναπτυξη ερχεται και για να ερθει και να κρατησει μερικα χρονια, θα κρατηθουν χαμηλα τα επιτοκια.

και μακρια απο χρυσο αυτη την εποχη.

Link to comment
Share on other sites

ειχα αρχισει να βαζω απο αρχες 99 οποτε δεν εχασα αλλα εχω ακομα μερικες μετοχες που ουτε για ταπετσαρια δεν αξιζουν. χανεις ή κερδιζεις οταν πουλησεις.

ναι πχ τοτε ειχα αγορασει καποιες μετοχες που μετα φτασαν στο 20% αλλα το 2007 πουλησα με κερδος 20%, δηλαδη εκανα υπομονη και πουλησα οταν ειχαν ανεβει.

μετα με αυτα τα χρηματα μπορεσα τελη 08 να τοποθετηθω και να εχω βγαλει κερδος τωρα που πουλησα.

αυτη τη στιγμη διαθετω το 80% των χρηματων μυο σε μετοχες. γιατι ειναι καλη εποχη για αγορα και βασικα οι αγορες μου εγιναν πριν τα χριστουγεννα. εχω και ενα 15% σε προθεσμιακη καταθεση ενα χρονο που τα εκλεισα μαρτιο (οταν πολλοι μου ελεγαν μη τα κλεινεις γιατι θα ξαναανεβουν τα επιτοκια και τετοιες μπουρδες ο ι ανιδεοι...) και το υπολοιπο 5% σε ρευστο.

παντως οσοι προλαβενετε κλειστε τωρα, προβλεπω μεγαλη περιοδο χαμηλων επιτοκιων απ οεδω και περα.

και ειναι λογικο, η κριση περασε, η αναπτυξη ερχεται και για να ερθει και να κρατησει μερικα χρονια, θα κρατηθουν χαμηλα τα επιτοκια.

και μακρια απο χρυσο αυτη την εποχη.

 

για τα χαμηλα επιτοκια συμφωνω απολυτως. θα κανουμε καιρο να ξαναδουμε επιτοκια γυρω στο 5%

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες Βασίλειε!

Και οι προθεσμιακοί μας βολεύουν, καθώς προς το παρόν δεν θα χρειαστούν αυτά τα χρήματα. Αν έχεις κάτι να προτείνεις και προς τα εκεί θα σου ήμουν ευγνώμων!

 

Υπάρχει αυτό το θέμα

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=220172

που συζητάμε για προθεσμιακές καταθέσεις.

Αυτόν τον καιρό είναι ανενεργό αλλά κάνε μια ερώτηση μπορεί κάποιος να σου απαντήσει.

Εγώ θα κάνω έρευνα κατά τον Οκτώβριο και θα ποστάρω τότε -λίγο αργά για εσένα... :p.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αυτό το θέμα

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=220172

που συζητάμε για προθεσμιακές καταθέσεις.

Αυτόν τον καιρό είναι ανενεργό αλλά κάνε μια ερώτηση μπορεί κάποιος να σου απαντήσει.

Εγώ θα κάνω έρευνα κατά τον Οκτώβριο και θα ποστάρω τότε -λίγο αργά για εσένα... :p.

 

Σε ευχαριστώ για την επισήμανση, δεν ήξερα ότι υπάρχει αυτό το θέμα!

Θα συνεχίσουμε εκεί λοιπόν! :)

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Το θέμα μου είναι το εξής: συγγενικό μου πρόσωπο χρωστάει σε δάνεια και κάρτες γύρω στα 50.000 ευρώ. Εξαιτίας όμως ατυχιών του τελευταίου έτους δεν μπορεί να ανταπεξέλθει πλέον στις δόσεις που πληρώνει. Ψάχνουμε λοιπόν κάποιο πρόγραμμα "όλα σε ένα". Από ερωτήσεις σε τράπεζες, μας είπαν οτι για τέτοια ποσά απαιτείται προσημείωση ακινήτου. Γνωρίζει κανείς κάποιο πρόγραμμα που να μην απαιτεί προσημείωση ακινήτου? Επίσης, θα μπορούσα να επιβαρυνθώ εγώ αυτό το πρόγραμμα για λογαριασμό του άλλου (δεν χρωστάω κάρτες, δάνεια κ.λπ. και έχω καλό εισόδημα)? Οποιαδήποτε άλλη λύση/πρόταση είναι ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Το θέμα μου είναι το εξής: συγγενικό μου πρόσωπο χρωστάει σε δάνεια και κάρτες γύρω στα 50.000 ευρώ. Εξαιτίας όμως ατυχιών του τελευταίου έτους δεν μπορεί να ανταπεξέλθει πλέον στις δόσεις που πληρώνει. Ψάχνουμε λοιπόν κάποιο πρόγραμμα "όλα σε ένα". Από ερωτήσεις σε τράπεζες, μας είπαν οτι για τέτοια ποσά απαιτείται προσημείωση ακινήτου. Γνωρίζει κανείς κάποιο πρόγραμμα που να μην απαιτεί προσημείωση ακινήτου? Επίσης, θα μπορούσα να επιβαρυνθώ εγώ αυτό το πρόγραμμα για λογαριασμό του άλλου (δεν χρωστάω κάρτες, δάνεια κ.λπ. και έχω καλό εισόδημα)? Οποιαδήποτε άλλη λύση/πρόταση είναι ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

ειναι λογικο να ζητανε προσημειωση μιας και το ποσο ειναι ιδιαιτερα μεγαλο.

ας παρει ενα δανειο βαζωντας εγγυητη εσενα για να ξεπληρωσει ολες τις υποχρεωσεις και ας εχει να ξεπληρωνει μονο το δανειο. σαφεστατα το επιτοκιο θα ειναι μικροτερο. στις καρτες ειναι κοντα στο 18%. στα δανεια αρκετα μικροτερο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη κίνηση που είχε κάνει ήταν αυτή. Και πάλι για τέτοιο ποσό απαιτείται ακίνητο. Εμένα μου δίνουν δάνειο αλλά και πάλι δεν καλυπτεί όλο το ποσό αλλά το μισό. Θα πληρώνει δύο δάνεια. (μιλάμε πάντα για καταναλωτικά δάνεια)
Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη κίνηση που είχε κάνει ήταν αυτή. Και πάλι για τέτοιο ποσό απαιτείται ακίνητο. Εμένα μου δίνουν δάνειο αλλά και πάλι δεν καλυπτεί όλο το ποσό αλλά το μισό. Θα πληρώνει δύο δάνεια. (μιλάμε πάντα για καταναλωτικά δάνεια)

 

για να καταλαβω, καταρχην ο συγγενης σου δεν εχει ακινητο στο ονομα του σωστα?

μετα, μπορει να παρει καταναλωτικο δανειο αλλα μεχρι το ποσο των 25.000 ευρω?και προτιθεσαι να παρεις τα αλλα 25000 εσυ?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια θελω να σας κανω μια ερωτηση σχετηκα με μια καρτα VISA του αδερφου μ. Θελω να αγορασω μερηκα πραγματα απο το ιντερνετ και οπου και αν εχω δει ζητανε η VISA να ειναι στο ονομα ς. Ξερεται καποιο online καταστημα π να μν το ζηταει αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια θελω να σας κανω μια ερωτηση σχετηκα με μια καρτα VISA του αδερφου μ. Θελω να αγορασω μερηκα πραγματα απο το ιντερνετ και οπου και αν εχω δει ζητανε η VISA να ειναι στο ονομα ς. Ξερεται καποιο online καταστημα π να μν το ζηταει αυτο?

 

 

γιατι δεν βγαζεις μια χρεωστικη,οχι πιστωτικη,visa, στο ονομα σου να κανεις ανετα την δουλεια σου?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια θελω να σας κανω μια ερωτηση σχετηκα με μια καρτα VISA του αδερφου μ. Θελω να αγορασω μερηκα πραγματα απο το ιντερνετ και οπου και αν εχω δει ζητανε η VISA να ειναι στο ονομα ς. Ξερεται καποιο online καταστημα π να μν το ζηταει αυτο?

Αγορασε τα στο ονομα του.Η πιστωτικη καρτα ειναι για προσωπικη χρηση και οχι για κοινοχρηστη.

Link to comment
Share on other sites

Αγορασε τα στο ονομα του.Η πιστωτικη καρτα ειναι για προσωπικη χρηση και οχι για κοινοχρηστη.
θα το εκανα αλλα ο αδερφος μ δεν θελει να στελνω αντιγραφα ταυτοτητας μεσω ιντερνετ εχει κολλημα:(

, οκ σε ευχαρηστω γ τν απαντηση μαλλον θα βγαλω μια VISA στο ονομα μ:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια θελω να σας κανω μια ερωτηση σχετηκα με μια καρτα VISA του αδερφου μ. Θελω να αγορασω μερηκα πραγματα απο το ιντερνετ και οπου και αν εχω δει ζητανε η VISA να ειναι στο ονομα ς. Ξερεται καποιο online καταστημα π να μν το ζηταει αυτο?

 

Στο Amazon UK έχω αγοράσει κάποιες φορές πράγματα, ο λογιαριασμός είναι στο όνομα μου και χρησιμοποίησα την κάρτα της μητέρας μου που έχει εντελώς διαφορετικό ονοματεπώνυμο.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Επειδη μου ηρθε το χαρτι τους προσφατα για τρεχουμενο, οχι δεν υπαρχουν. Αδρανειας υπαρχουν, μετα απο 12 μηνες χωρις συναλλαγες αλλα στους 10 μηνες θα σου στειλουν χαρτι να στο θυμησουν. Αν περασει το δωδεκαμηνο και δεν κανεις καμια κινηση στο λογαριασμο τοτε θα αρχισουν να χρεωνουν. :)

 

Αυτό ακριβώς ισχύει με τα έξοδα στη eurobank.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

θελω να αγορασω ενα κινητο (nokia 5730 xm 350€) με δοσεις η πιστοτικη αναλογος

το θεμα ειναι οτι εχω μηδενικο αφμ και κανενας δεν μπαινει εγκυητης πος μπορω να το παρω με δοσεις (σε 2 μηνες θα εχω σταθερη δουλεια για 2 χρονια) επισις το σηγκεκριμενο κινητο ειναι δισεβρετο το εχω δει σε ελαχιστα μαγαζια τι να κανω help...:cry: :cry: :cry:

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ απλό

Θα κάνεις συμβόλαιο

Δεν θέλει ούτε εκκαθαριστικό ούτε πιστωτική ( Η βεβαίωση απόδοσης Α.Φ.Μ αρκεί )

Με την επιδότηση σε ένα καλό πρόγραμμα θα σου έρθει με λιγώτερα από τα μισά χρήματα.

Σε δυό μήνες που θα έχεις χρήματα θα πληρώνεις κανονικά τον λογαρισμό σου. Αν ενδιάμεσα χρωστάς και ένα λογαριασμό δεν έγινε και τίποτα σπουδαίο.

Τέλος αν τυχόν είσαι φοιτητής πολλές τράπεζες θα σου δώσουν πιστωτική, με μόνο την φοιτητική ταυτότητα.

Link to comment
Share on other sites

θελω να αγορασω ενα κινητο (nokia 5730 xm 350€) με δοσεις η πιστοτικη αναλογος

το θεμα ειναι οτι εχω μηδενικο αφμ και κανενας δεν μπαινει εγκυητης πος μπορω να το παρω με δοσεις (σε 2 μηνες θα εχω σταθερη δουλεια για 2 χρονια) επισις το σηγκεκριμενο κινητο ειναι δισεβρετο το εχω δει σε ελαχιστα μαγαζια τι να κανω help...:cry: :cry: :cry:

 

ο βασιλειος ηταν για μια ακομη φορα κατατοπιστικοτατος και ακριβεστατος. θα ακολουθησεις μια απο τις δυο λυσεις που σου προτεινε. αυτη με το συμβολαιο κυριως

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

γεια σας. Αν καταθέσω κάποια χρήματα στο λογαριασμό μου, μεσολαβεί κάποιο χρονικό διάστημα μέχρι να εμφανιστούν στο λογαριασμό;; ρωτάω γιατί θέλω να κάνω μια αγορά μέσω internet με τη χρεωστική κάρτα μου. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...