Jump to content

Η ταινιοθήκη των εφημερίδων και των περιοδικών


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ας είναι! Δεν είναι λίγες οι φορές που πετσόκοψε τις σπουδαίες ταινίες, ενώ οι δευτεροκλασάτες βγήκαν αλώβητες.

 

Πάντως όποια κι αν έχει πετσοκομμένη, εγώ την εφημερίδα θα την πάρω...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάντως όποια κι αν έχει πετσοκομμένη, εγώ την εφημερίδα θα την πάρω...

 

Αυτό εξυπακούεται ...

 

Κι επί της ευκαιρίας, την επόμενη Κυριακή 30 του μηνός ο Ελεύθερος Τύπος θα έχει το "Τριστάνος & Ιζόλδη" (2006) http://www.imdb.com/title/tt0375154/

Link to comment
Share on other sites

Κι επί της ευκαιρίας, την επόμενη Κυριακή 30 του μηνός ο Ελεύθερος Τύπος θα έχει το "Τριστάνος & Ιζόλδη" (2006) http://www.imdb.com/title/tt0375154/

 

Καλό, αλλά το έχουμε ήδη... :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Κέφια έχω απόψε και θέλω συζήτηση :lol: Για πες, αξίζει; (= να το πάρω κι αυτό; :p )

 

Αξιζουν α)ο Rufus Sewell και β)ο Ηenry Cavill με τη μαλλουρα σε β'ρολο. Κατα τα αλλα ο πρωταγωνιστης(James Franco) ειναι ενα ξυλαγγουρο οπως παντα, η πρωταγωνιστρια(Sophia Myles) προσπαθει να το μαζεψει αλλα τι να κανει οταν το υποτιθεμενο αμορε της παιζει λιγο καλυτερα απο ενα κομοδινο και το στορυ μπαζει ελαφρως εως πολυ (και για να το λεω εγω αυτο που εχω φαει τα period films με το κουταλι κατι σημαινει :p).

Δεν ειναι κακο για μια θεαση στο dvd αλλα ως εκει. :cool:

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη διαβασα κατι ποιο πανω περι "αυθεντικων"... ποσο αυθεντικο μπορει να ειναι ενα free dvd?

 

εγω προσωπικα αυθεντικο θεωρω αυτο το dvd που το πηρα και ειναι εκδοση απο την ετερεια που εκανε την 1η παραγωγή. πχ. εχω τιτανικό απο την AV αλλα και απο μια αλλη. η 2η εκδοση ειναι εντελως διαφορερική (σε χαρτινη συσκευασια νομιζω). ασχετα που και η 1η ειναι οτι νανε με τα letterbox της..

Link to comment
Share on other sites

λίγο παράξενη η ερώτηση σου..

 

ένα free dvd μπορεί να είναι εμπορίου, μπορεί να είναι decent κόπια φτιαγμένη ειδικά για την εφημερίδα (σε αυτή την περίπτωση να είναι δηλαδή μόνο η ταινία με 5.1 ήχο άντε και κανένα trailer σαν extra) και τέλος οι τότε περιπτώσεις του ΘΕΜΑτος που έδινε ΔΙΚΕΣ του κόπιες με πετσοκομμένη εικόνα, άθλιο ήχο etc etc.

 

τα DVD που δίνουν τώρα σχεδόν όλες οι εφημερίδες (Βήμα, ΘΕΜΑ, ΕΤ, Καθημερινή) είναι τα δισκάκια εμπορίου χωρίς καμία αλλαγή ή παρεμβολή πάνω τους ΑΛΛΑ πλασαρισμένα σε διαφορετική θήκη από αυτή του εμπορίου για να μειώσουν το κόστος και φυσικά να διαφημιστεί σε κάποιες περιπτώσεις η εφημερίδα πάνω στο custom made εξώφυλλο.

 

ο Τιτανικός που έφερες παράδειγμα έχει κυκλοφορήσει 2 φορές. Όπως και τα πιο πολλά DVD εκεί έξω που τα έκαναν μαντάρες την πρώτη φορά με το aspect ratio, sound. extras, presentation etc etc και τους δώθηκε 2η ευκαιρία να το διορθώσουν με ένα τυπικό Special Edition.

Link to comment
Share on other sites

και τα Vertigo

 

Τό βέρτιγκο; Υπάρχει καί σέ βίδεο κλάμπ;

 

Θυμάμαι τό βήμα νά έχει δώσει 4-5 ταινίες του μέ καλλίτερη καί πιό νέα τό υποψίες τού 1940.

 

Η πιό βαρετή ήταν αυτή...

vangelakas.blogspot.com
Link to comment
Share on other sites

Αξιζουν α)ο Rufus Sewell και β)ο Ηenry Cavill με τη μαλλουρα σε β'ρολο. Κατα τα αλλα ο πρωταγωνιστης(James Franco) ειναι ενα ξυλαγγουρο οπως παντα, η πρωταγωνιστρια(Sophia Myles) προσπαθει να το μαζεψει αλλα τι να κανει οταν το υποτιθεμενο αμορε της παιζει λιγο καλυτερα απο ενα κομοδινο και το στορυ μπαζει ελαφρως εως πολυ (και για να το λεω εγω αυτο που εχω φαει τα period films με το κουταλι κατι σημαινει :p).

Δεν ειναι κακο για μια θεαση στο dvd αλλα ως εκει. :cool:

 

Άμα είναι έτσι -επειδή εμπιστεύομαι όσα λες- τότε δεν αξίζει να μπει δίπλα στον "Έμπορο της Βενετίας", στην "Υπερηφάνεια & Προκατάληψη" (BBC), στον "Ονιέγκιν" και στο "Η σημασία του να είναι κανείς σοβαρός" που έχω στη συλλογή μου, θα δυσανασχετήσουν τα άλλα DVD :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τό βέρτιγκο; Υπάρχει καί σέ βίδεο κλάμπ;

 

Θυμάμαι τό βήμα νά έχει δώσει 4-5 ταινίες του μέ καλλίτερη καί πιό νέα τό υποψίες τού 1940.

 

Η πιό βαρετή ήταν αυτή...

 

Πολύ περισσότερες ταινίες του Χιτς έχουν δώσει οι εφημερίδες.

Πάντα σε μαυρόασπρο και το 60% από αυτές είναι τόσο παλιές που δε βλέπονται.

 

Νομίζω έχω γύρω στις 16-17 από Καθημερινή, Βήμα, Ελευθεροτυπία και Ημερησία.

Link to comment
Share on other sites

Στην κορυφή η Καθημερινή με 208 χιλ. φύλλα την περασμένη Κυριακή και αυτό δεν είναι κάτι συνηθισμένο. Ποιός όμως δεν θέλει να μάθει να φτιάχνει γλυκά σαν τον Παρλιάρο; Στη δεύτερη θέση το Πρώτο Θέμα με 189, στην τρίτη το Βήμα με 185. Στις 173 χιλ. η Ελευθεροτυπία, στις 125 το Έθνος. Νέα πτώση για τον Ελεύθερο Τύπο (115) που φαίνεται πως δεν αρκούν τα DVD του Λαζόπουλου
Link to comment
Share on other sites

Κέφια έχω απόψε και θέλω συζήτηση :lol: Για πες, αξίζει; (= να το πάρω κι αυτό; :p )

 

Προσυπογράφω τα της Deb: :)

 

Αξιζουν α)ο Rufus Sewell και β)ο Ηenry Cavill με τη μαλλουρα σε β'ρολο. Κατα τα αλλα ο πρωταγωνιστης(James Franco) ειναι ενα ξυλαγγουρο οπως παντα, η πρωταγωνιστρια(Sophia Myles) προσπαθει να το μαζεψει αλλα τι να κανει οταν το υποτιθεμενο αμορε της παιζει λιγο καλυτερα απο ενα κομοδινο και το στορυ μπαζει ελαφρως εως πολυ (και για να το λεω εγω αυτο που εχω φαει τα period films με το κουταλι κατι σημαινει :p).

Δεν ειναι κακο για μια θεαση στο dvd αλλα ως εκει. :cool:

 

:rotfl: :lol: :lmao:

 

Άμα είναι έτσι -επειδή εμπιστεύομαι όσα λες- τότε δεν αξίζει να μπει δίπλα στον "Έμπορο της Βενετίας", στην "Υπερηφάνεια & Προκατάληψη" (BBC), στον "Ονιέγκιν" και στο "Η σημασία του να είναι κανείς σοβαρός" που έχω στη συλλογή μου, θα δυσανασχετήσουν τα άλλα DVD :lol:

 

Καλά για αυτό δεν χρειαζόταν κριτική... :wink:

 

Στην κορυφή η Καθημερινή με 208 χιλ. φύλλα την περασμένη Κυριακή και αυτό δεν είναι κάτι συνηθισμένο.

 

:yahoo: Καθημερινή!

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με ότι λες αλλά χρειάζεται να υπάρχει και ένα περιοδικό που να προσφέρει που και που τέτοιες αθάνατες ταινίες όπως η "Έβδομη Σφραγίδα".

 

Θα έκανα για παράδειγμα μεγάλη όρεξη αν έβαζαν Χίτσκοκ ακυκλοφόρητες (όχι δεν είμαι κουλτουριάρης;))...

 

Πιστεύω μετά τα αφιερώματα θα επιστρέψουν στις καινούριες (δεν έχουν και πολλές επιλογές άλλωστε).

 

Πρωτα απ ολα μια διευκρινηση, οι ταινιες των αφιερωματων θα ειναι οι δευτερες. Θα δινει και αλλη καθε μηνα, οποτε μενει να φανει τι κατευθυνση θα παρει.

 

Υπαρχει ο προβληματισμος για την τιμη, αν και 9 EUR συν το περιοδικο συν 2 ταινιες απο τις οποιες η μια του Bergman κατα την γνωμη μου δεν ειναι πολλα. Οσον αφορα την υλη, δεν νομιζω οτι υπαρχει αλλη Ελληνικη εκδοση με καλυτερη, ώστε να υπαρχει και ανταγωνισμος. Οσον αφορα τις ταινιες, εφοσον το κοματι των πιο δημοφιλων παραγωγων το καλυπτουν οι εφημεριδες (τον τελευταιο καιρο αναβαθμισμενα) για να τοποθετηθει στην αγορα δεν ειναι κακη ιδεα η παροχη δυσκολων ταινιων που αλλωστε συχνα ειναι δυσκολο να βρεθουν σε νεα κοπια περιοχης 2.

Link to comment
Share on other sites

Τό βέρτιγκο; Υπάρχει καί σέ βίδεο κλάμπ;

 

Θυμάμαι τό βήμα νά έχει δώσει 4-5 ταινίες του μέ καλλίτερη καί πιό νέα τό υποψίες τού 1940.

 

Η πιό βαρετή ήταν αυτή...

 

Ναι υπάρχει (υπήρχε τουλάχιστο πριν από κανα μήνα στο Metropolis).

Επιπλέον ενημερώνω ότι ο Ελ. Τύπος του Σαββάτου θα δώσει την τανία "Εκείνο το καλοκαίρι" (Ε. Ναθαναήλ), ενώ η Ελευθεροτυπία της Κυριακής το "Le Pacte des loups" (Brotherhood of the Wolf)(http://www.imdb.com/title/tt0237534/), που έχει ξαναδοθεί (απ' το Έθνος αν θυμάμαι καλά).

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον ενημερώνω ότι ο Ελ. Τύπος του Σαββάτου θα δώσει την τανία "Εκείνο το καλοκαίρι" (Ε. Ναθαναήλ), ενώ η Ελευθεροτυπία της Κυριακής το "Le Pacte des loups" (Brotherhood of the Wolf)(http://www.imdb.com/title/tt0237534/), που έχει ξαναδοθεί (απ' το Έθνος αν θυμάμαι καλά).

 

Μπράβο.

 

Η "Αδελφότητα των Λύκων" είχε πράγματι ξαναδωθεί τουλάχιστον από ΤΑ ΝΕΑ του Σαββάτου κάποτε.

 

Το μόνο που μας λύπει τώρα είναι το Έθνος του Σαββάτου...

Link to comment
Share on other sites

 

Το μόνο που μας λύπει τώρα είναι το Έθνος του Σαββάτου...

 

 

Αν πρόλαβα να δώ καλά απο την τηλεοπτική διαφήμιση ... έχω την εντύπωση οτι το Έθνος του Σαββάτου θα δώσει μόνο το επεισόδιο απο τη σειρά "Λούφα και παραλλαγή" και καινούργιο περιοδικό για το αυτοκίνητο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

I've been waiting for you, Obi-Wan. We meet again, at last. The circle is now complete.

When I left you, I was but the learner; now *I* am the master.

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόλαβα να δώ καλά απο την τηλεοπτική διαφήμιση ... έχω την εντύπωση οτι το Έθνος του Σαββάτου θα δώσει μόνο το επεισόδιο απο τη σειρά "Λούφα και παραλλαγή" και καινούργιο περιοδικό για το αυτοκίνητο.

 

Πολύ κρίμα αν δε δώσει ταινία και συνεχίζει να κοστίζει 3,5 Ευρώ.

 

Τη Κυριακή με το Έθνος το "Alien 3". Αξίζει??

Από ότι ακούω είναι ατμοσφαιρικό όπως το πρώτο "Alien"...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κρίμα αν δε δώσει ταινία και συνεχίζει να κοστίζει 3,5 Ευρώ.

 

Τη Κυριακή με το Έθνος το "Alien 3". Αξίζει??

Από ότι ακούω είναι ατμοσφαιρικό όπως το πρώτο "Alien"...

 

Έχω την τετραλογία και κατα τη γνώμη μου το Alien 3 είναι μάλλον το χειρότερο. Κορυφαίο είναι το πρώτο και το τελευταίο κατα τη γνώμη μου

Link to comment
Share on other sites

Έχω την τετραλογία και κατα τη γνώμη μου το Alien 3 είναι μάλλον το χειρότερο. Κορυφαίο είναι το πρώτο και το τελευταίο κατα τη γνώμη μου

 

Αλήθεια? Τόσο άσχημα?

Ξέρω άλλους που προτιμούν το τρίτο τουλάχιστον από το ραμποειδές δεύτερο...

Πίστευα και πως ο Ντέιβιντ Φίντσερ (Se7en, Fight Club, Zodiac) δε θα απογοήτευε.

 

:) Το Σάββατο μαζί με το ΕΘΝΟΣ και η ταινία "END GAME"

 

Το Έθνος Σαββάτου, τελευταία, βάζει κακές πρόσφατες ταινίες. Αλλά έτσι κι αλλιώς δεν απευθύνεται σε μεγάλο κοινό και άρα τους βγαίνει φθηνά...

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια? Τόσο άσχημα?

Ξέρω άλλους που προτιμούν το τρίτο τουλάχιστον από το ραμποειδές δεύτερο...

Πίστευα και πως ο Ντέιβιντ Φίντσερ (Se7en, Fight Club, Zodiac) δε θα απογοήτευε.

Καμμιά σχέση με τις υπόλοιπες ταινίες του. Συγκριτικά με όσες ανέφερες θα έλεγα πως είναι χαλαρά η χειρότερη του.

 

Και όντως είναι κατώτερη από τα δύο πρώτα Alien για μένα. (όχι από τo 4o που για μένα είναι και το χειρότερο). Λίγοι διακριτοί χαρακτήρες, δε σε αφήνει η ταινία να συμπαθήσεις ή να νοιαστείς για κανένα (εκτός από Ripley βεβαίως βεβαίως). Σε "σύνδεση" με τα προηγούμενα η ταινία "ψιλοαυτοκτονεί" από την αρχή-αρχή.

 

Για την ιστορία, το σενάριο και η ταινία πέρασαν από σαράντα κύματα, εκδοχές και σκηνοθέτες μέχρι να καταλήξουν σε... αυτό.

 

That said, έχει καλή βασική ιδέα, είναι ατμοσφαιρική, έχει κάποιες καλές σκηνές, η Ripley γίνεται totally bad ***, και έχει ωραίο φινάλε (imho). Ήταν η πρώτη που είδα από Alien οπότε εχει και συναισθηματική αξία.

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, έχει δοθεί ποτέ το "Seven"? Είμαι σίγουρη πως όχι, αλλά δε βάζω και το χέρι μου στη φωτιά. :confused:

 

Κάποτε είχε δωθεί από το ΣΙΝΕΜΑ σε VHS, αλλά σε DVD δε θυμάμαι ούτε εγώ...

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...