Jump to content

Η ταινιοθήκη των εφημερίδων και των περιοδικών


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για δώστε ενημέρωση τί θα δίνουν την επόμενη φορά ΘΕΜΑ - ΒΗΜΑ ?.Η προσφορά της Καθημερινής πόσα DVD θα είναι ?

Samsung Galaxy Tab 10.1 ICS 4.0.4, stock

Samsung Galaxy S II Jelly Bean 4.1.2

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και μιλώντας για μέτρια... Στο Βήμα το ΑΡΩΜΑ ΓΥΝΑΙΚΑΣ έχει πολύ καλή (αναμορφική) εικόνα, ήχο 5.1, διπλής στρώσης δισκάκι αλλά τα extras που αναφέρει στο εξώφυλλο λάμπουν δια της απουσίας τους. Το menu του DVD έχει μόνο 2 επιλογές: Έναρξη και Ενότητες. Τουλάχιστον είναι καλή η εικόνα/ήχος στην εξαιρετική αυτή ταινία.

Το 2ο DVD (GOODBYE BAFANA) είναι μάλλον εμπορικό ή καλύτερη κόπια καρμπόν του εμπορικού. Έχει αναμορφική εικόνα, 5.1 ήχο, το trailer της ταινίας, επιλογή 2.0 και 5.1 μπάντας αλλά όλα αυτά σε μονής στρώσης δισκάκι.

Δεν μπορείς να πεις κακή την προσφορά... αλλά...

 

Εκεί στο Βήμα πρέπει να είναι πολύ άσχετοι αυτοί που γράφουν τα εξώφυλλα!

 

Το "Άρωμα Γυναίκας" είναι εμπορική έκδοση. Δε ξέρω που σκέφτηκαν τα production notes και τα trailer αφού δεν υπάρχουν ούτε και εκεί.

Λάθος έχουν γράψει και την εικόνα. Το εξώφυλλο γράφει αναμορφική 2.35:1 ενώ είναι 1.85:1

Ακόμη, η διάρκεια ταινίας είναι 150' και όχι 168'.

 

Το Goodbye Bafana από την άλλη είναι custom.

Η πραγματική εικόνα της ταινίας είναι 2.35:1, το εξώφυλλο γράφει fullscreen 4:3 και το δισκάκι έχει 1.85:1 (δηλαδή κομμένη λίγο δεξιά και αριστερά).

Επίσης, ξεχάσανε να γράψουν στο εξώφυλλο ότι υπάρχει και trailer μέσα.

 

Τέλος πάντων, την επόμενη εβδομάδα το Βήμα ξεκινάει συλλογή CD του Μάνου Χατζιδάκη. Δε γράφει τίποτα για ταινία.

 

Το Θέμα θα έχει την άλλη εβδομάδα το Unfaithful.

Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη Κυριακή με τον Ελεύθερο Τύπο:

 

A Few Days in September

http://www.imdb.com/title/tt0446442/

 

και

 

Changing Lanes

http://www.imdb.com/title/tt0264472/

Link to comment
Share on other sites

Καλά όποιος αγοράζει κάτι δε βλέπει τι είναι αυτό που αγοράζει;

 

Αν θυμάμαι καλά από το περίπτερο, το Matrix ήταν στο Έθνος Σαββάτου, σε χάρτινη θήκη.

 

Edit: Sorry το ανέφερε και ο Standard πιο πάνω.

 

Edit 2: Α τώρα είδα ότι έγινε και θέμα από την Fishfemale... ένα-ένα τα βλέπω. Όντως βρε Fish... με κλειστά ματιά την πήρες την εφημερίδα; :)

 

Στο Tαινίες και βιβλία του Σαββατοκύριακου, αναφέρεται το εξής για το Έθνος Σαββάτου: Έθνος (Σάββατο) – explore Nature

Δεν αναφέρθηκε καθόλου το Matrix. Όπως και να έχει, δεν είμαι συνέχεια πάνω από τον υπολογιστή για να βλέπω κάθε στιγμή όλα όσα έχουν γραφτεί, ώστε να καταλαβαίνω τα τυχόν λάθη που υπάρχουν. Δεν πειράζει, καθένας όπως μπορεί :)

 

Αναφορικά με το γιατί δεν κοίταξα την εφημερίδα, αυτό οφείλεται στο ότι κάθε φορά ζητάω από τον περιπτερά (που είναι γνωστός μου) και μου φυλάει αρκετές εφημερίδες σε μια τσάντα. Πάντα είμαι βιαστική γιατί δεν έχω την πολυτέλεια του πολύ ελεύθερου χρόνου, ώστε να χαζεύω τι έχει η κάθε εφημερίδα, έτσι δεν σκέφτηκα ποτέ να καθήσω να τις τσεκάρω μια μια στη μέση του δρόμου... Γι' αυτό και την πάτησα. Τέλος πάντων, εγώ ρώτησα απλώς γιατί η λάθος ενημέρωση, δεν ζήτησα να με δικάσετε :p

 

Θα προσπαθήσω να είμαι πιο παρατηρητική πάντως, δεν πειράζει. Μια φορά έτυχε να γραφτεί κάτι λάθος, δεν χάλασε και ο κόσμος :)

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, δε νομίζω ότι δικάζει κάποιος εδώ. :X(Ίσως μόνο ο admin).

 

Όλα τα φόρουμ νομίζω πως είναι με σκοπό να ρωτάς κάτι για να λύσεις τις απορίες σου ή για να βοηθήσεις κάποιον να λύσει τις δικές του, για ενημερωθείς για κάτι προς κέρδος ``πολυτίμου ελευθέρου χρόνου`` (όπως έχει αναφερθεί) από πράγματα που βρίσκουν άλλοι για μας κλπ

 

Οπότε για τη δική μου την ηθική, ερωτήσεις του στυλ :

``Γιατί υπήρξε αυτή η λάθος πληροφόρηση;`` ή `` γιατί η λάθος ενημέρωση`` δεν ταιριάζουν με τη φιλοσοφία του φόρουμ.

 

Θα μπορούσε να γραφεί για να ``προστατευτούν`` και άλλοι από το ``κι έμεινα με το... λεύκωμα στο χέρι``

απλά ότι δεν είναι ορθό το σχόλιο που γράφει για τις προσφορές των εφημερίδων του Σαββατοκύριακου.

 

Και η έννοια του χρόνου, ως γνωστό, είναι υποκειμενική.

Ατελείωτη η στιγμή που σου έχει πιαστεί το δάκτυλο στην πόρτα, ελάχιστη η περίοδος των διακοπών σου

 

Κάποιος λοιπόν, δεν έχει την ``πολυτέλεια του πολύ ελεύθερου χρόνου, ώστε να χαζεύει τι έχει η κάθε εφημερίδα`` αλλά ξοδεύει χρόνο για να γράψει μεγάλα σχόλια.

 

 

Εγώ απλά ρώτησα γενικά και αόριστα

``αν όποιος αγοράζει κάτι δε βλέπει τι είναι αυτό που αγοράζει;`` γιατί μου έκανε εντύπωση.

 

Δεν ζήτησα ούτε εξηγήσεις ούτε τίποτα.

:)

Καλή εβδομάδα.

https://andrismoi.wordpress.com/

Θέματα που μου κίνησαν το ενδιαφέρον και τα μοιράζομαι

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, δε νομίζω ότι δικάζει κάποιος εδώ. :X(Ίσως μόνο ο admin).

 

Όλα τα φόρουμ νομίζω πως είναι με σκοπό να ρωτάς κάτι για να λύσεις τις απορίες σου ή για να βοηθήσεις κάποιον να λύσει τις δικές του, για ενημερωθείς για κάτι προς κέρδος ``πολυτίμου ελευθέρου χρόνου`` (όπως έχει αναφερθεί) από πράγματα που βρίσκουν άλλοι για μας κλπ

 

Οπότε για τη δική μου την ηθική, ερωτήσεις του στυλ :

``Γιατί υπήρξε αυτή η λάθος πληροφόρηση;`` ή `` γιατί η λάθος ενημέρωση`` δεν ταιριάζουν με τη φιλοσοφία του φόρουμ.

 

Θα μπορούσε να γραφεί για να ``προστατευτούν`` και άλλοι από το ``κι έμεινα με το... λεύκωμα στο χέρι``

απλά ότι δεν είναι ορθό το σχόλιο που γράφει για τις προσφορές των εφημερίδων του Σαββατοκύριακου.

 

Και η έννοια του χρόνου, ως γνωστό, είναι υποκειμενική.

Ατελείωτη η στιγμή που σου έχει πιαστεί το δάκτυλο στην πόρτα, ελάχιστη η περίοδος των διακοπών σου

 

Κάποιος λοιπόν, δεν έχει την ``πολυτέλεια του πολύ ελεύθερου χρόνου, ώστε να χαζεύει τι έχει η κάθε εφημερίδα`` αλλά ξοδεύει χρόνο για να γράψει μεγάλα σχόλια.

 

 

Εγώ απλά ρώτησα γενικά και αόριστα

``αν όποιος αγοράζει κάτι δε βλέπει τι είναι αυτό που αγοράζει;`` γιατί μου έκανε εντύπωση.

 

Δεν ζήτησα ούτε εξηγήσεις ούτε τίποτα.

:)

Καλή εβδομάδα.

 

Όπως το βλέπει κανείς...

Αναφορικά με το όταν ρώτησα γιατί το λάθος, ήταν γιατί ενδιαφερόμουν για την ταινία και ρώτησα (όπως φαίνεται και στο μήνυμα μου) αν οφείλεται στο ότι θα δοθεί η ταινία την επόμενη εβδομάδα γιατί ενδιαφερόμουν γι' αυτήν. Έπειτα είδα ότι ήταν απλώς σε άλλη εφημερίδα την ίδια μέρα.

Δεν έχω να πω κάτι άλλο, ότι είχα να πω το είπα. Επίσης καλή εβδομάδα :)

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το Θέμα θα έχει εκτός από το Unfaithful και τα Match Point και Johnny English (επανάληψη από το Έθνος κάποτε).

 

Στη διαφήμιση φαινόταν ότι όλα θα είναι σε slim θήκες.

Link to comment
Share on other sites

Η Ελευθεροτυπία της Κυριακής το "Η θάλασσα μέσα μου" (http://www.imdb.com/title/tt0369702/) που είχε δοθεί παλιότερα απ' το περιοδικό Σινεμά και το "Lucky Numbers" (http://www.imdb.com/title/tt0219952/)
Link to comment
Share on other sites

Το "Ποντίκι" από την επόμενη Πέμπτη και για τρεις βδομάδες θα δώσει τρείς ταινίες του Ακίρα Κουροσάβα σε κασετίνα: το "Ρασομόν" (http://www.imdb.com/title/tt0042876/), το "Σιωπηλή Μονομαχία" (http://www.imdb.com/title/tt0041870/) και το "Μανταντάγιο" (http://www.imdb.com/title/tt0107474/) που ήταν η τελευταία του ταινία.

Απ' όσο γνωρίζω οι ταινίες αυτές δεν έχουν ξαναδοθεί απ' τον τύπο.

Link to comment
Share on other sites

Μαζί με το Έθνος Σαββάτου το Austin Powers in Goldmember μάλλον στη παλιά ποιότητα του Θέματος.

 

Η Ελευθεροτυπία της Κυριακής το "Η θάλασσα μέσα μου" (http://www.imdb.com/title/tt0369702/) που είχε δοθεί παλιότερα απ' το περιοδικό Σινεμά και το "Lucky Numbers" (http://www.imdb.com/title/tt0219952/)

Επαναλήψεις και τα δύο δυστυχώς. Το "Η θάλασσα μέσα μου" είχε δοθεί και από Ημερησία και Θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Εξαίρετο το Έθνος. Θα τσιμπηθεί, ίσως πάρω και το Θέμα για τις 3 ταινίες (αν και έχω τις δύο)...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Η Ημερησία θα δώσει το Space Cowboys (επανάληψη από το Θέμα).

 

ΤΑ ΝΕΑ του Σαββάτου θα έχουν συλλεκτικό CD με ανέκδοτα μουσικά κομμάτια του Βαγγέλη Παπαθανασιού.

Link to comment
Share on other sites

Βήμα

Ελευθεροτυπία

Εθνος

Πρώτο θέμα

θέλω να τα πάρω.

 

Θα δω ανάλογα με τα θέματα και θα πάρω και τις άλλες ταινίες θα μου τις δώσει το καλώδιο μου :):lol:

Link to comment
Share on other sites

Ταινίες και βιβλία του Σαββατοκύριακου

Ελεύθερος Τύπος (Σάββατο) – Mayo Clinic Οικογενειακός Οδηγός Υγείας (4ος τόμος

Ελεύθερος Τύπος (Σάββατο) – Το μεγάλο κανόνι (Θανάσης Βέγγος)

Ελεύθερος Τύπος (Κυριακή) – A few days in September (Ζιλιέτ Μπινιός, Τζον Τορτούρο)

Ελεύθερος Τύπος (Κυριακή) – Changing Lanes (Μπεν Άφλεκ, Σάμιουελ Τζάκσον)

Νέα (Σάββατο) – Κόμικ Disney (Ο πλανήτης των θησαυρών)

Έθνος (Σάββατο) – Austin Powers in Goldmember (Μάικ Μάγιερς, Μπιγιονσέ)

Έθνος (Κυριακή) – Good night and good luck (Ντέιβιντ Στράδερν, Τζορτζ Κλούνι) Που λέει και η Στάη…

Έθνος (Κυριακή) – Νέα συλλογή CD (Barry White)

Βήμα (Κυριακή) – Φιλαδέλφεια (Τομ Χανκς, Ντένζελ Γουάσινγκτον)

Βήμα (Κυριακή) – Νέα συλλογή με τραγούδια του Μάνου Χατζηδάκι (το πρώτο CD)

Τα Νέα (Σάββατο) – CD με τραγούδια του Βαγγέλη Παπαθανασίου

Ελευθεροτυπία (Κυριακή) – Η θάλασσα μέσα μου (Χαβιέ Μπαρδέμ)

Ελευθεροτυπία (Κυριακή) – Lucky Numbers (Τζον Τραβόλτα)

Καθημερινή (Σάββατο) – Προϊστορικό Πάρκο (σειρά με δεινόσαυρους, 4ο από 6 DVD)

Καθημερινή (Κυριακή) – Τα 80 μεγαλύτερα θαύματα του κόσμου (ντοκιμαντέρ του BBC)

Καθημερινή (Κυριακή) – CD-ROM κατά του τσιγάρου

Πρώτο Θέμα (Κυριακή) – Unfaithful (Ρίτσαρντ Γκιρ, Ντάιαν Λέιν)

Πρώτο Θέμα (Κυριακή) – Match point (Σκάρλετ Γιοχάνσον, Τζόναθαν Ρις Μάγιερς)

Πρώτο Θέμα (Κυριακή) – Johnny English (Ρόουαν Άτκινσον, Νάταλι Ιμπρούλια)

Έθνος και Πρώτο Θέμα κάνουν αυτή την Κυριακή τη διαφορά με τα ‘Καληνύχτα και καλή τύχη’ και ‘Match Point’ αντίστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

Έθνος (Κυριακή) – Good night and good luck (Ντέιβιντ Στράδερν, Τζορτζ Κλούνι) Που λέει και η Στάη…

Βήμα (Κυριακή) – Φιλαδέλφεια (Τομ Χανκς, Ντένζελ Γουάσινγκτον)

Πρώτο Θέμα (Κυριακή) – Unfaithful (Ρίτσαρντ Γκιρ, Ντάιαν Λέιν)

Πρώτο Θέμα (Κυριακή) – Match point (Σκάρλετ Γιοχάνσον, Τζόναθαν Ρις Μάγιερς)

Πρώτο Θέμα (Κυριακή) – Johnny English (Ρόουαν Άτκινσον, Νάταλι Ιμπρούλια)

 

Αυτά. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Βαρέθηκα να ΜΗΝ παίρνω εφημερίδα τα Σαβ/κα! :lol:

Θέλω να ξοδέψω τα λεφτουδάκια μου σ' ενδιαφέρουσες ταινίες ****το.

Τι αναμασάνε τα ίδια και τα (γ)ίδια; :D

Link to comment
Share on other sites

Έθνος και Πρώτο Θέμα κάνουν αυτή την Κυριακή τη διαφορά με τα ‘Καληνύχτα και καλή τύχη’ και ‘Match Point’ αντίστοιχα.

 

Συμφωνώ απόλυτα! Ελπίζω να μην είναι χάλια κόπιες όμως.

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρω οτι σιγα σιγα αρχιζουν και αντικαθιστουν τις ταινιες με cd οι καλες μας εφημεριδες..

Ετοιμαστειτε για ενα τριμηνο ξηρασιας με λαικες επιτυχιες...

Link to comment
Share on other sites

Το Θέμα τελικά σταμάτησε τη συλλογή Κιούμπρικ;

 

Λείπουν τα Full Metal Jacket, Barry Lyndon και Lolita από τη συλλογή που ξεκίνησε...

 

Και, αν δε κάνω λάθος, οι τελευταίες ταινίες που δίνει δεν ανήκουν στη Warner.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο στο θεμα για το match point ...Πολυ καλη εκλογη και σκεφτομαι να τσιμπησω την ταινια αν κι την εχω ηδη..Και η Λολιτα που προαναφερθηκε ειναι ευπροσδεκτη και ταινιαρα..
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες!

 

Πήρε κανείς το Έθνος ή το Θέμα να μας πει τις λεπτομέρειες για το Match Point kai to Good Night And Good Luck που είναι τα "hits" της εβδομάδας;

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...