Jump to content

Vector Master 590 (PNA)


killer_instinct
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτο bbbb σημαινει οτι καποια 590 νεοτερης παρτιδας μπορει να παιζουν HC και καποια αλλα οχι? κ αν συμβαινει αυτο το αρχειο που αναφερεις ειναι μεταβιβασιμο? εχω ενα 590 απ την εποχη που εκανε 199€ (αρα παλαιοτερο) και ακομα ενα πηρα με τα 79€.οποτε ισως αντιμετωπισω το σεναριο που σου εθεσα...η καρτα παντως που πηρα προς δοκιμη θα ειναι στα χερια μου σημερα η αυριο οποτε θα σας πω..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 457
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εδώ και καιρό κάποια pna έχουν φορτωμένους sdhc drivers.Αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις πηγαίνοντας στο φάκελο των windows και δεις αν υπάρχουν κάποια dll αρχεία όπως το sdhc.dll

 

Δυστυχώς δάσκαλε οι παπούδες (380 και 390)δεν έχουν αυτή την .dll :lol: Αν είναι αρχείο που μπορεί να μπεί μέσα στο ΡΝΑ κάπου, πχ στην flash ή κάπου αλλού ίσως να διαβάζει και ο παπούς 4άρα HC. Μέχρι τότε περιορίζεται με αξιοζήλευτη όμως ικανότητα στην απλή 4άρα. Οπότε δεν μας ζορίζει πουθενά(σιγά τις ταχύτητες που χρειάζεται μέχρι τώρα ο παπούς)

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα και δοκιμασα τελικα μια SDHC (οπου HC=high capacity) καρτα μνημης των 4gb...παιζει τοσο στο 590 που αγορασα περι τον ενα χρονο πριν οσο και σ αυτο απο την τελευταια προσφορα των 79€. Συμπερασμα 1ο τα vectorakia ειναι μπροστα.Συμπερασμα 2ο τελικα πολλες θεσεις σε εταιρειες ηλεκτρονικων προιοντων καλυπτονται απο μη καταρτισμενους ανθρωπους δυστηχως. Φιλος ανεφερε οτι του ειπαν πως δε του προτεινουν καλα καλα μια απλη SD των 2 gb απο την DIS ενω δεν ξεραν καν τι ειναι μια HC καρτα.Αλλα και προσφατα σε μια αλλη υποθεση μου μ ενα lap top του 2004 με μαμα σκληρο των 40gb που δυστηχως απεβιωσε, τεχνικος της αντιπροσωπειας μου ειπε οτι δε θα επαιρνε παραπανω απο 80gb οταν κληθηκα να τον αντικαταστησω. Εν τελει με προσωπικη ερευνα βρηκα εφαρμογες στο εν λογω μοντελο μεχρι και 320gb!!!! Τελικα κινηθηκα για εναν των 250gb που επαιξε κ παιζει τελεια...Συγνωμη αν ξεφυγα αλλα μου θυμισε εκεινη ακριβως την εμπειρια μου...Ειναι παραλογο ομως να πρεπει να παιρνουμε το προσωπικο ρισκο για να διαπιστωσουμε αυτο που ισχυει και θα επρεπε να γνωριζουν οι εκπροσωπουντες την εκαστοτε εταιρεια εμποριας τετοιων προιοντων...
Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα και δοκιμασα τελικα μια SDHC (οπου HC=high capacity) καρτα μνημης των 4gb...παιζει τοσο στο 590 που αγορασα περι τον ενα χρονο πριν οσο και σ αυτο απο την τελευταια προσφορα των 79€. Συμπερασμα 1ο τα vectorakia ειναι μπροστα.Συμπερασμα 2ο τελικα πολλες θεσεις σε εταιρειες ηλεκτρονικων προιοντων καλυπτονται απο μη καταρτισμενους ανθρωπους δυστηχως. Φιλος ανεφερε οτι του ειπαν πως δε του προτεινουν καλα καλα μια απλη SD των 2 gb απο την DIS ενω δεν ξεραν καν τι ειναι μια HC καρτα.Αλλα και προσφατα σε μια αλλη υποθεση μου μ ενα lap top του 2004 με μαμα σκληρο των 40gb που δυστηχως απεβιωσε, τεχνικος της αντιπροσωπειας μου ειπε οτι δε θα επαιρνε παραπανω απο 80gb οταν κληθηκα να τον αντικαταστησω. Εν τελει με προσωπικη ερευνα βρηκα εφαρμογες στο εν λογω μοντελο μεχρι και 320gb!!!! Τελικα κινηθηκα για εναν των 250gb που επαιξε κ παιζει τελεια...Συγνωμη αν ξεφυγα αλλα μου θυμισε εκεινη ακριβως την εμπειρια μου...Ειναι παραλογο ομως να πρεπει να παιρνουμε το προσωπικο ρισκο για να διαπιστωσουμε αυτο που ισχυει και θα επρεπε να γνωριζουν οι εκπροσωπουντες την εκαστοτε εταιρεια εμποριας τετοιων προιοντων...

 

Φίλε george_str επειδή στο δικό μου Vector 590 (στο \Windows) δεν βρίσκω κανένα αρχείο sdhc.dll και το έχω αγοράσει πριν κανένα χρόνο κι εγώ, μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο δικό σου \Windows και να μας πεις εν έχεις αυτό το dll?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε και συμπατριωτη (απ οτι καταλαβαινω) δε βλεπω να υπαρχει καποιο τετοιο αρχειο, τουλαχιστον στο windows του 590 που ανεφερε ο bbbb και εψαξες και εσυ...
Link to comment
Share on other sites

Στα windows ce παίζει να γίνει update κάπως όπως κάνουν τα κανονικά windows στον υπολογιστή μέσω ίντερνετ?
Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα και δοκιμασα τελικα μια SDHC (οπου HC=high capacity) καρτα μνημης των 4gb...παιζει τοσο στο 590 που αγορασα περι τον ενα χρονο πριν οσο και σ αυτο απο την τελευταια προσφορα των 79€. Συμπερασμα 1ο τα vectorakia ειναι μπροστα.Συμπερασμα 2ο τελικα πολλες θεσεις σε εταιρειες ηλεκτρονικων προιοντων καλυπτονται απο μη καταρτισμενους ανθρωπους δυστηχως. Φιλος ανεφερε οτι του ειπαν πως δε του προτεινουν καλα καλα μια απλη SD των 2 gb απο την DIS ενω δεν ξεραν καν τι ειναι μια HC καρτα.Αλλα και προσφατα σε μια αλλη υποθεση μου μ ενα lap top του 2004 με μαμα σκληρο των 40gb που δυστηχως απεβιωσε, τεχνικος της αντιπροσωπειας μου ειπε οτι δε θα επαιρνε παραπανω απο 80gb οταν κληθηκα να τον αντικαταστησω. Εν τελει με προσωπικη ερευνα βρηκα εφαρμογες στο εν λογω μοντελο μεχρι και 320gb!!!! Τελικα κινηθηκα για εναν των 250gb που επαιξε κ παιζει τελεια...Συγνωμη αν ξεφυγα αλλα μου θυμισε εκεινη ακριβως την εμπειρια μου...Ειναι παραλογο ομως να πρεπει να παιρνουμε το προσωπικο ρισκο για να διαπιστωσουμε αυτο που ισχυει και θα επρεπε να γνωριζουν οι εκπροσωπουντες την εκαστοτε εταιρεια εμποριας τετοιων προιοντων...

 

Και να φανταστείς ότι η κοπελιά από την τεχνική υποστήριξη επέμενε για κάρτα 2gb. Έτσι επηρεάστικα και πήγα πριν μια ώρα και πήρα μία toshiba 2gb αντί για 4άρα που ήθελα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγγνώμη που δεν είμαι ενημερωμένος αλλά μπορεί κάποιος να μου πεί τι διαφορά έχει μια απλή κάρτα SD με μια SDHC μιάς και βλέπω ότι γίνεται πολλή κουβέντα γι' αυτό το θέμα; Μήπως έχει διαφορά στην ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων; Επειδή αυτή που έχω μου έχει σπάσει τα νεύρα!!

Ευχαριστώ πολύ!:thanks:

Η Μουσική εξημερώνει τα ζώα!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγγνώμη που δεν είμαι ενημερωμένος αλλά μπορεί κάποιος να μου πεί τι διαφορά έχει μια απλή κάρτα SD με μια SDHC μιάς και βλέπω ότι γίνεται πολλή κουβέντα γι' αυτό το θέμα; Μήπως έχει διαφορά στην ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων; Επειδή αυτή που έχω μου έχει σπάσει τα νεύρα!!

Ευχαριστώ πολύ!:thanks:

 

SDHC βγαίνει σε 16GB και 32GB!

Οι SD είναι οι απλές μέχρι 4GB και βαριά 8GB

απ'οτι κατάλαβα και γω δηλαδή.

 

Πέρα απο την χωρητικότητα, που είναι μεγαλύτερη στις HC, παίζει και η ταχύτητα. Ορισμένες συσκευές στις οποίες γίνεται μεταφορά μεγάλου όγκου δεομένων, όπως κάμερες και PDA, η μεταφορά αυτή γίνεται ταχύτερα στις HC. Από τεχνικό του Πλαίσιου αυτές οι πληροφορίες και νομίζω πως είναι σωστές.

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Έχω το παρακάτω από ένα ασύρματο τηλέφωνο:

http://img232.imageshack.us/img232/238/dsc01095od4.th.jpg

 

Αυτά που γράφει πάνω είναι:

 

AC/DC ADAPTOR

 

INPUT: 230V~/50Hz 45mA

OUTPUT: 1) 6V /150mA/0.9VA

2) 6V /250mA/1.5VA

 

Αν του αλλάξω βύσμα κάνει για φορτιστής στο gps μας;

Link to comment
Share on other sites

Έχω το παρακάτω από ένα ασύρματο τηλέφωνο:

http://img232.imageshack.us/img232/238/dsc01095od4.th.jpg

 

Αυτά που γράφει πάνω είναι:

 

AC/DC ADAPTOR

 

INPUT: 230V~/50Hz 45mA

OUTPUT: 1) 6V /150mA/0.9VA

2) 6V /250mA/1.5VA

 

Αν του αλλάξω βύσμα κάνει για φορτιστής στο gps μας;

Μέτρησε τι τάση σου βγάζει ο φορτιστής που ήδη έχεις πρώτα. Αν είναι απο 6V και πάνω είναι εντάξει. Αν ο φορτιστής που ήδη έχεις βγάζει 5V, όπως είοναι συνήθως οι συσκευές 590, τότε υπάρχει κίνδυνος να καεί η είσοδος του 590. Το να το φωρτίσεις με 4,5 V δεν πειράζει(μικρώτερη τάση) απλά ίσως φορτίζει πιο αργά. Μεγαλύτερη τάση ίσως να στο κάψει.

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Πέρα απο την χωρητικότητα, που είναι μεγαλύτερη στις HC, παίζει και η ταχύτητα. Ορισμένες συσκευές στις οποίες γίνεται μεταφορά μεγάλου όγκου δεομένων, όπως κάμερες και PDA, η μεταφορά αυτή γίνεται ταχύτερα στις HC. Από τεχνικό του Πλαίσιου αυτές οι πληροφορίες και νομίζω πως είναι σωστές.

 

Ευχαριστώ πολύ!:)

Η Μουσική εξημερώνει τα ζώα!
Link to comment
Share on other sites

Έχω το παρακάτω από ένα ασύρματο τηλέφωνο:

http://img232.imageshack.us/img232/238/dsc01095od4.th.jpg

 

Αυτά που γράφει πάνω είναι:

 

AC/DC ADAPTOR

 

INPUT: 230V~/50Hz 45mA

OUTPUT: 1) 6V /150mA/0.9VA

2) 6V /250mA/1.5VA

 

Αν του αλλάξω βύσμα κάνει για φορτιστής στο gps μας;

Τα 150mA είναι λίγα και θα αργεί πολύ να φορτίσει..

Υπάρχει ένας φορτιστής που εγώ χρησιμοποιώ και δουλεύει άψογα!

Η μαρκα είναι: Camplus Model: MW2006GS

PRI: 100V-240V-60/50Hz 350mA

SEC:3/3.3/5V--- 2500mA

6/6.5/7V---2100mA

8.4V--- 1500mA

Είναι για digital camera αλλά δουλεύει καλά!!

Θα το βρείς σε καταστήματα ηλεκτρονικών. Κοστίζει γύρω στα 25 ευρώ.

Η Μουσική εξημερώνει τα ζώα!
Link to comment
Share on other sites

Μέτρησε τι τάση σου βγάζει ο φορτιστής που ήδη έχεις πρώτα. Αν είναι απο 6V και πάνω είναι εντάξει. Αν ο φορτιστής που ήδη έχεις βγάζει 5V, όπως είοναι συνήθως οι συσκευές 590, τότε υπάρχει κίνδυνος να καεί η είσοδος του 590. Το να το φωρτίσεις με 4,5 V δεν πειράζει(μικρώτερη τάση) απλά ίσως φορτίζει πιο αργά. Μεγαλύτερη τάση ίσως να στο κάψει.

 

Αν πάρω τον μετατροπέα που συνδέεται πάνω του ο φορτιστής αυτοκινήτου και βγαίνει σε βύσμα για πρίζα σπιτιού θα δουλεύει κανονικά όπως πρέπει(δηλαδή σαν το γνήσιο φορτιστή που πουλάει η αντιπροσωπεία) ή θα πρέπει να ψάξω μετατροπέα με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά;

 

Επίσης έχω αυτό: http://img407.imageshack.us/img407/9580/dsc01097bc3.th.jpg που είναι ρυθμιζόμενο αλλά δεν μπαίνει κανένα βύσμα στο gps.

 

 

Τα 150mA είναι λίγα και θα αργεί πολύ να φορτίσει..

Υπάρχει ένας φορτιστής που εγώ χρησιμοποιώ και δουλεύει άψογα!

Η μαρκα είναι: Camplus Model: MW2006GS

PRI: 100V-240V-60/50Hz 350mA

SEC:3/3.3/5V--- 2500mA

6/6.5/7V---2100mA

8.4V--- 1500mA

Είναι για digital camera αλλά δουλεύει καλά!!

Θα το βρείς σε καταστήματα ηλεκτρονικών. Κοστίζει γύρω στα 25 ευρώ.

 

Το θέμα είναι να μην δώσω 25€ για φορτιστή. Αν ψάξεις στο φόρουμ θα δεις ότι αρκετά άτομα έχουν φτιάξει φορτιστή με 5€.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με το συγκεκριμένο στη φωτό με 6 ευρώ καθάρισα. Φορτίζει μια χαρά, το μόνο που εάν το αφήσεις πολύ στην πρίζα ζεσταίνεται αρκετά. Από κατάστημα με ηλεκτρονικά το πήρα. Από το να δώσεις καμιά 25 αριά ευρώ για ορίτζιναλ φορτιστή δίνεις κάτι παραπάνω και παίρνεις καινούργιο vector.:p

http://img363.imageshack.us/img363/7463/019hd2.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην το δέσετε κόμπο ότι κάνει 25 ευρώ, μπορεί να κάνει και 15. Δεν θυμάμαι καλά την τιμή του. Το θέμα είναι να κάνετε τη δουλειά σας γιατί η μπαταρία του δεν κρατά πολύ! Ψάξτε το συγκεκριμένο μοντέλο που λέω πιό πάνω να μάθετε την τιμή του. Κάποιος από το forum το είχε βρεί στην ιστοσελίδα http://www.skroutz.gr
Η Μουσική εξημερώνει τα ζώα!
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το βρήκα στην ιστοσελίδα : http://www.ideashop.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=326&category_id=97&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=16&vmcchk=1&Itemid=16

Κάνει μόνο 9,90 ευρώ + φ.π.α. Ε! δεν είναι δα και τόσο ακριβό!:)

Η Μουσική εξημερώνει τα ζώα!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με το συγκεκριμένο στη φωτό με 6 ευρώ καθάρισα. Φορτίζει μια χαρά, το μόνο που εάν το αφήσεις πολύ στην πρίζα ζεσταίνεται αρκετά. Από κατάστημα με ηλεκτρονικά το πήρα. Από το να δώσεις καμιά 25 αριά ευρώ για ορίτζιναλ φορτιστή δίνεις κάτι παραπάνω και παίρνεις καινούργιο vector.:p

http://img363.imageshack.us/img363/7463/019hd2.th.jpg

 

Από που το αγόρασες;

Link to comment
Share on other sites

Από που το αγόρασες;

 

Το πήρα από ένα μαγαζί ηλεκτρονικών πέρσι στο Ηράκλειο Κρήτης αλλά πιό ακριβά γύρω στα 15 ευρώ. Τώρα όμως όπως βλέπεις το πουλάνε πιό φτηνά!

Η Μουσική εξημερώνει τα ζώα!
Link to comment
Share on other sites

Προσθέστε και τα μεταφορικά...την αντικαταβολή...

 

Τελικά εγώ πάντως πήρα μετατροπέα από αναπτήρα αυτοκινήτου για πρίζα σπιτιού, 6€.

Ακριβό-φθηνό δεν ξέρω, πάντως κι αυτό έψαξα για να το βρω, το είχε στο 3ο μαγαζί ηλεκτρονικών που πήγα να ρωτήσω...

 

Παιδιά το Destinator ακούγεται πολύ σιγανά...κατέβασα κάποιες φωνές που έδωσε ο φιλος και master Xrupista, αλλά δεν υπάρχει τρόπος να γίνει λίγο δυνατότερος ο ήχος; Στο πρόγραμμα του Vector, ο ήχος είναι πολύ δυνατός, στο dest γιατί όχι;

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Προσθέστε και τα μεταφορικά...την αντικαταβολή...

 

Τελικά εγώ πάντως πήρα μετατροπέα από αναπτήρα αυτοκινήτου για πρίζα σπιτιού, 6€.

Ακριβό-φθηνό δεν ξέρω, πάντως κι αυτό έψαξα για να το βρω, το είχε στο 3ο μαγαζί ηλεκτρονικών που πήγα να ρωτήσω...

 

Παιδιά το Destinator ακούγεται πολύ σιγανά...κατέβασα κάποιες φωνές που έδωσε ο φιλος και master Xrupista, αλλά δεν υπάρχει τρόπος να γίνει λίγο δυνατότερος ο ήχος; Στο πρόγραμμα του Vector, ο ήχος είναι πολύ δυνατός, στο dest γιατί όχι;

 

Πήγαινε στο: http://www.ngi.gr/navigation_downloads_sounds.php.

Εκεί έχει κάποιες φωνές για το Destinator 6 ή 7. Δοκίμασε την Joannita, έχει περισσότερη ένταση..:)

Η Μουσική εξημερώνει τα ζώα!
Link to comment
Share on other sites

Προσθέστε και τα μεταφορικά...την αντικαταβολή...

 

Τελικά εγώ πάντως πήρα μετατροπέα από αναπτήρα αυτοκινήτου για πρίζα σπιτιού, 6€.

Ακριβό-φθηνό δεν ξέρω, πάντως κι αυτό έψαξα για να το βρω, το είχε στο 3ο μαγαζί ηλεκτρονικών που πήγα να ρωτήσω...

 

Παιδιά το Destinator ακούγεται πολύ σιγανά...κατέβασα κάποιες φωνές που έδωσε ο φιλος και master Xrupista, αλλά δεν υπάρχει τρόπος να γίνει λίγο δυνατότερος ο ήχος; Στο πρόγραμμα του Vector, ο ήχος είναι πολύ δυνατός, στο dest γιατί όχι;

 

Na υποθέσω ότι την ένταση της φωνής την έχεις στο τέρμα μέσα στο dest???

 

Κοσμά είχα και στην αρχή το ίδιο πρόβλμα. Κάπου είχα βρει ένα πρόγραμμα επεξαργασίας ήχου, άνοιξα τις φωνές, δυνάμωσα την ένταση, μια μια χειροκίνητα και έσωζα τα αρχεία. Το κακό είναι ότι δεν θυμάμαι ποιό ήταν το πρίγραμμα επεξεργασίας ήχου. Ισως ο δάσκαλος να ξέρει.

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...