Jump to content

Sony Ericsson G900


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μην μπλέξεις και δεν μπορείς να βγάλεις μετά άκρη!!!!!!!!Εδώ δεν μπορείς να βγάλεις άκρη στην Ελλάδα έτσι και μπλέξεις,θα βγάλεις άκρη από Ιταλία?Περίμενε λίγο να κυκλοφιρίσει,να δεις και την τιμή του,δεν κάνει κακό...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετά από μερικές μέρες μαζί του θεωρώ ότι είναι μια κίνηση της SE να φτιάξει ένα κινητό με λειτουργικό σύστημα στα πρότυπα της Nokia, δηλαδή αντί για μια συσκευή που φωνάζει 'είμαι smartphone' μια συσκυεή που 'είμαι κινητό με λειτουργίες αν θες smartphone'.

 

Η αγγλική λέξη που περιγράφει το κινητό είναι robust! Όποιος το βλέπει θεωρεί ότι είναι ένα απλό κινητό και όταν βλέπει ότι έχει πολύ παραπάνω δυνατότητες του αρέσει. Το πρώτο πράγμα που κάνει 'μπαμ' είναι η κάμερα των 5.0 MP - η οποία για την ώρα μόνο για 5.0 δεν κάνει - και όταν το δουλέψει κάποιος η touch screen.

 

Γενικά είναι σταθερό, με εξαίρεση τον browser ο οποίος πχ το sport.gr με wifi κρασάρει, ενώ με 3G όχι!!! Το Wifi είναι πολύ καλύτερο του P1 αλλά αν κατά την σύνδεση κάτι πάει στραβά (πχ δεν πάρει IP) τότε για 1-2 λεπτά κολλάει το κινητό! Το stylus θα έπρεπε να είναι μεγαλύτερο, ίσως να επεκτεινόταν, γιατί τώρα είναι αρκετά μικρό για να το χρησιμοποιείς αρκετά. Το καλό είναι ότι και χωρίς το stylus απλά με το joystick και τα δάχτυλα το λειτουργείς μια χαρά το τηλέφωνο. Επίσης, τα πλήκτρα θα έπρεπε να εξέχουν περισσότερο αλλά ίσως να φταίει το ότι είναι προπαραγωγής. Γενικά πιστεύω ότι με αναβάθμιση θα φτιάξουν πολλά, είναι περίπου όπως το P1 2 μήνες πριν βγει - όπου με αναβάθμιση μετά είχε γίνει αρκετά πιο γρήγορο.

 

Αυτά σε γενικές γραμμές, για 350 - αν τόσο θα κάνει (?) - πιστεύω είναι καλή περίπτωση.

 

ΥΓ. Επίσης εμένα μου αρέσουν αρκετά τα mini-menus στην αρχική οθόνη με το ημερολόγιο, μηνύματα, επαφές κλπ.

 

Εγώ το βλέπω σαν ένα k800 με UIQ.. τσπ..

Την οθόνη πως την είδες? σαν μέγεθος εννοώ.. Δεν είναι πολύ μικρή??

Από ότι καταλαβαίνω η κάμερα σε απογοήτευσε! Γιατί είχε θόρυβο και θολούρα? (καμία φωτογραφία μπορείς να ανεβάσεις?)

Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω όταν λες ότι τα «mini-menus στην αρχική οθόνη σου άρεσαν»... Δεν είναι σαν του Ρ1 (γιατί εμένα ίδια μου φαίνονται) ??

Link to comment
Share on other sites

ανεβασε και καμια φωτο να το δουμε επιτελους κι απο ελληνικο χερι.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μερικές μέρες μαζί του θεωρώ ότι είναι μια κίνηση της SE να φτιάξει ένα κινητό με λειτουργικό σύστημα στα πρότυπα της Nokia, δηλαδή αντί για μια συσκευή που φωνάζει 'είμαι smartphone' μια συσκυεή που 'είμαι κινητό με λειτουργίες αν θες smartphone'.

 

Η αγγλική λέξη που περιγράφει το κινητό είναι robust! Όποιος το βλέπει θεωρεί ότι είναι ένα απλό κινητό και όταν βλέπει ότι έχει πολύ παραπάνω δυνατότητες του αρέσει. Το πρώτο πράγμα που κάνει 'μπαμ' είναι η κάμερα των 5.0 MP - η οποία για την ώρα μόνο για 5.0 δεν κάνει - και όταν το δουλέψει κάποιος η touch screen.

 

Γενικά είναι σταθερό, με εξαίρεση τον browser ο οποίος πχ το sport.gr με wifi κρασάρει, ενώ με 3G όχι!!! Το Wifi είναι πολύ καλύτερο του P1 αλλά αν κατά την σύνδεση κάτι πάει στραβά (πχ δεν πάρει IP) τότε για 1-2 λεπτά κολλάει το κινητό! Το stylus θα έπρεπε να είναι μεγαλύτερο, ίσως να επεκτεινόταν, γιατί τώρα είναι αρκετά μικρό για να το χρησιμοποιείς αρκετά. Το καλό είναι ότι και χωρίς το stylus απλά με το joystick και τα δάχτυλα το λειτουργείς μια χαρά το τηλέφωνο. Επίσης, τα πλήκτρα θα έπρεπε να εξέχουν περισσότερο αλλά ίσως να φταίει το ότι είναι προπαραγωγής. Γενικά πιστεύω ότι με αναβάθμιση θα φτιάξουν πολλά, είναι περίπου όπως το P1 2 μήνες πριν βγει - όπου με αναβάθμιση μετά είχε γίνει αρκετά πιο γρήγορο.

 

Αυτά σε γενικές γραμμές, για 350 - αν τόσο θα κάνει (?) - πιστεύω είναι καλή περίπτωση.

 

ΥΓ. Επίσης εμένα μου αρέσουν αρκετά τα mini-menus στην αρχική οθόνη με το ημερολόγιο, μηνύματα, επαφές κλπ.

 

Καλησπέρα!

Μιας και το έχεις χρησιμοποιήσει, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που δεν μπορώ να βρω σε reviews και σε άλλα forum: μπορείς να γράψεις ένα μήνυμα με το stylus σε κάποιο qwerty πληκτρολόγιο αφής που εμφανίζεται ή για sms και email πρέπει να χρησιμοποιείς υποχρεωτικά τα πλήκτρα και να γράφεις με multitap; :worry:

Link to comment
Share on other sites

@akis_k: Η φωτογραφίες για την ώρα δεν βλέπονται!!! Αλλά κάτι τέτοια προβλήματα είχε και το P1 πριν βγει και με μια αναβάθμιση πριν κυκλοφορήσει είχε φτιάξει. Τα μίνι- menus που λέω είναι το εξής: Στο κάτω μέρος της οθόνης έχει μια σειρά με εικονίδια που ανάλογα πιο θα επιλέξεις, στην υπόλοιπη οθόνη εμφανίζει 'λεπτομέρειες' του αντίστοιχου εικονιδίου. πχ. Αν επιλέξεις στην κάτω σειρά το εικονίδιο των shortcuts, στο πάνω μέρος εμφανίζει ένα grid 3x3 με 9 συντομεύσεις που έχεις βάλει εσύ. Αν επιλέξεις στην κάτω σειρά το εικονίδιο των των φωτογραφιών, στο πάνω μέρος σου εμφανίζει φωτογραφίες τις οποίες μπορείς να αλλάξει με το δεξιά-αριστερά.

 

@artech: Ναι μπορείς να πατήσεις στην πάνω σειρά το εικονίδιο με το πληκτρολόγιο και τότε ανοίγει ένα virtual πληκτρολόγιο το οποίο μπορείς να χρησιμοποιήσεις. Βέβαια το 'κακό' είναι ότι το stylus είναι κοντό και κάπως δύσχρηστο.

 

Φωτογραφίες:

http://www.myphone.gr/gallery/data/recent/thumbs/27032008103.jpg

http://www.myphone.gr/gallery/data/recent/thumbs/27032008102.jpg

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

@artech: Ναι μπορείς να πατήσεις στην πάνω σειρά το εικονίδιο με το πληκτρολόγιο και τότε ανοίγει ένα virtual πληκτρολόγιο το οποίο μπορείς να χρησιμοποιήσεις. Βέβαια το 'κακό' είναι ότι το stylus είναι κοντό και κάπως δύσχρηστο.

 

Ευχαριστώ πολύ!! Έχω το Κ610i και σκεφτόμουν ή το νέο Κ660i ή κάποιο της σειράς G, αλλά αν ήταν να γράφω με multitap τότε θα έπαιρνα το Κ, να γλίτωνα και κάμποσα χρήματα. Τώρα σκέφτομαι να περιμένω. :)

Link to comment
Share on other sites

Κανένα νέο για το πότε θα έρθει έχουμε?

 

Είμαι έτοιμος να πάρω το P1 αλλά λέω να περιμένω μήπως έρθει και το G900, διότι (μάλλον) θα πέσει και η τιμή του P1. Ποιό πιστεύετε ότι θα είναι ακριβότερο όταν έρθει και το G900? Το G900 είναι μεν πιο καινούργιο, όμως το P1 έχει μεγαλύτερη οθόνη, είναι πιο γρήγορο και πιο δοκιμασμένο. Εσείς ποιό από τα δύο θα παίρνατε?

Link to comment
Share on other sites

Προς τα τέλη Μαίου με αρχές Ιουνίου θα έρθει!

 

Όσον αφορά τη σύγκριση με το Ρ1:αν προτιμάς QWERTY πληκτρολόγιο και μεγαλύτερη οθόνη πήγαινε για το Ρ1!Κατά τα άλλα,είναι ελάχιστα πιο φρέσκο το νέο UI όπως και η κάμερα είναι καλύτερη και γενικά είναι πιο μικρό και μαζεμένο το G900!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Review στα Αγγλικα απο το mobile-review.

http://www.mobile-review.com/review/sonyericsson-g900-en.shtml

 

Αρκετα καλα λογια για το G900 απο τον Eldar. Φαινεται οτι ειναι ενα πολυ ολοκληρωμενο πακετο και σε καλη τιμη (αν ερθει στα 350 στην χωρα μας).

Αντε να ερθει γιατι πολυ καιρο εμεινα στην Nokia :lol:

Link to comment
Share on other sites

Προς τα τέλη Μαίου με αρχές Ιουνίου θα έρθει!

 

Όσον αφορά τη σύγκριση με το Ρ1:αν προτιμάς QWERTY πληκτρολόγιο και μεγαλύτερη οθόνη πήγαινε για το Ρ1!Κατά τα άλλα,είναι ελάχιστα πιο φρέσκο το νέο UI όπως και η κάμερα είναι καλύτερη και γενικά είναι πιο μικρό και μαζεμένο το G900!

 

Άραγε να μπορούμε (?)κάπως(?) να περάσουμε στο P1i ή το W960,

το νέο μενού του G900 ή τα νέα single touch menus που έχεις στην οθόνη αναμονής ??

Link to comment
Share on other sites

Review στα Αγγλικα απο το mobile-review.

http://www.mobile-review.com/review/sonyericsson-g900-en.shtml

 

Αρκετα καλα λογια για το G900 απο τον Eldar. Φαινεται οτι ειναι ενα πολυ ολοκληρωμενο πακετο και σε καλη τιμη (αν ερθει στα 350 στην χωρα μας).

Αντε να ερθει γιατι πολυ καιρο εμεινα στην Nokia :lol:

 

μαλλον το G700 θα ερθει σε αυτη τη τιμη στην πανακριβη χωρα μας...

αν και ειναι πιο ομορφο πιστευω και δεν υστερει και σημαντικα απο το G900.

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι θα προτιμησω το g900,αντε να δουμε.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτος που εχουν τραβηξει στο ριβιου απο το G900 μου φαινονται λιγο θολες..

 

ΥΓ. Μεγαλη εντυπωση μου εκανε η καμερα του soul.

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι τελείως βλάκας αυτός ο Έλνταρ!Φαίνεται ξεκάθαρα ότι τράβηξε φωτό ενώ ο φακός ήταν μπιχλιασμένος και κάτι τέτοιο σαφώς και δεν είναι αντικειμενικό....Αν ήθελε,θα μπορούσε απλά να τραβήξει και κάποιες φωτό με μπιχλιασμένο φακό,ώστε να δείξει πως ο φακός πρέπει να καθαρίζεται πριν τις φωτό..Αλλά όχι να παραθέσει μόνο τέτοιες φωτό...
Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι τελείως βλάκας αυτός ο Έλνταρ!Φαίνεται ξεκάθαρα ότι τράβηξε φωτό ενώ ο φακός ήταν μπιχλιασμένος και κάτι τέτοιο σαφώς και δεν είναι αντικειμενικό....Αν ήθελε,θα μπορούσε απλά να τραβήξει και κάποιες φωτό με μπιχλιασμένο φακό,ώστε να δείξει πως ο φακός πρέπει να καθαρίζεται πριν τις φωτό..Αλλά όχι να παραθέσει μόνο τέτοιες φωτό...

 

Πως «φαίνεται ξεκάθαρα» ότι ο φακός ήταν «μπιχλιασμένος»;

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι τελείως βλάκας αυτός ο Έλνταρ!Φαίνεται ξεκάθαρα ότι τράβηξε φωτό ενώ ο φακός ήταν μπιχλιασμένος και κάτι τέτοιο σαφώς και δεν είναι αντικειμενικό....Αν ήθελε,θα μπορούσε απλά να τραβήξει και κάποιες φωτό με μπιχλιασμένο φακό,ώστε να δείξει πως ο φακός πρέπει να καθαρίζεται πριν τις φωτό..Αλλά όχι να παραθέσει μόνο τέτοιες φωτό...

 

 

 

Οπως οταν ειχαμε ανεβασει και εγω με τον Τν97 φωτογραφιες απο το G900

και η τοτε δικαιολογια ηταν οτι η συσκευη ειναι πρωτοτυπη και θα βελτιωθει στις εκδοσεις παραγωγης κλπ .

 

Την πιθανοτητα να μην βγαζει καλες φωτογραφιες η συσκευη δεν την συζηταει κανενας και καθολου ε?... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί είναι φως-φανάρι ότι ο φακός είναι μέσα στη δαχτυλιά....Θέλετε να ανεβάσω την ίδια φωτό με το Κ850 σε 2πλή έκδοση(η μια με καθαρό φακό,η άλλη με φακό μες την δαχτυλιά)για να δείτε τη διαφορά;; ;)

 

Ορίστε οι φωτό...Και θα τραβήξω 1-2 ακόμη το πρωί να δείτε και στο φως της μέρας τη διαφορά....

 

Υ.Γ.:Δε χρειάζεται να πω ποια είναι από φακό με δαχτυλιές... :)

 

http://www.imageshack.gr/files/ylpzdgr8y1xir2scole9_thumb.jpg

 

http://www.imageshack.gr/files/ahs6g6r8ha979kiyziw6_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί είναι φως-φανάρι ότι ο φακός είναι μέσα στη δαχτυλιά....Θέλετε να ανεβάσω την ίδια φωτό με το Κ850 σε 2πλή έκδοση(η μια με καθαρό φακό,η άλλη με φακό μες την δαχτυλιά)για να δείτε τη διαφορά;; ;)

 

Ορίστε οι φωτό...Και θα τραβήξω 1-2 ακόμη το πρωί να δείτε και στο φως της μέρας τη διαφορά....

 

Υ.Γ.:Δε χρειάζεται να πω ποια είναι από φακό με δαχτυλιές... :)

 

http://www.imageshack.gr/files/ylpzdgr8y1xir2scole9_thumb.jpg

 

http://www.imageshack.gr/files/ahs6g6r8ha979kiyziw6_thumb.jpg

 

 

Και αυτο τι αποδικνυει?

Εκτος των αλλων , το Κ850 ΔΕΝ εχει την ιδια καμερα με το G900

οποτε το να θεωρεις οτι ο φακος ηταν "λερωμενος" επειδη εβγαλε ποιο θολη φωτογραφια δεν ειναι λογικο

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί είναι φως-φανάρι ότι ο φακός είναι μέσα στη δαχτυλιά....Θέλετε να ανεβάσω την ίδια φωτό με το Κ850 σε 2πλή έκδοση(η μια με καθαρό φακό,η άλλη με φακό μες την δαχτυλιά)για να δείτε τη διαφορά;; ;)

 

Ορίστε οι φωτό...Και θα τραβήξω 1-2 ακόμη το πρωί να δείτε και στο φως της μέρας τη διαφορά....

 

Υ.Γ.:Δε χρειάζεται να πω ποια είναι από φακό με δαχτυλιές... :)

 

http://www.imageshack.gr/files/ylpzdgr8y1xir2scole9_thumb.jpg

 

http://www.imageshack.gr/files/ahs6g6r8ha979kiyziw6_thumb.jpg

 

Φίλε kotsianis7, μόλις ξανακοίταξα το review του Eldar και δεν μου φαίνεται να οφείλονται τα άσχημα αποτελέσματα σε «μπιχλιασμένο» φακό. Φυσικά, εσύ μπορεί να έχεις αντίθετη γνώμη, κάτι το οποίο σέβομαι. Προς το παρόν, θα σε παραπέμψω στις photos που ανέβασα εδώ στο myphone (τα links είναι σε προηγούμενο post μου στο παρόν thread), καθώς και στη γνώμη του gbil ο οποίος επίσης είχε το G900 και που επίσης αναφέρθηκε στις φτωχές επιδόσεις της κάμεράς του.

 

Εύχομαι πραγματικά πάντως, να κάνουμε λάθος όλοι μας και τα μοντέλα παραγωγής να έχουν καλύτερες επιδόσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Συντάσσομαι απόλυτα με την άποψη του TN97 και των υπόλοιπων δοκιμαστών του SE G900. Από εκεί και πέρα, για εμένα αυτό που θα μετρήσει στο G900 είναι η τιμή SAR του, αν δυστυχώς εκπέμπει (ή καλύτερα «ξερνά») ακτινοβολία ίση με εκείνη του SE G700, όπως δηλώθηκε για 1g/SAR στο Αμερικάνικο FCC Database τότε και κάμερα 12MP να είχε, δεν θα έδινα δεκάρα για δ’ αυτό, φυσικά άλλοι φίλοι, βλέπουν τα πράγματα διαφορετικά αλλά για εμένα αυτό είναι βασικότατο κριτήριο -ακόμα και αν υπάρχουν λύσεις headsets, hands-frees, αντιτίθεμαι ιδεολογικά στο προκλητικά υψηλό SAR κτλ.

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι πραγματικά πάντως, να κάνουμε λάθος όλοι μας και τα μοντέλα παραγωγής να έχουν καλύτερες επιδόσεις. :)

 

 

Ναι οπως ειχαν τα κ850 , w960 , P1 , P990 C702 και C902 :lol::p:p:lol:

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είπε κανείς ότι έχει την σούπερ κάμερα...Ούτε ο σκοπός του είναι να πλασαριστεί ως φωτογραφικό κινητό...Το θέμα όμως είναι ότι θα έπρεπε ο φακός να είναι καθαρός κατά τη λήψη των φωτό...Από κει και πέρα,και γω συμφωνώ ότι οι φωτό του είναι μέτριες,αλλά σαφώς και ο σκοπός της ΣΕ δεν είναι το πλασάρισμά του ως φωτοκινητό...Έχει απλά μια κάμερα τέτοιας ανάλυσης γιατί το επιτάσσει ο καιρός...Από κει και πέρα,μέτριες επιδόσεις,αλλά καλό θα είναι να βλέπαμε φωτό με καθαρό φακό τουλάχιστον για να είμαστε σωστά ενημερωμένοι... ;)

 

Εάν κάποιος δει τη "χάλια" φωτό του Κ850 θα θεωρήσει πως είναι τελείως για τα μπάζα η κάμερα...Καμία σχέση με την φωτό που τραβήχτηκε με καθαρό φακό...Αυτό ήθελα να πω παραπάνω..Όποιος κατάλαβε,κατάλαβε...Σκοπός δεν είναι η υπεράσπισή του αλλά όχι και να καταλήγουμε σε συμπεράσματα ότι δε βγάζει καλές φωτό επειδή ο φακός ήταν μέσα στη δαχτυλιά... :)

Link to comment
Share on other sites

ακριβως,συμφωνω με τα λεγωμενα σου,το κινητο δεν ειναι κανενα camera phone.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson G900

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...