Jump to content

Sony Ericsson G900


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες καλημέρα!

 

Έχω ενα μικρό πρόβλημα οσο αφορά το wifi του συγκεκριμένου τηλεφώνου.

Όταν πάω να συνδεθώ σε ένα ξεκλείδωτο δίκτυο,συνδέεται κανονικά.Όταν όμως το δίκτυο είναι κλειδωμένο,πατάω το κωδικό του δικτύου,τον οποίο τον ξέρω,μου γράφει οτι έχει συνδεθεί,αλλα δεν ανοίγει σελίδες.

 

Καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

me to gdesk mporeis na allakseis thn opsi tou thlefwno gia na moiazei se iphone h windows mobile h htc. Kykloforoun etoima 'themata'. Den exw dei omws na ylopoiei to syromeno iphone lock an kati tetoio psaxneis!

 

auto to lock to exw egw sto kin mou!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα update το firmware, αλλά παρατήρησα ότι το κινητό έγινε πιο αργό απ' ότι ήταν, κι αν αυτό πριν, απλά περνούσε απαρατήρητο, τώρα έχει καταντήσει εκνευριστικό, ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι το κινητό είναι άδειο ακόμα από εφαρμογές και δεδομένα. Υπάρχει κάποια λύση γι' αυτό?

 

Επίσης έχω ένα αρχείο backup από το P1i που είχα. Πώς μπορώ να δω τα δεδομένα για να τα περάσω στο G900? (κυρίως οι επαφές με ενδιαφέρουν)

Link to comment
Share on other sites

Για πρώτη φορά έκανα update. Πώς μπορώ να δω το firmware που φοράει το κινητό μου και ποιό είναι το τελευταίο firmware της SE για το G900?
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω απο αρκετους παραπονα για την ταχυτητα του τηλεφωνου στο μενου και τις λειτουργιες του. Ειναι τοσο εμφανες ρε παιδια? Δηλαδη ειναι πιο αργο απο το Ρ1 με την τελευταια αναβαθμιση? Μοου κανει πολυ εντυπωση. Και ο φιλος πιο πανω αναφερει οτι μετα την αναβαθμιση εγινε ακομα πιο αργο....Αντι να γινει πιο γρηγορο. Τι παιζει τελικα με αυτο το θεμα?
Link to comment
Share on other sites

αμφιβάλω αν θα δεις τρελές διαφορές με την αναβάθμιση αλλά φρόντισε να ελέγξεις αν έχουν εγκατασταθεί οι οδηγοί του τηλεφώνου για την αναβάθμιση! Κάτι σχετικό υπάρχει στο πρόγραμμα αναβάθμισης για να δεις τι να κάνεις!
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω απο αρκετους παραπονα για την ταχυτητα του τηλεφωνου στο μενου και τις λειτουργιες του. Ειναι τοσο εμφανες ρε παιδια? Δηλαδη ειναι πιο αργο απο το Ρ1 με την τελευταια αναβαθμιση? Μοου κανει πολυ εντυπωση. Και ο φιλος πιο πανω αναφερει οτι μετα την αναβαθμιση εγινε ακομα πιο αργο....Αντι να γινει πιο γρηγορο. Τι παιζει τελικα με αυτο το θεμα?

 

Επειδή τυγχάνει να είχα το P1i, θεωρώ ότι το G900 συνεχίζει να είναι τραγικά αργό στις λειτουργίες του. Ίσως να φταίει και η αδυναμία που είχα στο P1i, αλλά γενικά, μου φαίνεται ότι αργεί χαρακτηριστικά συγκρινόμενο με τον "προγονό" του. Τέσπα, σήμερα με μία επανεκκίνηση παρατήρησα ότι έγινε ένα κλικ πιο γρήγορο. Μπορεί να είναι η ιδέα μου. Οψόμεθα.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να αγοράσω το g900 αλλά αυτό το πρόβλημα με την ταχύτητά του με έκανε να το σκεφτώ καλύτερα.Και κάποιοι λένε οτι με την αναβάθμιση βλέπεις μεγάλη διαφορά και άλλοι πως είναι το ίδιο.Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αν θα καταλάβω αισθητή διαφορά μετά?Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Iatre, συνάτυχε,

πρέπει να μιλήσεις με το Δικηγόρο σου. Δικαιούσαι:

- Αναστροφή πώλησης και επιστροφή χρημάτων (όλου του ποσού), επιστρέφοντας τη συσκευή.

- Εναλλακτικώς, μείωση τιμήματος (π.χ. ζητάς ΄-20%, -30%, -80% ή ότι άλλο ποσοστό θεωρείς σωστό) και κρατάς τη συσκευή.

- Αποζημίωση για το χρόνο που έχασες (τι θα κέρδιζες αν εργαζόσουν ως επαγγελματίας)

- Αποζημίωση για τον υποβιβασμό σου σε "πειραματάνθρωπο".

Μόλις δουν την χιλιάρα €, θα σου τηλεφωνήσουν όλοι ... μετανιωμένοι.

Γενικώς, κάντε καλή οικονομική συμφωνία με το Δικηγόρο σας και ζητάτε αποζημιώσεις από όλους όσους ασελγούν στο πορτοφόλι μας και μας κοροϊδεύουν χωρίς να ντρέπονται. Έχουμε δύναμη οι καταναλωτές, αλλά πρέπει να κινούμε και κανα δαχτυλάκι....

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Iatre, συνάτυχε,

πρέπει να μιλήσεις με το Δικηγόρο σου. Δικαιούσαι:

- Αναστροφή πώλησης και επιστροφή χρημάτων (όλου του ποσού), επιστρέφοντας τη συσκευή.

- Εναλλακτικώς, μείωση τιμήματος (π.χ. ζητάς ΄-20%, -30%, -80% ή ότι άλλο ποσοστό θεωρείς σωστό) και κρατάς τη συσκευή.

- Αποζημίωση για το χρόνο που έχασες (τι θα κέρδιζες αν εργαζόσουν ως επαγγελματίας)

- Αποζημίωση για τον υποβιβασμό σου σε "πειραματάνθρωπο".

Μόλις δουν την χιλιάρα €, θα σου τηλεφωνήσουν όλοι ... μετανιωμένοι.

Γενικώς, κάντε καλή οικονομική συμφωνία με το Δικηγόρο σας και ζητάτε αποζημιώσεις από όλους όσους ασελγούν στο πορτοφόλι μας και μας κοροϊδεύουν χωρίς να ντρέπονται. Έχουμε δύναμη οι καταναλωτές, αλλά πρέπει να κινούμε και κανα δαχτυλάκι....

 

 

Αναστροφή πώλησης εγινε , επιτελους μετα απο 45 ημερες.

Θελανε με το ζορι να γινει αλλαγη παλι με συσκευη του ιδιου κατασκευαστη , αλλα

δεν τους περασε.

Επιστρεφω στη ΝΟΚΙΑ μετα απο αρκετα χρονια , ελπιζω να ειμαι πιο τυχερος με το Ν95 αν και το σημαντικοτερο ειναι οτι το diamond touch που πηρα για επαγγελματικη χρηση , πεταει :cool:

Δυστυχως αυτο που λες στο τελος , το εχει συνειδητοποιησει το πολυ ενα 10% των καταναλωτων στην Ελλαδα, και για το λογο αυτο αλλωστε μερικοι αντιμετωπιζουν τους αγοραστες σαν ηλιθιους.

 

Μια παρατηρηση για τα τελευταια ποστ του τοπικ.

Το G900 ειναι αργο επειδη ο επεξεργαστης του ειναι αργος , δεν ειναι θεμα ουτε αναβαθμισης λογισμικου , ουτε τιποτα.

Απλα βαλανε ενα αργο επεξεργαστη για να καμαρωνουν για την ομολογουμενως πολυ καλη αυτονομια.

Εγω θα χαραμιζα λιγη αυτονομια για περισσοτερη ταχυτητα στο συγκεκριμενο κινητο παντως.

Τι να το κανω να κραταει η μπαταρια 3/4 μερες αλλα οι εφαρμογες να πηγαινουν σαν χελωνα ?

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πώ κι εγώ τη δικιά μου ιστορία με το συγκεκριμένο κινητό.

 

Αγοράζω το πρώτο απο γνωστό μαγαζί,πάω σπίτι μου να το επεξεργαστώ γεμάτος χαρά και ενθουσιασμό,αλλά το κινητό νεκρό.Αναγκάζομαι και παίρνω άδεια απο τη δουλειά μου ωστε να μπορέσω να το πάω στο σέρβις.

Το πηγαίνω και μετά απο μία εβδομάδα με παίρνουνε τηλέφωνο και μου λένε οτι έχει γινει αντικατάσταση.

Λέω ωραία,τώρα όλα καλά...Αμ δε!!!

Παίρνω το καινούριο,το κρατάω 4 μέρες και ξεκινάνε πάλι τα προβλήματα.

Το τηλέφωνο,όταν με παίρνανε,δε χτύπαγε με αποτέλεσμα να χάνω όλες μου τις κλήσεις επειδή πολύ απλά δεν το άκουγα.

Ξάνα πίσω,ξανά άδεια απο τη δουλέιά.Περιμένω πάλι μια εβδομάδα με παίρνουνε πάλι τηλέφωνο και μου λένε οτι ξαναέγινε αντικατάσταση.Πάω το παίρνω,αυτή τη φορά δε μπορούσα να ξαναπάρω άδεια για ενα κ@#οτηλέφωνο και απλά λέω στη δουλειά οτι θα αργήσω λίγο.

Όπως καταλαβαίνετε,αυτή τη στιγμή,μέσα σε ένα μήνα,έχω αλλάξει τρία ίδια τηλέφωνα.

Το συγκεκριμένο το έχω 2 εβδομάδες,ακόμα δε μου έχει παρουσιάσει πρόβλημα,αλλα είμαι συνέχεια με το άγχος ΜΗΠΩΣ πάθει τίποτα γιατί πολύ απλά ΔΕΝ θα ξαναμπορέσω να πάω εκεί (ωράριο λειτουργίας σέρβις Δευτέρα-Παρασκευή 9.00-16.00).

 

Και σας ρωτάω τώρα,τί μπορώ να κάνω για να πάρω πίσω τα λεφτά μου και να πάω να αγοράσω κάποιο άλλο κινητό ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ?Τι μπορώ να τoυς πώ για να γίνει,αν γίνεται,αναστροφή πώλησης (αν φυσικά το δικαιούμαι)?

 

Εννοείται πως όποιος τα θέλει έχω και εγώ χαρτιά και αποδείξεις για όλα όσα λέω.

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πώ κι εγώ τη δικιά μου ιστορία με το συγκεκριμένο κινητό.

 

Αγοράζω το πρώτο απο γνωστό μαγαζί,πάω σπίτι μου να το επεξεργαστώ γεμάτος χαρά και ενθουσιασμό,αλλά το κινητό νεκρό.Αναγκάζομαι και παίρνω άδεια απο τη δουλειά μου ωστε να μπορέσω να το πάω στο σέρβις.

Το πηγαίνω και μετά απο μία εβδομάδα με παίρνουνε τηλέφωνο και μου λένε οτι έχει γινει αντικατάσταση.

Λέω ωραία,τώρα όλα καλά...Αμ δε!!!

Παίρνω το καινούριο,το κρατάω 4 μέρες και ξεκινάνε πάλι τα προβλήματα.

Το τηλέφωνο,όταν με παίρνανε,δε χτύπαγε με αποτέλεσμα να χάνω όλες μου τις κλήσεις επειδή πολύ απλά δεν το άκουγα.

Ξάνα πίσω,ξανά άδεια απο τη δουλέιά.Περιμένω πάλι μια εβδομάδα με παίρνουνε πάλι τηλέφωνο και μου λένε οτι ξαναέγινε αντικατάσταση.Πάω το παίρνω,αυτή τη φορά δε μπορούσα να ξαναπάρω άδεια για ενα κ@#οτηλέφωνο και απλά λέω στη δουλειά οτι θα αργήσω λίγο.

Όπως καταλαβαίνετε,αυτή τη στιγμή,μέσα σε ένα μήνα,έχω αλλάξει τρία ίδια τηλέφωνα.

Το συγκεκριμένο το έχω 2 εβδομάδες,ακόμα δε μου έχει παρουσιάσει πρόβλημα,αλλα είμαι συνέχεια με το άγχος ΜΗΠΩΣ πάθει τίποτα γιατί πολύ απλά ΔΕΝ θα ξαναμπορέσω να πάω εκεί (ωράριο λειτουργίας σέρβις Δευτέρα-Παρασκευή 9.00-16.00).

 

Και σας ρωτάω τώρα,τί μπορώ να κάνω για να πάρω πίσω τα λεφτά μου και να πάω να αγοράσω κάποιο άλλο κινητό ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ?Τι μπορώ να τoυς πώ για να γίνει,αν γίνεται,αναστροφή πώλησης (αν φυσικά το δικαιούμαι)?

 

Εννοείται πως όποιος τα θέλει έχω και εγώ χαρτιά και αποδείξεις για όλα όσα λέω.

Ευτυχώς που έχεις τις αποδείξεις ότι το έδωσες για επισκεύή και ότι σου παρέδωσαν πίσω είτε το ίδιο επισκευασμένο είτε αντικατεστημένο. Έχουν μια τακτική να ζητούνε πίσω το πρώτο χαρτί, αυτό δηλαδή που μας έδωσαν όταν παραδώσαμε το κινητό, για να μη μπορούμε να αποδείξουμε το χρόνο που μας παρακρατήσανε τη συσκευή. Μη το δίνετε, ή κρατάτε πάντα φωτοαντίγραφα. Αν θέλετε επικυρώστε τα δωρεάν σε ΚΕΠ.

Εσύ αγαπητέ scum1984 δικαιούσαι και αποζημίωση για την "απώλεια αναμενόμενης απόλαυσης εκ του καταναλωτικού αγαθού" που πλήρωσες. Επιπλέον, φυσικά και δικαιούσαι αναστροφή πώλησης, αφού το κινητό δεν ανταποκρίνεται στα κριτήριά σου και αυτό είναι απλώς ελαττωματικό. Η αναστροφή πώλησης γίνεται τους πρώτους μήνες, για αυτό βιασθείτε. Μην ακούσετε κανέναν "ότι αυτό δεν γίνεται". Έχω επανειλημμένα στραφεί κατά της εταιρείας αυτής και λίγο πριν το δικαστήριο συμβιβάζονται... Αλλά θα χρειασθείτε Δικηγόρο, αλλιώς δεν ακούνε.

Πρώτο βήμα, παράδοση συσκευής για επίσημο σέρβις και αποστολή Εξωδίκου για αναστροφή πώλησης. Επειδή η αξία ενός κινητού, γενικώς είναι μικρή για να κάνεις Δικαστήριο, να τεκμηριώνετε και να ζητάτε γερές αποζημιώσεις για όλα αυτά που ανέφερα παραπάνω, δηλαδή 450, 1000 Ευρώ ακόμη και βάλε, αν μπορείτε να αποδείξετε απώλεια χρόνου.

Για να μην ξοδέψετε σχεδόν τίποτε, κάντε καλή συμφωνία με το Δικηγόρο σας, του τύπου μισό-μισό το κέρδος, εκτός της αντικατάστασης της συσκευής ή επιστοφής των χρημάτων για αυτήν (αναστροφή).

Δεύτερο Βήμα, η άσκηση Αγωγής και η κοινοποίησή της. Μόνο με Δικηγόρο. Είναι το σημαντικότερο σημείο. Ασκείστε την Αγωγή και κατά του καταστήματος από όπου αγοράσατε τη συσκευή, ώστε να μπορείτε να κάνετε το Δικαστήριο στον τόπο σας και όχι στην Αθήνα, που είναι η έδρα της εταιρείας. Κοινοποιείστε την Αγωγή στο σέρβις, ιδίως αν κάνετε αναστροφή, αφού εκεί θα είναι η συσκευή. Μην την παραλάβετε.

Τρίτο Βήμα: Απευθυνθείτε στην πλησιέστερη Επιτροπή Φιλικού Διακανονισμού της Νομαρχίας του τόπου σας....

Ουφ, συγνώμη για τα πολλά, αλλά τα παραπάνω λειτουργούν και πρέπει να γίνουμε επιθετικοί για να σταματήσουν να μας κοροϊδεύουν.

Τέλος θα χρειασθώ εθελοντές - μάρτυρες για το Δικαστήριο που θα κάνω, για την συσκευή αυτή, αφού τα ζώα μου πολύ αργά και αναξιόπιστα.... Εγώ ας πούμε έχω το εξής από πολλά προβλήματα: Οι σημειώσεις, όταν συγχρονίζονται με το Άουτλουκ, μεταφέρονται μισές. Και είναι και συσκευή με ειδικό χειρισμό των σημειώσεων, παναθεμά την....

Link to comment
Share on other sites

Τέλος θα χρειασθώ εθελοντές - μάρτυρες για το Δικαστήριο που θα κάνω, για την συσκευή αυτή, αφού τα ζώα μου πολύ αργά και αναξιόπιστα.... Εγώ ας πούμε έχω το εξής από πολλά προβλήματα: Οι σημειώσεις, όταν συγχρονίζονται με το Άουτλουκ, μεταφέρονται μισές. Και είναι και συσκευή με ειδικό χειρισμό των σημειώσεων, παναθεμά την....

 

Εχεις π.μ.

Link to comment
Share on other sites

Τί να πω ρε παιδιά.Αν είναι αυτές λύσεις για να αποδείξεις το αυτονόητο,τότε δε βαδίσουμε σε καλό δρόμο.Οχι εμείς,αυτοί.
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, δεν κατάλαβα το "έχεις π.μ."

Προσωπικό μήνυμα εννοεί.

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, επειδή έχασα το ένα πενάκι και το άλλο έσπασε, που μπορώ να βρω?

Μένω Θεσσαλονίκη, αλλά και από Αθήνα κανένα eshop θα με εξυπηρετούσε!

Ευχαριστώ!!

Some age, others mature...:lol:
Link to comment
Share on other sites

παιδιά πήρα το G900.

πολύ καλη κατασκευή,με εξαιρετική οθόνη αφής,άριστη κάμερα,απο ασυρματη δικτύωση "τα σπάει",και ο ήχος είναι τέλειος.

Μπράβο στην se που έβγαλε αυτό το πραγματικο "διαμάντι".

Το πλήρωσα μόλις 339 ευρώ απο το electroworld στην συγγρού,μια τιμή πάρα πολύ καλή για αυτά που προσφέρει το κινητό.

Μου έκανε εντύπωση το όλο interface της συσκευής μιας και η se δεν μας έχει συνηθήσει σε τέτιου είδους "κόλπα".

απορίες δεκτές..... :)

Keep calm it just works.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά πήρα το G900.

πολύ καλη κατασκευή,με εξαιρετική οθόνη αφής,άριστη κάμερα,απο ασυρματη δικτύωση "τα σπάει",και ο ήχος είναι τέλειος.

Μπράβο στην se που έβγαλε αυτό το πραγματικο "διαμάντι".

Το πλήρωσα μόλις 339 ευρώ απο το electroworld στην συγγρού,μια τιμή πάρα πολύ καλή για αυτά που προσφέρει το κινητό.

Μου έκανε εντύπωση το όλο interface της συσκευής μιας και η se δεν μας έχει συνηθήσει σε τέτιου είδους "κόλπα".

απορίες δεκτές..... :)

 

re file mipws pires allo kinito???:) ante auto gia timi simfwnw me to parapanw! alla tin aristi kamera pou tin eides?

Link to comment
Share on other sites

Kalispera se olous! Eimai katoxos tou G900 edo kai 1 mina peripou! Exo kanei anavathmisi kai eimai para poli euxaristimenos apo to kinito! den mou argei katholou ektos apo tin proti fora pou anoigeis ta minimata! (peripou 5 sec). Mia fora mou exei kolisei mono stin leitourgia tis kameras! Genika einai katapliktiko tilefono kai sinisto tin agora tou! Exo diavasei gia provlimata pou exoun kapioi me to G900 alla panta kai se ola ta kin oi protes partides einai elatomatikes! Euxaristo!
Link to comment
Share on other sites

Kalispera se olous! Eimai katoxos tou G900 edo kai 1 mina peripou! Exo kanei anavathmisi kai eimai para poli euxaristimenos apo to kinito! den mou argei katholou ektos apo tin proti fora pou anoigeis ta minimata! (peripou 5 sec). Mia fora mou exei kolisei mono stin leitourgia tis kameras! Genika einai katapliktiko tilefono kai sinisto tin agora tou! Exo diavasei gia provlimata pou exoun kapioi me to G900 alla panta kai se ola ta kin oi protes partides einai elatomatikes! Euxaristo!

 

Θα συμφωνήσω.

Some age, others mature...:lol:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson G900

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...