Jump to content

Sony Ericsson G900


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα. Είμαι κάτοχος ενός SE g900 καθώς και ενός HGE 100. Ενώ έχω πολλούς χάρτες στην κατοχή μου όπως τον Garmin mobile xt, δεν μπορώ να πώ ότι έχω καταφέρει να δουλέψει με κάποιο τρόπο. Το ερώτημά μου είναι υπάρχει τρόπος να δουλέψει ο χάρτης Garmin με το HGE 100 ή στη χειρότερη περίπτωση υπάρχει κάποιο σύστημα πλοήγησης που να είναι συμβατό με το HGE 100(60€ ακούμπησα) εκτός του wayfinder (θέλει και αυτό ένα σκασμό λεφτά). Help - Help. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ithela na rwtisw an kserei kaneis gia to thema me ta minimata!!! emena to minima einai mono mexri 70 xaraktires, meta me pigainei se 2o, 3o klp kai de leei na ta xrewnome etsi....kserei kaneis ti paizei?

Παναγιώτης Καραπάνος

panos.karapanos@gmail.com

Link to comment
Share on other sites

Στο τεύχος Σεπτεμβρίου της κυπριακής έκδοσης γνωστού περιοδικού πληροφορικής το G900 πρωτεύει στον τομέα της ποιότητας φωτογραφίας ανάμεσα σε 8 φωτογραφικά κινητά με βαθμολογία 7. Στη δεύτερη θέση έρχεται το C902 με βαθμολογία 6,7 και στην τρίτη το Nokia Ν78 με επίσης 6,7.

Δεν ξέρω ποιος είναι ο συντάκτης και ο... δοκιμαστής στο εν λόγω τεστ αλλά εκθειάζει το G900 μιλώντας για ιδανικά κορεσμένα χρώματα, ευκρίνεια, πλούσιες διαβαθμίσεις σε όλο το εύρος της δυναμικής περιοχής κλπ. και ισχυρίζεται ότι ξεπερνά σε επιδόσεις ακόμα και το Cybershot C902 - αν είναι δυνατόν!:confused:

Δεν μπορώ να το καταλάβω, αφού απ'ότι έχω δει (και είναι γενικά παραδεκτό) οι φωτογραφίες του είναι πολύ υποδεέστερες άλλων φωτ/κών κινητών ακόμα και με χαμηλότερη ανάλυση, πόσο μάλλον αυτών μιας κανονικής ψηφιακής φωτ.μηχανής με τον ίδιο αριθμό MP.

Link to comment
Share on other sites

Ε καλα μην τρελλαινεσαι , στα περιοδικα απειρες φορες γραφουν οτι κατεβασει η κουτρα τους

Εγω εχω παψει προ πολλου να εμπιστευομαι REVIEWS περιοδικων γιατι την πατησα πολλες φορες.

Η αληθεια βρισκεται στα φορουμ , οπου χρηστες σαν κι εσενα κι εμενα , που δεν εχουν κανενος ειδος συμφεροντα , φερνουν στην επιφανεια τα πραγματικα καλα και ασχημα του προιοντως.

Επεισης μεγαλη ενσταση οτι το χαρακτηριζουν φωτογραφικο κινητο , ειναι μακρια απ οποιονδηποτε τετοιο χαρακτηρισμο , δοξα το θεο ματια εχουμε και οι φωτογραφιες του ειναι ελαφρως καλλιτερες απο ενα ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ κινητο 2ετιας και βαλε, sony ericsson k750

 

Οσο για τον φιλο που ρωταει

Καλησπέρα στην παρέα. Είμαι κάτοχος ενός SE g900 καθώς και ενός HGE 100. Ενώ έχω πολλούς χάρτες στην κατοχή μου όπως τον Garmin mobile xt, δεν μπορώ να πώ ότι έχω καταφέρει να δουλέψει με κάποιο τρόπο. Το ερώτημά μου είναι υπάρχει τρόπος να δουλέψει ο χάρτης Garmin με το HGE 100 ή στη χειρότερη περίπτωση υπάρχει κάποιο σύστημα πλοήγησης που να είναι συμβατό με το HGE 100(60€ ακούμπησα) εκτός του wayfinder (θέλει και αυτό ένα σκασμό λεφτά). Help - Help. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Το σκεφτηκα κι εγω φιλε μου να παρω το εν λογω εξαρτηματακι , αλλα συνειδητοποιησα μετα απο 2 μερες χρησης του κινητου οτι ηδη απο μονο του τρεχει σε ρυθμους χελωνας , ποσο μαλλον αν φορτωνα επανω και το garmin XT που οσο να ναι δεν ειναι και το πιο ελαφρυ προγραμμα που υπαρχει , τρεχει αποδεκτα σε πολυ πιο γρηγορες συσκευες απο το g900.

Σου ευχομαι καλη τυχη να το κανεις να λειτουργησει , αν και αμφιβαλλω οτι θα παιξει με αποδεκτη ταχυτητα για real time navigation

Link to comment
Share on other sites

βασικα εχει προβλημα στα χρωματα το τηλεφωνο στις φωτογραφιες. τις βγαζει αχρωμες. υπαρχει καμμια ρυθμιση? ή καποια αναβαθμιση διορθωνει τη καμερα? πως βλεπω ποια εκδοση λογισμικου εχω?δε μπορω να θυμηθω το τι παταω να το δω. ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

βασικα εχει προβλημα στα χρωματα το τηλεφωνο στις φωτογραφιες. τις βγαζει αχρωμες. υπαρχει καμμια ρυθμιση? ή καποια αναβαθμιση διορθωνει τη καμερα? πως βλεπω ποια εκδοση λογισμικου εχω?δε μπορω να θυμηθω το τι παταω να το δω. ευχαριστω

 

apo oso ksero den uparxei tetoia rithmisi. h anavathmisi logismikou apla diorthonei tin taxutita tis kameras(ginetai elafros pio grigori). gia tin ekdosi logismikou tha pas Menou->Perissotera->Plirofories Systimatos

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τους ρυθμούς χελώνας το κάλυψα αλλάζοντας θέμα. Το Default είναι 832kb και το άλλαξα με ένα 126kb. Τώρα μπορώ να πω ότι τρέχει αρκετά, εννοώ οράτα, πιο γρήγορα. Όσον αφορά στο πρόβλημα με το Garmin ΧΤ το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω, όπως και με τα άλλα προγραμματάκια, είναι ότι δεν βρίσκουν τον συγκεκριμένο δέκτη.
Link to comment
Share on other sites

καλα γινεται να βαζω ξυπνητηρι, να το σβηνω το τηλεφωνο και να μην ηχει; δηλαδη ηχει το ξυπνητηρι μόνο οταν ειναι αναμμενο αυτό το κινητό; δοκιμασα αρκετες παραλλαγες δεν αλλαζει κατι. συμβαινει και σε αλλους;
Link to comment
Share on other sites

@harris78: To τελευταίο firmware είναι το R9M003 (το αρχικό ήταν το R9L004)

 

@Skonte: Ναι αυτό συμβαίνει σε όλους.. είναι ένα "έξυπνο" χαρακτηριστικό των Symbian τηλεφώνων..

το ξυπνητήρι λειτουργεί και σε flight mode (πατάς στο εικονίδιο που δείχνει την ισχύ του σήματος για να αλλάξεις κατάσταση).

 

@SoNiCK: Εγώ τα κατάφερα με τη 2η φορά.. έκανα ακριβώς ό,τι μου έλεγε.. βγάζεις και βάζεις τη μπαταρία, συνδέεις κλειστό το κινητό στο pc, πατάς το c μέχρι να σου πει να το αφήσεις και γίνεται το update. Πιο μπροστά είχα εγκαταστήσει το PC Suite (WinXp Pro SP3).

Link to comment
Share on other sites

pws mporw na valw msn sto kinito?apo pou na to katevasw?

ta video apo to youtube giati den ta paizei?

 

Slick / Fring / IM+ / Agile Messenger 3

 

Δεν έχω δοκιμάσει κάποιο για να σου προτείνω. Τα 2 πρώτα είναι δωρεάν. Το slick βρίσκεται σε πρώιμη φάση ανάπτυξης αλλά βλέπω να το προτιμούν πολλοί χρήστες. Για την προβολή βίντεο από το "κανονικό" youtube, είναι απαραίτητο το Flash Lite 3 plug-in το οποίο ακόμα δεν είναι διαθέσιμο. Αναμένεται να ενσωματωθεί στον Opera Mobile 9.5 σε κάποιο μελλοντικό firmware update. Τουλάχιστον έτσι έλεγε το white paper του G900. Προς το παρόν, ο μόνος τρόπος για να δεις youtube είναι μέσω του CorePlayer που δεν είναι δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Slick / Fring / IM+ / Agile Messenger 3

 

Δεν έχω δοκιμάσει κάποιο για να σου προτείνω. Τα 2 πρώτα είναι δωρεάν. Το slick βρίσκεται σε πρώιμη φάση ανάπτυξης αλλά βλέπω να το προτιμούν πολλοί χρήστες. Για την προβολή βίντεο από το "κανονικό" youtube, είναι απαραίτητο το Flash Lite 3 plug-in το οποίο ακόμα δεν είναι διαθέσιμο. Αναμένεται να ενσωματωθεί στον Opera Mobile 9.5 σε κάποιο μελλοντικό firmware update. Τουλάχιστον έτσι έλεγε το white paper του G900. Προς το παρόν, ο μόνος τρόπος για να δεις youtube είναι μέσω του CorePlayer που δεν είναι δωρεάν.

ευχαριστω για την απαντηση σου.

mbclub.gr
Link to comment
Share on other sites

Kalispera! Molis agorasa to g900 kai genikotera psaxnomai panw stis efarmoges tou . Mexri twra ola kala den exw kanena parapono. Alla den exw idea pws mporw na perasw ena video sto kinhto mou kai pws na to dw fysika. Prepei na kanw egatastash kapoio application h kati tetoio? Genikotera me ta video de vgazw akrh. Den exw idea ti prepei na kanw. Epishs katevasa to google earth exw to .exe sto kinhto alla de mporw na to egatasthsw. Kai mia teleutaia aporia exei kati san office auto to kinhto h mporw na perasw kati paromoio kai pws? Opws katalavainete einai h 1h fora pou pianw smartphone sto xeri mou.....opoios mporei as me voh8hsei. Euxaristw!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα

Μόλις αγόρασα χτες και εγώ αυτό το κινητό μετά από 2 χρόνια χρήσης του πολύ επιτυχημένου για μένα K800i.

 

Το ερώτημα που προέκυψε και με αιφνιδίασε μέχρι στγμής, είναι το ότι οι 2 PC-Suites είναι διαφορετικές με αποτέλεσμα το backup από το k800i να μην είναι αναγνωρίσιμο από το G900 (μα είναι δυνατόν να μην υπάρχει συμβατότητα στην ίδια εταιρία και να πρέπει να τα μεταφέρω σε SIM???)

Σκέψεις για χρήση bluetooth είναι εξ'ισου μη πρακτικές και δεν το εχω δοκιμάσει.

Κάνω κάτι λάθος?

Έχετε κάτι να προτείνετε?

Sony Ericsson G900 >Nokia 5800 >Omnia II>HTC Diamond 2> Nexous S> Galaxy Nexus> Samsung Galaxy tab P7500> Sony Xperia P> Sony Xperia Z> Tablet Sony Xperia Z, Samsung Galaxy Note 10.1[LTE], LG G3, Sony Xperia XA Ultra, Samsung Edge S7, Samsung S8plus, Samsung Gear s3, Samsung S3 tab, Samsung watch, mi Note 10 pro
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα

Μόλις αγόρασα χτες και εγώ αυτό το κινητό μετά από 2 χρόνια χρήσης του πολύ επιτυχημένου για μένα K800i.

 

Το ερώτημα που προέκυψε και με αιφνιδίασε μέχρι στγμής, είναι το ότι οι 2 PC-Suites είναι διαφορετικές με αποτέλεσμα το backup από το k800i να μην είναι αναγνωρίσιμο από το G900 (μα είναι δυνατόν να μην υπάρχει συμβατότητα στην ίδια εταιρία και να πρέπει να τα μεταφέρω σε SIM???)

Σκέψεις για χρήση bluetooth είναι εξ'ισου μη πρακτικές και δεν το εχω δοκιμάσει.

Κάνω κάτι λάθος?

Έχετε κάτι να προτείνετε?

Για επαφες, ημερολογιο,σημειωσεις και εργασιες παρε backup απο το Κ800 στο Outlook και μετα τα περνας κατευθειαν στο G900. Ειναι πολυ ευκολο και απλο...;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα

Μόλις αγόρασα χτες και εγώ αυτό το κινητό μετά από 2 χρόνια χρήσης του πολύ επιτυχημένου για μένα K800i.

 

Το ερώτημα που προέκυψε και με αιφνιδίασε μέχρι στγμής, είναι το ότι οι 2 PC-Suites είναι διαφορετικές με αποτέλεσμα το backup από το k800i να μην είναι αναγνωρίσιμο από το G900 (μα είναι δυνατόν να μην υπάρχει συμβατότητα στην ίδια εταιρία και να πρέπει να τα μεταφέρω σε SIM???)

Σκέψεις για χρήση bluetooth είναι εξ'ισου μη πρακτικές και δεν το εχω δοκιμάσει.

Κάνω κάτι λάθος?

Έχετε κάτι να προτείνετε?

 

Εγώ πάντως μετέφερα μέσω bluetooth όλες τις επαφές από το Κ530 χωρίς κανένα πρόβλημα, δοκίμασέ το. Πηγαίνουν στα μηνύματα (εισεχόμενα) και από εκεί τις περνάς στη συσκευή.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μετέφερα μέσω bluetooth όλες τις επαφές από το Κ530 χωρίς κανένα πρόβλημα, δοκίμασέ το. Πηγαίνουν στα μηνύματα (εισεχόμενα) και από εκεί τις περνάς στη συσκευή.

Ναι έχεις δίκιο είναι πολύ εύκολο, έκανα το λάθος να μη δω τη δυνατότητα να μπορώ να μεταφέρω όλο τον κατάλογο και νόμιζα ότι θα έπρεπε να στείλω μία μία (πράγμα μη πρακτικό)

Μετέφερα όλο τον κατάλογο και το πρόβλημα λύθηκε.

Σας ευχαριστώ

(δεν έχω Outlook, χρησιμοποιώ OpenOffice και αναγκαστικά το backup στο PC γίνεται μέσω Adress book)

Sony Ericsson G900 >Nokia 5800 >Omnia II>HTC Diamond 2> Nexous S> Galaxy Nexus> Samsung Galaxy tab P7500> Sony Xperia P> Sony Xperia Z> Tablet Sony Xperia Z, Samsung Galaxy Note 10.1[LTE], LG G3, Sony Xperia XA Ultra, Samsung Edge S7, Samsung S8plus, Samsung Gear s3, Samsung S3 tab, Samsung watch, mi Note 10 pro
Link to comment
Share on other sites

Μπας και ξέρει κανείς αν παρέχετε δυνατότητα να συνδεθείς σε ένα vpn με το g900?

π.χ. έστω οτι υπάρχει ενα ασύρματο δίκτυο, που για να βγείς σε ίντερνετ πρέπει πρώτα να συνδεθείς σε κάποιο vpn

Link to comment
Share on other sites

Kalispera! Molis agorasa to g900 kai genikotera psaxnomai panw stis efarmoges tou . Mexri twra ola kala den exw kanena parapono. Alla den exw idea pws mporw na perasw ena video sto kinhto mou kai pws na to dw fysika. Prepei na kanw egatastash kapoio application h kati tetoio? Genikotera me ta video de vgazw akrh. Den exw idea ti prepei na kanw. Epishs katevasa to google earth exw to .exe sto kinhto alla de mporw na to egatasthsw. Kai mia teleutaia aporia exei kati san office auto to kinhto h mporw na perasw kati paromoio kai pws? Opws katalavainete einai h 1h fora pou pianw smartphone sto xeri mou.....opoios mporei as me voh8hsei. Euxaristw!

Για να μεταφέρεις κάποιο αρχείο στην μνήμη του τηλεφώνου, πρέπει να έχεις εγκατεστημένο το PC Suite. Όταν συνδέσεις το τηλέφωνο, θα σε ρωτήσει κα θα επιλέξεις "λειτουργία τηλεφώνου". Έτσι μέσα από το πρόγραμμα και τη "Διαχείριση Αρχείων" μπορείς να στείλεις ό,τι θέλεις στο φάκελο που επιθυμείς. Η "Διαχείριση Αρχείων" εμφανίζεται και στον "Υπολογιστή μου". Για να δεις τα multimedia αρχεία που έχεις, πηγαίνεις Μενού -> Media. Αν δε σου τα βρίσκει, κάνεις ένα σκανάρισμα από το Ρυθμίσεις -> Ενημέρωση Βιβλιοθήκης. Επίσης για την προβολή βίντεο, εικόνων κτλ δεν είναι απαραίτητο να έχεις κάποια extra εφαρμογή. To google earth είναι πρόγραμμα για υπολογιστή.. μάλλον εννοούσες το google maps το οποίο μπορείς να κατεβάσεις από τον browser του κινητού από εδώ. Όλα τα αρχεία εγκατάστασης στο symbian έχουν κατάληξη sis είτε sisx. Και τέλος, σε αυτό που ρωτάς, υπάρχει ήδη προεγκατεστημένη σουίτα γραφείου στο μενού Organizer και λέγεται QuickOffice.

Link to comment
Share on other sites

S'euxaristw para poly! Oi plhrofories sou htan poy xrhsimes. Vevaia auto me to quick office de to polykatalava mias kai de mou anoigei arxeia opes excel kai pps an exoun photos. Na se rwthsw kai kati teleutaio. Diavazw sto forum synexeia gia update kai new firmware. Prepei na kanw kati paromoio h den einai aparaithto. Euxaristw!
Link to comment
Share on other sites

S'euxaristw para poly! Oi plhrofories sou htan poy xrhsimes. Vevaia auto me to quick office de to polykatalava mias kai de mou anoigei arxeia opes excel kai pps an exoun photos. Na se rwthsw kai kati teleutaio. Diavazw sto forum synexeia gia update kai new firmware. Prepei na kanw kati paromoio h den einai aparaithto. Euxaristw!

Λογικά έχεις το τελευταίο firmware (R9M003) αλλά για σιγουριά επιβεβαίωσε το από το Μενού -> Περισσότ -> Πληροφ. συστήμ. Για να περάσεις μελλοντικές αναβαθμίσεις στο κινητό, πρέπει να κατεβάσεις την Υπηρεσία Αναβάθμισης. Αλλά πρέπει να ξέρεις ότι χάνονται όλα τα δεδομένα που είναι στη μνήμη του κινητού (το memory stick δεν επηρεάζεται). Για το Quickoffice που λες, άνοιξα πάνω από 10 αρχεία powerpoint με πολλές φωτογραφίες, κείμενα κτλ και τα έδειχνε κανονικά (χωρίς βέβαια εφέ, animation κτλ). Εκτός απο το quickoffice, υπάρχει και άλλη σουίτα Office για Symbian, το Documents To Go 4 που είναι αρκετά καλύτερo.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι από μένα.

Κλείνοντας 2 24ωρα με το G900 διαπίστωσα μικρά προβληματάκια που με ενόχλησαν και αναρωτιέμαι αν έχουν ξανασυζητηθεί. Αντιλαμβανομαι ότι δεν αγόρασα το τοπ κινητό της αγοράς- δε μου χρειάζεται- άλλωστε και η επιμονή μου σε Sony οφειλόταν στο πολύ καλό για μένα K800i. Αλλά:

 

1) Το πρώτο πρωί το βρήκα κλειστό στην οθόνη τοποθέτησης pin (ήταν έγινε από Σάββατο προς Κυριακή και το απέδωσα στην αλλαγή ώρας- την ενημέρωσε αυτόματα). Όταν όμως συνέβη και σήμερα το πρωϊ - εντελώς σβηστό και να μην ανοίγει καθόλου- έβγαλα και επανατοποθέτησα την μπαταρία για να ανοίξει - ε! ομολογώ ότι δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί, έχω ξυπνητήρι για να πάω στη δουλειά και αν δεν μπορώ να βασίζομαι πάνω του @#!@$!#@$# (κατάρες).

 

2)Για τον τόσο λίγο χρόνο που το έχω μου παρουσιάζει αρκετά κολλήματα. πχ Δεν μπορούσα, το πρωι να χρησιμοποιήσω την κάμερα, όλα τα άλλα δούλευαν αλλά η κάμερα δεν άνοιγε με κανένα τρόπο, αναγκάστηκα πάλι να το κλείσω (κανονικά) και να το ξανανοίξω. Χτες συνέβη το ίδιο και με το pdf+, και με το PC Suite (το αποσύνδεσα από τον Η/Υ και όταν το ξαναέβαλα δεν το "έβλεπε" και πάλι έπρεπε να το κλείσω και να το ξανανοίξω για να το δει)

 

3) Στο pdf+ δεν αναγνωρίζει ελληνικούς χαρακτήρες και μου βγάζει κάτι σαν διπλή γραμματοσειρά (σα να προσπαθεί να τα αναγνωρίσει ως χαρακτήρες και να τα μετατρέψει) ιδιαίτερη φρίκη τα pdf+ που δουλεύω είναι ελληνικά.

 

Αυτά μέχρι στιγμής (και οριστικά ελπίζω). Περιμένω γνώμες. Ευχαριστώ.

Sony Ericsson G900 >Nokia 5800 >Omnia II>HTC Diamond 2> Nexous S> Galaxy Nexus> Samsung Galaxy tab P7500> Sony Xperia P> Sony Xperia Z> Tablet Sony Xperia Z, Samsung Galaxy Note 10.1[LTE], LG G3, Sony Xperia XA Ultra, Samsung Edge S7, Samsung S8plus, Samsung Gear s3, Samsung S3 tab, Samsung watch, mi Note 10 pro
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson G900

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...