Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους,

 

Παιδιά εγώ το έχω το κινητό 3 ημέρες και διαβάζοντας εδώ έχω μάθει πολλά. Το πρόβλημα μου είναι ότι έχοντας συσκευή με Αγγλική rom και υποστήριξη ελληνικών δεν μπορω να γράφω με το ενσωματωμένο hardware πληκτρολόγιο. Η ερώτησή μου είναι αν μπορώ να ενεργοποιήσω με οποιονδήποτε τρόπο την ελληνική γραφή στο ενσωματωμένο πληκτρολόγιο και να μην χρησιμοποιώ το εικονικό (χρησιμοποιώ το finger keyb 2.1 που είναι πάρα πολύ καλό).

 

Κανε τον κοπο να διαβασεις τις τελευταιες σελιδες γιατι εχω γραψει σε ενα ακομα παιδι οδηγιες για το πως θα γραψει ελληνικα με το πληκτρολογιο.

aekmap λεγεται το προγραμμα. Αλλα το ξαναγραφουμε τις τελευταιες σελιδες. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά έτσι χρεωνομαι? Δειτε το screeen shot.

http://img199.imageshack.us/img199/661/80700171.jpg

Xperia X1i Black - Cooked: PCTech4U v2.0 ELL
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έτσι χρεωνομαι? Δειτε το screeen shot.

http://img199.imageshack.us/img199/661/80700171.jpg

 

Οσο δεν κατεβαζεις κατι οχι. Αυτο σημαινει οτι εχεις καλυψη 3G στο σημειο που εισαι. Εχεις δηλαδη δυνατοτητα συνδεσης στο ιντερνετ μεχρι 3.6Mbps και μπορεις να κανεις videoκλησεις. Αλλα οσο δεν κατεβαζεις κατι(να εισαι στο ιντερνετ δηλαδη απο τον browser του κινητο, να βλεπεις mail, να χαζευεις στο utube, να κατεβαζει ο καιρος ενημερωσεις, κλπ), οχι. Μην αγχωνεσαι! :happy:;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έτσι χρεωνομαι? Δειτε το screeen shot.

http://img199.imageshack.us/img199/661/80700171.jpg

 

Με βλεπεις που γλυκοκοιταζω τη ΡΟΜ σου?

Τη βρηκα στους xda, να τη βαλω?

Θα σε ρωτησω κατι βασικο...ΕΙΝΑΙ ΓΡΗΓΟΡΗ???

Portrait-Landscape αλλάζει αμέσως ή πας για καφε και γυρνας?

Γιατι η V-Lite Cobalt Titanium που είχα ηταν...:X:X:X

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με βλεπεις που γλυκοκοιταζω τη ΡΟΜ σου?

Τη βρηκα στους xda, να τη βαλω?

Θα σε ρωτησω κατι βασικο...ΕΙΝΑΙ ΓΡΗΓΟΡΗ???

Portrait-Landscape αλλάζει αμέσως ή πας για καφε και γυρνας?

Γιατι η V3 Cobalt Titanium που είχα ηταν...:X:X:X

 

Βασικα η Valkyrie ειναι? Αν οχι ποια ειναι γιατι οντως ειναι ωραια? Σταθερη? BugsFree? Κολληματακια? :rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Γινεται να βγαλω το "Call History" και το "Calendar" απο το home screen του TF3D??

Δηλαδη να αφησω μονο το ρολοι...:worry:

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να γίνεται έτσι απλά. Με κάποιο tweak ίσως...

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Βασικα η Valkyrie ειναι? Αν οχι ποια ειναι γιατι οντως ειναι ωραια? Σταθερη? BugsFree? Κολληματακια? :rolleyes::rolleyes:

 

Τη γραφει στην υπογραφη του ο φιλος και ειναι αυτη εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=509891&highlight=SEX1-R3.61-XprT :)

 

Και κάτι άλλο για τους φιλους που εχουν οφισιαλ ρομ και θελουν soft reset...

http://rapidshare.com/files/255466249/VL-SoftReset.cab.html

Το εγκαθιστάτε και μετά υπάρχει στα προγράμματα.

Το εδινε ο mobilevu μαζι με την Cobalt Titanium...Βασικα ο τυπος δινει ενα πακετο εφαρμογες μαζι με τη ρομ...45 εφαρμογες.

Το Soft Reset λειτουργει στην οφισιαλ, το τεσταρα, δε λειτουργει ομως το Voice Recorder.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια για το gps υπαρχει υπαρχει προγραμμα για να μη συνδεομαι με το ιντερνετ κ χρεωνομαι,δηλαδη να λειτουργει σαν το gps του αυτοκινητου το κλασσικο;Κ αν ναι σε αυτο θα μπορω να προσθεσω αγαπημενες τοποθεσιες ή να συνδεω τοποθεσιες με τον τηλεφωνικο καταλογο οπως εχει επιλογη για το google maps?

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τη γραφει στην υπογραφη του ο φιλος και ειναι αυτη εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=509891&highlight=SEX1-R3.61-XprT :)

 

Και κάτι άλλο για τους φιλους που εχουν οφισιαλ ρομ και θελουν soft reset...

http://rapidshare.com/files/255466249/VL-SoftReset.cab.html

Το εγκαθιστάτε και μετά υπάρχει στα προγράμματα.

Το εδινε ο mobilevu μαζι με την Cobalt Titanium...Βασικα ο τυπος δινει ενα πακετο εφαρμογες μαζι με τη ρομ...45 εφαρμογες.

Το Soft Reset λειτουργει στην οφισιαλ, το τεσταρα, δε λειτουργει ομως το Voice Recorder.

να δουλευε κ το λινκ του....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια για το gps υπαρχει υπαρχει προγραμμα για να μη συνδεομαι με το ιντερνετ κ χρεωνομαι,δηλαδη να λειτουργει σαν το gps του αυτοκινητου το κλασσικο;Κ αν ναι σε αυτο θα μπορω να προσθεσω αγαπημενες τοποθεσιες ή να συνδεω τοποθεσιες με τον τηλεφωνικο καταλογο οπως εχει επιλογη για το google maps?

 

Υπαρχει αντιστοιχο προγραμματακι ονοματι NoData που δεν αφηνει το κινητο να συνδεεται στο ιντερνετ απο μονο του, χρησιμοποιωντας δηλαδη, το Vodafone/Cosmote/Wind Wap/internet. Κατα τα αλλα τα Dest7&8, Garmin, iGo8 δεν χρησιμοποιουν ιντερνετ, εχουν ηδη τους χαρτες μεσα και κανεις πλοηγηση μια χαρα χωρις χρεωσεις.

Για τα αγαπημενα και τις τοποθεσιες, εχουν ολα τα προαναφερθεντα, αλλα αναλογως το προγραμμα, ειναι και διαφορετικος ο τροπος αποθηκευσης. Οποτε δεν μπορω να σε καθοδηγησω ετσι απλα. Αν επιλεξεις ενα απο αυτα, τοτε ευχαριστως. Ιδιαιτερα για το iGo8 που χρησιμοποιω.:happy:

 

@wildgirl: Τελικα εινα καλη αυτη η ρομ? Bug free και τα λοιπα?:worry:

Link to comment
Share on other sites

Οσο δεν κατεβαζεις κατι οχι. Αυτο σημαινει οτι εχεις καλυψη 3G στο σημειο που εισαι. Εχεις δηλαδη δυνατοτητα συνδεσης στο ιντερνετ μεχρι 3.6Mbps και μπορεις να κανεις videoκλησεις. Αλλα οσο δεν κατεβαζεις κατι(να εισαι στο ιντερνετ δηλαδη απο τον browser του κινητο, να βλεπεις mail, να χαζευεις στο utube, να κατεβαζει ο καιρος ενημερωσεις, κλπ), οχι. Μην αγχωνεσαι! :happy:;)

 

Τελικά μάλλον χρεωνόμουν (το τσεκαρα μετα στο manual το σηματακι) Βασικά το Titanium weather ενημερωνε τον καιρο χωρίς να με ρωτάει! Και τελικά το απεγκατεστησα... Thanks πάντως!

Xperia X1i Black - Cooked: PCTech4U v2.0 ELL
Link to comment
Share on other sites

@wildgirl: Τελικα εινα καλη αυτη η ρομ? Bug free και τα λοιπα?:worry:

Ειναι η μονη Rom για μενα που βγηκε μεσα σε 10 λεπτα απο τη στιγμη που τη φλασαρα...

Απιστευτα κολληματα!!! Και διαβαζα εκει τις περιγραφες, και πιστευα οτι θα ειναι καμια φανταστικη...:mad:

 

Δεν ξερω αν και το παιδι εδω, εχει προβληματα...:worry:

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Με βλεπεις που γλυκοκοιταζω τη ΡΟΜ σου?

Τη βρηκα στους xda, να τη βαλω?

Θα σε ρωτησω κατι βασικο...ΕΙΝΑΙ ΓΡΗΓΟΡΗ???

Portrait-Landscape αλλάζει αμέσως ή πας για καφε και γυρνας?

Γιατι η V-Lite Cobalt Titanium που είχα ηταν...

 

Βασικα η Valkyrie ειναι? Αν οχι ποια ειναι γιατι οντως ειναι ωραια? Σταθερη? BugsFree? Κολληματακια? :rolleyes::rolleyes:

 

Ναι αυτή είναι που γράφω στην υπογραφή μου απ'τους xda...

Καλή αλλά τα χει τα bugakia της !

Με την εκινηση έχει 49% Ram και εχει ικανοποιητικη ταχυτητα και στα panel και στο portait-landscape.

Βασικά σαν μια official στην ταχυτητα αλλα τρωει πολυ Ram.

Α δεν μου κολλησε ποτε μεχρι στιγμης...

Xperia X1i Black - Cooked: PCTech4U v2.0 ELL
Link to comment
Share on other sites

Κανε τον κοπο να διαβασεις τις τελευταιες σελιδες γιατι εχω γραψει σε ενα ακομα παιδι οδηγιες για το πως θα γραψει ελληνικα με το πληκτρολογιο.

aekmap λεγεται το προγραμμα. Αλλα το ξαναγραφουμε τις τελευταιες σελιδες. ;)

 

 

Φίλε σε ευχαριστώ. Ολα οκ. Στις επαφές πως αναζητούμε με βάση τα πρώτα 1-2 γράμματα του επιθέτου? Εννοώ με ελληνικά.

Τιμή σ' εκείνους όπου στην ζωή των, ώρισαν και φυλάγουν Θερμοπύλες.
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτή είναι που γράφω στην υπογραφή μου απ'τους xda...

Καλή αλλά τα χει τα bugakia της !

Με την εκινηση έχει 49% Ram και εχει ικανοποιητικη ταχυτητα και στα panel και στο portait-landscape.

Βασικά σαν μια official στην ταχυτητα αλλα τρωει πολυ Ram.

Α δεν μου κολλησε ποτε μεχρι στιγμης...

 

Ειναι η μονη Rom για μενα που βγηκε μεσα σε 10 λεπτα απο τη στιγμη που τη φλασαρα...

Απιστευτα κολληματα!!! Και διαβαζα εκει τις περιγραφες, και πιστευα οτι θα ειναι καμια φανταστικη...:mad:

 

Δεν ξερω αν και το παιδι εδω, εχει προβληματα...:worry:

 

Παντως απο οσες rom και να εχω βαλει, η καλυτερη μακραν ηταν η TouchX 6.2 ή 7. Δεν θυμαμαι.

 

Γενικα απο ολες ολες, ειναι η official R3 Generik UK. Μακραν. Απο ταχυτητα, αποκριση... Τα παντα. Ειναι η καλυτερη μεχρι στιγμης.

 

Τελικά μάλλον χρεωνόμουν (το τσεκαρα μετα στο manual το σηματακι) Βασικά το Titanium weather ενημερωνε τον καιρο χωρίς να με ρωτάει! Και τελικά το απεγκατεστησα... Thanks πάντως!

Αυτο θα ηταν. Το σηματακι του 3G αυτο καθ'αυτο δεν σημαινει χρεωση. Η χρηση της 3G συνδεσης ειναι που χρεωνει. Αλλα μπορεις να βαλεις το προγραμματακι που σου ειπα, το NoData, και να τον ανανεωνεις τον καιρο καθε φορα που θα βρισκεσαι σε WiFi HotSpot ή στο σπιτι.

 

Φίλε σε ευχαριστώ. Ολα οκ. Στις επαφές πως αναζητούμε με βάση τα πρώτα 1-2 γράμματα του επιθέτου? Εννοώ με ελληνικά.

Για τις ελληνικες επαφες βαζεις αυτο:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=229809

και εισαι οκ μετα. Δεν χρειαζεσαι νομιζω κατι αλλο. Αλλα αν θελεις, πες μου.

Την περιγραφη που σου ειπα για το AekMap την βρηκες και ολα οκ ετσι?;)

Link to comment
Share on other sites

να δουλευε κ το λινκ του....

 

Δουλευει...:worry:

 

Υπαρχει αντιστοιχο προγραμματακι ονοματι NoData που δεν αφηνει το κινητο να συνδεεται στο ιντερνετ απο μονο του, χρησιμοποιωντας δηλαδη, το Vodafone/Cosmote/Wind Wap/internet. Κατα τα αλλα τα Dest7&8, Garmin, iGo8 δεν χρησιμοποιουν ιντερνετ, εχουν ηδη τους χαρτες μεσα και κανεις πλοηγηση μια χαρα χωρις χρεωσεις.

Για τα αγαπημενα και τις τοποθεσιες, εχουν ολα τα προαναφερθεντα, αλλα αναλογως το προγραμμα, ειναι και διαφορετικος ο τροπος αποθηκευσης. Οποτε δεν μπορω να σε καθοδηγησω ετσι απλα. Αν επιλεξεις ενα απο αυτα, τοτε ευχαριστως. Ιδιαιτερα για το iGo8 που χρησιμοποιω.:happy:

 

@wildgirl: Τελικα εινα καλη αυτη η ρομ? Bug free και τα λοιπα?:worry:

 

Α δεν την εβαλα (εκτος αν εννοεις την Cobalt Hardcore από την οποια σε συμβουλευω να μεινεις μακρια!)! Επεστρεψα πανηγυρικα στην οφισιαλ...Τελικα ειχα φορτωσει τοσο πολυ το κινητό παλιοτερα με ενα σωρο αηδιες που τωρα μου την εχει δωσει και δεν εχω βαλει ουτε Contact Manager...Βρισκω ικανοποιητικη απολυτα την οφισιαλ σε ολα της! Και θα πω κατι που δεν περιμενα ποτέ να πω...Η R3 ειναι η καλυτερη ΡΟΜ που φορεσα ποτέ! Δεν θα ξαναλλαξω μεχρι να βγαλει καινουργια ο bs98ht...

 

Ναι αυτή είναι που γράφω στην υπογραφή μου απ'τους xda...

Καλή αλλά τα χει τα bugakia της !

Με την εκινηση έχει 49% Ram και εχει ικανοποιητικη ταχυτητα και στα panel και στο portait-landscape.

Βασικά σαν μια official στην ταχυτητα αλλα τρωει πολυ Ram.

Α δεν μου κολλησε ποτε μεχρι στιγμης...

 

...οταν λες σαν μια οφισιαλ στην ταχυτητα...??????? σαν την R3?

 

 

EDIΤ: Δειτε εδω μετάφραση...πηγα να φύγω από τα γέλια!!!

 

http://i191.photobucket.com/albums/z287/n_wildgirl/MMSSmilies.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

EDIΤ: Δειτε εδω μετάφραση...πηγα να φύγω από τα γέλια!!!

Xαχαχα... Οτι να 'ναι... :lol::lol:

Επειδη ψιλοβαρεθηκα, μαλλον, το TF3D και το Home Screen των 6.5 δεν με τρελαινει, σκεφτομαι να βαλω την ελληνικη ΡΟΜ με το SPB Mobile Shell...:ninja:

Δεν εχεις παρατηρησει αλλα προβληματα με τα Ελληνικα εε? Εκτος απο παρομοια, ισως, με την μεταφραση...Πχ προβλημα με την αποθηκευση στην καρτα μνημης, ή ασυμβατοτητα προγραμματων,κτλ...

Αλλα να μην ειναι και χειροτερα απο τα αγγλικα... Δλδ, να καταλαβαινω περισσοτερα στα αγγλικα παρα στα Ελληνικα...:lol::lol::lol:

 

Και κατι αλλο... Το SPB Mobile Shell μπαινει και σε WM6.5??

 

:!:Το nueSIP τι ακριβως κανει??:worry:

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Για να εμφανιζει τις σελιδες που απαιτουν να εχεις flash player πρεπει να κατεβασω το FlashLite.3.1 ???

 

Υπαρχει καποιος αλλος flash player?? :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω σπάσει το κεφάλι μου αλλά δεν έχω βρει λύση στο εξής:

 

Μέχρι πρόσφατα όταν περνούσαν 30 δευτερόλεπτα η οθόνη του κινητού έσβηνε τελείως και άναβε με ταπ, κλικ κλπ (η επιθυμητή δηλαδή συμπεριφορά). Όμως, εδώ και 3-4 ημέρες αφού το αφήνω χωρίς να κάνω τίποτα χαμηλώνει μεν ο φωτισμός αλλά ΔΕΝ κλείνει αυτόματα τελείως παρά μόνο αν πατήσω το κουμπί επάνω δεξιά (και επομένως καταναλώνει την μπαταρία πολύ γρηγορότερα).

 

Κοίταξα τις ρυθμίσεις και δεν βλέπω κάτι να έχει αλλάξει (Power setting: Auto adjust backlight και στο advanced έχω επιλεγμένο το turn off backlight if device is not used for 30sec.

 

Το task manager δεν δείχνει κάποια εφαρμογή που να τρέχει και δοκίμασα και με τις συνδέσεις κλειστές.

 

Καμία ιδέα;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Έχω σπάσει το κεφάλι μου αλλά δεν έχω βρει λύση στο εξής:

 

Μέχρι πρόσφατα όταν περνούσαν 30 δευτερόλεπτα η οθόνη του κινητού έσβηνε τελείως και άναβε με ταπ, κλικ κλπ (η επιθυμητή δηλαδή συμπεριφορά). Όμως, εδώ και 3-4 ημέρες αφού το αφήνω χωρίς να κάνω τίποτα χαμηλώνει μεν ο φωτισμός αλλά ΔΕΝ κλείνει αυτόματα τελείως παρά μόνο αν πατήσω το κουμπί επάνω δεξιά (και επομένως καταναλώνει την μπαταρία πολύ γρηγορότερα).

 

Κοίταξα τις ρυθμίσεις και δεν βλέπω κάτι να έχει αλλάξει (Power setting: Auto adjust backlight και στο advanced έχω επιλεγμένο το turn off backlight if device is not used for 30sec.

 

Το task manager δεν δείχνει κάποια εφαρμογή που να τρέχει και δοκίμασα και με τις συνδέσεις κλειστές.

 

Καμία ιδέα;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Αυτό το παθαίνω κατά καιρούς με το HD αν ενώ είναι συνδεδεμένο με τον υπολογιστή και τρέχει το Activesync, κλέισω από τον task manager όλες τις εφαρμογές συμπεριλαβανομένου και του Activesync. Με ένα soft reset στρώνει.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Δουλευει...:worry:

Α δεν την εβαλα (εκτος αν εννοεις την Cobalt Hardcore από την οποια σε συμβουλευω να μεινεις μακρια!)! Επεστρεψα πανηγυρικα στην οφισιαλ...Τελικα ειχα φορτωσει τοσο πολυ το κινητό παλιοτερα με ενα σωρο αηδιες που τωρα μου την εχει δωσει και δεν εχω βαλει ουτε Contact Manager...Βρισκω ικανοποιητικη απολυτα την οφισιαλ σε ολα της! Και θα πω κατι που δεν περιμενα ποτέ να πω...Η R3 ειναι η καλυτερη ΡΟΜ που φορεσα ποτέ! Δεν θα ξαναλλαξω μεχρι να βγαλει καινουργια ο bs98ht...

εδς τηα βρεις την καινυρια ΡΟΜ του bs98ht

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=536551

Link to comment
Share on other sites

http://PCTECH4U.NO-IP.ORG:2007/XPERIA/PCTECH4U2.jpg

KALISPERA SE OLOUS EXO ANEBASI NEA ROM DITE EDO

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=536551

την κατεβαζω και σε λιγο θα φλασαρω¨)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μέχρι στιγμής επισημη rom αγγλικη ή ελληνικη με 6,5 ?

Εσεις ποια έχεται γιατι μάλλον και μενα δεν με ικανοποιησε η SEX1-R3.61-XprT...

Xperia X1i Black - Cooked: PCTech4U v2.0 ELL
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...