Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
θελω να μαθω αν το Xperia συνδεεται στο νετ μεσω του υπολογιστη οταν ειναι συνδεδεμενο και πώς...

 

Εάν έχεις το activesync ενεργό, δεν χρειάζεται τίποτε άλλο για να μπει η συσκευή στο internet μέσω του υπολογιστή σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισης...δε μπορω να εμφανισω με τπτ το φακελο Windows...και θελω να μαθω αν το Xperia συνδεεται στο νετ μεσω του υπολογιστη οταν ειναι συνδεδεμενο και πώς...

 

φυσικα και συνδεεται,

ανοιξε το activesync του pc σου και πηγαινε αρχειο/ρυθμησεις συνδεσης και τσεκαρε ολα τα κουτακια και επελεξε com3 και αυτοματα στα δυο μενου που εχει..

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Με αυτα που διαβαζω εδω μεσα εχω αρχισει να πιστευω οτι στο Xperia βγηκαν 2 παρτιδες μπαταριων, οι σουπερ και οι χαλια. Και εχω πετυχει τη χαλια...Ειμαι συνεχεια στην τσιτα με το που θα μπω σπιτι, τσουπ, να χωσω το καλωδιακι στο Xperia...αλλιως δεν τη βγαζουμε τη μερα! :X:mad:

 

Επισης...δε μπορω να εμφανισω με τπτ το φακελο Windows...και θελω να μαθω αν το Xperia συνδεεται στο νετ μεσω του υπολογιστη οταν ειναι συνδεδεμενο και πώς...

 

 

egw ana 2 meres to fortizw mi sou pw k parpanw den to xrisimopiow poli mono to bradi blepw ton seferli taxi videakia sto youtube mesw wi fi

Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value.

 

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Με αυτα που διαβαζω εδω μεσα εχω αρχισει να πιστευω οτι στο Xperia βγηκαν 2 παρτιδες μπαταριων, οι σουπερ και οι χαλια. Και εχω πετυχει τη χαλια...Ειμαι συνεχεια στην τσιτα με το που θα μπω σπιτι, τσουπ, να χωσω το καλωδιακι στο Xperia...αλλιως δεν τη βγαζουμε τη μερα! :X:mad:

 

Επισης...δε μπορω να εμφανισω με τπτ το φακελο Windows...και θελω να μαθω αν το Xperia συνδεεται στο νετ μεσω του υπολογιστη οταν ειναι συνδεδεμενο και πώς...

αν δε σου κανει κοπο βγαλε φωτο τη μπαταρια κ βαλτη στο τοπικ..σφραγισμενη συσκευη πηρες??απο???στην καθημερινη χρηση σου μπορεις να πεις πως το χρησιμοποιεις??πχ wifi ολη μερα ανοιχτο??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Antivirus έχεις στο pc; Υπάρχει ένας ιός που κάνει κάποιες ενέργειες όπως απενεργοποίηση του autorun και μερικά antivirus που τον βρίσκουν, τον σβήνουν χωρίς να αντιστρέψουν τις ενέργειες αυτές (κάποια κλειδιά της registry είναι). Οπότε αν στα xp είχες antivirus το οποίο έσβησε τον ιό αλλά πρώτα απενεργοποιήθηκε το autorun, στα vista ήταν ήδη καθαρή η κάρτα μνήμης άρα δεν συνέβη τίποτα εκεί και όλα φαίνονται καθαρά.

Στο κάνει και σε άλλες κάρτες μνήμης, ή μόνο στη συγκεκριμένη;

 

Επίσης... η κάρτα είναι SDHC και το reader πρέπει να είναι κι αυτό SDHC compatible. Και στα 2 pc δοκιμάζεις με τον ίδιο reader;

 

Antivirus εχω ενα. Norton αλλα εχει ληξει και δεν μου περισεψαν λεφτα για να παρω αλλο. Περιμενω λιγο να μαζεψω.

 

Αλλα το θεμα ειναι οτι ειτε βαζω του xperia την SDHC ειτε βαζω μια κανονικη, autorun δεν κανει. Απλα με την απλη παω απο τον υπολογιστη μου και ανοιγω. Στην αλλη απλα κολλαει.

 

Στα δυο pc δεν ξερω αν ειναι ιδιο reader. Ειναι ενσωματωμενα και τα δυο. Αλλα ισως στον XP να μην μπορει να διαβασει οπως λες τις SDHC... Στα vista απροβληματιστα. Τι να πω... Δεν ξερω!

 

Αλλα απο οτι φαινεται θα πρεπει να το συνδεω στον υπολογιστη το xxperia και να ανοιγω ετσι την καρτα, τουλαχιστον προς το παρον μεχρι να δω αν ειναι συμβατος ο υπολογιστης μου και το Card Reader του με τις SDHC...!

 

Παντως ευχαριστω παααρα πολυ! :)

 

 

Και μια ασχετη ερωτηση, απο το SEUS που λεει να κατεβασει κατι updates και μου ζηταει να συνδεσω το τηελφωνο να βγαλω μπαταρια και να το ανοιξω μετα αλλα να εχω κανει backup, τι θελει να κατεβασει? Tην τελευταια official ROM????:O

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να δείχνει σε πιο κανάλι συνδέεται το WiFi, σε ποιά ταχύτητα κλειδώνει κ.τ.λ.; Επίσης εκτός από το KG Software PowerToys υπάρχει κάποιο πρόγραμμα με μετρητές κλήσεων, μυνημάτων, δεδομένων Wi-Fi κ.τ.λ. γιατί το πρώτο δεν μου δουλεύει;
Link to comment
Share on other sites

off topic: @soom φιλική συμβουλή, πέτα το Norton και βάλε avast που είναι αξιόπιστο και free.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με το 3g.Προσπαθώ να κάνω video κλήση αλλά μου εμφανίζει ότι το δίκτυο δεν υπάρχει.το θέμα είναι οτι απο άλλο κιν. έκανε ενας γνωστος μ video κλήση.κάλεσα στην εξυπηρέτηση πελατών κ μ είπανε ότι τα sony ericsson εχουν τις ρυθμισεις τους για 3g έτοιμες.το θέμα είναι πώς απο το comm.manager το data connection το έχω επιλεγμενο στο on.μου δειχνει σημα hsdpa k gprs αλλά οχι 3g.κ 'οπως ανέφερε κ πριν ελιναι δυνατη η βιντεο κληση απο το σημειο που ειμαι καθως εγινε πριν απο ατομο διπλα μου με τον ιδιο παροχο απλα διαφορετικη συσκευη.ετρεξα κ το connection setup που εδωσε καποιο μελος μερικές σελιδες πριν αλλα τπτ.Υπαρχει καποιος ποθ μπορει να μ δωσει τα φωτα του γτ εχω απελπιστει?:worry: ευχαριστω πολυ κ το τοπικ με εχει βοηθησει σε πολλα.:)
Link to comment
Share on other sites

Sniperfg εχω και γω ακριβως το ιδιο προβλημα. Θα βαλω και την τελευταια ROΜ Αγγλικη μπας και φτιαξει.

Και στο Πλαισιο που πηγα, ο τυπος δεν φανηκε και ξερει και τοοοοσα πολλα... Δεν μου ειπε κατι το συγκεκριμενο!

 

Επίσης... η κάρτα είναι SDHC και το reader πρέπει να είναι κι αυτό SDHC compatible

Οπως ακριβως ειναι αυτη στο λινκ ειναι και η δικια μου, αλλα αντι για Kingston γραφει Transcend.. Αλλα ειναι ετσι. Μονο οι ανταπτορες. Το αλλο το usb δεν το εχω.

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=11134&cat=4

Link to comment
Share on other sites

Είναι εύκολη η διαδικασία του να βάλω την τελευταια Αγγλικη rom?καθως δεν γνωριζω απο το συγκεκριμενο θεμα κ πολλα(τπτ θα ελεγα:X).κ απο πιο site μπορω να την κατεβασω αν γνωριζεις?
Link to comment
Share on other sites

Είναι εύκολη η διαδικασία του να βάλω την τελευταια Αγγλικη rom?καθως δεν γνωριζω απο το συγκεκριμενο θεμα κ πολλα(τπτ θα ελεγα:X).κ απο πιο site μπορω να την κατεβασω αν γνωριζεις?

 

Οτι ξερω, το ξερω απο αυτο εδω το θεμα(το οποιο σε μια γρηγορη αναζητηση και ενα διαβασμα ολοκληρου το θεματος καλυπτεσαι σχεδον πληρως) και απο:

1)εδω

2)και απο εδω

3)αλλα και απο εδω

 

Αυτα διαβασα! Αλλα αντιμετωπισα χθες κατι προβληαμτακια με την καρτα μνημης και περιμενω απαντηση! Και περιμενω και απαντηση για το SEUS που εχω ποσταρει λιιγο πιο πριν.

 

Αλλα γενικοτερα, εχει τα απειρα για το Xperia στους xda.. Αλλα θελει ψαξιμο, διαβασμα και πολυ χρονο μεχρι να τα μαθεις και να εξοικειωθεις...:O

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολύ.Ελπιζω να κατεφερω να βρω λιγο χρονο κ να εχς κανει την αναβαθμιση μεχρι αυριο.Αν ενδιαμεσα εχεις κανει την αναβαθμιση κ εχεις δει καποια διαφορα αν μπορεις ποσταρε το.Ελπιζω να ειναι αυτο αλλιως δεν ξερ τι αλλο μπορω να κανω.:confused:
Link to comment
Share on other sites

Καποιο λινκ απο το πωλητη που το αγορασες....

Link για τα Full Body Screen Protectors εδώ.Sorry για την κθυστέρηση αλλά τώρα κατάφερανα μπω...

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις το activesync ενεργό, δεν χρειάζεται τίποτε άλλο για να μπει η συσκευή στο internet μέσω του υπολογιστή σου.

 

φυσικα και συνδεεται,

ανοιξε το activesync του pc σου και πηγαινε αρχειο/ρυθμησεις συνδεσης και τσεκαρε ολα τα κουτακια και επελεξε com3 και αυτοματα στα δυο μενου που εχει..

 

djivo, σε ευχαριστω. Δεν ειχα κανει καθολου ρυθμισεις.

athanaso και εσενα :happy:

 

αν δε σου κανει κοπο βγαλε φωτο τη μπαταρια κ βαλτη στο τοπικ..σφραγισμενη συσκευη πηρες??απο???στην καθημερινη χρηση σου μπορεις να πεις πως το χρησιμοποιεις??πχ wifi ολη μερα ανοιχτο??

 

http://i191.photobucket.com/albums/z287/n_wildgirl/DSC07084.jpg

Ελπιζω να μην ενοχλει το αυτοκολλητακι που μου φορτωσε η μανα μου για την ακτινοβολια :p Τη συσκευη την αγορασα απο το πλαισιο, κομπλε, σφραγισμενα ολα μια χαρα, δεν ειδα τιποτα ασυνηθιστο (και πιστεψε με τα κοιταω...εχω τραβηξει μεχρι και βιντεακι unboxing...τρελη καγκουριά!) και γενικοτερα παραπονο δεν εχω, δεν εχει εμφανισει προβληματα, εκτος απο πολυ απλα πραγματα. Η μεση χρηση που κανω μεσα στην ημερα ειναι 4-5 τηλεφωνηματα, καμια 10αρια SMS, 1-1,5 ωρα CorePlayer, κανα τεταρτακι παιχνιδι, WiFi σπανιως, Navigator καμια φορα για λιγο, και χρησιμοποιω 2-3 εφαρμογες μεσα στη μερα...Cash Organizer, PhatPad, Word. Αυτα αν τα κανω ολα μαζι μεσα στη μερα και εχω φυγει το πρωι με φουλ μπαταρια, το βραδυ που θα γυρισω θα ειναι στη μια γραμμη. Ειμαι υπερβολικη? Διαβαζω εδω μεσα για περισσοτερη χρηση και μπαταριες που κρατανε 3ημερα! :blink:

 

edit: Μου ηρθε φλασιά...μηπως το αυτοκολλητακι μου την τρωει?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αλλες 2 ερωτησεις ....:O

1. τον ηχο της καμερας πως τον απενεργοποιουμε ΕΝΤΕΛΩΣ

 

Η οθονη περιστρεφεται οταν ανοιγω πληκτρολογιο, μηπως γινεται και με καποιο προγραμματακι?

[sIGPIC][/sIGPIC]Ericsson 197,337,388,768,688,788,T39,T68_SE P900,K500,P910,K750,W800,K800,W910,T650,C905,X1,X10mini+pro_Nokia 6150,3210,8210,7110,6510,3650,6100,6600,6680,9500_Motorola MicroTac 7500,StarTac130,V3x,K1_Panasonic G500,GD90,GD92_Siemens C25,SL45,SX1,S65_Sharp GX20,GX30_Samsung D600,B2100,Galaxy SIII, Sonim XP1, Qtek8010,2020i,S100,9100,8310_iPAQ 6515,hx4700_O2 XDA IIs_Dell Axim X51V_FSC N560_MIO A701_SONY Xperia S,J,T,,Z,Z2_Z5_iPhone 3GS,4,5.6,7
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αλλες 2 ερωτησεις ....:O

1. τον ηχο της καμερας πως τον απενεργοποιουμε ΕΝΤΕΛΩΣ

 

Πήγαινε στις ρυθμίσεις της.

 

Η οθονη περιστρεφεται οταν ανοιγω πληκτρολογιο, μηπως γινεται και με καποιο προγραμματακι?

 

Αυτόματα δεν γίνεται. Χειροκίνητα πας στο εξής registry key:

HLM->System->GDI->Rotation->HideOrientationUI

 

και άλλαξε την τιμή στο 0. Μετά στις ρυθμίσεις της οθόνης θα έχεις την επιλογή για περιστροφή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις ρυθμίσεις της.

 

 

 

Αυτόματα δεν γίνεται. Χειροκίνητα πας στο εξής registry key:

HLM->System->GDI->Rotation->HideOrientationUI

 

και άλλαξε την τιμή στο 0. Μετά στις ρυθμίσεις της οθόνης θα έχεις την επιλογή για περιστροφή.

 

στις ρυθμισεις τισ καμερας εχει 4 ηχους ΔΕΝ εχει αθορυβο:(

στις ρυθμίσεις της οθόνης έχω την επιλογή, με κανενα μικρο προγρ. δεν γινεται?

[sIGPIC][/sIGPIC]Ericsson 197,337,388,768,688,788,T39,T68_SE P900,K500,P910,K750,W800,K800,W910,T650,C905,X1,X10mini+pro_Nokia 6150,3210,8210,7110,6510,3650,6100,6600,6680,9500_Motorola MicroTac 7500,StarTac130,V3x,K1_Panasonic G500,GD90,GD92_Siemens C25,SL45,SX1,S65_Sharp GX20,GX30_Samsung D600,B2100,Galaxy SIII, Sonim XP1, Qtek8010,2020i,S100,9100,8310_iPAQ 6515,hx4700_O2 XDA IIs_Dell Axim X51V_FSC N560_MIO A701_SONY Xperia S,J,T,,Z,Z2_Z5_iPhone 3GS,4,5.6,7
Link to comment
Share on other sites

Και σε ένα review είχα διαβάσει που έλεγε μέσα πως στις επιλογές της κάμερας έχει και 'χωρίς ήχο' ενώ στο δικό μου δεν υπάρχει τέτοια επιλογή ούτε στην αγγλική rom που είχα, ούτε στην ελληνική.

Αν όμως βάλω το κινητό στο αθόρυβο, τότε δεν ακούγεται ούτε η κάμερα.

Θα ήθελα όμως πολύ να μάθω πόσοι εδώ μέσα έχουν επιλογή μέσα στο μενού της κάμερας για να την κάνουν αθόρυβη από εκεί (και με το original rom).

Link to comment
Share on other sites

Και σε ένα review είχα διαβάσει που έλεγε μέσα πως στις επιλογές της κάμερας έχει και 'χωρίς ήχο' ενώ στο δικό μου δεν υπάρχει τέτοια επιλογή ούτε στην αγγλική rom που είχα, ούτε στην ελληνική.

Αν όμως βάλω το κινητό στο αθόρυβο, τότε δεν ακούγεται ούτε η κάμερα.

Θα ήθελα όμως πολύ να μάθω πόσοι εδώ μέσα έχουν επιλογή μέσα στο μενού της κάμερας για να την κάνουν αθόρυβη από εκεί (και με το original rom).

 

απο το xda:

 

- Overwrite sounds.blob with a 0kb file or delete it (whatever works for you)

- Or set HKLM\Software\SonyEricsson\Camera\PROPERTY_PHOTO_S HUTTER_SOUND give a value dword: 4.

- Or turn down system volume to 0.

 

Disables the shutter sound.

 

το δευτερο δουλευει!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]Ericsson 197,337,388,768,688,788,T39,T68_SE P900,K500,P910,K750,W800,K800,W910,T650,C905,X1,X10mini+pro_Nokia 6150,3210,8210,7110,6510,3650,6100,6600,6680,9500_Motorola MicroTac 7500,StarTac130,V3x,K1_Panasonic G500,GD90,GD92_Siemens C25,SL45,SX1,S65_Sharp GX20,GX30_Samsung D600,B2100,Galaxy SIII, Sonim XP1, Qtek8010,2020i,S100,9100,8310_iPAQ 6515,hx4700_O2 XDA IIs_Dell Axim X51V_FSC N560_MIO A701_SONY Xperia S,J,T,,Z,Z2_Z5_iPhone 3GS,4,5.6,7
Link to comment
Share on other sites

@wildgirl:

Θα στρώσει η μπαταρία σου όπως έστρωσε και η δικιά μου. Κάνε σωστές επαναφορτίσεις για 5-10 μέρες. (δηλαδή περίμενε να τελειώσει εντελώς η μπαταρία, και φόρτισέ το πλήρως μετά. Μην το βγάζεις πριν φορτίσει και μην το φορτίζεις πριν τελειώσει). Αρχικά όταν πήρα το xperia άντεχε 18 ώρες περίπου και τώρα αντέχει διπλάσιο χρόνο. Τα video τρώνε αρκετή μπαταρία πάντως.

 

@soom:

εκείνο το usb που λες ότι δεν έχεις είναι το SDHC reader που χρειάζεσαι. Τέτοιο έχω για τους υπολογιστές που δεν υποστηρίζουν από μόνοι τους τις SDHC κάρτες. Και το laptop μου αρχικά δεν τις υποστήριζε αλλά κάποια στιγμή είδα drivers που έλεγαν ότι υποστηρίζουν τέτοιου είδους κάρτες. Στο σταθερό σου μάλλον δεν υπάρχει ακόμα υποστήριξη για το reader που έχεις. Πάρε το usb που έδειξες, είναι πολύ φτηνό.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ακολουθηθεί αυτή η μέθοδος φόρτισης στις συσκευές αυτές. Απεναντίας, καλό είναι να μην αφήνουμε την μπαταρία να πέφτει ποτέ κάτω του 10%.

 

Μπορείς να το φορτίζεις όποτε θέλεις ακόμα και από την αρχή. Βελτίωση στη μπαταρία θα δεις ούτως ή άλλως μετά από μερικούς κύκλους φόρτισης.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη ελειπα και εφτασε η ωρα της αναβαθμισης 2-3 πραγματακια που σιγουρα εχουν απαντηθει αλλα ειναι πολλες οι σελιδες για να τις ξαναδιαβασω!

1--ελληνικα με την νεα εκδοση official λιγισμικου απο την se εχουμε ?θελω αγγλικα windows με ελληνικα regional settings και να μπορω να γραφω 160 χαρακτηρες sms στο hardware πληκτρολογιο

2--οι αναβαθμισεις γινονται μεσω της σουιτας τηε se μεσω ιντερνετ η πρεπει να παω σε καταστημα?

3-- γινεται να μην υπαρχει κανενα πανελ και απλα να βλεπω την αρχικη today screen των wm?

 

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

viel τι ειναι αλλο προγραμματακι?θα το δοκιμασο και αυτο θενξ!!

 

να ρωτησο και εγώ εχω κατι αποριες σχετικα με τις φλασιες τις ρομ..αν και εκανα αναβάθμιση 1 φορα κανονικα οχι απο seus μιας και κολουσε απο κει ειχα κατεβασει την τελευταια αγγλικη απο xda.Το hard SPL τι ειναι? που παταμε για να τρεξει το αρχειο που ειναι στην καρτα για να κανει την αναβάθμισει??οταν γινετε η οθονη ουράνιο τοξο?επισεις καποιος που ξέρει η πιο καλη customized rom πια ειναι?? οι πιες ειναι απο τις πιο καλες??και τι διαφορα έχουνε απο τις αυθεντικες?και εαν βάλεις μια πειραγμενη χάνεις την εγγυηση?εκτος αμα ξανακάνεις φλασια τν αυθεντικη τοτε δεν τη χάνεις??και τέλος ειδα κατι ρομ με win mob 6.5 ??βγήκανε??πιο μετα δεν θα βγουνε τα 6.5? αυτα :)

Gadgets Is My Life...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ακολουθηθεί αυτή η μέθοδος φόρτισης στις συσκευές αυτές. Απεναντίας, καλό είναι να μην αφήνουμε την μπαταρία να πέφτει ποτέ κάτω του 10%.

 

Μπορείς να το φορτίζεις όποτε θέλεις ακόμα και από την αρχή. Βελτίωση στη μπαταρία θα δεις ούτως ή άλλως μετά από μερικούς κύκλους φόρτισης.

 

Μετα από ποσους κυκλους φορτισης? Οταν λεμε "κυκλους" εννοουμε "σεζον" να υποθεσω! Γιατι το κινητο το εχω απο 5/3...:worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...