Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ μεγάλε!! αυτο ακριβώς έψαχνα ;)

 

Αν έχεις όρεξη για πειραματισμό:

http://www.freewarepocketpc.net/ppc-tag-gps-1-dnlds.html

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

ένας φίλος μου είχε ομνιά κ ο μαγνήτης του κανε κακό στην οθόνη κ έτρεχε για αλλαγή.του είχαν κιτρίνισει τα χρώματα.τυχαίο λέτε;μακάρι...αλλά δε μου φαίνεται κ πολύ καλό ένας μαγνήτης κοντά σε τέτοιες οθόνες...

 

εντελως τυχαιο..Ενας μαγνητης δεν εχει καμμια απολυτως επιδραση σε lcd η plasma οθονες παρα μονο σε crt.

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις όρεξη για πειραματισμό:

http://www.freewarepocketpc.net/ppc-tag-gps-1-dnlds.html

 

πωπω!! θενξ μαν!!!οντος μπολικα εχει χάθηκα...:wacko: τουλάχιστον ειναι σταλήθεια freeware/? γιατι το sentry ηθελε serial key...και ανα 10 λεπτα κλεινει το gps...ωραια οποτε θα δοκιμάσω και απο αυτα να δω τι παιζει!! :)

Gadgets Is My Life...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πήρα μια δερμάτινη θήκη αλλά παρατήρησα το εξής. Η θήκη κλείνει και ασφαλίζει με τη βοήθεια μαγνήτη που υπάρχει ενσωματωμένος μέσα στο εσωτερικό του τοιχώματός της και στο "αυτάκι" που κλείνει. Όμως μετά από δοκιμές ανακάλυψα ότι ο μαγνήτης με κάποιον άγνωστο τρόπο επηρεάζει το κινητό. Έτσι, ενώ το έχω σε sleep mode, μόλις το τοποθετήσω στη θήκη και περάσει δίπλα από το μαγνήτη της θήκης, ανάβει (ξυπνάει) το xperia...

 

Σε ενα βιντεο στο pocketnow που τωρα δεν το βρισκω ο τυπος εξηγουσε πως δουλευει το rotation της οθονης οταν ανοιγεις το πληκτρολογιο.

Το πλησιαζε σε ενα ηχειο του σπιτιου του και η οθονη γυρναγε σε landscape χωρις να πατησει τιποτα.

Ετσι κατεληξε οτι το πληκτρολογιο εχει καποιο μαγνητικο μηχανισμο ο οποιος δινει εντολη για το orientation της οθονης.

Οποτε κατι αντιστοιχο θα συμβαινει και με τη θηκη σου.

Δοκιμασε να πλησιασεις το κινητο στο μαγνητακι της θηκης και δες αν θα αναψει η συσκευη και θα γυρισει η οθονη σε landscape σαν να ειχες ανοιξει το πληκτρολογιο...

Link to comment
Share on other sites

Το απεκτησα πλεον και στα χερια μου το τηλεφωνο...! ασημι..

 

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ.. απλα....! Πολυ καλυτερο απο αυτα που εβλεπα στα μαγαζια!

 

Και τωρα παμε στις αποριες:

 

Κατεβασα το Destinator 7 απο το navimania και το εγκατεστησα και ολα καλα. Ανοιγει και μια χαρα. Αλλα δεν βρισκω χαρτες. Και οταν παω στο ngi.gr να τους κατεβασω απαιτει αυθεντικο λογισμικο, το οποιο δεν διαθετω.... Χαρτες για την Ελλαδα απο που λοιπον???

 

Μια βοηθειααα????:O:O:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Το Navimania είναι επίσημο forum του destinator στην Ελλάδα και το Destinator που βρήκες εκεί θέλει νόμιμο κλειδί και ενεργοποίηση. Ακόμα και χάρτες να έβρισκες από αλλού, το συγκεκριμένο Dest δε θα δούλευε χωρίς ενεργοποίηση.

Ψάξε κάπου αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησο παιδια..δεν ξέρω ισως ακουστη βλακεία αλλα επιδει ειμαι καινουριος ακόμα με τα win mobile όπως και πολλα αλλα παιδια..ήθελα να μάθω σχετικα με ιούς τι γινεται στην περίπτωση μας??οταν μπένουμε στο ιντερνετ υπάρχει κινδυνος ??μπορουμε να κόλησουμε κανεναν ιο και να ψαχνόμαστε?? εγω έχω βάλει το eset antivirus για καλο και για κακο!αλλα για να υπάρχει antivirus για τα win mobile αρα υπάρχει και ιος:worry: Αν έχετε να προτείνετε τιποτα firewalls antivirus... :)
Gadgets Is My Life...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησο παιδια..δεν ξέρω ισως ακουστη βλακεία αλλα επιδει ειμαι καινουριος ακόμα με τα win mobile όπως και πολλα αλλα παιδια..ήθελα να μάθω σχετικα με ιούς τι γινεται στην περίπτωση μας??οταν μπένουμε στο ιντερνετ υπάρχει κινδυνος ??μπορουμε να κόλησουμε κανεναν ιο και να ψαχνόμαστε?? εγω έχω βάλει το eset antivirus για καλο και για κακο!αλλα για να υπάρχει antivirus για τα win mobile αρα υπάρχει και ιος:worry: Αν έχετε να προτείνετε τιποτα firewalls antivirus... :)

 

μην σε αγχωνει ... το θεμα ιων στα wm βρισκεται ακομα σε πρωιμο σταδιο κ περιοριζεται (ακομα) στο σταδιο κακοβουλων προγραμματων-ιων που μεταφερονται μεσω bluetooth ( σπανια μεσω email) . δεν εχει παρατηρη8ει ακομα τιποτα για surfing

How long? Not long, 'cause

what you reap is what you sow

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
εγω έχω βάλει το eset antivirus για καλο και για κακο!αλλα για να υπάρχει antivirus για τα win mobile αρα υπάρχει και ιος:worry: Αν έχετε να προτείνετε τιποτα firewalls antivirus... :)

 

Όπως είπε και ο φίλος, (μέχρι τώρα τουλάχιστον) δεν έχει εμφανιστεί λόγος για χρήση τέτοιου λογισμικού και το αποτέλεσμα αυτού είναι να βαραίνεις τη συσκευή και τίποτε άλλο. Εάν μελλοντικά κριθεί επιτακτική η χρήση του, θα το μάθεις εγκαίρως.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα και απο μενα. Πηρα χτες το XPERIA καινουριο <ελληνικο απο ενα παιδι που το ειχε παρει με επιδοτηση.

Το φορτισα χτες το απογευμα και λογω φορτου εργασιας δεν μπορεσα να ασχοληθω μαζι του , ωσπου σημερα οταν το ανοιξα , η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΗΤΑΝ ΣΤΟ 20 % !!!!!:mad:.

Παραπιμπτοντως επειδη δεν ειναι και το πρωτο μου WM , να ενημερωσω οτι δεν υπηρχε καποιο προγραμμα ανοιχτο και δεν εκανα καν τηλεφωνηματα !!! -μιας και το εχω σαν δευτερο και χρησ. το εταιρικο !!

Τι παιζει με την μπαταρια - γιατι αν παει ετσι καλυτερα να το δωσω τωρα που ειναι και καινουριο !

ΑΕΛ λεμε
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Από πλήρη φόρτιση και σε μισή μέρα είχε πάει στο 20%; Σίγουρα δεν είναι φυσιολογικό αλλά δεν μου κάνει για πρόβλημα της συσκευής. Κάνε ένα hard reset, βάλτο να φορτίσει και πες μας πως θα τα πάει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Από πλήρη φόρτιση και σε μισή μέρα είχε πάει στο 20%; Σίγουρα δεν είναι φυσιολογικό αλλά δεν μου κάνει για πρόβλημα της συσκευής. Κάνε ένα hard reset, βάλτο να φορτίσει και πες μας πως θα τα πάει.

 

:( Hard reset ε!! . Το τελευταιο που ηθελα να κανω :). Τελως παντων τωρα μολις το φορτισα , θα περιμενω και σημερα να δω τι θα γινει και αυριο το πρωι αν ειναι ξανα τα ιδια θα κανω hard reset.

 

Παντως δεν υπαρχει πιο σπαστικο να εχεις καινουριο κινητο και να αρχιζεις τη συμβιωση με τετοιο τροπο:mad:

ΑΕΛ λεμε
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γιατί δεν θέλεις να κάνεις hard reset αφού τώρα το πήρες; Λογικά δεν έχεις στήσει τη συσκευή σου ακόμα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο έχω διαβάσει σε άλλα forums υπάρχει ένα bug που δεν αφήνει τα windows να δουν πού ακριβώς είναι το 100% της μπαταρίας και φορτίζουν την μπαταρία λιγότερο και η λύση είναι να φορτίσεις το κινητό με σβηστό τηλέφωνο κι έτσι διορθώνει το θέμα της φόρτισης. Μόλις το ανοίξεις μετά, μαθαίνουν ποιό είναι το 100% και από κει και πέρα φορτίζουν σωστά χωρίς να χρειαστεί να το φορτίζεις κλειστό. Δεν ξέρω αν ισχύει σε όλα τα winmob ή αν είναι μόνο στο xperia ή αν είναι παραμύθια.

Το δικό μου πάντως βελτιώνεται σε κάθε φόρτιση. Δεν κρατούσε ούτε μια μέρα, και τώρα είμαι κάπου στην 3η μέρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Έχεις κάποιο link για αυτό που λες;

 

Σε γενικές γραμμές δεν ισχύει σίγουρα, για μεμονωμένες περιπτώσεις δεν ξέρω εάν ισχύει.

 

Σε αυτές τις συσκευές πάντως είναι γνώριμο χαρακτηριστικό η βελτίωση της απόδοσης της μπαταρίας μετά από ορισμένους κύκλους φόρτισης.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει τελικά, ρε παιδιά, ποια είναι η καλύτερη ROM.

H ελληνική ή η αγγλική, αν υποθέσουμε ότι δεν με νοιάζουν τα ελληνικά, ποια είναι καλύτερη στα υπόλοιπα;

 

Επίσης ξέρει κανείς ποιες είναι οι καλύτερες εφαρμογές για να έχει το τηλέφωνο όλες τις απλές λειτουργίες που είχαν τα άλλα τηλέφωνα (χρονόμετρο, αρχείο καωδικών, μέτρηση εξερχόμενων κλήσεων, κτλ.);

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο έχω διαβάσει σε άλλα forums υπάρχει ένα bug που δεν αφήνει τα windows να δουν πού ακριβώς είναι το 100% της μπαταρίας και φορτίζουν την μπαταρία λιγότερο και η λύση είναι να φορτίσεις το κινητό με σβηστό τηλέφωνο κι έτσι διορθώνει το θέμα της φόρτισης. Μόλις το ανοίξεις μετά, μαθαίνουν ποιό είναι το 100% και από κει και πέρα φορτίζουν σωστά χωρίς να χρειαστεί να το φορτίζεις κλειστό. Δεν ξέρω αν ισχύει σε όλα τα winmob ή αν είναι μόνο στο xperia ή αν είναι παραμύθια.

Το δικό μου πάντως βελτιώνεται σε κάθε φόρτιση. Δεν κρατούσε ούτε μια μέρα, και τώρα είμαι κάπου στην 3η μέρα.

 

αυτο που περιγραφεις πανω κατω ειναι το φαινομενο της μνημης που ισχυε στις παλιες μπαταριες (οχι λυ8ιου) κατα το οποιο το κινητο θυμαται σαν "μεγιστο" το ποσοστο της τελευταιας φορτισης που ειχες κανει με αποτελεσμα να ολοκληρωνεται η φορτιση στο οχι πραγματικο μεγιστο..αυτο παυει να υφισταται στις λυθιου μπαταριες αλλα οπως ολες οι συσκευες απο wm μεχρι ups η ιδανικη φορτιση (χωρις αυτο να ειναι παντα υλοποιησιμο) ειναι με το ελαχιστο φορτιο πανω της (δηλαδη το φορτιστη της ;) )

How long? Not long, 'cause

what you reap is what you sow

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι την αγορα καποιου κινητου με πληκτρολογιο.Και ειμαι αναμεσα στο χπερια και το προ 2.με εχει εντυπωσιασει η οθονη του,ομως με χαλαει οτι στο πληκτρολογιο δεν εχει κατω δεξια τα πληκτρα με τα βελακια,για πλοηγηση πανω κατω δεξια και αριστερα.τι λετε;θα το ξεπερασω αυτο το προβλημα;

Κωνσταντινος..

-nokia 8800 special edition-XDA Flame-htc shift-nokia 8910i-htc touch HD-Blackberry Bold-Htc touch Pro 2-Qtek 9000-Nokia N900-BB Bold 9700-Htc Desire-Htc Desire HD-iphone 4 32gb...4s 64GB..Samsung Note 3-4-9-10+..iPhone 7 Plus..iPhone X 256..iPhone XS Max 512..iPhone 11 Pro Max 512

Link to comment
Share on other sites

ρε πιαδια μια ερωτηση.οτι προγραμμα ανοιγω μετα παει και στρογγυλοκαθεται στο start.εχω παει στισ ρυθμισεις>μενου αλλα αυτα που εμφανιζονται δεν ειναι επιλεγμενα.εβαλα μονος μου τα ελληνικα αλλα σιγουρα δεν εχω κανει κατι λαθος γιατι η διαδικασια ειναι πολυ απλη και δευτερον το εκανε και με τα αγγλικα που ειχα.δεν μπορω να βρω μια λυση. επισης δεν μπορω να δω υποτιτλους σε ταινιες ασχετως οτι δεν μου τις παιζει ολες...

αν εχετε κανα καλο media player....

 

ακυρες οι ερωτησεις μου

 

για το πρωτο μου απαντησαν απο την se οτι δεν υπαρχει περιπτωση να γινει γιατι ετσι συμβαινει καο στο δευτερο οτι υποστηριζει μονο 3gp...

:)
Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι την αγορα καποιου κινητου με πληκτρολογιο.Και ειμαι αναμεσα στο χπερια και το προ 2.με εχει εντυπωσιασει η οθονη του,ομως με χαλαει οτι στο πληκτρολογιο δεν εχει κατω δεξια τα πληκτρα με τα βελακια,για πλοηγηση πανω κατω δεξια και αριστερα.τι λετε;θα το ξεπερασω αυτο το προβλημα;

 

Δεν έχει βελάκια, έχει όμως optical touchpad (δε θυμάμαι πως το λένε). Αγγίζεις το μεσαίο πλήκτρο και καταλαβαίνει προς τα που κινείς το δάχτυλό σου. Χωρίς κλικ, χωρίς πίεση. Ακόμα κι ένα κομμάτι ύφασμα να σύρεις επάνω, καταλαβαίνει κίνηση. Πολύ βολικό, δοκίμασέ το σε κανένα μαγαζί.

 

Για το θέμα της μπαταρίας που ανέφερα πιο πάνω, δεν είναι θέμα μνήμης NiMH (εξάλλου οι LiPoly είναι 2 τεχνολογίες μπροστά από τις NiMH), και νομίζω πως αυτό που έγραψα το είχα δει κάπου στο xda-developers, αλλά δε μπόρεσα να το βρω τώρα. Ίσως να το είχα δει κάπου αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Ο Core Player υποστηρίζει περισσότερα video φορμάτ.

 

Τον εγκατεστησα αλλα οταν πηγα να το ανοιξω εβγαλε Send crash.txt to developers... Συμβαινει η κανω εγω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...