Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σαν γηραιότερος, να παρατηρήσω ότι αν στα 22 της ξέρει ότι τα αυγά γίνονται και βραστά (και μάλιστα μπορεί να τα πετύχει όπως θές χωρίς το ειδικό μηχανάκι) τότε έχει μεγάλο potential, μην την υποτιμάς ;) Σε 3-5 χρόνια τη βλέπω να μπορεί να κάνει σάλτσα για μακαρόνια (όχι έτοιμη για μικροκύματα φυσικά!) Αυτό δεν βρίσκεται πλέον εύκολα...

Εμένα θα με ανησυχούσε παραπάνω η μουσική που ακούει (αλλά όπως πάντα περί ορέξεως κολοκυθόπιτα..)

 

[sorry για το offtopic αλλά το direct marketing strategy της μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον!]

 

Δεν ακουω fields of the nephilim...:happy:

Ακουω ροκ, αλτερνατιβ και ρεμπετικα...ενταξει και λιγο ελαφρυ μεταλ!

Οσο για τη μαγειρικη, φυσικα και εχω μεγαλο ποτενσιαλ! Μεσα στα 3-5 χρονια που θα κανω να φτιαχνω (ετοιμη) σαλτσα μακαρονιων, θα εχω μαθει αψογα windows mobile :):p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

 

Μπορεί κάποιος να μου πει τι πρέπει να κάνω για να μπορέσω να δω flash στον opera 9.5 build 2532. Έχω εγκαταστήσει το flash lite 3.1 στο device, διάβασα στο xda ότι πρέπει να είναι installed εκεί που είναι και ο opera (αυτό είναι σωστό?) και η ROM μου είναι η 1.03.931.8. Και ο Netfront τα ίδια κάνει και ο Iris, μόνο ο Skyfire παίζει σωστά αλλά με χαλάει να αλλάζω την ανάλυση κάθε λίγο και λιγάκι.

 

Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μου απαντήσει σας παρακαλώ; :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μου απαντήσει σας παρακαλώ; :)

 

Εγώ απλά εγκατέστησα το Flash lite και δούλεψε. Απλά είναι πολύ μικρά τα framerates στον Opera για αυτό για YouTube προτιμώ το YouTube πρόγραμμα του TouchFlo3D.

 

Στον Skyfire δουλεύει πολύ καλύτερα από τον Opera. Βέβαια να πω ότι στο Skyfire ουσιαστικά σου στέλνει εικόνες τις σελίδας ο server του προγράμματος. Το rendering ποτέ δεν γίνεται στην συσκευή (για αυτό και δεν χρειάζεσαι καθόλου flash lite). Για αυτό αν έχεις γρήγορη σύνδεση ο Skyfire φυσάει.

Link to comment
Share on other sites

 

πως βαζουμε ελληνικα στο keyboard?και πως χρησιμοποιειται για sms?

Link to comment
Share on other sites

βγηκε επισημα η εκδοση R2A00010 στο emma και seus oσοι πιστοι προσελθετε...
Μην ψάχνεις να αγαπήσεις κάτι τέλειο , αγάπησε κάτι που δεν είναι τέλειο και κάντο τέλειο με την αγάπη σου …
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια, ενας φιλος θα παει Αμερικη και θελει να αγορασει ενα xperia απο εκει, με ρωτησε ομως εαν ειναι κλειδωμενο ή οχι.

 

Ειναι κλειδωμενο το τηλεφωνο εαν το παρει απο Αμερικη? Απο τη στιγμη που μιλαμε για σκετη συσκευη, λογικα δεν θα ειναι, σωστα?

 

Δεν εχω ασχοληθει καθολου με xperia και ρωταω εδω για να με βοηθησεετε.

 

Επισης απο που προτεινετε τον συμφερει να το αγορασει? η διεθνης εγγυηση ειναι 1 χρονος?ποσο περιπου κοστιζει (σε $)?

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

που θα βρουμε κανα χπερια σε καλη τιμη ρε παιδια??????

αν η καλη τιμη για σενα ειναι απο 400 κ κατω θα δυσκολευτεις...αν ομως ειναι 400-500 θα βρεις εδω μεσα στο ειδικο τοπικ με τις αγοραπωλησιες...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πως βαζουμε ελληνικα στο keyboard?και πως χρησιμοποιειται για sms?

 

Εχει αναφερθει παραπανω το πως βαζεις ελληνικα στο πληκτρολογιο

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια, ενας φιλος θα παει Αμερικη και θελει να αγορασει ενα xperia απο εκει, με ρωτησε ομως εαν ειναι κλειδωμενο ή οχι.

 

Ειναι κλειδωμενο το τηλεφωνο εαν το παρει απο Αμερικη? Απο τη στιγμη που μιλαμε για σκετη συσκευη, λογικα δεν θα ειναι, σωστα?

 

Δεν εχω ασχοληθει καθολου με xperia και ρωταω εδω για να με βοηθησεετε.

 

Επισης απο που προτεινετε τον συμφερει να το αγορασει? η διεθνης εγγυηση ειναι 1 χρονος?ποσο περιπου κοστιζει (σε $)?

 

ευχαριστω εκ των προτερων

 

κανεις? λιγη βοηθεια...

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

καποια παιδια εδω στο τοπικ καταφερνετε κ περνατε σε φωτο πως δειχνει το κινητο σας με τα διαφορα προγραμματα..πως το καταφερνετε αυτο??
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

βγηκε επισημα η εκδοση R2A00010 στο emma και seus oσοι πιστοι προσελθετε...

 

περιμενουμε λιγακι γιατι τα παιδια στο xda δεν βλεπουν διαφορες τετοιες που αξιζει να χασεις ενα συστεμενο κινητακι για ενα update τετοιου τυπου...λιγο χρονο απλα

How long? Not long, 'cause

what you reap is what you sow

Link to comment
Share on other sites

Καλα, πιστευω πως μας κανει πλακα η SE ετσι? Γινεται να κυκλοφορει ενα μηνα και να μην εβγαλαν ακομη πληρως Ελληνικο μενου? Εδω τα HTC εχουν απο την ημερα που κυκλοφορουν! Αρχιζει να με απογοητευει η εταιρια για αλλη μια φορα..
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

περιμενουμε λιγακι γιατι τα παιδια στο xda δεν βλεπουν διαφορες τετοιες που αξιζει να χασεις ενα συστεμενο κινητακι για ενα update τετοιου τυπου...λιγο χρονο απλα

 

 

Ετσι ειναι. Αλλωστε να προσθεσω πως η ελληνικη (v 1.1) cooked rom συμπεριφερεται υποδειγματικα μεχρι στιγμης (για το φιλο που ρωτησε αν παιζουν σωστα το TF3D με τα panels, η απαντηση ειναι οχι).

Τολμω να πω πως ισως ειναι η καλυτερη custom rom αυτη τη στιγμη για το Χ1 (αν κι αυτο ειναι αρκετα υποκειμενικο, αναλογα με τις αναγκες του καθενα).

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι. Αλλωστε να προσθεσω πως η ελληνικη (v 1.1) cooked rom συμπεριφερεται υποδειγματικα μεχρι στιγμης (για το φιλο που ρωτησε αν παιζουν σωστα το TF3D με τα panels, η απαντηση ειναι οχι).

Τολμω να πω πως ισως ειναι η καλυτερη custom rom αυτη τη στιγμη για το Χ1 (αν κι αυτο ειναι αρκετα υποκειμενικο, αναλογα με τις αναγκες του καθενα).

 

Τελικά έχει το default SIP changer menu ή αυτό της HTC που σε αφήνει να αλλάζεις και γλώσσα;

Link to comment
Share on other sites

περιμενουμε λιγακι γιατι τα παιδια στο xda δεν βλεπουν διαφορες τετοιες που αξιζει να χασεις ενα συστεμενο κινητακι για ενα update τετοιου τυπου...λιγο χρονο απλα

 

Υποθέτω ότι ναι, αν δεν χρησιμοποιείς bluetooth handsfree δεν έχει ιδιαίτερες αλλαγές, αλλά εάν χρησιμοποιείς (τεσπα, δεν θα χρησιμοποιούσες με την R1A...) αξίζει.

Επίσης είχε για μένα τουλάχιστον καλύτερο σήμα (λιγάκι...)

 

Β.

Link to comment
Share on other sites

καποια παιδια εδω στο τοπικ καταφερνετε κ περνατε σε φωτο πως δειχνει το κινητο σας με τα διαφορα προγραμματα..πως το καταφερνετε αυτο??
Ψαξε για το SPB Screen Capture :)
Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχει το default SIP changer menu ή αυτό της HTC που σε αφήνει να αλλάζεις και γλώσσα;

 

To default εχει. Μπορεις να δοκιμασεις βεβαια για αυτο που θες και καποια third party εφαρμογουλα (π.χ. το Finger Menu - το οποιο ομως δε σου επιτρεπει να αλλαζεις ευκολα αναμεσα σε λατινικα-ελληνικα).

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια, ενας φιλος θα παει Αμερικη και θελει να αγορασει ενα xperia απο εκει, με ρωτησε ομως εαν ειναι κλειδωμενο ή οχι.

 

Ειναι κλειδωμενο το τηλεφωνο εαν το παρει απο Αμερικη? Απο τη στιγμη που μιλαμε για σκετη συσκευη, λογικα δεν θα ειναι, σωστα?

 

Δεν εχω ασχοληθει καθολου με xperia και ρωταω εδω για να με βοηθησεετε.

 

Επισης απο που προτεινετε τον συμφερει να το αγορασει? η διεθνης εγγυηση ειναι 1 χρονος?ποσο περιπου κοστιζει (σε $)?

 

ευχαριστω εκ των προτερων

 

κανεις?... τουλαχιστον μηπως ξερει καποιος εαν ειναι κλειδωμενο?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτώντως πολύ καλο macro για PPC!!!Δείτε μια φωτό...

http://img23.imageshack.us/img23/8650/dsc0041v.th.jpg :up:

Xperia X1i Black - Cooked: PCTech4U v2.0 ELL
Link to comment
Share on other sites

Τολμω να πω πως ισως ειναι η καλυτερη custom rom αυτη τη στιγμη για το Χ1 (αν κι αυτο ειναι αρκετα υποκειμενικο, αναλογα με τις αναγκες του καθενα).

 

Συμφωνώ απόλυτα. Παρά το γεγονός ότι είναι η πιο ¨φορτωμένη¨ από προγράμματα ρομ εμένα μου φαίνεται ότι είναι και η ταχύτερη! Το μόνο κακό είναι ότι ανοίγει το active sync συνέχεια παρά τα τρυκ που έκανα και παρά το προγραμματάκι Async killer που έχει ενσωματωμένο:(

 

κανεις?... τουλαχιστον μηπως ξερει καποιος εαν ειναι κλειδωμενο?

 

Λογικά θα είναι ξεκλείδωτο. Μπορεί και πρέπει να ρωτήσει όμως πριν το αγοράσει.

Η εγγύηση θα είναι για ένα χρόνο ενώ αν το πάρει από ΕΕ θα είναι για δύο χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Με το Resco ματωσα χωρις ελληνικα οταν ηθελα να καλεσω καποιον η να στειλω sms Πιστεψε με γιαυτο ηθελα ενα shell χωρις διαχειρηση επαφων.

Το PhoneX το εβαλα ειναι παρα πολυ γρηγορο δεν κολλαει ΑΛΛΑ παλι υπαρχει προβλημα στα ελληνικα, δηλαδη τι θελω να πω?

Οταν θες να καλεσεις π.χ. τον Νικολαου Νικολαο.Εγω στο τηλεφωνο παταω το κουμπακι για τις κλησεις ανοιγει το Phonepad παταω 6 και εμφανιζει οτιδηποτε με Ν.

Στο PhoneX Ομως βλεπει μονο τα αγγλικα contacts δηλαδη αν δωσεις W φερνει μονο τα W οχι τα X με ελληνικα η Ψ οπως εκανε το defult Phonepad του τηλεφωνου.Οποτε νομιζω δεν εχει πληρη υποστηριξη ελληνικων :(

 

Καμια ιδεα?

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις σου.

 

[/img]

παιδια καλο ειναι να ψαχνουμε τα προγραμματα που βαζουμε :)

Οκ κοιτα οταν πας στις επαφες πατας το εικονιδιο που λεει contacts , βλεπεις σου βγαζει ενα αλλο μενου πατας filter και βλεπεις τα ελληνικα γραμματα , επιλεγεις πχ το Γ και σου βγαζει ολες τις επαφες που αρχιζουν απο Γ :)

Επισης πανω σε καθε ονομα αν το κανεις slide αριστερα προς δεξια θα δεις και αλλες επιλογες πχ sms

Σορρυ που αργησα να σου απαντησω αλλα δεν ειχα internet :(

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι. Αλλωστε να προσθεσω πως η ελληνικη (v 1.1) cooked rom συμπεριφερεται υποδειγματικα μεχρι στιγμης (για το φιλο που ρωτησε αν παιζουν σωστα το TF3D με τα panels, η απαντηση ειναι οχι).

Τολμω να πω πως ισως ειναι η καλυτερη custom rom αυτη τη στιγμη για το Χ1 (αν κι αυτο ειναι αρκετα υποκειμενικο, αναλογα με τις αναγκες του καθενα).

 

Πολύ σωστά λες οτι αυτό είναι υποκειμενικό, γιατί αναφέρω τα εξής μετά απο 1 ημέρας χρήση της ρομ:

1) Τα πάνελς κολλάνε κάποια στιγμή (όπως αναφέρεις δεν λειτουργούν σωστά). Θεωρώ πως το κριτήριο σε αυτή την περίπτωση για την επιλογή μιας ρομ θα ήταν: ρομ καθαρή με TF3D χωρίς πάνελς για να μην είναι βαριά ή ρομ με πάνελς και χωρίς TF3D.

Η ρομ με τα δύο interfaces (panels & TF3D) αν δεν λειτουργεί σωστά ΔΕΝ έχει νόημα, ΔΕΝ θα έπρεπε να την χρησιμοποιούμε, για να μην έχουμε συνεχή κολλήματα και soft resets (πάντα κατά προσωπική γνώμη).

Θα δοκιμάσω να δω αν το πρόβλημα λύνεται με την χρήση του TF3D σαν πάνελ, οι απόψεις λένε πως το πρόβλημα λύνεται με αυτόν τον τρόπο, αλλά στην Touch-It που το εφήρμοσα δεν ήμουν και πολύ ευχαριστημένος.

2) Η ρομ μου φαίνεται καλή, φορτωμένη όμως, ξεκινά με 40κάτι ραμ αλλά εμένα μου αρέσει γιατί έχει πολλά πράγματα που θα έβαζα. Δεν μπορώ να πω πως είναι η πιο γρήγορη όμως.

3) Δεν ξέρω αν η χρήση του landscape fix χρειάζεται τελικά, γιατί τις λειτουργίες του τις έχουμε και με την εφαρμογή action screen που παίζει καλά. Βέβαια, αν θέλει κάποιος το landscape fix το απενεργοποιεί, οπότε καλό είναι να υπάρχει, αν δεν δημιουργεί προβλήματα (π.χ. όταν τρέχει, δεν λειτουργεί το κουμπί της κάμερας για φωτογραφίες - η κάμερα ανοίγει μόνο απο το tab του TF3D).

4) Κάτι που είναι άλυτο μέχρι στιγμής είναι οτι δεν μπορούμε να γράψουμε ελληνικά με το hard keyboard στον Opera. Αυτό λύνεται με την χρήση του ΙΕ ή του Iris, αλλά δεν είναι τόσο καλοί browsers σαν τον Opera.

5) Δεν αλλάζουν τα settings στο AEKmap settings ώστε να χρησιμοποιήσω QWERTZ Greek layouts γιατί η συσκευή μου είναι γερμανική. Πιστεύω αυτό να λυθεί.

 

Έχουν αναφερθεί αυτά στο σχετικό thread, όπως και άλλα μικρά πράγματα και πιστεύω πως με την υποστήριξη του bsp98ht θα λυθούν, ελπίζοντας πως ο φίλος μας έχει το κέφι και τον χρόνο να τα δουλέψει.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Παιδα ειμαι κατοχος Nokia εδω και πολλα χρονια..Δεν μπορει παντως να μην με συγκινησει η μεγαλη οθονη του xperia...Το σκεφτομαι....

 

Δυνατοτητα για ταχεια κλιση , εμφανιση φωτο καλουντος , ξεχωριστο ηχο σε επαφη απο τον προκαθορισμανο μπορουμε να βαλουμε ??? Απο μπαταρια τι λεει ????

 

Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...