Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ξαναπαραθέτω το μνμα γιατί ίσως και να μην το είδε κανείς....

 

Κάνουν λάθος και είναι παράνομοι. Πες τους ότι η SonyEricsson είναι υποχρεωμένη να δίνει πανευρωπαϊκή εγγύηση 2 ετών όπως όλες οι άλλες εταιρίες που εμπορεύονται εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης.

 

Αν αρνηθούν πες τους ότι θα πας στο ΙΝΚΑ και κάνε φασαρία. Αν σου πουν μπαρούφες περί διαφορετικού hardware να ξέρεις ότι σου λένε ψέματα. Είναι ακριβώς το ίδιο hardware με μόνη διαφορά (κοσμητική ουσιαστικά) το qwertz πληκτρολόγιο αντί για qwerty (διαφορετικά τυπωμένο γράμμα).

 

Πάντως για να περάσεις άλλη rom δεν τους χρειάζεσαι, μπορείς και μόνος σου να το κάνεις αυτό, αλλά όχι και να σου στερήσουν την εγγύηση άμα (χτύπα ξύλο) σου χαλάσει για κάποιο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ξαναπαραθέτω το μνμα γιατί ίσως και να μην το είδε κανείς....

Οσων αφορα το προβλημα σου νομιζω οτι ειχε συζητηθει παλαιοτερα... Κανε μια αναζητηση στο θεμα αυτο για «εγγυηση» και τιποτα τετοιο. Νομιζω οτι εφοσον αγοραστηκε εντος ΕΕ και προοριζοταν για εντος ΕΕ μπορεις να πας σε οποιοδηποτε χωρα και να σε καλυπτει η εγγυηση, μεσα παντα στην ΕΕ....

Αλλα γιατι ομως θελεις να το πας στην Sony Ericsson για αναβαθμιση? Μπορεις να το κανεις και μονος σου, και να εισαι και εντος εγγυησης και ολα συμφωνα με τον κατασκευαστη απο το SEUS(Sony Ericsson Update Service)και να σου βαλει την τελευταια official ROM που κυκολοφορει..

 

Παλι τα ιδια ξανα... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΝΑ ΤΟ ΠΑΜΕ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ Sony Ericsson Η ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ ΣΥΝΕΡΓΑΤΗ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ. Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΠΛΗ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΕ ΔΕΚΑ ΛΕΠΤΑ. ΟΛΑ official, ΟΛΑ ΝΟΜΙΜΑ, ΟΛΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ.:rtfm:

Αφηστε την SE να καθεται εκει που καθεται....

 

Φιλε 'soom' θα σου ημουν υποχρεος αν μου εστελνες κι εμενα ενα pm oπως στον 'superfot' σχετικα με το που θα βρω προγραμματακι για το xperia για πλοηγηση.Ευχαριστω

 

check ur messages... ;)

 

____________________________

Τροποποιηση: Ταυτοχρονα απαντησαμε με τον Xavier... και σε καλυπτει πληρως η απαντηση του!

 

Και μιας και σε βρισκω παλι μεσα, να σε ρωτησω κατι...

 

Μπαινω απο το κινητο στο ιντερνετ. Κανονικα απο voda web. Και μετα οταν παω στις notifications (ROM: TouchX v7.0 και εχει μενου οταν πατας στην μπαρα πανω και σου βγαζει ενα παραθυρακι) που τρεχει ενα χρονομετρο. Οταν παω απο το Communication to Data Connection ειναι On. Οταν το κλεισω σταματαει το χρονομετρο. Και μετα με το που ξαναμπω στο νετ παλι τα ιδια.

Δεν με ενοχλει, απλα με αγχωνει το γεγονος αυτο αν χρεωνει κατι, καπως. Εχω προγραμμα δεδομενων, αλλα δεν εχω βαλει τιποτα να γινεται αυτοματα γιατι φοβηθηκα τον λογαριασμο. Απλα αφηνει ανοιχτη την συνδεση ετσι? δεν ειναι κατι αλλο.... Γιατι αν το αφησω να τρεχει, μετα δεν μου πεταει το συννεφακι που γραφει

 

Connecting to: Vodafone Web

Cancel Hide

στην πανω μπαρα.....

Τι να πω....

Link to comment
Share on other sites

Οσων αφορα το προβλημα σου νομιζω οτι ειχε συζητηθει παλαιοτερα... Κανε μια αναζητηση στο θεμα αυτο για «εγγυηση» και τιποτα τετοιο. Νομιζω οτι εφοσον αγοραστηκε εντος ΕΕ και προοριζοταν για εντος ΕΕ μπορεις να πας σε οποιοδηποτε χωρα και να σε καλυπτει η εγγυηση, μεσα παντα στην ΕΕ....

Αλλα γιατι ομως θελεις να το πας στην Sony Ericsson για αναβαθμιση? Μπορεις να το κανεις και μονος σου, και να εισαι και εντος εγγυησης και ολα συμφωνα με τον κατασκευαστη απο το SEUS(Sony Ericsson Update Service)και να σου βαλει την τελευταια official ROM που κυκολοφορει..

 

Παλι τα ιδια ξανα... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΝΑ ΤΟ ΠΑΜΕ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ Sony Ericsson Η ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ ΣΥΝΕΡΓΑΤΗ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ. Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΠΛΗ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΕ ΔΕΚΑ ΛΕΠΤΑ. ΟΛΑ official, ΟΛΑ ΝΟΜΙΜΑ, ΟΛΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ.:rtfm:

Αφηστε την SE να καθεται εκει που καθεται....

 

 

 

check ur messages... ;)

 

____________________________

Τροποποιηση: Ταυτοχρονα απαντησαμε με τον Xavier... και σε καλυπτει πληρως η απαντηση του!

 

Και μιας και σε βρισκω παλι μεσα, να σε ρωτησω κατι...

 

Μπαινω απο το κινητο στο ιντερνετ. Κανονικα απο voda web. Και μετα οταν παω στις notifications (ROM: TouchX v7.0 και εχει μενου οταν πατας στην μπαρα πανω και σου βγαζει ενα παραθυρακι) που τρεχει ενα χρονομετρο. Οταν παω απο το Communication to Data Connection ειναι On. Οταν το κλεισω σταματαει το χρονομετρο. Και μετα με το που ξαναμπω στο νετ παλι τα ιδια.

Δεν με ενοχλει, απλα με αγχωνει το γεγονος αυτο αν χρεωνει κατι, καπως. Εχω προγραμμα δεδομενων, αλλα δεν εχω βαλει τιποτα να γινεται αυτοματα γιατι φοβηθηκα τον λογαριασμο. Απλα αφηνει ανοιχτη την συνδεση ετσι? δεν ειναι κατι αλλο.... Γιατι αν το αφησω να τρεχει, μετα δεν μου πεταει το συννεφακι που γραφει

 

Connecting to: Vodafone Web

Cancel Hide

στην πανω μπαρα.....

Τι να πω....

 

soom είδα εμφανισιακά την rom που έχεις βάλει και θα ήθελα βοήθεια για να την εγκαταστήσω και εγώ.....

από windows mobile σε iphone 3gs......ανεπιστρεπτί η εποχή των wm....Βαγγέλης.[sIGPIC][/sIGPIC]

msn:giankovits@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

soom είδα εμφανισιακά την rom που έχεις βάλει και θα ήθελα βοήθεια για να την εγκαταστήσω και εγώ.....

 

Ωραια... Το πρωτο που εχεις να κανεις ειναι να κατεβασεις τα βιντεακια που εχω στην υπογραφη για το πως θα κανεις HardSPL και μετα για το πως φλασαρεις μια ρομ.

 

Απο κει και περα διαβαζεις και εδω:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=446070

 

Μετα διαπιστωνεις οτι ειναι πανευκολο. Η ολη διαδικασια, τωρα που ειναι πρωτη φορα, θα σου παρει 20 λεπτα.

 

Αλλα ΠΡΙΝ κανεις οτιδηποτε, βεβαιωσου οτι εχεις παρει backup επαφες, ημερολογιο, μηνυματα, κλησεις, και οτι αλλο θελεις.

Προτεινω το εξαιρετικο και πολυ απλο PIMbackup αν δεν εχεις ηδη καποιο δικο σου.

 

Αφου διαβασεις πρωτα, μετα δεις να γινετια η ολη διαδικασια στο βιντεο της υπογραφης, και εχεις ακομα αποριες/δισταγμους, ελα εδω και ρωτα ο,τι θελεις. Εδω ειμαστε!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ soom για τη βοήθεια...

από windows mobile σε iphone 3gs......ανεπιστρεπτί η εποχή των wm....Βαγγέλης.[sIGPIC][/sIGPIC]

msn:giankovits@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω! :)

 

περιμενω εδω για τυχον αποριες ή προβληματα αλλα ευχομαι να επιστρεψεις με εντυπωσεις.

 

Και για να μην παρεξηγηθω:

Επιμενω να βλεπτε τα βιντεο γιατι ειναι πιο απλο να κατσετε 10 λεπτα να δειτε 2 βιντεακαι με ολη την διαδικασια απο το να καθεται καποιος να γραφει κατεβατο, να καθονται μετα να διαβαζουν οι υπολοιποι. Πολλες φορες δεν ειναι ολα ξεκαθαρα..

 

Ενω οταν εχεις συνδιασμο εικονα-ηχο ειναι πιο συγκεκριμενα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνουμε επανεκκίνηση την συσκευή μας μετέτρεψα το TouchOff για την συσκευή μας.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2823847#post2823847

Link to comment
Share on other sites

Κάνουν λάθος και είναι παράνομοι. Πες τους ότι η SonyEricsson είναι υποχρεωμένη να δίνει πανευρωπαϊκή εγγύηση 2 ετών όπως όλες οι άλλες εταιρίες που εμπορεύονται εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης.

 

Αν αρνηθούν πες τους ότι θα πας στο ΙΝΚΑ και κάνε φασαρία...

 

Η αλλαγή γλώσσας δεν καλύπτεται από καμιά εγγύηση γιατί αλλαγή γλώσσας = αλλαγή λειτουργικότητας του προϊόντος σύμφωνα με τους όρους τους. Ένα κινητό που πωλείται για το γερμανικό κοινό, αν το πάρει ο έλληνας (από παραεισαγωγή) και του χαλάσει κάτι, δε θα του αρνηθούν να το φτιάξουν. Καλύπτεται από την εγγύηση η οποιαδήποτε βλάβη. Η αναβάθμιση δε θεωρείται βλάβη. Έχουν το δικαίωμα να του αρνηθούν την αλλαγή γλώσσας (πέραν του γερμανικού ή αγγλικού πακέτου), κάτι που ισχύει από το 2002 αν θυμάμαι καλά για όλες τις μάρκες κινητών.

Το 2001 μπορούσα να φέρω από την αγγλία το κινητό μου και να μου περάσουν ελληνικά είτε δωρεάν είτε 15 ευρώ (ανάλογα με την εταιρία) ενώ από το επόμενο έτος δεν μου άλλαζαν γλώσσα ούτε καν με πληρωμή, και έλεγαν ότι είναι πλέον παράνομη η αλλαγή γλώσσας σε κινητό.

 

Εξαίρεση είναι τα κινητά που δεν έχουν βγάλει ακόμα μια συγκεκριμένη γλώσσα κι έχουν περασμένη μια Customized UK με συγκεκριμένο Serial για την χώρα που προορίζεται, με δυνατότητα αλλαγής γλώσσας όταν αυτή κυκλοφορήσει.

 

Επίσης, για να μην το θεωρήσετε τρελό, σκεφτείτε έναν υπολογιστή που αγοράσατε με τα αγγλικά Windows και το πάτε στο service και τους λέτε: θέλω αναβάθμιση, να γίνει ελληνικό. Είτε θα σας στείλουν κάπου... είτε θα σας πουλήσουν τα Ελληνικά windows στην πλήρη τιμή. Δεν υπάρχει περίπτωση πάντως να ανταλλάξουν τα ήδη ενεργοποιημένα αγγλικά windows με ελληνικά δωρεάν, ό,τι εγγύηση και να έχετε.

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνουμε επανεκκίνηση την συσκευή μας μετέτρεψα το TouchOff για την συσκευή μας.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2823847#post2823847

 

Ενα μεγαλο μπραβο στον φιλο katt για την προσπαθεια και το προγραμματακι αυτο! θα ειναι πολυ χρησιμο για τους χρηστες official ρομ που δεν εχουν επιλογη για softreset...!:clap::clap:

 

Και πιστευω οτι μετα τις απαντησεις του XavierGr και του JimmyT καλυπτεσαι.. Αν και αναιρει η μια την αλλη εν μερει.....

 

Αλλα το θεμα ειναι οτι αλλαγη της γλωσσας που εχει μεσα το τηλεφωνο(αναβαθμιση)μπορεις να την κανεις και μονος σου. Και μετα για λογους εγγυησης μπορεις να ξαναπερασεις μεσα γερμανικα και να εισαι καλυμμενος(αν καταλαβα καλα απο τα παραπανω:X:X)

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνουμε επανεκκίνηση την συσκευή μας μετέτρεψα το TouchOff για την συσκευή μας.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2823847#post2823847

 

Ωραιος! Σε ευχαριστουμε! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή γλώσσας δεν καλύπτεται από καμιά εγγύηση γιατί αλλαγή γλώσσας = αλλαγή λειτουργικότητας του προϊόντος σύμφωνα με τους όρους τους. Ένα κινητό που πωλείται για το γερμανικό κοινό, αν το πάρει ο έλληνας (από παραεισαγωγή) και του χαλάσει κάτι, δε θα του αρνηθούν να το φτιάξουν. Καλύπτεται από την εγγύηση η οποιαδήποτε βλάβη. Η αναβάθμιση δε θεωρείται βλάβη. Έχουν το δικαίωμα να του αρνηθούν την αλλαγή γλώσσας (πέραν του γερμανικού ή αγγλικού πακέτου), κάτι που ισχύει από το 2002 αν θυμάμαι καλά για όλες τις μάρκες κινητών.

 

 

μου λένε ότι επειδή το συγκεκριμένο κινητό προοριζόταν για γερμανία δεν καλύπτεται από την εγγύηση..

 

Μπορεί να ισχύει αυτό που λες αλλά αυτοί του αρνήθηκαν εντελώς την εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

εδώ θα διαφωνήσω...

 

ανακάλυψα παλιότερα κάτι εντελώς τυχαία, που κάνει όλο το τηλέφωνο με την default rom πολύ φιλική με τα δάχτυλα.

 

*πηγαίνουμε στην καλίμπρα (calibration του touch screen) και αντί να πατάμε τα + με την γραφίδα, τα πατάμε με το δάχτυλο. Έτσι το κινητό κάνει το σημείο πολύ πιο "χοντροκομμένο" με αποτέλεσμα να μπορούμε να ελέγχουμε ακόμα και τα βελάκια της ώρας με το δάχτυλο, χωρίς τραγική δυσκολία.

 

Υ.Γ.: άμα το κάνετε αυτό σημειώστε οτι η γραφιδα δεν θα λειτουργεί, γιατί η μύτη της είναι πολύ λεπτή.

 

Ένα έχω να πω: Είσαι άπαιχτος... Το τηλέφωνο μεταμορφώθηκε...!

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=3947013&postcount=1984

:(:cry::(

 

Πάει ο smaberg... Το παρατάει το άθλημα.. Φεύγει...

 

Τον βρίζουν κάτι μοσχάρια μην πω τίποτα πιο χοντρό και το αφήνει το φόρουμ των xda...

 

Τώρα δηλαδή TouchIT από δώ και μπρός???

 

Βέβαια ένας φίλος λίγα ποστ πιο μετά λέει ότι το κάνει επίτηδες και ότι η επαναφορά του θα είναι μια ROM full 6.5 πλήρης και ολόσωστη... Μακαρι να ειναι ετσι να τα δω και σωστα στημένα και τα 6.5......

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=3947013&postcount=1984

:(:cry::(

 

Πάει ο smaberg... Το παρατάει το άθλημα.. Φεύγει...

 

Τον βρίζουν κάτι μοσχάρια μην πω τίποτα πιο χοντρό και το αφήνει το φόρουμ των xda...

 

Τώρα δηλαδή TouchIT από δώ και μπρός???

 

Βέβαια ένας φίλος λίγα ποστ πιο μετά λέει ότι το κάνει επίτηδες και ότι η επαναφορά του θα είναι μια ROM full 6.5 πλήρης και ολόσωστη... Μακαρι να ειναι ετσι να τα δω και σωστα στημένα και τα 6.5......

 

Αμα ειναι να επανελθει με τα σιχαμενα 6,5 τοτε καλυτερα να μην επανελθει καθολου!

 

Ευτυχως παντως που εδωσες σημα soom και προλαβαινω να κατεβασω ολες του τις ρομ...Αληθεια γιατι τις βγαζει ομως εντελως?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον γιατι θα τον εβρισαν πολυ και θα σπαστηκε. Αλλα γιατι να τον βρισουν δεν καταλαβαινω?

 

Δεν νομιζω να παρατησει τα 6.1... Ισως κανει ενα δυναμικο opening στα 6.5..

 

Παντως 6.5 με μανιλα πρεπει να ειναι ωραια. βασικα με μικρες διαφορες απο αυτα που εχουμε..

 

Κατσε να περασει η κυριακη που ανακοινωσε οτι θα αποχωρησει και μετα βλεπουμε να δουμε τι θα κανει.....

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανεις αυτο?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=469865

 

'η εστω το αντιστοιχο πειραγμα στη registry...το εκανα και δε βλεπω διαφορα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο εμενα.

Γνωριζει καποιος εναν απλο τροπο να περασω τις επαφες μου στο xperia απο ενα P1i?

Δοκιμασα μεσω του προγραμματος που ειχε μαζι αλλα δε τα καταφερα μιας και δε μπορω να επιλεξω να συγχρονισει τις επαφες, τα μηνυματα τις εργασιες κτλ...

Μηπως δε του κανουν τα τελευταια οffice που εχω?

 

Mε το myphone explorer παλι δε μπορει να κανει connect, ενω ολα καλα με τις com θυρες (νομιζω), μου γραφει πως δε μπορει να συνθεθει ενω μεσω του bluesoleil ειναι κανονικα σεταρισμενο και εχει γινει ''pair''...

 

Bοηθηστε με σας παρακαλω γιατι θα αρχισω να περναω 300 τηλεφωνα ενα ενα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...!!! :D

 

Τον τελευταιο καιρο, και μετα απο ολα αυτα που διαβαζω εδω, σκεφτομαι ολο και περισσοτερο να περασω μια custom rom στο x1... :ninja:

Θα ηθελα να ρωτησω, επειδη δεν εχω ιδεα απο rom, ποια θεωρειτε οτι ειναι η καλυτερη... Δηλαδη η πιο γρηγορη, με λιγοτερα bugs, κτλ...

Επισης, αν περασω μια HTC rom, μετα δεν θα εχω τη λειτουργια των panel?? :confused:

Και κατι τελευταιο και τελειωνω... Για πληρες backup (επαφες, μηνυματα,αρχεια,εφαρμογες, κτλ) ποιο προγραμμα να χρησιμοποιησω?? Εχω διαβασει οτι το spbbackup ειναι πολυ καλο... Αλλα δεν το εχω δοκιμασει ακομα...

 

Ευχαριστω εκ των προτερων...:O

 

ΥΓ. Ενα μεγαλο ευχαριστω στον soom, γιατι χωρις την υπερπολυτιμη υπογραφη του ισως να μην εμπαινα ποτε στην διαδικασια να ασχοληθω με rom... :D :D

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο εμενα.

Γνωριζει καποιος εναν απλο τροπο να περασω τις επαφες μου στο xperia απο ενα P1i?

Δοκιμασα μεσω του προγραμματος που ειχε μαζι αλλα δε τα καταφερα μιας και δε μπορω να επιλεξω να συγχρονισει τις επαφες, τα μηνυματα τις εργασιες κτλ...

Μηπως δε του κανουν τα τελευταια οffice που εχω?

 

Mε το myphone explorer παλι δε μπορει να κανει connect, ενω ολα καλα με τις com θυρες (νομιζω), μου γραφει πως δε μπορει να συνθεθει ενω μεσω του bluesoleil ειναι κανονικα σεταρισμενο και εχει γινει ''pair''...

 

Bοηθηστε με σας παρακαλω γιατι θα αρχισω να περναω 300 τηλεφωνα ενα ενα...

 

Εκανες ρυθμιση της συσκευης με το Κεντρο Συσκευων των Windows Mobile?

Το Outlook σου ειναι ρυθμισμενο?

 

Καλημερα...!!! :D

 

Τον τελευταιο καιρο, και μετα απο ολα αυτα που διαβαζω εδω, σκεφτομαι ολο και περισσοτερο να περασω μια custom rom στο x1... :ninja:

Θα ηθελα να ρωτησω, επειδη δεν εχω ιδεα απο rom, ποια θεωρειτε οτι ειναι η καλυτερη... Δηλαδη η πιο γρηγορη, με λιγοτερα bugs, κτλ...

Επισης, αν περασω μια HTC rom, μετα δεν θα εχω τη λειτουργια των panel?? :confused:

Και κατι τελευταιο και τελειωνω... Για πληρες backup (επαφες, μηνυματα,αρχεια,εφαρμογες, κτλ) ποιο προγραμμα να χρησιμοποιησω?? Εχω διαβασει οτι το spbbackup ειναι πολυ καλο... Αλλα δεν το εχω δοκιμασει ακομα...

 

Ευχαριστω εκ των προτερων...:O

 

ΥΓ. Ενα μεγαλο ευχαριστω στον soom, γιατι χωρις την υπερπολυτιμη υπογραφη του ισως να μην εμπαινα ποτε στην διαδικασια να ασχοληθω με rom... :D :D

 

Για Custom ROM οι πιο bug-free ειναι οι ROMs του smaberg στους xda, συγκεκριμενα οι Touch X. Και πιο συγκεκριμενα η τελευταια του, η Touch X 10.1 XTREME. (Ο smaberg ειχε ομως καποιο προβλημα εκει μεσα και σημερα ειπε οτι θα βγαλει ολες του τις ROM, οποτε αν θες σου τις στελνει καποιος απο εμας εδω).

Τα πανελ λειτουργουν κανονικα με Custom ROM :)

Για πληρες backup, τα καλυτερα ειναι το PIM Backup και το Sprite Backup. Εγω χρησιμοποιω το PIM.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στο HTC που είχα, είχα δοκιμάσει ότι coustom rom έβγαινε. Ο λόγος ήταν επειδή ήταν αργή η συσκευή και με μικρή μνήμη. Στο Χperia δεν έχω την ανάγκη να κάνω 1,1 κλάσμα του δευτερολέπτου ποιό γρήγορη την συσκευή μου και να την έχω φορτώσει με τόσες άχρηστες εφαρμογές (για μένα) που ο κάθε προγραμματιστής θεωρεί χρήσιμες. Προτιμώ να βάζω ότι θεωρώ εγώ χρήσιμο, και να γλιτώσω από τα bug και από το στήσιμο της συσκευής κάθε φορά.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα τι καλησπέρα καληνύχτα :p έχω καποια προβληματάκια !!

 

έχω παρατησει πως οταν μπένω στα win μετα απο restart βάζωντας το πίν με πετάει κατευθείαν phone manager τον μανίσιο και με δειχνει την τελευτεα κληση που έχω κανει δλδ στο last call !! ετσι στο άκυρο το εχει παρατησησει κανείς?? soom ?? εσυ με τόσα πειράματα δε γινεται κατι θα πειρε το μάτι σου χεχε :lol:

 

επίσεις αλλο με το destinator 7 ... οταν ειχα τιν official R2 επεζε άψογα...τώρα με την R3A τρώει κατι σκαλόματα οταν παει να φορτώσει εκει που δειχνει τα βελάκια και κοκκινηζουνε στο τελεταιο βελάκι κολαει και κοκαλώνει ολο το κινητο!!! αυτο εντωμεταξύ το κανει μονο οταν έχω και το phone on !! αν το κινητο απο το μενου ειναι κληστο λειτουεγει κανονικα και μπενει !! κουφό??:confused:

 

και σχετικά με τις φθορές!!παρατηρησα οπως και ενα αλλο παιδι που ειχε πει παλια ...πισο στο πορτακι ετσι μάλλον οπως συρετε και μπενει βγενει μου εκανε γρατζουνιες πισω στο πλαστικο στο γιαλιστερό...έλεος κάπου φενετε εβρισκε στο συρσημο και με τον καιρο γινανε εμφανής η γρατζουνιες...γιατι το παρατηρουσα πολλες φορές και εβλεπα πως δεν ειχε τπτ...και στην κάμερα πισω πάλυ καποιος το ειχε αναφέρει απο εδώ το στρογγυλό τις κάμερας το τζαμάκι-πλαστικό τι σκ@τ@ ειναι..πάντως χαλια η ποιοτητα του...μου γέμισε γρατζουνιες πολλες σε ολο τον κυκλο με αποτέλεσμα οταν βγάζω φοτος φαινοντε θολές :mad::mad: και ξενέροσα τελιος

 

και πληροφοριακά βρήκα επιτελους και έκανα το TF3D να ειναι σαν πάνελ !!! οπιος ενδιαφερετε και δεν ασχολήτε με custom ρομ και θέλει να το έχει στην official rom... μπορει να μπει εδώ http://www.mpampir.com/?p=22 τα εξηγη ολα μέσα πως γινεται κλπ ευκολα και απλο ολα σε cabakia ειναι!! επισεις βρηκα και μια εναλακτική λυσει απο Xda για το landscape που ειχε πρόβλημα και διορθωθηκε!! :D να και φότος

 

http://imageshack.gr/files/d9d1iddj1yniyz7epygp_thumb.jpg

 

http://imageshack.gr/files/o0ilhd8gcpfvvmvzbqrw_thumb.jpg

 

Διέγραψε το SMSModule.dll από τη θέση DestinatorApps\Destinator και επειδή είναι κτυφό αρχείο και ίσως δεν τον βλέπεις με το Explorer χρησιμοποίησε τοGSFinder.PPC_ARM.CAB

Link to comment
Share on other sites

Εκανες ρυθμιση της συσκευης με το Κεντρο Συσκευων των Windows Mobile?

Το Outlook σου ειναι ρυθμισμενο?

 

Βασικα απ'οτι ειδα δεν μπορει το Kεντρο Συσκευων να αναγνωρισει το outlook (2007) που εχω εγκατεστημενο.

Μηπως ειναι αυτη η ρυθμιση που λες?

Περαν των στοιχειων κατα το πρωτο ανοιγμα χρειαζεται περαιτερω ρυθμιση για την αναγνωριση αυτου απο το ''device center''?

Link to comment
Share on other sites

Αμα ειναι να επανελθει με τα σιχαμενα 6,5 τοτε καλυτερα να μην επανελθει καθολου!

 

Γιατί τι έχει η έκδοση 6.5; Εγώ με την barebone του grtab μια χαρά είμαι πάντως. Επίσης το touch scrolling που δεν υπάρχει καθόλου στην 6.1 είναι αναντικατάστατο.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα απ'οτι ειδα δεν μπορει το Kεντρο Συσκευων να αναγνωρισει το outlook (2007) που εχω εγκατεστημενο.

Μηπως ειναι αυτη η ρυθμιση που λες?

Περαν των στοιχειων κατα το πρωτο ανοιγμα χρειαζεται περαιτερω ρυθμιση για την αναγνωριση αυτου απο το ''device center''?

 

Οχι, αν τα ρυθμισες στο 1ο ανοιγμα εισαι οκ. Δεν ξερω να σε βοηθησω παραπερα...δεν εχω ασχοληθει με το θεμα...:worry:

 

Γιατί τι έχει η έκδοση 6.5; Εγώ με την barebone του grtab μια χαρά είμαι πάντως. Επίσης το touch scrolling που δεν υπάρχει καθόλου στην 6.1 είναι αναντικατάστατο.

 

Γουστα ειναι αυτα. Εγω την barebone την πεταξα μεσα σε λιγοτερο απο μερα. Πού ξερεις...μπορει στο μελλον να αλλαξω γνωμη! (το παθαινω συχνα :happy: )

Οσο για το touch scrolling...μαλλον δεν καταλαβα τι εννοεις. Δεν εννοεις φανταζομαι scrolling με το δαχτυλο σε ο,τι ειναι λιστα; Γιατι αυτο το εχουν τα 6.1...:worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οσο για το touch scrolling...μαλλον δεν καταλαβα τι εννοεις. Δεν εννοεις φανταζομαι scrolling με το δαχτυλο σε ο,τι ειναι λιστα; Γιατι αυτο το εχουν τα 6.1...:worry:

Εξαρτάται τι εννοείς δάχτυλο και τι scrolling. Στα 6.1 μπορείς να κάνεις scroll μόνο μέσω scrollbar ενώ με την 6.5 μπορείς οπουδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...