Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@Wildgirl περιμενω να δω εντυπωσεις απο την νεα ρομ!

 

@ioxperia οταν το παρεις παλι στα χερια σου το κινητο, ξανακανε ποστ εδω και θα τα βρουμε ολα μεταξυ μας! Δεν χρειαζομαστε τα επισημα σερβις για αναβαθμισεις! Τις κανουμε μονοι μας! Εμεις γιατι ειμαστε εδω? Σε λιγο δεν θα τους χρειαζομαστε ουτε για επισκευες!

 

@djivo θα δοκιμασω να το συνδεσω σε αλλη συσκευη και θα επανελθω... Αλλα ειναι πολυ περιεργο ο αλλος να εχει ηχω και γω να ακουω μια χαρα και να με ακουνε μια χαρα.. Για αυτο προβληματιζομαι.. Αλλα θα δοκιμασω οταν παω σπιτι...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν, λοιπόν, σημείωσα σημαντική πρόοδο! Αποφάσισα να κλείσω οριστικά το Ν95 και εδώ και 2 ημέρες κυκλοφορώ μόνο με το Χ1! Καταρχάς κατάφερα και πήρα το πρόγραμμα της vodafone που μου έλεγαν ότι είναι μόνο για iphone. Στη συνέχεια άρχισα να εξερευνώ τον άγνωστο κόσμο των WM. Για αρχή έχω 2 στόχους

1) Να μπορέσω να το χρησιμοποιήσω ως απλό κινητό τηλέφωνο γρήγορα και με ευχρηστία: Μέχρι στιγμής ψάχνω τρόπους για να κάνω με τα δάχτυλα (χωρίς χρήση γραφίδας) πράγματα τα οποία έκανα ταχύτατα με το Ν95, όπως πχ να σβήνω τα μηνύματα, να γράφω sms με το ένα χέρι, να κλείνω τις εφαρμογές, κλπ. Η αλήθεια είναι ότι ακόμα και το finger keyboard που πέρασα (μεγάλες στιγμές) δε με βολεύει πολύ, για να μην πω για εκείνο το Χ πάνω δεξιά που πρέπει να αφήσω μυτερό νύχι για να το πετυχαίνω!!!! Απ' ότι φαίνεται μάλλον πρέπει να πάω σε κάποιο call / contact manager ή shell ή (τελικά) custom ROM.

 

2) Να αξιοποιήσω τις δυνατότητες της συσκευής για data/internet. Εδώ θα ήθελα λίγο τα φώτα σας. Καταρχάς έχω μια απορία με τις ρυθμίσεις (Αγαπητέ soom αν ακόμα έχεις εκείνο το αρχείο της Vodafone, θα ήμουν ευγνώμων). Χρησιμοποίησα κάποιες ρυθμίσεις που βρήκα στο thread, συγκεκριμένα αυτές: http://www.htc.com.gr/9090_vodafone.html. Αυτό που με παραξενεύει είναι ότι με τον τρόπο αυτό φαίνεται τα data να έρχονται από την υπηρεσία Vodafone GPRS και όχι από την υπηρεσία Vodafone Internet την οποία βρήκε μόνο του το τηλέφωνο (και ανακαλύπτουν και οι σχετικές εφαρμογές όπως θα διαβάσετε αμέσως). Αν και έπαιζε το Internet μια χαρά, όταν έβαλα το NoData σταμάτησε να συνδέεται (παρότι όλα ήταν enabled). Έβγαλα το NoData και πάλι έπαιζε. Μετά δοκίμασα το Spb Wireless Monitor. Πάλι τα ίδια. Το WirelessMonitro στο today screen εμφανίζει Vod GPRS, Vod MMS, Vod Internet. Πήγα στις ρυθμίσεις και στο Network Management άλλαξα το Programs that automatically connect to a private network από Vodafone Internet σε My ISP (η άλλη επιλογή ήταν ήδη αλλαγμένη σύμφωνα με τα αναφερόμενα στο ανωτέρω Link) και τώρα παίζει μια χαρά. Αποτέλεσμα: Έχω μπερδευτεί. Χρειάζεται αυτό το service Vodafone Internet ή όχι; Συνδέομαι μέσω 3G (εμφανίζει το περίφημο Η αρκετές φορές) ή μέσω GPRS?

Και μια δεύτερη ερώτηση: Το Wireless Monitor εμφανίζεται στο today του default panel. Όταν αλλάξω πάνελ (και βάλω πχ αυτό με τον καιρό) δεν εμφανίζονται οι πληροφορίες, μπορώ αυτό να το αλλάξω (να ελέγξω δηλαδή ποιά εφαρμογή εμφανίζεται σε κάθε panel?) Βρήκα ότι στο default πανελ στις ρυθμίσεις today -> items μπορώ να τσεκάρω το WirelessMonitor, αλλά στο άλλο πάνελ, παρότι τσεκαρισμένο δεν φαίνεται τίποτα.

Πως φαίνεται η ασχετοσύνη ε;;

Δεν σας κουράζω άλλο, θα επανέλθω στην επόμενη ουσιαστική πρόοδο που θα σημειώσω και ευχαριστώ για κάθε βοήθεια (που ούτως ή άλλως έχει ήδη δοθεί). Προς το παρόν συνεχίζω με δοκιμές και εντυπώσεις....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα.

Καινουργιος στο φορουμ και επειδη δεν εχω το χρονο να γυρισω ολα τα ποστ ειπα να τοποθετησω εδω την ερωτηση και οι Mod ας την φτιαξουν οπως νομιζουν

Και παλι συγνωμη για το ανακατεμα.

Εχω το Χ1 καινουργιο 2 ημερων και εχω 2 προβληματα.

1. δεν γραφει ελληνικα

2. Κατεβασα το πανελ του facebook αλλα δεν εχω βρει τροπο ακομα να το τοποθετησω μαζι με τα αλλα πανελ που εχει ηδη.

Δεν εχει Bronse ωστε να παω καπου και να το βρω ενω σιγουρα το εχω εγκαταστησει.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Σωτηρης

Mobile Phone Technician & android development
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, λοιπόν, σημείωσα σημαντική πρόοδο! Αποφάσισα να κλείσω οριστικά το Ν95 και εδώ και 2 ημέρες κυκλοφορώ μόνο με το Χ1! Καταρχάς κατάφερα και πήρα το πρόγραμμα της vodafone που μου έλεγαν ότι είναι μόνο για iphone. Στη συνέχεια άρχισα να εξερευνώ τον άγνωστο κόσμο των WM. Για αρχή έχω 2 στόχους

1) Να μπορέσω να το χρησιμοποιήσω ως απλό κινητό τηλέφωνο γρήγορα και με ευχρηστία: Μέχρι στιγμής ψάχνω τρόπους για να κάνω με τα δάχτυλα (χωρίς χρήση γραφίδας) πράγματα τα οποία έκανα ταχύτατα με το Ν95, όπως πχ να σβήνω τα μηνύματα, να γράφω sms με το ένα χέρι, να κλείνω τις εφαρμογές, κλπ. Η αλήθεια είναι ότι ακόμα και το finger keyboard που πέρασα (μεγάλες στιγμές) δε με βολεύει πολύ, για να μην πω για εκείνο το Χ πάνω δεξιά που πρέπει να αφήσω μυτερό νύχι για να το πετυχαίνω!!!! Απ' ότι φαίνεται μάλλον πρέπει να πάω σε κάποιο call / contact manager ή shell ή (τελικά) custom ROM.

 

Ναι ειναι λιγο ζορικο με Official ROM αλλά ειναι και θεμα συνηθειας. Πχ τις προαλλες πηγα στο πλαισιο και επαιζα με το Xperia που ειχαν εκει (ερωτας αγιατρευτος!) και ειχα μπει στον File Explorer με τα δαχτυλα και με ειδε μια υπαλληλος και μου ειπε οτι ειναι δυσκολο να τα καταφερω και οτι ειναι πιο καλα με τη γραφιδα!!! Ενω εγω το βρισκω πλεον παιχνιδακι να βαλω σωστα το δαχτυλο μου...εχω μαθει!

Βαλε μια Cooked ROM να ησυχασεις...ειναι πιο finger friendly :)

 

Γεια σας και απο μενα.

Καινουργιος στο φορουμ και επειδη δεν εχω το χρονο να γυρισω ολα τα ποστ ειπα να τοποθετησω εδω την ερωτηση και οι Mod ας την φτιαξουν οπως νομιζουν

Και παλι συγνωμη για το ανακατεμα.

Εχω το Χ1 καινουργιο 2 ημερων και εχω 2 προβληματα.

1. δεν γραφει ελληνικα

2. Κατεβασα το πανελ του facebook αλλα δεν εχω βρει τροπο ακομα να το τοποθετησω μαζι με τα αλλα πανελ που εχει ηδη.

Δεν εχει Bronse ωστε να παω καπου και να το βρω ενω σιγουρα το εχω εγκαταστησει.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Σωτηρης

 

1. Κανε αναζητηση AEKmap στο φορουμ αυτο και θα τα βρεις ολα.

2. Πηγαινε στα πανελς, πάτα κατω δεξια το softkey και θα εμφανισει "βαλιτσακια" στις θεσεις των πανελς. Πατα πανω στη θεση που θες να βαλεις το πανελ και θα σου εμφανισει τα διαθεσιμα, μαζι και του Facebook που εγκατεστησες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@sotmax

 

Καλυπτεσαι απολυτα και πληρεστατα απο την wildgirl...!

 

@soiram23

 

Πας να μου φας την θεση και τον τιτλο του μεγαλου ποστ μου φαινεται...! :lol::lol::p

 

Λοιπον, η Voda μου εστειλε 2 αρχεια. Τα εκανα zip-ακι γιατι δεν με αφηνε να τα επισυναψω αυτουσια...

 

Λοιπον, αρχιζουμε τις απαντησεις:

Απο την στιγμη που μπαινεις δεν εχεις θεμα. Εχεις και προγραμμα οποτε εισαι καλυμενος! Εγω μπαινω με το Vodafone Web νομιζω... Αλλα κανε και συ τις ρυθμισεις...

 

Το NoData ειναι προγραμμα που κοβει το ιντερνετ στο κινητο, σε περιπτωση που δεν εχειι καποιος προγραμμα μην του ερθει ο λογαριασμος και ψαχνει για νοσοκομειο!!! Οποτε, λογικο αν το ανοιξεις να μην μπροεις να μπεις.

 

Το Wireless Monitor εμφανίζεται στο today του default panel. Όταν αλλάξω πάνελ (και βάλω πχ αυτό με τον καιρό) δεν εμφανίζονται οι πληροφορίες, μπορώ αυτό να το αλλάξω (να ελέγξω δηλαδή ποιά εφαρμογή εμφανίζεται σε κάθε panel?) Βρήκα ότι στο default πανελ στις ρυθμίσεις today -> items μπορώ να τσεκάρω το WirelessMonitor, αλλά στο άλλο πάνελ, παρότι τσεκαρισμένο δεν φαίνεται τίποτα.

 

To SPB Wireless Monitor βγαινει στην today σαν plugin. Στα αλλα πανελς δεν παιζει.

Ποιο ειναι το πανελ με τον καιρο που λες? Today plugin εννοεις?

Οταν τσεκαρεις κατι απο τις ρυθμισεις της Today ειναι αποκλειστικα στις today. Δεν εμφανιζονται σε αλλα πανελ. Αλλα αφου παιξεις λιγααακι με τα πανελς, θα δεις οτι δεν θα τα χρειαζεσαι. Θα μενεις μετα στην today. Μετα θα βαλεις το Shell. Και μετα custom rom! Οπως εγω εξαλλου! Με αυτη τη σειρα!!!

 

Αλλα θα σου ελεγα να πας κατευθειαν σε μια Custom ROM οπως οι Touch X και οι Touch IT που ειναι λειτουργικο απο Diamond2(HTC Topaz) και ειναι εξαιρετικα finger friendly.. Βεβαια μηνυμα στο δρομο λιιιγο δυσκολα να το καταφερεις με το ενα χερι...! Ειναι ευκολο... Δες τα βιντεο στην υπογραφη μου για να εχεις μια πληρη εικονα της ευκολιας και της ολης διαδικασιας!

Και εκει θα εχεις αμεση προσβαση σε καιρο απο το πολυ αξιοπιστο, κατ'εμε, accuweather....

Link to comment
Share on other sites

@soiram23

Πας να μου φας την θεση και τον τιτλο του μεγαλου ποστ μου φαινεται...! :lol::lol::p

 

Ηθελα κι εγω να το πω αυτο :lol:

Με το που ειδα το τεραστιο ποστ λεω α καλα, ο soom ειναι! :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ηθελα κι εγω να το πω αυτο :lol:

Με το που ειδα το τεραστιο ποστ λεω α καλα, ο soom ειναι! :p

 

Ειδες που δεν το εκανα εγω? οχι για να μην λετε.... :lol::p

 

 

 

@ioxperia

 

Τι εγινε τελικα?? Για πες.... :blink::ninja:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Μια ερώτηση... Υπάρχει κάποιο αξιόπιστο alarm (εκτός από το G-Alarm ειδικά τις τελευταίες εκδόσεις πάνω από 2.0), το οποίο να ενεργοποιεί και την υπενθύμηση στο home tab του TouchFlo 3D??? Έχω την Touch X ULTIMATE X-TREME 10.1 fix χωρίς τα blue...

[sIGPIC][/sIGPIC] ΠΑΟΚ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ

Ο Π.Α.Ο.Κ. είναι... ΣΤΑΣΗ ΖΩΗΣ... Η μπάλα είναι μόνο η αφορμή...

Γι'αυτό γίναμε Π.Α.Ο.Κ. ρε μάγκες...ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟΙ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΙΝΔΙΑΝΟΥΣ...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι λιγο ζορικο με Official ROM αλλά ειναι και θεμα συνηθειας. Πχ τις προαλλες πηγα στο πλαισιο και επαιζα με το Xperia που ειχαν εκει (ερωτας αγιατρευτος!) και ειχα μπει στον File Explorer με τα δαχτυλα και με ειδε μια υπαλληλος και μου ειπε οτι ειναι δυσκολο να τα καταφερω και οτι ειναι πιο καλα με τη γραφιδα!!! Ενω εγω το βρισκω πλεον παιχνιδακι να βαλω σωστα το δαχτυλο μου...εχω μαθει!

 

εδώ θα διαφωνήσω...

 

ανακάλυψα παλιότερα κάτι εντελώς τυχαία, που κάνει όλο το τηλέφωνο με την default rom πολύ φιλική με τα δάχτυλα.

 

*πηγαίνουμε στην καλίμπρα (calibration του touch screen) και αντί να πατάμε τα + με την γραφίδα, τα πατάμε με το δάχτυλο. Έτσι το κινητό κάνει το σημείο πολύ πιο "χοντροκομμένο" με αποτέλεσμα να μπορούμε να ελέγχουμε ακόμα και τα βελάκια της ώρας με το δάχτυλο, χωρίς τραγική δυσκολία.

 

Υ.Γ.: άμα το κάνετε αυτό σημειώστε οτι η γραφιδα δεν θα λειτουργεί, γιατί η μύτη της είναι πολύ λεπτή.

mpampir has spoken

Νέο Blog! :

www.mpampir.com

Link to comment
Share on other sites

Το gps δεν έχει χρέωση, το gprs έχει ;) Αν δεν έχεις κατεβάσει τις τοποθεσίες δορυφόρων gps μπορεί να κάνει και 15 λεπτά να βρει το στίγμα σου. Αν έχεις αυτόματη λήψη δεδομένων a-gps (για το Quick GPS μιλάω) τότε θα μπει στο gprs για να κατεβάσει δεδομένα και να βρει το στίγμα σου σε λιγότερο από 1 λεπτό. Σε εσωτερικούς χώρους δεν μπορεί να δει στίγμα, δηλαδή δεν θα υπάρχουν πληροφορίες geo-tagging όταν βγάζεις φωτογραφίες μέσα στο σπίτι. Η βασική διαφορά που θα δεις σε φωτογραφίες με geo-tagging είναι ότι αν τις ανεβάσεις στο google maps τις πηγαίνει στο σωστό μέρος του χάρτη :confused:

 

Το google maps δε σε χρεώνει επειδή συνδέεται στο gps για να βρει που βρίσκεσαι, αλλά σε χρεώνει επειδή συνδέεται στο gprs για να κατεβάσει την περιοχή του χάρτη όπου βρίσκεσαι. Τα υπόλοιπα προγράμματα gps (destinator, igo, garmin κλπ) έχουν αποθηκευμένους τους χάρτες στην κάρτα sd και δεν σε χρεώνουν για τίποτα.

 

Για το wayfinder κάτι άκουσα για trial και κάτι για 60€. Δεν μπαίνω στον κόπο να το δοκιμάσω, έχω το πολύ καλύτερο iGO.

 

 

1)Πληροφορίες απο που προμηθεύομαι το πρόγραμμα (igo8)τους χάρτες και τα σχετικά??

2)Μπορεί να εγκατασταθεί το πρόγραμμα στη sdκαρτα του xperia η παίζει μονο απο την δικήτου

3) Μήπως έχει δοκιμάσει κάποιος το Ginius driver sto xperia και τι εντυπώσεις εχει??

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1)Πληροφορίες απο που προμηθεύομαι το πρόγραμμα (igo8)τους χάρτες και τα σχετικά??

2)Μπορεί να εγκατασταθεί το πρόγραμμα στη sdκαρτα του xperia η παίζει μονο απο την δικήτου

3) Μήπως έχει δοκιμάσει κάποιος το Ginius driver sto xperia και τι εντυπώσεις εχει??

ευχαριστώ

 

iGo8 αν το σηκωνει η τσεπη σου και θελεις να εισαι ενταξει σε ολα το αγοραζεις. Αλλιως μια αναζητηση στα σωστα μερη το βρισκεις και το κατεβαζεις(δωρεαν). Δεν χρειαζεται εγκαταστασεις και τετοια οπως το βρισκεις απο τα σωστα σημεια, απλα το κατεβαζεις, copy - paste στην SD που ειχε μεσα το τηλεφωνο και εισαι ετοιμος. Χαρτες επισης απο τα σωστα σημεια. Αν και νομιζω οτι αν το εχεις αυθεντικο το προγραμμα τους κατεβαζεις δωρεαν απο το site της εταιριας που θελεις. Αλλα δεν ειμαι σιγουρος. Νομιζω οτι ετσι γινεται...

 

Genius Driver οχι, δεν εχω δοκιμασει. Ο,τι αλλο θελεις, εδω ειμαστε.

 

Βεβαια εκτος iGo8 υπαρχουν και Dest7 και Garmin, ιδιαιτερα διαδεδομενα επισης. Αναλογως αν εχεις δουλεψει καποιος απο αυτα και σε βολευει περισσοτερο. Και τα δυο αυτα δουλευουν οπως προανεφερα. Copy Paste στην καρτα μνημης και τελος μετα.

 

Επισης, βρηκα, για τους υποψηφιους που θελουν να βαλουν την Touch X του smaberg, ενα βινετο απο το utube που εχει αναλυτικα τι και τι κανεις...

Βεβαια απο οτι ειδα εχει ενα-δυο πραγματακια παραπανω το αυθεντικο HTC Diamond2 απο οτι η ρομ που εχουμε, αλλα δεν πειραζει, καπου θα τα βρουμε!

Το λινκ ειναι αυτο:

Θα το προσθεσω και στην υπογραφη μου οσο καιρο θα εχω ρομ απο topaz η rhodium (Diamond II και Pro II αντιστοιχα)...

Link to comment
Share on other sites

εδώ θα διαφωνήσω...

 

ανακάλυψα παλιότερα κάτι εντελώς τυχαία, που κάνει όλο το τηλέφωνο με την default rom πολύ φιλική με τα δάχτυλα.

 

*πηγαίνουμε στην καλίμπρα (calibration του touch screen) και αντί να πατάμε τα + με την γραφίδα, τα πατάμε με το δάχτυλο. Έτσι το κινητό κάνει το σημείο πολύ πιο "χοντροκομμένο" με αποτέλεσμα να μπορούμε να ελέγχουμε ακόμα και τα βελάκια της ώρας με το δάχτυλο, χωρίς τραγική δυσκολία.

 

Υ.Γ.: άμα το κάνετε αυτό σημειώστε οτι η γραφιδα δεν θα λειτουργεί, γιατί η μύτη της είναι πολύ λεπτή.

 

Ωραιος! Αλλά γιατι διαφωνεις; Δεν ειπα κατι αντιθετο...:worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ειχε αναφερθει στο θρεντ εδω και αυτο παλιοτερα. Αλλα ειναι βολικο? επειδη ειναι μερικα κουμπακια πολυ μικρα..... δεν το εχω δοκιμασει.

 

Αλλα και να το κανουμε, μετα ξανακανουμε Align Screen και το κανουμε με γραφιδα και ειμαστε οκ ε?

 

 

____________________________________

 

Η υπογραφη μου πλεον ειναι ολοκληρωμενη. Εχει τα παντα απο πλευρας λινκς. Πως γινεται τι, πως ειναι εμφανισιακα το τηλεφωνο οταν του βαλουμε την TouchX, που θα την βρουμε.. Τα παντα.

 

Το γραφω και το ξαναγραφω ωστε, αν καποιος θελει να φλασαρει το τηλεφωνο και να του βαλει μια ρομ, ολη η διαδικασια περιγραφεται αναλυτικοτατα και πληρεστατα στα βιντεο της υπογραφης.

Το πως θα ιεναι το λειτουργικο επισης. Οποτε, αν καποιος εχει αποριες που δεν του εχουν λυθει ηδη μεσα στο θρεντ, υπαρχουν βιντεο που τα δειχνουν ολα. Και αν συνεχισει να εχει προβλημα τοτε να ρωτησει. Γιατι πολλες φορες επαναλαμβανουμε τα ιδια και τα ιδια και γεμιζει σελιδες το θρεντ, αποθαρρύνοτας τυχον νεους χρηστες που θελουν να το διαβασουν, και σε μια αναζητηση θα βγαλει πολλα αποτελεσματα που μπορει να αφησουν κενα. Ετσι ειναι ολα μια χαρα!

Ελπιζω να φανουν χρησιμα..! :happy::D

Link to comment
Share on other sites

Αλλα ειναι βολικο? επειδη ειναι μερικα κουμπακια πολυ μικρα..... δεν το εχω δοκιμασει.Αλλα και να το κανουμε, μετα ξανακανουμε Align Screen και το κανουμε με γραφιδα και ειμαστε οκ ε?

 

εμένα δεν με βολεύει και πολύ γιατί την γραφίδα δεν την αλλάζω. επίσης μισώ το να γεμίζω δαχτυλιές την οθόνη. αλλά επειδή αυτό το έκανα στην αρχή της 10.1 ρομ που πέρασα, όλο το απο κει και πέρα σετάρισμα του κινητού μέχρι να ρισετάρω το έκανα με δάχτυλα. οπότε μπορώ να πω οτι αμα σου αρέσει αυτός ο τρόπος, βολεύει.

 

Πάντως με ένα απλό alignment με την χρήση γραφίδας μετά, επανέρχεται στο μπαμ άμα θες

mpampir has spoken

Νέο Blog! :

www.mpampir.com

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Θέλω την πολύτιμη βοήθειά σας. Πως θα καταλάβω από το κουτί ότι το κινητό που έχει μέσα έχει rom ελληνική. Πήγα στον Γερμανό σήμερα να το πάρω (ενεκα επιδότησης) και δεν ήξερε αν έχει ελληνικά ή όχι, αν είναι από τα πρώτα ή τα τελευταία. Το κουτί δεν μπορούσε να το ανοίξει. Υπάρχει λύση? :worry::worry::worry:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Θέλω την πολύτιμη βοήθειά σας. Πως θα καταλάβω από το κουτί ότι το κινητό που έχει μέσα έχει rom ελληνική. Πήγα στον Γερμανό σήμερα να το πάρω (ενεκα επιδότησης) και δεν ήξερε αν έχει ελληνικά ή όχι, αν είναι από τα πρώτα ή τα τελευταία. Το κουτί δεν μπορούσε να το ανοίξει. Υπάρχει λύση? :worry::worry::worry:

 

Εχει δεν εχει ελληνικα, αν το θελεις παρτο και του βαζεις εσυ μετα τα ελληνικα. Ειτε θελεις αυθεντικα ειτε οχι.

Απο το κουτι δεν ξερω αν μπορεις.

Αλλα εχει βγει ελληνικη επισημη ρομ αλλα υπαρχουν και custom. Οποτε μονος σου, με μια πολυ απλη διαδικασια, μολις το παρεις του βαζεις μεσα οτι θελεις εσυ.

 

Αν και θα σε συμβουλευα γενικα να μην του βαλεις ελληνικα. Υπαρχουν γενικα μικροπροβληματακια με τα ελληνικα και μεταφρασεις. Ειναι και προχειροδουλεια λιγο.

 

Αν θελεις μπορω να σου πω περισσοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αν το κουτί γράφει SI 1221 - 2264.3 EL, EN τότε είναι εισαγωγή για ελλάδα με αγγλική rom (Customized GBA).

Αν γράφει 1223 - 1936 είναι Generic GR (γενική ελληνική ROM).

1223-2648 Customized GR

1223-2649 Customized GR

(Το ένα από τα customized ίσως να είναι Vodafone).

 

Αν λέει κάτι άλλο, δε γνωρίζω τι είναι.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά....θα ήθελα την εξής βοήθεια...πήρα το χ1 από την ιστοσελίδα e-click 500 ευρώ. το πάω στην αντιπροσωπεία για αναβαθμιση και μου λένε ότι επειδή το συγκεκριμένο κινητό προοριζόταν για γερμανία δεν καλύπτεται από την εγγύηση..μπορείται να με βοηθήσετε να κάνω αναβάθμιση, να αλλάξω rom κλπ. γιατί δεν ξέρω και μόνος μου νομίζω ότι θα το καταστρέψω??το πήρα με ελληνικό μενού αν βοηθάει αυτό πριν ενάμιση μήνα..ευχαριστώ εκ τον πρωτέρον.........

από windows mobile σε iphone 3gs......ανεπιστρεπτί η εποχή των wm....Βαγγέλης.[sIGPIC][/sIGPIC]

msn:giankovits@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

Εχει δεν εχει ελληνικα, αν το θελεις παρτο και του βαζεις εσυ μετα τα ελληνικα. Ειτε θελεις αυθεντικα ειτε οχι.

Απο το κουτι δεν ξερω αν μπορεις.

Αλλα εχει βγει ελληνικη επισημη ρομ αλλα υπαρχουν και custom. Οποτε μονος σου, με μια πολυ απλη διαδικασια, μολις το παρεις του βαζεις μεσα οτι θελεις εσυ.

 

Αν και θα σε συμβουλευα γενικα να μην του βαλεις ελληνικα. Υπαρχουν γενικα μικροπροβληματακια με τα ελληνικα και μεταφρασεις. Ειναι και προχειροδουλεια λιγο.

 

Αν θελεις μπορω να σου πω περισσοτερα.

 

Όταν λες να μην βάλω ελληνικά εννοείς ότι οι επαφές μου θα είναι στα αγγλικά (greekenglish) και στο ημερολόγιο θα γράφω αγγλικά? Ή το μενού θα είναι στα αγγλικά, αλλά θα γράφει ελληνικά. Και αν θέλω να βάλω αυθεντικά ελληνικά που και πόσο. Ευχαριστώ γαι την άμεση απάντηση ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια SOS χρειαζομαι προγραμμα πλοηγησης σεταρισμενο για xperia αμεσα τι κανω οποιος μπορει να με βοηθησει ασ με πει ειτε με πμ ειτε εδω ευχαριστω

Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value.

 

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

παιδια γνωριζετε καποιο προγραμμα για να αποσυμπιεζω .rar αρχεια που κατεβαζω μεσω rapidshare στο τηλεφωνο?

 

PocketRAR στο γνωστο μαγαζακι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες να μην βάλω ελληνικά εννοείς ότι οι επαφές μου θα είναι στα αγγλικά (greekenglish) και στο ημερολόγιο θα γράφω αγγλικά? Ή το μενού θα είναι στα αγγλικά, αλλά θα γράφει ελληνικά. Και αν θέλω να βάλω αυθεντικά ελληνικά που και πόσο. Ευχαριστώ γαι την άμεση απάντηση ;)

Εγω αυτο που προτεινω και το εχω πει πολλες φορες εδω ειναι το εξης απλο:

Δεν υπαρχει λογος να βαλουμε το μενου να ειναι στα ελληνικα. Αντι για εναρξη να γραφει start και αντι για settings να γραφει ρυθμισεις.

Εξαλλου για να γραφουμε ελληνικα ειναι με το εξωτερικο πληκτρολογιο, ειτε με εικονικο θελει προγραμμα. Και μετα υπαρχουν προβληματα πολλες φορες εχουν αναφερθει με την καρτα μνημης. Γιατι μεταφραζεται στα ελληνικα «Καρτα Μνημης» και οταν εγκαθιστας προγραμμα στην καρτα μνημης δεν την βρισκει γιατι ψαχνει προορισμο «Memory Card» και δεν την βλεπει...

Οποτε? ΓΙατι? εξαλλου πολλοι εχουμε windows αγγλικα, προγραμματα αγγλικα... Το κινητο μας πειραξε!?;)

Απο κει και περα, με το extra προγραμματακι που λεμε (ΑΕΚΜΑΡ) μπορεις να γραψεις και τις επαφες στα ελληνικα και να βαλεις και την μπαριτσα στα δεξια που εχει την αλφαβητο να ειναι στα ελληνικα(μια ευγενικη χορηγια και προσφορα απο τον φιλο XavierGr που το εφτιαξε και τον ευχαριστουμε! :D) και θα εισαι κομπλε!

 

 

 

παιδια SOS χρειαζομαι προγραμμα πλοηγησης σεταρισμενο για xperia αμεσα τι κανω οποιος μπορει να με βοηθησει ασ με πει ειτε με πμ ειτε εδω ευχαριστω

 

Δες τα προσωπικα μηνυματα σου. Αν εχεις προβλημα, στειλε. Εδω ειμαστε ολοι! ;)

 

_________________

Τροποποιηση:Πηγα παλι σημερα στο πλαισιο. Προς μεγαλη μου εκπληξη ακουσα απο τα τσακαλια-υπαλληλους οτι το Xperia καταργηθηκε!! :blink: Ρε παιδια, θα τρελαθω... Ειναι στον καταλογο Ιουνιου 2009 του πλαισιου, και μου λενε οτι καταργηθηκε? Η απλα επεσα σε στοκο(εννοειται γυναικα.. Τα αυτονοητα δεν τα γραφω :ρ) που δεν ηξερε τιποτα? Ειναι δυνατον να πουλανε ακομα κινητα 2,5 χρονων και το Xperia να καταργηθηκε? Γενικα μου σπασανε τα νευρα παλι και τσακωθηκα παλι εκει μεσα.. Το χω τελικα αποθημενο αυτο το μαγαζι και τσακωνομαι ΚΑΘΕ φορα που θα μπω...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά....θα ήθελα την εξής βοήθεια...πήρα το χ1 από την ιστοσελίδα e-click 500 ευρώ. το πάω στην αντιπροσωπεία για αναβαθμιση και μου λένε ότι επειδή το συγκεκριμένο κινητό προοριζόταν για γερμανία δεν καλύπτεται από την εγγύηση..μπορείται να με βοηθήσετε να κάνω αναβάθμιση, να αλλάξω rom κλπ. γιατί δεν ξέρω και μόνος μου νομίζω ότι θα το καταστρέψω??το πήρα με ελληνικό μενού αν βοηθάει αυτό πριν ενάμιση μήνα..ευχαριστώ εκ τον πρωτέρον.........

ξαναπαραθέτω το μνμα γιατί ίσως και να μην το είδε κανείς....

από windows mobile σε iphone 3gs......ανεπιστρεπτί η εποχή των wm....Βαγγέλης.[sIGPIC][/sIGPIC]

msn:giankovits@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

Φιλε 'soom' θα σου ημουν υποχρεος αν μου εστελνες κι εμενα ενα pm oπως στον 'superfot' σχετικα με το που θα βρω προγραμματακι για το xperia για πλοηγηση.Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...