Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πως το καταλαβαίνεις αυτό; :confused: Τι αλλάζει δηλαδή; Συνήθως με tweaking στη registry μόνο η ταχύτητα είναι αισθητή.

 

Αυτό που εγώ κατάλαβα ήταν πολύ λιγότερα παγώματα στην οθόνη σε σχέση με αυξημένες τιμές. Μιλάω για παγώματα που σε εμένα τουλάχιστον εμφανίζονται κατά καιρούς για μερικά δευτερόλεπτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με συγχωρείτε για την ερώτηση αν αναφέρεται κάτι πιο πάνω.

Επειδή ενδιαφέρομαι να πάρω τη συσκευή, το GPS έχει καλό και σταθερό κλείδωμα; Destinator ok;

Γενικά με συγχρονισμό, συνδεσιμότητα (ActiveSync, WiFi) είστε ευχαριστημένοι;

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείτε για την ερώτηση αν αναφέρεται κάτι πιο πάνω.

Επειδή ενδιαφέρομαι να πάρω τη συσκευή, το GPS έχει καλό και σταθερό κλείδωμα; Destinator ok;

Γενικά με συγχρονισμό, συνδεσιμότητα (ActiveSync, WiFi) είστε ευχαριστημένοι;

 

Η λειτουργία του GPS είναι άψογη και το κλείδωμα ταχύτατο.

Destinator τρέχει μόνο το 7 με κατάλληλο skin. Για το 6 πολύ απλά δεν υπάρχει ακόμη skin οπότε δεν εμφανίζεται σωστά στην οθόνη.

Με activeSync και WiFi εγώ προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

ωραία. Ευχαριστώ. Φαντάζομαι το συρόμενο πληκτρολόγιο θα λειτουργεί με ελληνικα...

 

Φυσικά λειτουργεί. Απλά κάνεις εγκατάσταση το AEK Map και τα layouts του Saxtus: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=198571&page=53

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο πράγμα που με ενοχλεί με αυτό το κινητό είναι η έλλειψη ξεχωριστών πλήκτρων για τους αριθμούς στο hardware πληκτρολόγιο. Δυστυχώς όταν θες να γράψεις κάποιον αριθμό σε ένα κείμενο είναι πολύ εκνευριστικό το όλο θέμα με το function key στους αριθμούς.

 

Το Touch Pro σε αυτό το θέμα είναι ασύγκριτα καλύτερο σε αυτόν τον τομέα. Το πληκτρολόγια του έχει ξεχωριστό row για τα νούμερα (και έχει και ctrl key). Βέβαια το ήξερα αυτό πριν το αγοράσω. Προτίμησα την μεγαλύτερη ανάλυση καθώς και το 3.5mm audio jack με το standard minB USB καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο πράγμα που με ενοχλεί με αυτό το κινητό είναι η έλλειψη ξεχωριστών πλήκτρων για τους αριθμούς στο hardware πληκτρολόγιο. Δυστυχώς όταν θες να γράψεις κάποιον αριθμό σε ένα κείμενο είναι πολύ εκνευριστικό το όλο θέμα με το function key στους αριθμούς.

 

Το Touch Pro σε αυτό το θέμα είναι ασύγκριτα καλύτερο σε αυτόν τον τομέα. Το πληκτρολόγια του έχει ξεχωριστό row για τα νούμερα (και έχει και ctrl key). Βέβαια το ήξερα αυτό πριν το αγοράσω. Προτίμησα την μεγαλύτερη ανάλυση καθώς και το 3.5mm audio jack με το standard minB USB καλώδιο.

 

πάντα 2 φορές το πλήκτρο function και έχεις μόνιμα num lock ¨)

mpampir has spoken

Νέο Blog! :

www.mpampir.com

Link to comment
Share on other sites

πάντα 2 φορές το πλήκτρο function και έχεις μόνιμα num lock ¨)

Το ξέρω αυτό (δουλεύει όπως και το shift) αλλά πάλι δεν βολεύει όταν γράφεις αριθμούς και γράμματα μαζί (πχ σε ένα μήνυμα).

 

Πάντως σίγουρα καμία σχέση με τα on screen keyboards. Δεν θα έπαιρνα ποτέ το Touch HD (αν και το μέγεθος της οθόνης είναι πειρασμός) ή τέτοιου τύπου κινητό για αυτό το λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Το PPC που είχα έως τώρα κρατήσει περισσότερο χρόνο (6 μήνες) ήταν το Καιζερ, λογω του συρόμενου πληκτρολογίου. Το θεωρώ απαραίτητο όταν κάποιος θέλει να εκμεταλλευτεί τις δυνατότητες μιας τέτοιας συσκευής.

Επίσης θεωρώ πολύ βολικό το μεσαίο οπτικό πλήκτρο... σε γλυτώνει απο πολλά πατήματα (δεξία - αριστερά - πάνω - κάτω) καθημερινά. Το βλέπω τώρα στο Innov8 που έχω, το οποίο θα το δώσω για να πάρω το Xperia, όχι γιατί δεν είναι καλό (είναι εξαιρετικό), αλλά γιατί με τρώει το σαράκι των PPC και WM... :p

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γνώμη μου πάντως είναι ότι το εξωτερικό πληκτρολόγιο του Pro είναι πιο εύχρηστο από αυτό του Xperia.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Destinator τρέχει μόνο το 7 με κατάλληλο skin. Για το 6 πολύ απλά δεν υπάρχει ακόμη skin οπότε δεν εμφανίζεται σωστά στην οθόνη.

 

Δεν υπάρχει κανένας λόγος πλέον να προτιμήσει κάποιος το Destinator 6 από το 7.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένας λόγος πλέον να προτιμήσει κάποιος το Destinator 6 από το 7.

 

-Οι πολύ πιο καθαροί ήχοι λόγω αρχείων wav

-Τα ντινγκ που ακούγονται στο 7 όταν πλησιάζεις αγαπημένα

-Το πιο εύχρηστο μενού

-Συνήθεια ετών

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου πάντως είναι ότι το εξωτερικό πληκτρολόγιο του Pro είναι πιο εύχρηστο από αυτό του Xperia.

Δεν υπάρχει αμφιβολία, για αυτό όλοι συμφωνούν ότι είναι καλύτερο του Pro. Δυστυχώς δε μπορείς να τα έχεις όλα τελικά....:(

 

Επίσης θεωρώ πολύ βολικό το μεσαίο οπτικό πλήκτρο... σε γλυτώνει απο πολλά πατήματα (δεξία - αριστερά - πάνω - κάτω) καθημερινά.

Είναι ωραίο σίγουρα. Πρόσεξε όμως, δεν ξέρω πως είναι το οπτικό πλήκτρο του Innov8 αλλά στο XPERIA δεν είναι για πολύ ακριβείς χειρισμούς. Εγώ τουλάχιστον το χρησιμοποιώ μόνο για scrolling άντε και για να βάλω την ώρα σε κάνα ξυπνητήρι. Το έχω βέβαια στο τέρμα γρήγορα και σίγουρα χάνω σε ακρίβεια για αυτό το λόγο, αλλά άμα το έχεις στο πολύ αργό πρέπει να κάνεις πολλές και μεγάλες κινήσεις για να κάνεις την δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
-Οι πολύ πιο καθαροί ήχοι λόγω αρχείων wav

-Τα ντινγκ που ακούγονται στο 7 όταν πλησιάζεις αγαπημένα

 

Δεν υπάρχουν τέτοια προβλήματα πια!

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν τέτοια προβλήματα πια!

 

Θα σου ήταν εύκολο να μου δώσεις ένα λινκ προκειμένου να τα ξεπεράσω και εγώ που δεν γνωρίζω το πώς;

Ευχαριστώ εκ΄ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

δυο ερωτησεις εχω.το spb οταν ειναι ενεργοποιημενο το αυτοματο update καθε ποτε ανανεωνετε;κ ποσα κ kb ειναι τη φορα κ αν υπαρχει μετρητης δεδομενων.ευχαριστω..
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή Κυριακή.

Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται, ενώ το Xperia και το Touch Pro έχουν το ίδιο board, στο Xperia να λειτουργεί καλύτερα το GPS απο το Pro...

Τουλάχιστον αυτή την εντύπωση έχω απο αυτά που έχω διαβάσει (και εννοώ στο κλείδωμα και κάποιο lag που αναφέρονται για το Pro).

 

Επίσης, ερώτηση (για το Xperia): στις φωτογραφίες, τυπώνει επάνω στην φωτο ημερομηνία; έχει αυτή την επιλογή στις ρυθμίσεις (όπως στα HTC);

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου πάντως είναι ότι το εξωτερικό πληκτρολόγιο του Pro είναι πιο εύχρηστο από αυτό του Xperia.

 

Οι βασικοί λόγοι;

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, ερώτηση (για το Xperia): στις φωτογραφίες, τυπώνει επάνω στην φωτο ημερομηνία; έχει αυτή την επιλογή στις ρυθμίσεις (όπως στα HTC);

Ναι την έχει.

 

Οι βασικοί λόγοι;

Μια παραπάνω γραμμή πλήκτρων (αριθμητικά πλήκτρα με σύμβολα όπως το κανονικά πληκτρολόγια), πλήκτρο control, βελάκια στο πληκτρολόγιο (αν και το XPERIA έχει αλλά είναι στην πρόσοψη), καλύτερο feedback όταν πατάς τα κουμπιά.

 

Το μόνο συν στο πληκτρολόγιο του XPERIA έναντι του Pro είναι ότι τα κουμπιά είναι πιο διάσπαρτα και όχι τόσο κοντά το ένα στο άλλο.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει μετρητης δεδομενων

http://beta.spbsoftwarehouse.com/products/wirelessmonitor/

 

στις φωτογραφίες, τυπώνει επάνω στην φωτο ημερομηνία; έχει αυτή την επιλογή στις ρυθμίσεις (όπως στα HTC);

Ναι

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται, ενώ το Xperia και το Touch Pro έχουν το ίδιο board, στο Xperia να λειτουργεί καλύτερα το GPS απο το Pro...

 

Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που μπορεί να το επηρεάσουν αυτό και κυρίως κατασκευαστικοί μιας και η συναρμογή των υλικών μπορεί να επηρεάσει επίσης. Βγάζω απ' έξω το διαφορετικό software που και αυτό επηρεάζει εξίσου καθοριστικά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

exo diabasei tosa polla !!! exo zalistei telios to x1:wacko: einai ena kalo tilefono alla exo ta ekseis problimata exo mia epidotisi apo thn eteria kiniths thlefonias pou xrisimopoio kai exo mia epidotisi peripoy sta 180 euro perimeno kai kala na erthei to x1 alla pou apo anaboli se anaboli apo problimata se alla mipos kserei kapoios pote tha erthei episima Ellada???????????

kai to logismiko tha einai elliniko?????????????

mipos preipei na psakso allo kinito? exo apogoiteytei me thn politiki ths sonyericsson :mad::mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
kai to logismiko tha einai elliniko?????????????

 

Οι τελευταίες πληροφορίες λένε ότι δεν θα έρθει ποτέ με ελληνικό μενού.

 

mipos preipei na psakso allo kinito? exo apogoiteytei me thn politiki ths sonyericsson :mad::mad::mad::mad:

 

Ως εναλλακτική έχεις το HTC Touch Pro.

 

Τέλος, εάν μπορείς γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως τελικά θα κυκλοφορήσει με ελληνικό μενού.Από την ώρα που άρχισαν οι πωλήσεις με παραεισαγωγές δεν πιστεύω πως η sony erricson hellas δεν θα κάνει κάτι....
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...