Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αναμενόμενο το θάψιμο,εε...review εννοώ του RIP. :rolleyes:

Banned,αλλά όλο και με κάποιο τρόπο βρίσκει και θάβει(προσωπική μου άποψη).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αναμενόμενο το θάψιμο,εε...review εννοώ του RIP. :rolleyes:

Banned,αλλά όλο και με κάποιο τρόπο βρίσκει και θάβει(προσωπική μου άποψη).

 

Ναι μέσω εμού και μιας και είναι προσωπικός φίλος μου πόσταρα το κείμενό του όπως μου το στειλε.

 

Ο R.I.P. λοιπόν όντως το έθαψε το Χ1. Είπε την άποψή του όπως κάνει ο καθένας. Άλλοι θα πουν ότι το Χ1 μαμεί και δέρνει, άλλοι θα ακολουθήσουν την μέση οδό (καλό μεν αλλά όχι αυτό που περίμενε ο κόσμος) και άλλοι απλά θα το θάψουν.

 

Προσωπικά δεν έχω άποψη για το Χ1 μιας και δεν το χω δει ακόμα. Το μόνο που θα πω - για άλλη μια φορά - είναι ότι καλό είναι να μην αποθεώνουμε ένα κινητό ή και το αντίστροφο επειδή έχει πάνω του το λογότυπο της Χ εταιρείας ή επειδή έχουμε υποστεί πλύση εγκεφάλου από το marketing και υιοθετούμε de facto ό,τι μας λέει η κάθε εταιρεία.

 

Οφείλω να ομολογήσω ότι έχοντας ακούσει σε προσωπικό επίπεδο την άποψη δύο ατόμων που θεωρώ και αξιόπιστους αλλά και γνώστες των κινητών (R.I.P. και gbil), ανυπομονώ να το δω από κοντά. Όταν συμβεί αυτό, θα γράψω και εγώ τις εντυπώσεις μου.

Link to comment
Share on other sites

Όλα ok ως εδώ,αλλά τα λόγια των χρηστων του είναι τελείως διαφορετικά...Και το θεμα είναι πως φαίνεται στους αγοραστές του...

 

Χαρακτηριστικό παράδειγμα το Ν95 το οποίο έχει κατακριθεί άγρια και καλά για την ποιότητα κατασκευής,αλλά οι πωλήσεις του άλλα λένε...Όπως και οι ευχαριστημένοι χρήστες του σε όλον τον κόσμο...

 

Συνεπώς,καλό θα ήταν να μη βασιζόμαστε επίσης απόλυτα στις απόψεις 2-3 ατόμων.Να τις διαβάζουμε ναι,όχι όμως και να τις υιοθετούμε...

Link to comment
Share on other sites

Όλα ok ως εδώ,αλλά τα λόγια των χρηστων του είναι τελείως διαφορετικά...Και το θεμα είναι πως φαίνεται στους αγοραστές του...

 

Χαρακτηριστικό παράδειγμα το Ν95 το οποίο έχει κατακριθεί άγρια και καλά για την ποιότητα κατασκευής,αλλά οι πωλήσεις του άλλα λένε...Όπως και οι ευχαριστημένοι χρήστες του σε όλον τον κόσμο...

 

Συνεπώς,καλό θα ήταν να μη βασιζόμαστε επίσης απόλυτα στις απόψεις 2-3 ατόμων.Να τις διαβάζουμε ναι,όχι όμως και να τις υιοθετούμε...

 

Στατιστικά, θα δεις ότι στην αρχή οι περισσότεροι αγοραστές θα πουν καλά λόγια για το οποιοδήποτε κινητό. Και όπως καταλαβαίνεις, όσο πιο ακριβό είναι τόσο πιο «θερμούς» υποστηρικτές θα δεις. Αυτό είναι λογικό, μιας και δύσκολα κάποιος που έχει δώσει τα ωραία λεφτουδάκια του θα παραδεχθεί τις οποιεσδήποτε ατέλειες του κινητού που μόλις πήρε. Προσοχή, δεν λέω ότι συμπεριφέρονται όλοι έτσι, είναι αλήθεια όμως ότι για τους περισσότερους ισχύει αυτό που λέω.

 

Εκτός αυτού, ένας άνθρωπος που αγοράζει κάτι, στην αρχή έχει συχνά ενθουσιασμό για αυτό, ιδιαίτερα αν το περίμενε και καιρό. Είναι ακριβώς όπως όταν μας αρέσει μια κοπέλα, την κυνηγάμε καιρό και όταν την ρίχνουμε είμαστε τόσο ενθουσιασμένοι που δεν κοιτάμε τα μεινεκτήματά της. ;)

 

Και δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι τα κινητά είναι μια ιδιαίτερη κατηγορία. Χρειάζεται να περάσει καιρός, να βγουν και τα όποια προβλήματα στην επιφάνεια, να σχηματίσει ο κόσμος μια πιο εμπεριστατωμένη άποψη για το Χ κινητό.

 

Στα πλαίσια αυτά, και ο gbil και ο R.I.P. είναι για μένα αρκετά αντικειμενικοί (λέω «αρκετά» γιατί απολύτως δεν είναι κανένας μας) γιατί ούτε πληρώνουν τα κινητά, ούτε συμφέρον έχουν (και των δύο η εργασία δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τα κινητά, όσο παράξενο και αν ακούγεται) και, το κυριότερο, δεν είναι fans καμμίας εταιρείας. Και οι δύο, λένε αυτό ακριβώς που θεωρούν ότι είναι αληθές.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ακριβώς όπως όταν μας αρέσει μια κοπέλα, την κυνηγάμε καιρό και όταν την ρίχνουμε είμαστε τόσο ενθουσιασμένοι που δεν κοιτάμε τα μεινεκτήματά της. ;)

:lol::lol: Έγραψες...!!

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και εγώ τελικά χθες το πρωϊ αλλά δεν έχω προλάβει να "παίξω" ακόμα μαζί του, ούτε τις επαφές μου δεν έχω περάσει.

 

Απίστευτη πάντως ποιότητα κατασκευής δεν έχω δει από κοντά πιο όμορφο κινητό και συνάμα με τέτοια ποιότητα στα υλικά.

 

Έχει παρατηρήσει κανείς αν το κινητό αρχίζει να ζεσταίνεται όταν το φορτίζεις. Σε εμένα όταν το βάζω να φορτίσει είναι αρκετά ζεστό στο χέρι μετά από λίγο. Επίσης ξενέρωσα με την μπαταρία γιατί ενώ έλεγε ότι είναι γεμάτο το άφησα για 11 ώρες στην αναμονή (επιλογή σε GSM και όχι 3G) και ξύπνησα από τον ήχο της χαμηλής μπαταρίας. Ελπίζω να έτυχε....

 

Τώρα μένει να δω πως θα περάσω τις επαφές μου, γιατί το active sync με το outlook μου βγάζουν εμένα σφάλμα και όταν πάω να περάσω τις επαφές με vcards στον αποθηκευτικό χώρο του κινητού τα ονόματα είναι στα αλλαμπουρνέζικα (επειδή μάλλον είναι ελληνικοί χαρακτήρες).

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου αντεξε δυο μερες με πολυ χρηση wifi, μουσικης και κλησεων(3,5 ωρες περιπου)...δε το αφησα να κλεισει.ηταν γυρω στο 20% που για wm ειναι καλη αποδοση.οσο για τον rip σεβαστη η γνωμη του παντως εγω που ειχα και diamond δε βρηκα καμια διαφορα στην αφη της οθονης που ειπε λογο του πλαστικου που αναφερει.

οσο για τα υπολοιπα αν το λογοτυπο ηταν htc και οχι se τα ιδια θα ελεγε???

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Xavier καλορίζικο και θα δεις με την πάροδο του χρόνου και κάποιες επεμβάσεις (cooked rom) ότι άξιζε η αναμονή.

Το τηλέφωνο ζεσταίνεται όσο και τα υπόλοιπα που κατά καιρούς είχα, απλά αυτό έχει μεταλικό κάλυμα μπαταρίας (=καλός αγωγός θερμότητας)

Αναφορικά με τη μπαταρία το δικό μου μετά από 4-5 κύκλους φόρτισης αποφόρτισης βγάζει άνετα δύο μέρες με σκληρή χρήση. Συνεπώς θα πρότεινα να περιμένεις λίγο και αν δεις ότι υπάρχει πρόβλημα τότε να ζητήσεις αντικατάσταση. Εγώ πάντως έχω αγοράσει και μία από το E-bay με 6€ και δεν έχω δει καμία διαφορά στην απόδοση συγκριτικά με τη γνήσια :)

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου αντεξε δυο μερες με πολυ χρηση wifi, μουσικης και κλησεων(3,5 ωρες περιπου)...δε το αφησα να κλεισει.ηταν γυρω στο 20% που για wm ειναι καλη αποδοση.οσο για τον rip σεβαστη η γνωμη του παντως εγω που ειχα και diamond δε βρηκα καμια διαφορα στην αφη της οθονης που ειπε λογο του πλαστικου που αναφερει.

οσο για τα υπολοιπα αν το λογοτυπο ηταν htc και οχι se τα ιδια θα ελεγε???

 

Χαλαρά, τα ίδια ακριβώς θα έλεγε.

 

-----------------

 

Κάτι άλλο: όπως αναφέρω εδώ, σύμφωνα με άνθρωπο που δουλεύει στην SE το Χ1 δεν θα αποκτήσει ελληνικό μενού, καθώς η εταιρεία θεωρεί ότι δεν αξίζει τον κόπο και το χρήμα που απαιτείται για κάτι τέτοιο. Αυτά, σύμφωνα με όσα μου είπε ο κύριος αυτός. Εννοείται ότι δεν μπορώ να ξέρω αν όντως είναι έτσι, απλά μεταφέρω μια πληροφορία.

 

Ακόμα και αν είναι έτσι τελικά, πιστεύω ότι αν το Χ1 σημειώσει καλές πωλήσεις στην Ελλάδα (κάτι δύσκολο όμως λόγω έντονου ανταγωνισμού και οικονομικής συγκυρίας) ίσως να αναιρέσουν το σκεπτικό τους. Μακάρι...

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Για το X1 μου έφτιαξα τα layouts.

Το πρόγραμμα και τα layouts είναι δωρεάν.

Μιλάμε πάντα για το hardware keyboard.

Αν δεν κάνω λάθος, το Resco Keyboard Pro που προτάθηκε από κάποιον συμφορουμίτη (εκτός του ότι είναι trial version) είναι μόνο για virtual πληκτρολόγιο στην οθόνη.

 

An mporeis pes mas sta ellinika pos ginete !!! To pira extes poli kalo alla den mporo na valo to programa pou ypodiknieis !!! Gia opoin endiaferetai to peira apo to vnp giati analamvanei tin epidotisi tis vodafone !!!

Link to comment
Share on other sites

Μμμ...

Κατεβάζεις και εγκαθιστάς το πρόγραμμα από εδώ: http://ae.inc.ru/aekmaplicense.php

Ύστερα κατεβάζεις το layout που σε ενδιαφέρει (π.χ. για αυτό που χρησιμοποιεί το ";" για τόνους, κατεβάζεις αυτό: http://ae.inc.ru/aekmaplayout.php?ID=158 ) και το αντιγράφεις στον κατάλογο που εγκατέστησες το AEKmap.

Μετά πηγαίνεις στις επιλογές του AEKmap και επιλέγεις το Greek layout που κατέβασες ως δεύτερο πληκτρολόγιο.

Του βάζεις κι ένα συνδυασμό πλήκτρων για αλλαγή ανάμεσα στα δύο πληκτρολόγια (εγώ έχω το Shift+Space για παράδειγμα) και αυτό ήταν!

 

Προσπάθησε να μην γράφεις σε greeklish...

Link to comment
Share on other sites

Μμμ...

Κατεβάζεις και εγκαθιστάς το πρόγραμμα από εδώ: http://ae.inc.ru/aekmaplicense.php

Ύστερα κατεβάζεις το layout που σε ενδιαφέρει (π.χ. για αυτό που χρησιμοποιεί το ";" για τόνους, κατεβάζεις αυτό: http://ae.inc.ru/aekmaplayout.php?ID=158 ) και το αντιγράφεις στον κατάλογο που εγκατέστησες το AEKmap.

Μετά πηγαίνεις στις επιλογές του AEKmap και επιλέγεις το Greek layout που κατέβασες ως δεύτερο πληκτρολόγιο.

Του βάζεις κι ένα συνδυασμό πλήκτρων για αλλαγή ανάμεσα στα δύο πληκτρολόγια (εγώ έχω το Shift+Space για παράδειγμα) και αυτό ήταν!

 

Προσπάθησε να μην γράφεις σε greeklish...

 

Δεν ξερω τι δεν κανω σωστα αλλα οταν ψαχνω να επιλεξω το Greek layout δεν μου το βγαζει σαν επιλογη !!! Μπορουμε να επικινονησουμε τηλεφωνικα γιατι κοντεβω να φρικαρω !!! Αν ναι πες μοθ που να στειλω το τηλεφωνο μου να μοθ κανεις μια αναπαντιτη και θα σε παρω εγω ! Ευχαριστω !! Και μηπως ξερει καποιος να μας πει αν εχει track id ?? Στο gsm arena στην ενωτητα features γραφει οτι εχει

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρά, τα ίδια ακριβώς θα έλεγε.

 

-----------------

 

Κάτι άλλο: όπως αναφέρω εδώ, σύμφωνα με άνθρωπο που δουλεύει στην SE το Χ1 δεν θα αποκτήσει ελληνικό μενού, καθώς η εταιρεία θεωρεί ότι δεν αξίζει τον κόπο και το χρήμα που απαιτείται για κάτι τέτοιο. Αυτά, σύμφωνα με όσα μου είπε ο κύριος αυτός. Εννοείται ότι δεν μπορώ να ξέρω αν όντως είναι έτσι, απλά μεταφέρω μια πληροφορία.

 

Ακόμα και αν είναι έτσι τελικά, πιστεύω ότι αν το Χ1 σημειώσει καλές πωλήσεις στην Ελλάδα (κάτι δύσκολο όμως λόγω έντονου ανταγωνισμού και οικονομικής συγκυρίας) ίσως να αναιρέσουν το σκεπτικό τους. Μακάρι...

θελω να πιστευω πως δε θα ισχυσει αυτο γιατι πες το μενου ενταξει στα αγγλικα μια χαρα.αυτος που θελει ομως ελληνικα στον τηλ καταλογο η μηνυμα τι θα κανει??θα κανει οτι κ μεις με την προτροτη της se???λαθος θα ειναι...εγω αυτο που ξερω ειναι οτι το το ελληνικο τον φλεβαρη θα ειναι εδω...

οσο για τον φιλο που θελει hardware πληκτρολογιο δες εδω...

http://www.navimania.gr/faq.php?faq=e#faq_a15.να ακολουθησεις απλα την διαδικασια

με το τριτο αρχειο που βλεπεις στο παρακατω σαιτ

http://ae.inc.ru/aekmaplayout.php

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται τιποτα δυστηχως !!!

 

Όταν το αποθηκεύεις, άλλαξέ την κατάληξη του αρχείου σε .aek αντί .php

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι δεν κανω σωστα αλλα οταν ψαχνω να επιλεξω το Greek layout δεν μου το βγαζει σαν επιλογη !!! Μπορουμε να επικινονησουμε τηλεφωνικα γιατι κοντεβω να φρικαρω !!! Αν ναι πες μοθ που να στειλω το τηλεφωνο μου να μοθ κανεις μια αναπαντιτη και θα σε παρω εγω ! Ευχαριστω !! Και μηπως ξερει καποιος να μας πει αν εχει track id ?? Στο gsm arena στην ενωτητα features γραφει οτι εχει

 

To greek layout δεν το έχει προεγκατεστημένο το AEKmap, πρέπει να το κατεβάσεις από την σελίδα του προγράμματος (έχει 3 Ελληνικά layouts) και μετά αφού το μετονομάσεις το αρχείο σε .AEK να το βάλεις στο φάκελο του προγράμματος (αν θυμάμαι καλά) στο site του AEKmap θα βρείς όλες τις λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Του βάζεις κι ένα συνδυασμό πλήκτρων για αλλαγή ανάμεσα στα δύο πληκτρολόγια (εγώ έχω το Shift+Space για παράδειγμα) και αυτό ήταν!

 

Πως βάζεις συνδυασμό; Πατάς και τα 2 κουμπιά ταυτόχρονα σε ένα κουτάκι ή βάζεις ένα κουμπί ανα κουτάκι; Εμένα πάντως δε κάνει συνδυασμό είναι κάθε κουμπί ξεχωριστά.

 

EDIT: Το βρήκα τελικά, άλλο κουμπί θεωρείται το space μετά από shift και άλλο χωρίς το shift. Μια χαρά μου δουλεύει τώρα με shift+space.

Link to comment
Share on other sites

Πως βάζεις συνδυασμό; Πατάς και τα 2 κουμπιά ταυτόχρονα σε ένα κουτάκι ή βάζεις ένα κουμπί ανα κουτάκι; Εμένα πάντως δε κάνει συνδυασμό είναι κάθε κουμπί ξεχωριστά.

 

Σε ένα κουτάκι. Τα υπόλοιπα τρία, άστα κενά.

Θα δεις ότι βγαίνει διαφορετικό scan-code του space με το shift (0120 αντί 0020)

Link to comment
Share on other sites

Αναμενόμενο το θάψιμο,εε...review εννοώ του RIP. :rolleyes:

Banned,αλλά όλο και με κάποιο τρόπο βρίσκει και θάβει(προσωπική μου άποψη).

 

Τώρα εγώ πώς να διαφωνήσω με σένα? Αυτό που κάνει ο R.I.P μόνο review δεν θεωρείτε. Περισσότερο σαν "κατινίστικα" σχόλια μου μοιάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Όταν το αποθηκεύεις, άλλαξέ την κατάληξη του αρχείου σε .aek αντί .php

 

Ευχαριστω !!! Δουλευει επιτελους !!! Τα αλλα 2 layout τι ειναι ???

Link to comment
Share on other sites

Το ένα είναι για να στέλνεις Ελληνικά SMS που να χωράνε 160 χαρακτήρες με κεφαλαία γράμματα (το unicode σε περιορίζει σε 70 χαρακτήρες ανά SMS).

Το άλλο είναι το ίδιο με αυτό που κατέβασες, αλλά αντί για την άνω-κάτω τελεία (colon), χρησιμοποιεί το πλήκτρο αριστερά από το space για τονούμενα/διαλυτικά.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα εγώ πώς να διαφωνήσω με σένα? Αυτό που κάνει ο R.I.P μόνο review δεν θεωρείτε. Περισσότερο σαν "κατινίστικα" σχόλια μου μοιάζουν.

 

Γιατί πέρνεις σοβαρά τέτοια άτομα; Είναι κανάς θεός; Άστον να εκφραστεί όπως θέλει με όποιον τρόπο θέλει γιατί να σε ενοχλήσει εσένα η γνώμη κάποιου είτε θέλει να το παίξει αντικειμενικός είτε το κάνει εσκεμένα; Ούτος εις άλλος για να είναι banned κάποιος λόγος υπάρχει.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Γιατί πέρνεις σοβαρά τέτοια άτομα; Είναι κανάς θεός; Άστον να εκφραστεί όπως θέλει με όποιον τρόπο θέλει γιατί να σε ενοχλήσει εσένα η γνώμη κάποιου είτε θέλει να το παίξει αντικειμενικός είτε το κάνει εσκεμένα; Ούτος εις άλλος για να είναι banned κάποιος λόγος υπάρχει.

 

Τώρα εγώ πώς να διαφωνήσω με σένα? Αυτό που κάνει ο R.I.P μόνο review δεν θεωρείτε. Περισσότερο σαν "κατινίστικα" σχόλια μου μοιάζουν.

 

Έτσι είναι τα προσωπικά Review! Άλλος παινεύει και άλλος τα θάβει!

Όποιος δεν θέλει να παίρνει στα σοβαρά (για διάφορους λόγους) τα

Review του R.I.P. ή του κάθε R.I.P. μπορεί να τα αγνοεί ή να τους

βάζει σε blacklist ώστε να μην εμφανίζονται τα post τους.

Προσωπικά με ενδιαφέρουν τα Review του R.I.P. όπως και του ΤΝ97.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Για όποιον δυσκολεύεται στα ελληνικά του hardware keyboard μπορεί να ρίξει μια ματιά εδώ στην αναλυτική περιγραφή της χρήσης του AEKmap για το Kaiser. Η διαδικασία είναι η ίδια.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...