Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως παιδιά, δεν παίζει ρόλο σε πια γλώσσα είναι το λειτουργικό, windows mobile 6.1 δηλαδή. Το τηλέφωνο λειτουργεί άψογα, έχει μέσα ελληνικούς χαρακτήρες και δεν υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα σε ότι αφορά την αναβάθμιση, η οποία κατά την γνώμη μου θα γίνει απ' ευθείας μέσω του SE update service. Μέχρι και πρόγραμμα με ελληνικό t9 κυκλοφορεί και είναι και αρκετά καλό μάλιστα. Εδώ να σας πω, ότι όσοι έχουν vista 32 (γιατί σε 64 δεν δουλεύει έτσι κι αλλιώς) το update service κολλάει στο 10%. Ευτυχώς το τηλέφωνο δεν παθαίνει τίποτα αν διακόψεις την διαδικασία για κάποιο λόγο. Εγώ αναγκάστηκα να κάνω re-flash σε windows xp υπολογιστή όπου λειτούργησε άψογα (ευτυχώς!).

Σε ότι αφορά navigators έχω δοκιμάσει σχεδόν οτι υπάρχει. Λειτουργούν όλα κανονικά, destinator, garmin, miomap, igo8 χωρίς κανένα πρόβλημα. Το destinator Κάνει κάτι ψηλά άμα αλλάξεις οθόνη, αλλά τίποτα σπουδαίο. Και βασικά το destinator έχει ένα "κόλλημα" και κάνει πάντα εγκατάσταση στην μνήμη του τηλεφώνου και όχι στην SD. Εγώ έχω βολευτεί το garmin γιατί θεωρώ ότι έχει τους καλύτερους χάρτες μέχρι στιγμής. Το igo8 είναι φοβερό αλλά οι χάρτες του είναι πολύ χάλια δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάντως παιδιά, δεν παίζει ρόλο σε πια γλώσσα είναι το λειτουργικό, windows mobile 6.1 δηλαδή. Το τηλέφωνο λειτουργεί άψογα, έχει μέσα ελληνικούς χαρακτήρες

 

Εννοείς ότι μπορεί κάποιος να γράψει ΚΑΙ ελληνικά, σε ΟΛΑ τε περιβάλλοντα του τηλεφώνου (=τόσο στο WM περιβάλλον, όσο και στο "κέλυφος" της SE), ΧΩΡΙΣ να χρειαστεί εγκατάσταση κάποιου τρίτου προγράμματος;

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

Όχι χωρίς την χρήση τρίτου προγράμματος, δεν μπορεί να γίνει. Αλλά με διάφορα utilities όπως, resco keyboard, ή αυτό του φίλου που έκανε post ΑΕΚkeyboard.

Εγω πάντως χθες βρήκα κάποια φανταστικά skins για Sp mobile shell 2.1.2 πλήρως ελληνικά και με εισαγωγή ελληνικών σε όλες τις λειτουργίες της συσκευής: http://www.imarche.net/omnia/fullpacks.php

Φανταστικό!

Link to comment
Share on other sites

για να μην λέμε μόνο τα θετικά πάντως, θεωρώ οτι το σήμα του είναι προβληματικό. Τουλάχιστον μπροστά στο Ρ800 που είχα τόσα χρόνια, δεν πιάνει μια. Σε σημεία που είχα μια χαρά σηματάκι , τώρα ψάχνει και ψάχνει και ψάχνει...

mpampir has spoken

Νέο Blog! :

www.mpampir.com

Link to comment
Share on other sites

για να μην λέμε μόνο τα θετικά πάντως, θεωρώ οτι το σήμα του είναι προβληματικό. Τουλάχιστον μπροστά στο Ρ800 που είχα τόσα χρόνια, δεν πιάνει μια. Σε σημεία που είχα μια χαρά σηματάκι , τώρα ψάχνει και ψάχνει και ψάχνει...

 

Με ή χωρίς 3G??

Γιατί εάν έχεις ενεργό το 3G είναι λογικότατο.

Life is good with what you love !!!
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα το σήμα του είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό του p990i που είχα εδώ και σχεδόν 2,5 χρόνια. Με 3g ενεργοποιημένο, κανένα πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα συμφωνήσω ότι το σήμα δεν είναι και ότι καλύτερο και αυτό έχει να κάνει και με το χαμηλό sar. Ίσως βέβαια με κάποιο καινούργιο radio όταν κυκλοφορήσει να βελτιωθεί η κατάσταση. Γενικά πάντως μιλώντας ενώ το τηλέφωνο είναι πολύ σταθερό (εμένα προσωπικά είτε το πιστεύετε είτε όχι δεν μου έχει κολλήσει ποτέ) εντούτοις χρειάζεται κάποια καινούργια έκδοση firmware προκειμένου να αυξηθεί η ταχύτητα στα Panels που δεν είναι ότι το καλύτερο. Με μία δε καλή μαγειρεμένη ρομ το τηλέφωνο πραγματικά θα πετάει...
Link to comment
Share on other sites

X1 με 590euro και χωρίς συμβόλαιο;

 

Υπόψη δεν έχω καμία ιδέα για το τι παίζει με το συγκεκριμένο μαγαζί. Επίσης δεν βλέπω να γράφει εάν έχει διαθεσιμότητα.

Link to comment
Share on other sites

X1 με 590euro και χωρίς συμβόλαιο;

 

Υπόψη δεν έχω καμία ιδέα για το τι παίζει με το συγκεκριμένο μαγαζί. Επίσης δεν βλέπω να γράφει εάν έχει διαθεσιμότητα.

πηρα τηλ.δεν ειναι διαθεσιμο και δε ξερουν ποτε θα ειναι και ναι 589 μαζι με το φπα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα συμφωνήσω ότι το σήμα δεν είναι και ότι καλύτερο και αυτό έχει να κάνει και με το χαμηλό sar. Ίσως βέβαια με κάποιο καινούργιο radio όταν κυκλοφορήσει να βελτιωθεί η κατάσταση. Γενικά πάντως μιλώντας ενώ το τηλέφωνο είναι πολύ σταθερό (εμένα προσωπικά είτε το πιστεύετε είτε όχι δεν μου έχει κολλήσει ποτέ) εντούτοις χρειάζεται κάποια καινούργια έκδοση firmware προκειμένου να αυξηθεί η ταχύτητα στα Panels που δεν είναι ότι το καλύτερο. Με μία δε καλή μαγειρεμένη ρομ το τηλέφωνο πραγματικά θα πετάει...

 

To sar δεν έχει να κάνει με το σήμα. Κινητά με πολύ χαμηλό sar μπορεί να έχουν πάρα πολύ καλό σήμα.

 

Τι εννοείς να κυκλοφορήσει καινούριο radio?:confused:

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

To sar δεν έχει να κάνει με το σήμα. Κινητά με πολύ χαμηλό sar μπορεί να έχουν πάρα πολύ καλό σήμα.

 

Τι εννοείς να κυκλοφορήσει καινούριο radio?:confused:

 

Συνήθως (όχι πάντα) όσο υψηλότερο το sar τόσο καλύτερη η λήψη σε χώρους με ασθενές σήμα. Αυτό έχει δείξει η πράξη.

Radio είναι κομάτι λογισμικού που εγκαθίσταται στη συσκευή παράλληλα με τη ρομ και έχει να κάνει με την τηλεποικοινωνία (τηλέφωνο-ΒΤ). Μπορείς να δεις την έκδοση του radio που φοράει η συσκευή σου πηγαίνοντας start-settings-system-device information. Αναβάθμιση του radio πολλές φορές οδηγεί σε βελτίωση λήψης και ως εκ τούτου σε μικρότερη κατανάλωση μπαταρίας.

 

Και για όσους θέλουν να χρησιμοποιούν το φλας της φωτογραφικής σαν φακό: http://www.freewarepocketpc.net/ppc-download-htorch.html

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν την Αγγλική έκδοση και θέλουν να γράφουν Ελληνικά με το hardware keyboard, ρίξτε μια ματιά εδώ.
To εχει δοκιμασει κανενας δουλευει κανονικα στο xperia??

 

Ναι. Για το X1 μου έφτιαξα τα layouts.

Το πρόγραμμα και τα layouts είναι δωρεάν.

Μιλάμε πάντα για το hardware keyboard.

Αν δεν κάνω λάθος, το Resco Keyboard Pro που προτάθηκε από κάποιον συμφορουμίτη (εκτός του ότι είναι trial version) είναι μόνο για virtual πληκτρολόγιο στην οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Το εχει παρει κανεις;

Ξερουμε πρωτες εντυπωσεις;

Destinator παιρνει;

Σκεφτομαι να το παραγγειλω απο expansys...

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Το εχει παρει κανεις;

Ξερουμε πρωτες εντυπωσεις;

Destinator παιρνει;

Σκεφτομαι να το παραγγειλω απο expansys...

 

Αν δεις μία-δύο σελίδες πίσω γράφουμε και εντυπώσεις όσοι το έχουμε πάρει. Οι δικές μου είναι πολύ καλές με δυνατά σημεία, θα το ξαναγράψω, την ποιότητα κατασκευής, την απεριόριστη ελεύθερη μνήμη, την πολύ καλή μπαταρία και την σταθερότητα του λειτουργικού.

Μείον η αργή ταχύτητα των Πάνελς (με μελλοντική αλλαγή στο firmware πιστεύω ότι θα λυθεί) η όχι και τόσο καλή λήψη και το βάρος λόγω του πληκτρολογίου.

Destinator τρέχει κανονικότατα και αξιοπρεπέστατα με τρομερά γρήγορο κλείδωμα δορυφόρων.

Η expansys είναι σχετικά ακριβή. Εγώ το πήρα από clove.co.uk

Link to comment
Share on other sites

Η ισοτιμία της λίρας με ευρώ είναι ακόμη χαμηλή, με τάσεις ανόδου από την προηγούμενη βδομάδα. Από clove θα σου βγει περίπου στα 650€ με τα μεταφορικά.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη ''μαγειρεμένη'' ρομ είναι γεγονός και πρέπει να είναι και αξιόλογη: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=445815.
Link to comment
Share on other sites

Two more panels for Sony Ericsson's XPERIA X1 released

 

First, Sony Ericsson released a Facebook panel for their XPERIA X1 handset, running on theWindows Mobile 6.1 OS.

Now,they've released two more additional panels - a Windows Live, and a Dashwire panel. The Windows Live panel

is prettyself-explanetory - it utilises your Live ID to synch contacts from your X1's phonebook, to your Live account,

as well as letting you sign in to the Windows Live Messenger IM service. You also have quick access to the Hotmail

service, and Live Search, whichcan be optionally voice-activated, and controlled.

 

The Dashwire panel allows easy access to the Dashwire service, which allows users to easily backup their contacts, send

text messages from within their Web Browser, as well as share images and videos with their peers on popular social-

networking sites, such as Facebook. All three panels are readily downloadable through the X1's built-in downloader.

 

[πηγή: Mobile-Review]

Link to comment
Share on other sites

ελληνικο expansys 719 ευρω,αγγλικο expansys 785 ευρω,clove 611 ευρω.τεραστια διαφορα....και ολα αξιοπιστα online καταστηματα...
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει έλλειψη στην αγορά οπότε σου προτείνω να περιμένεις λiγo.θα υπάρξουν καλύτερες τιμές όταν αρχίσει να κυκλοφορεί στην αγορά σε μεγαλύτερες ποσότητες
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Η απαντηση που ειχα απο εκπροσωπο της s/e ελλαδος που ηρθε στο καταστημα που εργαζομαι ειναι οτι απο Ιανουαριο θα ειναι διαθεσιμο.
Link to comment
Share on other sites

Ενας φιλος το πηρε απο expansys.Βαζοντας το διπλα διπλα με ενα αλλο sony με την ιδια εταιρια κινητης και τα δυο,διαπιστωσε οτι το ενα ειχε φουλ σημα και το xperia μια γραμμη.Το δοκιμασε και τη δευτερη μερα παλι ταιδια.

Απευθυνθηκε λοιπον στην αντιπροσωπεια στη χωρα μας και του ειπαν οτι ολα τα xperia απο το εξωτερικο δεν εχουν καλο σημα διοτι εχουν μεγαλο sar και κατα καποιο τροπο εγκλωβιζεται το σημα (δεν ξερω πως δεν ειμαι ειδικος).

Δεν ξερω αν ισχυει κατι τετοιο αλλα ημουν ετοιμος κι εγω να το παρω απο κει,και τωρα το ξεχναω προς το παρων μεχρι νεοτερας.

Απλα το αναφερω αν ξερει καποιος αλλος κατι ας μας το πει.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Η απαντηση που ειχα απο εκπροσωπο της s/e ελλαδος που ηρθε στο καταστημα που εργαζομαι ειναι οτι απο Ιανουαριο θα ειναι διαθεσιμο.

 

Μακαρι. Σε ευχαριστουμε για τα νεα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...