Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Η συσκευή κατά τη διάρκεια της πλοήγησης πραγματικά καταπίνει την μπαταρία και αυτό συμβαίνει σε όλες τις συσκευές. Γιαυτό εξάλλου υπάρχει και ο φορτιστής αυτοκινήτου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω το εξης! κατεβασα το igo 8! θελει να βαλω και επιπροσθετους χρτες για να δουλεψει?
Link to comment
Share on other sites

@paparounas12:

Για την κατηγορία του μπορεί να έχει καλή μπαταρία, αλλά για κινητό όχι. Αν έχεις συνηθίσει να φορτίζεις το κινητό σου κάθε 3-5 μέρες, με αυτό θα χρειάζεται κάθε 1-2 μέρες (2 μέρες με το ζόρι μου πάει). Γενικά αν θέλεις συσκευή που τα κάνει όλα και ως έξτρα είναι και κινητό με σχετικά μέτρια φωτογραφική, πάρτο. Αν θέλεις όμως καθαρά κινητό μην το πάρεις.

 

@MaIdeN:

Η κάμερα που λες είναι beta έκδοση της R3A, αλλά μπορείς να την κατεβάσεις από εδώ.

Πληροφορίες εδώ.

 

@ViEL:

Αν αυτό που κατέβασες (ας πούμε από το site της εταιρίας) είναι κάπου 40mb, τότε είναι μόνο το πρόγραμμα και πρέπει να αγοράσεις και τους χάρτες που θέλεις. Αν αυτό που έχεις είναι στα 450mb, τότε έχει και τους χάρτες της ελλάδας και τις πληροφορίες εδάφους 3d από την NASA, και πιθανότατα Text-to-speech.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω το εξης! κατεβασα το igo 8! θελει να βαλω και επιπροσθετους χρτες για να δουλεψει?

 

Εξαρτάται τι και από που το κατέβασες. Φρόντισε να βρεις τους τελευταίους της TeleAtlas. Είναι οι καλύτεροι για το πρόγραμμα μέχρι στιγμής.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

εβαλα την καινουρια εκδοση τις καμερας ... πολυ καλο θενξ τζιμυ εχει auto flash ..αλλα το gps δεν εχει καμια επιλογη να το βγαζο δειχνει το εικονιδιο του δορυφορου πανω στη καμερα οταν το ανοιγω.. και φοβάμαι μηπως με χρεώνει η δεν κανει τπτ?...και αντε και βγάζω φοτος τι γινεται?? δεν βρηκα καμια επιλογη στι φοτο να λεει τπτ με το στιγμα...μηπως δεν λειτουργη επιδει ειναι μπέτα???? το auto flash paizei mia xara ;) kai kati akoma στο wayfinder θα σκάσω δεν μπορώ να βρω τον κοδικω ενεργοποιησης για να ειναι free ...εχω δοκιμάσει ολους τους κωδικους πισω απο την θηκη του cd που εχει...αλλα δεν παιρνει κανεναν....μηπως δεν μας το δινει free h SE >???
Gadgets Is My Life...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάτι ακόμα...έχω βάλει αρκετά προγραμματάκια και έχω βγάλει επίσεις αρκετα...αλλά έχω memory licking...επείδη έκανα προσφατα update to backup file μου...δεν μπορώ να κάνω hard reset και να το χρησιμοποιήσω...υπάρχει κανένα πρόγραμμα που να βρίσκει τα αρχειάκια που δεν χρειάζομαι και να τα διαγράφει γιατι αυτή την στιγμή έχω χάσει γύρω στα 10mb...???
Link to comment
Share on other sites

εβαλα την καινουρια εκδοση τις καμερας ... πολυ καλο θενξ τζιμυ εχει auto flash ..αλλα το gps δεν εχει καμια επιλογη να το βγαζο δειχνει το εικονιδιο του δορυφορου πανω στη καμερα οταν το ανοιγω.. και φοβάμαι μηπως με χρεώνει η δεν κανει τπτ?...και αντε και βγάζω φοτος τι γινεται?? δεν βρηκα καμια επιλογη στι φοτο να λεει τπτ με το στιγμα...μηπως δεν λειτουργη επιδει ειναι μπέτα???? το auto flash paizei mia xara ;) kai kati akoma στο wayfinder θα σκάσω δεν μπορώ να βρω τον κοδικω ενεργοποιησης για να ειναι free ...εχω δοκιμάσει ολους τους κωδικους πισω απο την θηκη του cd που εχει...αλλα δεν παιρνει κανεναν....μηπως δεν μας το δινει free h SE >???

 

Το gps δεν έχει χρέωση, το gprs έχει ;) Αν δεν έχεις κατεβάσει τις τοποθεσίες δορυφόρων gps μπορεί να κάνει και 15 λεπτά να βρει το στίγμα σου. Αν έχεις αυτόματη λήψη δεδομένων a-gps (για το Quick GPS μιλάω) τότε θα μπει στο gprs για να κατεβάσει δεδομένα και να βρει το στίγμα σου σε λιγότερο από 1 λεπτό. Σε εσωτερικούς χώρους δεν μπορεί να δει στίγμα, δηλαδή δεν θα υπάρχουν πληροφορίες geo-tagging όταν βγάζεις φωτογραφίες μέσα στο σπίτι. Η βασική διαφορά που θα δεις σε φωτογραφίες με geo-tagging είναι ότι αν τις ανεβάσεις στο google maps τις πηγαίνει στο σωστό μέρος του χάρτη :confused:

 

Το google maps δε σε χρεώνει επειδή συνδέεται στο gps για να βρει που βρίσκεσαι, αλλά σε χρεώνει επειδή συνδέεται στο gprs για να κατεβάσει την περιοχή του χάρτη όπου βρίσκεσαι. Τα υπόλοιπα προγράμματα gps (destinator, igo, garmin κλπ) έχουν αποθηκευμένους τους χάρτες στην κάρτα sd και δεν σε χρεώνουν για τίποτα.

 

Για το wayfinder κάτι άκουσα για trial και κάτι για 60€. Δεν μπαίνω στον κόπο να το δοκιμάσω, έχω το πολύ καλύτερο iGO.

Link to comment
Share on other sites

Το gps δεν έχει χρέωση, το gprs έχει ;) Αν δεν έχεις κατεβάσει τις τοποθεσίες δορυφόρων gps μπορεί να κάνει και 15 λεπτά να βρει το στίγμα σου. Αν έχεις αυτόματη λήψη δεδομένων a-gps (για το Quick GPS μιλάω) τότε θα μπει στο gprs για να κατεβάσει δεδομένα και να βρει το στίγμα σου σε λιγότερο από 1 λεπτό. Σε εσωτερικούς χώρους δεν μπορεί να δει στίγμα, δηλαδή δεν θα υπάρχουν πληροφορίες geo-tagging όταν βγάζεις φωτογραφίες μέσα στο σπίτι. Η βασική διαφορά που θα δεις σε φωτογραφίες με geo-tagging είναι ότι αν τις ανεβάσεις στο google maps τις πηγαίνει στο σωστό μέρος του χάρτη :confused:

 

Το google maps δε σε χρεώνει επειδή συνδέεται στο gps για να βρει που βρίσκεσαι, αλλά σε χρεώνει επειδή συνδέεται στο gprs για να κατεβάσει την περιοχή του χάρτη όπου βρίσκεσαι. Τα υπόλοιπα προγράμματα gps (destinator, igo, garmin κλπ) έχουν αποθηκευμένους τους χάρτες στην κάρτα sd και δεν σε χρεώνουν για τίποτα.

 

Για το wayfinder κάτι άκουσα για trial και κάτι για 60€. Δεν μπαίνω στον κόπο να το δοκιμάσω, έχω το πολύ καλύτερο iGO.

 

σε ευχαριστω!!!ναι το ξερω οτι δεν χρεώνουνε τα destinator igo klp εχω βαλει το desinator 7 ekei mono to gps paizei και δεν χρεωνεσαι !!!απλα λεω μήπως μπενει στην καμερα με a-gps και χρεώνομε οποτε με ειπες οχι δεν γινεται ετσι αποτι καταλαβα απλα μονο το gps χρησημοποιει δλδ :happy:

Gadgets Is My Life...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδιά κάτι ακόμα...έχω βάλει αρκετά προγραμματάκια και έχω βγάλει επίσεις αρκετα...αλλά έχω memory licking...επείδη έκανα προσφατα update to backup file μου...δεν μπορώ να κάνω hard reset και να το χρησιμοποιήσω...υπάρχει κανένα πρόγραμμα που να βρίσκει τα αρχειάκια που δεν χρειάζομαι και να τα διαγράφει γιατι αυτή την στιγμή έχω χάσει γύρω στα 10mb...???

 

Αυτά που έχεις περάσει στη συσκευή σου οφείλονται για το memory leakage. Δεν υπάρχει κάτι που να σου γλυτώνει 10ΜΒ RAM έτσι απλά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει το συγκεκριμενο software πληκτρολογιο για το xperia??το βρηκα εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=485624 αλλα δε με ενδιαφερει η rom..http://xperiancer.blogspot.com/2009/03/xperia-gets-its-own-soft-keyboard.html
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Eπειδή δεν με ενδιαφέρουν τα ελληνικά, μπορεί να μου πει κάποιος ποια είναι η τελευταία επίσημη αγγλική rom;

Έχω την αγγλική R2AA010. Υπάρχει νεότερη (αν ναι, αξίζει τον κόπο να την περάσω; )

Ευχαριστώ!

 

Edit: Άκυρο, βρήκα τις απαντήσεις μου!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια,μια ερωτηση!!!Γιατι τοσοι πολλοι κατοχοι,και μαλιστα γνωστες του αντικειμενου(windows mobile),πουλανε τα xperia τους????!!!!Τι παιζει???Τοσο απογοητευση????

Κωνσταντινος..

-nokia 8800 special edition-XDA Flame-htc shift-nokia 8910i-htc touch HD-Blackberry Bold-Htc touch Pro 2-Qtek 9000-Nokia N900-BB Bold 9700-Htc Desire-Htc Desire HD-iphone 4 32gb...4s 64GB..Samsung Note 3-4-9-10+..iPhone 7 Plus..iPhone X 256..iPhone XS Max 512..iPhone 11 Pro Max 512

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια,μια ερωτηση!!!Γιατι τοσοι πολλοι κατοχοι,και μαλιστα γνωστες του αντικειμενου(windows mobile),πουλανε τα xperia τους????!!!!Τι παιζει???Τοσο απογοητευση????

μαλλον μιας κ γνωστες τετοιων συσκευων δε μπορουν να κατσουν σε μια κ αλλαζουν συνεχεια.συχνο φαινομενο.μην απορρησεις αν επιστρεψουν στο μελλον.το ιδιο ειχε συμβει κ με diamond κ omnia

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το xperia ειναι το καλλιτερο ppc που ειχα ποτε , το ειχα , πηρα το hd , το πουλησα και ξαναπηρα το xperia , ελα μου ντε ομως που στο τελος με κερδισε το iphone (οχι μονο στο κινητο αλλα και στον υπολογιστη μου) για μενα συγνωμη αλλα δεν θα ξαναπαρω windows αμα δεις τα mac .......

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
υπαρχει το συγκεκριμενο software πληκτρολογιο για το xperia??το βρηκα εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=485624 αλλα δε με ενδιαφερει η rom..http://xperiancer.blogspot.com/2009/03/xperia-gets-its-own-soft-keyboard.html

 

http://rapidshare.com/files/210068347/OEM_SE_XPeria_Keyboard.CAB

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

το xperia ειναι το καλλιτερο ppc που ειχα ποτε , το ειχα , πηρα το hd , το πουλησα και ξαναπηρα το xperia , ελα μου ντε ομως που στο τελος με κερδισε το iphone (οχι μονο στο κινητο αλλα και στον υπολογιστη μου) για μενα συγνωμη αλλα δεν θα ξαναπαρω windows αμα δεις τα mac .......

 

Να σου πω την αλήθεια κι εγώ έχω μπει στη σκέψη να δώσω το xperia και να πάρω iphone αλλά με προβληματίζει κυρίως η έλλειψη offline gps.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, έχω άλλη μια απλή(?) ερώτηση. Όταν μιλάω στο τηλέφωνο σβύνει αμέσως η οθόνη κ αν θέλω να πατήσω κάποιο ψηφίο δεν βλέπω!!. Υπάρχει τρόπος να μην κλείνει η οθόνη κατα την κλήση? Χρησιμοποιώ τον dialer του τηλεφώνου, δεν έχω βάλει αλλον.

 

Αυτο γινεται και με το Xperia Tweak, εχει μια επιλογη που λεει να μη σβηνει η οθονη κατα τη διαρκεια της κλησης.

 

υπαρχει το συγκεκριμενο software πληκτρολογιο για το xperia??το βρηκα εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=485624 αλλα δε με ενδιαφερει η rom..http://xperiancer.blogspot.com/2009/03/xperia-gets-its-own-soft-keyboard.html

 

Ενα παρομοιο ειναι της htc - αν ψαξεις λιγο πιο πισω στο topic καποιος εχει ανεβασει ενα αρχειακι με ολα τα πληκτρολογια της htc.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, έχω άλλη μια απλή(?) ερώτηση. Όταν μιλάω στο τηλέφωνο σβύνει αμέσως η οθόνη κ αν θέλω να πατήσω κάποιο ψηφίο δεν βλέπω!!. Υπάρχει τρόπος να μην κλείνει η οθόνη κατα την κλήση? Χρησιμοποιώ τον dialer του τηλεφώνου, δεν έχω βάλει αλλον.

 

XperiaTweak2 http://www.cliffords.nu/ κατεβασε το ειναι free και επελεξε να μην σβηνει η οθονη κατα την διαρκια της κλησης !!!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Να σου πω την αλήθεια κι εγώ έχω μπει στη σκέψη να δώσω το xperia και να πάρω iphone αλλά με προβληματίζει κυρίως η έλλειψη offline gps.

 

Σ' αυτό δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε!

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει δυνατοτητα φωνητικης κλησεις στο xperia???με κανενα προγραμα ισως..? η έχει ιδη και δεν το πήρα χαμπάρη ?? :o
Gadgets Is My Life...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τα ελληνικά/ευρωπαικά xperia δεν έχουν. Τα αμερικάνικα έχουν εγκατεστημένο το "Microsoft Voice Command". Δυστυχώς δεν είναι δωρεάν.
Link to comment
Share on other sites

Τα ελληνικά/ευρωπαικά xperia δεν έχουν. Τα αμερικάνικα έχουν εγκατεστημένο το "Microsoft Voice Command". Δυστυχώς δεν είναι δωρεάν.

 

Δες στο γνωστό μαγαζάκι υπάρχει και το Microsoft Voice Command και το VITO Voice2Go

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει περίπτωση δλδ να το βρουμε το προγραμμα???αα ρε microsoft γιατι σε μας οχι...ευτυχως υπάρχουνε τα μαγαζάκια....θα ψαξω να δω αν βρω τιποτα!
Gadgets Is My Life...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...