Jump to content

Samsung SGH-D880 Dual SIM


platijet
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε παίδες για βοηθήστε λίγο,είτε με μικρά είτε με κεφαλαία,μόνο 70 χαρακτήρες μπορώ να γράψω...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 791
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Διαθέσιμο στα καταστήματα ΟΤΕshop από 02/07

COSMOTE Βασικό (-ΦΠΑ): 220,00€

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα κι εγώ το D880 για χρήση κυρίως στο εξωτερικό με 2 SIM (ελληνική και ξένη).

 

Αν και εξοικειωμένος εδώ και χρόνια με Nokia, δεν συνάντησα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Θα ήθελα βέβαια να είχε δυνατότητα βιντεοκλήσης (3G) και WiFi για εύκολη σύνδεση στο Inernet, αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε και όλα. Οι υπόλοιπες δυνατότητές του είναι κάτι παραπάνω από ικανοποιητικές και σε πολλά σημεία μάλιστα είναι πιο γρήγορο και αξιόπιστο από το Nokia 6120 Classic που έχω και το οποίο κάθε τρεις και λίγο θέλει restart για να συνέλθει. Γενικώς το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όποιον παιδεύεται με 2 κινητά. Πιστεύω μάλιστα πως σύντομα και οι άλλες εταιρείες θα πρέπει να ακολουθήσουν με παρόμοια dual μοντέλα.

 

Το αγόρασα όταν ήμουν έξω και δυστυχώς δεν έχει ελληνικά. Μετέφερα όλες τις επαφές μου σχετικά εύκολα μέσω bluetooth αλλά το κακό είναι ότι οι επαφές μου είναι με ελληνικούς χαρακτήρες τους οποίους διαβάζει μεν, αλλά δεν μου δίνει τη δυνατότητα της εύρεσης. Δηλαδή για να πάρω κάποιον τηλέφωνο πρέπει να κάνω scroll όλο το phonebook αλφαβητικά μέχρι να τον βρω. Επίσης δεν μπορώ να γράψω SMS στα ελληνικά.

 

Έψαξα στα sites της Samsung αλλά δεν βρίσκω τρόπο να εγκαταστήσω την ελληνική γλώσσα. Μήπως ξέρει κάποιος τίποτα να με βοηθήσει;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Link to comment
Share on other sites

 

Έψαξα στα sites της Samsung αλλά δεν βρίσκω τρόπο να εγκαταστήσω την ελληνική γλώσσα. Μήπως ξέρει κάποιος τίποτα να με βοηθήσει;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Δε ξέρω αν είναι εύκολο και κατά πόσο μπορείς να το κάνεις σπίτι σου. Θέλει ειδικό καλώδιο οπότε θα πρέπει να επισκεφτείς κάποιο service της samsung ;)
Link to comment
Share on other sites

αυτο με το ποσους χαρακτηρες μπορεις να εχεις σε ενα sms ειναι θεμα του κινητου?του παρωχου? και εγω εχω προβλημα με το samsung μου...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τους 70 χαρακτηρες στα sms:

 

Εξαρταται απο την firmware version του τηλεφωνου.ενω η πιο προσφατη εκδοση εχει καποιες βελτιωσεις,δυστυχως εχει εξαφανισει απο το μενου την "υποστιριξη χαρακτηρων" (βρισκεται στις "επιλογες αποστολης" ).

Το προβλημα λυνεται βαζωντας την προηγουμενη εκδοση.φυσικα περιμενουμε καινουρια που θα λυσει αυτο το προβλημα.

 

 

Σχετικα με την χαμηλη ακουστικοτητα του Β.Τ. ¨

 

Παρατηρειται μονο στην γραμμη 2.Μεσα απο τα setings tou engineer menu εχει Β.Τ. adjust ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ 1 ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ,ΓΙ' ΑΥΤΟ ΜΗΝ ΣΚΑΛΙΖΕΤΑΙ ΤΑ SETINGS.Προς το παρων το προβλημα δεν λυνεται,ομως η κατασκευαστρια εταιρια εχει ενημερωθει για το προβλημα και σε service bulettin προς τα επισημα service της εχει ανακοινωσει οτι θα ακολουθησει FW που θα λυσει το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τους 70 χαρακτηρες στα sms:

 

Εξαρταται απο την firmware version του τηλεφωνου.ενω η πιο προσφατη εκδοση εχει καποιες βελτιωσεις,δυστυχως εχει εξαφανισει απο το μενου την "υποστιριξη χαρακτηρων" (βρισκεται στις "επιλογες αποστολης" ).

Το προβλημα λυνεται βαζωντας την προηγουμενη εκδοση.φυσικα περιμενουμε καινουρια που θα λυσει αυτο το προβλημα.

 

 

Σχετικα με την χαμηλη ακουστικοτητα του Β.Τ. ¨

 

Παρατηρειται μονο στην γραμμη 2.Μεσα απο τα setings tou engineer menu εχει Β.Τ. adjust ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ 1 ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ,ΓΙ' ΑΥΤΟ ΜΗΝ ΣΚΑΛΙΖΕΤΑΙ ΤΑ SETINGS.Προς το παρων το προβλημα δεν λυνεται,ομως η κατασκευαστρια εταιρια εχει ενημερωθει για το προβλημα και σε service bulettin προς τα επισημα service της εχει ανακοινωσει οτι θα ακολουθησει FW που θα λυσει το προβλημα.

ωραια γιατι νομιζα οτι μονο σε μενα γινεται

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν θα έρθει στα καταστήματα της Wind και πότε;;

 

Ευχαριστώ

Καλό ταξίδι Αλέξανδρε...
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τους 70 χαρακτηρες στα sms:

 

Εξαρταται απο την firmware version του τηλεφωνου.ενω η πιο προσφατη εκδοση εχει καποιες βελτιωσεις,δυστυχως εχει εξαφανισει απο το μενου την "υποστιριξη χαρακτηρων" (βρισκεται στις "επιλογες αποστολης" ).

Το προβλημα λυνεται βαζωντας την προηγουμενη εκδοση.φυσικα περιμενουμε καινουρια που θα λυσει αυτο το προβλημα.

 

Κάτι λάθος γίνεται εδώ. Με μένα νομίζω ότι το πρόβημα είναι το δίκτυο... άλλαξα συσκευή και πάλι κινέζικα τα στέλνει. Αν βάλω υποστήριξη χαρακτήρων όλα είναι κανονικά.

Το περίεργο όμως είναι ότι από το τηλέφωνό μας όταν στέλνω σε άλλο νούμερο και σε διαφορετική συσκευή δείχνει κανονικά την γραμματοσειρά... :wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τα έχω πει πιο πίσω αλλά να τα ξαναπώ, ίσως βοηθήσει κάποιος που γνωρίζει.

Αν στις ρυθμίσεις/υποστήριξη χαρακτήρων βάλω Αυτόματο ή Unicode που σημαίνει 70 χαρακτήρες τότε όλα τα μηνύματα διαβάζονται κανονικά σε όλα τα δίκτυα και συσκευές.

Εάν όμως βάλω Αλφάβητο GSM, τότε το μήνυμα πάει κινέζικα. Όμως όταν άλλαξα συσκευή (έχω το HTC Kaiser) και έβαλα την ίδια κάρτα μέσα πάλι κινέζικα τα πήραν, άρα έβγαλα το συμπέρασμα ότι φταίει η συγκεκριμένη κάρτα GSM.

Όταν όμως στείλω με το Duo σε άλλο νούμερο στην Ελλάδα που τυγχάνει να είναι σε άλλη συσκευή τότε και τους 160 χαρακτήρες τους παίρνει κανονικά...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΕΦΕΡΑ ΤΟ D880 ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.

ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ.

ΠΗΡΑ ΤΗΝ SAMSUNG HELLAS ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ.

 

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ;

Link to comment
Share on other sites

ΠΗΡΑ ΤΗΝ SAMSUNG HELLAS ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ.

 

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ;

 

Κατι τετοια με κανουν να αισθανομαι οτι εχω καβαλησει το καλαμι :X:X:lol::p , πλακιτσα κανω.

 

διαβασε μερικες σελιδες πριν.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω πει πιο πίσω αλλά να τα ξαναπώ, ίσως βοηθήσει κάποιος που γνωρίζει.

Αν στις ρυθμίσεις/υποστήριξη χαρακτήρων βάλω Αυτόματο ή Unicode που σημαίνει 70 χαρακτήρες τότε όλα τα μηνύματα διαβάζονται κανονικά σε όλα τα δίκτυα και συσκευές.

Εάν όμως βάλω Αλφάβητο GSM, τότε το μήνυμα πάει κινέζικα. Όμως όταν άλλαξα συσκευή (έχω το HTC Kaiser) και έβαλα την ίδια κάρτα μέσα πάλι κινέζικα τα πήραν, άρα έβγαλα το συμπέρασμα ότι φταίει η συγκεκριμένη κάρτα GSM.

Όταν όμως στείλω με το Duo σε άλλο νούμερο στην Ελλάδα που τυγχάνει να είναι σε άλλη συσκευή τότε και τους 160 χαρακτήρες τους παίρνει κανονικά...

 

για δοκιμασε με την ιδια sim σε νοκια κινητο και στην χωρα που εχει το προβλημα.

Μηπως φταιει ο παραληπτης 'η εχεις στειλει σε πολλους???πιστευω πως ετσι θα βγαλουμε τελικα συμπερασματα.

 

Q : Κινεζικα 'η ASCI οπως #$% κλπ ??

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα στο κατάστημα fanc me 290 ευρώ.Ξέρει κανεις να μου πεί αν μπορείς να κάνεις κλήση είτε απο την πρώτη γραμμή είτε απο την δεύτερη με μια επιλογή ενός κουμπιού μόνο ή χρειάζεται τίποτα άλλο?
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα στο κατάστημα fanc me 290 ευρώ.Ξέρει κανεις να μου πεί αν μπορείς να κάνεις κλήση είτε απο την πρώτη γραμμή είτε απο την δεύτερη με μια επιλογή ενός κουμπιού μόνο ή χρειάζεται τίποτα άλλο?

 

μενου---> ρυμισεις --->διαχειριση καρτων---> τσεκαρεις ποια sim θελεις να ειναι πρωτευουσα ... και καλεις χωρις επανεκκινηση .....παρεπιπτοντως το αγορασα πριν απο μια εβδοιομαδα απο το πλαισιο 299 ευρω... κανενα προβλημα με τις καρτες ... μηνυμα με 160 χαρακτηρες με αλφαβητο GSM... πολυ καλος ηχος στο ηχειο και σαν ενταση ηχου κλησης ... αλλα απογοητευτικο στο θεμα της αυτονομιας..... 24 - 30 ωρες με μια μετρια χρηση .....τελικα αυτες οι μετρησεις των εταιρειων με αυτονομιες 300 + ωρες ή τις 4 + ωρες ομιλιας πως γινονται .....τελος παντων ... γενικα ειμαι ευχαριστημενος... αν εξαιρεσω οτι θα πρεπει να παντρευτω και τον φορτιστη απο οτι φαινεται ...

Link to comment
Share on other sites

Όταν σου τηλεφωνούν φαίνεται σε ποια από τις 2 γραμμές σε έχουν πάρει;
Ότι σε σκοτώνει, ΔΕΝ σε κάνει δυνατότερο...:cry:
Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοια με κανουν να αισθανομαι οτι εχω καβαλησει το καλαμι :X:X:lol::p , πλακιτσα κανω.

 

διαβασε μερικες σελιδες πριν.

 

File platijet, mporeis na mou peis poso stixizei to update?

Link to comment
Share on other sites

για δοκιμασε με την ιδια sim σε νοκια κινητο και στην χωρα που εχει το προβλημα.

Μηπως φταιει ο παραληπτης 'η εχεις στειλει σε πολλους???πιστευω πως ετσι θα βγαλουμε τελικα συμπερασματα.

 

Q : Κινεζικα 'η ASCI οπως #$% κλπ ??

 

Έλειπα, σόρρυ για την καθυστέρηση... :rolleyes:

Λοιπόν, στην ίδια χώρα σε άλλη εταιρεία τα δείχνει κανονικά τα μηνύματα, τι διάολο φταίει; και δεν είναι κινέζικα, σύμβολα είναι αλλά κυρίως ερωτηματικά!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έλειπα, σόρρυ για την καθυστέρηση... :rolleyes:

Λοιπόν, στην ίδια χώρα σε άλλη εταιρεία τα δείχνει κανονικά τα μηνύματα, τι διάολο φταίει; και δεν είναι κινέζικα, σύμβολα είναι αλλά κυρίως ερωτηματικά!

 

Ναι αλλα δοκιμασες με τις συσκευες που σου ειπα??

Link to comment
Share on other sites

Με exchange server το εχει συνδεσει κανενας?

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung SGH-D880 Dual SIM

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...