Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά.Μια ερώτηση θέλω να κάνω και όποιος ξέρει με σιγουριά αν θέλει να απαντήσει.Υπάρχει κάποιος τρόπος για να κάνουμε στο Omnia να κάνει εγγραφή και αναπαραγωγή βίντεο στα 30 fps;Να είναι δηλαδή χωρίς αυτά τα κοψήματα καρέ που κάνει εξαρχής το κινητό

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

ενω στην αρχη μου εδειξε οτι μετα απο μετρια χρηση θα παρω 5-6 ημερες μπαταριας,μου φαινετα οτι εκανα λαθος εκτιμηση.

με μετρια χρηση(2-5 τηλ.ημερα,κανα 2-3 φωτο,ρυθμιση καταναλωσης:αυτοματος φωτισμος)κραταει περιπου ενα 3ημερο.

οντως τοσο κραταει τελικα?

να σημειωσω εχω περασμενο το spb mobileshell(εαν εχει σημασια)

μπορω να κανω κατι?

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να αλλάξουμε ολοκληρωτικά το λειτουργικό του όμνια , χωρίς να χάσουμε κάποια λειτουργία (wifi, bt...) ?

 

Ευχαριστώ.

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

ενω στην αρχη μου εδειξε οτι μετα απο μετρια χρηση θα παρω 5-6 ημερες μπαταριας,μου φαινετα οτι εκανα λαθος εκτιμηση.

με μετρια χρηση(2-5 τηλ.ημερα,κανα 2-3 φωτο,ρυθμιση καταναλωσης:αυτοματος φωτισμος)κραταει περιπου ενα 3ημερο.

οντως τοσο κραταει τελικα?

να σημειωσω εχω περασμενο το spb mobileshell(εαν εχει σημασια)

μπορω να κανω κατι?

κοίτα όλα ειναι σχετικά.. σίγουρα αμα μιλάς πολύ κραταει αρκετά λιγοτερο (stand by vs talk time). Εμενα με wind (αλλο σε vode, cote) κρατάει 3-4 μερες και 5 σπάνια με μέτρια χρήση (έχω πακέτο 180 το μήνα εξερχόμενες, 180 εισερχόμενες) οχι wifi, bt και για καλύτερα εχω απενεργοποιήσει το 3G. Αν μιλας λιγο πιο πολύ, μπαίνεις σε μετρό (ψαχνει σήμα), γραφεις sms πολλα (αναμενη οθονη) η ζωή μπαταριας πεφτει αρκετά (2-3 μερες)

Μπορούμε να αλλάξουμε ολοκληρωτικά το λειτουργικό του όμνια , χωρίς να χάσουμε κάποια λειτουργία (wifi, bt...) ?
ας τα ξαναματαπουμε.. Δεν υπαρχει αλλο λειτουργικό, μονο αλλη εκδοση των wm για ομνια και λεγεται ROM όχι αλλο λειτουργικό (τι θες δλδ, android, ή symbian) :lol:

Υπάρχει ΜΗ επίσημη windows mobile 6.5 αντί της επίσημης 6.1 και δεν χανεις τιποτα αλλα ειναι φασαρία και ρισκο η αλλαγή. περισσότερα στο omniacs.net και bytheway.gr

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

κοίτα όλα ειναι σχετικά.. σίγουρα αμα μιλάς πολύ κραταει αρκετά λιγοτερο (stand by vs talk time). Εμενα με wind (αλλο σε vode, cote) κρατάει 3-4 μερες και 5 σπάνια με μέτρια χρήση (έχω πακέτο 180 το μήνα εξερχόμενες, 180 εισερχόμενες) οχι wifi, bt και για καλύτερα εχω απενεργοποιήσει το 3G. Αν μιλας λιγο πιο πολύ, μπαίνεις σε μετρό (ψαχνει σήμα), γραφεις sms πολλα (αναμενη οθονη) η ζωή μπαταριας πεφτει αρκετά (2-3 μερες)

 

...και φορτιζει και ενα 3ωρο εαν το τηλεφωνο ειναι εντελως αδειο...

Edited by dp8
Link to comment
Share on other sites

ενω στην αρχη μου εδειξε οτι μετα απο μετρια χρηση θα παρω 5-6 ημερες μπαταριας,μου φαινετα οτι εκανα λαθος εκτιμηση.

με μετρια χρηση(2-5 τηλ.ημερα,κανα 2-3 φωτο,ρυθμιση καταναλωσης:αυτοματος φωτισμος)κραταει περιπου ενα 3ημερο.

οντως τοσο κραταει τελικα?

να σημειωσω εχω περασμενο το spb mobileshell(εαν εχει σημασια)

μπορω να κανω κατι?

 

το spb shell σίγουρα καταναλώνει περισσοτερο αλλά κι εγώ το θεωρώ

απαραίτητο.Βγάλε τον αυτόματο φωτισμό(εγώ τό'χω στα 3/4),τον αισθητήρα

κίνησης και φυσικά το 3G, και θα δεις μεγάλη διαφορά.

Οι αισθητήρες καταναλώνουν...

Link to comment
Share on other sites

το spb shell σίγουρα καταναλώνει περισσοτερο αλλά κι εγώ το θεωρώ

απαραίτητο.Βγάλε τον αυτόματο φωτισμό(εγώ τό'χω στα 3/4),τον αισθητήρα

κίνησης και φυσικά το 3G, και θα δεις μεγάλη διαφορά.

Οι αισθητήρες καταναλώνουν...

 

ok φιλε-θα το δοκιμασω.

 

thx...;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Θέλω να κάνω την ίδια ερώτηση που έκανα και πιο πρίν και όποιος ξέρει με σιγουριά αν θέλει να απαντήσει.Υπάρχει κάποιος τρόπος για να κάνουμε στο Omnia να κάνει εγγραφή και αναπαραγωγή βίντεο στα 30 fps;Να είναι δηλαδή χωρίς αυτά τα κοψήματα καρέ που κάνει εξαρχής το κινητό

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

το spb shell σίγουρα καταναλώνει περισσοτερο αλλά κι εγώ το θεωρώ

απαραίτητο.Βγάλε τον αυτόματο φωτισμό(εγώ τό'χω στα 3/4),τον αισθητήρα

κίνησης και φυσικά το 3G, και θα δεις μεγάλη διαφορά.

Οι αισθητήρες καταναλώνουν...

 

οσο και χαζη ερωτηση να ακουγεται,δεν μπορω να βρω την απεν/ση του 3g...:O

επισης η ωρα παει πισω καποια λεπτα και δεν ξερω εαν αυτο οφειλεται στο spb shel.

Link to comment
Share on other sites

οσο και χαζη ερωτηση να ακουγεται,δεν μπορω να βρω την απεν/ση του 3g...:O

επισης η ωρα παει πισω καποια λεπτα και δεν ξερω εαν αυτο οφειλεται στο spb shel.

Επειδή βαριεμε να το μεταφραζω

If you want to disable 3G you need to go to - Settings > Phone then scroll across the tabs at the bottom of the screen and select More. Then select Band Selection followed by Get Settings. Here you can alter the frequency band of your phone. It should be set to automatic by default which uses the 3G signal when available. Change to GSM 900/1800 for European users or GSM 850/1900 for US users.

 

Now your battery will last a lot longer

Εμενα μου πάει 5+ μερες

 

Τα λεπτά μαλλον οχι στο SPB. Μηπως βγάζεις μπαταρία (για αλλαγή SIM, κάρτας κτλ) Και την ξαναβαζεις?

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Τα λεπτά μαλλον οχι στο SPB. Μηπως βγάζεις μπαταρία (για αλλαγή SIM, κάρτας κτλ) Και την ξαναβαζεις?

 

τιποτε απο τα 2....

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια βοήθεια. Θέλω να κάνω sip (voip) κλήσεις μέσα από το omnia. Κάτι σαν το Skype, μόνο από άλλη εταιρία (Omnivoice) που διαθέτω και γεωγραφικό νούμερο Ελλάδας. Έχω βάλει το sip configuration tool 2.7 και ενώ συνδέομαι κανονικά με τον λογ/μο μου, δεν μπορώ να ακούσω από το ακουστικό μου τις κλήσεις. Τοπ ωραίο είναι ότι κτυπάει στον άλλο κανονικά σαν 211...... αλλά μολις το σηκώνει το δικό μου κλείνει. Καμμια ιδέα έχετε για να με ξεμπλεξετε;;; Εννοείται ότι εισερχόμενες κλήσεις δεν δέχομαι..
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια βοήθεια. Θέλω να κάνω sip (voip) κλήσεις μέσα από το omnia. Κάτι σαν το Skype, μόνο από άλλη εταιρία (Omnivoice) που διαθέτω και γεωγραφικό νούμερο Ελλάδας. Έχω βάλει το sip configuration tool 2.7 και ενώ συνδέομαι κανονικά με τον λογ/μο μου, δεν μπορώ να ακούσω από το ακουστικό μου τις κλήσεις. Τοπ ωραίο είναι ότι κτυπάει στον άλλο κανονικά σαν 211...... αλλά μολις το σηκώνει το δικό μου κλείνει. Καμμια ιδέα έχετε για να με ξεμπλεξετε;;; Εννοείται ότι εισερχόμενες κλήσεις δεν δέχομαι..

To SIP ειναι ΔΥΝΑΜΙΚΟ πρωτόκολλο και "διαλέγει" UDP/TCP πορτες "τυχαία" καθε φορά (στο voice, γιατί στο signaling ειναι σταθερές νομίζω). Αυτό σημαίνει πως είτε η εταιρία παροχής σου αφινει κανονικό internet (κανονική IP) με ολες τις πορτες ελευθερες ή ότι έχει εξοπλισμό (firewalls, routers) οι οποίοι ειναι VoIP aware.. Αν και δεν ειμαι ειδικό στο SIP, παλιά μας ειχε δημιουργίσει πολλα προβλήματα και με 'κανονικές' dsl/μισθωμένες, ποσο μαλιστα με κινητές συνδεσεις (που κανουν τρελά hide-nat, κτλ κτλ)

 

Πολύ αμφιβάλω στην Ελλαδα να περνάει SIP από δίκτυο κινητής.. :(

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια βοήθεια. Θέλω να κάνω sip (voip) κλήσεις μέσα από το omnia. Κάτι σαν το Skype, μόνο από άλλη εταιρία (Omnivoice) που διαθέτω και γεωγραφικό νούμερο Ελλάδας. Έχω βάλει το sip configuration tool 2.7 και ενώ συνδέομαι κανονικά με τον λογ/μο μου, δεν μπορώ να ακούσω από το ακουστικό μου τις κλήσεις. Τοπ ωραίο είναι ότι κτυπάει στον άλλο κανονικά σαν 211...... αλλά μολις το σηκώνει το δικό μου κλείνει. Καμμια ιδέα έχετε για να με ξεμπλεξετε;;; Εννοείται ότι εισερχόμενες κλήσεις δεν δέχομαι..

 

 

το fring το δοκίμασες?

http://www.fring.com/default.php

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα. Σκέφτομαι να μοντάρω στο GPS μου (Μio) την μπαταρία του Omnia i900 με τα 1440mA. Τα καλώδιακια , οι συνδέσεις κλπ ειναι εύκολη υπόθεση.

Αυτό που χρειάζομαι είναι απλά :

 

Οι διαστάσεις της μπαταρίας :p

 

Παμε ξανά : Υπαρχει σε αυτό το φορούμ κάτοχος του Οmnia i900 , για να μου δώσει τις διαστάσεις της μπαταρίας του?

 

ευχαριστώ:)

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

To SIP ειναι ΔΥΝΑΜΙΚΟ πρωτόκολλο και "διαλέγει" UDP/TCP πορτες "τυχαία" καθε φορά (στο voice, γιατί στο signaling ειναι σταθερές νομίζω). Αυτό σημαίνει πως είτε η εταιρία παροχής σου αφινει κανονικό internet (κανονική IP) με ολες τις πορτες ελευθερες ή ότι έχει εξοπλισμό (firewalls, routers) οι οποίοι ειναι VoIP aware.. Αν και δεν ειμαι ειδικό στο SIP, παλιά μας ειχε δημιουργίσει πολλα προβλήματα και με 'κανονικές' dsl/μισθωμένες, ποσο μαλιστα με κινητές συνδεσεις (που κανουν τρελά hide-nat, κτλ κτλ)

 

Πολύ αμφιβάλω στην Ελλαδα να περνάει SIP από δίκτυο κινητής.. :(

φίλε μου, μέσω router θέλω να κάνω τις κλήσεις και όχι από δίκτυο κινητής. Και έχω το πρόβλημα που ανέφερα.

το fring το δοκίμασες?

http://www.fring.com/default.php

Ναι, αλλά δεν με αφήνει να το ρυθμίσω.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου, μέσω router θέλω να κάνω τις κλήσεις και όχι από δίκτυο κινητής. Και έχω το πρόβλημα που ανέφερα.

 

Ναι, αλλά δεν με αφήνει να το ρυθμίσω.

από pc περνάει στον ιδιο router? Πολλοί providers πλέον δίνουν ψεύτικη ip στοwan του router (hide nat) δλδ και άλλοι εχουν την "πραγματική" IP σου. Και εκει εμφανιζονται παρομια προβλήματα με SIP και γενικά port forwarding..

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί καποιος να μετρήσει τις διαστάσεις της μπαταρίας?

Δεν έχω το συγκεκριμένο κινητό. Απλά , θέλω να αγοράσω την μπαταρία του (1440mA γαρ) και να την μοντάρω σε GPS .

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες.Δεν ξέρω αν είναι το σωστό νήμα για την ερώτηση που έχω οπότε σε κάθε περίπτωση σορυ για το off topic..:O

Γνωρίζει κάποιος τις ρυθμίσεις internet του wind f2g για το omnia(και πως καταχωρούνται)γιατί το 19234 δεν τις στέλνει?

Thanx in advance.

Only a nation that dare not speak its name

Nor can ever shed its pain

Just give me one thing to live or die for..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες.Δεν ξέρω αν είναι το σωστό νήμα για την ερώτηση που έχω οπότε σε κάθε περίπτωση σορυ για το off topic..:O

Γνωρίζει κάποιος τις ρυθμίσεις internet του wind f2g για το omnia(και πως καταχωρούνται)γιατί το 19234 δεν τις στέλνει?

Thanx in advance.

Μπορείς να πάρεις την εξυπηρέτηση πελατών (1260 αν δεν κάνω λάθος) και να ζητήσεις να στις στείλουν :)

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

ας τα ξαναματαπουμε.. Δεν υπαρχει αλλο λειτουργικό, μονο αλλη εκδοση των wm για ομνια και λεγεται ROM όχι αλλο λειτουργικό (τι θες δλδ, android, ή symbian) :lol:

Υπάρχει ΜΗ επίσημη windows mobile 6.5 αντί της επίσημης 6.1 και δεν χανεις τιποτα αλλα ειναι φασαρία και ρισκο η αλλαγή. περισσότερα στο omniacs.net και bytheway.gr

 

Λειτουργικό. Δεν μίλησα τυχαία. Εννοώ να φύγει ολοκληρωτικά το αισχρό wm από το κινητό και να βάλουμε ένα συμβατο και φιλόξενο linux συνεπώς android.

Οχι απλα να το τρεξει, να λειτουργήσει χωρίς καμία απώλεια λειτουργιών (wifi,bt....)

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργικό. Δεν μίλησα τυχαία. Εννοώ να φύγει ολοκληρωτικά το αισχρό wm από το κινητό και να βάλουμε ένα συμβατο και φιλόξενο linux συνεπώς android.

Οχι απλα να το τρεξει, να λειτουργήσει χωρίς καμία απώλεια λειτουργιών (wifi,bt....)

 

δες εδώ

http://www.androidomnia.com/

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες!

 

επειδη βρισκω το συγκεκριμενο κινητο (το 16 gb) με 250 ευρω, ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις!

 

1. αξιζει τα 250?

2. για μπαταρια και αυτονομια, εχω διαβασει τα καλυτερα! ισχυει?

3. SAR χαμηλο να φανταστω οπως τα περισσοτερα samsung?

4. επεξεργασια word, excel κτλ να φανταστω οτι εχει (λογω wm)?? γνκ ειναι ευχρηστο σε αυτο το θεμα?

5. η πλοηγηση στο net, gmail κτλ, εχουν καποιο θεμα? χρειαζονται καποια εφαρμογη? (ρωταω επειδη κυριως ψαχνομαι για android κινητα, αλλα επειδη επεσε στα χερια μου αυτη η προσφορα το σκεφτομαι για το συγκεκριμενο κινητο παρολο που ειναι wm)?

6. αναβαθμισεις στην τωρινη εκδοση των wm, παιζουν?

7. μεταφορα αρχειων bluetooth κανονικα? καποιο συγκεκριμενο προβλημα που εχει το συγκεκριμενο κινητο?

 

συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις, αλλα επειδη δν εχω παρα πολυ χρονο να κοιταξω ολο το τοπικ, αν μπορει καποιος να με βοηθησει!

 

ευχαριστω εκ των προτερων!

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ SONY ΚΑΙ SAMSUNG.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδια,καλός σας βρήκα.

 

εχω δυο μέρες που απέκτησα το ομνια 900 ι και για πρωτο wm κινητο καλό το βρήκα.

ακολούθησα και κάπιοια λίνκ που δωσατε και τα βρηκα πολυ καλά και εγκατεστησα κάποιες εφαρμογες που θα βοηθησουν σίγουρα.

 

θα ήθελα ομως ενα καλο λινκ για να μπορεσω να αλλάξω την εμφανιση του και διάβασα για το spb shell το οποίο ομως δεν μπορεσα να βρω.

 

εαν εχετε κάποιο λίνκ θα το εκτιμουσα.

 

θα τα ξαναπουμε συντομα παιδια καλά να περνάτε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...