Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Eπειδη το κινητο το πηρα μεταχειρησμενο,υπαρχει τροπος να σβησω οτι προφιλ ειχε για ιντερνετ και να φτιαξω μονο της wind plus (τελικα ποσα mb δινει τσαμπα το μηνα,κ πως μπορο να δω ποσα μ μενουν?) και να εχω μονο αυτο μονιμα?

 

Όταν παίρνουμε μεταχειρισμένη συσκευή... το πρώτο πράγμα που κάνουμε είναι hard reset.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το ομνιά μου εχει ΟΛΑ τα προφιλ (WIND, COSMO, VODA). αναλογα την καρτα που βάζω διαλέγει το σωστό
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Εχω τα εξης προβληματα:

Οταν παταω να παιξει Youtube μου λεει

: Δεν είναι δυνατή η σύνδεση με τις τρέχουσες ρυθμίσεις σύνδεσης. για να αλλάξετε τις ρυθμίσεις σύνδεσης επιλέξτε ρυθμίσεις.

 

Οταν βρισκω ξεκλειδωτη συνδεση Wi-fi δεν συνδεεται και λεει :

Δεν είναι δυνατή η σύνδεση στο δίκτυο. Ελέγξτε τις ρυθμίσεις του δικτύου και της υπηρεσίας παροχής σας και δοκιμάστε ξανά

 

Στο msn messenger οταν φτανει στο τελευταιο βημα που λεει 'ελενχος συνδεσης στο ιντερνετ'βγαζει απετυχε και λεει 'παρουσιαστηκε ενα προβλημα κατα την εισοδο σας στο μεσεντζερ.ενδεχεται να οφειλεται στην υπηρεσια ή μπορει να μην υπαρχει καλη ληψη στο σημειο που βρισκεσται.παρακαλω δοκιμαστε αργοτερα.'

Ενω μπορω να μπω ιντερνετ μεσω gprs.

Επισης εχει μαζι το garmin mobile xt.

Μεχρι να βρω αλλο,πως το κανω να δουλεψει?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Προφανώς έχει να κάνει με τη σύνδεση σου στο internet. Κάτι εκεί δεν πάει καλά. Το πρόγραμμα πλοήγησης που αναφέρεις δεν έχει σχέση. Υπάρχει κάποια άλλη εκτός των εφαρμογών που αναφέρεις με την οποία συνδέεσαι στο internet;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

To ξερω για το garmin,απλα ρωταω αν χρειαζετε να κανω καποια ρυθμισει,να πατησω τπτ ή απλα χρειαζεται να παω σε ανοιχτο χωρο και να περιμενω μεχρι να κλειδωσει στο δορυφορο?

Μαλλον φταει οτι εβαλα εγω τις ρυθμισεις για το ιντερνετ.οταν παω σπιτι θα τις κανω ποστ για να δειτε αν εκανα κατι λαθος. Παντως στο Ιντερνετ συνδεομαι κανονικα με explorer,opera & opera mini.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Εάν το πρόγραμμα πλοήγησης είναι κανονικά εγκατεστημένο στη συσκευή σου απλά το τρέχεις. Για να κλειδώσει δορυφόρους όπως σωστά είπες πρέπει να είσαι σε ανοιχτό ουρανό.

 

Όσον αφορά το internet, με έχεις μπερδέψει λίγο. Συνδέεσαι ή όχι; Και μιλάμε πάντα για GPRS, σωστά;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Στο wifi αντιμετωπιζω το προβλημα που γραψα.

Με gprs συνδεομε κανονικα με το internet explorer και τα οpera.

Αλλα στα αλλα προγραμματα αντιμετωπιζω τα προβληματα που εγραψα.

(Οι ρυθμισεις που ακολουθησα,αν παιζου ρολο ειναι

wind plus

Wind Plus

Έναρξη (Start) ->

Ρυθμίσεις (Settings) ->

καρτέλα Συνδέσεις (Connections tab) ->

Συνδέσεις (Connections) ->

καρτέλα Για προχωρημένους (Advanced tab) ->Επιλογή δικτύου (Select Networks) -> Νέο

(New) ->

καρτέλα Γενικά (General tab) ->

Όνομα: Wind Plus ->

καρτέλα Modem (Modem tab) ->

Νέο (New) ->

Όνομα: Wind Plus

Επιλέξτε modem (Select a modem): Γραμμή Κιν. Τηλ (GPRS) (Cellular Line (GRPS, 3G)) ->

Επόμενο (Next) ->

Όνομα σημείου πρόσβασης (Access Point Name): gwap.b-online.gr ->

Επόμενο (Next) ->

Όνομα χρήστη (username): wap ->

Κωδικός (password): wap ->

Τομέας (Domain): αφήστε το κενό ->

Τέλος (Finish) ->

καρτέλα Ρυθμίσεις proxy (Proxy Settings tab) ->

Τσεκάρετε το Αυτό το δίκτυο συνδέεται στο Iιαδίκτυο (This network connects to the

Internet) ->

Τσεκάρετε Aυτό το δίκτυο χρησιμοποιεί proxy server για να συνδεθεί στο Iιαδίκτυο (This

network uses a proxy server to connect to the Internet) ->

Διακομιστής proxy (Proxy server): 192.168.200.10 ->

Για προχωρημένους (Advanced) ->

HTTP: Διακομιστής (server): 192.168.200.10, Θύρα (Port): 9401 ->

WAP: Διακομιστής (server): 192.168.200.10, Θύρα (Port): 9401 ->

Ασφαλές WAP (Secure WAP): Διακομιστής (server): 192.168.200.10, Θύρα (Port): 9401 ->

Socks: Διακομιστής (server):192.168.200.10, Θύρα (Port):1080 ->

OK (τρεις φορές μέχρι να βγείτε και πάλι στις συνδέσεις) ->

Πρέπει τώρα στην πρώτη καρτέλα (Tasks) να λέει Wind Plus ->

Κλείνετε ολα και κανετε soft reset)

Edited by Riddick
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Εάν μπαίνεις με GPRS μέσω opera κανονικά, δεν χρειάζεται να κοιτάς τις ρυθμίσεις, είναι σωστές.

 

Τώρα όσον αφορά το wifi, πιο πολύ μου φαίνεται για πρόβλημα του δικτύου σου. Με άλλες συσκευές μπαίνεις κανονικά;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απτην ασυρματη συνδεση του μοντεμ με το pc δν εχω δοκιμασει τπτ αλλο.

Για το youtube και το msn τι μπορει να φταει τοτε?

 

είσαι σε 3G δίκτυο όταν τρέχεις το youtube?δεν τρέχει σε απλό gprs,

και φυσικά τα mb που θα κατέβουν είναι πολλά και "ακριβά".

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος video converter (για pc) ωστε οτι βιντεο εχω στο pc να τα μετατρεπει κατευθειαν για omnia?

 

Πως μπορω να παρω ενα αρχειο που μου εχουν κανει attached στο mail μου?απο IE,Opera,Skyfire, δοκιμασα και δν καταφερα κατι.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Δεν γράφουμε συνεχόμενα μηνύματα. Κάνε χρήση της "Τροποποίησης" ή της "Πολλαπλής Παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος video converter (για pc) ωστε οτι βιντεο εχω στο pc να τα μετατρεπει κατευθειαν για omnia?

 

Kingconvert for Samsung Omnia i900 4.0.0

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Υπαρχει καποιος video converter (για pc) ωστε οτι βιντεο εχω στο pc να τα μετατρεπει κατευθειαν για omnia?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=264466

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ολα αυτα τα προγραμματα τα θελει κ η συσκευη στην ελληνικη εκδοση;;;

 

ρε φιλε καλα οσα λες αλλα εγω μονο το οπερα 10 εχω βαλει και το skype και η μνημη ειναι φουλ δεν περνει αλλα τι κανουμε?:X

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε καλα οσα λες αλλα εγω μονο το οπερα 10 εχω βαλει και το skype και η μνημη ειναι φουλ δεν περνει αλλα τι κανουμε?:X

 

Μην κάνεις τις εγκαταστάσεις Στη Συσκευή αλλά στο Η αποθ. μου γι' αυτό δεν έχεις χώρο

Sagem RC922 - Nokia 3330 - Siemens S25 - Nokia 6610 - Siemens SX1 - BenQ Siemens EF81 - Siemens SXG75 - Samsung Omnia I - ZTE V970 - Sony Xperia X10 - Vodafone 527 - Meizu M2 - Samsung Pocket Neo - Xiaomi Redmi Note 4 Global - Xiaomi MI Note 10 lite

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα από dp8

δεν μπορω να "δω" τα αρχεια ηχου και εικονας που εχω στην εξωτερικη καρτα μεσω

"αλμπουμ πολυμεσων" οποτε δεν μπορω να βαλω και καποιο mp3 ως ηχο κλησης που θελω.

τα μετεφερα και στην "αποθηκη μου" αλλα παλι δεν τα βλεπω.

η στανταρ διαδρομη που εχει ειναι η αποθ.μου\DCIM\SSCAM

τι πρεπει να κανω?

επισης εχουμε επιλογη προφιλ?

η ενταση κουδουνισματος ελεγχεται μονο απο το πλαι?δεν ρυθμιζεται στανταρ απο μεσα?

μπορω να εχω μια βοηθεια εδω,γιατι δεν εχω καταλαβει τι πρεπει να κανω?

 

ευχαριστω

 

 

Φίλε db8 θα πας στην αποθήκη σου μέσω Resco Explorer και θα δημιουργήσεις έναν φάκελο που θα τον ονομάσεις My Documents κι εκεί θα βάλεις τους ήχους κλήσης σου και βουαλά...

Αυτό για τις εικόνες που λες δεν μου έχει συμβεί αλλά βάλ' τα στον ίδιο φάκελο και άλλαξε την διαδρομή.

Προφίλ, σαν τα Nokia, δεν υπάρχει. Η ένταση ρυθμίζετε και ηχείο που έχεις στην δίπλα από το σήμα της κεραίας. Σου ανοίγει ένα μενού με την ένταση και από κάτω σου έχει επιλογές όπως δόνηση, αθόρυβο... Στο εσωτερικό μενού μπορείς μόνο από εκεί που αλλάζεις τους ήχους να ρυθμίσεις την ένταση του ήχου κλήσης.

Ελπίζω να βοήθησα

 

Φίλε Riddick για πιο λόγο να κάνεις μετατροπή στα Video? Αφού το omnia τα παίζει όπως είναι...

 

kwstas_ofi φυσικά και τα περισσότερα χρειάζονται και στην ελληνική έκδοση. Τα βάζεις όλα και κρατάς μόνο αυτά που θα βολέψουν εσένα..

Edited by sisx1

Sagem RC922 - Nokia 3330 - Siemens S25 - Nokia 6610 - Siemens SX1 - BenQ Siemens EF81 - Siemens SXG75 - Samsung Omnia I - ZTE V970 - Sony Xperia X10 - Vodafone 527 - Meizu M2 - Samsung Pocket Neo - Xiaomi Redmi Note 4 Global - Xiaomi MI Note 10 lite

Link to comment
Share on other sites

 

Φίλε db8 θα πας στην αποθήκη σου μέσω Resco Explorer και θα δημιουργήσεις έναν φάκελο που θα τον ονομάσεις My Documents κι εκεί θα βάλεις τους ήχους κλήσης σου και βουαλά...

Αυτό για τις εικόνες που λες δεν μου έχει συμβεί αλλά βάλ' τα στον ίδιο φάκελο και άλλαξε την διαδρομή.

Προφίλ, σαν τα Nokia, δεν υπάρχει. Η ένταση ρυθμίζετε και ηχείο που έχεις στην δίπλα από το σήμα της κεραίας. Σου ανοίγει ένα μενού με την ένταση και από κάτω σου έχει επιλογές όπως δόνηση, αθόρυβο... Στο εσωτερικό μενού μπορείς μόνο από εκεί που αλλάζεις τους ήχους να ρυθμίσεις την ένταση του ήχου κλήσης.

Ελπίζω να βοήθησα

 

Φίλε Riddick για πιο λόγο να κάνεις μετατροπή στα Video? Αφού το omnia τα παίζει όπως είναι...

 

kwstas_ofi φυσικά και τα περισσότερα χρειάζονται και στην ελληνική έκδοση. Τα βάζεις όλα και κρατάς μόνο αυτά που θα βολέψουν εσένα..

 

φιλε μου καταρχην σ`ευχαριστω πολυ.

 

δεν θελω καθε φορα που κατα λαθος πιεζω το πλαινο κουμπι +/- να πεφτει ή να ανεβαινει η ενταση του ηχου κλησης.μπορει αυτο να κλειδωσει καπως μεσα απο το μενου.μπορεις να μου πεις την διαδρομη για την αυξ/ση της εντασης μεσα απο απο το μενου γιατι εγω δεν βλεπω αυτην την επιλογη?

Edited by dp8
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καταρχην σ`ευχαριστω πολυ.

 

δεν θελω καθε φορα που κατα λαθος πιεζω το πλαινο κουμπι +/- να πεφτει ή να ανεβαινει η ενταση του ηχου κλησης.μπορει αυτο να κλειδωσει καπως μεσα απο το μενου.μπορεις να μου πεις την διαδρομη για την αυξ/ση της εντασης μεσα απο απο το μενου γιατι εγω δεν βλεπω αυτην την επιλογη?

 

Για τα κουμπιά που θες υπάρχει το Button Mapper που μπορείς να το βρεις εδώ

http://vitotechnology.com/en/products/buttonmapper.html

για να αλλάξεις τα πλήκτρα σου. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να αλλάξεις και τα πλαινά αλλά λέει και για τα Hard Keys οπότε μπορείς, δεν το έχω δοκιμάσει. Αν σου κάνει "νούμερα" το link κάνε μια αναζήτηση στο Google θα σου βγάλει αρκετά

 

Αν εννοείς για τον ήχο του ακουστικό δεν γίνεται να το ανεβάσεις από το μενού.

Για τον ήχο πας Ρυθμίσεις-Τηλέφωνο-Καρτέλα Τηλέφωνο από εδώ ρυθμίζεις ήχο κλήσης και ένταση πλήκτρων

Για ρύθμιση της έντασης του ήχου κλήσης γίνεται μόνο μέσω του εικονιδίου που βρίσκεται αριστερά από την μπαταρία (δικό μου λάθος που σου είπα ότι κάνεις αύξηση από το μενού)

Edited by sisx1

Sagem RC922 - Nokia 3330 - Siemens S25 - Nokia 6610 - Siemens SX1 - BenQ Siemens EF81 - Siemens SXG75 - Samsung Omnia I - ZTE V970 - Sony Xperia X10 - Vodafone 527 - Meizu M2 - Samsung Pocket Neo - Xiaomi Redmi Note 4 Global - Xiaomi MI Note 10 lite

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα πρόβλημα με το destinator στο omnia, ξαφνικά σταμάτησε να δουλεύει όταν έχω μέσα την sim και πρέπει να τη βγάζω κάθε φορά που θέλω να το χρησιμοποιήσω σαν gps. Kάθε βοήθεια δεκτή thank u!!!!!

Poco: X3 NFC

HTC: P3300, Sensation, u ultra

Sony Ericsson: T20,T28s,T68i,K750,W580i

Nokia: 5110, 6510, 6610, 3650

Samsung:A100, D500,Omnia,Corby

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι λίγο κουφό, απο όσο ξέρω ισχύει το ακριβώς αντίθετο.

Μήπως είναι παλία η σιμ σου?

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Είναι αλλά εδώ και ενάμιση χρόνο δεν είχα πρόβλημα δεν πιστεύω να είναι απο αυτό

Poco: X3 NFC

HTC: P3300, Sensation, u ultra

Sony Ericsson: T20,T28s,T68i,K750,W580i

Nokia: 5110, 6510, 6610, 3650

Samsung:A100, D500,Omnia,Corby

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω τη παρεα! Θα ηθελα να μου πει καποιος κανενα καλο προγραμματι που να μου ανοιγει τα βιντεο απο youtube, μεσω του facebook και γενικα :)
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω τη παρεα! Θα ηθελα να μου πει καποιος κανενα καλο προγραμματι που να μου ανοιγει τα βιντεο απο youtube, μεσω του facebook και γενικα :)

 

Φίλε μου δεν ξέρω αν μπορείς να βρεις ένα τέτοιο πρόγραμμα, για μέσω facebook αναφέρομαι.

Τώρα αν θες γενικά να βλέπεις video από youtube μπορείς να κατεβάσεις τον YouTube player Official. Είναι shareware αλλά μπορείς να το googlάρεις

Sagem RC922 - Nokia 3330 - Siemens S25 - Nokia 6610 - Siemens SX1 - BenQ Siemens EF81 - Siemens SXG75 - Samsung Omnia I - ZTE V970 - Sony Xperia X10 - Vodafone 527 - Meizu M2 - Samsung Pocket Neo - Xiaomi Redmi Note 4 Global - Xiaomi MI Note 10 lite

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα πρόβλημα με το destinator στο omnia, ξαφνικά σταμάτησε να δουλεύει όταν έχω μέσα την sim και πρέπει να τη βγάζω κάθε φορά που θέλω να το χρησιμοποιήσω σαν gps. Kάθε βοήθεια δεκτή thank u!!!!!

Ειναι η τυχερή σου μερα..

 

Πολύ γνωστό προβλημα το έπαθε πολυς κοσμος πρόσφατα.. και εγώ και τρελάθηκα, τρομαξα να το βρω τι φταίει!!

Πηρες MMS ή περιεργο SMS και ετσι κολισε λογω bug ενός αρχείου που έχει μεσα SMSModule.dll (δείνει δυνατοτητα να στελνεις σε sms το στιγμα σου).

 

Πως φτιαχνει.. ή σβύνεις μηνυματα ή πολύ απλά πας στον κατάλογο και σβίνεις το αρχείο SMSModule.dll μεσα στο destinator εκει που είναι και το destinator.exe. Δεν το βλέπεις; φυσιολογικό αφου ειναι "κρυφο" το ατιμο..

Αν εχεις rescofile explorer το οριζεις (options) να βλέπει κρυφα αρχεία αλλα ΚΑΙ να εμφανιζει τα συστήματος DLL κτλ. ΜΕτά το διαγράφεις. Αν νομιζεις ότι το θέλεις (γιατί) απλά αλλαξε του το όνομα σε .bak κτλ (νομιζω και ο απλός file explorer εχει ενα option show all files, αλλιως την sd στο PC και κανεις το ίδιο)

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

πουλαω ομνια κινητο 16αρα μνημη ενα χρονο εγγυηση υπαρχει και η αποδειξη αγορας σε παρα πολυ καλη κατασταση τηλ 6983510031 ηρακλειο κρητης...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...