Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να αλλάζεις γρήγορα τη γλώσσα γραφής, μπορείς (π.χ. όταν γράφεις μήνυμα) να πατάς λίγο παραπάνω το text. Αλλάζει με μια κίνηση.

 

@athanaso77:

Παρατήρησα ότι όταν κάνω συγχρονισμό, χάνονται κάποια πεδία από τις επαφές μου. Τι μπορώ να κάνω, έψαχνα να βρω το λογαριασμό ενός συνεργάτη για να του καταθέσω χρήματα... Ευτυχώς είχα το C905 μαζί μου που το είχε...

Μόνο με το OMNIA το παρατήρησα αυτό (Ούτε καν με το Iphone).

Μήπως φταίει κάτι και μπορώ να το διορθώσω εύκολα, ή να καθήσω να αλλάξω όλες τις επαφές μου;

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

οκ λοιπον! sorry! με ελληνικα!

 

πηρα το omnia 1 πριν λιγο καιρο, αλλα ακομα δεν το χρισημοποιω γιατι θελω να το σεταρω πρωτα!

 

το πρβλημα ειναι οτι δεν εχω το χρονο να διαβασω πανω απο 800 σελιδες στο forum και ετσι ρωταω εαν εχει καποιος καποιον φακελο με προγραμματακια για win moblie ή ακομα καλυτερα για το omnia!

 

ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που εχω βαλει το gps test ποσος ειναι ο χρονος για να κλειδωσει δορυφορους?εξιπακουεται οτι θα βρισκομαι σε ανοικτο και καθαρο ουρανο..

visit my photostream

Vaggelis Skoulaxenos

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
οκ λοιπον! sorry! με ελληνικα!

 

πηρα το omnia 1 πριν λιγο καιρο, αλλα ακομα δεν το χρισημοποιω γιατι θελω να το σεταρω πρωτα!

 

το πρβλημα ειναι οτι δεν εχω το χρονο να διαβασω πανω απο 800 σελιδες στο forum και ετσι ρωταω εαν εχει καποιος καποιον φακελο με προγραμματακια για win moblie ή ακομα καλυτερα για το omnia!

 

ευχαριστώ και πάλι!

 

Μπορείς να ξεκινήσεις από το Windows Mobile Software.

 

Απο τη στιγμη που εχω βαλει το gps test ποσος ειναι ο χρονος για να κλειδωσει δορυφορους?εξιπακουεται οτι θα βρισκομαι σε ανοικτο και καθαρο ουρανο..

 

Την πρώτη φορά θα χρειαστεί λίγο χρόνο παραπάνω.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Μόλις έγινα κι εγώ ένας (πανευτυχής;;; ) κάτοχος της συσκευής και είμαι ιδιαίτερα χαρούμενος :) με μια γρήγορη ματιά όμως θα έλεγα πως λείπουν πραγματάκια (σε σχέση με ένα HTC Cruise 09 που έπεσε στα χέρια μου πριν λίγες ημέρε). Πχ, αδιανόητο να μην φαίνεται κάπου στην αρχική οθόνη εάν είναι ανοιχτό το BT...

Σαν νέος λοιπόν, και στα wm κινητά αλλά και στο topic θα ζητούσα την κατανόησή σας για ερωτήσεις μου - αστείες , εντάξει; :)

Ας ξεκινήσω να σας κουράζω, τότες:

1) Ψάχνω έναν καλό media player για mp3 και γιατί όχι κάνα divx

2) διάβασα κάτι για ROM 6.5. Να φανταστώ αναφέρεστε στα wm? Υπάρχει μια ROM για όλες τις κινητές συσκευές (όπως πχ. τα WinXP που 'κάθονται' σε όλα τα pc) ή κάθε ROM αφορά μια μόνο συσκευή;

3) πρέπει να κάνετε φοβερή δουλειά στο topic. Γενικά για το myphone το ξέρω χρόνια και είμαι σίγουρος, καιρός να διευρείνω τις γνώσεις μου και στο wm κομμάτι του :)

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

 

1.Core Player,TCPMP(free) για βίντεο κυρίως και Nitrogen(free) αν θες αποκλειστικά μουσική!

2.Καλύτερα βάλε μια μαγειρεμένη 6.1 και όχι 6.5.Η rom είναι για κάθε συσκευή!Για να σε βοηθήσω ένας από τους καλύτερους συνδυασμούς είναι ROM:"η καλύτερη ελληνική 133ΜΒ" στο omniacs.net και για ράδιο βάλε το καμουφλαρισμένο(για την εγγύηση) PUJA1 στο bytheway.gr.όμως να ξέρεις ότι σε αυτά τα 2 site θα βρεις και άλλες ρομ και ράδιο και όχι μόνο!

3.Για keyboard βαλε fingerkeyboard ή rescokeyboard ή spb keyboard

4.Επίσης ψάξε να βρεις SPB Mobile Shell 3.5.3 που θα γίνει πολύ πιο εύχρηστο το κινητό!

5.Σε αυτά τα 2 site που ανέφερα πιο πάνω θα βρεις τα πάντα.

Edited by runner

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει.

 

Έχω το i900 με μια ρομ 6.5 windows. Σήμερα αγόρασα κ εγώ την προσφορά της Wind F2G για να έχω Internet. Την ενεργοποίησα την κάρτα αλλά τίποτα! Δεν δουλεύει. Συνδέεται στο Wind Internet (gint.b-online.gr) άλλα ούτε με IE ούτε με Opera ανοίγει τίποτα.. Μένει συνδεδεμένο αλλά δεν ανοίγει καμία σελίδα... Τι μπορεί να συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!οταν παταω στις ρυθμισεις το windows update αυτο κανει την αναζητηση αλλα βγαζει σφαλμα..τι φταιει?εχω ανοικτο το wifi και κλειστο το gprs απο το nodata.

visit my photostream

Vaggelis Skoulaxenos

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποιο update να σου κάνει εκεί, θα έλεγα μην ασχολείσαι με αυτό.

 

Υπαρχει γενικα καποιο update που πρεπει να κανω στη συσκευη απο το ιντερνετ?επισημο παντα.το αγορασα το κινητο την περασμενη εβδομαδα.ακομα, εχει βαλει κανεις μια ρομ που εχει κυκλοφωρησει και περναει τα win6.5?ειναι επιφοβο?το προτεινετε??

Edited by vagosnet

visit my photostream

Vaggelis Skoulaxenos

Link to comment
Share on other sites

τα ειπαμε, τα ξαναείπαμε, αλλα λιγα ποστ πιο πανω κανείς δεν διαβάζει :(

ΔΕΝ υπάρχει επίσημη 6.5 υπάρχει μονο 6.1. ΝΑΙ υπάρχει ΑΝΕΠΊΣΗΜΗ 6.5 και Ελληνική και με ένα κάρο software αν θες.. Δες σε αυτό το forum πως με πια προγράμματα γινεται η αναβαθιση. Να ΜΙΑ από τις 6.5 που κυκλόφορούν

Εννοείτε θα εισαι μετά εκτός εγγύησης έτσι τουλάχιστον ακούω..

 

Γιατί θες να το κάνεις 6.5; εγώ θα σου έλεγα απλά βάλε μονο το SPB (κέλυφος 3ου κατασκευαστή ειναι αυτό) που το μεταμορφώνει σε πολύ πιο χρηστικό τηλέφωνο.

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εννοείτε θα εισαι μετά εκτός εγγύησης έτσι τουλάχιστον ακούω..

 

Με οποιαδήποτε rom εκτός official είσαι εκτός εγγύησης και από τη στιγμή που δεν έχουμε τα 6.5 επίσημα...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

τα ειπαμε, τα ξαναείπαμε, αλλα λιγα ποστ πιο πανω κανείς δεν διαβάζει :(

ΔΕΝ υπάρχει επίσημη 6.5 υπάρχει μονο 6.1. ΝΑΙ υπάρχει ΑΝΕΠΊΣΗΜΗ 6.5 και Ελληνική και με ένα κάρο software αν θες.. Δες σε αυτό το forum πως με πια προγράμματα γινεται η αναβαθιση. Να ΜΙΑ από τις 6.5 που κυκλόφορούν

Εννοείτε θα εισαι μετά εκτός εγγύησης έτσι τουλάχιστον ακούω..

 

Γιατί θες να το κάνεις 6.5; εγώ θα σου έλεγα απλά βάλε μονο το SPB (κέλυφος 3ου κατασκευαστή ειναι αυτό) που το μεταμορφώνει σε πολύ πιο χρηστικό τηλέφωνο.

 

Το SPB αν το βαλω, παλι χανω την εγγυηση?

visit my photostream

Vaggelis Skoulaxenos

Link to comment
Share on other sites

Με οποιαδήποτε rom εκτός official είσαι εκτός εγγύησης και από τη στιγμή που δεν έχουμε τα 6.5 επίσημα...

 

athanaso77 αξιζει να βαλω ρομ με 6.5?τι λες?

visit my photostream

Vaggelis Skoulaxenos

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εάν είσαι ευχαριστημένος όπως είσαι και δεν έχεις προβλήματα, συνιστώ να μείνεις όπως είσαι με την official rom μιας και οι cooked roms παρουσιάζουν διάφορα μικρά ή μεγάλα προβλήματα. Επιπρόσθετα, τα 6.5 είναι πιο 'βαριά' σαν λειτουργικό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το SPB αν το βαλω, παλι χανω την εγγυηση?

Οχι βέβαια το SPB ειναι απλό software όχι ROM.. Για αυτό πήρες WM για να βαζεις λογισμικά, δεν μπορει κανεις να σου πεί κατι. Ειναι σαν να σου έλεγαν τα windows θα τα αφισεις οπως είναι για να έχει εγγυηση το laptop.

Επιπρόσθετα, τα 6.5 είναι πιο 'βαριά' σαν λειτουργικό.

αληθεια ισχύει αυτό;;

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
αληθεια ισχύει αυτό;;

 

Σε γενικές γραμμές ναι. Τώρα εάν μιλάμε για cooked rom, εξαρτάται από το κατά πόσο την έχει "ελαφρύνει" ο εκάστοτε μάγειρας αλλά και κατά πόσο έχει γίνει σωστή δουλειά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι σε αναζήτηση κινητού και έχω μπερδευτεί πολύ με τόσα μοντέλα που κυκλοφορούν, το ΟΜΝΙΑ αξίζει ακόμα?

Σε σχέση με το HD2 τί λιγότερο κάνει?

Το θέλω κυρίως για internet.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα προσφατα πηρα το ομνια και το παι δευω ακομα και εχω μερικες αποριες !

1|λογω και το οτι δεν βλεπω και πολυ καλα γινεται τα εικονιδια και τα γραμματα να γινουν πιο μεγαλα ?:cool:

2 :εβαλα καποιους ηχους απο το παλιο μου κινητο μεσα και μερικους απο αυτους δεν με τους βλεπει ? τα εστειλα με το ΒΤ θελουν να πανε καπου συγκεγριμενα ?

3|το κινητο ειναι κλειδωμενο οταν ερχεται κλησει και μιλησω μετα το περας της συνομιλιας γιατι πρεπει να το ξανα κλειδωσω ?

οκ παιδια αυτα σαν αρχη ακομα ειμαι στην αρχη και οπως λενε καθε αρχη και δυσκολη καθε απαντηση σας θα ειναι δεκτη ευχαριστω τα λεμε !!!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Επειδή είμαι σε αναζήτηση κινητού και έχω μπερδευτεί πολύ με τόσα μοντέλα που κυκλοφορούν, το ΟΜΝΙΑ αξίζει ακόμα?

Σε σχέση με το HD2 τί λιγότερο κάνει?

Το θέλω κυρίως για internet.

 

Για τέτοιες συζητήσεις απευθυνόμαστε στους Διαξιφισμούς.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

εστω οτι περναω μια cooked rom με windows 6.5 τοτε μετα αν θελω μπορω να κανω hard reset και να επιστρεψω εκει που ημουν?δεν μπορω με αλλα λογια να επιστρεψω επίσημα σε windows 6.1και να μην τρεχει τιποτα με την εγγυηση?

visit my photostream

Vaggelis Skoulaxenos

Link to comment
Share on other sites

εστω οτι περναω μια cooked rom με windows 6.5 τοτε μετα αν θελω μπορω να κανω hard reset και να επιστρεψω εκει που ημουν?δεν μπορω με αλλα λογια να επιστρεψω επίσημα σε windows 6.1και να μην τρεχει τιποτα με την εγγυηση?

Υπάρχουν στα ιδια forum και οι "κανονικές" rom να τις ξαναπεράσεις αμα θέλεις.. ;) Το θέμα είναι αν η βλάβη που έχεις σου επιτρέπει να τις ξαναπεράσεις.. Τι κάνεις αν δεν ανοίγει πχ το κινητό??:confused:

 

Το hard reset δεν αφαιρεί rom, αν είχες την 6.5 θα σε γυρίσει σε αυτήν. Μονο τα προγράμματα που έχουν εγκατασταθεί θα χαθούν..

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
εστω οτι περναω μια cooked rom με windows 6.5 τοτε μετα αν θελω μπορω να κανω hard reset και να επιστρεψω εκει που ημουν?δεν μπορω με αλλα λογια να επιστρεψω επίσημα σε windows 6.1και να μην τρεχει τιποτα με την εγγυηση?

 

Όπως ειπώθηκε το hard reset δεν αλλάζει τη rom. Απλά επαναφέρει τη συσκευή στην κατάσταση όταν έχεις πρωτοπεράσει τη rom.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που έπεσε η τιμή στα 330 ευρώ αξίζει η να περιμενω κανα χρόνο να πέσει το ΙΙ. 500 ευρώ δε δίνω για κινητό...

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...