Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ cps424 για το μήνυμά σου και για τις ευχές σου. Να σου πω την αλήθεια μου έφτιαξες την ημέρα... έμαθα και κάποια πραγματάκια για τα HTC... very good cps424!!!

 

 

Και για να σε ενθαρρύνω λίγο ακόμη,σημείωσε τα κάτωθι,που αφορούν και τους απλούς σχετικά χρήστες,αλλά με συγκεκριμένες απαιτήσεις και ευκολίες από τη συσκευή τους (όπου και εγώ ανήκω):

 

 

1.Το Ομνια από τη στιγμή που το έφερα <<στα μέτρα μου>> (με τη βοήθεια των έμπειρων χρηστών σε WM συσκευές από τα εδώ φόρουμ,http://www.omniacs.net και http://www.bytheway.gr,πολύ διάβασμα και πειράματα) με έχει καταγοητεύσει με την απόδοση του!!!

 

2.Το απέκτησες σε περίοδο,όπου οι <<παιδικές ασθένειες του>> έχουν εξαλειφθεί!

 

3...και σημαντικότερο!!! Σε όσα και όποια σημεία και να διαβάσεις, ΜΟΝΟ τρία σημεία χρήζουν κριτικής (κακής),από τα οποία το 1 (Α) πολύ σημαντικό χωρίς να επιδέχετε βελτίωσης,το 2 (Β) σχετικά αδιάφορο,αλλά γενικά ενοχλητικό,όπου επίσης δεν επιδέχετε βελτίωσης και 3 (Γ) όπου υπάρχουν λύσεις αξιόπιστες,είτε απλές,είτε σύνθετες.Και εξηγούμε:

 

Α. Απαράδεκτο βύσμα φόρτισης/ήχου/εικόνας/PC ,συμβατό μόνο με τον εαυτό του και χωρίς δυνατότητα σε γνήσιο αξεσουάρ ταυτόχρονα φόρτισης και εξόδου ήχου (π.χ. ακουστικά),ή λειτουργίας ραδιοφώνου,κλπ. Απλά ΤΕΡΑΣΤΙΑ :X της Samsung ειδικά σε WM συσκευή!!! Προσωπικά έκανα αναγκαστικά πατέντα σε βύσμα "κινέζου" από e-bay για να πετύχω απλά τα αυτονόητα!!! :mad:

B.Η κατά πολλούς απαραίτητη γραφίδα ΔΕΝ ενσωματώνετε στη συσκευή,οπότε αν τη θες την έχεις στο μπρελόκ με τα κλειδιά σου (δεν συζητάω για το κρεμαστάρι στη συσκευή,καθότι μετά από λίγο οι γρατζουνιές θα είναι στάνταρ).Απλά λάθος φιλοσοφία στο θέμα αυτό... :(

Γ.Μικρή μνήμη ram για τις δυνατότητες της συσκευής!!! Λύσεις δύο!

Ι.Αλλαγή rom με πιο "ελαφριού τύπου",όπου η αυτονομία της

μπαταρίας εκτοξεύετε σε δυσθεώρητα ύψη (υπερδιπλάσια!!!) και

η διαθέσιμη ram είναι πλέον επαρκέστατη!!!

ΙΙ.Προσωπικά χρησιμοποίησα το πρόγραμμα memaid (cleaner) και

τυχαία ανακάλυψα τη λειτουργία DLL optimizer. Στην περίπτωση

αυτή,η απαιτούμενη ram για κάθε πρόγραμμα που εγκαθιστάς

είναι απειροελάχιστη και άρα η ram με original rom

επαρκέστατη!!!

 

Τέλος αν και εφόσον έχεις και θες τη συσκευή με Ελληνική rom,καλό θα είναι να αλλάξεις την ονομασία των "μνημών" σε κοινή Αγγλική,ώστε να ΑΠΟΦΎΓΕΙΣ τυχών ασυμβατότητες στο μέλλον (πχ. "Η Αποθ. μου" σε "My storage",κλπ). Απαιτούνται αλλαγές μέσω registry editor και πληροφορίες για όλα αυτά,τόσο εδώ,όσο και στα ανωτέρω αναφερόμενα φόρουμ.

ΚΑΛΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ!!! :p;):lol::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

δεν γνωριζω πως να εχω προσβαση στο gmail μου μεσα απο το omnia.

An καποιος μπορουσε να μου πει θα του ημουν ευγνωμων!

Ειναι μεγαλη αναγκη και δεν ξερω που να απευθυνθω..

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ cps424... το μήνυμά σου ήταν ότι πρέπει... ήρθε την κατάλληλη στιγμή!!!!

 

Η αλήθεια είναι ότι "χαλάστηκα" με τα ελληνικά Windows και πήρα τηλέφωνο το Service της Samsung... και τα έμαθα τα μαντάτα... πρέπει να δώσω 20€ για την μετατροπή από ελληνικά σε αγγλικά.... "Ελλάδα ζούμε πιο φυσιολογικό είναι την Ελληνική γλώσσα να βάλουμε"... μου απάντησαν... τέλος πάντων....

 

Χρησιμοποίησα και το Navigator.... είμαι πολύ ενθουσιασμένος.... το είχα ενεργό για περίπου 110 λεπτά... και το μόνο που έκανε κάποια στιγμή προς το τέλος της διαδρομής... αναφορά για χαμηλά επίπεδα μπαταρίας.... στο σήμα της μπαταρίας πάντως υπάρχει ακόμη μια μπάρα... έκανα και κανα δυο γρήγορα τηλέφωνα και η μπάρα παρέμεινε... Δεν γνωρίζω εάν καταναλώνει πολύ μπαταρία... αλλά τουλάχιστον πάμε καλά....

 

Με αυτή τη συσκευή νοιώθω ώρες-ώρες σαν παιδάκι.... με όλα τα gadgetακια που έχει... κάθε μέρα ανακαλύπτω και κάτι νέο... και όλο με προκαλεί να ασχοληθώ και να "παίξω" μαζί της... :O

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ cps424... το μήνυμά σου ήταν ότι πρέπει... ήρθε την κατάλληλη στιγμή!!!!

 

Η αλήθεια είναι ότι "χαλάστηκα" με τα ελληνικά Windows και πήρα τηλέφωνο το Service της Samsung... και τα έμαθα τα μαντάτα... πρέπει να δώσω 20€ για την μετατροπή από ελληνικά σε αγγλικά.... "Ελλάδα ζούμε πιο φυσιολογικό είναι την Ελληνική γλώσσα να βάλουμε"... μου απάντησαν... τέλος πάντων....

 

Χρησιμοποίησα και το Navigator.... είμαι πολύ ενθουσιασμένος.... το είχα ενεργό για περίπου 110 λεπτά... και το μόνο που έκανε κάποια στιγμή προς το τέλος της διαδρομής... αναφορά για χαμηλά επίπεδα μπαταρίας.... στο σήμα της μπαταρίας πάντως υπάρχει ακόμη μια μπάρα... έκανα και κανα δυο γρήγορα τηλέφωνα και η μπάρα παρέμεινε... Δεν γνωρίζω εάν καταναλώνει πολύ μπαταρία... αλλά τουλάχιστον πάμε καλά....

 

Με αυτή τη συσκευή νοιώθω ώρες-ώρες σαν παιδάκι.... με όλα τα gadgetακια που έχει... κάθε μέρα ανακαλύπτω και κάτι νέο... και όλο με προκαλεί να ασχοληθώ και να "παίξω" μαζί της... :O

 

 

Πάρα μα πάρα πολλοί χρήστες επιζητούν τα Ελληνικά μενού WM,κλπ ,που σε άλλες συσκευές καθυστέρησαν να κυκλοφορήσουν μετά από Ομηρικές "αγωνίες" (πχ xperia,diamondII,iPhone,κλπ)... Στην προκειμένη περίπτωση αρχής εξ' αρχής τα αντιπροσωπείας είχαν Ελληνικά Windows!!!

Πάραυτα κατά γενική ομολογία,αλλά και ιδία πείρα από άλλα Omnia, σχεδόν οποιαδήποτε Αγγλική rom κάνει το Omnia αγνώριστο,ακόμη και από την καλύτερη Ελληνική (πάραυτα εγώ επέμεινα και έμεινα στην επίσημη Ελληνική,κάνοντας ουσιαστικά μόνο τα κολπάκια που σε παρέπεμψα,καθότι έχω εφ΄όρου ζωής εγγύηση και βαρέθηκα να το ξαναστήνω από την αρχή... :happy: ). Χωρίς καμία χρέωση,αλλά με διάβασμα στα γνωστά στέκια βρίσκεις όποιες rom και διαδικασίες θέλεις, ακόμη και επίσημες Ελληνικές σε περίπτωση που τις χρειαστείς ξανά (όχι AKOMA βέβαια από το επίσημο εν Ελλάδι site...),πάντα όμως με δικό σου ρίσκο αν κάτι δεν πάει καλά!!!

Με χρήση,όχι όμως συνεχή, σε πλοήγηση νομίζω ότι πλησίασα τις 3+ ωρίτσες με το Destinator7, πρωτού η μπαταρία παραδόσει πνεύμα με φορτίο <10% κοινώς μου κλείσει τους δέκτες GSM & GPS.

Όσον αφορά τα gadjets ακόμη έχεις πολύύυυυυυύυυύυυ δρόμο!!! Χρόνο και όρεξη να έχεις. ΚΑΛΑ γκατζετοΤΑΞΙΔΙΑ...

:):D:)

Link to comment
Share on other sites

:)

Πάρα μα πάρα πολλοί χρήστες επιζητούν τα Ελληνικά μενού WM,κλπ ,που σε άλλες συσκευές καθυστέρησαν να κυκλοφορήσουν μετά από Ομηρικές "αγωνίες" (πχ xperia,diamondII,iPhone,κλπ)... Στην προκειμένη περίπτωση αρχής εξ' αρχής τα αντιπροσωπείας είχαν Ελληνικά Windows!!!

Πάραυτα κατά γενική ομολογία,αλλά και ιδία πείρα από άλλα Omnia, σχεδόν οποιαδήποτε Αγγλική rom κάνει το Omnia αγνώριστο,ακόμη και από την καλύτερη Ελληνική (πάραυτα εγώ επέμεινα και έμεινα στην επίσημη Ελληνική,κάνοντας ουσιαστικά μόνο τα κολπάκια που σε παρέπεμψα,καθότι έχω εφ΄όρου ζωής εγγύηση και βαρέθηκα να το ξαναστήνω από την αρχή... :happy: ). Χωρίς καμία χρέωση,αλλά με διάβασμα στα γνωστά στέκια βρίσκεις όποιες rom και διαδικασίες θέλεις, ακόμη και επίσημες Ελληνικές σε περίπτωση που τις χρειαστείς ξανά (όχι AKOMA βέβαια από το επίσημο εν Ελλάδι site...),πάντα όμως με δικό σου ρίσκο αν κάτι δεν πάει καλά!!!

Με χρήση,όχι όμως συνεχή, σε πλοήγηση νομίζω ότι πλησίασα τις 3+ ωρίτσες με το Destinator7, πρωτού η μπαταρία παραδόσει πνεύμα με φορτίο <10% κοινώς μου κλείσει τους δέκτες GSM & GPS.

Όσον αφορά τα gadjets ακόμη έχεις πολύύυυυυυύυυύυυ δρόμο!!! Χρόνο και όρεξη να έχεις. ΚΑΛΑ γκατζετοΤΑΞΙΔΙΑ...

:):D:)

Σε ευχαριστώ.... ήδη έχω σαλπάρει... για να μην πω φλιπάρει.... με το Omnia

 

Δεν ξέρω εάν θα ανακαλύψω όλα τα gadgets αλλά είμαι σίγουρος ότι έκανα μια καλή επένδυση αγοράζοντας την συγκεκριμένη συσκευή.... ήρθε ακριβώς στα μέτρα μου... δηλαδή αυτό που ζητούσα... θέλει όμως χρόνο για εξοικείωση...

 

Do not worry... σαν καλός περιπατητής ήδη ταξίδεψα στα links που μου έδωσες... και εντυπωσιάστηκα... θα προχωρήσω αργά και σταθερά σε αλλαγές... μπορεί στο μεσοδιάστημα να σε ενοχλήσω εάν έχω κάποια απορία... ελπίζω να βρίσκω την κατανόησή σου στο τελευταίο...

 

Θα ήθελα να κάνω μια γενική ερώτηση... θα μπορούσα να αλλάξω τα γραφικά? Για παράδειγμα θα μπορούσα να έχω 3D γραφικά? Κάτι έχει πάρει το μάτι μου αλλά δεν είμαι σίγουρος...

 

Πάντως για μια ακόμη φορά θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για την καθοδήγηση και τον ενδιαφέρον σου... :)

Link to comment
Share on other sites

:)

Σε ευχαριστώ.... ήδη έχω σαλπάρει... για να μην πω φλιπάρει.... με το Omnia

 

Δεν ξέρω εάν θα ανακαλύψω όλα τα gadgets αλλά είμαι σίγουρος ότι έκανα μια καλή επένδυση αγοράζοντας την συγκεκριμένη συσκευή.... ήρθε ακριβώς στα μέτρα μου... δηλαδή αυτό που ζητούσα... θέλει όμως χρόνο για εξοικείωση...

 

Do not worry... σαν καλός περιπατητής ήδη ταξίδεψα στα links που μου έδωσες... και εντυπωσιάστηκα... θα προχωρήσω αργά και σταθερά σε αλλαγές... μπορεί στο μεσοδιάστημα να σε ενοχλήσω εάν έχω κάποια απορία... ελπίζω να βρίσκω την κατανόησή σου στο τελευταίο...

 

Θα ήθελα να κάνω μια γενική ερώτηση... θα μπορούσα να αλλάξω τα γραφικά? Για παράδειγμα θα μπορούσα να έχω 3D γραφικά? Κάτι έχει πάρει το μάτι μου αλλά δεν είμαι σίγουρος...

 

Πάντως για μια ακόμη φορά θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για την καθοδήγηση και τον ενδιαφέρον σου... :)

 

Μάλλον εννοείς να έχεις ένα ωραίο 3D inteface όπως το spb3 http://www.spbsoftwarehouse.com/pocketpc-software/mobileshell/

Φυσικά και μπορείς να βάλεις ότι θέλεις, το μόνο που χρειάζεται προσοχή είναι ότι βάζεις να υποστηρίζει την ανάλυση του ομνια 240Χ400 ;)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοείς να έχεις ένα ωραίο 3D inteface όπως το spb3 http://www.spbsoftwarehouse.com/pocketpc-software/mobileshell/

Φυσικά και μπορείς να βάλεις ότι θέλεις, το μόνο που χρειάζεται προσοχή είναι ότι βάζεις να υποστηρίζει την ανάλυση του ομνια 240Χ400 ;)

EchiDNA είσαι super!!!!..... To Σαββατοκύριακο έχει να πέσει σοβαρή μελέτη.... να τι παθαίνει κανείς όταν ανακαλύπτει ένα νέο κόσμο.... Σε ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για το gmail τιποτα?

 

google is your friend!!! ;)

 

http://www.google.com/mobile/products/mail.html#p=winmo

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να κατεβασω κατι απο εκει!

συν του οτι την Ελλαδιτσα δεν την εχει διαθεσιμη...:(

 

Δοκίμασε να μπεις από το κινητό στο http://www.gmail.com και θα το κατεβάσει! ;)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

xairetw to forum

eimai neos sto forum k genika me to omnia giauto 8elw na rwtisw kati

pira to omnia me epidwtish apo programma ths vodafone

 

mpora na sbisw to logismiko ths vodafone k na perasw ena allo me th diadikasia pou leei o hellas200 pio panw????

 

eyxaristw ek tn proterwn

 

:!:Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση. :!:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να μπεις από το κινητό στο www.gmail.com και θα το κατεβάσει! ;)

Η μπορείς στα μηνύματα να φτιάξεις ένα λογαριασμό για το gmail

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζομαι λιγη βοηθεια me to internet toy omnia mesv gprs.

Στην αρχη νομιζα οτι ηταν μονο το οπερα, αλλα τελικα ειναι ολα. Και εξηγω

Δεν μπορω να μπω ιντερνετ μεσω Gprs απο κανενα προγραμμα του κινητου που απαιτει προσβαση στο διαδικτυο!!Ειτε οπερα,ειτε google ,maps,ειτε στα email, πουθενα.Μπορω μονο να μπαινω απο Skyfire!

Στο ιδιο σημειο, την ιδια στιγμη, μετο ιδιο σημα, το Skyfire μπαινει, ενω ολο το υπολοιπο Ομνια δε συνδεται πουθενα!!

Σκεφτηκα μπας και φταιει η Σιμ, μια ςκαι εχω λιγο παλια.ΑΛλα αμα εφταιγε υατη , δεν θα εμπαινε καθολου 3g κτλ, ενω τωρα μπαινει τουλαχιστον το Skyfire.

Καμια ιδεα κανεις????

Εχω ψαξει τα παντα στις ρυθμισεις συνδεσεων κτλ, δεν εχει κατι μη φυσιολογικο, αλλαωστε δνεθα μπαινε ουτε τo Skyfire...

Αλλα τωρα να μπαινει αυτο και να μην μπαινει τιποτε αλλο(ουτε το spb weather δεν κανει ανανεωση)....Εχω πελαγωσει!!!!!!

 

Υ.Γ Μεσω wifi ολα δουλευουν κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Μετά από έξι μήνες κάτοχος Omnia, και ενός μήνα συνύπαρξης , με ένα Nokia 5800, τολμώ και σας παρουσιάζω το απόλυτο συγκριτικό ..

Κάποιοι θα σπεύσουν να πουν ότι δεν συγκρίνονται. Κι όμως…

 

Οθόνη.

Σαφώς καλύτερη στο Nokia, με 16 εκατομμύρια χρώματα . Στο ύψος είναι ακριβώς ίδιες, στο πλάτος είναι ελαφρώς μεγαλύτερη στο Omnia...

Πιο σκληρό τζάμι το Nokia, που δεν βουλιάζει πατώντας πάνω του την γραφίδα , όπως του Omnia..

Το γείσο γύρω της, την προφυλάσσει σε περίπτωση που τοποθετήσουμε το τηλέφωνο ανάποδα, για την λειτουργία σίγασεις, η από ενδεχόμενη πτώση ..

 

Μενού λειτουργικότητα...

Την γραφίδα στο Nokia, την έβγαλα μόνο μια φορά για να δω πως είναι.. Είναι ενσωματωμένη πάνω στη συσκευή και δεν χρειάζεται σχεδόν ποτέ..

 

Το μενού είναι το κλασικό S60. και το τηλέφωνο μπορούν να το χειριστούν οι πάντες πολύ εύκολα..

Έχει δε ενσωματωμένες όλες τις χρήσιμες εφαρμογές όπως θα έπρεπε να έχει κάθε τηλεφωνική συσκευή. Το μετρητή κλήσεων, που απουσιάζει από τοOmnia, το γνωστό μετατροπέα , λεξικό μεταφραστής από τα ελληνικά, σε όποια γλώσσα θέλεις, και φυσικά σημειώσεις ημερολόγια και όλα τα υπόλοιπα σχετικά.. Διαμορφώνεις το μενού όπως θέλεις εσύ, προσθέτοντας η αφαιρώντας εικονίδια, η αλλάζοντας θέσεις στα εικονίδια, κάτι που δεν γίνεται στο Omnia

 

Κάμερα

Ο φακός, αν και είναι μόνο 3.2 mp, φαίνεται ποιοτικότερος, βγάζει δε καλές φωτογραφίες, και αποτυπώνει ακριβώς ότι βλέπεις στην οθόνη. Τραβάει βίντεο χωρίς τα καρέ του Omnia με ανάλυση 640x480 με 30 fps

Τις φωτογραφίες τις τρέχει πιο γρήγορα από οτι το Omnia, και δεν περιμένεις να επεξεργαστή την εικόνα πριν την εμφανίσει σχεδόν καθόλου, σε αντίθεση με το Omnia που εμφανίζεται θολή, και περιμένεις τα καθαρίσει.. Στο TV OUT σε όποια διάσταση και αν είναι το βίντεο που αναπαράγεται, προσαρμόζετε και γεμίζει την οθόνη της τηλεόρασης, χωρίς παραμόρφωσης και τα αλλά δεινά του Omnia..

 

Μηνύματα Επαφές Γράφεις μήνυμα κρατώντας τη συσκευή μόνο με το ένα χέρι .Υπάρχει το παραδοσιακό πληκτρολόγιο σε εικονική βέβαια μορφή, που έχουν όλα τα κινητά, και φυσικά κι άλλα πληκτρολόγια.. Γράφεις άνετα χρησιμοποιώντας τον αντίχειρα. Έχεις πρόσβαση στις επαφές με ένα πάτημα στην οθόνη, και με ένα δεύτερο κλικ, έχεις επιλέξει ήδη το τηλέφωνο που θέλεις να καλέσεις, χρησιμοποιώντας πάντα τα χοντρό δάχτυλά σου.

 

Ήχος

Ποιοτικότερα στερεοφωνικά ηχεία με δυνατό ήχο στο Nokia. Χαμηλότερη ένταση και ένα ηχείο στο Omnia..

Στον player μπορείς να κάνεις ότι θέλεις. Να βάλεις φωτογραφία του άλμπουμ, να επεξεργασίες τον ήχο με το εκουαλαιζερ, που λείπει από το Omnia, και όλα τα υπόλοιπα.

Δυνατότερος ο ήχος στο Nokia, και στα ακουστικά..

 

GPS Λογισμικό Garmin XT

Κλειδώνει δορυφόρο, πριν προλάβεις να μετρήσεις έως το δέκα. Εάν χάσει τη διαδρομή, επαναϋπολογίζει την καινούργια στο μισό σχεδόν χρόνο, από ότι στο Οmnia..

Βρίσκει σήμα δορυφόρου, ενώ είναι ξαπλωμένος στο κρεβάτι μου, στο δεύτερο όροφο εξαώροφης οικοδομής..

 

WiFi

Κάθομαι και πίνω την φραπεδοπούλα μου με τις τριάντα πέντε ζάχαρες, σε ένα καφέ.. Αφήνω και τις δύο συσκευές στο τραπέζι, και κάνω αναζητήσει για ασύρματα δίκτυα.. Αν το 5800 πιάσει 6, το Omnia θα πιάσει τα μισά..

 

Υποστήριξη

Κάνω αναβάθμιση εύκολα γρήγορα και χωρίς άγχος, με το γνωστό τρόπο. Nokia PC Suite

Μπορώ να επιλέξω ένα σωρό θέματα, και να αλλάξω τα χρώματα τα εικονίδια κ.α

Οτι άλλο θελήσεις, κι όλα στα ελληνικά

Αν τα windows έχουν πολλά προγράμματα, τoτε για το Symbian υπάρχουν άλλα τόσα, ίσως και πιο πολλά απ τα τόσα..

 

Συμπεράσματα

Μετά από αυτό το σχεδόν μήνα συνύπαρξης, τo 5800 το έχω ερωτευτεί.. Με χαλάει λίγο το περιτύλιγμα , αλλά η ουσία είναι αυτό που αξίζει τελικά..

Βάλτε τα σε μια ζυγαριά. Η δική μου έγειρε προς το Nokia 5800..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ανοίγεις μεγάλο θέμα συν ότι είναι δύο διαφορετικές συσκευές. Αν θες να υποστηρίξεις κάποιο τότε άνοιξε ένα θέμα στους διαξιφισμούς να μιλήσουμε εκεί.

 

Α! και με μια πρόχειρη ματιά που έριξα στο κείμενο σου το μόνο που θα πω είναι ότι ή είσαι Nokiaς ή έχει πρόβλημα το Omnia σου. Τέλος! (συγκρίνεις το Destinator/iGO με Garmin :wacko::wacko: Να μην σχολιάσω τα προγράμματα)

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Φίλε ανοίγεις μεγάλο θέμα συν ότι είναι δύο διαφορετικές συσκευές. Αν θες να υποστηρίξεις κάποιο τότε άνοιξε ένα θέμα στους διαξιφισμούς να μιλήσουμε εκεί.

 

Α! και με μια πρόχειρη ματιά που έριξα στο κείμενο σου το μόνο που θα πω είναι ότι ή είσαι Nokiaς ή έχει πρόβλημα το Omnia σου. Τέλος! (συγκρίνεις το Destinator/iGO με Garmin :wacko::wacko: Να μην σχολιάσω τα προγράμματα)

 

 

 

Σωστόόόςςςς!!!! Μην τρελαθούμε και τελείως με αυτά που έγραψε ο φιλαράκος πιο πάνω! Από όσα 5800 μου έδωσαν φίλοι και γνωστοί για να "παίξω" με το GPS του,κόντεψα να τα εκσφενδονήσω κυριολεκτικά!!! Από τα πιο δύσχρηστα μενού οθόνης αφής...απαιτεί αρκετή εξοικείωση ειδικά το εξέχων περίγραμμα αυτής που ή πρέπει να έχεις νύχια,ή να κάνεις χρήση γραφίδας (ναι,ενσωματωμένη με σχεδόν τριγωνική όμως κατασκευή που σπάει νεύραααααα)! Προτιμώ το οπτικό mouse του Ομνια!!! Στο μόνο που ομολογουμένως θα συμφωνήσω,είναι ότι γενικά το wi-fi των Νοκια είναι αισθητά καλύτερο από πάρα πολλές συσκευές... Κάτι για ταχύτητες επεξεργασίας που διάβασα ας μην τα σχολιάσω καλύτερα... (άλλο 5mp αδελφέ και άλλο 3,2... άσε δε το εκπληκτικό ζουμ του Ομνια στις τραβηγμένες φώτο!!!).

Τώρα κάτι περί ήχου τα θεωρώ απαραίτητα για πιτσιρίκια και μόνο, στο επίπεδο που τέθηκε θέμα σύγκρισης... διότι αν φυσικά συνδέσεις τα έστω μαμάτα ακουστικά της Samsung στο Οmnia,μάλλον θα αλλάξεις γνώμη περί προενίσχυσης και ποιότητας... Το θέμα των μετρητών κλήσεων έχει <<λυθεί>> από τις πρώώώώτες μέρες εδώ!!! Ακόμη εκεί είσαι και το έχεις 6 μήνες???

Και φυσικά μιας και το 5800 είναι Νοκια Disconnecting People,τα πράγματα είναι ακόμη πιο απλά....ΜΑΚΡΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ... :X

ΟΥΦ... κουράστηκα... :wacko:;):lol::p:)

 

 

AAAAA!!!! Και μην ξεχάσω μιας και το έχεις 1 μόνο μήνα... Το GPS σήμα που βρίσκεις στο "κρeβάτι σου" πόσο σίγουρος είσαι ότι είναι GPS και όχι μέσω GSM??? Διότι και στο Ομνια αν ανοίξεις τσ Data και το X-tra GPS, μάλλον θα έχεις στίγμα και σε υποβρύχιο... Ποιος πληρώνει το λογαριασμό μετά;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

2 θεματακια απο μενα , αν μπορει καποιος να βοηθησει...

1. Ενω διαβασα το ποστ 3660 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=195853&highlight=streaming&page=244, δε μπορω να κανω με τιποτα το Ομνια να δει καποιο δισκο του πι σι...Τα εκανα κατα γραμμα, εχω βαλει κωδικο στο πι σι, εκανα κοινη χρηση σε ενα δισκο, ανοιγω ασυρματο δικτυο, κανω μαπ ντραιβ, βλεπει το πισι, βαζω ονομα και κωδικο και....αποτυχια! Τι μπορει να φταιει???

2.Τρωει κολλημα σε streaming video απο το νετ...Δεν εννοω βιντεακια του youtube, αλλα καθαρα streaming video. Χρησιμοποιω τον οριτζιναλ οπερα, και εχω βαλει και TCMP ...Κολλαει οταν παω να παιξω κατι τετοιο και θελει ρισετ. Καμια λυση και για αυτο?

Ευχαριστω προκαταβολικα για το χρονο σας!

Link to comment
Share on other sites

Έχω αγγλικό Omnia το οποίο δεν βρίσκει καθόλου δορυφόρους ούτε στο garmin ουτε όταν πατάω *#1472365# ούτε και στην κάμερα . Δοκίμασα αλλαγές από τις ρυθμίσεις External GPS αλλά τίποτα.. Μπορεί να βοηθήσει κανείς; (Λίγο μπέρδεμα με το να βρω λύση από τα προηγούμενα ποστ.
Link to comment
Share on other sites

Έχω αγγλικό Omnia το οποίο δεν βρίσκει καθόλου δορυφόρους ούτε στο garmin ουτε όταν πατάω *#1472365# ούτε και στην κάμερα . Δοκίμασα αλλαγές από τις ρυθμίσεις External GPS αλλά τίποτα.. Μπορεί να βοηθήσει κανείς; (Λίγο μπέρδεμα με το να βρω λύση από τα προηγούμενα ποστ.

 

Τα γνωστά για 5η? φορά...

 

<<Έχουμε και λέμε: Για Ελληνικής rom Omnia κάνουμε τα εξής: Κύριο μενού->Ρυθμίσεις->Σύστημα->Εξωτερικό GPS---->>Πεδίο Προγράμματα επιλέγουμε θύρα COM3->Πεδίο Υλικό επιλέγουμε θύρα COM9 και ταχύτητα 115200->Πεδίο Πρόσβαση έχουμε απαραιτήτως κλικαρισμένη την αυτόματη διαχείρηση GPS και τέλος πατάμε οπωσδήποτε οκ πάνω αριστερά!

Πάμε ξανά στο Destinator7 ->Επιλογές->Ρυθμίσεις->Σήμα GPS->Ρύθμιση και κοιτάμε αν η ταχύτητα επικοινωνίας είναι και εκεί στα 115200 (θεωρώντας ότι ήδη έκανες τη σχετική ρύθμιση και στη συσκευή,βάση των προηγούμενων οδηγιών μου). Αν όχι, την επιλέγουμε χειροκίνητα και πατάμε απαραίτητα το "ΟΚ" κάτω δεξιά και όχι το "Πίσω"!!! Αν και εκεί δείχνει σωστό, δοκίμασε ξανά μετά από soft reset (κρυφό πλήκτρο δίπλα στο ON-OFF) και πάντα σε ανοιχτό χώρο εν στάση χωρίς φυσικά/τεχνητά εμπόδια προς τον ουρανό,με το άνω μέρος της συσκευής τελείως ακάλυπτο (πχ.χέρι,θήκη) και στραμένο προς αυτόν (Αν και έτσι πάλι καθυστερεί τόσο πολύ, θεωρώ ότι θα πρέπει να ψάξεις στα σχετικά post τόσο εδώ,όσο και στα http://www.omniacs.net και http://www.bytheway.gr ).Στο δικό μου αρχής εξ αρχής,ήταν η μόνη ρύθμιση που άλλαξα και λειτούργησε άψογα χωρίς καμία περαιτέρω ενέργεια!

 

(Στο Destinator7 ->Επιλογές->Ρυθμίσεις->Σήμα GPS->Ρύθμιση->Αυτόματη αναζήτηση και θα πρέπει να λάβουμε το μύνημα Έγινε σύνδεση του GPS (σημαίνει ότι το πρόγραμμα συνδέθηκε με το Hardware του OMNIA και όχι ότι βρήκε δορυφόρους!)->πατάμε οκ και μας επιστρέφει στο πεδίο "Ρυθμισ. σύνδ." Εδώ προσοχή πατάμε απαραίτητα το "ΟΚ" κάτω δεξιά και όχι το "Πίσω"!!! Τότε μας δείχνει το πεδίο με τους δορυφόρους,όπου στο άνω μέρος της οθόνης πρέπει να έχουμε το μύνημα "Έγινε σύνδεση του GPS". Βγαίνουμε σε καθαρό ουρανό,περιμένουμε μέχρι να δούμε μετά από λίγο ότι η συσκευή κάνει ανίχνευση δορυφόρων (από τις άσπρες/πράσινες μπάρες στην εικόνα από κάτω) και περιμένουμε μέχρι να βρει δεδομένα στίγματος και υψομέτρου στη δεξιά στήλη. Αυτό σημαίνει ότι ο δέκτης σου και το πρόγραμμα σου "έχουν κλειδώσει".).

 

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ,,, ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ !!!!!!! >>

 

 

Βέβαια τα βήματα αφορούν κυρίως τα Ελληνοπρεπή Ομνια... Αν τα μεταφράσεις θα πάρεις μια πρώτη γεύση,αλλά δοκίμασε με Destinator7 που υποστηρίζει 115200 ταχύτητα και λοιπές ρυθμίσεις του δέκτη σου!!! Επιπλέον σιγούρεψε ότι έχεις τικαρισμένη την επιλογή περί αυτόματης διαχείρησης σήματος GPS (πολύ σημαντικό!!!), στα πεδία ρυθμίσεων του Εξωτερικού GPS της συσκευής σου,ως και ανωτέρω περιέγραψα!!!

Link to comment
Share on other sites

κανεις καμια γνώμη και για μενα (λιγα μηνυματα το προβλημα παραπανω)???

ΤΑ χω ψαξει ολα με το παλιο ιντερνετ και τιποτα....

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και λέμε: Για Ελληνικής rom Omnia κάνουμε τα εξής

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά δυστυχώς δεν με βοηθάει επειδή δεν έχω περάσει Ελληνική ROM, δεν έχω το Destinator αλλά έχω το Garmin και έχω ήδη δοκιμάσει να αλλάξω τις ρυθμίσεις που λες και πάλι τίποτα. Δεν είναι ότι δεν βρίσκει δορυφόρους με το πρόγραμμα αλλά δεν βρίσκει γενικά.. ούτε η κάμερα πχ..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας 2 ορφανές ερωτνήσεις που θέλουν 2 πλούσιες απαντνήσεις

1) Πώς να συνδεθώ στο internet χωρίς wifi.

Κάπου είχα δεί: Έναρξη/ Ρυθμίσεις/ συνδέσεις μετά browser connection/ τικ στο "αυτόματα" μετά συνδέσεις με usb (κλειστό το wifi) και ανοίγω explorer.

Επειδή είμαι άσχετος και δεν μπόρεσα να κάνω την σύνδεση με την παραπάνω διαδικασία μήπως μπορεί κάποιος μεγαλόκαρδος να εξηγήσει την παραπάνω διαδικασία με νηπιακής μορφής λεπτομέρειες και όλα στα ελληνικά? Ή έστω κάποια άλλη διαδικασία.

2) Κατέβασα παιχνίδια στο Omnia αλλά δεν ξέρω τί να χρησιμοποιήσω ως χειριστήρια (πιά κουμπιά?)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...