Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σκέφτομαι να το κρατήσω τελικά το τηλεφωνάκι και να μην το πουλήσω. Απλά μετά από 4-5 χρόνια ασχολίας με symbian είναι δύσκολο να μεταπηδήσω σε άλλη πλατφόρμα. Άσε που δεν έχω και χρόνο λόγω στράτευσης (307 ΘΗΒΑ). Με μια πρώτη ματιά 2 προβλήματα που εντόπησα είναι τα εξής:1 ενώ συνδέομαι με wifi και το msn συνδέεται κανονικά δεν μπορώ να ανοίξω σελίδες με το opera και τον IE. Μήπως είναι κλειδωμένο με κάποιο τρόπο στην βοντα? 2 μου δώσαν δώρο το γκαρμιν αλλά δεν βρίσκει σήμα με τπτ. πρέπει να κανω κάποιες ρυθμίσεις? α και η μπαταρία τελειώνει γρήγορα. Διακαής πόθος το omnia hd με symbian
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα! Τεσταρα χθες το ομνια μου με ενός φίλου και παρατηρήσαμε μεγάλη διαφορά στην φωτεινότητα της οθόνης. Δηλαδή στο ένα ήταν πιο "λευκή" η οθόνη σε σε σύγκριση με την πιο "εκρού" του άλλου. Φυσικά και στα δύο οι ρυθμίσεις για την οθόνη-φωτισμό είναι ίδιες.

 

Η διαφορά των δύο κινητών είναι οτι το "λευκό" είναι 8gb με πειραγμένη ρομ και το άλλο 16gb vodafone χωρίς πειράγματα στη ρομ. Να κάνει η ρομ τη διαφορά? Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος???

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να το κρατήσω τελικά το τηλεφωνάκι και να μην το πουλήσω. Απλά μετά από 4-5 χρόνια ασχολίας με symbian είναι δύσκολο να μεταπηδήσω σε άλλη πλατφόρμα. Άσε που δεν έχω και χρόνο λόγω στράτευσης (307 ΘΗΒΑ). Με μια πρώτη ματιά 2 προβλήματα που εντόπησα είναι τα εξής:1 ενώ συνδέομαι με wifi και το msn συνδέεται κανονικά δεν μπορώ να ανοίξω σελίδες με το opera και τον IE. Μήπως είναι κλειδωμένο με κάποιο τρόπο στην βοντα? 2 μου δώσαν δώρο το γκαρμιν αλλά δεν βρίσκει σήμα με τπτ. πρέπει να κανω κάποιες ρυθμίσεις? α και η μπαταρία τελειώνει γρήγορα. Διακαής πόθος το omnia hd με symbian

τα symbian ειναι καλα για την απλοτητα και την σταθεροτητα(και την μπαταρια αλλα εδω μιλαμε για touchscreen,μεγαλη οθονη αρα και η μπαταρια τελειωνει πιο γρηγορα)

1.δοκιμασε με το usb να δεις αν μπαινεις ιντερνετ και δοκιμασε με ενα αλλο wifi (απο αυτα που γραφεις δεν εχεις προβλημα εσυ)

2.αν δεν βρισκει σημα αστο εξω να βλεπει ουρανο (κανα 5λεπτο )

αν δεν βρισκει την κεραια τοτε θελει ρυθμιση για να βρει τo gps

καλη θητεια

3.η μπαταρια ειναι προβλημα των ελληνικων ρομ(των πρωτων περισσοτερο)

Καλησπέρα! Τεσταρα χθες το ομνια μου με ενός φίλου και παρατηρήσαμε μεγάλη διαφορά στην φωτεινότητα της οθόνης. Δηλαδή στο ένα ήταν πιο "λευκή" η οθόνη σε σε σύγκριση με την πιο "εκρού" του άλλου. Φυσικά και στα δύο οι ρυθμίσεις για την οθόνη-φωτισμό είναι ίδιες.

 

Η διαφορά των δύο κινητών είναι οτι το "λευκό" είναι 8gb με πειραγμένη ρομ και το άλλο 16gb vodafone χωρίς πειράγματα στη ρομ. Να κάνει η ρομ τη διαφορά? Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος???

δεν ειχα δει διαφορα μεταξυ επισημης και μαγειρεμενης ρομ

δοκιμασε τα και τα δυο στο αυτοματο και κατι αλλο

μηπως καποιο απο τα δυο φοραει screen protector ή δεν φορανε και τα δυο ιδιο?

Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα αντιγραφη επικοληση τον φακελο destinator και οταν τρεχω το .exe μου βγαζει το παρακατω..

http://img99.imageshack.us/img99/350/screen01f.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν ειχα δει διαφορα μεταξυ επισημης και μαγειρεμενης ρομ δοκιμασε τα και τα δυο στο αυτοματο και κατι αλλο

μηπως καποιο απο τα δυο φοραει screen protector ή δεν φορανε και τα δυο ιδιο?

 

Φοράνε και τα δυο το ίδιο screen protector! ΄Ποιες είναι οι βασικές ρυθμίσεις για την οθόνη και κυρίως για το contrast?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...

Είμαι εδώ και 3 περίπου εβδομάδες κάτοχος του Omnia και περιμένω υπομονετικά να δω τι θα γίνει με τη διάρκεια της μπαταρίας μου...δεν κρατά ούτε 24 ώρες σε απλή χρήση (χωρίς 3G) και χωρίς καμιά επιπλέον χρήση πλην αυτών ενός απλού κινητού τηλεφώνου..

Η έκδοση είναι η NVHH2 και το έχω πάρει από τη Vodafone...

Καμιά ιδέα ....???

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή ρομ αμέσως! Θα δεις δραματική διαφορά.

 

οδηγίες μπορείς να βρεις και εδώ : http://www.omniacs.net

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρέθηκα και γω με Όμνια...

δεν έχω προλάβει να το δουλέψω πολύ, αλλά όσο το έχω δει μου αρέσει πάρα πολύ.

Μια ερωτησούλα έχω... όταν το χρησιμοποιώ καταλαβαίνω να ζεσταίνεται στην πίσω μεριά. Είναι λογικό έτσι ?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρέθηκα και γω με Όμνια...

δεν έχω προλάβει να το δουλέψω πολύ, αλλά όσο το έχω δει μου αρέσει πάρα πολύ.

Μια ερωτησούλα έχω... όταν το χρησιμοποιώ καταλαβαίνω να ζεσταίνεται στην πίσω μεριά. Είναι λογικό έτσι ?

 

όχι δεν είναι πάντα! πολλές φορές τρέχουν εφαρμογές στο παρασκήνιο και πρέπει να τις κλείσεις χειροκίνητα ή με την χρήση κάποιου προγράμματος, αλλιώς ζεσταίνεται και σου τρώει και την μπαταρία! Για να δεις τι τρέχει πήγαινε ρυθμίσεις->σύστημα->διαχείριση εργασιών

 

Πολύ καλό δείχνει... (ήδη όταν μου το έγραψες το έψαξα λίγο :happy: )!!!

Μήπως είναι λίγο βαρύ με όλα αυτά,ή σε συνδυασμό με άλλες εφαρμογές γίνει ψιλομπάχαλο με τόσες ρυθμίσεις δεν ξέρω... Την έχω πατήσει ουκ ολίγες φορές ρυθμίσεις εφαρμογών να είναι κοινές και μετά να μην ξέρω από που μου ήρθε το κακό...! Αν το έχεις δουλέψει περιμένω εντυπώσεις.

Για καθαρισμό χρησιμοποιώ το memaid.Ας πούμε το υποκαθιστά επάξια;

Εγώ βασικά ψάχνω μόνο να μειώσω το χρόνο αναμονής και δεν ξέρω μήπως με τόσο εξελιγμένη εφαρμογή,μπω σε περιπέτειες... :lol::mad::lol::mad:

 

φίλε μου εγώ το βρίσκω πολύ καλύτερο απ' το memaid! το δουλεύω αρκετό καιρό χωρίς κανένα πρόβλημα, ειδικά το προγραμματάκι που έχει για τον καθαρισμό της μνήμης είναι ταχύτατο!!!

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Το ελέγχω αυτό μήπως τρέχουν συσκευές στο background.

Απλά παρατήρησα πως όσο περιεργαζόμουν το τηλέφωνο (πλοήγηση στο μενού του, μηνύματα , wi-fi και πλοήγηση στο internet) , ζεσταινόταν και δεν ήξερα αν είναι λογικό να καταλαβαίνω την θερμότητα στο πίσω καπάκι.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή ρομ αμέσως! Θα δεις δραματική διαφορά.

 

οδηγίες μπορείς να βρεις και εδώ : www.omniacs.net

 

επειδή και μένα με ενδιαφέρει το θέμα της μπαταρίας αν και σε μία μέρα χρήσης με το bluetooth συνέχεια ενεργοποιημένο και αρκετές κλήσεις είναι στο 40%...επειδή δεν έχω ασχοληθεί με θέμα rom ποια θα μου συστήνατε να δοκιμάσω? ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά συγγνώμη για την πολυ εύκολη ερώτηση! πως μπαίνει αυτόματο κλείδωμα?

 

ps το τηλέφωνο είναι της κοπέλας μου και δεν έχω κάτσει να ασχοληθώ πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δηλώνω εντυπωσιασμένος από το κινητό... το έχω στα χέρια μου 1 μέρα και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Θέλω τη βοήθεια σας σε κάποια πράγματα όμως...

 

1) Πήγα να σβήσω όλες τις επαφές από την κάρτα sim, αλλά κάποιες δεν σβήστηκαν. Έχετε καμμιά ιδέα ? Δεν σβήνονται με τπτ.

 

2) Από την κεντρική οθόνη πατώντας "τηλέφωνο" και στην συνέχεια "απόκρυψη πληκτρολογίου" εμφανίζει τις επαφές που έχω και στην sim και στο τηλέφωνο. Μπορώ να το κάνω να δείχνει μόνο του τηλεφώνου?

 

3) Η sim μου είναι της Vodafone και κάθε φορά που ανοίγει το τηλέφωνο βγαίνει μια ερώτηση "how are you?" και πρέπει να πατήσω ΟΚ ή φεύγει μετά από λίγο από όνο του. Ψάχνω και δεν μπορώ να το απενεργοποιήσω αυτό. Ξέρετε αν βγαίνει από κάπου?

 

4) Έβαλα τον youtube player και βλέπω από κει τα βίντεο του youtube μια χαρά. Αν όμως απο τον internet explorer πάω στην σελιδά http://www.youtube.com μου δείχνει τις εικόνες με κόκκινο "Χ". Μήπως πρέπει να εγκαταστήσω κάτι ακόμα ? Και ο Opera μου ζήτησε σε κάποια σελίδα το flash lite. Έχετε κάποιο link ?

 

5) Επίσης κάπου διάβασα να λένε για Netframe αν δεν κάνω λάθος. Να το περάσω είναι για τα sites στο internet ?

 

6) Υπάρχει πρόγραμμα ξυπνητηριού που να δουλεύει όταν κλείνει το τηλέφωνο ?

 

7) Ποια έκδοση Destinator να βάλω ?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

1) Δοκίμασε να επεξεργαστείς τη SIM σου με το SIM_Mgr.zip

 

2) ING HideSIM V 2.1.cab

 

4) ADOBE_FLASH_LITE_3.1.CAB

 

6) Κανένα και σε καμία Windows Mobile συσκευή.

 

7) το 7

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Φίλε athanaso77 ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα τα δοκιμάσω αυτά που πρότεινες αν και το αρχείο SIM_Mgr.zip δεν ανοίγει γιατί θέλει εγγραφή στην σελίδα. Αν το έχεις από αλλού πες μου, αλλιώς θα κάνω αύριο μια εγγραφή.

Μήπως έχεις λινκ για να κατεβάσω το Destinator ? Οδηγίες φαντάζομαι θα έχει μέσα το αρχείο που θα κατεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε athanaso77 ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα τα δοκιμάσω αυτά που πρότεινες αν και το αρχείο SIM_Mgr.zip δεν ανοίγει γιατί θέλει εγγραφή στην σελίδα. Αν το έχεις από αλλού πες μου, αλλιώς θα κάνω αύριο μια εγγραφή.

Μήπως έχεις λινκ για να κατεβάσω το Destinator ? Οδηγίες φαντάζομαι θα έχει μέσα το αρχείο που θα κατεβάσω.

 

στο ανεβασα εγω εδω αλλα γραψου στο xda ,μονο κερδος θα εχεις

http://rapidshare.com/files/241600543/SIM_Mgr.zip.html

Link to comment
Share on other sites

παιδιά όσον αφορά την ερώτησή μου για τις ρομς παραπάνω για το θέμα της μπαταρίας μπορεί να απαντήσει κάποιος έστω και με πμ?? σίγουρα μπορώ να βρω οδηγίες στο omniacs.net αλλά θα ήθελα τη γνώμη για κάποιες ήδη δοκιμασμένες...μην πάω έτσι στα τυφλά...ευχαριστώ...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Ποιο προγραμμα GPS θα ηταν προτιμότερο να περάσω, είτε με stored maps είτε να κατεβάζει free μεσω Gps (we-travel)?

κατι free ψάχνω και όχι ιδιαίτερα βαρύ.

Ευχαριστώ!:)

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Free δεν υπάρχει κανένα. Προτείνω Miomap και Genius Drive με τους ολοκαίνουργιους χάρτες από GI.

 

Παιδια, αποκλειεται!!

Το αποκλυω να μην εχει βγει προγραμμα σε WINDOWS MOBILE , που να μην δεχεται ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ χαρτες αποθηκευμενους!μην πω garmin.

Με κοβω να ξεκιναμε ψαξιμο ολοι μαζι.

 

_____________________________________

 

Εδω σε platform java ( Renoir ) , βρισκουμε λυσεις και τροπους, κολλανε τα WM? Παμε καλα?

3 προγραμματα ειναι σε java:

- Mgmaps

- We-travel

- trekbuddy.

 

:confused::confused:

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Το we travel με την version rc26 που αναμενουμε:

 

RC26 will shortly be made available, watch this thread for updates !

 

The key features of RC26 are :

- Support & integration with automatic installer

- Reworked internal GPS implementation

- Animated menus

- Consistent menu back button

- POI Warnings (Think traffic camera's )

 

Full release notes :

-JSR-179 : additional logging, reworked exception handling, bug fix in multiple handler registration, rework refresh parameters, bug fix for status updates, bug fix for missing speeds in some implementations, proper shutdown at exit and switch

- additional logging for tile loader

- menu color & image

- show menu name stack list at bottom of menu

- animated menu

- menu back button consistency

- install wizard on first run : search for root directory, ask name and menu, select initial location

- UTF-8 support in menus and config files

- new feature character maps : translate characters unkown to mobile to displayable characters through config file

- new feature character maps : translate characters where uppercase translation is not known to mobile to upper case variant through config file (needed for lookup of Cyrilic characters)

- bug fix menu character size

- fix api destination bug

- automatic recalculation when changing routing mode

- support atlas creator 1.0 format

- work around for Jbed bug where file names are given as uppercase when size smaller then 8 when browsing

- directly use city as destin

- touch screen button sizes increase

- geocaching : navigate to .loc file, enter lon/lat coordiantes, navigate to point on map

- factory reset

- esmertec gps timestamp updates workaround

- fake missing internal gps state changes

- default visible poi set

- poi visible updates : show current settings, update to selected parts only

- POI update logic improvements

- dynamic POI's : allow configuration of special POI's with automatic update frequency, url and password (not yet active), warning distance, warning sounds and images

- POI warnings : play sound, show images when close to warning poi

- additional nav to menu

- bug fix : tracegpx not always active

- Blackberry updates

RMS|startup

JSR-179

fullscreen

 

Δειτε και στο site τοτ we travel. http://we-travel.co.cc/joomla/index.php?option=com_kunena&Itemid=18&func=view&catid=6&id=4813&lang=en

Οι αλλες εκδοσεις λειτουργουν αλλα δεν ειναι ολοκληρωμενες!

Αυτη ετσι δειχνει.

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το SIM_mgr , τα κατάφερα και τις έσβησα τις επαφές που δεν σβηνόντουσαν.

Και συνεχίζω με απορίες:

 

1) Όταν μου στέλνουν κάτι με bluetooth δεν με ρωτάει αν θέλω να το λάβω. Ρυθμίζεται από κάπου, γιατί δεν το βρίσκω ?

 

2) Ρυθμίζω το ξυπνητήρι, βγαίνει κ το κουδουνάκι στην πάνω μεριά του ρολογιού που έχω απο το Widget της Samsung, αλλά δεν χτυπάει. Δεν κάνει τπτ. Σαν να μην το έβαλα.

Link to comment
Share on other sites

για το πρωτο κανε ενα hard reset

και θα στρωσει,δες πως θα το κανεις

http://www.hardreset.eu/samsung_i900_omnia_hard_reset_soft_reset_en.html

θα χασεις βεβαια οτι του εχεις βαλει (προγραμματα ,φωτο εκτος και αν τα εχεις αποθηκευσει στην καρτα) θα ειναι δηλαδη οπως το αγορασες

για το αλλο μαλλον εχει απενεργοποιησει το αυτοματη αλλαγη (θα στρωσει και αυτο με hard reset)

 

Μεγάλη ζημιά το hard reset έλεγα μη το απέφευγα κ αφού το πρόβλημα δν είναι τόσο σοβαρό ας το αφήσουμε για άλλη στιγμή...Αυτό με την αυτόματη αλλαγή δε το κατάλαβα...Δν εννοείς την ανίχνευση κίνησεις έτσι;Γιατί αυτή είναι ενεργοποιημένη αλλά δεν αλλάζει...

 

Thanx anyway man...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη ζημιά το hard reset έλεγα μη το απέφευγα κ αφού το πρόβλημα δν είναι τόσο σοβαρό ας το αφήσουμε για άλλη στιγμή...Αυτό με την αυτόματη αλλαγή δε το κατάλαβα...Δν εννοείς την ανίχνευση κίνησεις έτσι;Γιατί αυτή είναι ενεργοποιημένη αλλά δεν αλλάζει...

 

Thanx anyway man...

-το hard reset αν εχεις παρει ενα back up δεν αργει

-αυτην εννοω και γινεται και χειροκινητα οποτε θες εσυ (ψαξτο λιγο στις ρυθμισεις)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...