Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα.

 

Εχω μια απορια. Προσπαθω να κανω μια εγκατασταση στο Destinator αλλα δε μου δινει περιθωριο επιλογης προορισμου εγκαταστασης. Με αποτελεσμα να το κανει εγκατασταση στο κυριο δισκο που δεν εχει χωρο και να μη μπορω να προχωρησω στην εγκατασταση. Πως μπορω να επιλεξω τη διαδρομη??Ευχαριστω προκαταβολικα!!

stavros Z
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

5 24ωρα αυτονομία?? :blink:

Με ποιά ρομ το καταφέρνεις αυτό??? Μου φαίνεται πολύ μεγάλη ακόμα και για απλό κινητό..

 

Δεν ειμαι ο μονος που το καταφερνει. Εγω εχω την K1 την αγγλικη.

Φυσικα εξαρταται και απο τη χρηση. Τα 5 24ωρα βγηκαν με χαμηλη σχετικα χρηση (χαμηλη ειπα, οχι καθολου). Η χρηση περιελαμβανε και τηλεφωνα και μηνυματα και λιγο wifi. Δεν περιελαμβανε φωτογραφιες, ληψη η αναπαραγωγη βιντεο, μουσικη κλπ.

Οπως και να χει παντως 3-4 μερες σε βγαζει ανετα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι ο μονος που το καταφερνει. Εγω εχω την K1 την αγγλικη.

Φυσικα εξαρταται και απο τη χρηση. Τα 5 24ωρα βγηκαν με χαμηλη σχετικα χρηση (χαμηλη ειπα, οχι καθολου). Η χρηση περιελαμβανε και τηλεφωνα και μηνυματα και λιγο wifi. Δεν περιελαμβανε φωτογραφιες, ληψη η αναπαραγωγη βιντεο, μουσικη κλπ.

Οπως και να χει παντως 3-4 μερες σε βγαζει ανετα

 

δεν θα ηθελα να το σχολιασω αυτο :worry:

 

υπαρχει pda που βγαζει 5 24ωρα σημερα??:cry::cry::worry:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποια επιλογη σιγασης της εισερχομενης κλησης, την στιγμη της κλησης (βλ Νοκια). Εννοειται πως το κλασικο αναποδογυρισμα της συσκευης δεν βολευει οταν εισαι ορθιος λολ

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Hello σε όλους και χρόνια πολλά!

 

Έχω ένα περίεργο πρόβλημα. Τελευταία όταν κάνω σύνδεση (bluetooth) με το PC μετά από λίγο (1 λεπτό περίπου) δεν βλέπω (από το pc με explorer) τη "αποθήκη" μου, ενώ συνεχίζω να βλέπω το τηλέφωνο κανονικά. Ταυτόχρονα, το κινητό παρουσιάζει το μήνυμα "Please insert storage card". Παλαιότερα δεν είχα (νομίζω) τέτοιο θέμα. Μόλις κάνω reset και ξανασυνδεθώ όλα καλά αλλά για λίγο πάλι.

 

Καμιά ιδέα?

 

Καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποια επιλογη σιγασης της εισερχομενης κλησης, την στιγμη της κλησης (βλ Νοκια). Εννοειται πως το κλασικο αναποδογυρισμα της συσκευης δεν βολευει οταν εισαι ορθιος λολ

 

 

για δοκίμασε να πατήσεις κάποιο από τα κουμπιά της έντασης!

Link to comment
Share on other sites

δεν θα ηθελα να το σχολιασω αυτο :worry:

 

υπαρχει pda που βγαζει 5 24ωρα σημερα??:cry::cry::worry:

 

Δεν ξερω.. για ρωτα και τον septic και μετα σχολιασε..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω.. για ρωτα και τον septic και μετα σχολιασε..

 

φιλε μου βλεπω το δικο μου τηλ ...δεν χρειαζομαι απο αλλον να μου πει ποσο μπορει να κρατησει η μπαταρια του ομνια :O

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποια επιλογη σιγασης της εισερχομενης κλησης, την στιγμη της κλησης (βλ Νοκια). Εννοειται πως το κλασικο αναποδογυρισμα της συσκευης δεν βολευει οταν εισαι ορθιος λολ

 

πατα ενα απο τα πλαινα πληκτρα εντασης την ωρα που καλει το κινητο

 

σε ολα τα wm ισχυει αυτο :)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου βλεπω το δικο μου τηλ ...δεν χρειαζομαι απο αλλον να μου πει ποσο μπορει να κρατησει η μπαταρια του ομνια :O

 

Τοτε φιλε μου ουτε εγω χρειαζομαι καποιον να σχολιασει το ποσο κραταει η μπαταρια του δικου μου ομνια.

Κατα τ'αλλα επειδη δε θελω να φαινομαι τοσο εγωιστης οσο εσυ, το ποσο κραταει η μπαταρια του καθενος εχει να κανει τη χρηση (αλλη φορα μπορει να κρατησει 2 μερες κι αλλη 5 μερες), με το αν εχει γινει ποτε πληρης εκφορτιση της μπαταριας, με το αν καθε φορα που φορτιζει ολοκληρωνει τη φορτιση, απο το ποσο ισχυρο ειναι το σημα που λαμβανει το τηλεφωνο, απο τον παροχο τηλεφωνιας κλπ.

Γι'αυτο λοιπον σου προτεινα να ρωτησεις και τον septic, γιατι αν ειμαι εγω τρελος και ψευτης, ελπιζω να μη θερωρεις το ιδιο και τον septic ο οποιος εχει κανει μεγαλη δουλεια οσον αφορα το ομνια

Link to comment
Share on other sites

Τοτε φιλε μου ουτε εγω χρειαζομαι καποιον να σχολιασει το ποσο κραταει η μπαταρια του δικου μου ομνια.

Κατα τ'αλλα επειδη δε θελω να φαινομαι τοσο εγωιστης οσο εσυ, το ποσο κραταει η μπαταρια του καθενος εχει να κανει τη χρηση (αλλη φορα μπορει να κρατησει 2 μερες κι αλλη 5 μερες), με το αν εχει γινει ποτε πληρης εκφορτιση της μπαταριας, με το αν καθε φορα που φορτιζει ολοκληρωνει τη φορτιση, απο το ποσο ισχυρο ειναι το σημα που λαμβανει το τηλεφωνο, απο τον παροχο τηλεφωνιας κλπ.

Γι'αυτο λοιπον σου προτεινα να ρωτησεις και τον septic, γιατι αν ειμαι εγω τρελος και ψευτης, ελπιζω να μη θερωρεις το ιδιο και τον septic ο οποιος εχει κανει μεγαλη δουλεια οσον αφορα το ομνια

 

εγω δεν ανεφερα κανενα απο τους χαρακτηρισμους που δινεις ο ιδιος στον εαυτο σου...

 

μια παρατηρηση εκανα και μονο αυτη...:O

 

τωρα κατα ποσο χρειαζεται η κανει καλο η πληρης αποφορτιση σε αυτες τις μπαταριες....

 

ας σταματησουμε εδω την κουβεντα μιας και δεν βγαζει πουθενα ;)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεω αποφορτιση εννοω για μια στο τοσο και γενικα να μπαινει για φορτιση το τηλεφωνο οταν το ζηταει το ιδιο (δηλαδη στο 20%) κι οχι στο 50% για παραδειγμα.

Ουτε αν καποιος το βγαλει πλην φορτισει πληρως σημαινει οτι χαλασε η μπαταρια, η μειωθηκε μονιμα η αποδοση της. Μειωνεται προσωρινα ομως τουλαχιστον μεχρι να ξαναφορτιστει.

Νομιζω οτι καταλαβες πολυ καλα το πνευμα του προηγουμενου ποστ μου και οι αναλυσεις περι φορτισεων ειναι περιττες.

Σταματαω κι εγω εδω

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου βλεπω το δικο μου τηλ ...δεν χρειαζομαι απο αλλον να μου πει ποσο μπορει να κρατησει η μπαταρια του ομνια :O

 

Δημήτρη, και εγώ αυτή την εντύπωση είχα αλλά ερχόμενος Ελλάδα χωρίς φορτιστή, κατάφερα να έχω 4 24ωρα χωρίς φόρτιση (μέχρι που πήρα έναν δηλαδή). Αυτό συνέβει μονο με την HJ1 και ράδιο hk1. Παραθέτω τα στοιχεία που είχα κρατήσει γιατί ήμουν συντηρητικός στην χρήση

 

gps 25 λεπτά (igo 8.3)

gprs 0

wifi 7 λεπτά

μηνύματα 28

ομιλία 60 λεπτά

 

χρόνος μέχρι να φτάσει στο 10% = 98 ώρες

 

σκέφτομαι να ξαναπεράσω την ίδια ρομ του taril που ήταν πραγματικά οικονομική σε κατανάλωση.

 

Ούτε εγώ δεν το πιστεύω αλλά έχει ως παραπάνω. Γενικά εκείνη η ρομ ήταν πολυ εντυπωσιακή σε κατανάλωση. Αν έχεις όρεξη δοκίμασε την και πες μου εντυπώσεις. (έχει άλλα στραβά όμως, όπως πχ δεν έχεις την τρομερή ταχύτητα...)

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα .

θελω να ρωτησω αν εχει σημασια αν θα το παρω απο vodafone η cosmote ? εχει διαφορετικη rom αναλογα με την εταιρια η διαφορετικο configuration ? δινοουν ολες οι εταιριες χαρτες ?

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, και εγώ αυτή την εντύπωση είχα αλλά ερχόμενος Ελλάδα χωρίς φορτιστή, κατάφερα να έχω 4 24ωρα χωρίς φόρτιση (μέχρι που πήρα έναν δηλαδή). Αυτό συνέβει μονο με την HJ1 και ράδιο hk1. Παραθέτω τα στοιχεία που είχα κρατήσει γιατί ήμουν συντηρητικός στην χρήση

 

gps 25 λεπτά (igo 8.3)

gprs 0

wifi 7 λεπτά

μηνύματα 28

ομιλία 60 λεπτά

 

χρόνος μέχρι να φτάσει στο 10% = 98 ώρες

 

σκέφτομαι να ξαναπεράσω την ίδια ρομ του taril που ήταν πραγματικά οικονομική σε κατανάλωση.

 

Ούτε εγώ δεν το πιστεύω αλλά έχει ως παραπάνω. Γενικά εκείνη η ρομ ήταν πολυ εντυπωσιακή σε κατανάλωση. Αν έχεις όρεξη δοκίμασε την και πες μου εντυπώσεις. (έχει άλλα στραβά όμως, όπως πχ δεν έχεις την τρομερή ταχύτητα...)

 

εχω μια απο τις γρηγοροτερες super ultra lite ρομ( i900_VieL5) αυτην την στιγμη Θαναση και με το L2 το ραδιο το τηλ ροκαρει ! :D

δεν με βλεπω να το πειραζω αμεσα... :)

 

καλησπερα και χρονια πολλα .

θελω να ρωτησω αν εχει σημασια αν θα το παρω απο vodafone η cosmote ? εχει διαφορετικη rom αναλογα με την εταιρια η διαφορετικο configuration ? δινοουν ολες οι εταιριες χαρτες ?

 

φιλε μου δυστυχως ναι ειναι υποδεεστερη η ρομ της vodafone και αδικειται το τηλ με αυτη ...

 

τωρα για προγραμμα πλοηγησης δεν μπορω να σου πω αν δινουν ολοι...

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

πατα ενα απο τα πλαινα πληκτρα εντασης την ωρα που καλει το κινητο

 

σε ολα τα wm ισχυει αυτο :)

 

Ευχαριστω Zaharakis και Chameleon :) Ειμαι αρκετα νοομπ ακομα, αλλα θα την μαθω την πλατφορμα που θα παει λολ

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καλησπερα και χρονια πολλα .

θελω να ρωτησω αν εχει σημασια αν θα το παρω απο vodafone η cosmote ? εχει διαφορετικη rom αναλογα με την εταιρια η διαφορετικο configuration ?

 

Όχι.

 

δινοουν ολες οι εταιριες χαρτες ?

 

Αυτό εξαρτάται από το πακέτο αγοράς και είναι κάτι που θα σου απαντήσουν οι ίδιοι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Όχι.

και ομως Γιαννη εχει τελειως διαφορετικη ρομ απο το ""ανοιχτο"" ομνια που πωλειται σε αλλα μαγαζια...

λιγοτερες εφαρμογες,αλλη εκδοση ρομ και ραδιο ;)

 

το πηρε ο αδερφος μου απο vodafone...οταν το ειδα τρελαθηκα...

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
και ομως Γιαννη εχει τελειως διαφορετικη ρομ απο το ""ανοιχτο"" ομνια που πωλειται σε αλλα μαγαζια...

λιγοτερες εφαρμογες,αλλη εκδοση ρομ και ραδιο ;)

 

το πηρε ο αδερφος μου απο vodafone...οταν το ειδα τρελαθηκα...

 

Το παίρνω πίσω! :O

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τι το λιγοτερο η περισσοτερο ειχε ; εγω το πηρα απο vodafone , τι κερδισα η τι εχασα;

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

και ομως Γιαννη εχει τελειως διαφορετικη ρομ απο το ""ανοιχτο"" ομνια που πωλειται σε αλλα μαγαζια...

λιγοτερες εφαρμογες,αλλη εκδοση ρομ και ραδιο ;)

 

το πηρε ο αδερφος μου απο vodafone...οταν το ειδα τρελαθηκα...

 

καλησπέρα και Χρόνια Πολλά,

 

Εγω το πήρα απο WIND ειναι οκ ?

εχω την ελληνικη εκδοση i900ΒDHJ2 και θα ηθελα να μαθω που θα βρω flash lite 2.1 ;

Link to comment
Share on other sites

το παρηγγειλα και εγω απο e-shop και το περιμενω.απο οτι διαβαζω απο εσας μαλλον εκανα καλη επιλογη.αντε να ερθεινα το ξεψαχνισω!καλες γιορτες σε ολους
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
το παρηγγειλα και εγω απο e-shop και το περιμενω.απο οτι διαβαζω απο εσας μαλλον εκανα καλη επιλογη.αντε να ερθεινα το ξεψαχνισω!καλες γιορτες σε ολους

 

Καλορίζικο και να το χαρείς τη νέα χρονιά! Χρόνια πολλά! ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηθελα να κανω μια ερωτησουλα.........ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΜΝΙΑ χωρις καμμενο PIXEL?

Καλη ερωτηση πιστευω......εαν μου πει καποιος υπαρχει....θα του συνηστουσα να ξανακοιταξει προσεκτικοτατα την οθονη του σε σκοτεινο μερος με ενεργοποιημενη την καμμερα........και μου λεει....ξερετε εκεινα τα μικρουλικα σε μεγεθος βελονας κουκιδακια με μπλε και πρασινους κοκκους......:p

Εκτος και εαν η παρεα μου ειναι ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ γκαντεμιδες..........

Εχω να πω οτι η ποιοτητα δεν μου πολυαρεσε....αλλα γενικα σαν τηλεφωνο και δυνατοτητες ειναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ....:)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δυστυχώς αυτό δεν είναι φαινόμενο του Omnia μόνο. Το πρόβλημα αυτό υπάρχει τελευταία εντονότερα σε όλες τις συσκευές μιας και ανεβαίνει ο αριθμός των pixel στις καινούργιες συσκευές, χωρίς όμως η ποιότητα να ακολουθεί την ίδια ανοδική πορεία.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτό δεν είναι φαινόμενο του Omnia μόνο. Το πρόβλημα αυτό υπάρχει τελευταία εντονότερα σε όλες τις συσκευές μιας και ανεβαίνει ο αριθμός των pixel στις καινούργιες συσκευές, χωρίς όμως η ποιότητα να ακολουθεί την ίδια ανοδική πορεία.

 

Απλα να αναφερω οτι το i780 ειναι κλαση ανωτερης ποιοτητας απο το omnia.....δεν μιλαω για την οθονη αλλα και για το σασι......(ετσι μια απλη συγκρηση)

Παρολα αυτα ομως και εγω απο αυριο θα ειμαι ενας καινουριος κατοχος ομνια(ελπιζω απιξελλος αλλα μονο το ελπιζω δεν το πιστευω).....:lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...