Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια εσβησα κατα λαθος καποιες φωτογραφιες απο την "αποθηκη μου" στο ΟΜΝΙΑ

υπαρχει τροπος για undelete κλπ?

 

ευχαριστω

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια σημερα το αγορασα και εγω απο Vodafone...επειδη η αληθεια ειναι οτι ειναι καπως δυσκολο να διαβασω 768 σελιδες στο φορουμ ισως σας πρηξω λιγο με καποιες ερωτησεις αλλα please δειξτε κατανοηση.....

 

ερωτηση νουμερο 1: λοιπον οι χαρτες gramni που ειχε μεσα χρεωνουν?

ερωτηση νουμερο 2: η χρηση του τηλεφωνου ως gps χρεωνει? αν ναι καμια λυση free γιατι δεν ειμαστε για ακομη πιο φουσκωμενους λογαριασμους

ερωτηση νουμερο 3: κανενα hint η tip ετσι για αρχη???

 

ευχαριστω εξ αρχης

Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα το αγορασα και εγω απο Vodafone...επειδη η αληθεια ειναι οτι ειναι καπως δυσκολο να διαβασω 768 σελιδες στο φορουμ ισως σας πρηξω λιγο με καποιες ερωτησεις αλλα please δειξτε κατανοηση.....

 

ερωτηση νουμερο 1: λοιπον οι χαρτες gramni που ειχε μεσα χρεωνουν?

ερωτηση νουμερο 2: η χρηση του τηλεφωνου ως gps χρεωνει? αν ναι καμια λυση free γιατι δεν ειμαστε για ακομη πιο φουσκωμενους λογαριασμους

ερωτηση νουμερο 3: κανενα hint η tip ετσι για αρχη???

 

ευχαριστω εξ αρχης

 

1.οχι

2.οχι(αναλογα βεβαια με το προγραμμα ,αν δηλαδη εχει μεσα τους χαρτες δεν χρεωνει destinator,tomtom,navigon,garmin,sygic,mio αν χρειαζεται να κατεβαζει συνεχεια δεδομενα πχ google maps θα χρεωθεις

3.διαβασμα

http://www.bytheway.gr/portal2/forum/forumdisplay.php?f=115

http://www.omniacs.net/

http://www.samsung-omnia.org/

http://www.modaco.com/category/368/i900-general-omnia-rom-discussion/

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει τρόπος να κάνω image ΟΛΟ το περιεχόμενο της συσκευής (σαν να λέμε του C:\ του ΟΜΝΙΑ) με κάποιο τρόπο (ίσως third party πρόγραμμα, άλα Acronis που 'χω στο PC) και να σώσω ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΟΛΕΣ τις εφαρμογές, ΟΛΑ τα settings κτλ., ώστε αν... ξανακάνω (sic!) "πατάτα" να μη χρειάζεται να τα ξαναπερνώ όλα "φτου-κι-απ' την αρχή";

Με το PPC Pim BackUp BTK που έχω βάλει, οκ... μια χαρά ξαναπερνώ τις επαφές, μηνύματα, σημειώσεις κτλ., αλλά ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΠΛΗΡΕΣ backup των πάντων, ό,τι κι αν έχεις βάλει στο ΟΜΝΙΑ, ΟΛΕΣ τις ρυθμίσεις, το λειτουργικό που "τρέχει" κανονικά κτλ.

Υπάρχει κάτι τέτοιο που σας γράφω;

 

<<EDIT>>

Και επίσης, όποιος έχει το SPB 3 (για μένα, το κορυφαίο phone shell μαζί με το Manila 2D), μπορεί να μου πει ΠΩΣ βάζω shortcut icon ΞΕΚΛΕΙΔΩΜΑΤΟΣ πάνω στο Today screen, για να μη πατώ συνέχεια το κουμπί απόριψης κλήσης (το κάτω δεξιά της οθόνης);

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν προγράμματα που κάνουν αυτή την δουλειά.Sprite backup,spb backup κτλ.To λειτουργικό βρίσκεται στην rom και αν αποφασίσεις να αλλάξεις rom το μόνο που μπορείς να επαναφέρεις με ασφάλεια είναι το backup από το pimbackup.Tα ανωτέρω προγράμματα θα δουλέψουν μόνο αν κάνεις hard reset και θέλεις να επαναφέρεις τις ρυθμίσεις σου στην ίδια ρομ.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε "bbbb", δεν θέλω να κάνω ακόμα... "τσαχπινιές" και ν' αλλάξω ROM, είτε επίσημη είτε "πειραγμένη".

Αυτό εννοούσα, θέλω backup ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ, ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ της ROM μου, ΟΛΟΥ του λειτουργικού, με Ο,ΤΙ έχω περάσει (προγράμματα), με Ο,ΤΙ έχω "πειράξει" (ρυθμίσεις) κτλ.

Όπως το Acronis, που προανέφερα, που κάνει ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ backup image ΟΛΟΥ του δίσκου στο PC (σαν το Recovery των Windows αλλά ΠΟΛΛΑΚΙΣ πιο αξιόπιστο)...

Με αυτά που ανέφερες μπορώ να κάνω κάτι παρόμοιο στο ΟΜΝΙΑκι μου;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε "bbbb", δεν θέλω να κάνω ακόμα... "τσαχπινιές" και ν' αλλάξω ROM, είτε επίσημη είτε "πειραγμένη".

Αυτό εννοούσα, θέλω backup ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ, ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ της ROM μου, ΟΛΟΥ του λειτουργικού, με Ο,ΤΙ έχω περάσει (προγράμματα), με Ο,ΤΙ έχω "πειράξει" (ρυθμίσεις) κτλ.

Όπως το Acronis, που προανέφερα, που κάνει ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ backup image ΟΛΟΥ του δίσκου στο PC (σαν το Recovery των Windows αλλά ΠΟΛΛΑΚΙΣ πιο αξιόπιστο)...

Με αυτά που ανέφερες μπορώ να κάνω κάτι παρόμοιο στο ΟΜΝΙΑκι μου;

 

καλησπερα. με αυτα μπορεις να κανεις ακριβως οτι με το Acronis στον υπολογιστη. κατα την γνωμη μου το καλυτερο ειναι το sprite backup :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε "bbbb", δεν θέλω να κάνω ακόμα... "τσαχπινιές" και ν' αλλάξω ROM, είτε επίσημη είτε "πειραγμένη".

Αυτό εννοούσα, θέλω backup ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ, ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ της ROM μου, ΟΛΟΥ του λειτουργικού, με Ο,ΤΙ έχω περάσει (προγράμματα), με Ο,ΤΙ έχω "πειράξει" (ρυθμίσεις) κτλ.

Όπως το Acronis, που προανέφερα, που κάνει ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ backup image ΟΛΟΥ του δίσκου στο PC (σαν το Recovery των Windows αλλά ΠΟΛΛΑΚΙΣ πιο αξιόπιστο)...

Με αυτά που ανέφερες μπορώ να κάνω κάτι παρόμοιο στο ΟΜΝΙΑκι μου;

Ή πιο απλα, με το pimbackup σωσε ο,τι θες απο αποψη μηνυματων, τηλεφωνων κλπ, και απλα κρατα τα αρχεια των εφαρμογων σε ενα ξεχωριστο φακελο στη μνημη, ωστε οταν κανεις hard reset να τα περασεις ξανα, μιας και θα εχουν σβηστει απο τη rom οι εφαρμογες.

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους, θελω να ρωτησω εαν υπαρχει περιπτωση να ξεκλειδωσω ενα ομνια απο Αμερικη για να βαλω Ελληνικη καρτα σιμ

ευχαριστω!

Ένας φτωχός και μόνος cowboy!
Link to comment
Share on other sites

Ρε "Μακ" (αρχαία προσφώνηση των Μακεδόνων), δεν παίρνουμε ΠΟΤΕ πράγματα από ΗΠΑ - έχουμε πολλά προβλήματα.

ΠΑΝΤΑ από Ευρωπ. Ένωση.

Εδώ, ένα κωλο-μπουφάν αγόρασα και το πλήρωσα ΤΡΙΠΛΑΣΙΑ, λόγο... εκτελωνισμού!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους, θελω να ρωτησω εαν υπαρχει περιπτωση να ξεκλειδωσω ενα ομνια απο Αμερικη για να βαλω Ελληνικη καρτα σιμ

ευχαριστω!

 

δοκιμασε αυτο

1. type *7465625*638*# to set

2. type your MCC/MNC code (list here: http://en.wikipedia.org/wiki/Mobile_Network_Code), e.g.26003 for Polish ORANGE

3. type your new NCK (12345678), then OK

3. type *#7465625 to check your lock

4. type #7465625*638*# and type your NCK (12345678)

5. enjoy.

(Collection in modaco.net)

Link to comment
Share on other sites

@hellas200

ακομα δεν το πηρα, επρεπε να μαθω αν ξεκλειδωνει

σε ευχαριστω φιλε μου

δουλευει στα σιγουρα αυτο;

 

@LiverpoolFC_GR

δηλαδη σιγουρα θα πληρωσω τελωνειο για ενα μικρο κουτακι μισου κιλου;

Ένας φτωχός και μόνος cowboy!
Link to comment
Share on other sites

Τεσταρε το, καποιο προβλημα δεν παιζει να σου δημιουργηθει. Στην τελικη κανεις factory reset.

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Φίλε "Μακ"... Ο,ΤΙ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΕΚΤΟΣ Ευρωπ. 'Ενωσης, πρέπει να ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΕΙ! ΕΙΔΙΚΑ μάλιστα απ' τις ΗΠΑ, πάντα σε ξεσκίζουν στο "χαράτσι"!

Είχα πάρει $40 ένα μπουφάν σταδίου της Λίβερπουλ (αυτά τα βαριά, με υαλοβάμβακα - δεν περνά ούτε... σφαίρα, όχι κρύο!), συν τα "οδοιπορικά" (αποστολή με air-mail), σύνολο περίπου $56. 'Ερχεται στο "Ελλάντα" και μου τηλ. από το τελωνείο του "Ελ. Βενιζέλος" (μετά από 4-5 μέρες αφού είχε ήδη έρθει - για να ΧΡΕΩΣΟΥΝ περισσότερο τη παραμονή στις αποθήκες!), για να μ' ενημερώσουν ότι ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΕΙ και πρέπει να πληρώσω... 103,5 EURO, ενώ με ρωτούν (εφόσων τελικά ΤΟ ΘΕΛΩ να μου το εκτελωνήσουν και να πληρώσω - διαφορετικά ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ τα προϊόντα στις αποθήκες τους και ΤΑ ΚΡΑΤΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ!!!) εάν θα πάω εγώ από εκεί να το παραλάβω ή να... μου το στείλουν!

Λέω κι εγώ... "****το μου, πληρώνω και να πάω κιόλας, όχι στείλτε το..."!

Και το κόλπο είναι ότι ΕΑΝ ΤΟΥΣ ΠΕΙΣ ΝΑ ΣΤΟ ΣΤΕΙΛΟΥΝ, ΧΡΕΩΝΟΥΝ ΚΑΙ... "εργατικά", ότι ασχολήθηκαν ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ!!!

Μιλάμε, ΤΟ ΚΡΑΤΟΥΣ ΤΩΝ ΑΡΧΙΛΙΣΤΑΡΧΩΝ!!!

Σύνολο;;;

Το πλήρωσα... 211 EURO... και είχα κάνει και "*******" (διότι ήταν ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ του μπουφάν) και μου ήρθε ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ νούμερο (ενώ τα ευρωπαϊκά τα ξέρω, ο κόπανος!), το ΞΑΝΑΣΤΕΛΝΩ ΠΙΣΩ με δικά μου έξοδα (συν 13 EURO) και πλέον - αφού ΕΠΑΘΑ και ΕΜΑΘΑ! - τους γράφω να μου το στείλουν "ΑΝΕΠΙΣΗΜΑ", ΩΣ... ΔΩΡΟ, με αποστολέα ένα ψεύτικο... ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΟΝΟΜΑ απ' την Αστόρια (!!!) και παραλλήπτη εμένα φυσικά!

ΤΕΛΙΚΟ... ΚΟΣΤΟΣ; 224 EURO!!!

Πόσο έκανε στο ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΟ ΑΓΓΛΙΚΟ on-line κατάστημα; 115 EURO!

 

Υπόψιν, έτσι "την πάτησα" και με προϊόν απ' τη Σιγκαπούρη...

 

Συμπέρασμα; ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΚΤΟΣ Ευρωπ. 'Ενωσης!

Και καλύτερα από κράτη που έχουν ΚΑΛΥΤΕΡΗ οικονομία από εμάς - αλλά ΟΧΙ από Αγγλία διότι έχει ΣΤΕΡΛΙΝΑ, οπότε ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΟ το προϊόν (εγώ από Αγγλία αγοράζω τα προϊόντα της ΟΜΑΔΑΡΑΣ μου, αλλά... αγγλική ομάδα είναι, τι να κάνω;)

Καλύτερα από Σουηδία, από Φιλανδία, Ισπανία, Ιταλία κτλ.

 

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Τεσταρε το, καποιο προβλημα δεν παιζει να σου δημιουργηθει. Στην τελικη κανεις factory reset.

 

"Factory"... reset;;; Τι 'ναι αυτό πάλι;;;

Link to comment
Share on other sites

"Factory"... reset;;; Τι 'ναι αυτό πάλι;;;

μαλλον εννοει hard reset

http://www.hardreset.eu/samsung_i900_omnia_hard_reset_soft_reset_en.html

@hellas200

ακομα δεν το πηρα, επρεπε να μαθω αν ξεκλειδωνει

σε ευχαριστω φιλε μου

δουλευει στα σιγουρα αυτο;

 

@LiverpoolFC_GR

δηλαδη σιγουρα θα πληρωσω τελωνειο για ενα μικρο κουτακι μισου κιλου;

απο οτι λενε αυτοι που το χρησιμοποιησαν τους δουλευει τωρα σιγουρα δεν μπορω να σου πω

http://www.modaco.com/content/i9x0-omnia-http-omnia-modaco-com/277957/unlock-omnia-it-works/

βεβαια η γνωμη μου ειναι να παρεις ή απο κινα που το τελωνειο ειναι απιθανο ή απο ελλαδα καλυτερα για να το τσεκαρεις τωρα αν θες απο αμερικη πες να γραωει επανω στο κουτι "free sample" ή 'gift" ή "used" που ειναι και το καλυτερο με μια χρεωση 30 ευρω

Link to comment
Share on other sites

ok σας ευχαριστω ολους, μαλον θα κοιταξω να βρω καποια συσκευη απο Ελλαδα

απλα εδω ειναι ποιο ακριβη

Ένας φτωχός και μόνος cowboy!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους ,

θέλω την βοήθεια σας.... γνωρίζει κάποιος αν το toponavigator 4 της ανάβασης δουλεύει στο i900 κι αν το χρησιμοποιεί κάποιος μπορεί να μου πει την διαδικασία εγκατάστασης του απο το pc στο τηλέφωνο?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

p.s. sorry που άνοιξα καινούριο θέμα πριν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους ,

θέλω την βοήθεια σας.... γνωρίζει κάποιος αν το toponavigator 4 της ανάβασης δουλεύει στο i900 κι αν το χρησιμοποιεί κάποιος μπορεί να μου πει την διαδικασία εγκατάστασης του απο το pc στο τηλέφωνο?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

p.s. sorry που άνοιξα καινούριο θέμα πριν.

 

Μπορείς με το πρόγραμμα Garmin αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις τους χάρτες της ανάβασης, αλλά όχι το toponavigator! ;)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

kalhspera se olous eimai neos sto forum :)

 

loipon ekana mia vlakia giati kolouse to kinito, nomizw ekana eka8arish kai exasa to garmin ... bebea einai kapou mesa to brika piga autorun alla tpt. ti kanw pws mporw na to brw ?

 

help

 

Μην χρησιμοποιείς greeklish. Χρησιμοποίησε πεζούς ελληνικούς χαρακτήρες ώστε τα μηνύματά σου να είναι πιο ευανάγνωστα. Διάβασε και την σχετική ανακοίνωση:

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

kalhspera se olous eimai neos sto forum :)

 

loipon ekana mia vlakia giati kolouse to kinito, nomizw ekana eka8arish kai exasa to garmin ... bebea einai kapou mesa to brika piga autorun alla tpt. ti kanw pws mporw na to brw ?

 

help

 

Μην χρησιμοποιείς greeklish. Χρησιμοποίησε πεζούς ελληνικούς χαρακτήρες ώστε τα μηνύματά σου να είναι πιο ευανάγνωστα. Διάβασε και την σχετική ανακοίνωση:

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

 

τι εννοεις εχασες το garmin?

απο τα προγραμματα το εχασες?

στην καρτα μνημης υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις εχασες το garmin?

απο τα προγραμματα το εχασες?

στην καρτα μνημης υπαρχει?

 

στα files explorer υπαρχει στο (η αποθ. μου)

εκει λεει auto run αλλα οταν το παταω λεει σφαλμα. :(

Link to comment
Share on other sites

στα files explorer υπαρχει στο (η αποθ. μου)

εκει λεει auto run αλλα οταν το παταω λεει σφαλμα. :(

 

πηγαινε

εναρξη/ρυθμισεις/συστημα(κατω μερος)/αφαιρεση προγραμ../

και πες μου αν βλεπεις το garmin

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...