Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε γενικές γραμμές οι αγγλικές ROM είναι πιο αξιόπιστες. Είναι και που θα πέσεις βέβαια!

 

Υπάρχουν και αξιοπιστότατες Ελληνικές μαγειρεμένες ρομ που όχι μόνον δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτε από τις Αγγλικές, αλλά θα έπρεπε να πέρνει μαθήματα η Samsung στο πως να φτιάχνει τις επόμενες ρομς για τα κινητά της.

 

Ελληνικές ρομς μαγειρεμένες από τον gpap2004 του bytheway.gr θα τις κατεβάσετε από το omniacs.gr

 

Ευχαριστώ, ΤΝΑ.

 

Κάτι άλλο... Άκουσα από φίλους που το 'χουν (2 ΕΛΛΗΝΙΚΟ, 1 ΑΓΓΛΙΚΟ), ότι τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ ROM κάνουν κάκιστη διαχείρηση μνήμης/ενέργειας (μπαταρία) σε σχέση με κάποιο αγορασμένο απ' το εξωτερικό. Ισχύει;

 

Φυσικά και όχι. Αρκεί να μην είναι καθεαυτού Ελληνική και να έχει "μαγειρευτεί σωστά. Δες παραπάνω τι έγραψα.

 

Έχει κάποιος λινκ από video που έχει τραβήξει, να δω λίγο την ποιότητα του ?

Αν είναι video μέσα από αυτοκίνητο εν κινήσει, ακόμα καλύτερα!

 

Φυσικά. Σε ένα unboxing video που έκανα πρόσφατα του κτηνώδες λάπτοπ της Acer το 8930G έγινε εξολοκλήρου με το Omnia. Είναι καλό δείγμα ποιότητας που μπορεί να τραβήξει το Omnia για τον απλό λόγο του ότι ο φωτισμός είναι δύσκολος.

 

Μπορείς να το δεις εδώ

 

 

 

που βρισκω update kai πως το κανω?

ευχαριστω....

 

Απάντησα στον πρώτο πάνω πάνω. Και αγγλικές μαγειρεμένες με φούλ υποστίρηξη Ελληνικών αλλά και Ελληνικές που σε μερικά σημεία είναι καλύτερες και από τις Αγγλικές.

 

Παιδια καλησπερα,

 

Εχτες εκανα hard reset στο Omnia και αφου ανοιξα και ρυθμισα το MSN παρατηρησα οτι ολες οι επαφες (email και ονομα) απο το MSN εχουν μετφερθει στο τηλεφωνικο καταλογο.Ξερει κανεις πως μπορω να τις κρυψω?Προσπαθησα να τις σβησω μια - μια αλλα ανακαλυψα οτι τις εβηνε τελικα και απο το MSN..

 

Καμια βοηθεια?

 

Θα πρέπει να απεγκαταστήσεις το Windows Live! και να σβήσεις τις επαφές που έχουνε γίνει συνκ από τις επαφές στο outlook. Κατόπιν θα κάνεις επανεγκατάσταση το Windows Live1 αυτήν την φορά σωστά προσέχωντας όταν θα σε ρωτήσει να σου συχρονίσει τις επαφές να του ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΟΧΙ!

Διαφήμιση χωρίς άδεια/spamming απαγορεύεται από τους ΟΠΧ. Αν θέλετε διαφήμιση επικοινωνήστε με το marketing@myphone.gr.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Να κανω και εγω μια ερωτηση ..Στις αναπαντητες κλησεις, ενω λεει σωστα την ημερομηνια, διπλα γιατι τις εχει όλες σττην ωρα 00:00 ???? Δε γινεται να βλεπουμε την ωρα της αναπαντητης??Γενικα νομιζω οτι βγαζει κουλες ωρες και σε αλλες κλησεις..Αλλα ας μεινουμε στις αναπαντητες ..
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω :dance::dance::dance:

 

Βρε τι με ευχαριστείς που η απάντηση μου σε κάποιο άλλο παραθύρι ολοκληρώθηκε... :mad:

Συνεχίζοντας εδώ λοιπόν.... << Επιλέγεις το φάκελο των WM "Windows",επιλέγουμε το φάκελο "Start Menou" και τέλος το φάκελο "Προγράμματα" ,όπου θα βρεις τη σχετική λίστα που ζητάς.Για καλό και για κακό προκειμένου να διαγράψεις κάτι,κάντο cut+paste στον υπολογιστή σου. Εν συνεχεία (αφήνοντας τη λειτουργία σύνδεσης του Ομνια σε Active Sync!!! ώστε να υπάρχει δυνατότητα επαναφοράς των αρχείων αν κάτι δεν παίξει) ,κάνε ένα soft reset για να δεις αν όλα έχουν καλώς και είσαι έτοιμος! >>

Τώρα μπορείς να με ευχαριστήσεις!!! :lol::lol::lol:

 

Προς kosniper: Αμ,δεν τα παρατήρησες καλά τα πράματα!!! Το 00:00 που αναφέρεις είναι η διάρκεια της κλήσης και εφόσον είναι αναπάντητη,η διάρκεια είναι μηδενική. Επιπλέον αν μία κλήση που κοιτάς είναι στην τρέχουσα ημερομηνία θα δεις και την ώρα που αυτή εκτελέστηκε.Αν ημερολογιακά αλλάξει η ημερομηνία,τότε ο χρόνος διεξαγωγής των κλήσεων αντικαθίστατε, στη λίστα που κοιτάς, με την ημερομηνία διεξαγωγής αυτών. Απλούστατο και σύνηθες και σε απλά κινητά! :D

Link to comment
Share on other sites

cps424 εχεις δικιο!!!!λοοοολ!!!τελειως αλλου είμαι!!χαχαχχα!!!Εφαγα τεραστια φλασια...Γιατι ειχε αλλαξει η μερα στις 12..και χαζευα το κινητο τοτε...και λεω μα γιατι δεν φαινονται ουτε οι σημερινες κλησεις!!!χαχα!Ενταξει..αν σκεφτεσαι ασχετα την πατας και με το ομνι ακαμια φορα!!!λολ..thxxx
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα, κάνω αναζήτηση για τοπικά δίκτυα με το omnia μου, βρίσκει το router μου και συνδέεται επιτυχώς (γράφει Συνδεδεμένη). Αλλά όταν πάω να μπω από τον Internet Explorer στο omnia προσπαθεί να κάνει σύνδεση με το gps της vodafone. Πως μπορώ να το αποτρέψω αυτό και να κάνω σύνδεση με το router μου? Ευχαριστώ.

Nokia N95

Sony Ericsson C905

Samsung SGH-i900 OMNIA

Sony Ericsson W995

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα, κάνω αναζήτηση για τοπικά δίκτυα με το omnia μου, βρίσκει το router μου και συνδέεται επιτυχώς (γράφει Συνδεδεμένη). Αλλά όταν πάω να μπω από τον Internet Explorer στο omnia προσπαθεί να κάνει σύνδεση με το gps της vodafone. Πως μπορώ να το αποτρέψω αυτό και να κάνω σύνδεση με το router μου? Ευχαριστώ.

 

Ψαξε στο forum για το προγραμμα nodata. Κατεβασε το και απεκλεισε οτι εχει να κανει με 3g.

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

cps424 εχεις δικιο!!!!λοοοολ!!!τελειως αλλου είμαι!!χαχαχχα!!!Εφαγα τεραστια φλασια...Γιατι ειχε αλλαξει η μερα στις 12..και χαζευα το κινητο τοτε...και λεω μα γιατι δεν φαινονται ουτε οι σημερινες κλησεις!!!χαχα!Ενταξει..αν σκεφτεσαι ασχετα την πατας και με το ομνι ακαμια φορα!!!λολ..thxxx

 

Που θα πάει θα το μάθουμε και δαύτο!!! :lol::p:lol::p:lol:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και αξιοπιστότατες Ελληνικές μαγειρεμένες ρομ που όχι μόνον δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτε από τις Αγγλικές, αλλά θα έπρεπε να πέρνει μαθήματα η Samsung στο πως να φτιάχνει τις επόμενες ρομς για τα κινητά της.

 

Ελληνικές ρομς μαγειρεμένες από τον gpap2004 του bytheway.gr θα τις κατεβάσετε από το omniacs.gr

 

 

 

Φυσικά και όχι. Αρκεί να μην είναι καθεαυτού Ελληνική και να έχει "μαγειρευτεί σωστά. Δες παραπάνω τι έγραψα.

 

 

 

Φυσικά. Σε ένα unboxing video που έκανα πρόσφατα του κτηνώδες λάπτοπ της Acer το 8930G έγινε εξολοκλήρου με το Omnia. Είναι καλό δείγμα ποιότητας που μπορεί να τραβήξει το Omnia για τον απλό λόγο του ότι ο φωτισμός είναι δύσκολος.

 

Μπορείς να το δεις εδώ

 

 

 

 

 

Απάντησα στον πρώτο πάνω πάνω. Και αγγλικές μαγειρεμένες με φούλ υποστίρηξη Ελληνικών αλλά και Ελληνικές που σε μερικά σημεία είναι καλύτερες και από τις Αγγλικές.

 

 

 

Θα πρέπει να απεγκαταστήσεις το Windows Live! και να σβήσεις τις επαφές που έχουνε γίνει συνκ από τις επαφές στο outlook. Κατόπιν θα κάνεις επανεγκατάσταση το Windows Live1 αυτήν την φορά σωστά προσέχωντας όταν θα σε ρωτήσει να σου συχρονίσει τις επαφές να του ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΟΧΙ!

 

 

ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..

εχω σαν βασικό κινητο SE K800 και σαν δευτερο ενα Nokia N81 (επειδη ειναι Symbian και εχει και WiFi)..

Ενας φίλος θελει να πουλησει το Omnia 16GB που πηρε πριν 3 μηνες απο Vodafone και το εχει δουλεψει ελάχιστα..

Ψήνομαι λόγω Windows (επειδη ειναι πιο ανοιχτη αρχιτεκτονική, το iPhone πχ δεν το γουστάρω γιατι σε περιοριζει..) και με ενδιαφέρει πιο πολύ για σερφαρισμα και GPS.. To Κ800 με βολευει πολυ για γενικη χρηση και ειναι το καλυτερο τηλεφωνο που ειχα..

Ο φιλος ζηταει κανα 300αρι για το Omnia... Πως σας φαινεται η τιμη?

Δεν δινω τοσα, ισως 250ευρώ να δωσω.. Τι λέτε?

Nobody is perfect.... And I'm... nobody!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..

εχω σαν βασικό κινητο SE K800 και σαν δευτερο ενα Nokia N81 (επειδη ειναι Symbian και εχει και WiFi)..

Ενας φίλος θελει να πουλησει το Omnia 16GB που πηρε πριν 3 μηνες απο Vodafone και το εχει δουλεψει ελάχιστα..

Ψήνομαι λόγω Windows (επειδη ειναι πιο ανοιχτη αρχιτεκτονική, το iPhone πχ δεν το γουστάρω γιατι σε περιοριζει..) και με ενδιαφέρει πιο πολύ για σερφαρισμα και GPS.. To Κ800 με βολευει πολυ για γενικη χρηση και ειναι το καλυτερο τηλεφωνο που ειχα..

Ο φιλος ζηταει κανα 300αρι για το Omnia... Πως σας φαινεται η τιμη?

Δεν δινω τοσα, ισως 250ευρώ να δωσω.. Τι λέτε?

 

300 ευρώ είναι παραπάνω από καλά για μια συσκευή σαν το Ομνια. Αν δεν το θέλεις στα 300 πες του φίλου σου ότι ψάχνω για ένα κομμάτι. Αν είναι σε τέλεια κατάσταση στα 300 ευρώ το θέλω.

 

:)

Διαφήμιση χωρίς άδεια/spamming απαγορεύεται από τους ΟΠΧ. Αν θέλετε διαφήμιση επικοινωνήστε με το marketing@myphone.gr.
Link to comment
Share on other sites

Βασικα του ειπα να μου το φερω να το δοκιμασω λιγο να δω αν μου κανει..

Θα σου πω αν δεν το παρω

Nobody is perfect.... And I'm... nobody!!!

Link to comment
Share on other sites

 

Ελληνικές ρομς μαγειρεμένες από τον gpap2004 του bytheway.gr θα τις κατεβάσετε από το omniacs.gr

 

 

Omniacs.gr??? το οποίο παραπέμπει στο bytheway.gr? πολύ ανταγωνισμός ρε παιδί μου...

 

Το γνωστό πάντως omniacs είναι το http://www.omniacs.net το οποίο είναι το "επίσημο "Omniacs

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Ψαξε στο forum για το προγραμμα nodata. Κατεβασε το και απεκλεισε οτι εχει να κανει με 3g.

 

Ευχαριστώ πολύ το πέτυχα αλλά έχω άλλο πρόβλημα τώρα. Ενώ μπαίνει σε ιστοσελίδες κανονικά, δεν μπορεί να μου παίξει τα βίντεο στο youtube.

Όταν ανοίγω με το Opera youtube.com, πατάω Watch Video και λέει Δεν ήταν δυνατή η σύνδεση με τις τρέχουσες ρυθμίσεις κτλ.

Nokia N95

Sony Ericsson C905

Samsung SGH-i900 OMNIA

Sony Ericsson W995

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τουσ απανταχού λατρείς του φοβερου ομνια,ρ παιδειά έχω ένα ταιράστιο πρόβλημα μ το gps του κινητού δν βρήσκει σήμα πουθενά εχω δοκιμασει το garmin,destinetor k igo8(για το οποίο διάβασα οτι σ κλειδώνει τν κέραια και χρειάζεται reset)Σας υκετεύω βοηθηστε με λιγο.....
Link to comment
Share on other sites

Οταν βλεπω ταινιες η με το Coreplayer η με το TCPMP μετα απο 10 λεπτα παγωνει η σκηνη για 2-3 δευτερολεπτα.Γιατι συμβαινει αυτο?Πως μπορω να το εξαλειψω?Ευχαριστω εκ των προτερων σε οποιον μου δωσει μια απαντηση.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, συγνώμη για την ερώτηση αλλά πολλές σελίδες και θέλω περίπου ένα μήνα για να τις διαβάσω. Αγόρασα προχτές από έναν φίλο το Ι900 με τα 8Gb. Έχω τις εξής απορίες το πρώτο όταν ανοίγω και κλείνω το κινητό μου βγάζει το λογότυπο της cosmote, πώς το αφαιρούμε αυτό; Το δεύτερο έχει να κάνει με το my view της cosmote που μου βγάζει στο κεντρικό μενού και στο Samsung widget, υπάρχει τρόπος να αφαιρεθεί; Ευχαριστώ.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τουσ απανταχού λατρείς του φοβερου ομνια,ρ παιδειά έχω ένα ταιράστιο πρόβλημα μ το gps του κινητού δν βρήσκει σήμα πουθενά εχω δοκιμασει το garmin,destinetor k igo8(για το οποίο διάβασα οτι σ κλειδώνει τν κέραια και χρειάζεται reset)Σας υκετεύω βοηθηστε με λιγο.....

 

Έχουμε και λέμε: Για Ελληνικής rom Omnia κάνουμε τα εξής: Κύριο μενού->Ρυθμίσεις->Σύστημα->Εξωτερικό GPS---->>Πεδίο Προγράμματα επιλέγουμε θύρα COM3->Πεδίο Υλικό επιλέγουμε θύρα COM9 και ταχύητητα 115200->Πεδίο Πρόσβαση έχουμε απαραιτήτως κλικαρισμένη την αυτόματη διαχείρηση GPS και τέλος πατάμε οπωσδήποτε οκ πάνω αριστερά!

Εν συνεχεία πάμε στο Destinator7 ->Επιλογές->Ρυθμίσεις->Σήμα GPS->Ρύθμιση->Αυτόματη αναζήτηση και θα πρέπει να λάβουμε το μύνημα Έγινε σύνδεση του GPS (σημαίνει ότι το πρόγραμμα συνδέθηκε με το Hardware του OMNIA και όχι ότι βρήκε δορυφόρους!)->πατάμε οκ και μας επιστρέφει στο πεδίο "Ρυθμισ. σύνδ." Εδώ προσοχή πατάμε απαραίτητα το "ΟΚ" κάτω δεξιά και όχι το "Πίσω"!!! Τότε μας δείχνει το πεδίο με τους δορυφόρους,όπου στο άνω μέρος της οθόνης πρέπει να έχουμε το μύνημα "Έγινε σύνδεση του GPS". Βγαίνουμε σε καθαρό ουρανό,περιμένουμε μέχρι να δούμε μετά από λίγο ότι η συσκευή κάνει ανίχνευση δορυφόρων (από τις άσπρες/πράσινες μπάρες στην εικόνα από κάτω) και περιμένουμε μέχρι να βρει δεδομένα στίγματος και υψομέτρου στη δεξιά στήλη. Αυτό σημαίνει ότι ο δέκτης σου και το πρόγραμμα σου "έχουν κλειδώσει" και είσαι έτοιμος για πλοήγηση! Αυτά και τα λέμε...

ΣΗΜ:Σου έγραψα τη διαδικασία για το DEST7 γιατί ειναι το μόνο που υποστηρίζει ταχύτητα 115200 και άρα θα κλειδώνει πολύ πιο γρήγορα από τα άλλα.Ενδεικτικός χρόνος αρχικού κλειδώματος 1-2' σε ιδανικές συνθήκες χωρίς κανένα πείραγμα ROM,RADIO,registry,κλπ.

 

:rolleyes:;):rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, συγνώμη για την ερώτηση αλλά πολλές σελίδες και θέλω περίπου ένα μήνα για να τις διαβάσω. Αγόρασα προχτές από έναν φίλο το Ι900 με τα 8Gb. Έχω τις εξής απορίες το πρώτο όταν ανοίγω και κλείνω το κινητό μου βγάζει το λογότυπο της cosmote, πώς το αφαιρούμε αυτό; Το δεύτερο έχει να κάνει με το my view της cosmote που μου βγάζει στο κεντρικό μενού και στο Samsung widget, υπάρχει τρόπος να αφαιρεθεί; Ευχαριστώ.

 

Απ' όσο γνωρίζω μόνο με αλλαγή rom μπορούν να φύγουν!!!! Υπάρχουν πολύ καλές ελληνικές κ αγγλικές rom και μπορείς να διαλέξεις να βάλεις μία αν δεν σε ικανοποιεί το όμνια όπως είναι!!! ;)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και ο Συνήγορος του Καταναλωτή. Συνήθως και μόνο η αναφορά τέτοιων οργανισμών λύνει το πρόβλημα, καθώς οι εταιρείες προτιμουν να σε εξυπηρετήσουν παρά να τρέχουν δικαστικά, να χαλάει το όνομά τους κτλ...
Link to comment
Share on other sites

Βασικά σε Flight Mode το κινητό δεν είναι πια κινητό. Είναι απλά ένας υπολογιστής τσέπης, άρα νομίζω δεν εκπέμπει καθόλου ακτινοβολία... Κάνω κάπου λάθος;
Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να μην κάνεις rip την ταινία με τους υπότιτλους ενσωματωμένους; Και ορίζεις την ανάλυση έτσι ώστε να μην είναι μεγάλο το αρχείο, και παρακάμπτεις το πρόβλημα...
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βάλεις άλλη ROM. Δεν ξέρω εάν η εγγύηση προβλέπει κάτι τέτοιο (δλδ να το ζητήσεις από την αντιπροσωπεία δωρεάν). Αλλά υπάρχουν άπειρες "πειραγμένες" ROMS στο internet, οι περισσότερες των οποίων στα αγγλικά...
Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο γνωρίζω μόνο με αλλαγή rom μπορούν να φύγουν!!!! Υπάρχουν πολύ καλές ελληνικές κ αγγλικές rom και μπορείς να διαλέξεις να βάλεις μία αν δεν σε ικανοποιεί το όμνια όπως είναι!!! ;)

 

Μια χαρά με ινακοποιεί απλά μου την δήνει να βλέπω διαφόρα από διάφορες εταιρίες.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και λέμε: Για Ελληνικής rom Omnia κάνουμε τα εξής: Κύριο μενού->Ρυθμίσεις->Σύστημα->Εξωτερικό GPS---->>Πεδίο Προγράμματα επιλέγουμε θύρα COM3->Πεδίο Υλικό επιλέγουμε θύρα COM9 και ταχύητητα 115200->Πεδίο Πρόσβαση έχουμε απαραιτήτως κλικαρισμένη την αυτόματη διαχείρηση GPS και τέλος πατάμε οπωσδήποτε οκ πάνω αριστερά!

Εν συνεχεία πάμε στο Destinator7 ->Επιλογές->Ρυθμίσεις->Σήμα GPS->Ρύθμιση->Αυτόματη αναζήτηση και θα πρέπει να λάβουμε το μύνημα Έγινε σύνδεση του GPS (σημαίνει ότι το πρόγραμμα συνδέθηκε με το Hardware του OMNIA και όχι ότι βρήκε δορυφόρους!)->πατάμε οκ και μας επιστρέφει στο πεδίο "Ρυθμισ. σύνδ." Εδώ προσοχή πατάμε απαραίτητα το "ΟΚ" κάτω δεξιά και όχι το "Πίσω"!!! Τότε μας δείχνει το πεδίο με τους δορυφόρους,όπου στο άνω μέρος της οθόνης πρέπει να έχουμε το μύνημα "Έγινε σύνδεση του GPS". Βγαίνουμε σε καθαρό ουρανό,περιμένουμε μέχρι να δούμε μετά από λίγο ότι η συσκευή κάνει ανίχνευση δορυφόρων (από τις άσπρες/πράσινες μπάρες στην εικόνα από κάτω) και περιμένουμε μέχρι να βρει δεδομένα στίγματος και υψομέτρου στη δεξιά στήλη. Αυτό σημαίνει ότι ο δέκτης σου και το πρόγραμμα σου "έχουν κλειδώσει"

 

Φίλε μ cps424 καταρχάς να σε χιλιοευχαριστήσω για την βοήθεια σου.τα εκανα αυτα π μ ειπες αλλα αργει παρα πολυ να κλειδωσει σημα μ εκανε κανα 10 λεπτο..μηπωσ ξερεις κανενα τροπο να το κανουμε να ποιανει δορυφορο γρηγοροτερα????

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...