Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ενα λινκ ή όνομα?

σε ευχαριστώ για την απαντηση

 

To blimkeys το χρησιμοποιώ εγώ,όχι γιατί είναι ότι πιο εύχρηστο,ή βολεύει,αλλά γιατί έχει Ελληνικά και χωρίς unicode (άκρως σημαντικό και απαραίτητο!!!). Μειονέκτημα: Μετά τη χρήση του η συσκευή κρασάρει συνήθως μετά από λίγο,αλλά πάντα!!! Δοκιμασμένο σε 2 omnia με Ελληνική ρομ... Λύση δυστυχώς δεν έχω βρει...

:(:(:(

 

Κρίμα και το είχα συνηθήσει ,και το πληκτρολόγιο που προτείνεται πιο πάνω δεν είναι free

Κάπιο άλλο?

 

 

Για δες αυτό: http://global.ebay.com/Car_Charge_Cradle_Handsfree_for_Samsung_i900_i908_Omnia/350165476293/item

Υπάρχει διαθέσιμο και από άλλες χώρες,αλλά σε τιμή δεν θα βρεις μεγάλες διαφορές (αλλού είναι φθηνότερο,αλλά χρεώνουν μεταφορικά,αλλού η τιμή είναι με τα μεταφορικά).

Άλλο πληκτρολόγιο δεν μου έκανε αυτό που ήθελα (χωρίς Ελληνικά Unicode),αλλά πολλοί χρησιμοποιούν το spb keyboard 4 το οποίο αν θυμάμαι έχει και σχετική παράμετρο.

:D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

thanks!

Πολυ βολικο φαινεται,αν και δεν εχω γνωμη για ανοιχτη συνομιλια σε αυτοκινητο.

 

Ελπιζω να συνηθισω και το default πληκτρολογιο αλλα σιγουρα θα βαλω το spb.

 

Δεν εχω βρει χρονο να το ψαξω πολυ αλλά το omnia μου δινει την εντυπωση ιδιαιτερης wm συσκευής.

Πρωτες εντυπωσεις, γρηγορο με αρκετες δυνατότητες,καλη αυτονομια και ευκολο στην χρηση και την μεταφορά του.

Το gps του μην το ματιασω με εντυπωσίασε!Εκτος της πρωτης φοράς κλειδώνει σε 15 sec το πολυ!!!

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

...spb keyboard 4.....nodata...homescreen plus plus....Ws task manager...D3d driver...ολα must για ενα super omnia.....και φυσικα core player 1.3.0...youtube player...και η εφαρμογουλα advanced configuration....:)

 

:up:

Sony Vaio P VGN-P31ZK/Q(still rocks ;) )

Nokia 700 Symbian belle FP2

Link to comment
Share on other sites

...spb keyboard 4.....nodata...homescreen plus plus....Ws task manager...D3d driver...ολα must για ενα super omnia.....και φυσικα core player 1.3.0...youtube player...και η εφαρμογουλα advanced configuration....:)

 

:up:

 

Εγώ φίλε έβαλα το D3d driver αλλά το hd πάλι κολάει δεν είδα καμία διαφορά... Η εφαρμογή που αναφέρεις στο τέλος τι είναι-κάνει;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Η εφαρμογή που αναφέρεις στο τέλος τι είναι-κάνει;

 

http://julien.schapman.free.fr/touchxperience/advanced-configuration-tool.php

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

 

Ειμαι ετοιμος να αγορασω το εν λογω τηλεφωνο.. Διαβασα διαφορα που δεν καταλαβα.. Ενα απο αυτα ειναι αυτο περι αγγλικης η ελληνικης rom.. Τι ακριβως εννοειτε? Ειναι η εκδοση των windows? Επισης κατι σχετικο με διαφορες στη μνημη? Τα ελληνικα γενικα υστερουν σε κατι?

 

Οσον αφορα εφαρμογες μπορει να δεχτει οτιδηποτε για Windows 6.1, σωστα?

 

Και κατι τελευταιο, windows αν θες δεν μπορεις να του ξαναβαλεις απο την αρχη και παει λεγοντας? Σαν ενα μικρο pc δεν ειναι στην ουσια?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

...spb keyboard 4.....nodata...homescreen plus plus....Ws task manager...D3d driver...ολα must για ενα super omnia.....και φυσικα core player 1.3.0...youtube player...και η εφαρμογουλα advanced configuration....:)

 

:up:

Εγω θεωρω το youtubeplay αχρηστο..γιατι αμα μπεις με τον οπερα στο youtube βλεπεις περισσοτερα βιντεο και πιο ποιτικα...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ενα απο αυτα ειναι αυτο περι αγγλικης η ελληνικης rom.. Τι ακριβως εννοειτε? Ειναι η εκδοση των windows?

 

Πρόκειται για το εάν έχει ελληνικό ή αγγλικό μενού αντίστοιχα.

 

Επισης κατι σχετικο με διαφορες στη μνημη? Τα ελληνικα γενικα υστερουν σε κατι?

 

Κάποιες αγγλικές ROM δουλεύουν καλύτερα στη συγκεκριμένη συσκευή από τις υπάρχουσες ελληνικές.

 

Οσον αφορα εφαρμογες μπορει να δεχτει οτιδηποτε για Windows 6.1, σωστα?

 

Σωστά.

 

Και κατι τελευταιο, windows αν θες δεν μπορεις να του ξαναβαλεις απο την αρχη και παει λεγοντας? Σαν ενα μικρο pc δεν ειναι στην ουσια?

 

Την έννοια του format εδώ την αντικαθιστά το hard reset. Αυτό επαναφέρει τη συσκευή στις εργοστασιακές ρυθμίσεις της υπάρχουσας ROM. Όταν φλασάρεις με κάποια ROM είναι σαν να περνάς το λειτουργικό από την αρχή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μπηκα και εγω στην φαμιλια του omnia.

Λοιπον επειτα απο πααρα πολυ ψαξιμο, δεν μπορεσα να μεταφερω τον τηλ. καταλογο μου στο ι900.

 

Εχω στο outlook express ολες τις επαφες και δεν τις κανει sync.

κατεβασα το οutlook 2007 και δεν τις βλεπει καν... ουτε το outlook..

 

το μονο που καταφερα να εχω τωρα ειναι ενα WAB file...

 

 

Να σημειωσω οτι τις εχω στο k750i ...

 

Δωστε την λυση της mitsubisi...

 

ευχαριστω για τον χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Από το SE σου (μέσω του PC Suite που συνοδεύει τη συσκευή σου) πέρασε τις επαφές στο Outlook της σουίτας Microsoft Office (όχι στο Outlook Express) και μετά είναι εύκολο από εκεί στην καινούργια σου συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για το εάν έχει ελληνικό ή αγγλικό μενού αντίστοιχα.

 

 

 

Κάποιες αγγλικές ROM δουλεύουν καλύτερα στη συγκεκριμένη συσκευή από τις υπάρχουσες ελληνικές.

 

 

 

Σωστά.

 

 

 

Την έννοια του format εδώ την αντικαθιστά το hard reset. Αυτό επαναφέρει τη συσκευή στις εργοστασιακές ρυθμίσεις της υπάρχουσας ROM. Όταν φλασάρεις με κάποια ROM είναι σαν να περνάς το λειτουργικό από την αρχή.

 

Ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις!

 

Οσον αφορα το τι ROM θα παρω αν το παρω απο Ελλαδα ειναι λαχειο η ειναι στανταρ οτι θα ειναι η ελληνικη? Αλλαζει μετα και αν ναι χανω τα ελληνικα?

Link to comment
Share on other sites

...spb keyboard 4.....nodata...homescreen plus plus....Ws task manager...D3d driver...ολα must για ενα super omnia.....και φυσικα core player 1.3.0...youtube player...και η εφαρμογουλα advanced configuration....:)

 

:up:

homescreen plus plus....

Ws task manager

 

τι ειναι τουτα? Που θα τα βρουμε?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
homescreen plus plus....

Ws task manager

 

Είναι και τα δύο free. Θα τα βρεις παντού...

 

http://www.chi-tai.info/cs_batterystatus_xda_neo_wm5_im_cs.htm

http://soft.photoracer.net/docs/wktask_en.html

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Οσον αφορα το τι ROM θα παρω αν το παρω απο Ελλαδα ειναι λαχειο η ειναι στανταρ οτι θα ειναι η ελληνικη? Αλλαζει μετα και αν ναι χανω τα ελληνικα?

 

http://omniacs.net/forumdisplay.php?f=9

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω πολλά για Manilla κτλ απλά θέλω να σας δείξω 2 screenshots πως έχω το δικό μου Omnia και είναι πολύ λειτουργικό και εύχρηστο... Τα προγράμματα που είναι στο today είναι αυτά που χρησιμοποιώ ΠΟΛΥ συχνά και αυτά που είναι στο menu χρεισημοποιώ συχνά και τα έκανα pin. Έχω και στο αριστερό soft key το Dial tab με τις επαφές που χρεισημοποιώ ΠΟΛΥ συχνά και πάω πολύ γρήγορα εκεί.

Πείτε μου πως σας φένεται, και αν πρέπει να βάλω Manilla ή Spb skins για κάποιο λόγο που ίσος δεν έχω παραταρήσει ακόμη (οσο αναφορά την λειτοργικότητα του κινητού, αλλά και λιγότερο την εμφάνηση)

Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι η επιλογη για ενημερωση του ephimeris? και τι ειναι τοο ρυθμισεις βελτιωμενου gps?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες και χρειάζομαι βοήθεια. 1)Η κύρια μνήμη του τηλεφώνου χωρίζεται σε: "Αποθηκευτικός χώρος" και "Πρόγραμμα"... Ο "Αποθηκευτικός χώρος" μου από τα 93.84 ΜΒ σύνολο χρησιμοποιεί τα 86.26 χωρίς εγώ να έχω βάλει εκεί τίποτα μόνο 2 mp3 για ήχους μην. κτλ... Το "Προγράμμα" από τα 97.23 σύνολο σρησιμοποιεί 43.17 πάλι χωρίς να έχω βάλει εκεί προγράμματα (όλα να βάζω στην "Αποθήκη μου") Μπορείτε να μου πείτε γιατί γίνεται αυτό;

2)Η "Bluetooth FTP" μνήμη είναι αν έχεις κάρτα μνήμης μέσα;

3)Όταν ανοίγω το κινητό, μου βγάζει ένα σφάλμα "buttons.exe" Δεν είναι δυνατό το άνοιγμα του αρχείου "buttons". Τι είναι αυτό;

4) Πήγα να ακούσω ραδιόφωνο από το internet (e-radio.gr) αλλά δεν έπαιζε. Το άνοιξα και με τον Skyfire που έχει flash εγκατεστημένο αλλά πάλι δεν έπαιζε. Με το opera άλλες φορές δεν ανοίγει και άλλες μου λέει "Not enough storage is available to comlete this aperation". Έκανα και αντιγραφή τον υπερσύνδεσμο και το έκανα επικόλληση στον streaming player αλλά πάλι δεν έπαιξε, μου έλεγε ότι το URL δεν υπάρχει. Πρέπει να κάνω install κάνα flash για να παίξει;

5)Με το Spb keyboard όταν το γυρίζω σε landscape mode όπου και να είμαι και στο gps ακόμα, μου εμφανίζει το πληκτρολόγιο. Διορθώνεται αυτό ή είναι bug;

Please απαντήστε μου σε όσες περισσότερες μπορείτε...

Link to comment
Share on other sites

1)Η κύρια μνήμη του τηλεφώνου χωρίζεται σε: "Αποθηκευτικός χώρος" και "Πρόγραμμα"... Ο "Αποθηκευτικός χώρος" μου από τα 93.84 ΜΒ σύνολο χρησιμοποιεί τα 86.26 χωρίς εγώ να έχω βάλει εκεί τίποτα μόνο 2 mp3 για ήχους μην. κτλ... Το "Προγράμμα" από τα 97.23 σύνολο σρησιμοποιεί 43.17 πάλι χωρίς να έχω βάλει εκεί προγράμματα (όλα να βάζω στην "Αποθήκη μου") Μπορείτε να μου πείτε γιατί γίνεται αυτό;

2)Η "Bluetooth FTP" μνήμη είναι αν έχεις κάρτα μνήμης μέσα;

3)Όταν ανοίγω το κινητό, μου βγάζει ένα σφάλμα "buttons.exe" Δεν είναι δυνατό το άνοιγμα του αρχείου "buttons". Τι είναι αυτό;

4) Πήγα να ακούσω ραδιόφωνο από το internet (e-radio.gr) αλλά δεν έπαιζε. Το άνοιξα και με τον Skyfire που έχει flash εγκατεστημένο αλλά πάλι δεν έπαιζε. Με το opera άλλες φορές δεν ανοίγει και άλλες μου λέει "Not enough storage is available to comlete this aperation". Έκανα και αντιγραφή τον υπερσύνδεσμο και το έκανα επικόλληση στον streaming player αλλά πάλι δεν έπαιξε, μου έλεγε ότι το URL δεν υπάρχει. Πρέπει να κάνω install κάνα flash για να παίξει;

5)Με το Spb keyboard όταν το γυρίζω σε landscape mode όπου και να είμαι και στο gps ακόμα, μου εμφανίζει το πληκτρολόγιο. Διορθώνεται αυτό ή είναι bug;

Please απαντήστε μου σε όσες περισσότερες μπορείτε...

 

για καλυτερη ποιοτητα στον ηχο του βιντεο τι να κανω?

 

@sok_ath

1)το "προγραμματα ειναι η ram.οσο πιο πολλα προγραμματα τρεχουν στο παρασκηνιο τοσο μικροτερη γιατι θα την καταναλωνουν.η αλλη ειναι η μνημη της συσκευης.

2)οταν κανεις με ενα αλλο κινητο η υπολογιστη ftp μεσω ΒΤ τοτε βλεπεις εκει τα αρχεια εφοσον ειναι συνδεδεμενο

3)δεν εχω ιδεα τι ειναι αλλα αν δεν σου δημιουργει προβλημα με καποιο προγραμμα και δεν θες να κανεις hard reset πηγαινε η συσκευη μου-windows-εκκινηση και σβησε το buttons.exe(προσεκτικα)

4)δεν γνωριζω:(

@kostakiss

η ξανακανε encode το βιντεο και "πειραξε" τον ηχο η να τα παιζεις με τον tcmp Player εχει καποιες ρυθμισεις για καλυτερο ηχο εκτος αν ειναι πολυ χαλια οποτε μην περιμενεις και πολλα πραματα:happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες και χρειάζομαι βοήθεια. 1)Η κύρια μνήμη του τηλεφώνου χωρίζεται σε: "Αποθηκευτικός χώρος" και "Πρόγραμμα"... Ο "Αποθηκευτικός χώρος" μου από τα 93.84 ΜΒ σύνολο χρησιμοποιεί τα 86.26 χωρίς εγώ να έχω βάλει εκεί τίποτα μόνο 2 mp3 για ήχους μην. κτλ... Το "Προγράμμα" από τα 97.23 σύνολο σρησιμοποιεί 43.17 πάλι χωρίς να έχω βάλει εκεί προγράμματα (όλα να βάζω στην "Αποθήκη μου") Μπορείτε να μου πείτε γιατί γίνεται αυτό;

2)Η "Bluetooth FTP" μνήμη είναι αν έχεις κάρτα μνήμης μέσα;

3)Όταν ανοίγω το κινητό, μου βγάζει ένα σφάλμα "buttons.exe" Δεν είναι δυνατό το άνοιγμα του αρχείου "buttons". Τι είναι αυτό;

4) Πήγα να ακούσω ραδιόφωνο από το internet (e-radio.gr) αλλά δεν έπαιζε. Το άνοιξα και με τον Skyfire που έχει flash εγκατεστημένο αλλά πάλι δεν έπαιζε. Με το opera άλλες φορές δεν ανοίγει και άλλες μου λέει "Not enough storage is available to comlete this aperation". Έκανα και αντιγραφή τον υπερσύνδεσμο και το έκανα επικόλληση στον streaming player αλλά πάλι δεν έπαιξε, μου έλεγε ότι το URL δεν υπάρχει. Πρέπει να κάνω install κάνα flash για να παίξει;

5)Με το Spb keyboard όταν το γυρίζω σε landscape mode όπου και να είμαι και στο gps ακόμα, μου εμφανίζει το πληκτρολόγιο. Διορθώνεται αυτό ή είναι bug;

Please απαντήστε μου σε όσες περισσότερες μπορείτε...

 

 

 

Μπορώ εν μέρει να σε βοηθήσω για το πρώτο ερώτημα.Σίγουρα αυτό που βλέπεις εφόσον δεν έχεις τοποθετημένα προγράμματα ΔΕΝ είναι σωστό και πιθανά σύντομα να έχεις και άλλα προβλήματα.Κάθε πρόγραμμα που εγκαθιστάς "τσιμπάει" και ένα μικρό μέρος της κύριας μνήμης ακόμη και όταν επιλέγεις την εγκατάσταση στην αποθήκη μου (8/16GB).Μάλλον πρέπει να κάνεις Hard Reset σύντομα.Η βοήθεια μου όμως είναι η κάτωθι που μόλις προχθές τη βρήκα! Εγκατέστησε πριν από οτιδήποτε άλλο το πρόγραμμα memaid (cleaner) και επέλεξε να ενεργοποιήσεις,αφού το τρέξεις, τη λειτουργία DLL optimizer. Μετά εγκαθιστάς ξανά όποιο πρόγραμμα θες.Τι κάνει αυτό; Απλά σε κάθε άλλο πρόγραμμα που θα εγκαθιστάς η κύρια μνήμη σου θα δεσμεύεται πολύ λιγότερο!!!

Η εν λόγω εφαρμογή πάει και διευθετεί τυχών drivers,κλπ στη μεγάλη σου μνήμη χωρίς εσύ να χρειαστεί να ασχοληθείς ποτέ ξανά! Τα κάνει όλα μόνο του με την όποια εγκατάσταση εφαρμογής/προγράμματος! Παράδειγμα,ενώ είχα διαθέσιμα περίπου 25mb στην κύρια μνήμη,με χρήση του DLL optimizer και επανεγκατάσταση 6-7 προγραμμάτων,η χωρητικότητα ανήλθε στα 40mb!!!

Απίστευτο και όμως αληθινό!!! Just try it!!!

;):D;):D

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ εν μέρει να σε βοηθήσω για το πρώτο ερώτημα.Σίγουρα αυτό που βλέπεις εφόσον δεν έχεις τοποθετημένα προγράμματα ΔΕΝ είναι σωστό και πιθανά σύντομα να έχεις και άλλα προβλήματα.Κάθε πρόγραμμα που εγκαθιστάς "τσιμπάει" και ένα μικρό μέρος της κύριας μνήμης ακόμη και όταν επιλέγεις την εγκατάσταση στην αποθήκη μου (8/16GB).Μάλλον πρέπει να κάνεις Hard Reset σύντομα.Η βοήθεια μου όμως είναι η κάτωθι που μόλις προχθές τη βρήκα! Εγκατέστησε πριν από οτιδήποτε άλλο το πρόγραμμα memaid (cleaner) και επέλεξε να ενεργοποιήσεις,αφού το τρέξεις, τη λειτουργία DLL optimizer. Μετά εγκαθιστάς ξανά όποιο πρόγραμμα θες.Τι κάνει αυτό; Απλά σε κάθε άλλο πρόγραμμα που θα εγκαθιστάς η κύρια μνήμη σου θα δεσμεύεται πολύ λιγότερο!!!

Η εν λόγω εφαρμογή πάει και διευθετεί τυχών drivers,κλπ στη μεγάλη σου μνήμη χωρίς εσύ να χρειαστεί να ασχοληθείς ποτέ ξανά! Τα κάνει όλα μόνο του με την όποια εγκατάσταση εφαρμογής/προγράμματος! Παράδειγμα,ενώ είχα διαθέσιμα περίπου 25mb στην κύρια μνήμη,με χρήση του DLL optimizer και επανεγκατάσταση 6-7 προγραμμάτων,η χωρητικότητα ανήλθε στα 40mb!!!

Απίστευτο και όμως αληθινό!!! Just try it!!!

;):D;):D

 

ελα ρε cps με τιs "επιστημονικεs" απαντησειs σου:p

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να ρωτησω κατι...ξερει κανενας γιατι στη vodafone έχουν μονο την συσκευη με τα 8 giga και την εχουν και 600?ενω 600 κανει αυτη με τα 16?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...