Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
ΠΑΙΔΕΣ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΘΕΛΩ ΕΝ ΣΥΝΤΟΜΙΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ.ΗΜΟΥΝ ΣΕ XPERIA(AKRIBO) ΚΑΙ ΣΕ Ν 85 ΑΛΛΑ ΜΟΛΙΣ ΕΙΔΑ ΤΟ ΟΜΝΙΑ ΤΟ ΕΡΩΤΕΥΤΗΚΑ

 

Ρίξε μια ματιά πιο πίσω και θα αποκτήσεις μια ιδέα. Μην περιμένεις σε ένα post να πάρεις μια απάντηση, διάβασε λίγο τις απόψεις των κατόχων και μη γράφεις με κεφαλαία γιατί στον κόσμο των forum είναι σαν να φωνάζεις.

 

Πηγή: wmpoweruser.com

 

Καλό είναι να έχουμε direct link στη συγκεκριμένη αναφορά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

to ekana auto apo windows live na vgalw na mn apothikeuei tis epafes alla dn ginetai. ti prepei na kanw;

 

απλα οταν τελειωνεις θα πρεπει να κανεις αποσυνδεση κ να επιλεγεις αλλαγη λογαριασμου.

μολις το κανεις αυτο σβηνονται αμεσως οι επαφες απο τον τηλεφωνικο σου καταλογο αλλα οχι απο το MSN.

κ οταν σε παει εκει που δινεις το hotmail σου θα πατας ακυρο κ αυτο ηταν

εγω ετσι εκανα στο ASUS που ειχα.στο ΟΜΝΙΑ δεν το δοκιμασα ακομα αλλα φανταζομαι το ιδιο θα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Είμαι μεταξύ Omnia και Xperia, κλίνοντας προς το Omnia λόγω ποιότητας φωτογραφικής μηχανής και flash, αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμα... Πείτε κάτι να με πείσετε!

 

ΥΓ: Αν κάποιος δε βαριέται, ας αναφέρει επιγραμματικά ποια από τα "βασικά" προγράμματα παίζουν και ποια ΔΕΝ παίζουν στις QVGA οθόνες..

 

Ευχαριστώ!

 

 

τωρα λογο ποιοτητα flash και φωτο δεν θα το ελεγα.

σε ολα τα αλλα ειναι απλα το καλυτερο τηλεφωνο.

αποψη μου!!!!!

 

υ.γ ειμαι και κατα της ericsson μπλιαχ μπλιαχ μπλιαχ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Samsung has just announced a refresh of their popular Samsung Omnia handset. The bad news is that its all software, but the good news is that the improvements will likely come to all other Omnia devices.

 

Just announced in Italy, the Samsung Omnia Reload with come with an on-device Games store called Try’n Play, which allows for games to be purchased directly from the device. It will also feature new widgets, a new Social Networking app and a new web-based remote administration application called SecurityRed.

 

The one feature older Omnia owners wont get is the new purple colour, but for the less flamboyant white and black will also be available.

 

Πηγή: wmpoweruser.com

 

 

To επιβαιώνω http://www.unwiredview.com/2009/02/06/samsung-omnia-reloaded-comes-in-purple-adds-new-features/

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα θέλω να ρωτήσω αν το i900 είναι συμβατό με skyfire γιατί στο site δεν το έχει και αναφέρει οτι ''Skyfire will not run on WVGA Windows Mobile phones.'' αλλά δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό!!!!
Bazinga!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

 

Δεν βλέπω κάποια ουσιώδη διαφορά!

 

καλησπέρα θέλω να ρωτήσω αν το i900 είναι συμβατό με skyfire γιατί στο site δεν το έχει και αναφέρει οτι ''Skyfire will not run on WVGA Windows Mobile phones.'' αλλά δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό!!!!

 

Η συσκευή σου δεν έχει WVGA αλλά WQVGA οθόνη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο πρόγραμμα για να μετατρέψω ταινίες και video για το κινητό,που να υπάρχουν και βοήθεια για το τι ρυθμίσεις χρειάζονται για να τα βλέπεις και σε portrait και landscape σωστά(ποιές ρυθμίσεις δηλαδη)

με το total video converter και το super χάθηκα

 

και επίσης ένα πρόγραμμα για να βλέπω τις φωτογραφίες μου εύκολα ;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

σε full screen(landscape) οταν βλεπω βιντεο γινεται να μην ειναι μεσα στη μεση και ο κερσορας και τον κρυβω κατο αριστερα-δεξια οσο μπορω?:P (hahahah ναι το κανω...;P)

 

και οσον αφορα τη μπαταρια και τη φορτιση. κανει να το εχω σε φορτιση και να το χρησημοποιω, πχ να βλεπω κατι η να ειμαι online κλπ?

 

kapoios na voithisei me ayto?:(

Link to comment
Share on other sites

otan i mpataria mou einai polu xamhlh dn mou anoigei tn camera gt;; mou vgazei to mnm polu xamhlh mpataria!

 

Για να κανει αποταμιευση ενεργειας.Χαμηλωνει επισης και τον φωτισμο.

Link to comment
Share on other sites

Για να κανει αποταμιευση ενεργειας.Χαμηλωνει επισης και τον φωτισμο.

 

 

και απενεργοποιει και την λειτουργια του τηλεφωνου ωστε να μην δεχομαστε και να μην κανουμε κλεισεις.......πολυ ΕΞΥΠΝΟ !:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

η διαθέσιμη μνήμη είναι 5240Κ, πως μπορώ να δω ποία προγράμματα ειναι εγκατεστημένα εκεί ;

γιατί από όσο θυμάμαι τα προγράμματα τα εγκαθιστώ στην αποθήκευση μου.

πως μπορώ να εξοικονομήσω μνήμη ;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

η διαθέσιμη μνήμη είναι 5240Κ, πως μπορώ να δω ποία προγράμματα ειναι εγκατεστημένα εκεί ;

γιατί από όσο θυμάμαι τα προγράμματα τα εγκαθιστώ στην αποθήκευση μου.

πως μπορώ να εξοικονομήσω μνήμη ;

 

Ευχαριστώ

 

5 περιπου mb εχουνε μεινει στην rom σου?πολυ λιγα μου φαινονται.πηγαινε ρυθμισεις-συστημα-αφαιρεση προγραμματων.

να κανεις εγκατασταση τα προγραμματα σου στο δισκο του ομνια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

η διαθέσιμη μνήμη είναι 5240Κ, πως μπορώ να δω ποία προγράμματα ειναι εγκατεστημένα εκεί ;

γιατί από όσο θυμάμαι τα προγράμματα τα εγκαθιστώ στην αποθήκευση μου.

πως μπορώ να εξοικονομήσω μνήμη ;

 

Ευχαριστώ

 

 

αμα εχεις βαλει garmin στην τρωει ολη!!!!

Link to comment
Share on other sites

5 περιπου mb εχουνε μεινει στην rom σου?πολυ λιγα μου φαινονται.πηγαινε ρυθμισεις-συστημα-αφαιρεση προγραμματων.

να κανεις εγκατασταση τα προγραμματα σου στο δισκο του ομνια.

 

Όταν εννοώ στην αποθήκευση μου στα 16Gb του ομνια εννοούσα ότι τα κάνω εγκατάσταση,λογικά κάποια προγράμματα στην αρχή τα έκανα από λάθος στη rom ή μπορεί να συμβαίνει τίποτα άλλο ; υπάρχει κάποιος τρόπος να τα μεταφέρω στα 16Gb ή αναγκαστικά σβήσιμο και ξανά εγκατάσταση ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλέ μου ΤΝΑ,τι έγινε με την εγγραφή από FM,τη δοκίμασες;;;

:wacko::wacko::wacko:

 

Καλοί μου φίλοι αληθεύει ότι τα Omnia μας ΔΕΝ υποστηρίζουν τις 2γραμμες κάρτες sim??? Αν όντως είναι έτσι, ισχύει για όλα τα pda,ή μόνο για το Omnia???

Ειδικά όσοι έχουν cosmote ας απαντήσουν παρακαλώ.

:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

cps η εγγραφή είναι όντως χάλια... η μόνη λύση που βρήκα είναι με το vito audio notes το οποίο και μπορεί να το ηχογραφήσει τέλεια σε Mp3.
Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί σε πολλούς από εσάς να είναι οικεία τα κατωτέρω,όμως σίγουρα και πολλοί άσχετοι σαν εμένα τα ψάχνετε ακόμη (έριξα κάτι ξενύχτια μούρλια!)!

 

A.Αφορά μόνο τους χρήστες των Ελληνικής ρομ Ομνια που θέλουν το igo8 (8.3)

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Σε όσους/ες προσπάθησαν να τρέξουν το περίφημο igo8 <<αγορασμένο>> από τα γνωστά μαγαζάκια και δεν το κατάφεραν λαμβάνοντας το μύνημα λάθους περί τοποθέτησης original SD card, η λύση είναι πολύ απλή! To 1o μέρος της λύσης οφείλεται στον εξαίρετο admin του omniacs.net (ήταν η επίλυση για τα αγγλικά windows) και το 2ο σε εμένα.

 

Διαδικασία:

Ανοίγουμε το αρχείο sys.txt (στο φάκελλο του igo8),όπου στις πρώτες γραμμές του κειμένου και μεταξύ των συμβόλων % θα βρούμε τη φράση %My storage%, ή %SD card% ,κλπ.

Αντικαθιστούμε λοιπόν τη φράση αυτή με την ονομασία που έχει στη συσκευή μας η μεγάλη μας μνήμη (8/16 GB),δηλαδή %Η αποθ. μου % (προσοχή στα κενά διαστήματα!!!! αλλιώς copy-paste από την ονομασία της ονομασίας του φακέλου μας!!!).

Εφόσον λοιπόν είμαστε έτοιμοι πατάμε το οκ πάνω δεξιά και η συσκευή μας δίνει ένα μύνημα περί πιθανής μορφοποίησης των χαρακτήρων (καταραμένο Unicode!!!) και μας προτρέπει αν θέλουμε να αποθηκευτεί το αρχείο μας σε μορφή word. Εμείς επιλέγουμε το "ΝΑΙ" (Αν δεν επιλέξουμε το ΝΑΙ δεν θα τρέχει πάλι το iGO8 και στην κύρια μνήμη της συσκευής θα δημιουργηθεί ένας φάκελος %*********%,όπου *=με ακαταλαβίστικους χαρακτήρες!!!).

Εφόσον πατήσαμε το ΝΑΙ θα δημιουργηθεί ένα νέο αρχείο στο φάκελο του iGO8 με την ονομασία "sys.doc" και το εικονίδιο του word .

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Πρωτού τρέξουμε ξανά το iGO8 διαγράφουμε οριστικά το αρχείο sys.txt (το αρχείο που αρχικά ανοίξαμε) και είμαστε έτοιμοι να τρέξουμε το iGO8 !!!

Αν όλα όσα περιγράφω έγιναν σωστά τότε το πρόγραμμα θα εκτελεστεί κανονικά και στην κύρια μνήμη της συσκευής μας θα έχει δημιουργηθεί ο φάκελος %Η αποθ. μου % , τον οποίο φυσικά και ΔΕΝ πειράζουμε για όσο θέλουμε το iGO8 στη συσκευή μας!!!

ΠΡΟΣΟΧΗ: ακόμη και να μετατρέψετε το αρχείο sys.txt μέσω υπολογιστή και να το ξαναγράψετε στο Omnia οι Ελληνικοί χαρακτήρες θα έχουν το ίδιο πρόβλημα,δηλαδή ενώ στο περιεχόμενο του αρχείου θα βλέπετε πάντα κανονικότατα την ονομασία που πληκτρολογήσατε,στην πράξη θα δημιουργείτε ο φάκελος %*******$ με λάθος χαρακτήρες και φυσικά δεν θα τρέχει το πρόγραμμα!!!!

Αυτά και... καλή πλοήγηση!!!

 

 

 

Β.Αλλαγή επιλεγμένου ήχου κλήσης μετά από σύνδεση με υπολογιστή

----------------------------------------------------------------------------------------

ΣΥΜΠΤΩΜΑ: Αν κατά τη σύνδεση του Omnia σας στον υπολογιστή ως μέσο μαζικής αποθήκευσης (σαν memory stick δηλαδή) και όχι μέσω active sync,δεχτείτε εισερχόμενη κλήση είναι πιθανό να ακούσετε διαφορετικό ήχο από αυτόν που εσείς είχατε επιλέξει.Αυτό θα συμβεί ΜΟΝΟ αν ο ήχος που είχατε επιλέξει είναι αποθηκευμένος στη μεγάλη μνήνη (Η αποθ.μου/My storage) και το κακό είναι ότι η ρύθμιση δεν θα επανέλθει ακόμη και μετά την αποσύνδεση από τον υπολογιστή (!!!),όπως συνήθως συμβαίνει με άλλες συσκευές με παρεμφερή διαχείρηση,οπότε κάθε φορά πρέπει να ξαναρυθμίζουμε τον/τους τόνο/ους κλήσεις που επιθυμούμε.Δεν είναι σπαστικό;;;

Ε,η λύση είναι πάρα πολύ απλή! Απλά αντιγράφουμε τους ήχους/mp3,κλπ που χρησιμοποιούμε ως ήχους κλήσεις (και ΜΟΝΟ αυτούς) στην κύρια μνήμη της συσκευής μας στο φάκελο "My Documents->Κουδουνίσματα" και το θέμα σχεδόν λύθηκε! Στη συνέχεια (χωρίς να είναι συνδεδεμένη η συσκευή στον υπολογιστή!!!)πάμε στο Κύριο μενού->Ρυθμίσεις->Προσωπικό->Τηλέφωνο->Κουδουν. και ανοίγουμε το πεδίο με τους ήχους.Θα δείτε ότι το ίδιο μουσικό αρχείο/τόνος εμφανίζετε δύο φορές συνεχόμενα.Απλά επιλέξτε όχι αυτό που ήδη ήταν σε χρήση, αλλά το όμοιο του (το οποίο είναι αυτό που πλέον υπάρχει στο φάκελο της κύριας μνήμης μας) και το πρόβλημα έλαβε ΤΕΛΟΣ!!!

Έτσι κάθε φορά που ενώ θα είμαστε συνδεδεμένοι με υπολογιστή ως μέσο μαζικής αποθήκευσης και θα τύχει να μας καλέσουν,η συσκευή δεν θα ψάχνει στη μεγάλη μας μνήμη (8/16GB) στην οποία δεν έχει ουσιαστικά πρόσβαση όσο είναι συνδεδεμένοι στον υπολογιστή και φυσικά θα ανατρέξει στη μόνη διαθέσιμη σε αυτήν μνήμη που είναι η κύρια,όπου αποθηκεύσαμε και ορίσαμε τον τόνο/ήχο κλήσης μας. Θεωρεούνται αυτονόητα τα κατωτέρω:

Α.Όποτε θέλουμε να ορίσουμε άλλο ήχο/τόνο κλήσης θα πρέπει να κάνουμε το ίδιο και για λόγους εξοικονόμησης χώρου να διαγράφουμε τα αρχεία που δεν θα χρησιμοποιούμε πλέον από την κύρια μνήμη μας.

Β.Για τους ήχους/τόνους που έχουμε παντρέψει με τις επαφές θα πρέπει να γίνει η ίδια σχετική διαδικασία στο βαθμό (λόγω περιορισμένης χωρητικότητας κύριας μνήμης) που αυτό είναι εφικτό.

 

Το παρόν εφόσον γίνει εφικτό θα δημοσιευτεί και στο omniacs.net (special thanks to admin) και στο btwforums του εκλεκτού nectons.

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

 

:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

cps η εγγραφή είναι όντως χάλια... η μόνη λύση που βρήκα είναι με το vito audio notes το οποίο και μπορεί να το ηχογραφήσει τέλεια σε Mp3.

 

Άρα το κάνουν μάλλον όλα το ατόπημα... κρίμα γιατί θα ήταν πολύ χρήσιμο εργαλειάκι.Ας ελπίσουμε ότι θα το διορθώσουν κάποτε...

Όσο για τη Vito ΔΕΝ ξαναβάζω πρόγραμμα τους,διότι όποτε πήγα να το καταργήσω δεν γινόταν σωστά,ούτε με χρήση του memaid!!! Κοινώς Hard Format ήταν η μόνη διέξοδος!!! Και δεν έχω καμία όρεξη... Να είσαι πάντα καλά και ευχαριστώ πάρα πολύ...

 

:thanks::thanks::thanks:

Link to comment
Share on other sites

cps το vito audio notes δεν χρειάζεται να το εγκαταστήσεις. Αν πετάξεις τα αρχεία σε ένα φάκελο μπορείς απλά να τρέξεις το εκτελέσιμο και είσαι μια χαρά. Εγώ αυτό κάνω.
Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια μου εχουνε βγει τα ματια απο το διαβασμα αλλα αξιζει...

αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν συμεφεει να το παρω καινουργιο ι μεταχειρο εσεις τι λετε;

τι να προσεξω αν ειναι μεταχειρο;

thanks:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...