Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδες, ειμαι κι εγω ενας κατοχος του πολυεργαλειου απο χθες!! Μεχρι στιγμης οι εντυπωσεις ειναι απολυτα θετικες! Παροτι ειμαι χρονιος χρηστης symbian και δεν εχω ξανακουμπισει WM συσκευη μετα απο λιγο παιδεμα και διαβασμα στις σελιδες του forum σαν να αρχιζω να βγαζω ακρη.

 

3 ερωτησεις μονο.

 

1) Εγκατεστησα το Fun Contacts αλλα οταν παταω στο εικονιδιο τηλ. καταλογος απο το κεντρικο μενου δεν μου ανοιγει αυτο (οπως ελεγε και ο SAXOVTS) αλλα συνεχιζει και ανοιγει ο καταλογος του ΟΜΝΙΑ. Δοκιμασα εγκατασταση και στη My storage και στην μνημη του κινητου. Καμια ιδεα για το τι μπορει να φταιει??

 

2) Οταν ψαχνω για προγραμματα σε μαγαζια σαν το ipmart, οποια εφαρμογη βλεπω να λεει οτι ειναι για WM μου κανει η πρεπει να γραφει κατι συγκεκριμενο? ΠΧ στο Ν95 που ειχα δεν αρκουσε να ηταν για S60 επρεπε να ηταν και για 3rd edition

 

3) Με το internet γενικα ολα καλα. Απλα σε ορισμενες σελιδες με τον OPERA (πχ κεντρικη sport24 που το κεντρικο του θεμα ειναι μια μεγαλη φωτο) μου γραφει πανω στη φωτο το εξης " Flash lite 2.1 for windows mobile 5 will suport flash7". Να πω οτι εχω βαλει το flashlite 2.1. Πρεπει να εγκαταστησω και κατι αλλο για να μου δειχνει τα παντα??

 

Thanks προκαταβολικα!!!

 

 

PS. Να πω ενα μεγαλο ευχαριστω αρχικα στον SAXOVTS για τις απαντησεις του σε πολλα θεματα και για τα προγραμματα που εχει στην υπογραφη του (τα περισσοτερα τα εχω ηδη βαλει), αλλα και σε ολους τους αλλους για την βοηθεια που δινουν σε διαφορα θεματα. Ειναι αυτο που λενε πριν απο σας για σας!! Πριν σκεφτω να ρωτησω κατι, ειχα ηδη την απαντηση!

 

Κανεις δεν μπορει να βοηθησει????

http://img150.imageshack.us/img150/7718/panathinaikosfannh8.gif

 

Proud owner of an OMNIA 16GB !!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

κατι που δεν εχω καταλαβει με το nodata. αν θελω να μπαινω οποτε θελω με wifi και καποια αλλη στιγμη να θελω να μπω με gprs μπορω να το κανω με αυτο το προγραμμα ή με αυτο απομονονεις εντελως το gprs ;

 

αυτό απομονωνη τελείως το gprs,αν δεν θες κάτι τετοιο τότε δεν βαζεις το πρόγραμμα αλλά πας στον οπερα τον αφήνεις αυτόματο και μετά απλός αλλάζεις την επιλογη από το system>settinhs>connectios>browser connections σε όποια σύνδεση θες εσύ να επικράτηση.

Link to comment
Share on other sites

pmorei kapoios na sikosei ena fakelaki me to igo8 giati psaxno psaxno ....

exw balei kapoies ekdoseis alla den mou douleboun.

euxaristo!

My SmartPhones history

Nokia: Nokia 6600 / Nokia N70 / Nokia N73 / Nokia N95 / Nokia N95 Black / Nokia N97

Win Mobile: HTC P3300 / HTC P3350 / Omnia / Omnia II

Apple: iPhone 3G / iPhone 3GS / iPhone 4G / iPhone 4S / iPhone 5 16GB / iPhone 5s 16GB / iPhone 6 64GB

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα από sotoss Εμφάνιση Μηνύματος

Παιδες, ειμαι κι εγω ενας κατοχος του πολυεργαλειου απο χθες!! Μεχρι στιγμης οι εντυπωσεις ειναι απολυτα θετικες! Παροτι ειμαι χρονιος χρηστης symbian και δεν εχω ξανακουμπισει WM συσκευη μετα απο λιγο παιδεμα και διαβασμα στις σελιδες του forum σαν να αρχιζω να βγαζω ακρη.

 

3 ερωτησεις μονο.

 

1) Εγκατεστησα το Fun Contacts αλλα οταν παταω στο εικονιδιο τηλ. καταλογος απο το κεντρικο μενου δεν μου ανοιγει αυτο (οπως ελεγε και ο SAXOVTS) αλλα συνεχιζει και ανοιγει ο καταλογος του ΟΜΝΙΑ. Δοκιμασα εγκατασταση και στη My storage και στην μνημη του κινητου. Καμια ιδεα για το τι μπορει να φταιει??

 

2) Οταν ψαχνω για προγραμματα σε μαγαζια σαν το ipmart, οποια εφαρμογη βλεπω να λεει οτι ειναι για WM μου κανει η πρεπει να γραφει κατι συγκεκριμενο? ΠΧ στο Ν95 που ειχα δεν αρκουσε να ηταν για S60 επρεπε να ηταν και για 3rd edition

 

3) Με το internet γενικα ολα καλα. Απλα σε ορισμενες σελιδες με τον OPERA (πχ κεντρικη sport24 που το κεντρικο του θεμα ειναι μια μεγαλη φωτο) μου γραφει πανω στη φωτο το εξης " Flash lite 2.1 for windows mobile 5 will suport flash7". Να πω οτι εχω βαλει το flashlite 2.1. Πρεπει να εγκαταστησω και κατι αλλο για να μου δειχνει τα παντα??

 

Thanks προκαταβολικα!!!

 

 

1.αν εννοείς όταν πατάς το contacts απο το κεντρικό μενού τότε κάτι δεν πάει καλά,αλλά αν εννοείς το άλλο πρόγραμμα για τις επαφές το Phonebook ε τότε ναι δεν έχει καμία σχέση για αυτό και δεν ανοίγει το funcontac.

 

2.ακριβός ψάχνεις για έκδοση WM 5 και 6,αυτά σου κάνουν.

 

3.βάλε και το flash player που έχω στο all you need

λέγεται fp7_ppc_en.cab

Link to comment
Share on other sites

1.αν εννοείς όταν πατάς το contacts απο το κεντρικό μενού τότε κάτι δεν πάει καλά,αλλά αν εννοείς το άλλο πρόγραμμα για τις επαφές το Phonebook ε τότε ναι δεν έχει καμία σχέση για αυτό και δεν ανοίγει το funcontac.

 

2.ακριβός ψάχνεις για έκδοση WM 5 και 6,αυτά σου κάνουν.

 

3.βάλε και το flash player που έχω στο all you need

λέγεται fp7_ppc_en.cab

 

 

3. Το εχω βαλει και αυτο. Καμια αλλη ιδεα??

http://img150.imageshack.us/img150/7718/panathinaikosfannh8.gif

 

Proud owner of an OMNIA 16GB !!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και τωρα μια ερωτησουλα για λιγο ΠΙΟ ψαγμένα ατομα εδω μέσα...

Πάνω στο ψάξιμο του τηλ μου μπήκα στο msn mesenger που έχει στα προγράμματά μας.Ολα καλα μεχρι εκει μια χαρά αναγνώρισε και τις 150 contacts που ειχα στο msn μου (μετά απο αίτηση απο το τηλ για συγχρονισμο με το msn)και γενικά δουλεψε αψογα.Κλείνω λοιπόν το msn και μετα απο λίγο βλέπω άναυδος οτι εχει παει και έχει βαλει ΟΛΑ τα 150 contacts απο το msn στον τηλ κατάλογό μου...:O

Το σίγουρο είναι οτι αυτο ΔΕΝ βολευει διοτι μέσα στον τηλ κατάλογο θα θελα να έχω μόνο τηλεφωνικές επαφές ΚΑΙ οχι contacts απο msn μαζι με τηλεφωνα...Γενικά γινεται ενας χαμός και ΔΕΝ εχει καποια επιλογή για να ''βλέπουμε'' ΜΟΝΟ τα τηλ ή ΜΟΝΟ τα contacts στον τηλ κατάλογο.

Θα μου πείτε γιατί δεν σβήνεις τα contacts apo ton κατάλογο να τελειώνεις?

ΠΡΟΣΟΧΗ το έκανα και την επόμενη φορά που μπηκα στο msn απο το κινητό έκανε συγχρονισμό ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΙ και ΕΣΒΗΣΕ ολα τα contacts απο το email μου.(αφου τα είχα σβησει απο τον τηλ κατάλογο)Αποτέλεσμα αυτου οταν προσπάθησα να μπw και απο το pc στο msn είχα χάσει και εκει τα contacts:mad:Παιδιά προσοχη μην την πατήσετε κι εσείς...

Η ερωτηση λοιπόν είναι πως θα μπαίνουμε στο μσν με το τηλ και να ΜΗΝ αποθηκευει τις επαφες στον κατάλογο......

Αρχικα να πω οτι θα επρεπε να βαλουμε 3-4 κατηγοριες με θεματα για το κινητο διοτι ετσι που μιλαμε γινεται ενας χαμος.Απο χθες ποσταρα τα παραπανς και δεν ειχα βοηθεια και ο λογος ειναι οτι μεσα σε μια μερα ειχαμε 50 σελιδες....Τελος παντων γνωριζει κανεις τον τροπο με το msn menu πως να μην γινεται η διαγραφη?

Link to comment
Share on other sites

SAXOVTS ΣΥΜΠΟΛΙΤΗ

ξερεΙς μηπως τι ειναι στο μενου ηχοι-ηδοποιησεις οταν βαζεις π.χ για την εισερχομενη κληση εναν ηχο ,απο κατω λεει ''πλ. φωτ. -.. το κλικαρεις κ εχει επιλογη απο 5' εως 60'.τι ειναι αυτη η επιλογη?

κ κατι αλλο παρακαλω βαζω κουδουνισμα ξυπνητηριου εναν ηχο αλλα χτυπαει αλλος .γιατι ?

ξερεΙς πως μπορω να βαλω ηχο ξυπνητηριου δικο μου.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

Το θέμα δεν είναι να κρατας καλά χαρτιά αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο!!!
Link to comment
Share on other sites

SAXOVTS ΣΥΜΠΟΛΙΤΗ

ξερεΙς μηπως τι ειναι στο μενου ηχοι-ηδοποιησεις οταν βαζεις π.χ για την εισερχομενη κληση εναν ηχο ,απο κατω λεει ''πλ. φωτ. -.. το κλικαρεις κ εχει επιλογη απο 5' εως 60'.τι ειναι αυτη η επιλογη?

κ κατι αλλο παρακαλω βαζω κουδουνισμα ξυπνητηριου εναν ηχο αλλα χτυπαει αλλος .γιατι ?

ξερεΙς πως μπορω να βαλω ηχο ξυπνητηριου δικο μου.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

 

o φωτισμός είναι το φωτάκι on/off,αυτό θα σου δείχνει μωβ αν θυμάμαι καλά αν εχεις εισερχόμενη και δεν την δεις.άλλα με αυτό δεν θα πάρεις χαμπάρι!!!!

έχω ποσταρει σχετικό πρόγραμμα,κανε αναζήτηση στο μηνύματα μου να το βρεις.

 

για ηχο ξυπνητηριού βάλε καταρχην το ptravel alarm και εκεί εχεις αυτήν την επιλογη,με το default ξυπνητήρι θα χάσεις πολλά ξυπνήματα!!!!!!

νομίζω ότι για να εχεις ήχους στο default ξυπνητήρι πρέπει να εχεις ήχους wav και να τους βάλεις στον φάκελο windows.

Link to comment
Share on other sites

Hello people,

 

έβαλα το S2U2 (καλό μου φαίνεται γα πρώτη μέρα) αλλά από εχτές δεν μπορώ να κάνω activesync με το pc μέσω bluetooth (το οποίο λειτουργούσε άψογα πριν).

 

Καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

o φωτισμός είναι το φωτάκι on/off,αυτό θα σου δείχνει μωβ αν θυμάμαι καλά αν εχεις εισερχόμενη και δεν την δεις.άλλα με αυτό δεν θα πάρεις χαμπάρι!!!!

έχω ποσταρει σχετικό πρόγραμμα,κανε αναζήτηση στο μηνύματα μου να το βρεις.

 

για ηχο ξυπνητηριού βάλε καταρχην το ptravel alarm και εκεί εχεις αυτήν την επιλογη,με το default ξυπνητήρι θα χάσεις πολλά ξυπνήματα!!!!!!

νομίζω ότι για να εχεις ήχους στο default ξυπνητήρι πρέπει να εχεις ήχους wav και να τους βάλεις στον φάκελο windows.

 

:up:σουπερ χιλια ευχαριστω.:ninja:

Το θέμα δεν είναι να κρατας καλά χαρτιά αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο!!!
Link to comment
Share on other sites

pmorei kapoios na sikosei ena fakelaki me to igo8 giati psaxno psaxno ....

exw balei kapoies ekdoseis alla den mou douleboun.

euxaristo!

My SmartPhones history

Nokia: Nokia 6600 / Nokia N70 / Nokia N73 / Nokia N95 / Nokia N95 Black / Nokia N97

Win Mobile: HTC P3300 / HTC P3350 / Omnia / Omnia II

Apple: iPhone 3G / iPhone 3GS / iPhone 4G / iPhone 4S / iPhone 5 16GB / iPhone 5s 16GB / iPhone 6 64GB

Link to comment
Share on other sites

Hello people,

 

έβαλα το S2U2 (καλό μου φαίνεται γα πρώτη μέρα) αλλά από εχτές δεν μπορώ να κάνω activesync με το pc μέσω bluetooth (το οποίο λειτουργούσε άψογα πριν).

 

Καμία ιδέα?

 

δεν νομίζω ότι υπαίτιος για το πρόβλημα είναι το s2u2,κανε το απεγκατάσταση όμως να δεις αν δεν εχεις μετά πρόβλημα χωρίς το s2u2.

Link to comment
Share on other sites

pmorei kapoios na sikosei ena fakelaki me to igo8 giati psaxno psaxno ....

exw balei kapoies ekdoseis alla den mou douleboun.

euxaristo!

 

στην ίδια σελίδα το εχεις βάλει 2 φορές!!!!!!!

Να σαι σίγουρος όταν το δει κάποιος θα το κάνει αυτό για σένα.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες, θέλω να προσθέσω κάτι για το οποίο έφαγα τα μούτρα μου !!

 

προσπάθησα να μπώ στο google maps και στο messenger απο το omnia μεσω wind Internet αλλά έφαγα πόρτα!

 

επίσης όταν έμπαινα απο τον browser σε οποιαδήποτε σελίδα αργούσε παρόλο που είχα 3G !! πήρα λοιπόν και εγώ τηλέφωνο τους πανεπιεστήμονες της Wind (στο 1231 που ασχολούνται με το Internet) και η απάντηση ήταν να παρω τηλέφωνο στη samsung...

 

Anyway! το πρόβλημα σε μένα ηταν τελικά στις ρυθμίσεις της wind στο προφίλ wind Internet . Συγκεκριμένα για κάποιο λογο στο

 

ρυθμίσεις ->σύνδεση -> συνδέσεις -> my internet ->Διαχείριση υφιστ. συνδ.

και κάνοντας επεξεργασία το προφίλ (Wind Internet) στην επιλογή για προχωρημένους (πατώντας 2 φορές το "επόμενο") μου είχε επιλέξει το "Συγκεκριμένη διεύθυνση IP". όταν το άλλαξα σε " διεύθυνση IP απο τον διακομιστή" όλα έπαιξαν μια χαρά!!!

 

Αυτά απο εμένα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση γι' αυτούς που το έχουν πάρει.Το ηχείο του πως είναι? Ακούγεται δυνατά ή είναι κι αυτό σαν το iphone?
Rogers
Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω ότι υπαίτιος για το πρόβλημα είναι το s2u2,κανε το απεγκατάσταση όμως να δεις αν δεν εχεις μετά πρόβλημα χωρίς το s2u2.

 

τρεξε το ilock κανει stop το su2u και δες αν σου παιζει.

 

σαχο εριξες καμια στο garmin ?

http://galaxyss.blogspot.com/ - all about galaxy s
Link to comment
Share on other sites

Βοηθεια Χριστιανοι !

Παρελαβα το screen protection απο brando σημερα και εκανα μια μαλ..κια το εβγαλα να το ξαναβαλω και γεμισε σκονες δαχτυλιες κλπ, οι οποιες ειναι αδυνατο να φυγουν ακομα και με πλυσιμο..

Τεσπα, επειδη ξηλωσα και τη ζελατινα που ειχε το κινητο απο τη συσκευασια του, αυτη τη στιγμη εχω μεινει με την οθονη απροσπατευτη.

Εχει βρει κανεις screen protector σε ελληνικο μαγαζι ? Καιγομαι να το παρω αμεσα

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όποιος ξέρει από pc, καθάρισε??

Το xperia,ξέρουμε ποτε κυκλοφορεί??

ερχεται σε κανα μηνα.

Link to comment
Share on other sites

1.το πληκτρο το πατας συνεχεια μεχρι να κλειδωσει το κινητο(2-3 sec)

2.περιμενε 6-7 φορτισεις αλλα διαβασε και εδω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2539945#post2539945

3.?

4.θελει καποιο προγραμμα(bettery status)

5.αν το προβλημα το βλεπεις οταν ανοιγεις το destinator ειναι γνωστο προβλημα αλλιως...

6.εναρξη/ρυθμισεις/συστημα(κατω)/ανιχ.κινησης/ και τσεκαρε μη αυτοματο

7.θελεις αλλο skin γιατι η οθονη στο ομνια ειναι μεγαλυτερη απο αλλα ppc

πηγαινε στην υπογραφη του χρηστη saxovts και κατεβασε το αρχειο samsung allyou need εχει μεσα skin για ομνια και αλλα χρησιμα

8.να βαλεις ενα προγραμμα που λεγεται nodata

9.μαλλον οχι(κατι εχω ακουσει για ενα προγραμματακι αλλα δεν θυμαμαι)

10,11 δεν εχω ασχοληθει

 

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο και την άμεση ανταπόκριση σου,αλλά συνεχίζω

να μην τα καταφέρνω...

 

1.Αμ το πατάω και περισσότερο,αλλά δεν κλειδώνει... απλά φλασάρει για 1" η οθόνη και τα πλήκτρα δεν κλειδώνουν...

2.Ωχ...!!! Είμαι ήδη στην τέταρτη πλήρη φορτιση,άσε τις ώρες που φορτίζει από usb! :worry:

3. Σαν στραβοστερεομένη...

4. "battery status" για μετρητές χρόνου κλήσεων;;; :(:(

5.Μπα το έκανε και πριν το destinator, αλλιώς τι???

6.Μα το πρόβλημα είναι ότι το μη αυτόματο το τσεκάρει τυχαία μόνο του χωρίς εγώ να το θέλω!!! :wacko:

7.Θα το παιδέψω λίγο αν και δεν το πολυκαταλαβαίνω...

8.Ομοίως με 7... Κάπου το διάβασα στα σημερινά... :lol:

9.Ομοίως με 7 και 8...αν και αυτό που διάβασα αφορούσε μόνο αναπάντητες κλήσεις και sms.

10,11 ????? κανένας που γνωρίζει κάτι σχετικό???

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι για την υπομονή σας και ευελπιστώ στην αμέριστη βοήθεια σας... Είπαμε προσφέρω και αμοιβή!!!

Link to comment
Share on other sites

katebazw ena arxeio rar pou mesa exei na programa

pali rar me katalixh .cab pou kai pos prepei na to balo gia na trexei to programa?

My SmartPhones history

Nokia: Nokia 6600 / Nokia N70 / Nokia N73 / Nokia N95 / Nokia N95 Black / Nokia N97

Win Mobile: HTC P3300 / HTC P3350 / Omnia / Omnia II

Apple: iPhone 3G / iPhone 3GS / iPhone 4G / iPhone 4S / iPhone 5 16GB / iPhone 5s 16GB / iPhone 6 64GB

Link to comment
Share on other sites

katebazw ena arxeio rar pou mesa exei na programa

pali rar me katalixh .cab pou kai pos prepei na to balo gia na trexei to programa?

 

To rar εχει μεσα ενα cab. Βγαζεις το cab απο το rar, το βαζεις στο κινητο και το τρεχεις απο εκει

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,σκεφτομαι να παρω το κιν αλλα ειναι εισαγωγη κ δεν εχει ελληνικα μπορουμε να τα βαλουμε κ αν ναι υπαρχει καποιο προβλημα με αυτες τις συσκευες?

 

ακομα (και δεν ξερει κανεις ποτε) δεν υπαρχει ελληνικη ρομ

οποτε με τα σημερινα δεδομενα ελληνικα οχι

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι το σύμβολο του συγχρονισμού των δεδομένων, αυτό δίπλα στον δείκτη σήματος, δείχνει μόνο 3G και αν δεν υπάρχει σύνδεση 3G τότε δείχνει το Χ με τις δύο γραμμούλες από πάνω. Αυτά συμβαίνουν όταν δεν ανταλλάσουμε δεδομένα με το δίκτυο. Όταν λοιπόν ανταλλάσουμε δεδομένα π.χ. στέλνουμε ένα MMS ή είμαστε στο internet, για όση ώρα γίνεται η ανταλλαγή αυτή, ο δείκτης δείχνει ανάλογα με το δίκτυο G για GPRS 3G για 3G και 3G+ για High speed αντί για το Η. Έχω Ελληνική ROM και σύνδεση COSMOTE.

Θα απαντήσει κάποιος. Για αυτό υπάρχουν τα forum...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οταν λες firmware upadater που το βρηκες το ειχε μεσα στο cd;[/QU

 

Οχι δεν το εχει στο cd.Απο εδω το βρηκα http://www.samsungmobile.com/promotion/omnia/sg/sub02_xp.jsp#

 

αυτη η ρομ ειναι σιγκαπουρης αγγλικα και με τα σημερινα δεδομενα(εχω τηλεφωνησει στη samsung) χανεις την εγγυηση

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...