Jump to content

Προτάσεις αγοράς: Ποιο PNA να επιλέξω;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το RYE είναι 129Ε και επειδή θέλω 3 είναι κάπως, τώρα θα σκεφτώ και θα αποφασίσω.

Ναι σόρρυ, το σκέτο Ελλάδα έχει όντως Ε 129.

Εγώ είχα πάρει Ελλάδα και Ευρώπη στα Ε 179

 

Αν σκέφτεσαι τη οικονομικότερη λύση, δεν νομίζω να υπάρχει άλλο σε αυτή τη τιμή, ίσως το vector, αλλά δεν είμαι σίγουρη.

 

Ελπίζω τουλάχιστον αν καταλήξεις σε rye να είσαι πιο τυχερός από μένα... :rolleyes:

To conquer others is power... To conquer yourself is to know the way...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

πηγα χθες κοτσωβολο για το rye.την ωρα που εγραφε ο πωλητης την παραγελια τσουπ!σκαει ενας.rye επιστροφη!του το αλαξαν πατ κιουτ!και ειμουν ψημενος!στριβω κ παιρνω garmin 200.καλο κ γρηγορο.και ονομα εγγυηση.119e.αν δεν ζητας πολλα ειναι super κι ας μην εχει destinator.
Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι φαινεται πρεπει να ψαχνουμε ποιο ειναι καλυτερο σαν μηχανημα αφου σχεδον ολα παιρνουν ολους τους χαρτες!!Το mio320b σαν συσκευη ειναι καλη??(παντως ο miomap που εχει,ειναι λεει πολυ καλος, συν οτι σε κανα μηνα θα γινει το τελευταιο επισημο update)

Παντως,Υπαρχει καμια αλλη καλη συσκευη με 4 οθονη με το πολυ στα 270 ευρω που να παιρνει τους γνωστους χαρτες?

http://www.myspace.com/deadbydawngr

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb

Link to comment
Share on other sites

http://www.ngi.gr/page.php?languageid=2&pageid=59&categoryid=3

Mls 4400 στα 299 με το χάρτη Ελλάδας Gi 2008.q1 http://www.navimania.gr/showthread.php?t=435&page=65 που κυκλοφορεί αύριο και επιπλέον bluetooth σε σχέση με το 320.

Και μπορείς να το ξεκλειδώσεις και να βάλεις όποιο πρόγραμμα είναι συμβατό με pna.

Link to comment
Share on other sites

Η μονη διαφορα ειναι το bluetooth η εχει και αλλες?299ευρω ειναι χωρις κανεναν χαρτη?Το εχει στο πλαισιο 349 με Ελλαδα (αλλα στον καταλογο του προηγουμενου μηνα.)

Θεωρεις οτι ειναι καλυτερη επιλογη απο το mio320?

οπως επισης σαν χαρτης,ο destinator ειναι καλυτερος απο Miomap?

http://www.myspace.com/deadbydawngr

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb

Link to comment
Share on other sites

Είναι με τον χάρτη Ελλάδας.Με 50€ επιπλέον παίρνεις και τους χάρτες ευρώπης,ενώ κανονικά στοιχίζουν γύρω στα 200€.Με την λογική ότι μπορείς να ξεκλειδώσεις και τα 2 και να προσθέσεις και άλλες εφαρμογές,δεν υπάρχουν άλλες διαφορές.Ετσι όπως είναι τώρα το 4400 έχει επιπλέον εφαρμογές για φωτογραφίες και video.

O χάρτης του destinator είναι καλύτερος από του Miomap,αλλά το miomap είναι καλύτερο πρόγραμμα από το destinator σε διάφορα πράγματα.Οπως π.χ. το ότι δεν χάνει το σήμα,περνώντας από τούνελ.Εχοντας δοκιμάσει το 320 δεν έμεινα ικανοποιημένος και με δεδομένο ότι όσες συσκευές είναι στο e-shop της Gi είναι απόλυτα συμβατές με destinator+χάρτη Gi,θεωρώ πως είναι η καλύτερη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα πιο να παρω rye 3503 η mls3850 ευχαριστω

 

Το μηχανακι ειναι αστερι για τα λεφτα του 129 ευρω.Βαζεις το Destinator και εισαι ενταξει(ξεχνα το Cigyc που εχει απο τη μανα του).Δεν βρισκω καποιο λογο για να παρεις κατι αλλο που θα τρεχει το ιδιο προγραμμα απλα και μονο επειδη θα εχει πιο διασημο ονομα,σε τελικη αναλυση καναδυο κινεζοι ειναι που τα κατασκευαζουν σε διαφορετικα κοστουμια και αλλο νονο :rolleyes: .Του δικου μου του εχω αλλαξει τα φωτα και λειτουργει κανονικα(πλοηγηση διαφορα προγραμματα,παιχνιδια ,εφαρμογες κτλ.)Τωρα αφου τελειωσε το ψαξιμο θα λειτουργει πλεον για τον σκοπο που αγοραστηκε,σαν navigator .Παμε γα το επομενο :lol::lol:

 

Συμφωνώ και εγώ.

EIMAI 100% ικανοποιημένος με το RΥΕ. Παιζει με DESTINATOR 7 τέλεια. Σήμερα μου λόκαρε 12 δορυφόρους κοντά στο κέντρο της Αθήνας!!

Για τα χρήματά του €129, και τέτοια απόδοση για μένα δεν υπάρχει άλλη σκέψη, ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι με τον χάρτη Ελλάδας.Με 50€ επιπλέον παίρνεις και τους χάρτες ευρώπης,ενώ κανονικά στοιχίζουν γύρω στα 200€.Με την λογική ότι μπορείς να ξεκλειδώσεις και τα 2 και να προσθέσεις και άλλες εφαρμογές,δεν υπάρχουν άλλες διαφορές.Ετσι όπως είναι τώρα το 4400 έχει επιπλέον εφαρμογές για φωτογραφίες και video.

O χάρτης του destinator είναι καλύτερος από του Miomap,αλλά το miomap είναι καλύτερο πρόγραμμα από το destinator σε διάφορα πράγματα.Οπως π.χ. το ότι δεν χάνει το σήμα,περνώντας από τούνελ.Εχοντας δοκιμάσει το 320 δεν έμεινα ικανοποιημένος και με δεδομένο ότι όσες συσκευές είναι στο e-shop της Gi είναι απόλυτα συμβατές με destinator+χάρτη Gi,θεωρώ πως είναι η καλύτερη επιλογή.

 

πηγα πλαισιο και ειδα το navigt r-435bt αλλα με i-go myway χαρτη..Σαν συσκευη φανηκε πολυ προσεγμενη και τιμη 299ευρω τι λες γι αυτη??Εχει και bluetooth ..

Για το rye που λενε τα παιδια πιο πανω το ψιλοφοβαμαι να πω την αληθεια αν και ειναι σε καλη τιμη !Εχει και ενα χρονο εγγυηση...

http://www.myspace.com/deadbydawngr

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb

Link to comment
Share on other sites

πηγα πλαισιο και ειδα το navigt r-435bt αλλα με i-go myway χαρτη..Σαν συσκευη φανηκε πολυ προσεγμενη και τιμη 299ευρω τι λες γι αυτη??Εχει και bluetooth ..

Για το rye που λενε τα παιδια πιο πανω το ψιλοφοβαμαι να πω την αληθεια αν και ειναι σε καλη τιμη !Εχει και ενα χρονο εγγυηση...

 

http://www.e-galaxy.eu/pinakasGPSPnaPda.htm

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά Καλησπέρα!

Είμαι newbie’s στα navigator κ θα ήθελα την βοήθεια σας, σαν ψαγμένοι στο θέμα, βρίσκομαι στο εξής δίλλημα:

1ον Garmin 200 w ( καλό απ ότι διαβάζω, πολλά σημεία ενδιαφέροντος, εύκολο στην χρήση, αλλά σπάει? Ο χάρτης του τι λέει?)

2ον Μio c220 (ωραίο dishing , μάλλον σέρνεται με άλλους χάρτες πλην του miomap κ ο δικός του απ ότι διαβάζω δεν είναι κ τόσο αξιόπιστος )

3ον Vector (380-390-400)

4ον Rey

Γι τα δυο προηγούμενα δεν πολυγνωριζω γι αυτό δεν γράφω κ τπτ!

Αυτό που θέλω να έχει είναι η επιλογή μου : καλό χάρτη για Ελλάδα (ενημερωμένο)

Να έχει κάμερες κ αρκετά σημεία ενδιαφέροντος (βενζ .φαρμ. εστιατόρια κτλ)

Να μπορώ να δοκιμάσω κ άλλους χάρτες , χωρίς κολλήματα κ καθυστερήσεις στο στίγμα

δεν σκέπτομαι να δώσω πάνω από 200 euro

ευχαριστώ προκαταβολικά :X

Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλωσόρισες!!

Θα προσπαθήσω σύντομα να απαντήσω στις ερωτήσεις σου.

Από τα τέσσερα GPS που αναφέρεις, θεωρώ ότι αυτό που ανταποκρίνεται περισσότερο στις ανάγκες σου είναι το RYE. (Το έχω και εγώ). Είναι το ΜΟΝΟ της αγοράς (και από τα τέσσερα που αναφέρεις), που είναι ουσιαστικά ξεκλείδωτο, κάτι που σημαίνει ότι μπορεί να τρέχει χωρίς "πείραγμα" οποιοδήποτε αρχείο exe, συμπεριλαμβανομένων των προγραμμάτων πλοήγησης, προγραμμάτων file explorer, παιγνιδιών κτλ.

Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να δεχθεί όποιο πρόγραμμα πλοήγησης θέλεις αρκεί να είναι κατάλληλο για συσκευές ΡΝΑ και λειτουργικό σύστημα Windows CE.

Από προσωπική εμπειρία έχω να καταθέσω ότι το RYE συμπεριφέρεται πολύ καλά, τόσο την ημέρα, όσο και τη νύκτα, έχει καλό ηχείο και είναι σχετικά ελαφρύ. Το πρόγραμμα και ο χάρτης που έχει πάνω με την αγορά του, υπολείπεται κατά πολύ του Destinator και των χαρτών της NGi. Πάντως η λειτουργία του DEST είναι καθόλα απροβλημάτιστη. Έχω και ένα MLS με γνήσιο DEST 6 και δεν έχω διαπιστώσει μέχρι στιγμής διαφορά στην απόδοση.

Όσο για τα επιπλέον χαρακτηριστικά που θέλεις (κάμερες αγαπημένα κλπ), αυτά εμπεριέχονται στα προγράμματα και στους χάρτες, άρα και στο DEST.

Αυτά τα ολίγα από εμένα. Περισσότερες πληροφορίες μπορείς να αναζητήσεις το ανάλογο topic του forum, το οποίο είναι κατατοπιστικότατο!!

«Διαφωνώ με ότι λες αλλά θα υπερασπιστώ το δικαίωμά σου να τα λες» (Βολτέρος) [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ!!

 

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΘΕΣΩ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΔΥΟ ΜΟΝΤΕΛΑ (C320/C520) ΔΙΟΤΙ ΒΡΙΣΚΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΑΝΑΠΟΦΑΣΙΣΤΟ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΔΥΟ.

 

ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΥΓΚΡΙΣΕΙΣ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ SITE,ΟΜΩΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ,ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΚΑΠΟΙΟΥ .... ΗΔΗ ΧΡΗΣΤΗ ΤΩΝ ΣΥΣΚΕΥΩΝ (C320/C520)

 

ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΘΑ ΕΠΙΛΕΓΑΤΕ ΤΟ C320 AΠΟ ΤΟ C520 ...ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΑ

 

:wacko::wacko::wacko:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΚΑΙ ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΟΥΡΑΣΑ.!.!.!.!

Technician Electronic :shoot: Person in Charge of Department service
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ!!

 

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΘΕΣΩ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΔΥΟ ΜΟΝΤΕΛΑ (C320/C520) ΔΙΟΤΙ ΒΡΙΣΚΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΑΝΑΠΟΦΑΣΙΣΤΟ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΔΥΟ.

 

ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΥΓΚΡΙΣΕΙΣ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ SITE,ΟΜΩΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ,ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΚΑΠΟΙΟΥ .... ΗΔΗ ΧΡΗΣΤΗ ΤΩΝ ΣΥΣΚΕΥΩΝ (C320/C520)

 

ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΘΑ ΕΠΙΛΕΓΑΤΕ ΤΟ C320 AΠΟ ΤΟ C520 ...ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΑ

 

:wacko::wacko::wacko:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΚΑΙ ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΟΥΡΑΣΑ.!.!.!.!

 

Φίλε μου η μόνες διαφορά μεταξύ 320 και 520 είναι ότι το 320 έχει μόνο χάρτη Ελλάδας, ενώ το 520 έχει χάρτη όλης της Ευρώπης με την ανάλογη μεγαλύτερη μνήμη για να δουλεύει άνετα τον Ευρωπαικό χάρτη και το Bluetooth που έχει μόνο το 520.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλησπέρα!

Είμαι newbie’s στα navigator κ θα ήθελα την βοήθεια σας, σαν ψαγμένοι στο θέμα, βρίσκομαι στο εξής δίλλημα:

1ον Garmin 200 w ( καλό απ ότι διαβάζω, πολλά σημεία ενδιαφέροντος, εύκολο στην χρήση, αλλά σπάει? Ο χάρτης του τι λέει?)

2ον Μio c220 (ωραίο dishing , μάλλον σέρνεται με άλλους χάρτες πλην του miomap κ ο δικός του απ ότι διαβάζω δεν είναι κ τόσο αξιόπιστος )

3ον Vector (380-390-400)

4ον Rey

Γι τα δυο προηγούμενα δεν πολυγνωριζω γι αυτό δεν γράφω κ τπτ!

Αυτό που θέλω να έχει είναι η επιλογή μου : καλό χάρτη για Ελλάδα (ενημερωμένο)

Να έχει κάμερες κ αρκετά σημεία ενδιαφέροντος (βενζ .φαρμ. εστιατόρια κτλ)

Να μπορώ να δοκιμάσω κ άλλους χάρτες , χωρίς κολλήματα κ καθυστερήσεις στο στίγμα

δεν σκέπτομαι να δώσω πάνω από 200 euro

ευχαριστώ προκαταβολικά :X

 

Το Μιο 220 δεν σέρνεται με άλλα προγράματα. Αυτό που "σέρνεται" είναι το Μιο 320 με Destinator.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

Οπως θα καταλάβετε και από το περιεχόμενο του μηνύματος είμαι στραβάδι όσον αφορά την συγκεκριμένη τεχνολογία. Προσπάθησα να ενημερωθώ όσο το δυνατόν από διάφορα sites και forums ώστε να ελαχιστοποιήσω τις απορίες μου πριν πρήξω κάποιον. Ετσι λοιπόν καταρχήν κατέληξα σε 2 συσκευές μέ βάση τα τεχνικά χαρακτηριστικά και την τιμή (δεν γνωρίζω πολλά από λογισμικά πλοήγησης και χάρτες και εδω θα ήθελα επίσης την βοηθειά σας).

1. GARMIN NUVI 200 (AUTODRIVE) 118 €

2. RYE TRAVELER 3503 (SYGIC DRIVE) 129 €

Προφανώς προκειται για ΡΝΑ τα οποία...

α) είναι κλειδωμένα και θέλουν ξεκλείδωμα για να πάρουν άλλα λογισμικά πλοήγησης και χάρτες. Αν ναι αυτό είναι εφικτό, ή θεωρία ?!?!?

β) Μπορώ αργότερα να προσθέσω χάρτες (π.χ Ευρώπης, γνησιους ή όχι)?

γ) Μπορώ να κάνω αναβαθμιση του Λ.Σ (από Windows CE 4.5 σε Windows CE 5.0 ? π.χ)

Είναι αξιόπιστη η πλοήγηση που προσφέρουν τα προαναφερόμενα (κάτι που με ενδιαφέρει πολύ) ή θα κλαίω τα (έστω και λιγότερα από άλλες λύσεις) λεφτά μου?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν σας κούρασε το μεγάλο μήνυμα...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ vector θα προτείνω...Απλά, πετάει...!

...ευτυχής κάτοχος Μ600i...:)

 

Κλείσε μέσα στην ψυχή σου την Ελλάδα και θα δεις να λαχταρεί κάθε είδους μεγαλείο...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας μετάξι MIO C320B και το RYE 4306 , επίσης αν γνωρίζει κάποιος αν στο RYE 4306 μπορώ να περάσω το Destinator .Επίσης είδα στο E Shop το NAVIGT-430 με το IGO, κάπου είχα διάβαση πως το IGO είναι πολύ καλό το ίδιο καλό με Destinator.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια χαρα και απο εμενα,θα ηθελα να σας κανω καποιες ερωτησεις γιατι δεν εχω ιδιαιτερη γνωση στον τομεα.

Ειμαι μεταξυ garmin 276c και το smartrip αλλα η διαφορα στην τιμη ειναι τεραστια,επειδη με ενδιαφερει κατα βαση για χρηση εκτος δρομου μπορω να φορτωσω track διαδρομων(εκτος δρομου) που θα εχω κατεβασει απο το internet και να τους δειχνει κανονικα,ξερω οτι στο garmin γινεται,επισης θα ηθελα να ρωτησω αν στους κραδασμους ειναι ανθεκτικο?

 

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ψήνομαι για το NAVIGT-430.

Αφου εχει Windows CE 4.2 λογικά δεν θα παίρνει και το destinator 7 ????

 

Ψηνομαι και εγω μιας και το eshop το εχει προσφορα, αλλα θα ηθελα να μαθω αν μπορει κανεις να το ξεκλειδωσει για να βαλεις ενημερωμενους χαρτες και λοιπα;;; Αν μπορει καποιος να απαντησει γιατι δεν μπορω να ψαξω στο φορουμ (ειμαι για διακοπες Πασχα και δυστυχως με dial up συνδεση.....):mad:

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα και απο εμενα,θα ηθελα να σας κανω καποιες ερωτησεις γιατι δεν εχω ιδιαιτερη γνωση στον τομεα.

Ειμαι μεταξυ garmin 276c και το smartrip αλλα η διαφορα στην τιμη ειναι τεραστια,επειδη με ενδιαφερει κατα βαση για χρηση εκτος δρομου μπορω να φορτωσω track διαδρομων(εκτος δρομου) που θα εχω κατεβασει απο το internet και να τους δειχνει κανονικα,ξερω οτι στο garmin γινεται,επισης θα ηθελα να ρωτησω αν στους κραδασμους ειναι ανθεκτικο?

 

Ευχαριστω πολυ

 

Γι αυτο που το θες το Garmin ειναι ενα και μοναδικο.....το εν λογω μηχανακι δεν σου κανει .....

Link to comment
Share on other sites

γεια σας

εγω αρχικα αγορασα το blaupunkt με το travel pilot 3.3 .αλλα μετα διαπιστωσα οτι οι χαρτες του δεν ειναι τοσο καλοι. και για να αναβαθμιστουν πρεπει να αγοραζεις ανα καποιο διαστημα καρτες sd με τον αναβαθμισμενο χαρτη. Πάντως η συσκευη ειναι πολυ καλη.Τελικα το αλλαξα και πηρα το mls με το destinator.αυτο βεβαια εχει μονο ενα χρονο εγγυηση ενω το blaupunkt 2,αλλα γενικα ειναι ποιοτικα κατωτερη συσκευη.το mls εχει το destinator που ολοι λενε οτι ειναι καλο .μονο η συσκευη με χαλαει λιγο.Σε σχεση με το blaupunkt μου φαινεται ψοφια.

οποιος φιλος τα εχει χρησιμοποιησει η θα ηθελε να κανει καποιο σχολιο περιμενω να ακουσω .

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, πριν απο λιγες μερες μου κανανε δωρο το MLS Destinator A3850 το οποιο ειχε καρτα αλλαγης.

Ψαχνοντας λιγο ειδα οτι το Mio C320b εχει καλυτερα χαρακτηριστικα με μολις 20ευρω διαφορα.

 

Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω ποιο εχει τους καλυτερους χαρτες.

Αξιζει να παρω το ΜΙΟ?

Εδω ειναι ενα γρηγορο συγκριτικο..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...