Jump to content

[CARRIER] Wind Blackberry Service


sokos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι δυνατόν ρε παιδιά να έχω msn και e-mail κανονικά, τη στιγμή που στο services status στο Blackberry Internet Service λέει not connected και να μην μπορώ επιπλέον να σερφάρω με τον browser;;;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 158
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για το πρώτο ίσως μπαίνεις μέσω του WIND Plus και σε χρεώνει ανά ΚΒ (SOS!!). Για το 2ο, κοίταξε τις ρυθμίσεις του Browser...
Link to comment
Share on other sites

Κι άλλο 'κρούσμα' με το λογαριασμο της WIND... :( Με έχει χρεώσει κάποια MBYTES για 'Off-network browsing' οπως το περιγράφει στο λογαριασμό, παρόλο που στην υπηρεσία ΒΒ αναφέρει ότι περιλαμβάνει και Internet Browser!! Το συνολικό ποσό φτάνει τα 50 ευρώ!! Είμαστε σοβαροί????

 

Off-net WAP Browsing το ονομάζουν.. Και δεν έχω APN ρυθμισμένα... Σας λέει κάτι? Τι στο καλό με χρεώνουν!!! :mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

Τι στο καλό σε χρεώνουν ή τι στο καλό σου έχουν ενεργοποιήσει???

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Αυτο προσπαθω να μαθω!!!

 

Υποθετικά όλες οι προεγκατεστημένες εφαρμογές blackberry χρησιμοποιούν το VPN του Blackberry. Το MAPS και αυτό χρησιμοποιεί το apn του blackberry :confused:

Επομένως μήπως κάτι έπαιξε με την ενεργοποίηση της υπηρεσίας; Δεδομένα σου έχει περάσει από το apn του Blackberry;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όταν ήρθε ο πρώτος λογαριασμός μου είχαν εάν πάγιο ADSM 120MB το οποίο ποτέ δεν έμαθα τι είναι... Το απενεργοποίησα αφού πρώτα τους ρώτησα, ποιος ο λόγος να το έχω αφού έχω BIS με 250 μεγάβυτα για email & internet. Τώρα έρχεται ο άλλος λογαριασμός και έχω αυτά τα 48 ευρώ παραπάνω χρέωση που κανείς δεν μπορεί να μου πει από που προκύπτουν. Στο CS τους έχω βρίσει 2 φορές γιατί μιλάω με κάτι τύπισες που απλά μου λένε ελεγξαμε το λογαριασμό σας και είναι εντάξει.. Τους λέω τι είναι αυτές οι χρεώσεις, λένε χρεώσεις εκτός υπηρεσίας ΒΒ... Δηλάδήηη? Ποιος καθορίζει τι περνάει από το ΒΒ και τι όχι? Και αν με χρεώνει γιατί με χρεώνει, αφού το πρόγραμμα μου περιλαμβάνει και ιντερνετ? APN στις ρυθμίσεις του ΒΒ δεν έχω ρυθμίσει εξαρχής, αλλαγές πολλές στον browser δεν κάνουμε, εφαρμογές ναι, τρέχω αρκετές, αλλά πως κάποια χρησιμοποιει APN αφού δεν το έχω ρυθμίσει? Γυρίζει μόνο του?????
Link to comment
Share on other sites

Όταν ήρθε ο πρώτος λογαριασμός μου είχαν εάν πάγιο ADSM 120MB το οποίο ποτέ δεν έμαθα τι είναι... Το απενεργοποίησα αφού πρώτα τους ρώτησα, ποιος ο λόγος να το έχω αφού έχω BIS με 250 μεγάβυτα για email & internet. Τώρα έρχεται ο άλλος λογαριασμός και έχω αυτά τα 48 ευρώ παραπάνω χρέωση που κανείς δεν μπορεί να μου πει από που προκύπτουν. Στο CS τους έχω βρίσει 2 φορές γιατί μιλάω με κάτι τύπισες που απλά μου λένε ελεγξαμε το λογαριασμό σας και είναι εντάξει.. Τους λέω τι είναι αυτές οι χρεώσεις, λένε χρεώσεις εκτός υπηρεσίας ΒΒ... Δηλάδήηη? Ποιος καθορίζει τι περνάει από το ΒΒ και τι όχι? Και αν με χρεώνει γιατί με χρεώνει, αφού το πρόγραμμα μου περιλαμβάνει και ιντερνετ? APN στις ρυθμίσεις του ΒΒ δεν έχω ρυθμίσει εξαρχής, αλλαγές πολλές στον browser δεν κάνουμε, εφαρμογές ναι, τρέχω αρκετές, αλλά πως κάποια χρησιμοποιει APN αφού δεν το έχω ρυθμίσει? Γυρίζει μόνο του?????

 

Αν δεν έχεις ρυθμίσει APN στο blackberry, τότε χρησιμοποιεί το blackberry apn μόνο.

 

Είχα κι εγώ ένα αντίστοιχο πρόβλημα με την vodafone, με πολύ μικρές χρεώσεις/άσχετες για κάνα τρίμηνο.

 

Τα επέστρεψαν όλα, βρήκαν τι έφταιγε, κι απ' ότι είδα, είχαν πρόβλημα με τα APN και τελικά κάναν ενοποίηση σε όλα και βγαίνει μία χρέωση. Είτε παίζεις στη vodafone δηλαδή με το blackberry/είτε με το internet.vodafone.gr, στα πιάνει όλα από το blackberry πακέτο...

Αντώνης

 

:: www.moschatoweather.eu ::

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά τα καμάρια της WIND επιμένουν.. Υπάρχει περίπτωση κάποιο πρόγραμμα να έχει πάρει το APN 'μόνο' του από το δίκτυο? Λέω εγώ.. Και μιλάμε για 'μεγάλα' όπως το Maps, browsing, κτλ..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μπορώ να χρησιμοποιήσω το blackberry με σύνδεση bt στο laptop μου, για να έχω internet στο laptop;

Ναι γίνεται.

Αν και το να μπαίνεις σε ιστοσελίδες από το ΒΒ κανονικά είναι πιο "οικονομικό" και φυσικά για να μην σέρνεται θα πρέπει να επιλέξεις ένα μοντέλο τις σειράς 9***.

<Θ>έλω <Α>πόψε <Ν>α <Α>γκίξω <Τ>ην <Ο>υράνια <Σ>ιωπή .[br]

http://badge.facebook.com/badge/828557091.710.780284406.png

 

PIN: 251B37D8

Link to comment
Share on other sites

Μπάμπη γίνεται, αλλά είσαι σίγουρος πως δεν θα χρεώνεσαι σαν GPRS Internet αλλάι σαν Blackberry Data? Γιατί αν ισχύσει το 1ο τότε ούτε συμπίεση ΒΒ ούτε ισχύουν τα προγράμματα ΒΒ..
Link to comment
Share on other sites

Μπάμπη γίνεται, αλλά είσαι σίγουρος πως δεν θα χρεώνεσαι σαν GPRS Internet αλλάι σαν Blackberry Data? Γιατί αν ισχύσει το 1ο τότε ούτε συμπίεση ΒΒ ούτε ισχύουν τα προγράμματα ΒΒ..

Εξαρτάται απο την πολιτική του κάθε παρόχου. Απο όσο ξέρω παλιά η voda 20/40MB προγράμμα τότε τα χρέωνε σαν έξτρα GPRS. Αλλά μου φαίνεται οτι πλέον το Surf and mail 150 προσφέρει και την δηνατότητα να κάνεις το Berry modem.

<Θ>έλω <Α>πόψε <Ν>α <Α>γκίξω <Τ>ην <Ο>υράνια <Σ>ιωπή .[br]

http://badge.facebook.com/badge/828557091.710.780284406.png

 

PIN: 251B37D8

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά αν έχετε τη καλοσύνη ρίξτε μια ματιά εδώ μήπως κάποιος γνωρίζει και με βοηθήσει!

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2756624#post2756624

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ελπίζω να ξέρεις οτι η Wind δεν το υποστηρίζει αλλά τουλάχιστον δν το μπλοκάρει οπως η Voda.

Πάντως απο τα λίγα που έχω δει και από τα διάφορα που έχω ακούσει το BB Connect μπορεί να εξομοιώνει την ΒΒ πλατφόρμα πανω στο κινητό σου όμως δν είναι σαν να έχεις ένα κανονικό ΒΒ.

Μπορεί να έχεις την συμπίεση των δεδομένων και το PUSH email που έχουν όλες οι ΒΒ συσκευές αλλά δν θα είναι τόσο γρήγορο όσο ένα ΒΒ και υπάρχει περίπτωση να κολλάει λίγο.

Θα μπορείς να σερφάρεις κανονικά αλλά εγώ θα σου πρότεινα να μπαίνεις με Opera, είναι καλύτερα γιατί ο Browser του ΒΒ δεν είναι και ότι καλύτερο.

Πάντως καλά θα κάνεις να πάρεις στην wind και να ρωτήσεις αν το πακέτο χρεώνει δεδομένα που περνάνε με διαφορετικό APN πέρα του blackberry.net. Για παράδειγμα αν εσύ θέλεις να μπεις με τον Opera μέσα απο το κινητό σου και έχεις APN gint.b-online.gr(μου φαίνεται αυτό είναι) για να έχεις πρόσβαση στο Internet και το πακέτο ΒΒ με τα 250ΜΒ επιτρέπει αυτά τα 250 να είναι μόνο με ΑΡΝ blackberry.net τότε να ξέρεις οτι θα σου έρθει ενας πολύ φουσκωμένος λογαριασμός...

<Θ>έλω <Α>πόψε <Ν>α <Α>γκίξω <Τ>ην <Ο>υράνια <Σ>ιωπή .[br]

http://badge.facebook.com/badge/828557091.710.780284406.png

 

PIN: 251B37D8

Link to comment
Share on other sites

Φίλε LombNfTs σε ευχαριστώ για την απάντηση.. να σου πω την αλήθεια έχω αρχίσει και ψήνομαι να χτυπήσω το blackberry storm...

 

Απλά θα πάω να του κάνω πρώτα 1 test drive στο ΠΛΑΙΣΙΟ γιατί κολλάω κυρίως στο ότι δεν έχει κανονικό πληκτρολόγιο...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω ιδιαίτερα άλλα να σου πω την αλήθεια είναι όμορφη σαν συσκευή ομως να ξέρεις οτι πρόκειται για το πρώτο touch screen BB άρα έχει αρκετό μέλλον βελτίωσης μπροστά του μιας και αρκετά έχουν επιστραφεί πίσω(παγκοσμίως) και από αυτό και μόνο εξηγείτε το Storm 2(αναμέται να εμφανιστεί, όμως έχουν διαρρεύσει πολλές πληροφορίες φοτό), διαφορετικό HWare άλλη οθόνη και φυσικά WiFi...

Εγώ στην θέση σου θα έπαιρνα ή το 8900 ένα κλασσικό νέο ΒΒ ή το 9000 αν είχα βαριά συνημμένα-έλλειψη wifi-συχνές ανάγκες surfing ή το 8310 για να έχω κάτι απλό για να κοιτάω τα μαιλ μου και να επεξεργάζομαι κανένα DOC/XLS/PPT...

<Θ>έλω <Α>πόψε <Ν>α <Α>γκίξω <Τ>ην <Ο>υράνια <Σ>ιωπή .[br]

http://badge.facebook.com/badge/828557091.710.780284406.png

 

PIN: 251B37D8

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις ρυθμίσει APN στο blackberry, τότε χρησιμοποιεί το blackberry apn μόνο.

 

Είχα κι εγώ ένα αντίστοιχο πρόβλημα με την vodafone, με πολύ μικρές χρεώσεις/άσχετες για κάνα τρίμηνο.

 

Τα επέστρεψαν όλα, βρήκαν τι έφταιγε, κι απ' ότι είδα, είχαν πρόβλημα με τα APN και τελικά κάναν ενοποίηση σε όλα και βγαίνει μία χρέωση. Είτε παίζεις στη vodafone δηλαδή με το blackberry/είτε με το internet.vodafone.gr, στα πιάνει όλα από το blackberry πακέτο...

 

Δηλαδή και εγώ που έχω APN internet.vodafone.gr δε θα έχω πρόβλημα, ε; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή και εγώ που έχω APN internet.vodafone.gr δε θα έχω πρόβλημα, ε; :confused:

η vodafone δεν κάνει διαχωρισμούς.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Σωστά.

 

Πλέον ότι apn και να χρησιμοποιείς είναι το ίδιο, έχει γίνει ενοποίηση στις χρεώσεις :)

Αντώνης

 

:: www.moschatoweather.eu ::

Link to comment
Share on other sites

Για Vodafone αυτά έτσι? Γιατί στη WIND νομίζω σε χρεώνουν....

 

Ετσι ειναι... Στη WIND θα χρεωθεις κανονικα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά τα καμάρια της WIND επιμένουν.. Υπάρχει περίπτωση κάποιο πρόγραμμα να έχει πάρει το APN 'μόνο' του από το δίκτυο? Λέω εγώ.. Και μιλάμε για 'μεγάλα' όπως το Maps, browsing, κτλ..

 

φίλε μου έκανα καταγγελία στην wind για τις ίδιες κρυφές χρεώσεις με την επωνυμία off net wap browsing. η χρέωση σε μένα ήταν 200€!!!!!! αν θες επικοινωνούμε να σου πω λεπτομέρειες και να σου πω πως να κινηθείς! σε καμία περίπτωση μην εξοφλήσεις τον λογαριάσμο σου. εγώ ήδη επικοινώνησα μαζί τους στέλνοντας εξώδικο και εννοείται ότι θα αξιώσω και αποζημίωση για ψυχική οδύνη!!!

 

αν θέλεις βάλε το πρόβλημα σου στο post που άνοιξα στην κατηγορία wind - καταγγελίες

tzexer
Link to comment
Share on other sites

προσωπικά πληρώνω 20ε και έχω 1.5GB.

 

το έχω ώρες ανοιχτό το tablet με tethering. ποτέ καμία κρυφή χρέωση.

 

αναλυτικά σε pdf και στο μέιλ μου. όχι παίζουμε.

 

 

Εγώ έκανα σήμερα το 150αρι..αίτηση.

ΑΝ το συνδέσω με το laptop...και από εκεί κάνω browsing, MSN, ktl ktl...

ΔΕΝ θα έχω πρόβλημα λες?? θα συνεχίζει σαν να ήμουνα με ΒΒ μέσα??

Υ.Γ. είμαι στην VODAFONE.....

Ευχαριστώ και Καλή Ανάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...