Jump to content

[CARRIER] Wind Blackberry Service


sokos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βόντα ποτέ πάντως :P

 

Ε, θα απελπιστείς κάποια στιγμή! :D Πάντως γενικά στην Ελλάδα μόνο στη voda βλέπω να λειτουργεί απροβλημάτιστα και γρήγορα το ΒΒ.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 158
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ε, θα απελπιστείς κάποια στιγμή! :D Πάντως γενικά στην Ελλάδα μόνο στη voda βλέπω να λειτουργεί απροβλημάτιστα και γρήγορα το ΒΒ.

 

Μέχρι να βγεις στο εξωτερικό και ειδικά σε καμιά περίεργη χώρα εκτός Ευρώπης.

 

Σε Ευρώπη η Voafone έχει πολύ καλό roaming.

Σε Ασία και Αυστραλία η Wind έχει καλύτερες επιδόσεις.

Σε Αφρική πάλι Vodafone.

Τέλος σε Αμερική όλες ίδιες είναι.

 

*Για cosmote δεν γράφω γιατί δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

!!τι αλλοοο θα σκαρφιστει η wind για να μας κλεβει??!εχω ενεργοποιημενη την υπηρεσια bis + wind non stop με εταιρικο προγραμμα (6euro τον μηνα) εκει που λεω ολα καλα αψογη η κατασταση ... κοιταξτε τι εκανααν για να βγαλουν χρημα...ενω μπορω να surfarw κανονικα παντου .. msn + facebook κτλ !Δεν μου επιτρεπουν να κανω streamin video δηλαδη αν μπω youtube η συσκευη βγαζει μηνυμα switch to wap for streaming :S τους ρωτησα τι συμβαινει κ μου ειπαν ισχυει εξτρα χρεωση κτλ κτλ...:S εφοσον εχω non stop ξερει καποιος εφαρμογη unoficial για streaming μηπως αποφυγω το wap ? (blackberry bold 9000)

 

γιωργο δες τις ρυθμισεις του broswer σου ποιον εχεις σαν default?δεν διαβασα τις προηγουμενες σελιδες οποτε αν σου εχουν απαντησει σε αυτο ignore me χεχεεεχε

 

μηπως εχεις deafult browser wind plus και οχι hotspot?

 

Δεν νομιζω πως φταιει η wind. αυτό είναι default στα bb. το streaming πάει μέσω WAP. το πακέτο προαγορασμένου όγκου είναι για το apn της BlackBerry. Και στους άλλους το ίδιο γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αν κάνεις browsing μέσω apn η WIND σε χρεώνει έξτρα ντάτα, ενώ στη Βόντα που ξέρω είναι δωρεάν..
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, στη voda είναι bundle. Και η wind αυτό θέλει κατά βάθος, αφού πιστώνει τις χρεώσεις αυτές. Οπότε προφανώς η wind φταίει.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα ενερηγοποιηθηκε η υπηρεσια Blackberry Ιντερνετ Non Stop της Wind.

 

Εχω τις εξης αποριες:

 

1. Χρειαζεται να βαλω καποιες ρυθμισεις στο TCP/IP? για να μην εχω extra χρεωσεις?

2.Εκανα diagnostic test και στα service book δεν ελεγε BIS. Λεει αυτο κατι?

3. Πηγα να αεγκαταστησω τον opera και μου εβγαζε το μηνυμα "unable to connect".

Πρεπει να αλλαξω κατι απο τις ρυθμισεις για να το κανει install? Οταν το κανει πως αλλαζω το browser μου γιατι εχει default το wind .

4.Οταν παω να μπω στα google maps μου βγαζει οτι χρειαζεται data connection Αφου εχω με τη wind..δε ξερω...

5 Ποιες εφαρμογες μου προτεινετε ?

 

Δωστε μου τα φωτα σας....

 

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο να νομίζουμε οτι η bis ενεργοποιήθηκε χωρίς πραγματικά να έχει γίνει. Για να το καταλάβουμε λαμβάνουμε μήνυμα "your handheld has been registered with the wireless network". Επιπλέον, τα γράμματα gprs/3g μετατρέπονται σε GPRS/3G. Εμφανίζονται ακόμα τα εικονίδια blackberry messenger, browser, maps, mail. Καλό είναι να αποστέλλουμε τα service books(advaced options-hrt-register).

Ωστόσο η ενεργοποίηση της υπηρεσίας είναι διμερής. Πρώτα ενεργοποιείται από τον πάροχο και μετά από τη RIM. Συνεπώς μπορεί να πάρει και μία ως τρεις μέρες.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2855721#post2855721

Προφανώς η υπηρεσία δεν ενεργοποιήθηκε. Τα γράμματα τα δείχνει κεφαλαία??

Baterry pull έκανες??????

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια ξερει κανεις καποιο τροπο ωστε να μαθαινουμε ποσα megabyte μας μενουν για το υπολοιπο του μηνα?ωστε να μην ξεπερναμε το οριο?
Link to comment
Share on other sites

Η wind δε δίνει ενημέρωση τηλεφωνικά. Κατεβάζεις κάποια εφαρμογή. Δες το αντίστοιχο thread εφαρμογές και παιχνίδια.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας γεια σας..

 

Εχω τις εξης αποριες:

 

1. Χρειαζεται να βαλω καποιες ρυθμισεις στο TCP/IP? για να μην εχω extra χρεωσεις τωρα που συνδεθηκα με το BIS της Wind?

2. Τι χρειαζεται να βαλω στις ρυθμισεις του opera? Και πως ειναι οι χρεωσεις του..?

3.Ποιες εφαρμογες μου προτεινετε ?

 

Δωστε μου τα φωτα σας....

Link to comment
Share on other sites

1. Όχι.. Καμία ρύθμιση και απενεργοποιημένο το APN

2. Καμία ρύθμιση για χρήση μέσω BIS

3. Υπάρχει θρεντ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις αλλα εχω ενα θεματακι οσο αφορα τον Opera.

Οταν εχω πανω το wi-fi λειτιουργει κανονικα. Οταν εχω το 3G μου κανει connection refused . Δε ξερω τι μπορει να φταιει .

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αλλη μια ερωτηση. Πoio browser να εχω πανω? το wind plus η τον internet explorer?

Οσο αφορα τις χρεωσεις αλλαζει κατι μεταξυ αυτων των δυο επιλογων?

( εχω ενεργοποιημενο το bis)

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι internet explorer και να μην ρισκάρεις να χρεωθείς από wind wap

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Διάβασα το thread και απογοητεύτικα :( Κι εγώ Wind έχω, σήμερα πήρα μεταχειρισμένο ένα BB Bold, σκέφτομαι να ενεργοποιήσω το Plan ,με τα 250 mb !! Πως μπορείς να είσαι σίγουρος οτι δεν σου χρεώνει κάτι άλλο; Μπορείς κάπως να μετράς τα mb?
Link to comment
Share on other sites

οκ τωρα μια τελευταια απορια εχει η wind ενα προγραμμα για blackberry που για 3 μηνες δεν δινεις τιποτα και μετα το 3μηνο σε χρεωνει μπορω να εχω mail και κτλπ με τη wind ????
:p
Link to comment
Share on other sites

Ναι, εγώ έκανα αίτηση την Πεμπτη το βράδυ, είναι και στα φυλλάδια της. Μέχρι 15.09 ισχύει η προσφορά
Καλό ταξίδι Αλέξανδρε...
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το thread και απογοητεύτικα :( Κι εγώ Wind έχω, σήμερα πήρα μεταχειρισμένο ένα BB Bold, σκέφτομαι να ενεργοποιήσω το Plan ,με τα 250 mb !! Πως μπορείς να είσαι σίγουρος οτι δεν σου χρεώνει κάτι άλλο; Μπορείς κάπως να μετράς τα mb?

 

Υπάρχουν προγράμματα που μετράνε τον όγκο αλλά δε σου πολυχρειάζονται γιατί δύσκολα θα φτάσεις τα 250 το μήνα. Εγώ με πολύ χρήση και ούτε τα 60 δεν περνάω..

Όσο για τις χρεώσεις απλά να έχεις τον Browser στο internet browser και το APN στις ρυθμίσεις απενεργοποιημένο και κενό το πεδίο τις διεύθυνσης.

 

Όσο για τα προγράμαμτα μπορείς να τα βρεις στο αντίστοιχο θρεντ! Κ αν δε βρεις ψάξε για Mobile Data Alerter..

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς τον Browser στο Internet Browser;;;

 

Το Default Browser Configuration στο Advanced Options του Browser εμένα είναι στο Wind Plus. Έχει επιλογή και για HotSpot Browser. Αυτό εννοείς;;;

Καλό ταξίδι Αλέξανδρε...
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι στο WIND Plus, τότε όταν surfarεις θα χρεώνεσαι σύμφωνα με WAP χρεώσεις.. Γύρισε το σε Internet Browser.

 

Hotspot διαλέγεις αν έχεισ συνδεθεί σε ασύρματο δίκτυο και θες να μπαίνεις μέσω εκείνου.. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάτι άλλο... Μόνο το HotSpot και το Wind Plus

 

Έλα... μόλις ενεργοποιήθηκα και πλέον έχει και το Internet Browser που αναφέρεις...!!

 

Ευχαριστώ!!

 

Να ρωτήσω κάτι, στην Opera υπάρχει κάποια επιπλέον ρύθμιση;;;

Καλό ταξίδι Αλέξανδρε...
Link to comment
Share on other sites

Καλημάρα, εγώ χρησιμοποιώ την υπηρεσία BIS της Wind εδώ και ένα τρίμηνο (δεν πρόλαβα το δωρεάν τρίμηνο προσφοράς) και δεν έχω αντιμετωπίσει καμιά κρυφή χρέωση, χρησιμοποιώ μόνο Opera το AGPS για πλοήγηση και φυσικά facebook Messenger ανοιχτά συνέχεια. Εάν δεν πειράξεις καμιά ρύθμιση από μόνος σου δεν θα έχεις μη αναμενόμενες χρεώσεις.
Konstantinos Metaxas - 6972727220
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ερωτηση για τους γνωστες: Μπορει να ενεργοποιηθει η υπηρεσια ΒΙS της Wind σε etairiko προγραμμα;

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα,

 

Σμφωνα με την συσκευη, η ενεργοποιηση εγινε - ελαβα email your handlehed has been registrated και το gprs εγινε GPRS - αλλα δεν εχω ιντερνετ. Επισης η επιλογη Internet browser δεν υφισταται, αλλα μονο WIND PLUS και Ηotspot Browser (εκανα επανελημενα registrastion και μετα την ειδοποιηση battery pull). Επικοινωνησα με την WIND και μου ειπανε οτι δεν εχει γινει ενεργοποιηση ακομα απο την RIM. Λογικα στεκει το τελευταιο μιας και το πρωι κατεθεσα την αιτηση και το μεσημερι μου ειρθε το mail στην συσκευη.

 

Αυτο που με απασχολει ειναι η κινηση που βλεπω απο data. Αυτα θα περασουν απο WIND Plus (με τις υπερογκες χρεωσεις) ή απλα ειναι προσπαθεια της συσκευης να επικοινωνησει με internet;

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...