Jump to content

ETEN Glofiish X650


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 237
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

  • Administrators
πως αλλαζουμε τον ηχο κλησης με δικη μας επιλογη τραγουδιου???

 

Πετάς τα mp3 σου στο φάκελο /Storage Card/My Documents (και μετά σε όποιον υποφάκελο θέλεις) και τα επιλέγεις από Start -> Settings -> Phone

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το Glofish (ETEN) X650 εχθές και είπα πάρα πολύ ευχαριστημένος με την απόδοση του. Είναι λίγο αργό αλλά όχι σε ενοχλητικό βαθμό.

 

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι όσο και άν το ζόρισα δεν κόλλησε. Η Ram είναι μικρή αλλά δεν αντιμετώπισα πρόβλημα παρά μόνο όταν άνοιξα 5-6 μεγάλες σελίδες με τον Opera όπου απλά με ενημέρωνε ότι δεν υπάρχει αρκετή μνήμη. (+ μερικές εφαρμογές ακόμα)

 

Αυτά που έχω πάνω είναι Opera 8.5 , SpbShell , iContact (φοβερό) + όλες τις εφαρμογές τις ETEN που έρχονται πακέτο και επίσης δοκίμασα το pointUi το οποίο είναι απλά ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ και έτρεχε άψογα αλλά το έβγαλα γιατί δεν υποστηρίζει ακόμα τον συνδυασμό VGA και Unicode (Ελληνικά).

 

Μου έκανε εντύπωση η ποιότητα κατασκευής του που είναι άψογη (φυσικά η οθόνη του που είναι κορυφαία) και φυσικά το πολύ μικρό μέγεθος / βάρος που έχει !!!

 

Σε σύγκριση τώρα με το προηγούμενο μου PDA το οποίο ήταν το QTEK 9100 είναι σαφώς πιο γρήγορο (το X650) και συνολικά έχει καλύτερη απόδοση. Στο θέμα της ποιότητας τα χωρίζει άβυσσος αφού το Qtek ήταν λες και θα γίνει 1000 κομμάτια με την ποιότητα των πλαστικών του ανάμεσα στην μετριότητα και την κοροϊδία. (το είχα αγοράσει 1050 ευρώ και τελικά το έκανα δώρο) . (ξέβαφαν για πλάκα τα πλήκτρα, δεν πατιόντουσαν σωστά μετά από 1 εβδομάδα χρήσης κ.τ.λ)

 

Στα + του X650

 

1. Ποιότητα κατασκευής / Μικρό Βάρος

2. Πολλά εξωτερικά πλήκτρα για τις περισσότερες λειτουργίες του κινητού

3. Άψογο Wifi (Συνδέεται ακαριαία χωρίς να κολλάει η συσκευή και λειτουργεί υποδειγματικά!)

4. Κορυφαία οθόνη

5. Δυνατό Flash

6. Μεγάλη ROM

7. Γρήγορος επεξεργαστής που κάνει τα πάντα για να μην φανεί η έλλειψη RAM (τα καταφέρνει στο 70% των περιπτώσεων).

8. Ποιοτικό ακουστικό κατά τις τηλεφωνικές κλήσεις

9. Πλήθος συνοδευτικών εφαρμογών

 

Τα - του X650

 

1. Δύσχρηστο το πληκτρολόγιο αφής που έχει αφού ΔΕΝ μπορώ να το γυρίσω να γράφει μόνο ΑΓΓΛΙΚΑ ή ΜΟΝΟ ΚΕΦΑΛΑΙΑ !!! (αν ξέρει κάποιος πώς....)

2. Μικρή RAM (64 MB)

3. Το joystic χρειάζεται εξοικείωση αφού η λειτουργία του είναι παράξενη (σου δίνει αρχικά την αίσθηση ότι λειτουργεί όποτε του καπνίσει...)

 

Αυτά απο εμένα...

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το Glofish (ETEN) X650 εχθές και είπα πάρα πολύ ευχαριστημένος με την απόδοση του. Είναι λίγο αργό αλλά όχι σε ενοχλητικό βαθμό.

 

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι όσο και άν το ζόρισα δεν κόλλησε. Η Ram είναι μικρή αλλά δεν αντιμετώπισα πρόβλημα παρά μόνο όταν άνοιξα 5-6 μεγάλες σελίδες με τον Opera όπου απλά με ενημέρωνε ότι δεν υπάρχει αρκετή μνήμη. (+ μερικές εφαρμογές ακόμα)

 

Αυτά που έχω πάνω είναι Opera 8.5 , SpbShell , iContact (φοβερό) + όλες τις εφαρμογές τις ETEN που έρχονται πακέτο και επίσης δοκίμασα το pointUi το οποίο είναι απλά ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ και έτρεχε άψογα αλλά το έβγαλα γιατί δεν υποστηρίζει ακόμα τον συνδυασμό VGA και Unicode (Ελληνικά).

 

Μου έκανε εντύπωση η ποιότητα κατασκευής του που είναι άψογη (φυσικά η οθόνη του που είναι κορυφαία) και φυσικά το πολύ μικρό μέγεθος / βάρος που έχει !!!

 

Σε σύγκριση τώρα με το προηγούμενο μου PDA το οποίο ήταν το QTEK 9100 είναι σαφώς πιο γρήγορο (το X650) και συνολικά έχει καλύτερη απόδοση. Στο θέμα της ποιότητας τα χωρίζει άβυσσος αφού το Qtek ήταν λες και θα γίνει 1000 κομμάτια με την ποιότητα των πλαστικών του ανάμεσα στην μετριότητα και την κοροϊδία. (το είχα αγοράσει 1050 ευρώ και τελικά το έκανα δώρο) . (ξέβαφαν για πλάκα τα πλήκτρα, δεν πατιόντουσαν σωστά μετά από 1 εβδομάδα χρήσης κ.τ.λ)

 

Στα + του X650

 

1. Ποιότητα κατασκευής / Μικρό Βάρος

2. Πολλά εξωτερικά πλήκτρα για τις περισσότερες λειτουργίες του κινητού

3. Άψογο Wifi (Συνδέεται ακαριαία χωρίς να κολλάει η συσκευή και λειτουργεί υποδειγματικά!)

4. Κορυφαία οθόνη

5. Δυνατό Flash

6. Μεγάλη ROM

7. Γρήγορος επεξεργαστής που κάνει τα πάντα για να μην φανεί η έλλειψη RAM (τα καταφέρνει στο 70% των περιπτώσεων).

8. Ποιοτικό ακουστικό κατά τις τηλεφωνικές κλήσεις

9. Πλήθος συνοδευτικών εφαρμογών

 

Τα - του X650

 

1. Δύσχρηστο το πληκτρολόγιο αφής που έχει αφού ΔΕΝ μπορώ να το γυρίσω να γράφει μόνο ΑΓΓΛΙΚΑ ή ΜΟΝΟ ΚΕΦΑΛΑΙΑ !!! (αν ξέρει κάποιος πώς....)

2. Μικρή RAM (64 MB)

3. Το joystic χρειάζεται εξοικείωση αφού η λειτουργία του είναι παράξενη (σου δίνει αρχικά την αίσθηση ότι λειτουργεί όποτε του καπνίσει...)

 

Αυτά απο εμένα...

 

Κάνε μια επίσκεψη στο http://eten-users.eu/index.php?showforum=52

και κατέβασε τους touchscreeen drivers και keyboard drivers και θα δεις τεράστια διαφορά στην ταχύτητα του eten.Ειδικα σε σκρολάρισμα οθόνης,την ταχύτητα αντάπόκρισης του joystic κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα την Πέμπτη. Μια χαρά. Δεν μπορώ να κάνω register στο site της Eten... Στο EMEI λέει OS Language Error...:( Το πήρα από το πλαίσιο..σφραγισμένο κανονικά)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Όταν το κάνετε soft reset σας ζητάει να ξαναφορμάρετε την κάρτα μνήμης; Εμένα κάθε φορά και αν δεν την κάνω, δεν την κάνει mount μετά....δεν την βλέπει ως storage. Any clue?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ καλως σας βρηκα εχθες πειρα ενα χ 650 κ για να πω την αληθεια δεν ειμαι κ φοβερα ευχαριστημενη μηπως γνωριζει κανεις πως μπορω να ενεργοποιησω το radio Transmiter
Link to comment
Share on other sites

Για να δουλεύουν όλα ρολόι πρέπει να κάνεις πρώτα αναβάθμιση της ROM.

Κάνε register στο etencorp.com και κατέβασε από εκεί ότι λέει στο OS από XP (απαράδεκτο να μην γίνεται από vista).

Τέλος την λύση σε αυτό που αναφέρεις την βρήκα στο Link παρακάτω. Δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα, αλλά από ότι είδα μερικοί χρήστες έμειναν ευχαριστημένοι με αυτό που προτείνουν στο thread.

X650 - lack of FM Transmitter

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Διάβασα το παρόν thread πριν και μετά την αγορά του X650, το οποίο τελικά και αγόρασα βασισμένος πια στον λόγο τιμής/χαρακτηριστικών. Ήταν το μόνο PDA με λειτουργίες κινητού/GPS/WiFi που δεν ξεπερνούσε τα 400 €.

Η αμαρτία μου είναι (σαν πρώτος κάτοχος παρόμοιας συσκευής, και φεύγοντας απ'την παράδοση των τόσων χρόνων μου στην Sony Ericsson) είναι πως δεν γνώριζα την ύπαρξη της ΕΤΕΝ στον χώρο των PDA's, πράγμα που έμαθα μόνο από εδώ μέσα.

Με την συσκευή στα χέρια πια, ανακαλύπτω την βάση των λεγόμενων σας στο θέμα της ταχύτητας. Τα 64MB μνήμης δεν επαρκούν ούτε για να ανοίξει ένας φάκελος με πολλά αρχεία. Παρόλ'αυτά, ευτυχώς και για την ώρα, δεν αγγίζει το όριο του απαράδεκτου.... αν και ακόμη δεν του έχω εγκαταστήσει τίποτε πέραν των προγραμμάτων της ΕΤΕΝ.

Σίγουρα θα αποκτήσω αρκετές απορίες για την συσκευή (μιας και είναι η πρώτη μου επαφή με το είδος), αλλά η βασικότερη μέχρι στιγμής (που μπορεί να ακουστεί σαν τρελλή) είναι η εξής:

 

α) Το turn off της συσκευής που βρίσκεται; Είναι κατασκευασμένη να μπαίνει μόνο σε κατάσταση αναμονής (safe mode) με το πάτημα του Power?

 

β) Το handwrite recognizion για την εισαγωγή κειμένου που βρίκεται; Δεν υπάρχει στο ελληνικό OS της συσκευής και εμπεριέχεται μόνο στο αγγλικό;

 

Ευχαριστώ εκ'των προτέρων.

;-)

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
α) Το turn off της συσκευής που βρίσκεται; Είναι κατασκευασμένη να μπαίνει μόνο σε κατάσταση αναμονής (safe mode) με το πάτημα του Power?

 

Δεν κλείνει ποτέ αλλά μην ανησυχήσεις... οι περισσότερες είναι έτσι.

 

β) Το handwrite recognizion για την εισαγωγή κειμένου που βρίκεται;

 

Δεν υπάρχει ελληνικό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου athanaso77.

Μου είχε κάνει πραγματικά εντύπωση το γεγονός να μην υπάρχει turn off στην συσκευή (μιας και την περισσότερη διάρκεια της μέρας μου και ειδικότερα στην δουλειά την περνάω με το παλιό μου κινητό.)

Το θέμα αυτό το έκλεισα με ένα μικρό και εύχρηστο προγραμματάκι, το "Power Off" που κατέβασα απ'το forum της ΕΤΕΝ.

Όσο για το handwriting, πειραματίζομαι ακόμη με το PenReader και αν το συνηθίσω θα προβώ στην αγορά του.

 

Ένα τελευταίο θέμα που θέλω να ρωτήσω σε όποιον γνωρίζει είναι το εξής:

Στην εγγραφή μηνυμάτων οι διαθέσιμοι χαρακτήρες για εισαγωγή όπως εμφανίζονται αρχικά είναι 160. Όταν πληκτρολογώ πάνω από δύο ελληνικούς χαρακτήρες, οι διαθέσιμοι χαρακτήρες που απομένουν πέφτουν απότομα στους 70, με αποτέλεσμα, για να στείλω ένα αξιόλογο μήνυμα, θα πρέπει να το χρεωθώ στέλνοντας διπλό.

Αυτό είναι ένα κοινό πρόβλημα στα PDA; Υπάρχει κάποιος τρόπος που να το λύνει, ή, απλώς, θα πρέπει να γράφω σε λατινικούς χαρακτήρες;

Ευχαριστώ.

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Στην εγγραφή μηνυμάτων οι διαθέσιμοι χαρακτήρες για εισαγωγή όπως εμφανίζονται αρχικά είναι 160. Όταν πληκτρολογώ πάνω από δύο ελληνικούς χαρακτήρες, οι διαθέσιμοι χαρακτήρες που απομένουν πέφτουν απότομα στους 70, με αποτέλεσμα, για να στείλω ένα αξιόλογο μήνυμα, θα πρέπει να το χρεωθώ στέλνοντας διπλό.

Αυτό είναι ένα κοινό πρόβλημα στα PDA; Υπάρχει κάποιος τρόπος που να το λύνει, ή, απλώς, θα πρέπει να γράφω σε λατινικούς χαρακτήρες;

 

Pocket CM Keyboard

 

Επίσης πήγαινε στις ρυθμίσεις των μηνυμάτων και δες εάν είναι τσεκαρισμένη η επιλογή Unicode.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου φίλε athanaso77.

Φαίνεται ενδιαφέρον πρόγραμμα εικονικού πληκτρολογίου και θα το δοκιμάσω σύντομα.

Όσο για την ρύθμιση Unicode, για να πω την αλήθεια, δεν ξέρω που να την βρω στις ρυθμίσεις του Χ650.

Θα το ξεψαχνίσω μπας και το ανακαλύψω πουθενά κρυμένο μέσα στις Ρυθμίσεις της συσκευής...

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Θα το ξεψαχνίσω μπας και το ανακαλύψω πουθενά κρυμένο μέσα στις Ρυθμίσεις της συσκευής...

 

Mpes mesa sto Inbox, kai Menu -> Tools -> Options kai sto parathyro pou tha sou anoiksei patise panw sto SMS \ MMS. Sto neo parathyro einai i epilogi gia to Unicode.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδια μονο μια ερωτηση: εαν κανω μια ταινια vga αναλυση ,το κινητο παιζει κανονικα η εχει διαφορα κολληματα ?????

αααα και μια 2η μπορεις να ρυθμισης την οθονη σε QVGA? για οικονομια μπαταριας???

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παιδια μονο μια ερωτηση: εαν κανω μια ταινια vga αναλυση ,το κινητο παιζει κανονικα η εχει διαφορα κολληματα ?????

 

Me ti mikri RAM pou exei zorizetai ligo.

 

αααα και μια 2η μπορεις να ρυθμισης την οθονη σε QVGA? για οικονομια μπαταριας???

 

H analysi tis othonis mia einai kai den allazei. Allazei o tropos apeikonisis alla me afto den kerdizeis kati. Ean theleis QVGA... pigaine sto X600.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

φιλε athanaso77 οταν λες ζοριζεται??? δηλαδη μπορει και να βλεπεις καρε καρε καμια φορα???:)

ρωταω διοτι τα εχω βρει και τα 2 στην ιδια τιμη και πρεπει να αποφασισω αμεσα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
φιλε athanaso77 οταν λες ζοριζεται??? δηλαδη μπορει και να βλεπεις καρε καρε καμια φορα???:)

 

Exoun akoustei kai tetoia parapona.

 

Tha synistousa to X600.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω προβλημα, οποιος μπορει να βοηθησει να το πει, σημερα μου αρχισε κολληματα, πηγαινε πολυ αργα ενω υπηρχε μνημη ραμ ελευθερη και του κανω επανεκκινηση μηπως διορθωθει και οταν ανοιξε μου εβγαλε αναφορα σφαλματος οτι υπηρχε καποιο προβλημα με το αρχειο device.exe,

σκεφτηκα να κανω backup μηπως διορθωθει το προβλημα και μολις τελειωσε και εκανε επανεκκινηση μου εβγαλε παλι δυο αναφορες σφαλματων οτι υπηρχε καποιο προβλημα με τα αρχεια device.exe και με το filesys, α να προσθεσω οτι και πριν και μετα το backup εκανε οταν εβαζα καποιο τραγουδι ή ηχο ενα δυνατο τσιριχτο ηχο ενω δεν ακουγοταν τιποτα αλλο, ολα αυτα εγιναν σημερα, τι μπορω να κανω ?

Υπάρχει ένας πόλεμος που μαίνεται στο σύμπαν -

αλλά σε σκοτεινούς καιρούς αναδεικνύονται οι μεγάλοι ηγέτες...

Ogame

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω μηπως διορθωθει, βλακεια στο πανικο της στιγμης

Υπάρχει ένας πόλεμος που μαίνεται στο σύμπαν -

αλλά σε σκοτεινούς καιρούς αναδεικνύονται οι μεγάλοι ηγέτες...

Ogame

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Κάνε hard reset για να επανέλθει η συσκευή στην εργοστασιακή της κατάσταση αλλά έχε το νου σου γιατί θα τα χάσεις όλα όσα έχεις προσθέσει εσύ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι που με απασχολει λιγοτερο, μηπως ξερεις ποτε θα βγει νεα ελληνικη ρομ ?

Υπάρχει ένας πόλεμος που μαίνεται στο σύμπαν -

αλλά σε σκοτεινούς καιρούς αναδεικνύονται οι μεγάλοι ηγέτες...

Ogame

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ETEN Glofiish X650

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...