Jump to content

[Επίσημο] Nokia N73 - Μέρος ΙΙ


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο φίλος που αγόρασε από Γερμανό, είναι απλά ένα ακόμα περιστατικό που επιβεβαιώνει τις εκατοντάδες παραεισαγωγές της εν λόγω αλυσίδας...Υποθέτω οτι σε οποιαδήποτε άλλη ευνομούμενη χώρα το μαγαζάκι θα είχε υποστεί τις ανάλογες κυρώσεις - εδώ έχουν και το θράσος να του λένε "και που ξέρεις οτι δεν είναι για την Ελλάδα" ή σε ελεύθερη μετάφραση "τι κρίμα που είσαι πιο διαβασμένος από το 90% των θυμάτων που έχουνα αγοράσει συσκευή με manual σε φωτοτυπία...". Αίσχος....:X

 

ΥΓ: Oculatus, happy birthday! :)

 

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ο φίλος που αγόρασε από Γερμανό, είναι απλά ένα ακόμα περιστατικό που επιβεβαιώνει τις εκατοντάδες παραεισαγωγές της εν λόγω αλυσίδας...Υποθέτω οτι σε οποιαδήποτε άλλη ευνομούμενη χώρα το μαγαζάκι θα είχε υποστεί τις ανάλογες κυρώσεις - εδώ έχουν και το θράσος να του λένε "και που ξέρεις οτι δεν είναι για την Ελλάδα" ή σε ελεύθερη μετάφραση "τι κρίμα που είσαι πιο διαβασμένος από το 90% των θυμάτων που έχουνα αγοράσει συσκευή με manual σε φωτοτυπία...". Αίσχος....:X

 

ΥΓ: Oculatus, happy birthday! :)

 

 

μολις γυρισα απο nokia shop στο Κερατσινι.τους ειπα τι συμβαινει...με την πρωτη μου λενε να πας να ζητησεις αντικατασταση...με επιασαν τα γελια....τις λεω ''ξερεις ποσες μερες παλευω'' πωλητρια ηταν.''δεν στο αλλαζουν μου λεει?'' οχι μονο δεν μου το αλλαζουν τις λεω αλλα μου ζητανε και χαρτι απο εσας οτι το κινητο ειναι οντως παραεισαγωγη.μου διευκρινιζει οτι αυτο δεν μπορουν να το κανουν γιατι ειναι παρανομο και μου λεει να παω στον γερμανο και να απαιτησω αντικατασταση γιατι και εγω αλλα και η νοκια θα στραφει εναντιον του με καταγγελιες.μου εδωσε και το τηλεφωνο της να την παρει ο υπευθυνος του εν λογω καταστηματος γερμανου να του διευκρινησει τι να κανει στην προκιμενη περιπτωση.μου λεει η πωλητρια στο nοkia shop ''το ξερεις οτι μπορει να μην σε καλυπτει η εγγυηση?'',το ξερω της λεω αλλα πως μπορουμε να το δουμε σιγουρα?περνει το κινητο και το παει στον τεχνικο να δει το imei της συσκευης και να μου πει.το κοιταει ο τεχνικος και μας λεει οτι ειναι στην εγγυηση.το θεμα ομως ειναι οτι εγω οταν εκανα αναβαθμιση επειδη δεν επερνε ελληνικα αλλαξα το κωδικο με τν ελληνικο και δεν τον ξαναγυρισα στον προηγουμενο.μηπως απο εκει ειδε οτι ειναι στην εγγυηση?γιατι δεν εβγαλε καμια μπαταρια να δει και πισω το code.

 

επισης πριν απο εμενα ηταν ενας κυριος που ειχε αγορασει ενα nokia navigator απο γερμανο και ζητουσε στην κοπελα να του ξεκλειδωσει τους χαρτες..''μα ειναι ξεκλειδωμενοι του απανταει'' . το κινητο μεσα σε 2 λέπτα μπηκε στον υπολογιστη τους και βρεθηκε οτι ηταν παραεισαγωγης.

 

να πω οτι πριν παω στη nokia ξανατηλεφωνησα στον γερμανο και μου ειπε να τους παω χαρτι απο την nokia και μετα εκεινοι θα στειλου το κινητο στο σερβις και σε 1 εβδομαδα θα εχω καινουριο.τους ειπα οτι κατι τετοιο δεν θα γινει.εγω το κινητο το θελω αντικατασταση και αμεσα.δηλαδη επιστρεφω το παλιο και παραλαμβανω το ελληνικο καινουριο.εεε το ιδιο σαν το ελεγα στον τοιχο ητανε.τους ειπα οτι απο δευτερα ξεκιναω τις διαδικασιες για καταγγελια στο ινκα και στην γενικη γραμματει καταναλωτη οπως επισης σε περιοδικα του χωρου στο ιντερνετ και αν συνεχιστει το θεμα στην τηλεοραση που λογω εορτων η κερδοσκοπια απλωνεται.

 

απο εβδομαδα θα εχω απαντηση και απο τα κεντρικα του γερμανου που με ολα αυτα που της ειπα της υπευθυνης εφρηξε για το εν λογω καταστημα.επισης σημειωσε οτι μου μιλησαν με ηρωνικο τροπο στο τηλεφωνο και με αγενια.

να τονισω οτι το θεμα δεν θα το αφησω ετσι αν δεν γινει κατι.γιατι σημερα ειμαι εγω αυριο καποιος αλλος συμπωλητης μας και επειδη τα λεφτα που δινουμε για να παρουμε ενα κινητο δεν τα κλεβουμε.τα βγαζουμε απο την δουλεια μας με ιδρωτα.

 

σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας και την υποστηριξη.

Link to comment
Share on other sites

egw eixa parei persi to dekembri to n73 apo media markt.to kinito eixe germaniko imei kai manual fwtotupia.einai pantws made in finland.exw allaksei to product code se elliniko kai mexri twra pla kala.malista tis 2 prwtes anaba8miseis tis exw kanei sto nokia shop keratsiniou xwris na mou anaferoun tpt.;)
nokia n73-nokia 6120c(sold)-nokia n82 black
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Σκέφτομαι τις προσεχείς μέρες να αγοράσω το Ν73 ΜΕ. Έχω ακούσει διάφορα περί κολλημάτων κ.λ.π. Υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέξω σχετικά κατά την αγορά? Είναι πολλά τα προβλήματα που παρουσιάζει? Υπάρχει λύση για αυτά? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Σκέφτομαι τις προσεχείς μέρες να αγοράσω το Ν73 ΜΕ. Έχω ακούσει διάφορα περί κολλημάτων κ.λ.π. Υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέξω σχετικά κατά την αγορά? Είναι πολλά τα προβλήματα που παρουσιάζει? Υπάρχει λύση για αυτά? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καταρχην καλος ειρθες :)

 

Το Ν73 το εχω σχεδον απο τοτε που βγηκε και ειμαι πολη ευχαριστημενος βεβαια εαν δεν εισαι 100% σηγουρος για το Ν73 μπορεις να ρωτισεις και στους Διαξιφισμους για να παρεις και μια δευτερη γνωμη για την συσκευη.

 

Απο κοληματα και τετια δεν υπαρχουν και το κινητο δουλευει πολυ καλα, να προσεξεις μονο να μην ειναι παραεισαγωγης εαν διαβασεις της 2-3 τελευταιες σελιδες του παροντος θα καταλαβεις :)

 

@ OculatusAbis χρονια πολλα :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Διαβάζω όμως στο forum για διάφορα προβλήματα που παρουσιάζει το λογισμικό του. Επίσης λέγεται ότι είναι αργό στην απόκρισή του. Ισχύει κάτι τέτοιο?
Link to comment
Share on other sites

@ OculatusAbis χρονια πολλα :)

 

Σ' ευχαριστώ φίλε :happy:

 

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Διαβάζω όμως στο forum για διάφορα προβλήματα που παρουσιάζει το λογισμικό του. Επίσης λέγεται ότι είναι αργό στην απόκρισή του. Ισχύει κάτι τέτοιο?

 

Μάλλον διάβασες τις πρώτες σελίδες μόνον. Το Ν73 είναι πολύ αξιόπιστο κινητό. Πιστεύω θα σε ικανοποιήσει πάρα πολύ. Σχετικά με την ταχύτητα (γενικότερα) σίγουρα δεν μπορεί να συγκριθεί με νεότερα κινητά που έχουν ταχύτερο επεξεργαστή. Μην ξεχνάς όμως πως μιλάμε για συσκευή που βγήκε πριν ενάμισυ χρόνο ;)

 

Πάντως το σύνολο θα σε ικανοποιήσει πάρα πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την χώρα εισαγωγής του τηλεφώνου (μου είπε κάποιος φίλος πιο πάνω να προσέξω) αυτό σε τι μπορεί να επηρεάσει και πως μπορώ να το διαπιστώσω πριν την αγορά της συσκευής?

 

P.S.1: Ευχαριστώ για την βοήθεια.

 

P.S.2: Υπάρχει μήπως παρουσίαση του Ν73 ΜΕ? Βρήκα το απλό αλλά όχι και το ΜΕ. Μήπως επειδή δεν έχουν διαφορές?

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την χώρα εισαγωγής του τηλεφώνου (μου είπε κάποιος φίλος πιο πάνω να προσέξω) αυτό σε τι μπορεί να επηρεάσει και πως μπορώ να το διαπιστώσω πριν την αγορά της συσκευής?

 

P.S.1: Ευχαριστώ για την βοήθεια.

 

P.S.2: Υπάρχει μήπως παρουσίαση του Ν73 ΜΕ? Βρήκα το απλό αλλά όχι και το ΜΕ. Μήπως επειδή δεν έχουν διαφορές?

 

Απλά κοίταξε το ΙΜΕΙ του κινητού.Το γράφει πανω στο κουτί.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Διαβάζω όμως στο forum για διάφορα προβλήματα που παρουσιάζει το λογισμικό του. Επίσης λέγεται ότι είναι αργό στην απόκρισή του. Ισχύει κάτι τέτοιο?

 

Η αλήθεια είναι πως όλα τα nseries παρουσίαζαν στις πρώτες παρτίδες πρόβλημα λογισμικού, τώρα το διόρθωσαν. Όσοι έχουν εκείνη τη φουρνιά κινητών κάνουν μια αναβάθμιση και όλα οκ. Το θέμα είναι ότι εγώ έκανα αναβάθμιση και δε μου έχει καθόλου ελληνικά ξέρει κανείς τι να κάνω?

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως όλα τα nseries παρουσίαζαν στις πρώτες παρτίδες πρόβλημα λογισμικού, τώρα το διόρθωσαν. Όσοι έχουν εκείνη τη φουρνιά κινητών κάνουν μια αναβάθμιση και όλα οκ. Το θέμα είναι ότι εγώ έκανα αναβάθμιση και δε μου έχει καθόλου ελληνικά ξέρει κανείς τι να κάνω?

 

Τι εννοεις προβλημα λογισμικου?

Αλλαξε product code με το Nemesis υπαρχει οδηγος στην πρωτη σελιδα:)

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Απλά κοίταξε το ΙΜΕΙ του κινητού.Το γράφει πανω στο κουτί.

 

Να υποθέσω ότι ανάλογα με τον αριθμό ΙΜΕΙ συμπεραίνεις και την προέλευση ή γράφει απλώς made in ...? Ποια πρέπει να είναι η χώρα προέλευσης?

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι ανάλογα με τον αριθμό ΙΜΕΙ συμπεραίνεις και την προέλευση ή γράφει απλώς made in ...? Ποια πρέπει να είναι η χώρα προέλευσης?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2150217#post2150217

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως όλα τα nseries παρουσίαζαν στις πρώτες παρτίδες πρόβλημα λογισμικού, τώρα το διόρθωσαν. Όσοι έχουν εκείνη τη φουρνιά κινητών κάνουν μια αναβάθμιση και όλα οκ. Το θέμα είναι ότι εγώ έκανα αναβάθμιση και δε μου έχει καθόλου ελληνικά ξέρει κανείς τι να κάνω?

 

Παραεισαγωγη ειναι.Πρεπει να αλλαξεις το product code.Πανε στην πρωτη σελιδα του ν95.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως όλα τα nseries παρουσίαζαν στις πρώτες παρτίδες πρόβλημα λογισμικού, τώρα το διόρθωσαν. Όσοι έχουν εκείνη τη φουρνιά κινητών κάνουν μια αναβάθμιση και όλα οκ. Το θέμα είναι ότι εγώ έκανα αναβάθμιση και δε μου έχει καθόλου ελληνικά ξέρει κανείς τι να κάνω?

 

Το κινητό σου είναι παρά-εισαγωγή!

 

Για να περάσεις τα Ελληνικά θα πρέπει να ακολουθήσεις πιστά αυτό τον οδηγό, βάζοντας όμως αυτό το Ελληνικό product code. Το product code του απλού είναι 0529782, και του music edition 0539293.

 

Το Nemesis Service Suite το κατεβάζεις από εδώ.

 

Το Nokia Software Updater το κατεβάζεις από εδώ.

 

Σημείωση 1: Ο οδηγός που γράφω αναφέρεται για το N73, αλλά η διαδικασία είναι ακριβώς ίδια.

Σημείωση 2: Κατά τη διαδικασία της αναβάθμισης δεν πειράζεις το κινητό για κανένα λόγο.

Σημείωση 3: Για να δουλέψει το NSS θα πρέπει να έχεις εγκαταστήσει στο pc σου το Nokia PC Suite και να έχεις συνδεθεί τουλάχιστον μια φορά με αυτό.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

:wacko:tpt pio aplo de ginetai?

Που κόλλησες;

Αυτή είναι η διαδικασία, δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο...

 

Και κάτι άσχετο… η υπογραφή σου είναι πολύ μεγάλη..., η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels ή τα 16,3 KB.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

 

 

δεν μπορω να καταλαβω πως με το IMEI βλεπεις αν το κινητο ειναι φτιαγμενο για την Ελλαδα.απο εκει ξερω πως βλεπεις που κατασκευαστηκε

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να καταλαβω πως με το IMEI βλεπεις αν το κινητο ειναι φτιαγμενο για την Ελλαδα.απο εκει ξερω πως βλεπεις που κατασκευαστηκε

Όχι, και φυσικά δεν μπορείς να κρίνεις αν προορίζεται για την αγορά της Ελλάδας από το imei. Από αυτό μπορείς να δεις σε ποιο εργοστάσιο κατασκευάστηκε.

Για να δεις σε ποια αγορά προορίζεται πρέπει να δεις το product code.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνει πρακτικά ότι ένα κινητό είναι παρεισαγωγή? Από που πρέπει να είναι κανονικά και πως μπορεί κάποιος να το εξακριβώσει πριν την αγορά?
Link to comment
Share on other sites

το N73me που ειχα οπως και το Ν95 που εχω τωρα γραφουν στο αυτοκολλητο χαρτι με το imei δεξια,N73music edition greece/n95vl gv greece,το Ν80 αν θυμαμαι καλα N80peαrl black greece,τα πιο παλια δεν θυμαμαι..

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνει πρακτικά ότι ένα κινητό είναι παρεισαγωγή? Από που πρέπει να είναι κανονικά και πως μπορεί κάποιος να το εξακριβώσει πριν την αγορά?

Όταν λέμε ότι ένα κινητό είναι παρεισαγωγή εννοούμε όταν αυτό δεν προορίζεται για την αγορά της Ελλάδας. Σ' αυτά το ιδιαίτερο χαρακτηριστικό τους είναι τα ελληνικά γράμματα στο πληκτρολόγιο, και το ελληνικό product code για να περνάει η αναβάθμιση λογισμικού με την ελληνική γλώσσα.

Σε καμιά περίπτωση δεν σημαίνει πως ένα κινητό που δεν είναι "Ελληνικό" είναι μούφα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...