Jump to content

[Επίσημο] Nokia N73 - Μέρος ΙΙ


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εεε για την ακρίβεια πρέπει να γράψει 1@2.3 (με τελεία ανάμεσα στο 2 και το 3) :)

 

Φιλε μου , δουλευει και ΧΩΡΙΣ την τελεια αναμεσα ....!!!!!

 

και το δικο μου ειναι απο αλφα κοπι και ειναι απο φιλανδια !!!!!!!

και τι εγινε ??? αρκη να δουλευει σωστα !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

και το δικο μου ειναι απο αλφα κοπι και ειναι απο φιλανδια !!!!!!!

και τι εγινε ??? αρκη να δουλευει σωστα !!!!!!!

 

Μα δεν είπα κάτι αντίθετο. Πάντως δεν σημαίνει πως όσα φτιάχτηκαν στη "μαμά" είναι άψογα. Το θέμα είναι πως όσα κινητά είναι από Alpha Copy έχουν σίγουρα περασμένο το ελληνικό product code, ασχέτως του που κατασκευάστηκαν. Άλλωστε άλλος ένας τρόπος να βρεθεί για που προορίζεται ένα κινητό είναι το ΙΜΕΙ του ;)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,εκανα μ@λακια.κοπανησα το κινιτο με δυναμη και εσπασα ακουστηκο την οθονη τελειως μαυρισε ολη και το joystick.ποσο θα μου παρει περιπου;;;
Link to comment
Share on other sites

λοιπον,εκανα μ@λακια.κοπανησα το κινητό με δυναμη και εσπασα ακουστικό την οθονη τελειως μαυρισε ολη και το joystick.ποσο θα μου παρει περιπου;;;

 

Φίλε , καλύτερα να πάρεις καινούργιο .... έτσι όπως το περιγράφεις το σακάτεψες- μπορεί να έχει πάρει και την κεντρική πλακέτα μέσα! Πάνω κάτω με εργασία (και φυσικά 1 μήνα+ αναμονή αν το πας στην ΝΟΚΙΑ) , κάπου στα 150-200+ ευρώ την κόβω την δουλειά!*

Στην θέση σου θα έπαιρνα καινούργιο... και φυσικά και μια θήκη να είναι πάντα μέσα!;)

Αν ψάξεις σε άλλα μαγαζιά (εκτός ΝΟΚΙΑ) , θα πέσει στα μισά η τιμή!

 

Υ.γ. με πρόλαβες φίλε GeorgeChios ... :-)

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είπα κάτι αντίθετο. Πάντως δεν σημαίνει πως όσα φτιάχτηκαν στη "μαμά" είναι άψογα. Το θέμα είναι πως όσα κινητά είναι από Alpha Copy έχουν σίγουρα περασμένο το ελληνικό product code, ασχέτως του που κατασκευάστηκαν. Άλλωστε άλλος ένας τρόπος να βρεθεί για που προορίζεται ένα κινητό είναι το ΙΜΕΙ του ;)

 

 

ειχα παρει τηλ το πρωι στον γερμανο οπου το αγορασα και μου ειπε η κοπελια οτι θα μιλησει με τον υπευθυνο του γερμανου και θα με παρει.

με περνου τηλ στις 7κ μιση.ηταν ο τεχνικος τους απο το ιδιο καταστημα.μου τα μασαγε.που ξερεις μου λεει οτι ειναι για αλλο προορισμο το κινητο.ειδες πιστοποιητικα της νοκια οπου το πιστοποιουν.μα του λεω μου το ειπε ο τεχνικος στο νοκια shop της alpha copy οτι αυτο δεν ειναι το ελληνικο.

μου ειπε να το παω να το στειλουν στο σερβις.φυσικα δεν δεχτηκα και τους ειπα να αντικατασταθει με καινουριο.μου λεει δεν γινεται με ηρωνεια.κι εγω παντως δεν ημουν ηρεμος....θα πας μου λεει στο νοκια club να μου φερεις ενα χαρτι που πιστοποιει οτι οντως το κινητο δεν ειναι ελληνικο κ τετοια.

εγω με τη σειρα μου του απαντω οτι δεν ειμαι διαθεσιμος να τρεχω καθε 3 κ λιγο στο νοκια shop και οτι θα κανω καταγγελια στο ΙΝ.ΚΑ και απο εκει και περα θα δουμε ποιος εχει δικιο.τι να κανω ρε παιδια.ειναι σοβαρο το θεμα.

 

κατι αλλο τωρα.μπορω να ξαναγυρισω το προηγουμενο code Που προοριζοταν το κινητο και οχι το ελληνικο?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδώ και 5 μέρες είμαι κάτοχος. ΝΟΚΙΑ Ν73 ΜΕ.

Το πρόβλημα μου είναι ότι κολλάει πολύ.

Ειδικά όταν το ανοίγω κάνει πόση ώρα να φύγει το λογότυπο της ΝΟΚΙΑ για να βάλω το pin.

Τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

το πολυπολυ που πιστευω να δοσο ειναι γυρο στα 100ε.αυτος μου ειπε 45ε οθονη και 15 νομιχω το joystick αντε και 15ε το ηχειο.
Link to comment
Share on other sites

κατι αλλο τωρα.μπορω να ξαναγυρισω το προηγουμενο code Που προοριζοταν το κινητο και οχι το ελληνικο?

 

Φυσικά. Η διαδικασία είναι η ίδια όπως πριν που το μετέτρεψες σε Ελληνικό, απλώς πρέπει να αλλάξεις το product code με αυτό της Γερμανίας. Πρώτα όμως να βεβαιωθείς σχετικά με την αρχική χώρα προορισμού του κινητού.

 

Παιδιά εδώ και 5 μέρες είμαι κάτοχος. ΝΟΚΙΑ Ν73 ΜΕ.

Το πρόβλημα μου είναι ότι κολλάει πολύ.

Ειδικά όταν το ανοίγω κάνει πόση ώρα να φύγει το λογότυπο της ΝΟΚΙΑ για να βάλω το pin.

Τι μπορεί να φταίει?

 

Η διαδικασία φόρτωσης του λειτουργικού αργεί αρκετά στο Ν73. Όσο για το ότι έχεις προβλήματα καθυστερήσεων στις εργασίες, ίσως να φταίει κάποια εφαρμογή που τρέχει στο "παρασκήνιο" και δεσμεύει πόρους...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά. Η διαδικασία είναι η ίδια όπως πριν που το μετέτρεψες σε Ελληνικό, απλώς πρέπει να αλλάξεις το product code με αυτό της Γερμανίας. Πρώτα όμως να βεβαιωθείς σχετικά με την αρχική χώρα προορισμού του κινητού.

 

 

 

το code αυτο προοριζοταν για γερμανια...να προσπαθησω για αντικατασταση?εσυ τι λες?ειδη εχω στειλει email στα κεντρικα του γερμανου.αν περασω παλι το γερμανικο code θα μπορω να κανω αναβαθμιση και το κινητο να μην εχει ελληνικη γλωσσα?

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ναι. Άλλωστε, το ότι δεν προοριζόταν για την Ελλάδα, μπορεί, εκτός από το ΙΜΕΙ, να αποδειχτεί και από τα περιεχόμενα της συσκευασίας. Όπως προανέφερα, κάρτα μνήμης 128ΜΒ, γνήσιο βιβλίο οδηγιών στα Γερμανικά και Ελληνικό σε έγχρωμη φωτοτυπία, ΔΕΝ αποτελεί μορφή περιεχομένου της Alpha Copy ;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδώ και 5 μέρες είμαι κάτοχος. ΝΟΚΙΑ Ν73 ΜΕ.

Το πρόβλημα μου είναι ότι κολλάει πολύ.

Ειδικά όταν το ανοίγω κάνει πόση ώρα να φύγει το λογότυπο της ΝΟΚΙΑ για να βάλω το pin.

Τι μπορεί να φταίει?

 

Φίλε μου το κινητό είναι σχετικά αργό. Και εμένα κάνει αρκετή ώρα για να ανοίξει. Καμία σχέση με τα series 40 κινητά. Εάν αυτό είναι το πρώτο σου symbian κινητό θα διαπιστώσεις ότι πιο αργό σε σχέση με αυτά που πιθανόν είχες πριν. Κατα τα άλλα όμως είναι φοβερό κινητό.

Nokia 8210 -> Nokia 7210 -> Nokia 7610 -> Nokia N73 -> HTC Touch Diamond -> Apple iPhone 3GS + Nokia 5310 Xpress Music -> Apple iPhone 4 + Nokia E71 -> Apple iPhone 4 + Samsung Galaxy S2 -> Apple iPhone 4 + Samsung Galaxy S3 -> Apple iPhone 4 + LG Nexus 5 -> Samsung Galaxy S5 -> Samsung Galaxy S8 --> Samsung Note 10+
Link to comment
Share on other sites

Πλέον αυτές που θα ήθελα εγώ να έχει είναι να λύσουν επιτέλους το πρόβλημα με τα θέματα στην κάρτα μνήμης και να μην καθυστερεί τόσο (αν και έχω παρατηρήσει ότι εν μέρει παίζει ρόλο και το μέγεθος του θέματος που χρησιμοποιούμε).
Link to comment
Share on other sites

Λογικά ναι. Άλλωστε, το ότι δεν προοριζόταν για την Ελλάδα, μπορεί, εκτός από το ΙΜΕΙ, να αποδειχτεί και από τα περιεχόμενα της συσκευασίας. Όπως προανέφερα, κάρτα μνήμης 128ΜΒ, γνήσιο βιβλίο οδηγιών στα Γερμανικά και Ελληνικό σε έγχρωμη φωτοτυπία, ΔΕΝ αποτελεί μορφή περιεχομένου της Alpha Copy ;)

 

 

οντως ετσι ειναι.καρτα μνημης 128mb,βιβλιο οδηγιων στα γερμανικα εγχρωμο και φωτοτυπια το ελληνικο....αλλα απο το imei πως φαινεται??

επισης επικοινωνησα και σημερα τηλεφωνικα με το τμημα εξυπηρετησης παλατων του γερμανου.τους ειπα την ολη κατασταση πως εχει.μου λεει πηγατε το κινητο για αντικατασταση και δεν σας το αλλαξαν?της λεω οχι δεν πηγα..δεν μου ειπαν καν να παω και μου μιλησαν τηλεφωνικα με ηρωνικο τροπο.μου ζητησαν τα στοιχεια μου οπως και τα στοιχει του καταστηματος και θα επικοινωνησουν μαζι μου.....

 

αληθεια το ελληνικο τι καρτα μνημης εχει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδώ και 5 μέρες είμαι κάτοχος. ΝΟΚΙΑ Ν73 ΜΕ.

Το πρόβλημα μου είναι ότι κολλάει πολύ.

Ειδικά όταν το ανοίγω κάνει πόση ώρα να φύγει το λογότυπο της ΝΟΚΙΑ για να βάλω το pin.

Τι μπορεί να φταίει?

 

Από ό,τι έδειξε η πράξη, αυτά τα κινητά δεν είναι φτιαγμένα να τα κλείνεις και τα ξανα-ανοίγεις. Η ενέργεια που "καίει" στην εκκίνηση για να φορτώσει το λειτουργικό, φτάνει για πάνω από δωδεκάωρο σε προφίλ "Εκτός σύνδεσης".

Εγώ το κλείνω σπάνια. Το βάζω απλά σε προφίλ "Εκτός σύνδεσης" και έτσι το "ανοίγω" σε 2 δευτερόλεπτα.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

το code αυτο προοριζοταν για γερμανια...να προσπαθησω για αντικατασταση?εσυ τι λες?ειδη εχω στειλει email στα κεντρικα του γερμανου.αν περασω παλι το γερμανικο code θα μπορω να κανω αναβαθμιση και το κινητο να μην εχει ελληνικη γλωσσα?

 

το code ειναι γραμμενο κατω απο την μπαταρια .

 

οντως ετσι ειναι.καρτα μνημης 128mb,βιβλιο οδηγιων στα γερμανικα εγχρωμο και φωτοτυπια το ελληνικο....αλλα απο το imei πως φαινεται??

επισης επικοινωνησα και σημερα τηλεφωνικα με το τμημα εξυπηρετησης παλατων του γερμανου.τους ειπα την ολη κατασταση πως εχει.μου λεει πηγατε το κινητο για αντικατασταση και δεν σας το αλλαξαν?της λεω οχι δεν πηγα..δεν μου ειπαν καν να παω και μου μιλησαν τηλεφωνικα με ηρωνικο τροπο.μου ζητησαν τα στοιχεια μου οπως και τα στοιχει του καταστηματος και θα επικοινωνησουν μαζι μου.....

 

αληθεια το ελληνικο τι καρτα μνημης εχει?

 

τουλαχιστον εμενα οταν το πηρα δεν ειχε καθολου καρτα (Ν73 απλο)

ημουν απο τους πρωτους.

Link to comment
Share on other sites

το code ειναι γραμμενο κατω απο την μπαταρια .

 

τουλαχιστον εμενα οταν το πηρα δεν ειχε καθολου καρτα (Ν73 απλο) ημουν απο τους πρωτους.

 

Το ΙΜΕΙ μπορούμε να το βρούμε και πατώντας: *#06# ;)

 

Το απλό Ν73 (ελληνικό) δεν περιέχει κάρτα μνήμης στη συσκευασία. Το Ν73 Music Edition περιέχει κάρτα μνήμης 2GB.

Link to comment
Share on other sites

Το ΙΜΕΙ μπορούμε να το βρούμε και πατώντας: *#06# ;)

 

Το απλό Ν73 (ελληνικό) δεν περιέχει κάρτα μνήμης στη συσκευασία. Το Ν73 Music Edition περιέχει κάρτα μνήμης 2GB.

 

 

καλα για το πως βρισκουμε το imei το ξερω.απλα πως βρισκουμε οτι δεν ειναι ελληνικο απο το imei ρωταω...διαβασα στο manual για την εγγυηση και λεει οτι αν το κινητο δεν ειναι κατασκευασμενο για την χωρα στην οποια θα παραδοθει,δηλαδη ο κωδικος ειναι διαφορετικος απο τον ελληνικο η εγγυηση δεν ισχυει...ισχυει κατι τετοιο?εχετε συναντησει καποιοι προβλημα που δεν εχετε ελληνικο ή ξερετε καποιον που εχει συναντησει προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Θα συνδεσεις το κινητο σου με το NSS και θα δεις εαν εχει το ελληνικο πιο product code

 

στο 1 ποστ του παροντος υπαρχει εναν αναλυτικος οδηγος που ονομαζετε:

ΟΔΗΓΟΣ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗΣ ΑΠΟ Ν73 ΣΕ Ν73ΜΕ

 

Διαβασε των και θα καταλαβεις τι θελω να σου πω :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Θα συνδεσεις το κινητο σου με το NSS και θα δεις εαν εχει το ελληνικο πιο product code

 

στο 1 ποστ του παροντος υπαρχει εναν αναλυτικος οδηγος που ονομαζετε:

ΟΔΗΓΟΣ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗΣ ΑΠΟ Ν73 ΣΕ Ν73ΜΕ

 

Διαβασε των και θα καταλαβεις τι θελω να σου πω :)

 

φιλε μου το εχω βρει το code οπως επισης εχω χρησιμοποιησει αυτο τον οδηγο για να το αλλαξω σε ελληνικο και να εχω την ελληνικη γλωσσα

Link to comment
Share on other sites

Λαθος δικο μου αλλο καταλαβα :O

 

Διαβασα σε ενα ποστ αυτο που ψαχνεις πριν απο ενα μηνα περιπου αλλα δεν κρατησα το link :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

καλα για το πως βρισκουμε το imei το ξερω.απλα πως βρισκουμε οτι δεν ειναι ελληνικο απο το imei ρωταω...διαβασα στο manual για την εγγυηση και λεει οτι αν το κινητο δεν ειναι κατασκευασμενο για την χωρα στην οποια θα παραδοθει,δηλαδη ο κωδικος ειναι διαφορετικος απο τον ελληνικο η εγγυηση δεν ισχυει...ισχυει κατι τετοιο?εχετε συναντησει καποιοι προβλημα που δεν εχετε ελληνικο ή ξερετε καποιον που εχει συναντησει προβλημα?

 

Στο text προσθεσε και το 01 για Φινλανδια

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, αυτό που ψάχνετε με τα νούμερα έχει σχέση με το που φτιάχτηκε το κινητό κι όχι με το που θα διατεθεί :worry:

 

Τη συσχέτιση ΙΜΕΙ και χώρας διάθεσης νομίζω μόνον η Alpha Copy μπορεί να τη βρει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...