Jump to content

[Επίσημο] Nokia N95 - Μέρος ΙΙ


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χμμ.. αυτό σημαίνει πατέντα...

Έχω κάτι καλό στο μυαλό μου, μόλις το ολοκληρώσω θα ανεβάσω φωτογραφίες :).

Ορίστε τι σκεφτόμουν:

http://www.imageshack.gr/files/hxhy2e5x57h0lriq2vrn_thumb.jpg http://www.imageshack.gr/files/1p27b51uk8h25h65pqr7_thumb.jpg

 

Δεν ξέρω αν διακρίνεται καλά το αποτέλεσμα απο τις φωτο. Απο κοντά είναι άλλο πράμα :D

 

Είναι σκληρό πλαστικό ενός χιλιοστού απο ηλεκτρονική μάσκα ηλεκτροκόλλησης.

Είναι αχάρακτο, άκαφτο κτλ :

 

Το έβαλα στην παρταλοπρόσοψη που έχω τώρα έτσι για δοκιμή.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λοιπόν καθώς είμαι σε αναζήτηση νέου τηλεφώνου και το Ν95 και στις 2 του εκδόσεις είναι μια συσκευή που με ενδιαφέρει έκανα μια έρευνα και βρήκα ότι το N95 με stereo widening έχει πολύ καλύτερο ηχείο από το απλό σύμφωνα με το gsmarena.Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι τι ακιβώς είναι το stereo widening.Δηλαδή είναι διαφορετική έκδοση ή κάτι άλλο;Ορίστε και το link http://www.gsmarena.com/latest_features-review-171p3.php που το αναφέρει αυτό.

Το stereo widening είναι η διεύρυνση stereo. Θα το βρεις όταν πας στην μουσική και θα πατήσεις Επιλογές>Ρυθμίσεις ήχου>Διεύρυνση stereo.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Το stereo widening είναι η διεύρυνση stereo. Θα το βρεις όταν πας στην μουσική και θα πατήσεις Επιλογές>Ρυθμίσεις ήχου>Διεύρυνση stereo.

 

Ευχαριστώ!Α και κάτι ακόμα.Έχει όντως μεγάλη διαφορά αν αυτή η επιλογή είναι ενεροποιημένη;

Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται πιο καθαρά ο ήχος, καθώς χρησιμοποιούνται 2 κανάλια αναπαραγωγής, ένα για κάθε ηχείο!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται πιο καθαρά ο ήχος, καθώς χρησιμοποιούνται 2 κανάλια αναπαραγωγής, ένα για κάθε ηχείο!

 

Η ένταση παραμένει ίδια;Αυτη η επιλογή ξέρετε αν υπάρχει και στο 8GB;(Συγνώμη για το πρήξιμο:happy:)

Link to comment
Share on other sites

Η ένταση παραμένει ίδια;Αυτη η επιλογή ξέρετε αν υπάρχει και στο 8GB;(Συγνώμη για το πρήξιμο:happy:)

Ναι πρέπει να υπάρχει λογικά, δεν νομίζω να το έχουν αφαιρέσει.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ίδια είναι. Έχεις μία αίσθηση ότι ο ήχος ακούγεται από πιο μακριά! Υπάρχει και στο 8GB η ίδια επιλογή.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Πάνω στην οθόνη σας δεν έχει κανένα προστατευτικό πλαστικό η κάτι τελος πάντων που να προστατευει την οθόνη?

Εμένα δεν έχει τίποτα, λίγο να ακουμπήσω την οθόνη.."μαυρίζει" σε εκείνο το σημείο, όπως γίνεται δηλαδή σε απλή tft οθόνη απο pc.

Υπάρχει κάτι να του βάλω πάνω?

 

Είδα κάτι Screen protectors στο ebay αλλα όλα είναι μεμβράνες(λεπτο φιλμ) και δε νομίζω να κάνουν δουλειά..

 

*Υπενθυμίζω, μανίσιο δεν ξέρω πως είναι. Μπορεί να είχε κάτι και να το έβγαλε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης και έτσι δεν γνωρίζω αν είχε κάτι..

 

Εγώ το είχα πάρει από την αρχή το δικό μου με screen protector (1 χρόνο πριν) και δεν έχει βγάλει κανένα πρόβλημα.

Το θεωρώ ιδανικό γιατί και προφυλλάσει την οθόνη από σημάδια κλπ, αλλά καθαρίζει και τέλεια με 1 πανάκι και φάινεται μετά σαν καινούργιο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ίδια είναι. Έχεις μία αίσθηση ότι ο ήχος ακούγεται από πιο μακριά! Υπάρχει και στο 8GB η ίδια επιλογή.

Ακριβώς.

Για να το ακούσετε πως είναι, ανοίξτε το windows media player και ενεργοποιήστε το SRS WOW Effects. Κατεβάστε τέρμα το Trubass και ανεβάστε τέρμα το WOW Effect. Αυτό είναι η διεύρυνση stereo.

 

Εγώ το είχα πάρει από την αρχή το δικό μου με screen protector (1 χρόνο πριν) και δεν έχει βγάλει κανένα πρόβλημα.

Το θεωρώ ιδανικό γιατί και προφυλλάσει την οθόνη από σημάδια κλπ, αλλά καθαρίζει και τέλεια με 1 πανάκι και φάινεται μετά σαν καινούργιο.

 

Αυτο το screen protector τι είναι στην περίπτωση σου? Μεμβράνη η πλαστικό?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα κι εγώ το ν95 πριν καμια βδομάδα μεταχειρισμένο στα 250ευρά.

Είναι μόνο δύο μηνών και του έχω αλλάξει τα φώτα :p

 

Του πήρα πρόσοψη ολόμαυρη απο ebay στα 17ευρά και 8gb sandisk πάλι από ebay στα 25ευρά :D

Πήρα και μια μπαταρία, την bl-6f (1200mAh) γιατί η μικρούλα που έχει δε μου φτάνει.

 

Μια ερώτηση.

Πως γίνεται να κρατήσω αντίγραφο τα μηνύματα στο pc?

Γίνεται όπως κάναμε παλιά στα v1 - v2 ? Αντιγραφή δηλαδή όλο τον φάκελο Mail2 που βρίσκεται στο x:\private\1000484b\mail2 ?

 

Μήπως έχεις κωδικούς για αυτά τα αντικείμενα να ψωνίσουμε και εμείς????

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις κωδικούς για αυτά τα αντικείμενα να ψωνίσουμε και εμείς????

Σαν τί κωδικούς να έχω?

Στην αναζήτηση βάλε bl-6f ή 8gb microsd ή n95 black cover

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Σαν τί κωδικούς να έχω?

Στην αναζήτηση βάλε bl-6f ή 8gb microsd ή n95 black cover

 

Η bl-6f κανει για το Ν95 (οχι την εκδοση 8gb) η πρεπει να κάνω καμια πατεντα για να την τοποθετησώ??

Link to comment
Share on other sites

Η bl-6f κανει για το Ν95 (οχι την εκδοση 8gb) η πρεπει να κάνω καμια πατεντα για να την τοποθετησώ??

Στο δικό μου δεν έμπαινε και έφαγα με το dremel το καπάκι περίπου 1 χιλιοστό.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου δεν έμπαινε και έφαγα με το dremel το καπάκι περίπου 1 χιλιοστό.

 

Δεν το συνιστώ καθόλου, καθώς δεν υπάρχει λόγος για κανένα πείραγμα.

Η αλήθεια είναι ότι έχει πολύ ζόρι να τη βάλεις, αλλά μπαίνει με πίεση χωρίς να χρειαστεί κάποια πατέντα.

 

Τώρα για το φιλμάκι δεν ξέρω ακριβώς τι υλικό είναι.Ξέρω πάντως πως φαίνεται σαν καθρέπτης αν το κοιτάξεις λοξά την ώρα που έχει μπει ο screen saver.

Επίσης δεν καταλαβαίνεις με τίποτα ότι υπάρχει κάτι επιπλέον πάνω στη οθόνη!:)

Ο μόνος τρόπος είναι να κοιτάξεις με προσοχή στη 1 γωνίτσα και να δεις την ακρούλα ίσα που φαίνεται.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν το συνιστώ καθόλου, καθώς δεν υπάρχει λόγος για κανένα πείραγμα.

Η αλήθεια είναι ότι έχει πολύ ζόρι να τη βάλεις, αλλά μπαίνει με πίεση χωρίς να χρειαστεί κάποια πατέντα.

 

Τώρα για το φιλμάκι δεν ξέρω ακριβώς τι υλικό είναι.Ξέρω πάντως πως φαίνεται σαν καθρέπτης αν το κοιτάξεις λοξά την ώρα που έχει μπει ο screen saver.

Επίσης δεν καταλαβαίνεις με τίποτα ότι υπάρχει κάτι επιπλέον πάνω στη οθόνη!:)

Ο μόνος τρόπος είναι να κοιτάξεις με προσοχή στη 1 γωνίτσα και να δεις την ακρούλα ίσα που φαίνεται.

Δεν υπάρχει λόγος?

Σε ένα καπάκι που είχα έσπασαν και τα 4 κουμπώματα που είχε επειδή έτρωγε πολύ πίεση..

 

Θα πάρω μάλλον απ΄το ebay κάτι screen protectors που έχει να δω τι ρόλο βαράνε..

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος?

Σε ένα καπάκι που είχα έσπασαν και τα 4 κουμπώματα που είχε επειδή έτρωγε πολύ πίεση..

Καταρχήν ....Καλώς το παιδί, το τεμέτερον :)

Επειδή με ενδιαφέρει και μένα η bl-6f γίνε λίγο πιο σαφής.

Εαν βγάλεις εντελώς το πίσω κάλυμα η bl-6f χωράει γάντι. Το καπάκι όμως δεν κλείνει με τίποτα. Τι έκανες ? Λείανες το καπάκι ή την μπαταρία.Το καπάκι είναι ήδη πολύ λεπτό για να υποστεί περαιτέρω λείανση.

Τώρα, η αφαίρεση της αυτοκόλητης ταινίας της μπαταρίας και λίγο η λείανση της με κανα γυαλόχαρτο μου φαίνεται πιο πιθανό.

Τι προτείνεις?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ....Καλώς το παιδί, το τεμέτερον :)

Επειδή με ενδιαφέρει και μένα η bl-6f γίνε λίγο πιο σαφής.

Εαν βγάλεις εντελώς το πίσω κάλυμα η bl-6f χωράει γάντι. Το καπάκι όμως δεν κλείνει με τίποτα. Τι έκανες ? Λείανες το καπάκι ή την μπαταρία.Το καπάκι είναι ήδη πολύ λεπτό για να υποστεί περαιτέρω λείανση.

Τώρα, η αφαίρεση της αυτοκόλητης ταινίας της μπαταρίας και λίγο η λείανση της με κανα γυαλόχαρτο μου φαίνεται πιο πιθανό.

Τι προτείνεις?

 

Όπως έχω προτέινει και σε αρκετά post πιο πίσω, ναι μεν δεν μπαίνει το καπάκι αλλά δε χρειάζεται καμία λείανση ή αφαίρεση ταινίας.Μπαίνει όπως έχει.

Εγώ 2 φορές που χρειάστηκε να τη βάλω, την έβαλα προσεκτικά και όλα οκ.

Για το θέμα καπάκι, εγώ έχω θήκη σιλοκόνης, οπότε απλά δε χρειάστηκε να κάνω κάτι άλλο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω προτέινει και σε αρκετά post πιο πίσω, ναι μεν δεν μπαίνει το καπάκι αλλά δε χρειάζεται καμία λείανση ή αφαίρεση ταινίας.Μπαίνει όπως έχει.

Εγώ 2 φορές που χρειάστηκε να τη βάλω, την έβαλα προσεκτικά και όλα οκ.

Για το θέμα καπάκι, εγώ έχω θήκη σιλοκόνης, οπότε απλά δε χρειάστηκε να κάνω κάτι άλλο.

 

Ο.Κ. αλλά το ζητούμενο είναι να αποφύγουμε την θήκη.

Προσωπικά , δεν τις μπορώ καθόλου

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ....Καλώς το παιδί, το τεμέτερον :)

Επειδή με ενδιαφέρει και μένα η bl-6f γίνε λίγο πιο σαφής.

Εαν βγάλεις εντελώς το πίσω κάλυμα η bl-6f χωράει γάντι. Το καπάκι όμως δεν κλείνει με τίποτα. Τι έκανες ? Λείανες το καπάκι ή την μπαταρία.Το καπάκι είναι ήδη πολύ λεπτό για να υποστεί περαιτέρω λείανση.

Τώρα, η αφαίρεση της αυτοκόλητης ταινίας της μπαταρίας και λίγο η λείανση της με κανα γυαλόχαρτο μου φαίνεται πιο πιθανό.

Τι προτείνεις?

Ναι, το καπάκι δεν κλείνει. Αν κλείσει, σε λίγο καιρό θα σπάσουν τα κουμπώματα απ'την πίεση ή απ'το κούνημα και τις διάφορες πιέσεις μέσα στην τσέπη.

Ο φίλος junglist έχει θήκη γι'αυτό δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Είπα πιό πάνω τι έκανα.

Λείανα το καπάκι ένα χιλιοστό. Έχει ψωμί το καπάκι, δεν είναι και τόσο λεπτό.

 

Μην αγγίξεις την μπαταρία καθόλου, ούτε την ταινία μην βγάλεις.

 

Με αυτό που λέπω μπαίνει ελεύθερα, δεν ακουμπάει πουθενα στην μπαταρία αλλά θέλει πολύ υπομονή μέχρι να το λειάνεις.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

γιατι το wlan πεταγεται στην κατασταση αναμονης ενω το εχω απενεργοποιημένο?
pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

γιατι το wlan πεταγεται στην κατασταση αναμονης ενω το εχω απενεργοποιημένο?

Τι εννοείς "πετάγεται"? Εννοείς ότι φαίνεται κάτω από την γραμμή που εμφανίζει τις καταχωρήσεις του ημερολογίου ή εννοείς ό,τι εμφανίζεται το εικονίδιο του wlan?

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς "πετάγεται"? Εννοείς ότι φαίνεται κάτω από την γραμμή που εμφανίζει τις καταχωρήσεις του ημερολογίου ή εννοείς ό,τι εμφανίζεται το εικονίδιο του wlan?

οχι εννοω οτι ενω το ψαξιμο wlan το εχω στο ποτε ,αυτο συνεχως μου πεταει διαθεσιμα ασυρματα δικτυα της γειτονιας ή όταν δεν βρίσκει μου λέει δεν βρεθηκε διαθεσιμο δικτυο.Συνεχεια ομως.:O

pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

οχι εννοω οτι ενω το ψαξιμο wlan το εχω στο ποτε ,αυτο συνεχως μου πεταει διαθεσιμα ασυρματα δικτυα της γειτονιας ή όταν δεν βρίσκει μου λέει δεν βρεθηκε διαθεσιμο δικτυο.Συνεχεια ομως.:O

Έχεις ενργοποιημένη την ενεργή αναμονή? Μήπως καταλάθος έιναι από εκεί ενεργοποιημένη η σάρωση του wlan και γι' αυτό σου βγάζει αυτά τα μηνύματα?

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

οχι εννοω οτι ενω το ψαξιμο wlan το εχω στο ποτε ,αυτο συνεχως μου πεταει διαθεσιμα ασυρματα δικτυα της γειτονιας ή όταν δεν βρίσκει μου λέει δεν βρεθηκε διαθεσιμο δικτυο.Συνεχεια ομως.

Προφανώς λες για τη ένδειξη στην οθόνη αναμονής.

Πήγαινε επάνω της πάτα τα κεντρικό πλήκτρο και επέλεξε Απεν. σάρωσης WLan.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...