Jump to content

[Επίσημο] Nokia N95 - Μέρος ΙΙ


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν σου παρουσιάζει αυτά τα προβλήματα ποια θέματα έχεις? Μήπως μπορέσουμε να καταλάβουμε τι φταίει.:confused:

 

darkness by pizero

 

http://www.pizero.net/archives/540

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το ξέρω το θέμα, το είχα και στο δικό μου κινητό αλλά να σου πω την αλήθεια όταν το είχα δεν δοκίμασα να γράψω κάποιο βιντεάκι για να σου πω με σιγουρία αν φταίει αυτό ή όχι. Πάντως θα το περάσω και θα το δοκιμάσω να δω.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Freddaras έγραψα 4 μονόλεπτα βίντεο. Τα 3 με το ίδιο θέμα και το 1 με διαφορετικό ώστε να είμαι σίγουρος. Σε κανένα δεν βρήκα κόλλημα, ούτε με το θέμα darkness ούτε το άλλο που χρησιμοποιήσα. Και τα 4 βίντεο είχαν κίνηση ώστε να μπορέσω να δω αν κολλάει κάπου αλλά δεν κόλλησε πουθενά. Σε ένα σημείο μου φάνηκε ό,τι έκανε διακοπή αλλά όσες φορές και αν το έκανα αναπαραγωγή μετά δεν κόλλησε πουθενά, μάλλον θα μου φάνηκε. Ίσως τελικά να μην είναι το θέμα και να είναι κάτι άλλο. Απ' ό,τι φαίνεται μόνο μετά από φορμάτ θα καταλάβεις τι μπορεί να φταίει και παρουσιάζει το κόλλημα στα βίντεο.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση... Φιλος μου εκανε το λαθος και πηρε απο αγγελια, χωρις κουτι και αποδειξη Ν95 Black... Παιζει να ειναι μαιμου??? Υπαρχουν ν95 μαιμου... Ειμαι λιγο ασχετος για αυτο ρωταω... Υπαρχει καποιος τροπος να δω αν ειναι original Nokia... Εχω μια ιδεα οτι καπου διαβασα οτι παιζουν και ιμιτασιον κινητα.... Help please
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση... Φιλος μου εκανε το λαθος και πηρε απο αγγελια, χωρις κουτι και αποδειξη Ν95 Black... Παιζει να ειναι μαιμου??? Υπαρχουν ν95 μαιμου... Ειμαι λιγο ασχετος για αυτο ρωταω... Υπαρχει καποιος τροπος να δω αν ειναι original Nokia... Εχω μια ιδεα οτι καπου διαβασα οτι παιζουν και ιμιτασιον κινητα.... Help please

Είναι απλό αυτό που θα κάνεις. Θα πάρεις τηλέφωνο στα κεντρικά της Nokia, θα δώσεις το IMEI του κινητού και θα σου πουν αν είναι όντως γνήσιο ή "μαϊμού". To νούμερο αυτό αναγράφεται κάτω από την μπαταρία του κινητού ή όταν στην οθόνη αναμονής πληκτρολογήσεις *#06#.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στα κινέζικα Ν95 που κυκλοφορούν, αν πατήσεις *#0000# δεν κάνει τίποτα.

 

Πάντως μεγάλο σφάλμα να πάρει συσκευή χωρίς κουτί, αποδειξη κτλ. Κια δεν την ψιλιάστηκε οτι δεν υπάρχει N95 black; Μακάρι βέβαια να μην είναι μαιμού και απλά ο προηγούμενος ιδιοκτήτης να είχε βάλει τις μαύρες προσόψεις που κυκλοφορούν.

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι μαιμου, δεν θα ειναι symbian?? Eπισης θα εχει καμερα 5MP και 8GB μνημη αν ειναι μαιμου/???
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Freddaras έγραψα 4 μονόλεπτα βίντεο. Τα 3 με το ίδιο θέμα και το 1 με διαφορετικό ώστε να είμαι σίγουρος. Σε κανένα δεν βρήκα κόλλημα, ούτε με το θέμα darkness ούτε το άλλο που χρησιμοποιήσα. Και τα 4 βίντεο είχαν κίνηση ώστε να μπορέσω να δω αν κολλάει κάπου αλλά δεν κόλλησε πουθενά. Σε ένα σημείο μου φάνηκε ό,τι έκανε διακοπή αλλά όσες φορές και αν το έκανα αναπαραγωγή μετά δεν κόλλησε πουθενά, μάλλον θα μου φάνηκε. Ίσως τελικά να μην είναι το θέμα και να είναι κάτι άλλο. Απ' ό,τι φαίνεται μόνο μετά από φορμάτ θα καταλάβεις τι μπορεί να φταίει και παρουσιάζει το κόλλημα στα βίντεο.

 

εγινε φιλε μου σε ευχαριστω........

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι μαιμου, δεν θα ειναι symbian?? Eπισης θα εχει καμερα 5MP και 8GB μνημη αν ειναι μαιμου/???

Κοίτα απο μερικές περιπτώσεις κινέζικων απομιμήσεων που έχω υπόψιν μου, η συσκευή εξωτερικά είναι ολόιδια, το UI είναι πανομοιότυπο και κάποιος που δεν ξέρει εύκολα μπορεί να το μπερδέψει με series 60 3rd edition. Βέβαια δεν τρέχουν αυτές οι συσκευές symbian αλλά όσον αφορά τα υπόλοιπα περιφεριακά, στις περισσότερες περιπτώσεις όλα είναι ίδια.

 

Το οτι είναι ίδια βέβαια δε σημαίνει οτι επειδή έχει 5ΜΡ κάμερα θα τραβάει καλές φωτο και θ ακαταγράφει ποιοτικά βίντεο. Το αντίθετο μάλιστα. Όσν αφορά την μνήμη, ναι δεν έχει υποδοχή για κάρτα αλλά ενσωματωμένη 8GB όπως και το αυθεντικό.

 

Προσοχή λοιπόν απο που αγοράζετε και τι αγοράζετε.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μου ακουγετε συνεχεια η φωνη μου σαν αντηλαλος οταν τηλεφωνω σε αλλους μηπως ξερει κανεις πως λυνετε αυτο το προβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μου ακουγετε συνεχεια η φωνη μου σαν αντηλαλος οταν τηλεφωνω σε αλλους μηπως ξερει κανεις πως λυνετε αυτο το προβλημα?

 

Κι εγώ το έχω παρατηρήσει, αλλά οχι συχνά. Σε 1 από τα 50 τηλεφωνήματα μπορεί να συμβεί. Το θέμα είναι πως το έχω παρατηρήσει και σε παλιότερα τηλέφωνα που είχα, (με την ίδια περιπου συχνότητα) οπότε δεν ξέρω αν είναι θέμα της δικής μας συσκευής ή του άλλου ή στιγμιαίο πρόβλημα του δυκτίου...

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Φίλε valsam, μάλλον είναι πρόβλημα δικτύου. Αν σου ξανατύχει κλείστο και ξανακάνε την κλήση να δεις αν έχει διορθωθεί. ΕΜένα όποτε μου τυχαίνει (πάρα πολύ σπάνια), αυτό κάνω και διορθώνεται.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε valsam, μάλλον είναι πρόβλημα δικτύου. Αν σου ξανατύχει κλείστο και ξανακάνε την κλήση να δεις αν έχει διορθωθεί. ΕΜένα όποτε μου τυχαίνει (πάρα πολύ σπάνια), αυτό κάνω και διορθώνεται.

 

Απ'οτι παρατητησα μου το κανει οταν παιρνω σε σταθερα ξαι μου το κανει σε ολες τις κλησεις!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως χρησιμοποιείς κάποιο bluetooth ή ενσύρματα ακουστικά;

 

Ίσως να το δημιουργεί και κάποια επαφή. Ψάξτο να δείς πότε ξεκίνησε να στο κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ,

Είμαι κάτοχος Ν95-1 εδώ και 2 εβδομάδες και πραγματικά το κινητό ειναι απόλαυση.

Ξέρω οτι δεν έχει καλή μπαταρία όμως αφότου πέρασα την έκδοση ν30.0.15 και ελληνικό Product code 0534854 GREECE, CYPROS, η μπαταρία μου κρατάει ελάχιστα και εκεί που δείνει φουλ γραμμές ξαφνικά γράφει αδεια μπαταρια!:blink:

Το κινητό είναι από αγγλία αγορασμένο και φορούσε της O2 την έκδοση.

Αγόρασα και 2η μπαταρία αλλά το πρόβλημα παρεμένει.

Τι μπορώ να κανω ??καμια ιδέα?? :worry:

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα υποθέτω, έτσι;

Αν ναι, καλό θα ήταν να το πας σε ένα Nokia Shop να το ελέγξουν.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το έχεις φορτώσει με εφαρμογές που τρέχουν συνεχώς στο background και σου τρώνε την μπαταρία; Μήπως έχεις κάνει καμια ρύθμιση στο οικιακό δικτυο;

 

Κάνε του ένα φορμάτ σε τηλέφωνο και κάρτα και αν πααραμείνει το πρόβλημα, τότε σίγουρα θα φταίει η συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!

 

Από την μέρα που πέρασα την 30.0.015 και έκανα backup τις επαφές μου, έχω τηλεφωνήσει σε άτομα που είχα κανένα χρόνο να τους πάρω τηλ.

Αιτία.. σε κάθε αριθμό τηλεφώνου έχει βάλει φράση για φωνητική κλήση!!!!!!!!

 

Το έχω ψάξει όσο δεν πάει άλλο, έχω απενεργοποιήσει την φωνητικές εντολές κ.τ.λ.

αλλά τίποτα!

Τι να κάνω??????

Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι αυτό που έκανε.

Δεν μπορείς να το απενεργοποιήσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ψάξει όσο δεν πάει άλλο, έχω απενεργοποιήσει την φωνητικές εντολές κ.τ.λ.

αλλά τίποτα!

Τι να κάνω??????

Να το κλειδώνεις όταν δεν το χρησιμοποιείς. Το τηλέφωνο δεν παίρνει απο μόνο του επαφές που έχουν φωνητικές κλήσεις. Πρέπει να πατήσεις παρατεταμένα το δεξί ειδικό και να πεις την φράση. Σε μένα δεν έχει τύχει ποτέ σε κνένα τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!

 

Από την μέρα που πέρασα την 30.0.015 και έκανα backup τις επαφές μου, έχω τηλεφωνήσει σε άτομα που είχα κανένα χρόνο να τους πάρω τηλ.

Αιτία.. σε κάθε αριθμό τηλεφώνου έχει βάλει φράση για φωνητική κλήση!!!!!!!!

 

Το έχω ψάξει όσο δεν πάει άλλο, έχω απενεργοποιήσει την φωνητικές εντολές κ.τ.λ.

αλλά τίποτα!

Τι να κάνω??????

 

Σε όλους το ίδιο έχει κάνει αλλά δεν μπορώ να καταλάβω που είναι το πρόβλημα...:wacko:

Πατιέται το κουμπί της φωνητικής κλήσης χωρίς να το καταλάβεις? Ή πας να πάρεις τον "Μπαμπά" και σου βγαίνει ο "Μπάμπης"?

Αν είναι το πρώτο δε νομίζω πως χρειάζεται να σου πούμε τι πρέπει να κάνεις...

Αν είναι το δεύτερο όταν κάνεις τη φωνητική κλήση σου βγάζει όλες τις πιθανές επιλογές οπότε επιλέγεις.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι αυτό που έκανε.

Δεν μπορείς να το απενεργοποιήσεις.

 

Δλδ δεν βγαίνουν οι φράσεις??????????

Η λογική που είναι????

 

Edit...

Μόλις τώρα πήρα τηλ κατά λάθος !!!

Πως γίνεται αυτό? Μάλλον τα έχει παίξει το τηλ.......... Η όταν πάω να κλείσω το την κλήση αυτό παραμένει πατημένο και κάνει την φωνητική κλήση!

Με έχει τρελάνει!!!!!!!!!!!!!!1

Link to comment
Share on other sites

Οι φράσεις υπάρχουν. Αν θέλεις τις χρησιμοποιείς, αν όχι τις αγνοείς. Μπορείς και να τις αλλάξεις αν θέλεις. Αλλά να παίρνει τηλέφωνα κατά λάθος δεν μου έχει τύχει ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Δλδ δεν βγαίνουν οι φράσεις??????????

Η λογική που είναι????

 

Η λογική βρίσκεται όταν κάποιος θέλει όλο τον κατάλογό του με φράσεις να μή χρειάζεται να κάνει 200 φωνητικές εγγραφές. Ίσως θα ήταν καλό να είχαν και μια επιλογή να το απενεργοποιείς αλλά μάλλον βασίζονται στο ότι "Αν δεν το θες, δεν το χρησιμοποιείς... Αν το θες, εκεί είναι..."

 

edit-->

Έτσι από περιέργεια ρωτάω:

Το πληκτρολόγιό σου το κλειδώνεις? Γιατί δεν μπορώ να καταλάβω πως παίρνεις νούμερα χωρίς να το θέλεις...

εξήγησέ μας αν θες το πρόβλημα ακριβώς μπας και ξέρει κανείς να σου προτείνει κάποια εναλακτική.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...