Jump to content

Sony Ericsson T610i


Tomby
 Κοινοποίηση

tha pernate to risko na balete mia TFT othoni sto T610 sas?  

38 members have voted

  1. 1. tha pernate to risko na balete mia TFT othoni sto T610 sas?

    • NAI
      13
    • OXI
      25


Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από τον christ-k

 

Το λέω εξ αφορμής της περίεργης φόρτισής τους, στο ότι μάλλον υπάρχει πρόβλημα με την βαθμινόμισή τους και βέβαια γιατί όλα τα Τ 18 γνωστών και φίλων έχουν πεταχτεί από το ίδιο πρόβλημα, σβήνουν ακανόνιστα....Αρχικά είπαμε ότι φταίει η μπαταρία, αλλά μάλλον το πρόβλημα βρίσκεται στο συνδυασμό μπαταρίας-συσκευής!

 

Πιστεύω και ελπίζω, όσοι κρατήσουν διαχρονικά (κανένα δύο χρόνια δηλ.!) το 610, να μην αντιμετωπίσουν το ίδιο πρόβλημα.....

 

 

Katse re file,esy pas poly pisw,to T18 eixe bataria Ni-Cd (eftyxws pou adi gi afto eixa parei to Panasonic GD90!) k den exei kammia sxesh me ta kainouria.Den exw akousei ap thn epoxh toy T65 na svinoun pleon xwris logo kai to diko mou den exei svhsei pote edw kai 11 mhnes pou to exw.Oi kainouries bataries ths Sony-Ericsson eite Li-on eitai Li-Pol einai gia mena oti kalitero se bataries kinitwn,dinoun megalh aftonomia,ine aksiopistes kai exeis sto kinito sou 10 skales endeikshs+to 0 pou de svinei to kinito alla krataei peripou 1 mera anamonhs.H bataries ths etairies htan enas ap toys vasikous logous pou dialeksa na parw kinito Sony-Ericsson.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από τον Don_VitoCorleone

Katse re file....

.....ine aksiopistes kai exeis sto kinito sou 10 skales endeikshs+to 0 pou de svinei to kinito alla krataei peripou 1 mera anamonhs.

 

Katse re file.....

 

.....Tώρα πώς μπορεί να συνδιάζεται η αξιοπιστία με το να πέφτει η πρώτη γραμμή σε δύο ώρες από την φόρτιση (χωρίς κλήση) ενώ η τελευταία να κρατάει μιά μέρα (24h) και με κλήσεις...., αυτό είναι άλλο θέμα!!! :blink:

 

Τώρα πού βέβαια είδες και τις δέκα σκάλες....είναι επίσης ένα άλλο θεμα!!! :p

Link to comment
Share on other sites

Diakrinw ena yfos koroideftiko alla de tha sxoliasw peraiterw.An esy de fortizeis swsta to kinito sou kai peftei i 1i skala se 2 wres egw de sou ftaiw tipota.Egw to fortizw mono afou ftasei sto 0 kleisto k de diakoptw pote th fortish.Tis 10 skales tis vlepw pendakathara thn wra pou fortizei kathws phgainei proodeftika apo to 0 sto terma se 10 skales. :cool:

Oi nees bataries ths ericsson ine ekplikthkes,de nomizw na vreis kanena xrhsth ericsson na sou pei to aditheto.

Link to comment
Share on other sites

Απευθύνομαι σε όλους...Ποιά είναι η πιο σταθερή βέρσιον για να κάνω update to τ610 μου ? Έχω ακούσει και διαβάσει για τα προβλήματα που έχει η R3C...ποια βέρσιον να τους ζητήσω να μου βάλουν ? :worry:
Life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away..
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον 21century

 

Το εχει δοκιμασει κανεις το 610 με bluetooth με το 7650 ή το 3650 να δουμε εαν επικοινωνουν..

 

 

Tο εχω δοκιμασει και με τα δυο και παιζει αψογα (βεβαια αυτο δεν ισχυει για τα ΝΟΚΙΑ Series 40 αλλα αυτο δεν ειναι δικο μας θεμα!)

Link to comment
Share on other sites

Εδω θα συμφωνησω και εγω με τον Chris-k .

Η μπαταρια και στο δικο μου τ610 και σε αλλα 2 που βλεπω σχεδον καθημερινα εχει ακριβως το ιδιο "χαρακτηριστικο" (με την λογικη του "δεν ειναι bug , ειναι feature" :whistle: )

Η πρωτη γραμμη φευγει πολυ γρηγορα .

Μαλιστα γενικα δεν ειναι σωστος ο τροπος που μειωνεται η ενδειξη στην οθονη του κινητου .

Καποια "κουτακια" κρατανε περισσοτερο απο καποια αλλα και το αποκορυφωμα ειναι τα 2 τελευταια και η ενδειξη αδειας μπαταριας που φαινεται οτι εχουν την μεγαλυτερη διαρκεια απο ολα τα αλλα :blink:

Ολα αυτα δεν μου φαινονται και πολυ φυσιολογικα .

 

Διαφωνω ομως στο οτι η SE γενικα δεν τα παει καλα με τις μπαταριες .

Η μαλλον για να ειμαι πιο ξεκαθαρος , με την αναμονη των κινητων της .

Τα τ39m εχουν αφησει ιστορια και ακομα και σημερα μετα απο 2 χρονια και κατι μηνες το δικο μου δινει τουλαχιστον 4 μερες αναμονη , κατι αδιανοητο για ενα 8310 με μπαταρια ιδιας ηλικιας .

Ομως καθε αλλο παρα μονο στις μπαταριες οφειλεται αυτο .

Μαλλον η "συμμετοχη" της μπαταριας σε αυτη την αποδοση ειναι η μικροτερη .

Πρωτα απο ολα τα ιδια τα κινητα ειναι αυτα που κανουν πολυ καλη διαχειριση ενεργειας .

Και βασικο ειναι το οτι αν μεινουν πολυ ωρα σε αναμονη ουσιαστικα "πεφτουν για υπνο" και η καταναλωση πεφτει σε πολυ χαμηλα επιπεδα .

Αυτο βεβαια δεν ειναι παντα καλο αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα ... :worry:

Και η ιδια η "διαρκεια ζωης " της μπαταριας εξαρταται κατα πολυ απο τον τροπο που την διαχειριζεται / φορτιζει το κινητο .

Εδω ειναι η επιτυχια της SE (ας ειμαστε καλοι και ας δωσουμε σε αυτη τα ευσημα και οχι στην flextronics :whistle: ) και οχι στο οτι χρησιμοποιησε πρωτη μπαταριες li-pol .

Αλλωστε δεν καταφερε και τιποτα σημαντικο .

Αυτες οι μπαταριες εχουν περισσοτερα πλεονεκτηματα αλλα εχουν και περισσοτερα μειονεκτηματα .

Και δεν βλεπω και πολλες αλλες εταιρειες να τις προτιμουν .

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον 21century

 

Το εχει δοκιμασει κανεις το 610 με bluetooth με το 7650 ή το 3650 να δουμε εαν επικοινωνουν..

 

 

 

Με 7650 και 3650 δουλευουν κανονικα .

Με το 7650 τα παει λιγο καλυτερα και θελει λιγοτερο χρονο για να "ξεκινησει" την συνδεση και την μεταφορα δεδομενων .

Αυτο που ειναι πολυ ενοχλητικο ειναι η ταχυτητα μεταφορας π.χ. μιας εικονας .

Αν αυτη παει απο το 7650 στο τ610 ειναι πραγματικα απελπισια , μιας και οχι μονο το Bluetooth στο τ610 ειναι πιο αργο (108.800 bps και 720.000 bps το 7650) αλλα και γιατι το να καταφερει να την "γραψει" στο φυσικο κυκλωμα της μνημης του ειναι μια αργη διαδικασια .

Αυτο που περιμενα να ειναι πιο γρηγορο ειναι η μεταφορα μιας εικονας π.χ. απο το τ610 προς το 7650 .

Αλλα και εκει η ταχυτητα δεν ειναι και οτι καλυτερο , μιας και το bluetooth του τ610 παραμενει το ιδιο αργο .

Συγκριτικα οι χρονοι που χρειαζεται για να λαβει την ιδια μελωδια ενα 7650 απο ενα τ610 και απο ενα siemens s-55 με μεγεθος 36 ΚΒ ειναι 17 δευτερολεπτα το τ610 και μονο 8 το s-55 .

Μπορει τα 17 δευτερολεπτα να μην ειναι μεγαλο χρονικο διαστημα αλλα δεν παυει να ειναι περισσοτερο απο τον διπλασιο χρονο απο αυτον που θελει το s-55 για την ιδια δουλεια . :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον 21century

 

Το εχει δοκιμασει κανεις το 610 με bluetooth με το 7650 ή το 3650 να δουμε εαν επικοινωνουν..

 

 

Με κινητά που αναφέρεις συνεργάζεται επειδή είναι smartphones, δηλαδή έχουν λειτουργικό σύστημα που επιτρέπει με το κατάλληλο πρόγραμμα τη διαχείρηση των "πόρων" του(αποστολή, λήψη ήχων φωτό κλπ). Το T610 όμως δεν είναι ούτε smartphone ούτε ..... παντόφλα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον R.I.P.

 

Εδω θα συμφωνησω και εγω με τον Chris-k .

Η μπαταρια και στο δικο μου τ610 και σε αλλα 2 που βλεπω σχεδον καθημερινα εχει ακριβως το ιδιο "χαρακτηριστικο" (με την λογικη του "δεν ειναι bug , ειναι feature" :whistle: )

Η πρωτη γραμμη φευγει πολυ γρηγορα .

Μαλιστα γενικα δεν ειναι σωστος ο τροπος που μειωνεται η ενδειξη στην οθονη του κινητου .

Καποια "κουτακια" κρατανε περισσοτερο απο καποια αλλα και το αποκορυφωμα ειναι τα 2 τελευταια και η ενδειξη αδειας μπαταριας που φαινεται οτι εχουν την μεγαλυτερη διαρκεια απο ολα τα αλλα :blink:

Ολα αυτα δεν μου φαινονται και πολυ φυσιολογικα .

 

Μα τα παραπάνω γενικά ισχύουν σε πολλά κινητά. Π.χ στο S-45 που η πρώτη γραμμή αδειάζει επίσης πολλή γρήγορα, ενώ η τελευταία κρατάει ελλάχιστα! Στο δικό σου το 45άρι δεν είναι έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον R.I.P.

 

Εδω θα συμφωνησω και εγω με τον Chris-k .

Η μπαταρια και στο δικο μου τ610 και σε αλλα 2 που βλεπω σχεδον καθημερινα εχει ακριβως το ιδιο "χαρακτηριστικο" (με την λογικη του "δεν ειναι bug , ειναι feature" :whistle: )

Η πρωτη γραμμη φευγει πολυ γρηγορα .

 

Όντως. Ειδικά μετά από full αποφόρτιση και φόρτιση κλειστό, η 1η γραμμή φεύγει σε 1-2 ώρες κι ας μην έχεις αγγίξει το κινητό! :confused:

Με 5-6 λεπτά και 1-2 sms τη μέρα θέλει φόρτιση κάθε 2-2,5 μέρες στο δικό μου. Είναι λογικό ή έχω κάνει χάλια στρώσιμο; Πολύ λίγο μου φαίνεται κρατάει.. :worry:

Link to comment
Share on other sites

Όντως πολύ λίγο σου κρατάει.

Σύμφωνα με την χρήση που αναφέρεις θα έπρεπε να σε πάει 4 ημέρες.

Για να σου πηγαίνει 2-2,5 ημέρες, θα έπρεπε να το έχεις ξεσκίσει με παιχνίδια, υπέρυθρες κλπ

Link to comment
Share on other sites

5-6 λεπτά ομιλίας εννοούσα πιο πάνω. Άντε και λίγο bluetooth.

Υπάρχει καμια περίπτωση να την "ξαναστρώσω" ή πάει;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σας υπερπαρακαλώ!

 

Είμαι νέος χρήστης τ610 και έχω χάσει τον Μπούσουλα...

 

μπορεί κάποιος να υποδείξει πως δημιουργώ και πως ενεργοποιώ το gprs? Ποσπαθω να συνδεθώ μέσω Bluetooth και μου βγάζει μηνύματα λάθους (οι ρυθμίσεις είναι με sms από την stet αλλά και πάλι κάτι δεν πάει καλα...)

 

Paides to vrika! katanoisa pws doulevei to dial up wizard k tora eimai me to t610 sto net! paei poly kalutera apo 3650

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και γω τα ίδια προβλήματα αντιμετωπίζω με τη μπαταρία μου. Μια γραμμή κάτω σε μία ώρα και όταν είναι στο κόκκινο κρατάει μια μέρα+! Συνολικά 3,5-4 μέρες με κλειστό τα βράδια κανά 6-7άωρο...

Κλάψαμε με στίχους που γραφτήκαν για τις πτώσεις των όμορφων, ανέγγιχτων, απόμακρων ονείρων...

Current User of: Samsung Omnia II

Previous User of: Siemens C11, Siemens S6, Nokia 3210, Ericsson T28s, Ericsson T29s, Sony Ericsson T68i, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson P800, Qtek 8310

Link to comment
Share on other sites

Mia aporia.............

Otan pao na kratiso backup me to phoneBackup apo to http://www.christersson.org trexei kanonika sthn arxi kai 3afnika petaei ena mynima 'Run-time error 9': Subscript out of range

 

Kai otan pao na kratiso backup apo to microsoft outlook me to XTNDConnect ,moy zitaei allo gia tin access kai meta moy leei 199 records delleting from Sony Ericsson phone !!Pos mporo na toy oriso na min peirazei tis egrafes apo to t610 apla na enimeronei MONO to outlook me tis nees rythmiseis?????

 

Thanx Prokatavolika!! :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον OratIos

 

Mia aporia.............

Otan pao na kratiso backup me to phoneBackup apo to http://www.christersson.org trexei kanonika sthn arxi kai 3afnika petaei ena mynima 'Run-time error 9': Subscript out of range

 

Kai otan pao na kratiso backup apo to microsoft outlook me to XTNDConnect ,moy zitaei allo gia tin access kai meta moy leei 199 records delleting from Sony Ericsson phone !!Pos mporo na toy oriso na min peirazei tis egrafes apo to t610 apla na enimeronei MONO to outlook me tis nees rythmiseis?????

 

Thanx Prokatavolika!! :)

 

Σχετικά με το phoneBackup, το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και σε μένα. :wacko: Δηλαδή 'Run-time error 9': Subscript out of range, αλλά μονο όταν έχω "τσεκάρει" τα chek box και κάτω. Πιθανολογώ πως οφείλεται σε ασυμβατότητα με το Τ610. :mad: Τώρα όσον αφορά το Outlook αν εννοείς ότι σου σβήνει κάθε φορά τις εγγραφές από το τηλέφωνο και σου προσθέτει αυτές του Outlook προφανώς έτσι του έχεις δηλώσει στο αντιστοιχο παράθυρο με τις εξής επιλογές : α. αντιγραφή απο το Outlook --> τηλ β. αντιγραφή από το τηλ --> Οutlook . γ. Συνδυασμός και των δύο (μπορεί να προκύψουν διπλοεγγραφές). Προφανώς όταν είναι επιλεγμένο το α) τότε συμβαίνει αυτό που αναφέρεις. Πάντως συμβαίνει αρκετές φορές να εκτελεί slow synchronization με αποτέλεσμα να σου βγάζει το παραπάνω παράθυρο (και με τα προαναφερθέντα επακόλουθά) χώρις να πρέπει. Κανονικά το πρόγραμμα θα έπερεπε να κάνει αυτό που λέει. Συγχρονισμό !!!
Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλαμε για την αναμονη του κινητου, θελω να ρωτησω τι γινεται με το bluetooth. Αν το εχεις συνεχεια ανοιχτο καταναλωνει μπαταρια πολυ ταχυτερα? Δηλαδη το κυκλωμα του bluetooth δουλευει συνεχως? Εχω το ΗΒΗ-60 και οταν το κινητο μιλαει με το headset το σημα του bluetooth γινεται κυκλικο σαν ακουστικα.Μετα οταν ειναι σε αναμονη επανερχεται στο γνωστο Β<. Τοτε στην αναμονη εκπεμπει συνεχως το κινητο ή μονο οταν μιλαει με το headset?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον iggy75

 

Μιας και μιλαμε για την αναμονη του κινητου, θελω να ρωτησω τι γινεται με το bluetooth. Αν το εχεις συνεχεια ανοιχτο καταναλωνει μπαταρια πολυ ταχυτερα? Δηλαδη το κυκλωμα του bluetooth δουλευει συνεχως? Εχω το ΗΒΗ-60 και οταν το κινητο μιλαει με το headset το σημα του bluetooth γινεται κυκλικο σαν ακουστικα.Μετα οταν ειναι σε αναμονη επανερχεται στο γνωστο Β<. Τοτε στην αναμονη εκπεμπει συνεχως το κινητο ή μονο οταν μιλαει με το headset?

 

εγω οταν εχω το bluetooth always on η μπαταρια κραταει απο το πρωι μεχρι το βραδυ μονο!!!!!!κανονικα μου κραταει 3.5 μερες.
Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν εχω το Bluetooth συνεχεια ανοιχτο με μετρια χρηση κραταει 2 μερες με τα βραδια κλειστο το κινητο. Οταν δεν εχω το Bluetooth ανοιχτο κραταει 2,5 μερες! Μπερδεμα μεγαλο με την αναμονη! Παντως το Τ610 δεν εχει καμια μα καμια σχεση με το Τ68i σε οτι αφορα την αναμονη!!
Link to comment
Share on other sites

Με το BT ανοικτο και με BT ακουστικο παραπανω απο μια μερα δεν μου κρατησε η μπαταρια.Αλλα αυτο δεν ειναι μονο στα ericsson, και ενας γνωστος μου που εχει ενα nokia 6310 με BT παραπανω απο μια μερα δεν κραταει η μπαταρια.Μαλλον το BT ξεσκιζει την μπαταρια.!!!

Κάθε χαρισματικός ξένος μπορεί να είναι όπως ένας σώφρον Έλληνας και κάθε μη συνετός Έλληνας χειρότερος και από έναν Βάρβαρο.

Μέγας Αλέξανδρος

 

Η μοναδική γλώσσα στον κόσμο είναι η Ελληνική, όλες οι άλλες είναι απλώς τρόπος επικοινωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον christ-k

 

Σε καμιά συσκευή από τις γνωστές δεν ενεργοποιείται το screen saver, όταν το κινητό δέχεται κλήση, μήνυμα ή απώλεια δικτύου...Απλώς απενεργοποιείται ο φωτισμός ή έχει προβλεφτεί η ενεργοποίηση του screen saver να συνοδεύεται και από εμφανείς ενδείξεις κλήσης, μηνύματος ή δικτύου....(ΝΟΚΙΑ, SIEMENS, PANASONIC, ALCATEL κλπ).

Μόνο στα SE δεν ισχύουν τα προφανή, τουλάχιστον ακόμα....

 

 

Αρχικό Μήνυμα από τον cts

 

to christ-K:

 

Idikotera se oti afora to screensaver tha eimai kathetos...To screensaver leitourgei olososta sto t610...

 

Συμφωνώ απόλυτα ,είδα και σε Panasonic GD67 -και στο νέο G60....παρόμοια λειτουργία με το Τ610 !

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον gkr41

 

5-6 λεπτά ομιλίας εννοούσα πιο πάνω. Άντε και λίγο bluetooth.

Υπάρχει καμια περίπτωση να την "ξαναστρώσω" ή πάει;

 

 

Δοκίμασε να αδειάζει η μπαταρία τελείως ,πρίν την φορτίσεις ,αλλά μέχρι να σβήσει το λαμπάκι (σε κλειστή συσκευή).

Αν το επαναλάβεις (να αδειάσει 3-5 φορές) , η φόρτιση κρατά και 2-4 ώρες ,πές μας μετά πόσο θα σου κρατά....

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Gary Kokkin

 

Συμφωνώ απόλυτα ,είδα και σε Panasonic GD67 -και στο νέο G60....παρόμοια λειτουργία με το Τ610 !

 

Aκούγεται σαν ανέκδοτο....όμως αυτό ισχύει μόνο στο 610, ότι και να λέτε!

Το αν είστε ικανοποιημένοι μάλλον οφείλετε στο ότι δεν είστε τόσο απαιτητικοί από τα τηλέφωνά σας σε λειτουργίες αρχικές και βασικές....

 

Την επόμενη φορά λοιπόν που θα περιμένετε ένα σημαντικό τηλέφωνο φροντίστε να είστε σε περιοχή με δυνατό σήμα ή κάθε λεπτό κλικάρετε τα πλήκτρα γιά να επιβεβαιώσετε του λόγου σας το αληθές....Και αν αυτό σας γίνει κάποια στιγμή μόνιμη νεύρωση μην ενοχλείστε....απλώς στον νευρολόγο πείτε του "Τ 610".....θα καταλάβει!!! :p

Link to comment
Share on other sites

Το BT είναι γνωστό ότι ξεζουμίζει την μπαταρία. Θυμάμαι όταν είχα πρωτοπάρει το BT dongle και έπαιζα με το κινητό, μετά από μια ώρα είχε πέσει η μπαταρία στο μισό!
Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson T610i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...