Jump to content

Παιχνίδια που είχαμε μικροί


Demis_CY
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τις προάλες με τον αδερφό μου θυμηθήκαμε κάτι παιχνίδια που είχαμε όταν μέναμε στην Ελλάδα μικρά γύρω στο 1989 και ψάχνουμε τώρα τί ακριβώς ήταν και πώς λέγονται..

 

Μία μικρή περιγραφή απότι θυμόμαστε: ήταν μικρά figures, το καθένα είχε στην "ζώνη" του το σύμβολο της φωτιάς, του ξύλου, του νερού κτλ. που δήλωνε σε ποια "ομάδα" άνηκε. Επίσης το καθένα είχε κεφάλι ζώου ας πουμε καρχαρία και είχε το σήμα του νερού..

 

Θυμάμαι απίσης ότι είχε μικρά αυτοκολητάκια μέσα στο πακετάκι που αγοράζαμε.. ένα απο εκείνα ήταν και το μικρο τετραγωνάκι αυτοκόλητο σήμα νερού/ξύλου/φωτιάς και τα κολούσαμε εμείς πάνω στα figures..

 

έχει κανεις ιδέα για ποιά μιλάω? :O

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 114
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μπα.2 χρονών ήμουν τότε:p

Πάντα έπαιζα με αμαξάκια,αεροπλανάκια,τρενάκια και ήμουν ο μόνος που τα βγαζα και μου τα χαλούσανε:(.Τουλάχιστον τα χάρηκα.Δεν τα λυπόμουν;)

Σαν πιο μεγάλος(ακόμα και σήμερα) με επιτραπέζια:happy:

Link to comment
Share on other sites

Egw pali dn mou aresan poli ta playmobil alla ta LEGO!!!Epairna 8imamai kastra astinomies purosvestikes!!!Oi goneis mou ta xan paiksei:O:cry::X:p:happy:
Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ρε παιδιά, ποιος δεν θυμάται τους εξωγήινους τερατομάχους;;

:p

Τα σπάγανε κανονικά!

Την ίδια περίοδο είχανε βγει και κάτι άλλα παρόμοια,πάλι εξωγήινα τερατάκια αλλά πιο μικρά.Πάλι τα πουλούσανε σε μικρά κουτάκια και υπήρχε και η σπέσιαλ έκδοση που ήταν και καλά το διαστημόπλοιο τους και τα είχε όλα μέσα, μια μεγάλη χάρτινη πυραμίδα ήταν.Κατάλαβε κανείς ποια λέω;

Link to comment
Share on other sites

ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ ΤΕΡΑΤΟΜΑΧΟΙ

 

ήταν η απόδοση στα ελληνικά. Τα θυμάμαι πολύ καλά φίλε. Μου θύμισες όμορφες στιγμές.

 

Είχα κι εγώ τερατομάχους. Θυμάμαι ότι είχαν και διάφορα όπλα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

playmobile φανατικα! καθως και στρατιωτες με τανκ οχυρα πολεμους κλπ.

 

Αν και το φορτε μου ηταν τα παιχνιδια με τα χωματα στις οικοδομες με τους φιλους μου!:)

 

τι μου θυμησατε τωρα..............

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Transformers, Power Rangers και GI Joe ήταν η μεγάλες μου αγάπες. Κάπου πήγα να το ρίξω και στα επιτραπέζια (κυρίως με themes από κινούμενα σχέδια π.χ. Χελωνονιτζάκια) αλλά δεν ήθελαν οι φίλοι μου να παίζουν και τα παράτησα. :lol:
Link to comment
Share on other sites

Egw pali dn mou aresan poli ta playmobil alla ta LEGO!!!Epairna 8imamai kastra astinomies purosvestikes!!!Oi goneis mou ta xan paiksei:O:cry::X:p:happy:

 

Κι εγώ! Είχα πάρει πάρα πολλά! Τα έφτιαχνα, μετά τα χαλούσα και τα μπέρδευα με τα υπόλοιπα κομμάτια που είχα! Χαμός! :p

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Transformers, Power Rangers και GI Joe ήταν η μεγάλες μου αγάπες. Κάπου πήγα να το ρίξω και στα επιτραπέζια (κυρίως με themes από κινούμενα σχέδια π.χ. Χελωνονιτζάκια) αλλά δεν ήθελαν οι φίλοι μου να παίζουν και τα παράτησα. :lol:
ακριβως τα ιδια και εγω{μαλλον επειδη ειμαστε συνομηλικοι}απορω ομως τους γονεις μου που μου επετρεπαν να ξοδευω τα λεφτα τους σε παιχνιδια που μετα απο μια ωρα τα χαλαγα...αλλα μαλλον τα ιδια θα κανουμε και εμεις ως γονεις...:lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

εγώ κυρίως playmobil με πάρα πολλά κομμάτια όλα μπερδεμένα,έκανα φοβερές ιστορίες.Και φυσικά lego!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ρε παιδιά, ποιος δεν θυμάται τους εξωγήινους τερατομάχους;;

:p

Τα σπάγανε κανονικά!

Την ίδια περίοδο είχανε βγει και κάτι άλλα παρόμοια,πάλι εξωγήινα τερατάκια αλλά πιο μικρά.Πάλι τα πουλούσανε σε μικρά κουτάκια και υπήρχε και η σπέσιαλ έκδοση που ήταν και καλά το διαστημόπλοιο τους και τα είχε όλα μέσα, μια μεγάλη χάρτινη πυραμίδα ήταν.Κατάλαβε κανείς ποια λέω;

σε σομον χρωμα ολα τους.ψεματα ειχε και αλλα χρωματα αλλα τα ανθρωπακια ηταν μονοχρωμα.πιο μικρα και νομιζω ηταν ολοι τους πολεμιστες ή κατι τετοιο.το υλικο μυριζε περιεργα και ηταν σα λαστιχενιο....αλλα λες εσυ;
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ ΤΕΡΑΤΟΜΑΧΟΙ

 

ήταν η απόδοση στα ελληνικά. Τα θυμάμαι πολύ καλά φίλε. Μου θύμισες όμορφες στιγμές.

 

ΜΠΡΑΑΑΑΑΑΒΟΟΟ οοοοο θυμήθηκαααααααα :happy::happy:

Link to comment
Share on other sites

ena paixnidi pou paizame stis alanes kai stis plateies an thimamai kala legotan makrinaki.epernes kartes kirios itan apo pseftika xartonomismata alla kai apo diafora album kai ta xtipages me to daktilo.apoios to eftane mekritera eperne ola ta ipoloipa:lol:

to thimate kaneis;

Link to comment
Share on other sites

εγω επαιζα κλασσικα με playmobil ειχα τρελα. ποσες σακουλες ακομα τις εχω. επισης αυτοκινητακια κ στρατιωτακια.
Link to comment
Share on other sites

ego pali epeza me ta tzi ai tzo me ta xelononitzakia kai episis eixa pathei porosh me ta nea tote hlektronika tsephs.kai den mporousa na ta paro giati htan akriba:wacko:malista ta eblepa se periodika tote opos manina katerina:lol: kai ta hhhhhhhhhhhhhhhthela.

alhtheia eiparxei kana site pou na leei pia hlektronika tsephs bgainan tote dekaetia ton 80s dhl

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

ena paixnidi pou paizame stis alanes kai stis plateies an thimamai kala legotan makrinaki.epernes kartes kirios itan apo pseftika xartonomismata alla kai apo diafora album kai ta xtipages me to daktilo.apoios to eftane mekritera eperne ola ta ipoloipa:lol:

to thimate kaneis;

 

Αμε πως δεν τα θυμομαστε....βεβαια αυτο ηταν παιχνιδι δικης μας εφευρετικοτητας!!! ;)

 

Ειχα παρει καρτες απο αυτα.....εγω συνηθως επαιζα τις διπλες/τριπλες που ειχα οποτε δεν εβγαινα πολυ χαμενος!! :p

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...