Jump to content

Xλιδάνεργοι


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βλέπω διάφυγε από όλους μια λεπτομέρεια .. η Μαρία της ιστορίας είχε μεταπτυχιακό στην ..Ιστορία της Τέχνης

Υπάρχει ένα τσουνάμι νέων στην Ελλάδα που σπουδάζει ότι να ναι και νομίζει μετά ότι κάποιος θα βρεθεί να τους πληρώνει επειδή έχουν τριτοβάθμια εκπαίδευση.

 

Λοιπόν για όσους δεν το ξέρουν καλό είναι να το μάθουν ότι αυτή η κρίση είχε σημειωθεί και στην Αμερική στα seventies όταν ένα κάρο άτομα τελείωναν το κολλέγιο με κατεύθυνση(major) Ψυχολογία, Αγγλική φιλολογία, Ιστορία, Ανθρωπολογία κτλ. Ε λοιπόν ούτε η Αμερική μπορούσε να τους συντηρήσει και το μέλλον των κορασίδων ήταν η παντρειά των δε αγοριών η μακροχρόνια ανεργία και η ανειδίκευτη εργασία σε ένα εργοστάσιο.

 

Η κατάσταση για μένα είναι αδιέξοδη εδώ

1.επειδή καμμία κυβέρνηση τα τελευταία 30 χρόνια δεν κατάφερε να φέρει λεφτά για σοβαρές επενδύσεις στην Ελλάδα και δεν ανάγκασε τους φοροφυγάδες/ρεμπεσκέδες εγχώριους να επενδύσουν τα υπερκέρδη τους εδώ. Τα δε γραφειοκρατικά/τραπεζικά εμπόδια σε κάθε νέα προσπάθεια (μήπως και χάσουν λεφτά οι πατρώνες του πολιτικού συστήματος) είναι τεράστια.

2.το εκπαιδευτικό σύστημα βγάζει άτομα με υπερειδίκευση σε κάτι που δεν υπάρχει αρκετή προσφορά εργασία όχι στην Ελλάδα, ούτε σε όλη την Ευρώπη. Είναι δυνατό εν έτη 2007 να υπάρχουν 300 θέσεις για Γερμανική φιλολογία? 400 θέσεις για Ιταλική-Ισπανική? 1100 θεολόγοι? 1200 ιστορικοί? κοκ...Που θα δουλέψουν όλοι αυτοί ρεεεεεεε? :X

 

Μια καλή ιδέα είναι να κλείσουν όλες οι σχολες που δεν επιτάσσονται στις απαιτήσεις της αγοράς. Ίσως θα έπρεπε να εκτελούνται kai όσοι τa σπουδάζουν αυτa.

To μοναδικό πρόβλημα είναι ότι η αγορά δεν υπάρχει από μονη της. Η ενσάρκωση τις αγοράς σε ανεξάρτητη οντότητα που αναπτύσσεται "ανεξερτατα" από την κοινωνία, δομές, agents, culture etc είναι πολύ δύσκολο να εξηγηθεί ή να κατανοηθεί έως σήμερα. Έχω μείνει στην αγορά σαν διαχείριση των σχέσεων αλλα ότι η αγορά είναι κάτι που έχει υπερφυσικές δύναμης δεν το γνώριζα. Eτσι προκύπτει το εξής thema,εάν η αγορά αναπτύσσεται μονη της χωρίς τις σχέσης τότε γιατί μεταλλάσσεται? Με την λογική ότι οι επιλογές τις είναι optimoum θα έπρεπε η είχε ένα τελικό στάδιο που μετά από 2 αιώνες φυσιολογικά θα το είχε πετύχει..

Σκέφτομαι ότι ίσως τελικά αυτό το φανταστικό/πλασματικό ων που λέγεται αγορά ίσως δεν υπάρχει..και εάν δεν υπάρχει τότε ποιος θα μας δείξει τον δρόμο? Ίσως ο ίδιος μας ο ευατός όπως το έδειξε sτην 'Μαρία'που έκανε αυτό που ήθελε και σπούδασε ότι γούσταρε και βγαίνει με μεγαλύτερους επειδή τις αρέσουν και όχι επειδή από σκλάβα τις αγοράς έγινε σκλάβα ενός ανθρώπου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 186
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

5 χρόνια φοιτητής σε Τμήμα Πληροφορικής Ελληνικού Πανεπιστημίου δεν είδα να μειώνωνται οι θέσεις εισακτέων σε ΚΑΝΕΝΑ τμήμα/σχολη. Ζητούσαμε 60 φοιτητές και μας έδιναν 100. Και καλά στην Πληροφορική που είχε (και έχει) ζήτηση. Σε σχολές που δεν έχουν; Αλλά καμμία κυβέρνηση δεν πρόκειται να το κάνει. Φοβούνται το πολιτικό κόστος.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή ιδέα είναι να κλείσουν όλες οι σχολες που δεν επιτάσσονται στις απαιτήσεις της αγοράς. Ίσως θα έπρεπε να εκτελούνται kai όσοι τa σπουδάζουν αυτa.

 

Κατ'αρχάς δεν ανέφερα τη λέξη αγορά, δεν ξέρω αν και που ακριβώς η άποψη μου κολλάει σε αυτά που σκέφτεσαι και με κάνεις quote.

Τι μπορούν να κάνουν οι διάφορες φιλολογίες/θεολογίες για να ..επιταχθούν στους νόμους της αγοράς πραγματικά δεν το ξέρω αν και είμαι σίγουρος ότι θα ήθελαν να το μάθουν. Οποιοσδήποτε είναι ελεύθερος να σπουδάσει οτιδήποτε. Υπάρχουν π.χ στις σχολές του δήμου μαθήματα μαγειρικής, ζωγραφικής, χειροτεχνίας, καλαθοπλεκτικής. Το να νομίζεις όμως ότι το να σπουδάζεις ότι θέλεις θα κάνει κάποιον να σου δώσει δουλειά και να σε πληρώνει καλά όπως η Μαρία είναι αλλουνού παπά Ευαγγέλιο. Αν το κράτος θέλει να αφήσει τον οποιοδήποτε να σπουδάσει οτιδήποτε (κάτι με το οποίο σε γενικές γραμμές συμφωνώ) τότε δεν πρέπει να υπάρχει κανένα όριο εγγραφής σε σχολές. Ούτε βέβαια και χρηματοδότηση από τη δικιά μου τσέπη για τη κάβλα του καθενός. Αν το κράτος εννοεί τα όρια στις σχολές ως ρυθμιστικά της αγοράς εργασίας τότε πρέπει να τα προσαρμόσει στην πραγματικότητα αυτής της αγοράς. Νομίζω αυτή η διαλεκτική θα σε βρεί σύμφωνο.

To μοναδικό πρόβλημα είναι ότι η αγορά δεν υπάρχει από μονη της. Η ενσάρκωση τις αγοράς σε ανεξάρτητη οντότητα που αναπτύσσεται "ανεξερτατα" από την κοινωνία, δομές, agents, culture etc είναι πολύ δύσκολο να εξηγηθεί ή να κατανοηθεί έως σήμερα.

 

Το ότι η αγορά δεν υπάρχει από μόνη της είναι όντως πρόβλημα για το σκεπτικό σου. Αν η αγορά υπήρχε από μόνη της τότε οι σχολές δεν θα έπρεπε να "επιτάσσονται στις απαιτήσεις της". Έλα όμως που δεν υπάρχει. Διακρίνω ότι το έλλειμμα στη προβληματική σου εντοπίζεται στην άρνηση της πραγματικότητας. Δεν μπορείς να εξηγήσεις ή να κατανοήσεις το γιατί η Μαρία και η κάθε Μαρία δεν βρίσκει κάποιον να τη πληρώνει. Αυτό δεν σε σκοτίζει ιδιαίτερα, είναι κάτι πολύ περίπλοκο για σένα και η υπόθεση τελειώνει εκεί.

 

Έχω μείνει στην αγορά σαν διαχείριση των σχέσεων αλλα ότι η αγορά είναι κάτι που έχει υπερφυσικές δύναμης δεν το γνώριζα. Eτσι προκύπτει το εξής thema,εάν η αγορά αναπτύσσεται μονη της χωρίς τις σχέσης τότε γιατί μεταλλάσσεται?

:confused: ? Ποιές σχέσεις? Με τις σχολές που δεν "επιτάσσονται στις απαιτήσεις της" ? Δηλαδή έχεις από την μία πλευρά κάτι που ποθεί να είναι (φαντασιακά) ανεξάρτητο από την πραγματικότητα και από την άλλη απορείς γιατί η πραγματικότητα αναπτύσσεται αγνοώντας το?

 

Σκέφτομαι ότι ίσως τελικά αυτό το φανταστικό/πλασματικό ων που λέγεται αγορά ίσως δεν υπάρχει..και εάν δεν υπάρχει τότε ποιος θα μας δείξει τον δρόμο? Ίσως ο ίδιος μας ο ευατός όπως το έδειξε sτην 'Μαρία'που έκανε αυτό που ήθελε και σπούδασε ότι γούσταρε και βγαίνει με μεγαλύτερους επειδή τις αρέσουν και όχι επειδή από σκλάβα τις αγοράς έγινε σκλάβα ενός ανθρώπου.

Γκουχ, αυτό κατάλαβες εσύ? :rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είμαι 31 ετών και σχεδόν τελειώνω το διδακτορικό μου, μιλάμε για σχεδόν 12 χρόνια σπουδών. Έχω περάσει από πολλά στάδια δουλειάς (καλοκαίρια σε σούπερ-μάρκετ σαν φοιτητής, μια δίμηνη σύμβαση στο δημόσιο, 1 χρόνο επίδομα ανεργίας) αλλά αυτή τη στιγμή είμαι άνεργος και με συντηρούν οι γονείς μου.

 

Δεν ξέρω αν μπορώ να θεωρηθώ χλιδάνεργος, αλλά έχω προσαρμοστεί (όχι συμβιβαστεί!) σε αυτόν τον τρόπο ζωής και πιστεύω ότι δεν στερούμαι πολλά πράγματα. Σίγουρα θέλω κάτι καλύτερο, ψάχνω συνεχώς για δουλειά (ακόμη και ως πωλητής) αλλά δεν βρίσκω τίποτα...

 

Σίγουρα θα πήγαινα σε μια δουλειά για 600 ευρω μέχρι να βρω κάτι καλύτερο, το καλοκαίρι για 2 μήνες δούλεψα και για λιγότερα αλλά λόγω της φύσης της δουλειάς με έπιασε η μέση και τα γόνατά μου και αναγκάστηκα να σταματήσω...

 

Έχω σταματήσει να ελπίζω ότι θα εργαστώ κάπου σχετικά με τις σπουδές μου, οι περισσότερες θέσεις για τις οποίες στέλνω βιογραφικά είναι άσχετες αλλά τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα στην Ελλάδα: Φαίνεται ότι οι περισσότεροι θέλουν να δουλεύεις με ελάχιστα χρήματα, να κάνεις υπερωρίες χωρίς να πληρώνεσαι και να χρησιμοποιείς και το δικό σου μεταφορικό μέσο για τη δουλειά!

 

 

Παρότι τα δέχομαι όλα αυτά, ακόμα ψάχνω...

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Είμαι 31 ετών και σχεδόν τελειώνω το διδακτορικό μου, μιλάμε για σχεδόν 12 χρόνια σπουδών. Έχω περάσει από πολλά στάδια δουλειάς (καλοκαίρια σε σούπερ-μάρκετ σαν φοιτητής, μια δίμηνη σύμβαση στο δημόσιο, 1 χρόνο επίδομα ανεργίας) αλλά αυτή τη στιγμή είμαι άνεργος και με συντηρούν οι γονείς μου.

 

Δεν ξέρω αν μπορώ να θεωρηθώ χλιδάνεργος, αλλά έχω προσαρμοστεί (όχι συμβιβαστεί!) σε αυτόν τον τρόπο ζωής και πιστεύω ότι δεν στερούμαι πολλά πράγματα. Σίγουρα θέλω κάτι καλύτερο, ψάχνω συνεχώς για δουλειά (ακόμη και ως πωλητής) αλλά δεν βρίσκω τίποτα...

 

Σίγουρα θα πήγαινα σε μια δουλειά για 600 ευρω μέχρι να βρω κάτι καλύτερο, το καλοκαίρι για 2 μήνες δούλεψα και για λιγότερα αλλά λόγω της φύσης της δουλειάς με έπιασε η μέση και τα γόνατά μου και αναγκάστηκα να σταματήσω...

 

Έχω σταματήσει να ελπίζω ότι θα εργαστώ κάπου σχετικά με τις σπουδές μου, οι περισσότερες θέσεις για τις οποίες στέλνω βιογραφικά είναι άσχετες αλλά τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα στην Ελλάδα: Φαίνεται ότι οι περισσότεροι θέλουν να δουλεύεις με ελάχιστα χρήματα, να κάνεις υπερωρίες χωρίς να πληρώνεσαι και να χρησιμοποιείς και το δικό σου μεταφορικό μέσο για τη δουλειά!

 

 

Παρότι τα δέχομαι όλα αυτά, ακόμα ψάχνω...

 

Είσαι σωστός. Μόνο όποιος ψάχνει, βρίσκει ;)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι 31 ετών και σχεδόν τελειώνω το διδακτορικό μου, μιλάμε για σχεδόν 12 χρόνια σπουδών. Έχω περάσει από πολλά στάδια δουλειάς (καλοκαίρια σε σούπερ-μάρκετ σαν φοιτητής, μια δίμηνη σύμβαση στο δημόσιο, 1 χρόνο επίδομα ανεργίας) αλλά αυτή τη στιγμή είμαι άνεργος και με συντηρούν οι γονείς μου.

 

Δεν ξέρω αν μπορώ να θεωρηθώ χλιδάνεργος, αλλά έχω προσαρμοστεί (όχι συμβιβαστεί!) σε αυτόν τον τρόπο ζωής και πιστεύω ότι δεν στερούμαι πολλά πράγματα. Σίγουρα θέλω κάτι καλύτερο, ψάχνω συνεχώς για δουλειά (ακόμη και ως πωλητής) αλλά δεν βρίσκω τίποτα...

 

Σίγουρα θα πήγαινα σε μια δουλειά για 600 ευρω μέχρι να βρω κάτι καλύτερο, το καλοκαίρι για 2 μήνες δούλεψα και για λιγότερα αλλά λόγω της φύσης της δουλειάς με έπιασε η μέση και τα γόνατά μου και αναγκάστηκα να σταματήσω...

 

Έχω σταματήσει να ελπίζω ότι θα εργαστώ κάπου σχετικά με τις σπουδές μου, οι περισσότερες θέσεις για τις οποίες στέλνω βιογραφικά είναι άσχετες αλλά τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα στην Ελλάδα: Φαίνεται ότι οι περισσότεροι θέλουν να δουλεύεις με ελάχιστα χρήματα, να κάνεις υπερωρίες χωρίς να πληρώνεσαι και να χρησιμοποιείς και το δικό σου μεταφορικό μέσο για τη δουλειά!

 

 

Παρότι τα δέχομαι όλα αυτά, ακόμα ψάχνω...

Αν δεν είμαι πολύ αδιάκριτος, ποια είναι η ειδικότητά σου/μόρφωσή σου?

Να διακινδυνεύσω να μαντέψω ότι προέρχεσαι από θεωρητικό υπόβαθρο?

 

Είσαι σωστός. Μόνο όποιος ψάχνει, βρίσκει ;)

Το "Είσαι σωστός." πάει στο γεγονός ότι ψάχνει και δεν τα παρατάει, ή στο γεγονός ότι δεν έχει πρόβλημα να δουλεύει για 600 ευρώ παρά τα 12 χρόνια σπουδών του?

 

υ.γ.: γενικά τελευταία παρατηρώ μια τάση να περαστεί ως θεμιτό το να δουλεύεις με λίγα χρήματα ανεξαρτήτως της εκπαίδευσης και των προσόντων σου. Αυτό το λέω γιατί, εκτός από την κουβέντα που κάνουμε εδώ μέσα και αντίστοιχες κουβέντες που κάνουμε και στη καθημερινότητά μας με άλλους, διάβασα πριν 2-3 εβδομάδες ένα άρθρο (στο Metro ή στο CityPress, δεν θυμάμαι) σχετικά με τον "δεκάλογο" της επαγγελματικής συνέντευξης. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση αυτά που έγραφε το άρθρο, και θα νόμιζε κάποιος ότι περιέγραφε το πως βλέπει ο εργοδότης σου στον ύπνο του την ιδανική συνέντευξη (ξέρετε, μέσα στο συνεφάκι, και όλα να γίνονται όπως τα θέλει αυτός :p). Χαρακτηριστικά να σας πω πως σε κάποιο σημείο έγραφε ότι δεν πρέπει να ρωτάμε πολλά, παρά μόνο να μας ρωτάνε για τα προσόντα μας!!!! Και ένα ακόμα πιο καλό: είναι αγενές και κάνει αρνητική εντύπωση, έλεγε, να ρωτήσουμε κατά τη διάρκεια της συνέντευξης για τις αποδοχές που έχει η θέση. :confused: Ο Χριστός κι Παναγία. Δηλαδή πότε πρέπει να ρωτήσουμε κατά τον αρθρογράφο? Αφού υπογράψουμε τη σύμβαση? :shifty:

Link to comment
Share on other sites

, χειροτεχνίας, καλαθοπλεκτικής. Το να νομίζεις όμως ότι το να σπουδάζεις ότι θέλεις θα κάνει κάποιον να σου δώσει δουλειά και να σε πληρώνει καλά όπως η Μαρία είναι αλλουνού παπά Ευαγγέλιο. Αν το κράτος θέλει να αφήσει τον οποιοδήποτε να σπουδάσει οτιδήποτε (κάτι με το οποίο σε γενικές γραμμές συμφωνώ) τότε δεν πρέπει να υπάρχει κανένα όριο εγγραφής σε σχολές. Ούτε βέβαια και χρηματοδότηση από τη δικιά μου τσέπη για τη κάβλα του καθενός. Αν το κράτος εννοεί τα όρια στις σχολές ως ρυθμιστικά της αγοράς εργασίας τότε πρέπει να τα προσαρμόσει στην πραγματικότητα αυτής της αγοράς. Νομίζω αυτή η διαλεκτική θα σε βρεί σύμφωνο.

 

Γκουχ, αυτό κατάλαβες εσύ? :rolleyes:

 

Πολύ καλά κανεις και δεν θες να πληρώσεις για την καύλα του καθενός. Αυτό όμως γιατί γίνετε? Eκτος από την sunxisi τις αγοράς με την κοινωνία κράτος και άλλων δομών υπάρχει sunxisi και στην ανάλυση του ΕΓΏ με την αγορά. Δυο πιθανές εξηγήσεις..ότι esy niotheis oti είσαι ένα καλο πρώην τις αγοράς, λόγο τύχης ή ικανότητας h' ότι εσύ είσαι η ίδια ήαγορά άρα κανεις κουμάντα k στραβώνεις γιατί οι άλλοι δεν υπακούουν.Και τα δυο πολύ προβληματικά και ιδιαιτερα κουράστηκα για να τα αναλύσω εγώ, που μάλλον δεν είμαι και ο κατάλληλος..all the best:)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είμαι πολύ αδιάκριτος, ποια είναι η ειδικότητά σου/μόρφωσή σου?

Να διακινδυνεύσω να μαντέψω ότι προέρχεσαι από θεωρητικό υπόβαθρο?

 

Όχι, είμαι θετικής κατεύθυνσης...Γεωπόνος-Βιοτεχνολόγος από το 5ετές Γεωπονικό Πανεπιστήμιο, με μεταπτυχιακό 1 1/2 έτους.

 

Το "Είσαι σωστός." πάει στο γεγονός ότι ψάχνει και δεν τα παρατάει, ή στο γεγονός ότι δεν έχει πρόβλημα να δουλεύει για 600 ευρώ παρά τα 12 χρόνια σπουδών του?

 

Καλώς ή κακώς έχω καταλάβει ότι οι σπουδές δεν μετράνε πολύ στην αναζήτηση εργασίας. Όπως σας είπα έχω κάνει άιτηση σε διάφορες θέσεις, ακόμα και για πωλητής εταιρειών σε σούπερ-μάρκετ (παραγγελειολήπτης) και άλλα διάφορα, θέσεις δηλαδή που δεν χρειάζονται εξειδίκευση ούτε ιδιαίτερη προϋπηρεσία. Σημειωτέον ότι έχω στείλει περίπου 90-100 βιογραφικά σε εταιρείες από την αρχή του χρόνου και δεν έχω απορρίψει καμία θέση όλο αυτό το διάστημα...

 

Έχω σταματήσει πλέον να ελπίζω ότι θα μπορέσω να "εξαργυρώσω" τα χρόνια των σπουδών μου και απλά ελπίζω ότι θα βρω κάτι, ακόμα και άσχετο, για να μπορέσω να σταθώ στα πόδια μου και να σταματήσω να γίνομαι βάρος στους γονείς μου. :(

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά κανεις και δεν θες να πληρώσεις για την καύλα του καθενός. Αυτό όμως γιατί γίνετε? Eκτος από την sunxisi τις αγοράς με την κοινωνία κράτος και άλλων δομών υπάρχει sunxisi και στην ανάλυση του ΕΓΏ με την αγορά. Δυο πιθανές εξηγήσεις..ότι esy niotheis oti είσαι ένα καλο πρώην τις αγοράς, λόγο τύχης ή ικανότητας h' ότι εσύ είσαι η ίδια ήαγορά άρα κανεις κουμάντα k στραβώνεις γιατί οι άλλοι δεν υπακούουν.Και τα δυο πολύ προβληματικά και ιδιαιτερα κουράστηκα για να τα αναλύσω εγώ, που μάλλον δεν είμαι και ο κατάλληλος..all the best:)

 

you too buddy

 

..το είδα και αυτό..θα αναλύσουν τον ψυχίατρο :D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεωργιος παντως δεν εχω καταλαβει την αποψη σου..Οκ ολες οι θεσεις εποστημονων εχουν κορεστει..Τι προτεινεις?Να δυαλυσουμε τα πανεπιστημια για να μην επιβαρυνουν την φορολογια?
Link to comment
Share on other sites

να ξακαθαρίσουμε σε αυτούς που σπουδάζουν ότι άλλο πράγμα οι σπουδές και άλλο η αγορά εργασίας.

 

η νοοτροπία του σπουδάζω για να δουλέψω έχει ξεπεραστεί απο καιρό.

 

σπουδάζω για να μάθω να σκέφτομαι και ενδεχομένως να μπορώ να ανταπεξέλθω καλύτερα σε αυτά που θα βρω γύρω μου.

 

π.χ. έχω τελειώσει οικονομικά και έχω κάνει μεταπτυχιακό σε καμία δουλειά δεν μου ζήτησε κανείς να εφαρμόσω την κλασσική οικονομική θεωρία ή να χρησιμοποιήσω οικονομετρικά μοντέλα, απλά εκτιμούν όταν με προσλαμβάνουν ότι μπορώ να αντιμετωπίσω κάποιες καταστάσεις καλύτερα από κάποιον άλλο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

να ξακαθαρίσουμε σε αυτούς που σπουδάζουν ότι άλλο πράγμα οι σπουδές και άλλο η αγορά εργασίας.

 

η νοοτροπία του σπουδάζω για να δουλέψω έχει ξεπεραστεί απο καιρό.

 

σπουδάζω για να μάθω να σκέφτομαι και ενδεχομένως να μπορώ να ανταπεξέλθω καλύτερα σε αυτά που θα βρω γύρω μου.

 

π.χ. έχω τελειώσει οικονομικά και έχω κάνει μεταπτυχιακό σε καμία δουλειά δεν μου ζήτησε κανείς να εφαρμόσω την κλασσική οικονομική θεωρία ή να χρησιμοποιήσω οικονομετρικά μοντέλα, απλά εκτιμούν όταν με προσλαμβάνουν ότι μπορώ να αντιμετωπίσω κάποιες καταστάσεις καλύτερα από κάποιον άλλο

 

Μιλάς για την Ελλάδα συγκεκριμένα ή για το εξωτερικό αποκλειστικά??

 

Σε ρωτάω γιατί από την μεγάλη μου εμπειρία στην αναζήτηση εργασίας, βλέπω ότι στην Ελλάδα το 90% των εργοδοτών απαιτεί προϋπηρεσία και γνώσεις πάνω στο συγκεκριμένο αντικείμενο της θέσης ενώ στο εξωτερικό οι εργοδότες απαιτούν να έχεις μεν τις απαιτούμενες γνώσεις αλλά σε εκπαιδεύουν επάνω στο αντικείμενο της θεσης!

 

Στο εξωτερικό έχουν καταλάβει ότι, όπως λες κι εσύ "μπορείς να αντιμετωπίσεις κάποιες καταστάσεις καλύτερα από κάποιον άλλο", γιατί έχεις τις γνώσεις που χρειάζονται και επενδύουν σε σένα και στις γνώσεις σου με την εκπαίδευση που σου κάνουν στην εταιρεία. Αντίθετα, στην Ελλάδα που είμαστε πιο "έξυπνοι", θέλουν αυτήν την προεργασία να την έχει κάνει άλλος για την εταιρεία, οπότε εσύ να είσαι έτοιμος να μπεις στην παραγωγή χωρίς αυτοί να χάνουν χρόνο και χρήμα...:X

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Και ένα ακόμα πιο καλό: είναι αγενές και κάνει αρνητική εντύπωση, έλεγε, να ρωτήσουμε κατά τη διάρκεια της συνέντευξης για τις αποδοχές που έχει η θέση. :confused: Ο Χριστός κι Παναγία. Δηλαδή πότε πρέπει να ρωτήσουμε κατά τον αρθρογράφο? Αφού υπογράψουμε τη σύμβαση? :shifty:

 

Ανάμεσα από τη συνέντευξη και τις υπογραφές δε μεσολαβούν αλλα στάδια; ;)

Link to comment
Share on other sites

Γεωργιος παντως δεν εχω καταλαβει την αποψη σου..Οκ ολες οι θεσεις εποστημονων εχουν κορεστει..Τι προτεινεις?Να δυαλυσουμε τα πανεπιστημια για να μην επιβαρυνουν την φορολογια?

 

Τσού. Το αντίθετο.

 

να ξακαθαρίσουμε σε αυτούς που σπουδάζουν ότι άλλο πράγμα οι σπουδές και άλλο η αγορά εργασίας.

 

η νοοτροπία του σπουδάζω για να δουλέψω έχει ξεπεραστεί απο καιρό.

 

σπουδάζω για να μάθω να σκέφτομαι και ενδεχομένως να μπορώ να ανταπεξέλθω καλύτερα σε αυτά που θα βρω γύρω μου.

+1

 

Να ανοίξουμε τα πανεπιστήμια σε όλους που θέλουν να μορφωθούν ανεξαρτήτως ηλικίας. Ο καθένας θα έχει το ελεύθερο της επιλογής που θα χρηματοδοτεί ο ίδιος. το κάθε πανεπιστήμιο να διαλέγει πόσους θέλει με αντικειμενικά κριτήρια που θέτει το ίδιο. Μέσα στο πανεπιστήμιο συνεχής, πραγματική αξιολόγηση διδασκόντων - διδασκόμενων. Υποτροφίες από το κράτος για όσους δεν έχουν την οικονομική άνεση και αξίζουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για την Ελλάδα συγκεκριμένα ή για το εξωτερικό αποκλειστικά??

 

Σε ρωτάω γιατί από την μεγάλη μου εμπειρία στην αναζήτηση εργασίας, βλέπω ότι στην Ελλάδα το 90% των εργοδοτών απαιτεί προϋπηρεσία και γνώσεις πάνω στο συγκεκριμένο αντικείμενο της θέσης ενώ στο εξωτερικό οι εργοδότες απαιτούν να έχεις μεν τις απαιτούμενες γνώσεις αλλά σε εκπαιδεύουν επάνω στο αντικείμενο της θεσης!

 

Στο εξωτερικό έχουν καταλάβει ότι, όπως λες κι εσύ "μπορείς να αντιμετωπίσεις κάποιες καταστάσεις καλύτερα από κάποιον άλλο", γιατί έχεις τις γνώσεις που χρειάζονται και επενδύουν σε σένα και στις γνώσεις σου με την εκπαίδευση που σου κάνουν στην εταιρεία. Αντίθετα, στην Ελλάδα που είμαστε πιο "έξυπνοι", θέλουν αυτήν την προεργασία να την έχει κάνει άλλος για την εταιρεία, οπότε εσύ να είσαι έτοιμος να μπεις στην παραγωγή χωρίς αυτοί να χάνουν χρόνο και χρήμα...:X

 

Και ναι και όχι. Στο εξωτερικό σε εκπαιδεύουν και με κονδύλια του ξένου ΟΑΕΔ. Εδώ η "εκπαίδευση" και η "ενίσχυση κατά της ανεργίας" είναι τα γνωστά STAGE για να μπαλώνουν τις τρύπες του Δημοσίου και των εργοδοτών τζαμπέ για ένα 6μηνο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα από τη συνέντευξη και τις υπογραφές δε μεσολαβούν αλλα στάδια; ;)

Στις δουλιές που έχει τύχει να επιλέξουν εμένα όχι. Μετά τη συνέντευξη με καλούσαν για να πάω να ξεκινήσω (και να υπογράψω φυσικά).

Γι'αυτό πάντα φροντίζω (και θα φροντίζω) να ενημερώνομαι για ότι απορίες έχω από τη συνέντευξη. Με ευγενικό τρόπο φυσικά, αλλά όχι να ντραπούμε να ρωτάμε. Στο κάτω κάτω, δεν επιλέγουν μόνο αυτοί εργαζόμενο, αλλά μπορεί να επιλέγω και εγώ εργοδότη.

Link to comment
Share on other sites

Και ναι και όχι. Στο εξωτερικό σε εκπαιδεύουν και με κονδύλια του ξένου ΟΑΕΔ. Εδώ η "εκπαίδευση" και η "ενίσχυση κατά της ανεργίας" είναι τα γνωστά STAGE για να μπαλώνουν τις τρύπες του Δημοσίου και των εργοδοτών τζαμπέ για ένα 6μηνο.

 

αυτό ξανεπές το

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στις δουλιές που έχει τύχει να επιλέξουν εμένα όχι. Μετά τη συνέντευξη με καλούσαν για να πάω να ξεκινήσω (και να υπογράψω φυσικά).

Γι'αυτό πάντα φροντίζω (και θα φροντίζω) να ενημερώνομαι για ότι απορίες έχω από τη συνέντευξη. Με ευγενικό τρόπο φυσικά, αλλά όχι να ντραπούμε να ρωτάμε. Στο κάτω κάτω, δεν επιλέγουν μόνο αυτοί εργαζόμενο, αλλά μπορεί να επιλέγω και εγώ εργοδότη.

 

 

Προφανώς το άρθρο στο οποιο αναφέρθηκες αναφέρεται σε συνεντεύξεις κυρίως με πολυεθνικές και άλλες μεγάλες εταιρίες όπου τα πράγματα λειτουργούν διαφορετικά και κάπως πιο οργανωμένα. :)

Link to comment
Share on other sites

γιατι τοσο καιρο χρειαζεται για να βρεις την τουαλετα?Δικαιολογιες..Κι μετα απο 1,2 χρονια αντι για αυξηση σου δινουν τα παπουτσια στο χερι κι παιρνουν αλλον με 600 ευρω παλι..

Πριν λίγο καιρό, έψαχνα για δουλειά. Δεν είχα μία, και έπρεπε να βρω ο,τιδήποτε. Νρήκα μια προσωρινή δουλειά σαν τηλεφωνητής. Μας είπαν ότι οι 3 πρώτες μέρες είναι δοκιμαστικές, όπου θα 'πρεπε να κάνεις 2 αιτήσεις. Μετά σε προσλαμβάνανε. Ελα που σε κρατούσανε μέχρι 1 μήνα και μετά σε διώχνανε χωρίς να σε πληρώσουνε...Εμαθα από φίλο δικηγόρο ότι μέχρι και τις πρώτες 40 μέρες μπορεί ο εργοδότης να μην σε πληρώσει. Αυτοί το κάνανε σύστημα. Και τους βγάζει ο κόσμος δουλειά χωρίς να πληρώνουν. Λαμόγια... :mad:

Link to comment
Share on other sites

Από το γυμνάσιο έμαθα να δουλεύω μαζί με τον πατέρα μου για το χαρτζιλίκι...

Όταν τελείωσα το λύκειο δεν επιβάρυνα τους γονείς μου περισσότερο από 6 μήνες...

Σήμερα είμαι 38 και είμαι περήφανος για την οικογένειά μου...

Προσπαθώ να περάσω αυτή τη νοοτροπία και στα δύο παιδιά μου - ο χρόνος θα δείξει αν θα δικαιωθώ.

 

Δεν ρίχνω καθόλου φταίξιμο στους χλιδάνεργους όμως!

 

Αυτοί που τους συντηρούν φταίνε διπλά γιατί δεν χαλάνε μόνο τα παιδιά τους αλλά και τα εγγόνια τους.

Θα ’θελα να ’μουνα παιδί…
Link to comment
Share on other sites

να ξακαθαρίσουμε σε αυτούς που σπουδάζουν ότι άλλο πράγμα οι σπουδές και άλλο η αγορά εργασίας.

 

η νοοτροπία του σπουδάζω για να δουλέψω έχει ξεπεραστεί απο καιρό.

 

σπουδάζω για να μάθω να σκέφτομαι και ενδεχομένως να μπορώ να ανταπεξέλθω καλύτερα σε αυτά που θα βρω γύρω μου.

 

 

Η απόκτηση ενός πτυχίου, εκτός από παιδεία ή εξειδίκευση υποτίθεται ότι σου δίνει κάποια επαγγελματικά δικαιώματα και κάποια ελάχιστα όρια αμοιβών. Όταν όμως όλοι οι εργοδότες έχουν επιλεκτική αμνησία για το τι σημαίνει συλλογική σύμβαση εργασίας και εμείς ως εργαζόμενοι απλά νιώθουμε τυχεροί για τα 600 ευρώ που με το ζόρι μας δίνουν για να κανουμε τα πάντα, ξεχνάμε και τους κόπους μας για να πάρουμε το ρημάδι το πτυχίο και τις στερήσεις των γονιών για να είμαστε "χλιδοφοιτητές" και μέλλοντικοί "χλιδάνεργοι".

[sIGPIC][/sIGPIC]"If I had a dollar bill for every time I've been wrong, I'd be a self-made millionaire"
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ,γιατί ουσιαστικά πάλι συμβιβάζεσαι ως χλιδάνεργος γιατί δουλεύεις μεν αλλά σε ζούν κι συντηρούν οι γονείς κι εσύ οτι βγάζεις μένει για χαρτζηλίκι..Αρα πάλι φόρτωμα στους γονείς παραμένεις κι είναι κι η έυκολη λύση γιατί τρώς στο σπίτι των γονιών κοιμάσαι εκεί κι αν δεν σου φτάσουν τα χρήματα σε χαρτζιλικώνουν κιολας
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ,γιατί ουσιαστικά πάλι συμβιβάζεσαι ως χλιδάνεργος γιατί δουλεύεις μεν αλλά σε ζούν κι συντηρούν οι γονείς κι εσύ οτι βγάζεις μένει για χαρτζηλίκι..Αρα πάλι φόρτωμα στους γονείς παραμένεις κι είναι κι η έυκολη λύση γιατί τρώς στο σπίτι των γονιών κοιμάσαι εκεί κι αν δεν σου φτάσουν τα χρήματα σε χαρτζιλικώνουν κιολας

 

Το θέμα είναι ότι κάθε ένας που βγαίνει στην αγορά εργασίας για πρώτη φορά έχει συνήθως δύο στόχους : την επαγγελματική καταξίωση και την οικονομική ανεξαρτησία. Κατά κανόνα όμως, δεν μπορεί να πετύχει και τους δύο στόχους. Για να καταξιωθείς σε έναν επαγγελματικό χώρο πρέπει να δεχτείς να κάνεις τα πάντα για τα ελάχιστα (εκτός βέβαια αν είσαι κ***φαρδος ή ανηψιός). Οπότε διαλέγεις και παίρνεις...οικονομική ανεξαρτησία (με δύο ότι να ναι δουλειές) ή επαγγελματική καταξίωση (με τη χορηγεία της σύνταξης του μπαμπά)

[sIGPIC][/sIGPIC]"If I had a dollar bill for every time I've been wrong, I'd be a self-made millionaire"
Link to comment
Share on other sites

Η απόκτηση ενός πτυχίου, εκτός από παιδεία ή εξειδίκευση υποτίθεται ότι σου δίνει κάποια επαγγελματικά δικαιώματα και κάποια ελάχιστα όρια αμοιβών. Όταν όμως όλοι οι εργοδότες έχουν επιλεκτική αμνησία για το τι σημαίνει συλλογική σύμβαση εργασίας και εμείς ως εργαζόμενοι απλά νιώθουμε τυχεροί για τα 600 ευρώ που με το ζόρι μας δίνουν για να κανουμε τα πάντα, ξεχνάμε και τους κόπους μας για να πάρουμε το ρημάδι το πτυχίο και τις στερήσεις των γονιών για να είμαστε "χλιδοφοιτητές" και μέλλοντικοί "χλιδάνεργοι".

 

δεν ξέρω αν συμφωνείς αλλά η συλλογική σύμβαση σου εξασφαλίζει τα ελάχιστα και τα απολύτως αναγκαία...είναι καλό πάτημα για τους εργοδότες να σου δίνουν 600-800 € στηριζόμενοι στην ΣΣΕ. Καλό θα ήταν να διαπραγμευτόμασταν μόνοι μας τον μισθό μας γιατί στην τελική θα πρέπει να συμβιβαστώ με την έτησια αύξηση του 3,5-5,5% που "κατακτά" το "αγωνιζόμενο" συνδικαλιστικό κίνημα στην Ελλάδα.

 

Επειδή όμως το θέμα είναι οι χλιδάνεργοι νομίζω ότι από το κάθεται κάποιος και να τον συντηρεί η μαμά και ο μπαμπάς μέχρι τα 30 είναι προτιμότερο να απασχοληθεί κάποιυ έστω και δοκιμαστικά με 600 €

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...