Jump to content

Περί...digital gadgets γενικά


ipparxos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αφού το πήρες κάνε μας μια παρουσίαση εδώ, με φωτογραφίες και τις εντυπώσεις σου. Links δεν χρειάζονται, ο καθένας μπορεί να ψάξει στο internet να βρει σε ποια μαγαζιά τον συμφέρει να το πάρει.

 

Οπως ειπα δεν το εχω παρει εγω. Ενας φιλος, και εννοειται δεν το εχει παρει ακομα. Presale ηταν :)

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τότε πως το προτείνεις ανεπιφύλακτα;; Και αν πάρεις κάποιον στο λαιμό σου; Αν ειναι μούφα;

 

Έτσι πας και ποσταρεις συνδέσμους;

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Τότε πως το προτείνεις ανεπιφύλακτα;; Και αν πάρεις κάποιον στο λαιμό σου; Αν ειναι μούφα;

 

Έτσι πας και ποσταρεις συνδέσμους;

 

Βλεπω μια εχθρικοτητα και δεν ξερω γιατι... Εγραψα καπου οτι το προτεινω ανεπιφυλακτα? Που? Απλα δεν ειδα thread για αυτο και το ποσταρα για οσους δεν το εχουν δει...

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

αλλο να κανει streaming ενα αρχειο βιντεο, αλλο να κανει streaming Ολη την εικονα της οθονης.

σήμερα έπαιζα ένα βιντεακι στο contra.gr που ήταν YouTube και κάτω δεξιά που έχει τα εικονίδια για μεγέθυνση κλπ είχε και το κλασικό να κάνω cast το βίντεο προς τα media players που έχω! το πάτησα και το έβλεπα άμεσα εκεί! άρα το πισι μου με win 7 το έστειλε το βίντεο! Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί δεν μπορώ να στείλω το streaming video ενός αγώνα που θα βλέπω!

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους! αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι το εξης.Εχω μια smart tv samsung UE40H6410 η οποια βρισκετα στο σαλονι του σπιτιου και εχω και ενα σταθερο υπολογιστη ο οποιος βρισκεται στο υπνοδωματιο. θα ηθελα λοιπον να ρωτησω εαν γινεται να συνδεσω τη τηλεοαση ασυρματα με τον υπολογιστη μεσω wifi απο το ρουτερ ετσι ωστε η tv να λειτουργει σαν δευτερη οθονη συνδεδεμενη ασυρματα και χωρις πομπους.!ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησεπρα κυριοι. εχω αγορασει κατι logitech ηχεια 2.1(λινκ εχω παρακατω) για τον υπολογιστη μου εδω και εναμιση χρονο και απο τον πρωτο καιρο οταν τα ανοιγα στην αυξομειωση του ηχου μου κανει κκαποιους ηχους σαν παρασιτα τηλεφωνου, η σαν μικροφωνου. οταν παιξω λιγο με την ενταση 10-15 φορες μετα σταματαει, οχι εντελως αλλα δεν ακουγεται ενοχλητικο. ειναι κατι που μπορω να το φτιαξω? επαναλαμβανω οτι οταν αυξανω η μειωνω την ενταση ακουγονται μονο αυτα. οταν δεν το πειραζω ειναι μια χαρα.

 

http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/periferiaka/ixeia/Logitech-Speakers-Z313-(2dot1)-980-000413.htm

Link to comment
Share on other sites

Το έχω αντιμετωπίσει κι εγώ παλιότερα με κάποια ηχεία μου, αλλά ήταν σχετικά φθηνά και δεν έδωσα βάση. Τώρα που είδα την περίπτωσή σου είπα να το ψάξω και διάβασα ότι πρέπει να οφείλεται σε σκόνη ή βρώμα κάποιου είδους που έχει μπει στο ποτενσιόμετρο φωνής. Πρέπει να το ανοίξεις και να το καθαρίσεις.

 

Αναλυτικότερα αν έχεις όρεξη εδώ:

http://techreport.com/forums/viewtopic.php?f=29&t=61686

Link to comment
Share on other sites

ειναι κολλημενο το καπακι δεν ειναι με βιδες και φοβαμαι μην του αλαξωτα φωτα. ευχαριστω που το εψαξες. λες να παρω αυτο με το συμπιεσμενο αερα μπας και φυγει η σκονη? δεν ξερω ακριβως τι ειναι το ποτενσιομετρο.
Link to comment
Share on other sites

Ποτενσιόμετρο εννοώ το κουμπί αυξομείωσης της φωνής. Κολλημένο δεν πρέπει να είναι. Λογικά κάποια κλιψάκια θα έχει. Σίγουρα καλύτερο θα ήταν να το καθάριζες με απ' ευθείας επαφή με κάποιο υγρό κλπ. αφού το ανοίξεις. Τώρα το πόσο μέσα θες να ρισκάρεις να φτάσεις εσύ ξέρεις. Αν το φοβάσαι τόσο, δοκίμασε με αέρα που λες και βλέπεις (αν είναι σκόνη μπορεί να δουλέψει, αν είναι βρώμα μάλλον όχι). Τι να σου πω... Αφού ξέρεις κατά 99% τι είναι που είναι το βασικό, μπορείς να κάνεις δοκιμές. Καλή τύχη.:grin: Edited by GreenMob
Link to comment
Share on other sites

Ποτενσιόμετρο εννοώ το κουμπί αυξομείωσης της φωνής. Κολλημένο δεν πρέπει να είναι. Λογικά κάποια κλιψάκια θα έχει. Σίγουρα καλύτερο θα ήταν να το καθάριζες με απ' ευθείας επαφή με κάποιο υγρό κλπ. αφού το ανοίξεις. Τώρα το πόσο μέσα θες να ρισκάρεις να φτάσεις εσύ ξέρεις. Αν το φοβάσαι τόσο, δοκίμασε με αέρα που λες και βλέπεις (αν είναι σκόνη μπορεί να δουλέψει, αν είναι βρώμα μάλλον όχι). Τι να σου πω... Αφού ξέρεις κατά 99% τι είναι που είναι το βασικό, μπορείς να κάνεις δοκιμές. Καλή τύχη.:grin:

 

Με υγρό στο ποτενσιόμετρο; Είσαι σίγουρος; Μήπως το καταστρέψει το ηχείο αντί να το φτιάξει; :worry:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το ανοιξα το ποντεσιομετρο και το καθαρισα λιγο χωρις να εχω δει κατι ιδιαιτερο σε σκονη η βρωμα. το φυσηξα και λιγο να φυγει η σκονη που δεν φαινεται και σημερα (μετα απο 12 ωρες) δεν μου εκανε τον παραμικρο ηχο. ευχαριστω πολυ!
Link to comment
Share on other sites

λοιπον το ανοιξα το ποντεσιομετρο και το καθαρισα λιγο χωρις να εχω δει κατι ιδιαιτερο σε σκονη η βρωμα. το φυσηξα και λιγο να φυγει η σκονη που δεν φαινεται και σημερα (μετα απο 12 ωρες) δεν μου εκανε τον παραμικρο ηχο. ευχαριστω πολυ!

 

Αφού δούλεψε, πάλι καλά τυχερός ήσουν :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω τηλεόραση 3D . Ενώ λοιπόν περνάω ταινία 3D στο φλασάκι για να την δω , το μόνο που βλέπω είναι μία ταινία η οποία στην οθόνη της τηλεόρασης είναι...διπλή.Γιατί γίνεται αυτό και πως μπορώ να δω ταινία 3D από το φλασάκι στην τηλεόραση?

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Τι μάρκα έχεις? Εμένα πχ η καινούρια το κάνει αυτόματα. Η παλιά ήθελε να πατήσεις το κουμπί 3d και να διαλέξεις μεταξύ πάνω κάτω ή αριστερά δεξιά ανάλογα πως ήταν το βίντεο
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Εχετε να προτείνετε κάποιο ασύρματο τηλέφωνο που να έχει υποδοχή για hands free;

Ευχαριστώ!

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Λογικά πρέπει να πατήσεις στο τηλεχειριστήριο το κουμπάκι 3D :)

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καινούργια είναι , 10 ημερών , Samsung θα το δοκιμάσω....

 

Αν υποστηρίζει 3D, απλά επέλεξε το 3D από το remote. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

Το εχω παραγγειλει απο εδω http://www.aliexpress.com/item/New-Bluetooth-version-EKB311-MK888B-CS918-quad-core-tv-box-Android-4-2-2-2GB-8GB/1001649535.html

Τι λετε οι κατοχοι?

Αξιζει τα λεφτα του?

Απο πλευρα ενημερωσεων πως παει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Ανοίγω αυτό το θέμα στην ενότητα των Gadgets θεωρώντας ότι ένας τρισδιάστατος εκτυπωτής αποτελεί σίγουρα

ένα gadget από μόνος του.

 

Στα πλαίσια μίας έρευνας αγοράς που πραγματοποιώ έχω δημιουργήσει το ερωτηματολόγιο που παραθέτω στο

παρακάτω link

http://goo.gl/forms/BHf0wZpvSy

 

Αφορά την τρισδιάστατη εκτύπωση, το πως ο χρήστης αντιμετωπίζει την τεχνολογία και πως θα αξιοποιούσε έναν τρισδιάστατο εκτυπωτή.

 

Για οποιαδήποτε συζήτηση - απορία - διευκρίνηση είμαι στην διάθεσή σας

Edited by tasos_tse_toung
Link to comment
Share on other sites

Εχω τηλεόραση 3D . Ενώ λοιπόν περνάω ταινία 3D στο φλασάκι για να την δω , το μόνο που βλέπω είναι μία ταινία η οποία στην οθόνη της τηλεόρασης είναι...διπλή.Γιατί γίνεται αυτό και πως μπορώ να δω ταινία 3D από το φλασάκι στην τηλεόραση?

Ευχαριστώ...

 

Η ταινία που έχεις είναι 3d SBS (side by side) που οι 2 εικόνες που χρειάζονται για το 3d ενώνονται σε μια (και περικόπτονται τα μισά pixel). Για να δεις αυτές τις 2 εικόνες απο μαζί που είναι σαν 3d (να διαχωριστούν) πρέπει να επιλέξεις την ανάλογη μέθοδο στην τηλεόρασή σου, είτε απο το πλήκτρο 3d του τηλεκοντρολ είτε απο το μενου 3d της τηλεόρασης και βάζοντας τη σωστή ρύθμιση 3d (που είναι SBS δηλαδή ενα εικονίδιο με διπλές εικόνες, δίπλα η μια στην άλλη).

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ironwolf

Σε streaming ταινιών στο Kodi πως τα πάει;

Επίσης το χειριστήριο του δεν κάνει για mouse;

Έχεις να προτείνεις και κάτι αντίστοιχο με αυτές τις δυνατότητες-τιμή;

Ψάχνει φίλος,αλλά θέλει κάποιο που να μην έχει θέμα με το Kodi και γενικά με multimedia.Βλέπει και το raspberry pi 2,αλλά εγώ του λέω καλύτερα να το αποφύγει γιατί δεν έχει τη χρηστικότητα ενός tv box:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σας, έχω ενα Samsung Galaxy S3 Mini. Αγόρασα μία κάρτα μνήμης 32GB, από το ebay (όχι κάποια γνωστή μάρκα).

Μετέφερα όλα τα αρχεία μου (από την προηγούμενη κάρτα μνήμης) και ξαφνικά στην μέση της μεταφοράς διαγράφτηκαν όλα. Έκανα διαμόρφωση και ξανά απ' την αρχή, τα αντέγραψα όλα. Στην αρχή δεν έγινε τίποτα, αλλά μετά απο μερικές μέρες πάλι μου τα έσβησε. Να σημειώσω ότι όποτε μου διαγραφόντουσαν τα αρχεία, είχε προηγηθεί σύνδεση με στικάκι στον υπολογιστή. (Δυστυχώς δεν έβγαλα κάποια άκρη με το να μου στείλει άλλη ο seller απ' το ebay.) Να πω επίσης ότι και την προηγούμενη κάρτα μου (16GB), την είχα πάρει και αυτή απ το ebay.

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να την φτιάξω;

Αν ξέρει κάποιος κάτι, ας μου πει.

 

Ευχαριστώ..! :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί...digital gadgets γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...