Jump to content

Περί...digital gadgets γενικά


ipparxos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Το ίδιο σκεφτόμουν κι εγώ απλά δε γνωρίζω τι γίνεται με την υποστήριξη των διάφορων τύπων video/audio. ..

Υποθέτω όμως ότι παίζει το ένα, θα παίζει και άλλο. ...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συχνά εντυπωσιαζομαστε από τα ατελείωτα specs, αλλά πόσα από τα εξωτικά formats έχεις στη συλλογή σου;

Κοίτα και τι τηλεχειριστήριο δίνει κάθε smart box (πχ δες της Archos)

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και ενα media player έχει δυνατοτητες δικτύωσης και κάνει τα παραπάνω..το δικόμου στα 119 ευρώ έχει και ασυρματο στικακι και έχει και torrent,το θέμα είναι τι θες από το μηχάνημα..αν θες κάτι σε λειτουργικό android με όλα τα συν του πας σε box,αν θες κάτι με πολύ καλή ποιότητα εικόνας και ήχου..για κάποιο καλό σύστημα πας σε ένα media player.

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει να μου πει κάποιος τα logitech 313,323 πώς συνδέονται?

 

Έχουν ένα καλώδιο ρεύματος και ένα για σήμα? Θέλω να μπορώ να τα συνδέω και στο κινητό με έξοδο 3,5 άν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τελευταια αποφασισα οτι πρεπει να σωσουμε καπου τις παλιες φωτογραφιες των γονιων μου αλλα και τις δικιες μου...και ειχε πεσει στο ματι μου ενα USB Negatives Photo Film Scanner...οποτε ηθελα οποιος απο εσας εχει χρησιμοποιησει κανενα να μου πει τις εμπειριες τους....εψαξα στο ιντερνετ αρκετα και βρηκα μερικα....να πω οτι ενδιαφερομαι για καποιο γυρω στα 50-60 ευρω η και πιο κατω ακομη καλυτερα...

 

 

κοιταγα αυτο ....http://www.gadgets.co.uk/item/USBFILMSCANNER/USB-Negatives-Photo-Film-Scanner.html?source=awin

 

 

αλλες ιδεες? για την ποιοτητα τι εχετε να πειτε?

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια παιδες.

Εχω ενα μονιτορ 19" TFT απο τον υπολογιστη που πλεον καθεται. εχει εισοδο μονο VGA.

Πως μπορω να το κανω τηλεοραση (σημειωση οτι στην περιοχη μου παιζει ακομα το αναλογικο σημα οποτε δεν μπορω να το κανω με ενα αποκωδικοποιητη)

 

Αυτο που σκεφτηκα ειναι να το συνδεσω στο παλιο βιντεο που δεν χρησιμοποιω πλεον (το βιντεο ειχε δικο του αναλογικο δεκτη ξεχωριστο απο της τηλεορασης). Το προβλημα ειναι οτι το βιντεο βγαζει μονο scart και RCA (το κλασικο κοκκινο-ασπρο-κιτρινο βυσμο). Λετε με ενα απλο μετατροπεα οπως αυτός να παίξει ή θα χρειαστει vga box για την μετατροπή του σηματος? Εγω πιστευω μαλλον το δευτερο. Εχει κανεις ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον ειναι απλο μονιτορ χωρις να διαθετει αναλογικο ή ψηφιακο τηλεοπτικο δεκτη,ουτε scart ή rca δεν μπορει να χρησημοποιηθει σαν τηλεοραση.O μονος τροπος θα ηταν αμα ειχε scart ή rca να συνδεσεις εναν ψηφιακο αποκωδικοποιητη.Ισως να υπαρχει καλωδιο μετατροπης scart to vga.Μονο ετσι θα μπορεις να δεις τηλεοπτικο σημα,και μονον ψηφιακο αφου οι ψηφιακοι δεκτες δεν πιανουν αναλογικα καναλια.Αυτο που λες με το βιντεο δεν νομιζω να ισχυει.Τα βιντεο πιανουν οτι καναλι δειχνει η τηλεοραση,δεν εχουν ξεχωριστο δεκτη.
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον ειναι απλο μονιτορ χωρις να διαθετει αναλογικο ή ψηφιακο τηλεοπτικο δεκτη,ουτε scart ή rca δεν μπορει να χρησημοποιηθει σαν τηλεοραση.O μονος τροπος θα ηταν αμα ειχε scart ή rca να συνδεσεις εναν ψηφιακο αποκωδικοποιητη.Ισως να υπαρχει καλωδιο μετατροπης scart to vga.Μονο ετσι θα μπορεις να δεις τηλεοπτικο σημα,και μονον ψηφιακο αφου οι ψηφιακοι δεκτες δεν πιανουν αναλογικα καναλια.Αυτο που λες με το βιντεο δεν νομιζω να ισχυει.Τα βιντεο πιανουν οτι καναλι δειχνει η τηλεοραση,δεν εχουν ξεχωριστο δεκτη.

Αν ειχα ψηφιακο σημα στην περιοχη δεν θα υπηρχε θεμα, μιας και υπαρχουν αποκωδικοποιητες που βγαζουν vga εξοδο.

 

Τα βιντεο ειχαν ξεχωριστο δεκτη. Σκεξου την συνδεσμολογια τους, δεν μπορουσες να εκμεταλλευτεις τον δεκτη της τηλεορασης, γτ δεν υπηρχε εξοδος εικονας παρα μονο εισοδος με το σκαρτ η το vca. Εξαλλου σκεψου οτι μπορουσες να γραφεις στα περισσοτερα βιντεο αλλο καναλι ενω παρακολουθεις αλλο. Σιγουρα το δικο μου εχει γτ το εβαλα στο καινουργιο μου μονιτορ που εχει εισοδο σκαρτ και συνδεθηκε κανονικα, και πιανει κανονικα τηλεοραση.

 

γι αυτο κ η απορια μου. με τον μετατροπεα που λες και εσυ απο σκαρτ σε vga (ναι υπαρχει!) θα γινει η δουλεια? Η χρειαζεται μετατροπη του σηματος απο αναλογικο σε ψηφιακο με καποια αλλη συσκευη?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Μπορει καποιος να μου πει πως γινεται να μαγνητοφωνησω ενα τηλεοπτικο προγραμμα/εκπομπη της τηλεορασης σε usb stick?

Συγκεκριμενα εχω μια samsung D8000 και οταν βαζω το στικακι και παταω το REC μου λεει οτι χρειαζεται μορφοποιηση το stick, ξεκιναει να την κανει και τελειωνει εκει το θεμα. Περιμενα κανα 10λεπτο χωρις αποτελεσμα και το εβγαλα. Δεν νομιζω να επρεπε να περιμενω κ αλλο γιατι ποση ωρα πια να θελει για να μορφοποιησει ενα stick του 1GB?

 

Mπορει να με βοηθησει καποιος?

Edited by Leon_G
Link to comment
Share on other sites

Μου παρουσιάζετε ένα πρόβλημα το τελευταίο διάστημα στην LCD τηλεόρασή μου, αποτυπώνετε η προηγούμενη εικόνα στην TV και μένει για ώρες πολλές σαν ίχνος.

 

Την τηλεόραση την έχω περίπου 7 χρόνια. Είναι αυτό ένδειξη ότι χαλάει και πρέπει να πάρω καινούρια?

Link to comment
Share on other sites

Μετά τη διαμόρφωση, το αρχείο εγγραφής που θα προκύψει παίζει μόνο στην τηλεόραση Samsung.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μετά τη διαμόρφωση, το αρχείο εγγραφής που θα προκύψει παίζει μόνο στην τηλεόραση Samsung.

 

Δεν εχω προβλημα. Απλα το θεμα μου ειναι οτι δεν γινεται καν η διαμορφωση. Σαν να κολλαει... Εκτος κ αν θελει 1 ωρα για να κανει διαμορφωσει σε 1 gb:blink:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε άλλο stick κατα προτίμηση μεγαλύτερο και επώνυμο.

 

To εκανα. Εβαλα ενα 4αρι corsair και μου γραφει οτι ''Αυτη η συσκευη δεν ειναι καταλληλη για εγγραφη ή timeshift''...

 

:worry:

 

YΓ. παρ ολα αυτα η διαμορφωση εγινε κανονικα και ταχυτατα.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα εχετε να μου προτεινετε καποιο ασυρματο γυρω στα 20-25 ευρω που να εχει ωρα και ημερομηνια στις αναπαντητες κλησεις;
Link to comment
Share on other sites

 

YΓ. παρ ολα αυτα η διαμορφωση εγινε κανονικα και ταχυτατα.

 

 

Ωραία. Σε αυτό μπορείς να γράψεις;

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Οχι. Αυτο λεω ουσιαστικα παραπανω. Μπορει να το διαμορφωσει αλλα δεν μπορει να γραψει... Καμια ιδεα;
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν σε αφήνει λόγω χωρητικότητας του stick. Θυμάμαι που δοκίμασα σε μια Sony και απαιτούσε από ένα συγκεκριμένο όριο.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

τι στικακι ειναι ;

εαν ειναι πολυ αργο νομιζω δε σε αφηνει να γραψεις.

 

Corsair 4GB usb2

 

Νομίζω δεν σε αφήνει λόγω χωρητικότητας του stick. Θυμάμαι που δοκίμασα σε μια Sony και απαιτούσε από ένα συγκεκριμένο όριο.

 

Ακομα μεγαλυτερο απο 4GB ? Τι να πω... Θα το κοιταξω αν και το manual δεν λεει κατι...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι κλασσικο προβλημα burn-in.Προκαλειται οταν μια ακινητη εικονα(π.χ. λογοτυπο καναλιου) προβαλλεται για πολυ ωρα στην οθονη.Εμφανιζεται πιο συχνα στις plasma οθονες,αλλα μπορει να εμφανιστει και στις LCD μετα απο αρκετο καιρο.Δεν αποτελει δυσλειτουργεια,αλλα μπορει να επιρεαζει αρνητικα την ποιοτητα θεασης.Ο μονος τροπος για να το ξεφορτωθεις ειναι να παρεις καινουρια τηλεοραση,δεν νομιζω να διορθωνεται καπως.
Link to comment
Share on other sites

Ειναι κλασσικο προβλημα burn-in.Προκαλειται οταν μια ακινητη εικονα(π.χ. λογοτυπο καναλιου) προβαλλεται για πολυ ωρα στην οθονη.Εμφανιζεται πιο συχνα στις plasma οθονες,αλλα μπορει να εμφανιστει και στις LCD μετα απο αρκετο καιρο.Δεν αποτελει δυσλειτουργεια,αλλα μπορει να επιρεαζει αρνητικα την ποιοτητα θεασης.Ο μονος τροπος για να το ξεφορτωθεις ειναι να παρεις καινουρια τηλεοραση,δεν νομιζω να διορθωνεται καπως.

 

το θέμα είναι ότι δεν είχε μείνει μία εικόνα για ώρα στάσιμη, για 3-5 λεπτά μόνο

 

πιστεύεις ότι θα μεγαλώσει το κακό?

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι ότι δεν είχε μείνει μία εικόνα για ώρα στάσιμη, για 3-5 λεπτά μόνο

 

πιστεύεις ότι θα μεγαλώσει το κακό?

 

Υπαρχει περιπτωσει να μεγαλωσει,καθως προκειται για σταδιακη φθορα της οθονης.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά είχα δοκιμάσει αρχικά με το stick μου που είναι 8GB, δεν το δέχτηκε και κατόπιν χρησιμοποίησα τον εξωτερικό μου σκληρό που είναι 1ΤΒ.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί...digital gadgets γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...