Jump to content

Περί...digital gadgets γενικά


ipparxos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με ποιο τροπο μπορω να αντιγραψω τον τηλεφωνικο μου καταλογο απο την καρτα sim σε εξωτερικη sd καρτα, που ειναι στο τηλεφωνο; Ο σκοπος βεβαια ειναι να αντιγραφει σε σταθερο καταλογο (ατζεντα) προς κοινη χρηση (οχι βεβαια οοολα τα τηλεφωνα:O)
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν δε μας λες τι τηλέφωνο έχεις. Από 'κει και πέρα, μπες στο topic της συσκευής σου και γράψε την απορία σου εκεί που θα πάρεις σίγουρη και γρήγορη απάντηση από τους γνώστες της συσκευής σου!
Link to comment
Share on other sites

Με ποιο τροπο μπορω να αντιγραψω τον τηλεφωνικο μου καταλογο απο την καρτα sim σε εξωτερικη sd καρτα, που ειναι στο τηλεφωνο; Ο σκοπος βεβαια ειναι να αντιγραφει σε σταθερο καταλογο (ατζεντα) προς κοινη χρηση (οχι βεβαια οοολα τα τηλεφωνα:O)

 

Αντιγραφεις τις επαφες απο την σιμ στον καταλογο επαφων της συσκευης και μετα παλι αντιγραφη στην καρτα μνημης.Απο την καρτα μνημης πως μπορεις να τις κανεις αντζεντα δεν ξερω.Δεν ξερω σε τι φορματ τις αποθηκευει.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν δε μας λες τι τηλέφωνο έχεις. Από 'κει και πέρα, μπες στο topic της συσκευής σου και γράψε την απορία σου εκεί που θα πάρεις σίγουρη και γρήγορη απάντηση από τους γνώστες της συσκευής σου!

 

 

ακριβώς αυτό! :)

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η κατηγορία Λοιπά κινητά τηλέφωνα, στην οποία θα βρείτε συζητήσεις σχετικά με κινέζικα dual sim. Η ενότητα των digital gadgets δεν είναι η σωστή.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει η αγορά Home Cinema και έχω βάλει στο μάτι το LG HB 805PH

http://www.lg.com/gr/tv-audio-video/home-theater-system/LG-blu-ray-home-theater-system-HB805PH.jsp

Αυτό που με απασχολεί είναι το εξής. Το συγκεκριμένο μοντέλο συνδέετε με internet με καλώδιο από το router. Θα γίνεται άραγε μεσώ router να συνδεθεί με το pc μου και να διαβάζει ταινίες από το pc μου; Ξέρω πως αυτό μπορεί να γίνει αν το Home Cinema διαθέτει το πρωτόκολλο DLNA και η ανταλλαγή γίνετε ασύρματα κάτι που το εν λόγω μηχάνημα δεν έχει. Μήπως όμως με το καλώδιο δε χρειαζετε DLNA και γίνει εφικτό? και αν δεν γίνει, μπορεί να γίνει κάτι με κάποιο πρόγραμμα η ***** σπάσιμο;

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια εδω και καιρο, αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι:

Γιατι σε ολες τις παλιες CRT αλλα και μερικες καινουργιες τηλεορασεις παντα υπαρχουν χαμενες πληροφοριες εικονας δηλ γιατι ειναι λιγο ζουμαρισμενα ?

δηλ ολα φαινονται λιγο κοντα ως προς εμας ή να το πω αλλιως υπαρχουν κοψιματα εικονας γυρω γυρω (δεν εννοω το Pan Scan λογω εικονας 16:9) πχ το καναλι NET φαινεται τερμα στην γωνια στις τηλεορασεις ενω στην πραγματικοτητα δεν ειναι τοσο στην γωνια

 

Παραδειγματα

 

1η εικονα = Πραγματικη πηγη εικονας

2η εικονα = Οπως φαινονται στις τηλεορασεις

 

Δεν ξερω αν εκανα λαθος που ξαναδημιουργησα θεμα αλλα το εκανα γιατι εχει να κανει πιο πολυ με τις CRT τηλεορασεις

Edited by KnightRider1
Link to comment
Share on other sites

Γιατι ολες οι crt δουλευουν overscan και εφαρμοζεται ελαφρυ crop και στις tft/plasma.

χαρι σε αυτο εχουμε εχτρα πληροφοριες οπως πχ teletext

Edited by Phoenix
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση, γινεται μηπως στην CRT να πειραξω καθετα και οριζοντια την εικονα ωστε να προσπαθησω να μην εχω OverScan (εμενα δεν με πειραζει αν δειχνει λιγο κατω γραμμες ή τελειες) ? Edited by KnightRider1
Link to comment
Share on other sites

Σχεδον καμια τηλεοραση δεν εχει ρυθμισεις μεγεθους εικονας.

Γιατι σε ενοχλει τοσο πολυ;

 

αμα καταργησεις το overscan θα σε ενοχλει πιο πολυ η χαλια γεωμετρια

παρα ο ενας ποντος εικονας που εχανες πριν

Edited by Phoenix
Link to comment
Share on other sites

Εμενα αυτο που με ενοχλει ειναι οτι ολα φαινονται πολυ μεγαλα και οι υποτιτλοι πολυ κατω και τα γραμματα καπως μεγαλα, εχω δοκιμασει να συνδεσω το PC με την Tηλεοραση και πειραξα το adjust zoom-position απο την NVIDIA και εβαλα TV Tuner και το αποτελεσμα ειναι οτι με ικανοποιουσε παρα πολυ,δεν εκοβε κανενα περιθοριο και ηταν σαν να εβλεπα τα παντα αλλα επρεπε λιγο να αυξησω κατα 2% οριζοντια την εικονα ωστε πχ αμα δειχνει ενας κυκλος να μην φαινεται ουτε κοντο αλλα ουτε ψηλο.

 

Βρηκα ενα κρυφο menu που μπορω να πειραζω την εικονα (geometry) αλλα δεν βρηκα ομως να πειραζω καθετα την εικονα

Edited by KnightRider1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξερετε που μπορω να βρω κασσετοφωνακια ? Ακομα θα ηθελα να ρωτησω υπαρχει καποιος που να εχει το Toshiba ΚΤ-4049 ωστε να μου το πουλησει καποιος ή να το βρω σε καποιο μαγαζι ?

 

Αυτο εδω ειναι

http://i51.tinypic.com/2dqvaeg.jpg

Edited by KnightRider1
Link to comment
Share on other sites

Λίγο δύσκολο να βρείς σήμερα μαγαζί που να διαθέτει ακόμη κασετόφωνα.

Αν θές ψάξε στο ιντερνε κανένα μεταχειρισμένο. Μια πρόταση από μένα είναι αυτή http://www.ricardo.gr/buy/%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B1-%CE%AE%CF%87%CE%BF%CF%82/%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B7%CF%84%CE%AC-%CE%B7%CF%87%CE%BF%CF%83%CF%85%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1/l/cn71654/

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε κάποια μοντέλα TV υπάρχει σαν τεχν. χαρακτηριστικό το PVR ready. Αυτό σημαίνει οτι μπορεί κανείς να γράψει σε stick ή σε εξωτερ. σκληρό, ή οτι θα μπορεί στο μέλλον να το κάνει με κάποια αναβάθμιση της συσκευής ; Κάτι σαν τις HD ready τηλεοράσεις. Θ'ακολουθήσει δηλ. και έκδοση pvr full ;

Ο διαχωρισμός αυτός , απ' ό,τι ξέρω, δεν γίνεται στους αποκωδικοποιητές ( digea ), γιατί να υπάρχει στις τηλεοράσεις.

Nikolas49

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω χρησιμοποιήσει τέτοια τηλεόραση, έχω δει αποκωδικοποιητές που χαρακτηρίζονται έτσι. Αν η τηλεόραση μπορεί να δέχεται εξωτερικό δίσκο για εγγραφές, είναι pvr ready. Αν είχε ενσωματωμένο TiVo, δίσκοι και όχι μόνο υποστήριξη στο firmware, θα ήταν "full" pvr.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Ψηφιακό video recorder που κάνει θραύση στην άλλη μεριά του Ατλαντικού: http://en.wikipedia.org/wiki/TiVo
Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο τίτλος ψάχνω να βρω ψηφιακή κορνίζα με μέγεθος 10 ίντσες (ή και περισσότερο) η οποία όμως να έχει είτε bluetooth είτε wifi για ασύρματη μεταφορά και αποθήκευση φωτογραφιών.

 

Αποκλείονται οι Philips SPF7010 και Toshiba Journe Air 1000.

 

Η πρώτη γιατί υπάρχει έλειψη και η δεύτερη γιατί με το wifi μπορεί να πάρει photo μόνο από facebook flickr κλπ κι όχι απευθείας από ένα pc στο ίδιο lan.

 

Επίσης έχω δει και κάτι kodak με wifi στις οποίες μπορείς να στείλεις φωτογραφίες αλλά όχι απευθείας στην κορνίζα αλλά τις ανεβάζεις στο internet στο kodak account σου και από κει τις τραβάει η κορνίζα

Ούτε αυτό μου κάνει!

 

από γενικά χαρακτηριστικά καλά θα ήταν να είναι 4:3 με ανάλυση 800x600 κι όχι 16:9 κι αν παίρνει και κάρτες XD θα ήταν καλά

 

έχει κανείς καμιά πρόταση?

κάτι να πουλιέται στην Ελλάδα κατά προτίμηση όχι ebay Κλπ

Edited by atrias
για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΤΟ PHILIPS CD 650 ΑΛΛΑ ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ 2 ΜΗΝΕΣ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΠΟΤΕ Η ΕΓΧΡΩΜΗ ΟΘΟΝΗ ΜΕ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΗΝ ΕΝΔΕΙΞΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΚΤΛ.ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ???ΕΠΙΣΗΣ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ SIEMENS AS180.

 

[Απαγορεύεται η γραφή με αποκλειστική χρήση κεφαλαίων χαρακτήρων. Επόμενα μηνύματα θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση.]

Edited by thief
Link to comment
Share on other sites

την έχω δει αυτή που λες στο public αλλά είναι συνέχεια "Προσωρινά μη διαθέσιμο"

επίσης με χαλάει λιγάκι επειδή δεν είναι 4:3 και ότι δεν έχει κλασικό σχήμα κορνίζας αλλά μοιάζει περισσότερο με μικρή οθόνη

παρεμπιπτόντως έχει δυνατότητα να λειτουργήσει σαν μικρή 2η οθόνη στον υπολογιστή!

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω? Η τηλεόραση μου δεν έχει HDMI (ξέρω γιατί μια άλλη που πήρα στην δουλειά έχει ). Στο σπίτι έχω ένα LG 32 inch σχεδόν 8ετίας και δεν έχει HDMI. Αν πάρω αποκωδικοποιητή με HDMI έχει νόημα?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί...digital gadgets γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...