Jump to content

Περί...digital gadgets γενικά


ipparxos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια χαρά παιδιά.

Εχει κανείς σας κάποιο απο τους παραπάνω δέκτες ΙΡ να μας πει λίγο εντυπώσεις και αν αξίζει τελικά ? Αναφέρομαι κυρίως σε άτομα που ζουν στο εξωτερικό για το πως βλέπουν τα ελεύθερα ελληνικά κανάλια ( στηλ αντ1, μεγα, σταρ κτλ ) . Αναφέρομαι σε ΙΡ δεκτη και οχι σε δορυφορικό γιατί δεν ξέρω κατα πόσο καλό σήμα θα εχω εδώ που είμαι ( με τα χιόνια το χειμώνα ειδικά ).

Elisa-Saunalahti Huoleton Premium+ with Unlimited Voice, SMS, MMS, video calls

Unlimited 5G mobile internet

+ 20gb data roaming per month in EU countries

Price : 31,90 € το μήνα χωρίς δεσμεύσεις

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα. σκεφτομαι να αγορασω το Kindle Paperwhite

και θα ηθελα την γνωμη σας.

γεινικα με ενδιαφερει εινα e-reader ξεκουραστο, touch οθονη.

θα εχω προβλημα με το pdf αρχεια; μπορω μεσω του υπολογιστη να τα κανω μετατροπη στο format του kindle?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει πρόβλημα με το δορυφορικό σήμα λόγο καιρικών συνθηκών. Κατα την γνώμη μου, πάρε καλυτερα δορυφορικό πακέτο,κι ας ειναι με συνδρομή, οπου ειναι εγγυημενο το οτι θα πιάνει τα κανάλια για μια ζωη και μην το ρισκαρεις με iptv η οποία βασίζεται στο streaming, αρα μπορεί τα καναλια την μια μέρα να λειτουργούν και την επόμενη να μην λειτουργούν.Οπως γραφουν και στο site τους η εταιρεια δεν προσφέρει καμία εγγύηση και δεν εχει καμία ευθύνη για τα κανάλια που ειναι διαθέσιμα καθε στιγμη αφου βασίζονται σε ανεξάρτητα ερασιτεχνικά internet streams.Διάβασε την κριτική εδώ και θα καταλαβεις:http://gmallos.blogspot.gr/2012/01/zaap-iptv.html?m=1

Ειναι απο κάποιον τύπο στην Γερμανία που αγόρασε την συγκεκριμένη συσκευή .Πάνω στον 1 χρονο άρχισαν να χάνονται κανάλια.

Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Ευχαριστώ. Θα πάω μάλλον σε δορυφορικό σύστημα , μου βγαίνει και πιο φθηνά αλλα και πιο τουμπανα πακέτα. Οσο για το σήμα ξέρω οτι κάποιες φορές σε έντονο αέρα και βροχές υπάρχει θέμα αλλα δεν πειράζει .Εχω στην Αθήνα πολλά χρόνια δορυφορικό οπότε μια απο τα ίδια θα κάνω και εδώ.

Elisa-Saunalahti Huoleton Premium+ with Unlimited Voice, SMS, MMS, video calls

Unlimited 5G mobile internet

+ 20gb data roaming per month in EU countries

Price : 31,90 € το μήνα χωρίς δεσμεύσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας!

 

Θα ήθελα σας παρακαλώ την βοήθεια σας καθώς είμαι άσχετος με την τεχνολογία.

 

Έχω την τηλεόραση LG 32LD320 με ενσωματωμένο mpeg 4 χωρίς, αν δεν κάνω λάθος, pvr.

Έχω το dvd εγγραφής TOSHIBA RD-XS27KE με σκληρό δίσκο χωρίς να δείχνει ψηφιακά κανάλια.

 

Με ενδιαφέρει η εγγραφή τηλεοπτικών προγραμμάτων και τόσο η αποθήκευσή τους προσωρινώς (να δω δηλ. κάτι και να το σβήσω μετά) όσο και η μόνιμη αποθήκευσή τους σε dvd (δεν ξέρω αν υπάρχει άλλος τρόπος αποθήκευσης μιας και δεν με ενδιαφέρει να είναι σε σκληρό δίσκο μάζι με άλλα 100 προγράμματα). Ποιές δυνατότητες υπάρχουν;

 

Επίσης, υπάρχουν πλέον dvd εγγραφής με ενσωματωμένο mpeg 4 ώστε να γράφω κατ`ευθείαν, όπως έγραφα με το dvd εγγραφής TOSHIBA RD-XS27KE ή, ακόμα καλύτερα, μπορω να γράφω ψηφιακά από το υπάρχον dvd εγγραφής;

 

Οποιαδήποτε σχετική πληροφορία θα ήταν πολύ χρησιμη.

 

 

Συγγνώμη για τυχόν άστοχες αναφορές ή παραλείψεις αλλά δεν το κατέχω το θέμα. Θα ήθελα πολύ την βοήθειά σας. Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια για σας! αν και παλιο το νημα, εχω το ιδιο dvr. εκανα reset και για να μπω στο menu μου ζηταει ενα password. ξερει κανεις ποιο ειναι το default pasword?

σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

παιδια για σας! αν και παλιο το νημα, εχω το ιδιο dvr. εκανα reset και για να μπω στο menu μου ζηταει ενα password. ξερει κανεις ποιο ειναι το default pasword?

σας ευχαριστω πολυ

 

Δοκίμασε τα απλά όπως π.χ 1234 , 12345 , 1234567890 και άλλα τέτοια.Τώρα αν είναι κανένα πιο περίπλοκο.... :(

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση! τα εχω δοκιμασει αυτα που λες αλλα τιποτα. ξερω οτι το default pass ειναι 888888 αλλα δεν το δεχετε. το reset το εκανα απο το κουμπακι που ειναι πανω στην motherbord.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

μπορείς να χρησιμοποιήσεις το dvd που έχεις απλά του προσθέτεις ένα εξωτερικό αποκωδικοποιητή mpeg4 δεν χρειάζεται να είναι hi defenition 1080p/i μια και δεν υπάρχουν τέτοια κανάλια

αν η τηλεόρασή σου υποστηρίζει pvr σημαίνει ότι μπορεί να γράφει σε usb stick ή σκληρό δίσκο με εξωτερική τροφοδοσία

Edited by sokel
http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

η κωδικοποίηση των υποτίτλων αν την κάνεις μόνο σου χρησιμοποίησε κατά unicode 8 και όχι κατά ansi ανοίγεις το αρχείο με το σημειωματάριο των windows και το αποθήκευης κατά unicode 8
http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μόνο άμα πάρεις αναμεταδότη στα 5GHz δεν θα έχεις πρόβλημα. Στο λέω από εμπειρία οτι τίποτα άλλο δεν θα παίξει σωστά λόγω παρεμβολών από το WIFI.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έψαξα και δεν βρήκα κάποιο αντίστοιχο θέμα οπότε επιτρέψτε μου να ρωτήσω εδώ...

 

Βρέθηκα με έναν αποκωδικοποιητή Dreambox στα χέρια μου, αλλά δεν ξέρω ούτε τι μπορεί να κάνει, ούτε που χρησιμεύει, ούτε πώς δουλεύει, ούτε τίποτα. Δεν ξέρω ούτε τα βασικά.

Έκανα άπειρα googlαρίσματα αλλά συνήθως έπεφτα πάνω σε ψαγμένες συζητήσεις με τρομερές ορολογίες όπου δεν καταλάβαινα την τύφλα μου.

 

Μπορεί λοιπόν κάποιος να μου πει δύο βασικά πράγματα: Τι μπορεί να κάνει κάποιος με αυτόν τον αποκωδικοποιητή (που χρησιμεύει δηλαδή) και το δεύτερο, να με παραπέμψει κάποιος σε κάποιο site ή οδηγό ή οτιδήποτε όπου θα μπορώ να διαβάσω από το Α και να φτάσω στο Ω, βήμα βήμα δηλαδή.

 

Η εικόνα που αποκόμισα από τα googlαρίσματα που έκανα είναι ότι μπορώ να δω κανάλια τηλεόρασης άλλων χωρών κάτι που θα ήταν ενδιαφέρον. Επίσης κατάλαβα ότι μπορείς να δεις ελληνικά συνδρομητικά, κάτι το οποίο όμως είναι παράνομο.

 

Επίσης επειδή συμπέρανα ότι παίζει κάποιο ρόλο, ενημερώνω ότι έχω στο σπίτι μου πιάτο ρυθμισμένο για nova και γραμμή internet.

 

Μπορεί λοιπόν κάποιος να μου πει σε πρώτη φάση τι μπορώ να κάνω με αυτόν τον αποκωδικοποιητή και να με καθοδηγήσει βήμα βήμα;;; Δε ζητάω μασημένη τροφή απλά μία καθοδήγηση για το που θα ψάξω...

 

Θα ήμουν ευγνώμων! Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλε είπα να σου γράψω γιατί κανένας άλλος δεν ασχολήθηκε εδώ και μέρες:cool:

ποιον dreambox έχεις?γιατί υπάρχουν αυτοί που βλέπουν hd κανάλια και άλλοι όχι..

καταρχήν τα ελληνικά πακέτα δεν θα μπορέσεις να τα δεις γιατί πρώτον είναι παράνομο (:p) και δεύτερον εδώ και μερικούς μήνες έχουν αλλάξει κωδικοποίηση η οποία δεν έχει ¨σπάσει¨ ακόμα..

ένα forum με ελληνική υποστήριξη είναι το cstalking όπου θα βρεις τα πάντα

τώρα μερικά ξένα πακέτα ανοίγουν με κάποια κλειδιά τα οποία δίνουν σερβεράδες που πληρώνεις φυσικά..αλλά και αυτό είναι παράνομο οπότε...:p

όλα αυτά μέσω δορυφόρου..βέβαια είναι και το iptv σε πολύ πρώιμο στάδιο

www.koilakozanis.gr

Custom made 3d Printed Products

www.etsy.com/shop/3DPrintingExpert

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια

Υπάρχει ρουτερ με μπαταριά το οποιο να παίρνει sim και να εκπέμπει wifi??

εχω δει μερικα στο ebay αλλα δεν ξερω τι προδιαγραφές πρεπει να ψαξω!!

 

http://www.ebay.com/itm/Wireless-Portable-54Mbps-wifi-Build-in-3G-Modem-Mifi-Router-w-SIM-Card-slot-/251373234066?pt=COMP_EN_Routers&hash=item3a87032792

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, χθές αγόρασα την SAMSUNG UE32F5300 και συνδέω τον εξωτερικό μου σκληρό δίσκο και δεν αναγνωρίζει τους υπότιτλους σε μια ταινία που κατέβασα. Δεν υπάρχει ΚΑΝ σαν επιλογή στο tools. Πηρα στη SAMSUNG και μου ειπανε οτι δεν μπορουνε να με βοηθησουνε επειδη ειναι πειρατικη ταινία. Τι να κάνω?? Η ταινια ειναι Mkv και οι υποτιτλοι srt.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, χθές αγόρασα την SAMSUNG UE32F5300 και συνδέω τον εξωτερικό μου σκληρό δίσκο και δεν αναγνωρίζει τους υπότιτλους σε μια ταινία που κατέβασα. Δεν υπάρχει ΚΑΝ σαν επιλογή στο tools. Πηρα στη SAMSUNG και μου ειπανε οτι δεν μπορουνε να με βοηθησουνε επειδη ειναι πειρατικη ταινία. Τι να κάνω?? Η ταινια ειναι Mkv και οι υποτιτλοι srt.

 

Έχεις δικαίωμα επιστροφής και τα λεφτά σου πίσω σε 8 ημέρες από την αγορά.

Αυτά περί πειρατικών.... είναι μπούρδες.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δικαίωμα επιστροφής και τα λεφτά σου πίσω σε 8 ημέρες από την αγορά.

Αυτά περί πειρατικών.... είναι μπούρδες.

 

 

εντάξει, δεν θέλω να φτάσω εκεί.. λύση υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

Η ταινία με τους υπότιτλους έχουν το ίδιο όνομα? Μου φαίνεται παράξενο να μη παίζει. Επίσης δοκίμασε να ενσωματώσεις τους υπότιτλους με το mkv merge 4.0.0. Eίναι θέμα 2-3 λεπτών.
Link to comment
Share on other sites

Η ταινία με τους υπότιτλους έχουν το ίδιο όνομα? Μου φαίνεται παράξενο να μη παίζει. Επίσης δοκίμασε να ενσωματώσεις τους υπότιτλους με το mkv merge 4.0.0. Eίναι θέμα 2-3 λεπτών.

 

εχουν ιδιο ονομα ναι... οχι δν το δοκιμασα αυτο.. easy ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Ψάχνω να αγοράσω ασύρματη WiFi camera για να παρακολουθώ την πυλωτη του σπιτιού μου. Συνεπώς, μπορεί να προορίζεται για εξωτερικό περιβάλλον, παρόλα αυτά πρόκειται για στεγασμένο χώρο. Θέλω οπωσδήποτε wifi με προτοκολλο n ώστε να μην εχω προβλήματα με τοίχους.

 

Εχω δει τις γνωστές turbo x στο γνωστό κατάστημα, με κοστος κοντά στα 100-130 ευρώ, τη στιγμή που ακριβώς το ίδιο μοντέλο υπάρχει παντού στο Ίντερνετ με 70 ευρώ και πολλά προβλήματα συνδεσημοτητας με δυναμικό IP οπως αναφέρουν πολλοί χρήστες.

 

Η καταγραφή δεν με ενδιαφέρει. Αλλα θέλω ανίχνευση κίνησης με αποστολή mail και πρόσβαση απο android κινητό.

 

Σας ευχαριστω για τις δοκιμασμένες και μόνο προτάσεις σας!

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

http://www.id-shop.gr/prodcat.php?cat=680

για καθαρα εξωτ. καμερα ειναι αυτη FI8905W

αλλα και οι αλλες κανουν εφοσον ειναι στεγασμενος χωρος.

σε ολα τα αλλα ναι κανουν !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

παρε ενα μεταχειρισμενο android που να κανει tethering

 

Τι είναι το tethering;

 

Tethering είναι η τεχνολογία που επιτρέπει την χρήση ενός κινητού τηλεφώνου ως ενδιάμεσου (ως access point) για την παροχή πρόσβασης στο Ίντερνετ σε μια άλλη συνδεδεμένη συσκευή, είτε μέσω καλωδίου είτε ασύρματα. Έτσι, όταν ο χρήστης έχει πρόσβαση στο Ίντερνετ από το κινητό του τηλέφωνο (δηλαδή, συνδρομή στην ανάλογη υπηρεσία data του δικτύου κινητής τηλεφωνίας), μπορεί να αποκτήσει πρόσβαση στο Ίντερνετ και από τον (φορητό ή μη) υπολογιστή, ιδιαίτερα όταν δεν έχει άλλη επιλογή mobile broadband ή Wi-Fi. Η σύνδεση του κινητού με την άλλη συσκευή, π.χ. το λάπτοπ, μπορεί να είναι εφικτή είτε μέσω καλωδίου USB είτε ασύρματα μέσω Bluetooth (αν και, σε αυτή την περίπτωση, μάλλον θα «ξελιγώσετε» το κινητό σας και η ταχύτητα της σύνδεσης μάλλον θα αποδειχτεί πιο αργή σε σχέση με την σύνδεση μέσω USB). Καθώς η χρήση του Διαδικτύου μέσω λάπτοπ οδηγεί στην διακίνηση περισσότερων δεδομένων, ενδέχεται να υπάρχει επιπλέον χρέωση από το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας. Το tethering μπορεί να υποστηρίζεται εγγενώς από το κινητό τηλέφωνο (συνήθως smartphone), ενώ υποστήριξη απαιτείται και από το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας (και το σχετικό συμβόλαιο) του συνδρομητή.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ περιεργο να μην παιζουν οι υποτιτλοι ενω εχουν ιδιο ονομα με το αρχειο.Η samsung μου που ειναι παλιοτερο μοντελο (2011) παιζει τα παντα απο υποτιτλους,δεν μπορει η δικη σου που ειναι μοντελο 2013 να μην παιζει.Κοιταξε μηπως δεν εχεις βαλει ακριβως το ιδιο ονομα(θα πρεπει τα 2 ονοματα να ειναι ιδια κατα γραμμα με διαφορα μονο στην προεκταση του αρχειου,π.χ.αμα το αρχειο της ταινιας ειναι abc.mkv το αρχειο των υποτιτλων θα πρεπει να ονομαζεται abc.srt,οχι abc gr.srt ουτε abc.mkv.srt).Μετονομασε το αρχειο των υποτιτλων με το ονομα του αρχειου της ταινιας χωρις το .mkv.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί...digital gadgets γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...