Jump to content

TV tuners


tempo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το SVideo είναι αυτό? Το δοκίμασα μόλις τώρα.. πάλι τα ίδια.

Βασικά πιστεύω ότι για να είναι οκ πρέπει να αναγνωριστεί η κάρτα την οποία την βλέπει ως άγνωστη συσκευή. Το θέμα είναι πώς θα το κάνω από τη στιγμή που ενώ έχω περάσει τους drivers, έχω πατήσει να κάνει ενημέρωση συσκευής και δεν την αναγνωρίζει!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 98
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!

 

Φίλος αγόρασε το PCTV Hybrid Pro Stick DVB-T και μου ζήτησε να το ρυθμίσω (κανάλια κλπ).

 

Λοιπόν... με το Media Center 4 και ρύθμιση χώρας το PAL G, έχω βρει αρκετούς σταθμούς (όχι όλους) αλλά το σημαντικότερο, ότι σε όλους έχω μόνο ήχο και καθόλου εικόνα! :blink:

 

Με μόνη εξαίρεση, τα ψηφιακά κανάλια (cine+ κλπ) όπου αυτά παίζουν κανονικά, στα υπόλοιπα, δεν έχω καταφέρει να δείξω εικόνα.

 

Μπορεί κανείς να δώσει μια κατεύθυνση, τι θα μπορούσε να φταίει;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι drivers ή codecs, κάνε απεγκατάσταση και ξανά εγκατάσταση στους drivers που ήταν στο πακέτο,

είχα το ίδιο πρόβλημα με tv tuner της gigabyte, εγκατέστησα τους drivers και λειτουργούσε εικόνα και ήχος στο MCE αλλά μόλις έτρεξα παράλληλα το συνοδευτικό της κάρτας για tv viewer που είχε έχασε την εικόνα. Έβγαλα οτιδήποτε εγκατέστησα και κράτησα μόνο τα απαραίτητα και λειτουργεί άψογα με MCE.

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

παιδιά σκέφτομαι να αγοράσω αυτή την κάρτα http://www.cryptoelectronics.gr/catalog/partdetail.aspx?partno=W002289

 

και θέλω αν ρωτήσω αν θα μπορώ να βλέπω τα ψηφιακά με την εσωτερική κεραία

που έχει η συσκευασία η πρέπει να συνδέσω εξωτερική?

και γενικά οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν δεκτή...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

παιδιά σκέφτομαι να αγοράσω αυτή την κάρτα http://www.cryptoelectronics.gr/catalog/partdetail.aspx?partno=W002289

 

και θέλω αν ρωτήσω αν θα μπορώ να βλέπω τα ψηφιακά με την εσωτερική κεραία

που έχει η συσκευασία η πρέπει να συνδέσω εξωτερική?

και γενικά οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν δεκτή...

Αν τα αναλογικά κανάλια παίζουν καλά μέσα στο σπίτι σου τότε θα παίζει και το ψηφιακό. Αν κάνουν πολλά χιόνια και παράσιτα τότε δύσκολα θα έχεις ικανοποιητικό σήμα και θα βλέπεις μαύρο.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα αναλογικά κανάλια παίζουν καλά μέσα στο σπίτι σου τότε θα παίζει και το ψηφιακό. Αν κάνουν πολλά χιόνια και παράσιτα τότε δύσκολα θα έχεις ικανοποιητικό σήμα και θα βλέπεις μαύρο.

 

τελικα δεν συνδεσα την εσωτερικη κεραια αλλα τη εξωτερικα και πιανω μια χαρα

τα ψηφιακα...το προβλημα μου ειναι τα αναλογικα...υπαρχει κατι να κανω ωστε να

διορθωσω το σημα χωρις να χρειαστει να ανεβω στην ταρατσα???:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα!!

Εχω μία κάρτα τηλεόρασης την WInfast DV2000. Με ΧΡ δούλευε κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα!! Με Vista δεν έχω ήχο καθόλου. Εχω δοκιμάσει τα πάντα αλλα τίποτα. Μήπως γνωρίζει κανείς σας κάτι??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα.

 

Ενδιαφέρομαι για αγορά usb tv tuner για τον φορητό.

Να έχει οπωσδήποτε ψηφιακό δέκτη mpeg4,ραδιόφωνο fm,remote control(όχι απαραίτητα) και να υποστηρίζεται από τα win 7 x64.

 

Τι έχετε να προτείνετε;

Κάτι φθηνό αν γίνεται αλλά να κάνω την δουλειά μου σωστά.

 

Έχει πέσει το μάτι μου σε 2-3 tuner τα οποία είναι:

 

Asus my cinema u3000 hybrid

Kworld 323u (Δεν βρήκα εάν έχει ραδιόφωνο)

 

Έχει δοκιμάσει κάποιος κάτι από τα παραπάνω;

Εάν ναι ας μου πει την άποψη του διαφορετικά ας προτείνει κάτι άλλο:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λίγη βοήθεια παιδιά...

Ψάχνω ένα tv tuner που να έχει τα εξής:

 

Ελληνικό Teletext

Τηλεκοντρόλ

Να είναι PCI ή PCI-E

Να μπορώ να δουλεύω το πισί ενώ παίζει και μπορώ να δω ταυτόχρονα σε ένα παραθυράκι.

 

Δεν με ενδιαφέρει αν έχει και ψηφιακό δέκτη μαζί με τον αναλογικό.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Μια πρόταση με λιγάκι τσιμπημένη όμως τιμή, είναι αυτή εδώ

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/TV-Radio-Cards/AverMedia-H830-Hybrid-Volar-HD-830-USB-H830.htm

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εϊναι USB και θέλω να το αποφύγω. Επίσης ως USB θα έχει εκείνο το εξωγήινο τηλεκοντρόλ τσέπης που έχουν όλα τα USB.

Κάτι αντίστοιχο σε PCI νομίζω ότι είναι αυτό http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/TV-Radio-Cards/AverMedia-Avertv-Super-007-Hybrid-Fm-Pci-61M135HBF0AP.htm. Τι λέτε? Αξίζει?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Eγώ απλώς έδειξα κάτι σε usb για περισσότερη ευκολία.

Την συγκεκριμένη που αναφέρεις την έχω στο pc μου και μπορώ να πω ότι για κάποιον που δεν αναζητά το κάτι παραπάνω, είναι μια καλή επιλογή.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες κάτι παραπάνω?

Τι παραπάνω μπορεί να κάνει μία καλύτερη κάρτα?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες κάτι παραπάνω?

Τι παραπάνω μπορεί να κάνει μία καλύτερη κάρτα?

Επεξεργασία video, encoding και άλλα...

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγγραφή video κάνουν τα tv tuners?

Και αν ναι μπορείς να γράψεις μια ταινία ας πούμε και να την αποθηκευσεις στο πισι?

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα μπορούν να το κάνουν αυτό. Έχω ένα της AverTV (usb) εδώ και 3 χρόνια και αποθηκεύει αρχεία mp4. Αν πρόκειται να αγοράσεις tv tuner, δες στο site του κατασκευαστή τις πληροφορίες, το αναφέρουν αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγγραφή video κάνουν τα tv tuners?

Και αν ναι μπορείς να γράψεις μια ταινία ας πούμε και να την αποθηκευσεις στο πισι?

99% όλα κάνουν.

Ακομα και το 5ετίας που έχω έκανε.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα,

Αγόρασα ένα tv tuner trust usb και το έχω κάνει εγκατάσταση σε ενα φορητο acer 7736g παίζει λίγη ώρα και μετά βγάζει μηνυμα ότι δεν υπάρχει συσκεύη, η κολλάει η οθόνη και όλος ο φορητός, έχω δοκιμάσει σε όλα τα usb και τους drivers απο νετ αλλά τίποτα.

Τι μπορεί να συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Εαν μας έλεγες ακριβώς το μοντέλο της κάρτας θα μας βοηθούσες αφάνταστα, όπως και τα χαρακτηριστικά και το λειτουργικό του laptop

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά,

 

Θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου προτείνει ενα usb tv tuner το οποίο να είναι συμβατο με Windows 8 (να υπαρχουν drivers). Αν κάποιος έχει δουλέψει με κάποιο χωρίς προβλήματα θα ήθελα να μου αναφέρει εντυπωσεις για έρευνα αγοράς.

 

Εχω αγοράσει παλαιότερα ενα Hybrid NotOnlyTv αλλά όταν εκανα αναβάθμιση σε win8 δεν μπορεσα να το δουλέψω, ούτε υπάρχουν αναλογοι οδηγοί στο site της εταιρείας.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/despangel/35639/476962/1/2003_9_johnnycash912.jpg R.I.P. - m8
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλησπερα..θελω να παρω μια καρτα τηλεορασης για τον υπολογιστη εξωτερικη...εχω διακρινει τις παρακατω

LIFEVIEW LV5HD NOT ONLY TV USB HYBRID STICK

 

ΑverMedia H830 Hybrid Volar HD 830 USB

 

Turbo-X TV tuner HTT 1000 Hybrid (USB) αν και τα turbo x δεν τα πολυεμπιστευομαι

 

θα ηθελα την γνωμη σας για αυτες και πιθανες προτασεις για κατι αξιολογο.

γενικα με ενδιαφερει να κανει εγγραφη προγραμματος και αν εχει και ραδιο δεν λεμε οχι..το μπατζετ κοντα στα 50 ευρω και αν υπαρξει κατι τοσο αξιολογο μια μικρη υπερβαση μπορει να την δοκιμασουμε

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δοκίμασε να αγοράσεις μία φτηνή από ebay. Εγώ με κάτω από 10 ευρώ έχω αγοράσει μία. + το progDVB που είναι το καλύτερο πρόγραμμα. Όλα αυτά σε windows 8.

 

Είχα και την NOT ONLY TV αλλά καμία σχέση.

Link to comment
Share on other sites

ΑverMedia H830 Hybrid Volar HD 830 USB

 

Εξαιρετική ποιότητα κατασκευής τόσο στο τηλεκοντρόλ όσο και στην συσκευή, ενώ είναι πανεύκολη η εγκατάστασή του. Πολύ καθαρή εικόνα που το διαφοροποιεί πολύ από τις αντίστοιχες προτάσεις της turbo-x και το μόνο που θα σε παιδέψει λίγο είναι το γεγονός πως πρέπει να μπεις στην ιστοσελίδα της aver για να κατεβάσεις το λογισμικό, αλλά υπάρχουν οδηγίες και δεν θα δυσκολευτείς ιδιαίτερα.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μιας και στις 19 Δεκεμβρίου θα γίνει switch off στη Δυτική Μακεδονία, θα ήθελα να μου προτείνετε μία κάρτα τηλεόρασης. Τώρα έχω μια kworld pci για τα αναλογικά κανάλια, αλλά μετά τις 19 του μηνός δε θα μπορώ να τη χρησιμοποιήσω.

Usb ή pci να αγοράσω, δεν έχω ιδέα για τα θετικά και τα αρνητικά (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά θα συνδεθεί σε σχετικά παλιό υπολογιστή).

Τέλος, χρόνια δεν έχω χρησιμοποιήσει Linux (τώρα είμαι με Technical Preview 2014), αλλά στο μέλλον δεν το αποκλείω, οπότε αν υπάρχει η δυνατότητα να είναι συμβατή και με Linux η κάρτα τηλεόρασης.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...