Jump to content

TV tuners


tempo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το έχω δοκιμάσει μόνο σε xp και vista, αλλά δουλεύει κανονικά και σε mce απ'ότι λέει στα specifications: http://www.avermedia.com/avertv/Product/ProductDetail.aspx?Id=293&device=1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 98
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αν το έχεις δοκιμάσει σε vista home pr or ult τότε άνοιξε το mce και δες αν παίζει.

 

αν παίζει όντως είναι πολύ καλό.

 

από σήμα τι παίζει? σπασίματα?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ο καλύτερος αυτή τη στιγμή ο νέος pinnacle pro hybrid stick 340.

 

:)

 

αυτο παιρνει σημα με συνδεση κεραιας-πριζα η εχει ενσωματομενη μεσα στη συσκευη(κεραια) ?το GIGABYTE GT-U8000-RH DIGITAL AND ANALOGUE TV TUNER δε λεει?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια χαρά παιδιά , να ρωτήσω αν κάποιος έχει το usb tv tuner PINNACLE PCTV HYBRID PRO STICK 340E(κάντε κλικ για περισσότερα) .... να μου πει εντυπώσεις!

Βασικά έριξα μια ματιά σε παλιά θέματα , αλλά είδα μερικά σχόλια για το προηγούμενο μοντέλο (330E)!

Θέλω να μάθω για το αν είναι ποιοτικό σε σχέση με λήψη - ποιότητα εικόνας - λήψη ψηφιακών - απόδοση radio - αν έχει υποστήριξη Ελληνικού Teletext (το χρησιμοποιώ αρκετά) και γενικά αν έχει τίποτα προβλήματα με Vista (32)!

(το πακέτο περιέχει φαντάζομαι τηλεχειριστήριο και κεραία ?...δεν το αναφέρει καθαρά - απλά λέει για χειρισμό με remote control ! Στο προηγούμενο μοντέλο πάντως , έπρεπε να αγοραστεί ξεχωριστά)

Με λίγα λόγια, το προτείνεται???

Ευχαριστώ ... :)

Link to comment
Share on other sites

Για το συγκεκριμενο usb tv tuner δεν ξερω με ακριβεια να σου πω αλλα απο προσωπικη εμπειρα απο αλλα usb tuner, ξερω οτι αν θελεις να δεις σωστη τηλεοραση χωρις παρασιτα χρειαζετε συνδεση με επιγεια κεραια.
κ ξαφνικά το απόλυτο κενό.... :(
Link to comment
Share on other sites

μια χαρά είναι. εγώ την έχω για αναλογικά κανάλια και όχι αυτή, την παλιότερη.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια μηπως μπορειτε να με βοηθησετε.....?

εχω μια καρτα tv hyper media center....η οποια ειναι σε usb...

 

η καρτα δουλευε ρολοι...μεχρι σημερα.......

εντελως ξαφνικα δεν εχω ηχο.....

βρε update τους drivers εκανα βρε τα εβαλα και τα ξαναβγαλα ολα απο την αρχη τιποτα απολύτως....!!!!!!

το πιο κουφο απο ολα....?

οταν γραφω βιντεο απο ενα καναλι......το βιντεακι μετα οταν το βλεπω απο το media player εχει ηχο κανονικα!!!!!

:blink::blink:

μπορει κανεις να βοηθησει....????

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ηλίθια ερώτηση.. τα usb tuners προφανώς δεν έχουν υποδοχή για σύνδεση με εξωτερική κεραία έτσι δεν είναι;Τότε πως πιάνουν σήμα;Έχουν δική τους ενσωματωμένη;Είναι δυνατόν να αποδώσει αυτή σε σχέση με την εξωτερική; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Έχει έξοδο για κεραία, δες εδώ
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

έχουν κανονικά υποδοχή για εξωτερική κεραία είτε κατευθείαν είτε με ένα μικρό καλώδιο.

Υπάρχουν και αυτά με ενσωματωμένη κεραία άλλα και πάλι έχουν είσοδο για εξωτερική.

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω θέλω να ρωτήσω αν έχει πιάσει κανείς τα ψηφιακά της ερτ με το 340.

Ότι προσευχή και να κάνω δε τα βρίσκει... :mad:

Ξέρει κανείς να μου πεί ρυθμίσεις να τις βάλω χειροκίνητα μπας και τις νιώσει; (Τώρα που το ξανασκέφτομαι, παίζει να μην έχω και κάλυψη, αλλά αν τα έχετε πρόχειρα δώστε μου να δοκιμάσω..)

 

Για τα αναλογικά μια χαρά τα πιάνει, όπως η τηλεόραση.

Το ραδιόφωνο είναι για τα μπάζα, αλλά δε σκόπευα και να το χρησιμοποιήσω :lol:

Link to comment
Share on other sites

ο 330 πιάνει ψηφιακή ερτ μια χαρά.

 

δες μήπως δεν έβαλες σωστούς οδηγούς.

 

μιλάς μέσω MCE?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν έχω δοκιμάσει ακόμα ξένες γλώσσες :P

Είμαι με το απαράδεκτο προγραμματάκι της Pinnacle, το οποίο δεν το έχω σουτάρει ακόμα γιατί δε βρήκα χρόνο να ασχοληθώ.

Έχεις εγκατεστημένο το λογισμικό της Pinnacle; Αν πας στα Properties του κάθε καναλιού, λέει ότι ρυθμίσεις χρειάζομαι για να το βάλω χειροκίνητα. Μπορείς να μου τις δώσεις για ενα ψηφιακό;

'στωω :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

θέλω να κάνω μια ερώτηση...συγνώμη αν δεν απευθύνομαι στον σωστό τομέα του φορουμ....

κατ αρχας εχω μια οθονη χωρις ηχεία....και θα ήθελα ένα tv tuner ώστε να μπορώ να την χρησιμοποιώ ανεξάρτητα από το pc (χωρίς να πρέπει δλδ να είναι ανοιχτό)

φαντάζομαι ότι πρέπει να έχει δικιά του παροχή ρεύματος, είσοδο για τα ηχεία, και τηλεχειριστήριο και φαντάζομαι να είναι και υβριδική....

(το eshop με βολεύει χωρίς να είνα απαραίτητο)

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα παιδια! :)

 

μια βοηθεια και εδω αν ειναι ευκολο... :O

 

σκοπευω να αγορασω μια καρτα τηλεορασης για τον σταθερο μου υπολογιστη.

αν ειναι ευκολο να κανετε μερικες προτασεις γιατι δεν εχω ιδεα απο αυτα.

οπως καταλαβαινετε επειδη θα μπει στον σταθερο δεν υπαρχει ζητημα για φορητοτητα, οποτε και pci να ειναι κανενα προβλημα.

απλως δεν γνωριζω αν παιζει καποιο ρολο στην ποιοτητα του σηματος και κατ'επεκταση της εικονας που θα βλεπω, αν το tv tuner ειναι usb ή pci.

οπως βλεπετε θελω γενικα τα φωτα σας και φυσικα καποιες προτασεις.

το μπατζετ το θετω στα 100 ευρω, απλως επειδη δεν γνωριζω καθολου δεν ξερω αν ειναι υπερβολικο.

αν υπαρχει και κατι φτηνοτερο, γιατι οχι...

 

περιμενω για απαντησεις.

ΜΙΑ ΖΩΗ ΟΛΟ ΑΡΗΣ...

 

Γιώργος

iPhone 3G S, 32GB, White, non JB

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας

Πριν λίγο καιρό απέκτησα ένα HTPC με σύνθεση......

Μ/Β: Gigabyte GA-MA78GM-S2H

CPU: ATHLON 64x2 4850E 2,5Ghz

RAM: CRUCIAL BALLISTIX 2x1GB (800Mhz)

Επειδή προς τα παρών θα βάλω στο παιδικό δωμάτιο για να βλέπει το παιδί τηλεόραση από την οθόνη και λίγο αργότερα στο σαλόνι δίπλα στη μεγάλη τηλεόραση θα ήθελα να βάλω μια κάρτα τηλεοράσεως για να βλέπω......

Με ενδιαφέρει μία απλή σχετικά κάρτα, όσο το δυνατόν πιο αξιόπιστη με καλό σήμα (όσο γίνεται) με απλό μενού και οχι πολύ ακριβή. Με ενδιαφέρει ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ ΣΤΟ ΣΚΛΗΡΟ καμιά εκπομπή από την τηλεόραση όταν θα το προγραμματίζω. Κατά καιρούς βλέπω συζητήσεις μέσα στο φορούν για κάρτες και θα ήθελα σας παρακαλώ πολύ να με βοηθήσετε τι να αγοράσω. :wacko:

Δεν με πειράζει αν έιναι εσωτερική η εξωτερική. απλά να έιναι αξιόπιστη, (φυσικά να έχει κάποιο τηλεκοντρόλ για αλλαγή καναλιών κλπ) να γράφει και οχι πολύ ακριβή.....

Μπορείτε σας παρακαλώ πολύ να με βοηθήσετε;;;;;;;;;

:!::!:

 

Το μάξιμουν που μπορώ να διαθέσω έιναι 50ε. με χιλια ζόρια 60 ε.....

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις windows vista τότε τα πράγματα είναι πολύ πιο εύκολα. ζητάς μια κάρτα συμβατή με windows media center.

 

μία pinnacle πχ. (συγκεκριμένα μοντέλα)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις windows vista τότε τα πράγματα είναι πολύ πιο εύκολα. ζητάς μια κάρτα συμβατή με windows media center.

 

μία pinnacle πχ. (συγκεκριμένα μοντέλα)

 

Εχω τα XP........

Θα υπάρχει κανένα προβλημα;;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλημέρα σας!

Δεν βρήκα πιο σχετικό θέμα για να γράψω την απορία μου..Λοιπόν είχα ένα σταθερό υπολογιστή του οποίου η μητρική κάηκε.Τον αντικατέστησα με λαπτοπ.Στον σταθερό υπολογιστή έιχα αγοράσει μια καλή Τφτ οθόνη η οποία δουλεύει μια χαρα...

Αναρωτιέμαι λοιπόν τώρα, μπορώ με κάποιον τρόπο να την συνδέσω στο λάπτοπ και να την χρησιμοποιώ σαν τηλεόραση βάζοντας tv tuner στο λάπτοπ?

ΑΜ: 9936 (ευτυχώς κάτω από 10.000)

Εγγραφή στον ΔΣΘ 22-2-2010

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Δεν βρήκα πιο σχετικό θέμα για να γράψω την απορία μου..Λοιπόν είχα ένα σταθερό υπολογιστή του οποίου η μητρική κάηκε.Τον αντικατέστησα με λαπτοπ.Στον σταθερό υπολογιστή έιχα αγοράσει μια καλή Τφτ οθόνη η οποία δουλεύει μια χαρα...

Αναρωτιέμαι λοιπόν τώρα, μπορώ με κάποιον τρόπο να την συνδέσω στο λάπτοπ και να την χρησιμοποιώ σαν τηλεόραση βάζοντας tv tuner στο λάπτοπ?

 

Για δες μήπως σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο: AverMedia TV Box 9

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=638250&catalog=20&Manufacturer=AverMedia&category=69977767&page=1&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BEEF60278A122B5EF1531A792B133BD4A723C8854155A252A81D0F4DDCC2611AAF87D9A10CECC9B95E3B43DC3F016951036950B17ECF40DF3B28F0005D8170EF36ABE804D52E45F9FF33D09158DAA9789706EC850244B8755562C038C61452629C381C8C7CBB1F43658AEF09ECA6A69FCE9D4E9FC4A7DB6E1E που λέει πιο πάνω ο Nagata.

 

αν δεις λέει:

Περιγραφή

To ΑverTV Box W9 αποτελεί την ιδανική λύση για να μετατρέψετε το monitor του υπολογιστή σας σε τηλεόραση, καθώς και σε σταθμό διασκέδασης και ψυχαγωγίας, χωρίς να χρειάζεται να ανοίξετε καν τον H/Y σας!

Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
παιδια το ξερω πως δεν ειμαι στο σωστο σημειο για να ρωτησω απλα για να μην ανοιγω καινουργιο 8εμα μηπως θα μπορουσατε να μου πειτε καποια καρτα τηλεορασης που να δεχεται σημα mpeg 4( το καινουργιο που 8α εχουν τα ιδιωτικα καναλια..)... ευχαριστω πολυ,.,,
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω μία παλιά κάρτα tv pixelview την οποία εδώ και μερικά χρόνια ενώ την έχω στον υπολογιστή μου, δεν την χρησιμοποιώ!

Σήμερα όμως πέρασα τους drivers για να δω αν είναι εντάξει (αχρησιμοποίητη σχεδόν είναι)

Πέρασα λοιπόν τους drivers, έκανα επανεκκίνηση άνοιξα την εφαρμογή αλλά μου ανοίγει την κάμερα!! Βασικά δεν σύνδεσα κάποια κεραία.. απλά άνοιξα την εφαρμογή να δω λίγο το περιβάλλον αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ανοίγει η κάμερα. Περίμενα να μου δείχνει "χιόνια".

Πήγα στην διαχείριση συσκευών και είδα ότι υπάρχει ένας "ελεγκτής πολυμέσων" τον οποίο τον έχει με ερωτηματικό.. δηλαδή ως άγνωστη συσκευή. Έκανα ενημέρωση προγράμματος αλλά τίποτα.

 

Τί πρέπει να κάνω για να λειτουργήσει σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Για ψάξε τις ρυθμίσεις στο πρόγραμμα τηλεόρασης, μήπως σε αφήνει να διαλέξεις video source.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...