Jump to content

Repeater / Adsl Router / Ethernet cable (ενίσχυση σήματος)


 Κοινοποίηση

Ποιος είναι ο βέλτιστος τρόπος άμεσης ενίσχυσης του internet?  

8 members have voted

  1. 1. Ποιος είναι ο βέλτιστος τρόπος άμεσης ενίσχυσης του internet?

    • Repeater
      3
    • Adsl Router
      2
    • Ethernet cable
      3
    • Other
      0


Recommended Posts

:mad: Λοιπόν έχω το εξής πρόβλημα:

Έχουμε Adsl internet στο σπίτι 768 kbps αλλά το router είναι στο γραφείο του πατέρα μου (δεν κουνιέται από κει το θέλει κοντά στον υπολογιστή του και να συνδέεται με καλώδιο για να έχει ασφάλεια στην συνδεσή του) συνδεδεμένο με ethernet στον υπολογιστή του. Εγώ συνδέομαι ασύρματα στο router μέσω wifi αλλά το δωμάτιο μου με το δωμάτιο του πατέρα το χωρίζει το WC δηλαδή το laptopaki χωρίζεται από το router από δύο σκυλοτράχηλους τοίχους με αποτέλεσμα το σήμα που ποιάνω να έχει μέγιστη απόδοση "καλό" αλλά συνήθως είναι "χαμηλό" ή "πολύ χαμηλό".

 

:) Γιατί σας τα λέω όλα αυτά:

Θέλω να βρώ την καλύτερη δυνατή λύση για να αυξήσω όσο δυνατόν γίνεται την ταχύτητα του internet μου αλλά συγχρόνως να μην κάνω τρελή φασαρία στο σπίτι -σε στυλ να τρυπάμε τοίχους να περνάμε καλώδια-.

Έχω ζητήσει την γνώμη φίλων μου και γενικά γνωστών και μαζί τους κατέληξα στις εξής τρείς λύσεις (συνολικά) :

 

1) Repeater - Από ότι κατάλαβα λαμβάνει ασύρματο σήμα και το εκπέμπει ξανά. Οπότε μια λύση θα ήταν να το βάλω στον διάδρομο κάπου στη μέση.

 

2) Adsl Router - Το router που έχουμε είναι απλό router που είχε το πακέτο του conn-x. Οπότε μια λύση είναι να πάρουμε καινούργιο καλύτερο Router με μεγαλύτερη εμβέλεια.

 

3) Ethernet cable - Δηλαδή να σύρω με τον ένα ή τον άλλο τρόπο καλώδιο μέσα από τους τοίχους ή στον διάδρομο καλώδιο.

 

Αυτές από ότι έχω καταλάβει είναι όλες οι δυνατές επιλογές μου... Θα ήθελα την γνώμη σας πάνω σε αυτό το θέμα και εάν έχετε κάποια άλλη λύση καλύτερη ή υπάρχουν κάποιες λεπτομέρειες για τις παραπάνω λύσεις που δεν ξέρω πείτε μου.... τα πάντα :-)

Επίσης εάν θεωρείτε ότι κάποια λύση είναι πολύ καλή κατά την γνώμη σας προτείνεται μου συγκεκριμένα προϊόντα...

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την πολύτιμη βοήθεια σας:shifty:

 

Γενικά δεν με νοιάζει μια πολύ φτηνή λύση αλλά μια λύση με κάτω απο 150 Ευρώ θα ήταν ιδιαίτερα ευπρόσδεκτη...

Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent.It takes a touch of genius -- and a lot of courage -- to move in the opposite direction. {Albert Einstein}

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι για τόσο μικρή απόσταση (μεσολαβεί μόνο το WC) το σήμα σου είναι τόσο κακό, σημαίνει ότι είτε το wireless adsl router, είτε η ασύρματη λήψη του laptop σου είναι προβληματική.

 

Ξεκίνα αλλάζοντας το wireless adsl router με ένα Linksys WAG200G ή Speedtouch 585.

 

Φυσικά αν μπορείς να περάσεις καλώδιο ethernet είναι καλύτερη και πιο σταθερή λύση.

 

Παρόλα αυτά, δοκίμασε με το ασύρματο, όπως το έχεις τώρα, να κατεβάσεις αυτό το αρχείο και πες μου τι ταχύτητα βλέπεις.

Mετά κατέβασε το ίδιο αρχείο από τον υπολογιστή που είναι συνδεδεμένος με ethernet και γράψε τι ταχύτητα βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Koίτα η πιο politically correct λύση είναι να πάρεις έναν repeater να τον βάλεις στο διάδρομο και να κάνεις τη δουλειά σου.

Αλλά όπως είπε και ο ariadgr η απόσταση είναι μικρή και μεσολαβούν μόνο 2 τοίχοι, το σήμα έπρεπε να ήταν πιο ικανοποιητικό.

Ενδεικτικά να σου αναφέρω εγώ με το Linksys wag200g, έχω από πολύ καλό ως εξαιρετικό σήμα. Μένω σε διώροφη μονοκατοικία. Το ρουτερ το έχω επάνω στο ακριανό δωμάτιο και έχω το σήμα που σου είπα στον κάτω όροφο και στην άλλη άκρη του σπιτιού, δλδ μεσολαβεί μονωμένη πλάκα και κανα 2 τοίχοι...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Έχω ασύρματο μόντεμ. Το πρόβλημα είναι ότι θέλω να έχω πρόσβαση στο ίντερνετ από όλο το σπίτι, κάτι που τώρα δεν είναι εφικτό, μιας και το μόντεμ βρίσκεται, ας πούμε στο ισόγειο, ενώ εγώ θέλω να μπαίνω στο ίντερνετ από το 2ο όροφο. Επειδή παρεμβάλλονται 2 πλάκες (μπετόν) το σήμα είναι τελείως ασθενές, με αποτέλεσμα την πλειοψηφία των φορών το laptop να μη βλέπει καν το μόντεμ. Υπάρχει κάποια λύση ώστε να δυναμώσω το σήμα?

 

ΥΓ. Στον 1ο όροφο έχω απώλειες σήματος περίπου 80%. Μήπως η λύση είναι να μπει κάτι εκεί ώστε να δυναμώσει? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

YΓ2

Βρήκα αυτά:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=22&category=69978074&product=760978

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=22&category=69978074&product=760943

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=22&category=69978074&product=908916

Κάνουν για το σκοπό που τα θέλω??

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που εχεις παραθεσει εσυ ειναι απλα καρτες ασυρματες νομιζω χρεαζεσαι οντως κατι σαν αυτο που σου προτεινει ο stamatis3133
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Είχα το ίδιο πρόβλημα… Πήρα ADSL router και USB κάρτα και πλέον όλα είναι μια χαρά. Η απόσταση (μόνο ένα WC) δεν είναι μεγάλη οπότε το σήμα χάνεται ή από την πηγή (router) ή από τον δέκτη (το pc σου).

Πάρε πρώτα μία USB κάρτα μήπως και λυθεί το πρόβλημα σου (κόστος 20 ευρώ) αλλιώς πάρε μια USB κάρτα με κεραία που δυναμώνει το σήμα του δέκτη (κόστος 60 ευρώ) από multirama.

Αυτά που σου προτείνανε τα παιδιά δεν είναι καθόλου άσχημα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή παιδιά πιστεύετε ότι μόνο με αυτό θα μπορέσω να κάνω τη δουλειά μου?

Επειδή παρεμβάλλονται 2 όροφοι, δηλαδή 2 πλάκες μπετόν.

 

Αν χρειαστώ κάτι δυνατότερο πού πάω??

Καμιά ιδέα; 'Η είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί?

 

Ευχαριστώ!

 

@Lospsi τι εννοείς ως ADSL router? Αντί για μόντεμ να έχω ρούτερ? Αυτό θα βοηθήσει?

Ποια συγκεκριμένα πήρες;

Link to comment
Share on other sites

@ greek_aeras

 

Ωραίο το μηχάνημα που διάλεξες (US ROBOTICS USR5441A) ένα παρόμοιο έχω και εγώ. Βέβαια δεν παύει η απόσταση (2 πλάκες μπετόν) να σου δημιουργήσει πρόβλημα ότι μηχάνημα και να βάλεις. Εμένα το router που έχω πάρει καλύπτει απόσταση ενός ορόφου αλλά και τα 2 pc είναι από την ίδια μεριά και δίπλα σε παράθυρο.

Θα σου πρότεινα πριν κάνεις κάποια αγορά να πάρεις ένα router από έναν φίλο σου και να δεις αν καλύπτει τις ανάγκες σου. Ίσως η επένδυση που θα πρέπει να κάνεις για wireless (κατά 90% θα χρειαστείς repeater λόγω απόστασης) να σου βγαίνει πολύ μεγάλη.

Τα router, όπως αυτό που διάλεξες, έχουν σίγουρα πιο δυνατό σήμα από αυτά που σου δίνει η εταιρεία. Φίλοι μου που πήραν modem/router από τον ίδιο τον πάροχο δεν έμειναν ευχαριστημένοι λόγω σήματος ή ασφάλειας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα.Επειδή το ασύρματο μόντεμ - ρούτερ για το ίντερνετ που έχω είναι κάπως μακρυά μεσα στο σπίτι και δεν πιάνει καλά με το pc μου ,σκέφτομαι να κανω κατι για να βοηθήσω την κατάσταση.Σκεφτομαι κάτι που να αφορά κεραία που να ενισχύει το σήμα.

 

Αυτό μπορεί να βοηθήσει?Και αν ναι πως?

 

http://cosmodata.gr/product_b.php?Lang=gr&id=2&cicid=113&cid=10&mid=11&pid=954

LAZIO IRRIDUCIBILI CURVA NORD

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι ένα wifi access point που να λειτουργεί σαν repeater.Ψάχτω στο ίντερνετ ή ρώτα σε κανένα μεγάλο κατάστημα υπολογιστών...δεν γνωρίζω πολλές λεπτομέρειες και εγώ. Αυτό που παραθέτεις πάντως εσύ, είναι απλά μια κεραία...απο μόνη της δεν κάνει τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Σωστά...και αν έχει και κάτι περισσότερο σε encryption εκτός απο wep (καθότι απ'ότι άκουσα/έμαθα απο φίλο έχουν σπάσει τα περισσότερα ήδη κλειδώματων) θα είναι μια χαρά.
Link to comment
Share on other sites

...και με μια καλη κεραια μπορεις να κανεις την δουλεια φθηνα...

 

...οχι ομως σαν αυτη που εχεις στην φωτο αλλα σαν αυτην... ;)

 

http://www.completesolutioncomp.com/images/6DBI-INDOOR-ANTENNA-unit.jpg

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Είχα πάρει κι εγώ απο ebay άλλη κεραία(18db) αλλά τίποτε..., δοκίμασα και διάφορες πατέντες απο youtube( http://www.youtube.com/results?search_query=wifi+extender&search_type=&aq=f )πάλι τίποτε, τέλος τα παράτησα....
sfasfs
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

σε ένα desktop έχω μια κάρτα wifi N.

στο σημείο που είναι πιάνει ελάχιστο σήμα. μπορώ κάπως να βρω κεραίες για να τις βάλω πιο έξω? (είναι πίσω από ένα έπιπλο).

 

έχει 3 κεραίες βιδωτές.

 

ο router είναι linksys wrt610N.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Ok ξεθαβω αυτο το θεματακι γιατι ψαχνομαι να αγορασω ενα repeater για να χω φουλ σημα στο χολ/σαλονι.

Ενω λοιπον στο δωματιο (που ειναι το ρουτερ) εχω φουλ σημα, οταν πηγαινω στο χολ πεφτει μια με 2 γραμμες.Η εμβελεια εχει δοκιμαστει απο τρεις διαφορετικες συσκευες (κινητο,ταμπλετ,ipod) και στα τρια παρατηρω το ιδιο φαινομενο.Η δουλεια μου γινεται αλλα οχι στις ταχυτητες που θα γινοταν αν ημουν στο δωματιο.Λοιπον νομιζω οτι χρειαζομαι ενα wifi repeater αλλα δεν εχω καμια απολυτως ιδεα περι αυτου.Πχ τι διαφορα εχει αυτο απο αυτο που πρεπει να συνδεθει το δευτερο και πως;χρειαζεται πριζα τηλεφωνου;Ψαχνω για κατι φθηνο.Κατι κεραιες τετοιου τυπου τι κανουν; Για διαφωτιστε λιγο ρε παιδια..:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ok ξεθαβω αυτο το θεματακι γιατι ψαχνομαι να αγορασω ενα repeater για να χω φουλ σημα στο χολ/σαλονι.

Ενω λοιπον στο δωματιο (που ειναι το ρουτερ) εχω φουλ σημα, οταν πηγαινω στο χολ πεφτει μια με 2 γραμμες.Η εμβελεια εχει δοκιμαστει απο τρεις διαφορετικες συσκευες (κινητο,ταμπλετ,ipod) και στα τρια παρατηρω το ιδιο φαινομενο.Η δουλεια μου γινεται αλλα οχι στις ταχυτητες που θα γινοταν αν ημουν στο δωματιο.Λοιπον νομιζω οτι χρειαζομαι ενα wifi repeater αλλα δεν εχω καμια απολυτως ιδεα περι αυτου.Πχ τι διαφορα εχει αυτο απο αυτο που πρεπει να συνδεθει το δευτερο και πως;χρειαζεται πριζα τηλεφωνου;Ψαχνω για κατι φθηνο.Κατι κεραιες τετοιου τυπου τι κανουν; Για διαφωτιστε λιγο ρε παιδια..:)

 

Αντιμετώπισα το ιδιο πρόβλημα. Πηρα ενα φτηνό repeater tp-link, το ρύθμισα ευκολα αλλά δεν δούλεψε σταθερά. Σε ερώτηση που έκανα σε τεχνικό μου είπε ότι αν δεν ειναι του ίδιου κατασκευαστή είναι πιθανό να υπαρξει προβλημα. Τελικά αγόρασα καλώδιο και το συνδεσα σαν access point και εκανα τη δουλειά μου.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετώπισα το ιδιο πρόβλημα. Πηρα ενα φτηνό repeater tp-link, το ρύθμισα ευκολα αλλά δεν δούλεψε σταθερά. Σε ερώτηση που έκανα σε τεχνικό μου είπε ότι αν δεν ειναι του ίδιου κατασκευαστή είναι πιθανό να υπαρξει προβλημα. Τελικά αγόρασα καλώδιο και το συνδεσα σαν access point και εκανα τη δουλειά μου.

 

χμμ..Το θεμα ειναι οτι δεν θελω να μπλεξω με καλωδια.Οποτε οι μονες μου επιλογες ειναι αυτο ή αυτο;

και πως ακριβως εκανες την συνδεση με το TP-Link αγαπητε;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

χμμ..Το θεμα ειναι οτι δεν θελω να μπλεξω με καλωδια.Οποτε οι μονες μου επιλογες ειναι αυτο ή αυτο;

και πως ακριβως εκανες την συνδεση με το TP-Link αγαπητε;

 

Αν δεν θέλεις να μπλεξεις με καλώδια φρόντισε να πάρεις repeater ιδιας μάρκας με το wifi router. Για περισσότερα δεν ξέρω.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θέλεις να μπλεξεις με καλώδια φρόντισε να πάρεις repeater ιδιας μάρκας με το wifi router. Για περισσότερα δεν ξέρω.

 

Πολυ δυσκολο να βρω Pirelli repeater! :lol:

 

Πες μου αν θες πως εκανες την συνδεση εσυ.Τι ακριβως χρειαζομαι και γενικα περιεγραψε μου λιγο την συνδεσμολογια του δικου σου!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πολυ δυσκολο να βρω Pirelli repeater! :lol:

 

Πες μου αν θες πως εκανες την συνδεση εσυ.Τι ακριβως χρειαζομαι και γενικα περιεγραψε μου λιγο την συνδεσμολογια του δικου σου!

 

Τίποτα τρομερό, καλώδιο απο το ρουτερ στο access point. Σεταρισμα απο τον οδηγό και έτοιμος.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα τρομερό, καλώδιο απο το ρουτερ στο access point. Σεταρισμα απο τον οδηγό και έτοιμος.

 

Ευχαριστω φιλτατε!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...