Jump to content

Εξωτερικος σκληρος δίσκος


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι δίσκοι seagate freeagent είναι αθόρυβοι?Γιατί έχω ένα εξωτερικό και κάνει θόρυβο σαν υπέρηχο

 

Πολύ μικρός ο θόρυβος. Τον έφερα κοντά στο αυτί μου για να το τσεκάρω.

Το ξαναλέω: για 89 ευρώ 500άρης, μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 603
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πολύ μικρός ο θόρυβος. Τον έφερα κοντά στο αυτί μου για να το τσεκάρω.

Το ξαναλέω: για 89 ευρώ 500άρης, μια χαρά!

 

Mια χαρά είναι η τιμή του αν και αν καταλήξω στο 500αρι θα προτιμήσω τον lacie τον ασημένιο στα 99€ καθαρά για θέμα μεγέθους μιας και μπαινει ανετα και στη τσαντα του laptop απλά σκεφτόμουν για τον 750άρι της seagate στα 159€ που εχει και firewire που χει το λαπτοπ και e-sata για το μελλον. Αν και έτσι που το βλέπω θα χτυπήσω έναν 500αρι τώρα και σε λίγους μήνες που θα πέσουν κι άλλο οι 2,5αρηδες θα πάρω έναν ακομα 250άρι απο αυτούς.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρά είναι η τιμή του αν και αν καταλήξω στο 500αρι θα προτιμήσω τον lacie τον ασημένιο στα 99€ καθαρά για θέμα μεγέθους μιας και μπαινει ανετα και στη τσαντα του laptop απλά σκεφτόμουν για τον 750άρι της seagate στα 159€ που εχει και firewire που χει το λαπτοπ και e-sata για το μελλον. Αν και έτσι που το βλέπω θα χτυπήσω έναν 500αρι τώρα και σε λίγους μήνες που θα πέσουν κι άλλο οι 2,5αρηδες θα πάρω έναν ακομα 250άρι απο αυτούς.

Εγω τον ειχα παρει στα 109 ευρο!! παντως δεν τον αλλαζω με τιποτα.εχω και wd ειχα και Lαcie αλλα με τον seagate ειμαι απολυτα ευχαριστημενος και εως τωρα δεν εχω κανενα προβλημα.δουλευει απροβληματιστα και ειναι και ποιο αθορυβος δισκος.:up:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

pan82 το e-sata είναι σημαντικό για μένα.

Έχεις 4 με 5 φορές μεγαλύτερη ταχύτητα στη μεταφορά.

Why don't we just take the safety labels off everything and let stupidity sort itself out?
Link to comment
Share on other sites

pan82 το e-sata είναι σημαντικό για μένα.

Έχεις 4 με 5 φορές μεγαλύτερη ταχύτητα στη μεταφορά.

Σίγουρα η αλήθεια είναι ότι σήμερα που πήγα από το mediamarkt και τον είδα στα 159€ τον λιγουρευόμουν κυρίως λόγω firewire και esata μιας και ειδα με 30€ και ανταπτορα express card to e-sata αλλά διαβάζοντας σε ξένα φόρουμ και στο amazon δε βλέπω καλές κριτικές ειδικά για το μοντέλο των 750GB. Από τις κριτικές οι μισές και πάνω μιλάνε για προβλήματα, ειδικά στην esata συνδεση, που σχεδόν πάντα παγώνει το pc και μετά από κάποια αναβαθμιση απλά δουλεύει αλλα οχι σε τρομερά υψηλή ταχύτητα που να αξίζει το κόπο. Προβλήματα με το ανοιγμα του σκληρού και διάφορα σε έντονο βαθμό και με ανησυχησαν παραπάνω. Οπότε μάλλον θα στραφώ προς τον lacie απλά σκέφτομαι τον 500άρι με τα 99€ ή τον 750άρι με τα 155€;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι να προχωρήσω στην αγορά ενός εξωτερικού HDD 2,5", μιας και ο 80άρης του laptop έχει γεμίσει επικίνδυνα. Σκέφτομαι να πάω στα 160GB, μιας και ήδη στο σπίτι υπάρχει ένας εξωτερικός Western Digital My Book 250GB.

 

Τι να προτιμήσω; Western Digital; Seagate; Ή υπάρχει κάτι άλλο που ξεχωρίζει;

 

Τελικά πήρα τον WD Passport 160GB και μέχρι στιγμής όλα βαίνουν καλώς.

 

Ξέρω ότι συνήθως η αγορά HDD είναι λαχείο, οπότε απλά περιμένω να μου βγει. :p

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα τον WD Passport 160GB και μέχρι στιγμής όλα βαίνουν καλώς.

 

Ξέρω ότι συνήθως η αγορά HDD είναι λαχείο, οπότε απλά περιμένω να μου βγει. :p

Μεγεια σου :up: και περιμενουμε εντυπωσεις.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα τον WD Passport 160GB και μέχρι στιγμής όλα βαίνουν καλώς.

 

Ξέρω ότι συνήθως η αγορά HDD είναι λαχείο, οπότε απλά περιμένω να μου βγει. :p

 

Είναι πολύ καλός δίσκος :rolleyes:!! Εγώ είχα των 60αρι ποιό παλία

και δεν είχα αντιμετοποίσει κανένα απολύτος πρόβλημα :cool:. Αλλά

επειδει δεν με κάλυπτε τον πουλεισα και ξανά-αγόρασα των 160αρι :D.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

βρε παιδια να ρωτησω...κατι....

 

εχω ενα Lachie 250g....και δεν μπορω με τιποτα να τον κανω φορματ........

:rolleyes::rolleyes:

 

γνωριζει καποιος κατι πανω σε αυτο....???

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια να ρωτησω...κατι....

 

εχω ενα Lachie 250g....και δεν μπορω με τιποτα να τον κανω φορματ........

:rolleyes::rolleyes:

 

γνωριζει καποιος κατι πανω σε αυτο....???

 

Δοκίμασες με κάποιο πρόγραμμα?Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις με το Partition Magic,απλά κορυφή για τέτοιου είδους δουλειές.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες με κάποιο πρόγραμμα?Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις με το Partition Magic,απλά κορυφή για τέτοιου είδους δουλειές.

 

 

το δοκιμασα και παλι τιποτα......:(

 

βασικα ολα δούλευαν ρολοι.....

πηρα καινούργιο σκληρο...και αποφασισα(αφου εκανα μεταφορα τα αρχεία) να κανω φορματ τον παλιο...

ηταν fat και ηθελα να τον κανω ntfs......

 

εβαλα....διαμόρφωση σκληρου...και μου βγαζει...το μυν οτι η διαμόρφωση ειναι αδυνατη....!!!!!!!

 

τον αναγνωρίζουν τα windows αλλα δεν μπορω να μπω μεσα γιατι δεν ειναι διαμορφωμένος........

 

αχχχ τα νευρα μου......

Link to comment
Share on other sites

Δες στο disk management αν μπορείς να διαγράψεις το partition και να κάνεις ένα νέο, στο οποίο θα κάνεις format.
Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978200&product=1074555

 

Τα raidsonic τα κουτιά είναι καλά?

 

σκέφτομαι να το συνδυάσω με έναν σκληρό wd 500, γιατί για τους εξωτερικούς με αυτά που διάβασα δεν εντυπωσιάστηκα....

 

είμαι πολύ μπερδεμένος γενικά...και κυρίως για την ασφάλεια των δεδομένων...

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα raidsonic και δεν έχω παράπονο.

Βολικό και κρατάει το σκληρό ...δροσερό! :)

Why don't we just take the safety labels off everything and let stupidity sort itself out?
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα raidsonic και δεν έχω παράπονο.

Βολικό και κρατάει το σκληρό ...δροσερό! :)

Και από τροφοδοσία από την Usb είσαι οκ ε? εννοώ ο σκληρός τρέχει άφοβα ε? και το κουτί έχει διακόπτη On/Off? έχει έτσι?

 

σκέφτομαι να κάνω κάτι τέτοιο κουτί και σκληρό. μετακινήσεις του σκληρού ενώ είναι σβηστός νομίζω δεν νομίζω να τον επηρεάσουν. καλά εννοείται πως θα προσέχω για πτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Και από τροφοδοσία από την Usb είσαι οκ ε? εννοώ ο σκληρός τρέχει άφοβα ε? και το κουτί έχει διακόπτη On/Off? έχει έτσι?
Οι δίσκοι που μπορούν να τροφοδοτηθούν από USB είναι 2.5''. Το κουτί που δείχνεις είναι για δίσκο 3.5'' και επομένως έχει (μαζί του) εξωτερικό τροφοδοτικό (χρειάζεται πρίζα δηλαδή).
Link to comment
Share on other sites

Απο εμπειρία τα κουτιά για εξωτωτερικό 2,5 δίσκο που χρησιμοποιουν "USB B" υποδοχή είναι πολύ ευπαθή γιατί απο τη χρήση ξεκολάει απο την πλακέτα το βύσμα ετσι πάω για το 3ο κουτί μέσα σε ένα 6μηνο (έλεος) αυτη τη φορά όμως το εψαξα καλύτερα και είδα αυτό που εκτός απο πολύ όμορφο είναι και "Build in Cable" που σημαίνει οτι με ενα βυσματάκι "USB A female-female" (προαιρετικά) έρχεσαι σε female USB A οπότε και να χαλάσει αλάζεις το βύσμα και έισαι οκ ;)

Το μόνο προβλημα που έμενε είναι οτι δεν το βρήκα πουθενά ελλαδα και πρίν το παραγγείλω απο εξωτερικό εριξα ενα μειλ στη raidsonic και μου απάντησαν τόσο αυτόι οσο και το e-shop ταυτοχρονα οτι ήρθα σε συνενόηση και οτι σε 2 εβδομάδες θα είναι διαθέσιμο απο to e-shop.gr για παραγγελία αναμένω....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μπας κι εχει βαλει κανεις μεγαλυτερο δισκο απο 500αρη σε αυτο το κουτακι; http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.802150

ρωταω γιατι περυσι που πηρα ενα ιδιο ελεγε 400 οριο και μετα το κανανε 500...

 

για ποιο λογο μπορει ενα κουτι να βλεπει μονο μεχρι 500;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! έχω στο pc μέσα σκληρό δίσκο 75 gb και λιγάκι αργός...

Οπότε λέω και εγώ να πάρω έναν εξωτερικό.

Ποιόν θα μου προτείνατε??(μέγεθος όσο να είναι) α!! και υπόψην ότι δεν ξέρω τίποτα από eSATA, SATA II και τέτοια... αν τον πάρω που θα τον συνδέσω? σε θύρα usb ή πουθενά αλλού??

Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας, μια ερωτηση για οποιον γνωριζει το θεμα.. εχω εναν usb 500GB , πως μπορω να του βαλω ενα κωδικο ωστε αν τον παρει καποιος αλλος να μην μπορει να δει αρχεια του ????
Link to comment
Share on other sites

μπας κι εχει βαλει κανεις μεγαλυτερο δισκο απο 500αρη σε αυτο το κουτακι; http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.802150

ρωταω γιατι περυσι που πηρα ενα ιδιο ελεγε 400 οριο και μετα το κανανε 500...

 

για ποιο λογο μπορει ενα κουτι να βλεπει μονο μεχρι 500;

τελικα πηρα 500αρι, τι να εκανα, απο το να ρισκαρω..

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας, μια ερωτηση για οποιον γνωριζει το θεμα.. εχω εναν usb 500GB , πως μπορω να του βαλω ενα κωδικο ωστε αν τον παρει καποιος αλλος να μην μπορει να δει αρχεια του ????

 

Lockngo

http://www.keynesis.com/products/

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας... σκέφτομαι να βάλω αυτόν εδώ τον εξ. σκληρό http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69980759&product=1011499

αλλά και από την άλλη λέω και αυτόν εδω...http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69980759&product=996947

Ποιον από τους δύο θα μου προτείνατε???

επίσης η ταχύτητα τους θα είναι όσο είναι και το flashακι μου αν το συνδέσω στο usb???

Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας... σκέφτομαι να βάλω αυτόν εδώ τον εξ. σκληρό http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69980759&product=1011499

αλλά και από την άλλη λέω και αυτόν εδω...http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69980759&product=996947

Ποιον από τους δύο θα μου προτείνατε???

επίσης η ταχύτητα τους θα είναι όσο είναι και το flashακι μου αν το συνδέσω στο usb???

Η ταχυτητα του seagate επειδη τον εχω ειναι γρηγορος.τωρα καλυτερα ειναι να παρεις επωνυμο.ασε τον turbo-x.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η ταχυτητα του seagate επειδη τον εχω ειναι γρηγορος.τωρα καλυτερα ειναι να παρεις επωνυμο.ασε τον turbo-x.

 

οκ! αφού είναι και δοκιμασμένος...θα τον προτημίσω φυσικά!!!!

Ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου¨)

Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...