Jump to content

Εξωτερικος σκληρος δίσκος


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και εγώ παιδιά θα πρότεινα να πάρετε ένα κουτί και να βάλετε όποιο σκληρό θέλετε μέσα.Είναι καλύτερα απο θέμα τα ταχύτητας...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 603
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

piga simera sto eshop kai rwtisa... auton ton skliro pou mou proteineis exei mesa ;).... (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303789)

 

ti lete, na tsimpisw to innovator? kai exei k to antivirus mesa original....

 

perisotero me endiaferei an to exw sinexeia anoixto, na min anevazei 8ermokrasia kai na einai aksiopisto... na min mou kanei nera argotera...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/532490/t-panoramix2.jpg Ο Panoramix μίλησε !
Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη γεμισε ο δισκος..ετοιμαζομαι να παρω εναν αλλο.σκεφτομαι να παρω τον 500αρι της lacie αλλα με χαλαει το οτι δεν κλεινει με την απενεργοποιηση των windows.επισης εναν που δοκιμασα..μου εκανε το εξης κουφο :wacko: ανοιγε κανονικα..εμπαινα εβλεπα τα αρχεια και μετα εβγαινα.οταν πηγαινα στην συνεχεια να ξαναμπω..μου εβγαζε σφαλμα οτι δεν μπορω!! αποτελεσμα να τον κανω επανεκκινηση.γι'αυτο κολαω λιγο στην αγορα του..αν και ολοι μου λενε να παρω αυτον.παντως στο πλαισιο ειδα εναν αλλον 500αρι και η διαφορα στα χρηματα ειναι 10 ευρο της seagate http://www.plaisio.gr/ProductImages/250x250/996947.jpg

και στα θετικα ειναι το Buffer16 MB ενω ο αλλος ειναι 8mb.

τωρα τον εχει δοκιμασει κανεις τον seagate να μου πει αν αξιζει η αγορα του.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν τον εχω λειτουργησει εγω αλλα μου εχουν πει οτι ειναι καλος...εχει και 5(!!) χρονια εγγυηση απο το πλαισιο,πραγμα πολυ σηματνικο για εναν σκληρο δισκο...:)και E-Sara kai 16 mb buffer...ενδιαφερομαι και εγω γι'αυτον...να μας πει καποιος που τον εχει περαιτερω...

απο εμφανιση παντως σκιζει..:rolleyes:

Free Your Mind...;)
Link to comment
Share on other sites

Ο Seagate Freeagent Pro (esata)που έχω εγώ είναι πολύ καλός, αθόρυβος και με καλές ταχύτητες.Έρχεται μάλιστα φορμαρισμένος σε NTFS σε αντίθεση με τους MyBook - έχω και ένα τέτοιο 250αρη Usb 2.0.

 

Αν ψάξεις θα βρεις και bracket για esata (βγάζει στο πίσω μέρος του η/υ μια ή δυο θύρες esata που συνδέονται στις κανονικές sata υποδοχες της μητρικής). Το eshop έχει σίγουρα, δεν το εχω δοκιμάσει αν και θέλω.

 

Πάντως ο δίσκος είναι πολύ ταχύτερος σε Firewire 400 ή esata παρά σε usb.

 

P.s. τους καινούργιους mybook τους έχετε δει; Εμφανισιακά τουλάχιστον είναι πολύ καλοί, τωρα σαν Hardware δε ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Ωραια λοιπον,παραγγελνω το seagate απο πλαισιο στα 109 euro.:)

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.:D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

P.s. τους καινούργιους mybook τους έχετε δει; Εμφανισιακά τουλάχιστον είναι πολύ καλοί, τωρα σαν Hardware δε ξέρω...

 

 

και εμενα μου αρεσει πολυ(εμφανισιακα)...ας μας πει καποιος που τον εχει εντυπωσεις...

Raver περιμενω αξιολογηση του καινουργιου σου Seagate...:rolleyes::)

Free Your Mind...;)
Link to comment
Share on other sites

και εμενα μου αρεσει πολυ(εμφανισιακα)...ας μας πει καποιος που τον εχει εντυπωσεις...

Raver περιμενω αξιολογηση του καινουργιου σου Seagate...:rolleyes::)

Τον περιμενω.εκανα αμεση παραγγελια απο πλαισιο και μαλιστα ειναι πιο φθηνος απο το νετ.

σε 2-3 μερες θα τον εχω στα χερια μου.ειναι πολυ τυπικοι στις παραδοσεις το πλαισιο.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

kalhmera kai xronia polla se olous...diabasa peri ex.sklhrou kai isws...parw ki egw seagate.omws den exw xanaparei apo plaisio.mporeis na plhrwseis me diaforous tropous ap oti blepw. px entos thes/nikhs kaneis kanonika paraggelia apo internet kai pas se 2 ergasimes na paralabeis kai na plhrwseis apo to magazi?euxaristw
Τα λεφτά μιλάνε... λένε αντίο!
Link to comment
Share on other sites

kalhmera kai xronia polla se olous...diabasa peri ex.sklhrou kai isws...parw ki egw seagate.omws den exw xanaparei apo plaisio.mporeis na plhrwseis me diaforous tropous ap oti blepw. px entos thes/nikhs kaneis kanonika paraggelia apo internet kai pas se 2 ergasimes na paralabeis kai na plhrwseis apo to magazi?euxaristw

3 τροποι ειναι για πληρωμη.(πιστωτικη,προπληρωμενη και αντικαταβολη)

εγω παραγγελνω συνεχεια απο πλαισιο,με συμφερει η δωρεαν αποστολη.

τον προηγουμενο δισκο απ'εκει τον εχω παρει.

ο συγκεκριμενος δισκος που παρηγγειλες εχει ενα μεγαλο (+),τα 5 χρονια εγγυηση!!

στην αγορα δυσκολα βρισκεις τετοια προσφορα.:)

και η αγορα μεσω νετ,ειναι πολλες φορες και ποιο φθηνη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

piga simera sto eshop kai rwtisa... auton ton skliro pou mou proteineis exei mesa .... (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303789)

 

ti lete, na tsimpisw to innovator?(http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.306001) kai exei k to antivirus mesa original....

 

 

perisotero me endiaferei an to exw sinexeia anoixto, na min anevazei 8ermokrasia kai na einai aksiopisto... na min mou kanei nera argotera...

 

xronia polla se olous...!

 

ti lete 8a exw provlima me tin 8ermokrasia i kati allo an to exw sunexeia anoixto???:worry::confused::worry:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/532490/t-panoramix2.jpg Ο Panoramix μίλησε !
Link to comment
Share on other sites

xronia polla se olous...!

 

ti lete 8a exw provlima me tin 8ermokrasia i kati allo an to exw sunexeia anoixto???:worry::confused::worry:

κανενα...συνεχεια ανοιχτο το εχω. αν ειναι να βγαλει προβλημα, θα βγαλει, μαλλον γιατι θα ειναι προβληματικο, οχι λογω θερμοκρασιας :)

Link to comment
Share on other sites

Για τους WD Passport έχει ακουστεί τίποτα σχετικά με την αξιοπιστία; Να πάρω αυτόν, ή να προτιμήσω τον Seagate;
Link to comment
Share on other sites

Για τους WD Passport έχει ακουστεί τίποτα σχετικά με την αξιοπιστία; Να πάρω αυτόν, ή να προτιμήσω τον Seagate;

Seagate σαν πρωην κατοχος WD.:happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα μερικά reviews και για τους δύο, και βρήκα περισσότερους χτυπημένους Seagate στα comments παρά WD :p

 

Αν και προσωπικά φοβάμαι περισσότερο την WD σε θέματα αξιοπιστίας, μάλλον θα το ρισκάρω και θα πάρω τον Passport λόγω των περισσότερων GB στην ίδια τιμή και της εμφάνισης φυσικά (:p).

 

Το μόνο που με προβληματίζει είναι για το αν οι USB θύρες στο PC μου μπορούν να δώσουν το απαραίτητο ρεύμα για να δουλέψει. Είχα δοκιμάσει παλαιότερα έναν 2,5άρι εξωτερικό σκληρό και δεν κατάφερε να τον δει. Ο Seagate έχει στη συσκευασία mini USB που βγάζει σε διπλό USB για τέτοιες περιπτώσεις και δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσω να βρω τέτοιο πράγμα στην αγορά αν το χρειαστώ :worry:

Link to comment
Share on other sites

τον passport (μαύρο, νομίζω 80άρη) έχει φίλος και έχει περάσει από 100 κύματα (πεσίματα, μεταφορά σε backpack κλπ κλπ)

 

προς το παρόν πάει καλά. δουλεύει δλδ.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

 

Το μόνο που με προβληματίζει είναι για το αν οι USB θύρες στο PC μου μπορούν να δώσουν το απαραίτητο ρεύμα για να δουλέψει. Είχα δοκιμάσει παλαιότερα έναν 2,5άρι εξωτερικό σκληρό και δεν κατάφερε να το δει.

 

:rolleyes: Αυτό το προβλημα εχω εγω με τον δικο μου WD,ποτε τον βλεπει..ποτε οχι :mad: .ενας λογος που αλλαζω εταιρια ειναι αυτος.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα σκληρού. Το PC σου φταίει.

Μπορείς να ψάξεις για διπλό USB καλώδιο ή να πάρεις ένα PCI USB hub. Εγώ προσανατολίζομαι προς τη δεύτερη λύση αν τυχόν αντιμετωπίσω προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα σκληρού. Το PC σου φταίει.

Μπορείς να ψάξεις για διπλό USB καλώδιο ή να πάρεις ένα PCI USB hub. Εγώ προσανατολίζομαι προς τη δεύτερη λύση αν τυχόν αντιμετωπίσω προβλήματα.

Δεν μπορει να φταιει το Pc οταν εχω πανω σε αυτο και hub και αλλους 2 σκληρους δισκους(εξωτερικους).

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει σε άλλους υπολογιστές ή στο δικό σου εκτός hub;
Link to comment
Share on other sites

Στον δικο μου τον εχω "κουμπωμενο" μου πανω στο pc(λαπτοπ).

τον εχω δοκιμασει και στον αλλο τον υπολογιστη που τον εχω μονο για download(desktop) αλλα και παλι τα ιδια.

μονο αυτος εχει το προβλημα.:confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αυτός φταίει τότε...

Θα τον πάρω πάντως κι ο θεός βοηθός. Παίζει ασυμβατότητα της μητρικής μου με κάποιο chipset απ' ότι διάβασα γι' αυτό και δεν έβλεπε τον άλλο. Ελπίζω να μη φοράει το ίδιο κι ο Passport :p

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω τον passport.εχω τον απλο εναν wd 250 gb αγορασμενο περυσι τετοιον καιρο.

μακαρι να ειναι ο δικος μου,παντως οι φιλοι μου εχουν τον εν'λογω δισκο..και οι μισοι ειναι εχαριστημενοι,και οι αλλοι οχι.

παντως για τον Seagate που περιμενω εχω ακουσει τα καλυτερα.(οχι απο περιοδικα)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σημερα ηρθε ο δισκος! ολα καλα μεχρι στιγμης.στα (+) του η αθορυβη λειτουργια του,ειναι μισος σε παχος απο τον wd,ερχεται με συστημα αρχειων NTFS,εχει βαση πλαστικη μονοκοματη που στηριζεται ο δισκος.επισης τα 16mb buffer τα "καταλαβαινεις"

επισης δεν εχει διακοπτη κλεισιματος :confused:

Επισης το τροφοδοτικο του ειναι ελφαρυ και μικρο σε μεγεθος και η συνδεση με το pc γινεται μεσω usb2 & mini usb.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...